Главная страница

Урок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини


Скачать 17.62 Mb.
НазваниеУрок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини
Анкорvse_urok_trudovomu_1_4_klassy.pdf
Дата23.02.2017
Размер17.62 Mb.
Формат файлаpdf
Имя файлаvse_urok_trudovomu_1_4_klassy.pdf
ТипУрок
#3011
страница16 из 30
1   ...   12   13   14   15   16   17   18   19   ...   30
V. Прибирання робочих місць
Діти складають частини гри «Колумбове яйце у конверти.
— На наступний урок ви повинні принести кольоровий папір, лінійку, ножиці, клей.
УроК тема. об’ємні вироби з паперу.
виготовлення новорічних прикрас. сіточки
мета: ознайомити з процесом виготовлення ялинкових прикрас удоско- налювати навички роботи з папером; розвивати фантазію, память, увагу; виховувати інтерес до Новорічних свят, охайність.
обладнання: демонстраційний матеріал — зразки новорічних прикрас для
індивідуального користування — кольоровий папір, лінійка, ножиці, клей роздатковий матеріал «Прикрасьте ялинку»; посібник І. М. Веремійчика
«Трудове навчання».
Хід УрокУ
і. організація класу
іі. актуалізація опорних знань
1. Бесіда.
— Яким є ваше найулюбленіше свято взимку? (Новий рік)
Відгадайте загадку.
У святковій залі
Стоїть, як картинка,
Весела, зелена
Красуня… (ялинка).
— Який новорічний звичай нашого народу ви знаєте? (Прикрашати
ялинку)
2. Послухайте вірш Г. Бойка - й учен ь
Вийшов Дід Мороз з хатинки,
Зупинивсь біля ялинки.
Нас чекає на сніжку
В срібно-білім кожушку.
2 - й учен ь
Сніг лапатий, сніговій.
Здрастуй, свято — рік Новий!

168
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
2 клас
169
3 - й учен ь
У вогнях ялинка сяє,
А Снігуронька співає.
— Сніг лапатий, сніговій!
Здрастуй, свято — рік Новий!
3. Робота з роздатковим матеріалом (робота у парах).
Прикрасьте ялинку. Знайдіть зайве.
рис. 21
ііі. Повідомлення теми та мети уроку Сьогодні ми навчимось виготовляти новорічні прикраси з паперу, а саме — сіточку.
іV. робота над темою уроку
Учитель читає вірш.
Кулька повітряна, пустотлива,
Неслухняна і грайлива.
Разом з вітром утікала.
А куди? Нам не сказала Які ще бувають кульки (Учитель демонструє ялинкові кульки Які ще ялинкові іграшки ви знаєте? (Діти називають.)
— На ялинці багато іграшок скляних, пластмасових, паперових. Іграш- ка, яку ми будемо виготовляти на уроці, називається «Сіточка».
V. аналіз зразка виробу
— Подивіться на новорічну прикрасу — сіточку. З чого вона зроблена?
— Що вона вам нагадує?
Vі. інструктаж
Виготовлення сіточки здійснюється у такій послідовності (Посібник, С. 44, № 42).
1. Візьміть квадратний аркуш кольорового паперу.
2. Зігніть його, як показано на риса, б, в. На прямокутному трикутнику зробіть надрізи, починаючи зверху і не дорі- заючи ножицями до краю (приблизно на 0,5 сантиметра) з обох боків.
4. Розгорніть папір, розправте. Ви отримаєте сіточку.
5. Візьміть сіточку за чотири кінці, розтягніть її, покладіть горіх або цу керку.
6. За допомогою ниток іграшку підвішують на ялинку.
(Учні разом із учителем повторюють правила безпечної праці з ножицями.)
Vіі. Практична робота
Учні починають роботу. Вчитель стежить за роботою учнів.
Фізкультхвилинка
Морозець! Морозець!
Не щипай за щічки!
Теплі валянки у нас,
Шубки й рукавички.
Морозець! Морозець!
Плещемо в долоні!
У дівчаток і хлоп’ят Носики червоні.
Учні продовжують виконувати практичну роботу.
Vііі. Підсумок уроку
Улаштовується виставка робіт, аналізується якість виробів.
— А тепер відгадайте слово — розв’яжіть «вузлики».
6
У
3
Д
1
П
4
а
2
о
5
р
9
и
7
Н
8
К
(Подарунки)

170
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
2 клас
171
— Так, це слово подарунки.
Хто приносить дітям на Новий рік подарунки? (Дід Мороз Розгляньте рисунок та відгадайте, кому який подарунок приготував
Дід Мороз. (Рис. 22
)
(Роздатковий матеріал — на кожну парту. Діти розглядають та розпові-
дають.)
рис. 22
іХ. Прибирання робочих місць
— На наступний урок ви повинні принести кольоровий папір, лінійку, олівець, ножиці, клей.
УроК тема. об’ємні вироби з паперу.
виготовлення ялинкових прикрас. новорічна гірлянда
мета: ознайомити учнів із процесом виготовлення новорічної гірлянди; удосконалити навички роботи з папером; розвивати конструктивні здібності, фантазію; формувати навички співпраці; виховувати охайність.
обладнання: демонстраційний матеріал — зразок новорічної гірлянди; сніжинка; плакат із поросям (без пятачка для індивідуального користуван- ня — кольоровий папір, нитки ножиці, клей «Монгольська гра» (у конвертах лабіринт «Ялинка»; посібник І. М. Веремійчика «Трудове навчання».
Хід УрокУ
і.організація класу
іі. актуалізація опорних знань учнів
— Ви зараз відгадаєте кросворд і згадаєте, яке свято наближається. НОВ 4И5Й6 Р
7
І
8 К) Зірка ніжна, сніжно-біла
На рукав мені злетіла.
Поки ніс її сюди
Стала краплею води. (Сніжинка)
2) Хто малюнок на вікні
Уночі зробив мені? (Мороз) На дворі — мороз і сніг,
А ніжкам дуже тепло в них (Валянки)
4) Стало біло навкруги Я розтрушую сніги,
Наганяю холоди,
Воду сковую в льоди.
В дружбі з дітьми я всіма.
Здогадались? Я — зима) В нас зимою білим цвітом
Сад зацвів, неначе літом. (Іній)
6) Плету хлівець на четверо овець,
А на пяту — окремо. (Рукавичка) Я падаю на ваші хати,
Я білий-білий, волохатий.
Я прилипаю вам до ніг.
І називаюсь просто… (сніг).
8) Я — вода, тільки тверда. (Крига)
ііі. Повідомлення теми та мети уроку Сьогодні на уроці ми дізнаємося, як святкують Новий рік у різних країнах. Навчимося виготовляти новорічну гірлянду.
іV. робота над темою уроку Яке ж свято наближається?
Ось з цією сніжинкою ми вирушимо у подорож країнами, дізнаємося, як святкують Новий рік.
(На дошці записані назви країн: Японія, Італія, Німеччина, Україна.)

172
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
2 клас
173
— Сніжинка полетіла до Японії.
У Новорічну ніч там дзвонять дзвони. Вони відстукують тільки 108 разів. У цей час всі діти зайняті малюванням. Кожен малює те, що хотів би отри- мати у подарунок. Цей малюнок необхідно покласти під подушку, а потім заснути. Потрібно встигнути і зробити це якраз на й удар.
Тепер сніжинка летить до Італії. (Учитель переносить сніжинку
.)
У Новорічну ніч там викидають увесь розбитий посуд, старі меблі. Гово- рять, що це приносить багатство. До дітей прилітає чарівниця Бефані та біля кожного ліжка залишає новорічний подарунок.
Але шкода гарного розбитого посуду!
Спробуємо його склеїти. (У кожного на парті у конвертах — «Монголь-

ська гра». Потрібно скласти посуд із частин гри.)
— Подивіться, наступна країна — Німеччина. Наша сніжинка полетіла туди. (Учитель перевішує сніжинку.)
Перед Новим роком там можна зустріти на вулицях Сажотруса. Велике щастя — доторкнутися до нього та забруднитися сажею До свята роблять монети, на яких зображена дитина, яка сидить на свині. Німці вважають, що свиня — це символ благополуччя. У нас теж з’явилося порося. (На дош-
ці — малюнок голови поросяти без пятачка. Дитині зав’язують очі, а вона повинна прикріпити пятачок Ну, а тепер ми повертаємось до нашої країни — рідної України.
Чим відрізняється святкування Нового року в Україні від інших країн?
(Учні називають: приходять на свято Дід Мороз та Снігуронька; подарунки
діти знаходять під ялинкою у Новорічну ніч.)
— Однією з новорічних традицій є прикрашання ялинки. Ялинка вва- жається священним деревом саме на ній у лісі під Новий рік люди розві- шували подарунки для духів, щоб зробити їх добрішими. На зелені гілочки підвішували яблука, яйця, горіхи.
Згодом почали прикрашати ялинку в оселі. На ній розвішували різні
іграшки та гірлянди.
V. аналіз зразка виробу
— Подивіться на новорічну прикрасу-гірлянду.
— Із чого вона складається?
— Чим прикрашена гірлянда?
— З якого паперу можна виготовити гірлянду?
Vі. інструктаж
Робота з посібником С. 41).
Виготовлення новорічної гірлянди проводиться у такій послідовності.
1. Візьміть кольоровий папір, складіть квадрата. Складіть кульок у вигляді конуса (б, в, склейте його.
3. Відріжте зайвий папір (г. Виріжте з кольорового паперу окремі частини гірлянди у формі кружеч- ків, конусів, овалів, зірочок (д. Нанизуйте на нитку (е, є. Прив’яжіть нитки у вершині конуса, залишаючи одну нитку для підві- шування на ялинку (ж).
(Учні разом із учителем повторюють правила безпечної праці під час користу- вання ножицями та клеєм.)
Vіі. Практична робота
Учні працюють парами. Учитель спостерігає за їх роботою.
Фізкультхвилинка
Зліпим бабу снігову:
Білий сніг, пухнастий сніг
Прилипає нам до ніг. (2 р.)
Зліпим бабу снігову:
Розмалюєм, як живу (2 р.)
А замерзнуть рученята Будем снігом розтирати. (2 р.)
Учні продовжують виконувати практичну роботу. Вчитель нагадує про необхід- ність співпраці.
Vііі. Підсумок уроку
Улаштовується виставка робіт. Оцінюються роботи та визначається пара дітей, які найкраще працювали удвох. Усі разом діти читають із дошки вірш М. Рильського «Новорічна ялинка».
Ой, струнка ялинка в нас!
Скільки сяє тут прикрас!
Ми зібралися юрбою
Разом з піснею новою.
Рік Новий зустріти час!
іХ. Прибирання робочих місць
— На наступний урок ви повинні принести кольоровий папір, олівець, ножиці, клей.
УроК тема. робота з папером. іграшки зі смужок. котик
мета: навчити конструювати іграшки з паперових смужок; удосконалю- вати навички розмічання виробів із паперу; закріпити знання правил робо- ти із ножицями та клеєм; розвивати увагу, окомір, мислення; виховувати ін- терес до роботи, культуру праці.

174
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
2 клас
175
обладнання: демонстраційний матеріал — зразки іграшок зі смужок, ма- люнки свійських тварин; для індивідуального користування — кольоровий папір, ножиці, клей, лінійка, гумка, роздатковий матеріал «Лабіринт».
Хід УрокУ
і. організація класу
іі. актуалізація опорних знань
На дошці вчитель вивішує малюнки свійських тварин.
— Кого ви бачите на малюнках?
— Відгадайте кросворд «Свійські тварини».
4 1
2 5 6 По горизонталі:

1. Має чотири ноги, довгий хвіст, гарну гриву. (Кінь)
2. Гавкає, кусає, а в дім не пускає. (Собака. І мала, і кучерява,
І тихенька, і ласкава.
Має братця баранця
Називається… (вівця).
По вертикалі:
4. Голодна — мукає, сита — жує,
Всім дітям молоко дає. (Корова. Хтось хитренький хитрував,
Нашу хвіртку поламав.
«Хто це? Хто це?» — я питав.
Та ніхто про цене знав.
А хитренький — за хлівом
Спав собі солодким сном.
Уві сні тихенько хрюкав
І слова мої не слухав. (Свиня)
6. Коло бабусі
Сидить дід у кожусі,
Проти печі гріється,
Без водички миється. (Кіт)
— Скажіть, про яку тварину можна скласти розповідь, використовуючи слова вуса, муркоче, м’якенькі лапи, грайливий, смугастий.
— Так, це — котик.
А тепер здогадайтесь, про кого йде мова: сіра, прудка, гострі зуби, дов-
гий хвіст. Так, це — миша.
Як поводить себе котик, коли побачить мишку (Учні відповідають.)
Гра «Лабіринт».
Допоможіть татові-коту довести котика до мами-киці. А потім — у гості до зайчат та лисенят. (Рис. 23
)
(Учні працюють у парах.)
рис. 23
ііі. Повідомлення теми уроку Сьогодні на уроці ви навчитеся робити котика з паперових смужок.
іV. аналіз зразка виробу
— Подивіться на котика.
Із чого зроблені голова та тулуб?
— Які додаткові деталі необхідно зробити?
— З якого матеріалу виготовлена іграшка?
V. інструктаж
— Послідовність виготовлення іграшки повинна бути такою (Посібник, С. 43).
1. Виміряйте та виріжте з кольорового паперу дві смужки розміром: 17 3 см та 12 3 см (а. З’єднайте ці смужки у два кільця.
3. Склейте менше кільце (голову) з більшим кільцем (тулубом).
4. Виріжте смужки для лапок та хвостика

176
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
2 клас
177
5. Наголову приклейте вуха, очі. Ніс та рот зробіть червоного кольору, а вуса — у вигляді вузеньких смужок.
Котик готовий!
(Учні разом із учителем повторюють елементи графічної грамоти: «Лінії та їх призначення», а також правила безпечної праці під час користування ножицями та клеєм.)
Vі. Практична робота
Учні виготовляють іграшки. Вчитель стежить за їх роботою, надає кон- сультації.
Фізкультхвилинка
Тра-та-та! Тра-та-та!
Прийшла кицька до кота,
До Кота Котовича,
До Петра Петровича.
За лапоньки бралися,
Разом оберталися
То-то-то! То-то-то!
А стрибне найвище хто?
Спинку краще вигне хто?
А до ніг дістане хто?
Молодці, коти і киці!
До роботи всі беріться!
Учні продовжують виготовляти іграшки.
Vіі. Підсумок уроку
Відбираються найкращі роботи для виставки. Учитель оцінює роботи учнів.
Vііі. Прибирання робочих місць
— На наступний урок ви повинні принести кольоровий папір, олівець, ножиці, клей.
УроК тема. робота з папером. іграшки зі складеного аркуша
мета: навчити конструювати іграшки з паперового складеного аркуша; удосконалювати навички розмічання виробів із паперу; закріпити знання правил роботи із ножицями та клеєм; розвивати увагу, окомір, логічне мис- лення; виховувати любов до тварин, інтерес до роботи.
обладнання: демонстраційний матеріал — зразки іграшок зі складеного паперового аркуша; малюнки диких тварин; для індивідуального користу- вання — зразки іграшок зі складеного аркуша паперу (Ведмедик, Лоша, Тигр
ігри «Ланцюжок»; роздатковий матеріал «Назви тварин».
Хід УрокУ
і. організація класу
іі. Повідомлення теми та мети уроку Сьогодні на уроці ви навчитеся робити іграшки зі складеного паперо- вого аркуша. А кого будете робити, ви дізнаєтеся, коли виконаєте завдання та вправи.
ііі. робота над темою уроку
На дошці вчитель пише слово тварини.
— Скажіть, на які дві групи можна поділити тварин? (Діти відповідають:
дикі та свійські тварини.)
Робота в парах Перед вами — «Плутанка». Художник сховав 12 тварин, знайдіть їх. Рис. рис. 24

— Кожна тварина полюбляє щось смачненьке.
Гра «Лабіринт».
Нагодуйте кожну тварину! (Рис. рис. 25


178
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
2 клас
179
— Хто що любить поїсти? (Учні розповідають.)
— Розкажіть, що ще їсть ведмідь.
— Що робить ведмідь восени?
— Послухайте віршик.
Ось ведмедиця іде,
Ведмежат купать веде.
А вони лякаються,
А вони пручаються.
— Не хочемо!
Нам купатися — біда!
Дуже мокрая вода!
Плавати не вміємо,
Замерзнем, захворіємо!
Ой, страшно ж як Про кого йшла мова у віршику?
(Учні відповідають: про ведмежат.)
— На уроці ми будемо виготовляти отаке ведмежатко.
(Учитель демонструє зразок виробу.)
іV. аналіз зразка виробу
— Подивіться на цього ведмедика.
— Із чого він виготовлений?
— Якого кольору папір потрібно нам узяти?
— З яких деталей складається іграшка? (Тулуб, голова)
Тулуб ви зробите самі, а голову та мордочку — за шаблонами.
Учитель готує шаблони: мордочка, коло — для голови.
V. інструктаж
— Послідовність виготовлення ведмедика зі складеного паперового ар- куша повинна бути такою. (Рис. 26
)
1. Виріжте із коричневого паперу прямокутник. Складіть його навпіл. Ви- ріжте тулуб за малюнком (1 деталь. За шаблоном зробіть голову (2 деталі).
3. За шаблоном зробіть мордочку та голову (2 деталі).
4. Склейте мордочку та голову (по 2 деталі
).
5. Наклейте голову до тулуба.
6. Наклейте ніс, очі, вуха.
(Учитель з учнями повторюють правила роботи з ножицями та клеєм.)
Vі. Практична робота
Учні виготовляють іграшки. Учитель стежить за послідовністю роботи.
Фізкультхвилинка
Ведмежатка всі гуляють,
Чеберяють, чеберяють,
Лапки вгору піднімають
І долоньками плескають.
Присідають і стрибають,
Дружно спинку вигинають,
Чеберяють, чеберяють.
Вдвох звірятоньки навпроти
Чеберяють до суботи,
Чеберяйте до суботи,
А ми сядем за роботу.
Діти продовжують роботу.
рис. 26
Vіі. Підсумок уроку
Учитель перевіряє виготовлені іграшки. Відбирає найкращі на виставку робіт.
— Ви зробили дуже гарних ведмежат!
70 140
Тулуб (1 деталь)
70
Голова (2 деталі)
R Мордочка (2 деталі)
20 20

180
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
2 клас
181
Знаєте, де живуть тварини?
Гра «Виправте речення».
• У барлогу спить смугастий тигр.
• Білка залізла у велику нору.
• Лисиця сховалась на дереві у дуплі.
• Верблюд ліг спати у кубло.
• Ведмідь залетів на високу скелю.
(Діти виправляють помилки.)
— Так куди підуть наші ведмежата?
Vііі. Прибирання робочих місць
— На наступний урок ви повинні принести кольоровий папір, аркуш з альбому, олівець, ножиці, клей.
УроК тема. робота з папером.
Предметна аплікація. Прапор та герб України
мета: познайомити із символами Української держави; навчити відтворювати в аплікації герб та прапор України; удосконалювати вміння працювати з папером; розвивати увагу, мислення; виховувати повагу до Батьківщини, до рідної мови, до національної символіки.
обладнання: демонстраційний матеріал — фотографії міст України; карта України; прапор та герб України; малюнки українського одягу; для
індивідуального користування — шаблони (герб, гра «Одягніть ляль- ку, альбомний аркуш паперу, кольоровий папір, клей, ножиці; посібник І. М. Веремійчика «Трудове навчання».
Хід УрокУ
1   ...   12   13   14   15   16   17   18   19   ...   30


написать администратору сайта