Урок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини
Скачать 17.62 Mb.
|
3. Склейте сектори у цілий круг-квітку. 4. Обмотайте стержень кулькової ручки дощиком. 5. До «стебла» приклейте квітку та листочки. Vі. Практична робота Учні працюють у парах. Учитель стежить за правильністю виконання роботи. Фізкультхвилинка Нумо, славні малюки, Розквітайте, мов квітки. Руки вгору піднімайте, Ними добре помахайте. Головою покрутіть, Ніжками потупотіть. Навкруг себе повертайтесь, Не лінуйтеся, старайтесь. Стало легкой добре враз, До роботи знову час! Учні закінчують роботу 128 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 2 клас 129 Метелик облітає квіточки. — Куди їх потрібно поставити? Відгадайте слово ААВЗ (Ваза) Діти ставлять усі квіти у вазу. Вийшов різнокольоровий букет. Vіі. Підсумок уроку Як ви виконували складання паперу гармошкою «Мікрофон». Чи сподобався вам урок Чим саме? (Відповіді учнів.) Учитель аналізує помилки, що були допущені учнями під час виконання робо- ти, оцінює роботи. Vііі. Прибирання робочих місць — На наступний урок ви повинні принести квадрат із паперу зеленого кольору (розмір 20 20 см) УроК тема. Згинання і складання паперу. виготовлення іграшок із паперу. Жабка мета: ознайомити учнів із операціями згинання і складання паперу; на- вчити послідовності виготовлення виробу; розвивати увагу, дрібні м’язи кистей рук виховувати культуру праці, охайність, самостійність, творчість. обладнання: демонстраційний матеріал — зразок виробу з паперу (жаб- ка, виготовлений шляхом складання; для індивідуального користування — кольоровий папір, схеми «Мовні позначення» (робота з папером) та «Лінії та їх призначення»; посібник І. М. Веремійчика «Трудове навчання». Хід УрокУ і. організація класу іі. актуалізація опорних знань учнів — З яким матеріалом ми працювали на попередньому уроці? — Що ми зробили на уроці? — Кому ви подарували квітку? — Який спосіб складання паперу ми використали на уроці? ііі. Повідомлення теми та мети уроку Сьогодні ми навчимося виготовляти з паперу іграшку шляхом зги- нання і складення. іV. робота над темою уроку. Відгадування загадки Відгадайте загадку, і ви зрозумієте, яку іграшку ми навчимося роби- тина уроці. • Що то воно: у воді водиться, З хвостом родиться, А як виростає — Хвіст відпадає. (Жабка) — Так, це — жабка. Учитель показує дітям виріб — жабку, яка виготовлена з паперу шляхом складання. 2. Бесіда з учнями. — Де живуть жабки? (Діти відповідають.) — Які пісеньки співають? (Жабки кумкають, скрекочуть.) — А тепер послухайте казку «Пихата жаба. (Читає вчитель або гарно підготовлений учень.) Сподобалося жабі, як журавель співає. Сидить вона в болоті і думає: «Навчуся я співати по-журавлиному. Буду не така, як усі жаби. Хай ди- вується увесь жаб’ячий рід». Довго вчилася вона співати по-журавлино- му і таки навчилася. Розмовляють із нею по-жаб’ячому, а вона мов не ро- зуміє — відповідає по-журавлиному. Розгнівалися жаби тай дорікають своїй подружці: — Ти ж така сама жаба, як і ми, чого ж тине хочеш розмовляти по- жаб’ячому? Жаба задерла голову й каже: — А може у мене виростуть крила і я полечу, як журавель! (В. О. Сухомлинський) — Чи зможе полетіти жаба Що вона може робити? — А кого вона може налякати? (Діти фантазують.) 3. Робота з прислів’ями. — Слова з прислів’я розсипалися. З’єднайте їх. Кожна болото жаба хвалить своє. — Як ви розумієте зміст цього прислів’я? 4. Робота з «плутанками». — Наша жабка заплутала пташок і тварин. Допоможіть їм знайти свою пісеньку. На дошці написані назви тварин та пташок, а також їх пісеньки — пе- реплутанки»: півень — му-у! качка — ку-ку! зозуля — кря-кря! гуска — няв-няв! кошеня — хро-хро! свиня — га-га-га! корова — ку-ку-рі-ку! 130 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 2 клас 131 — Як же розмовляє жабка? (Кум-кум!) — Ну, а тепер — скоріше до праці! 5. Знайомство з технікою орігамі. — Сьогодні ми будемо вчитися складати жабку за технікою орігамі. Що таке орігамі, ви дізнаєтеся з вірша. ОРІГАМІ Дітки, я гадаю, з вас Дехто в руки вже не раз Паперовий аркуш брав, З нього, граючись, складав Чи то човника, чи пташку, Чи кишеньку, чи баклажку, Чи то жабку, чи жучка, Чи то просто літачка. То ж, повернемося з вами До складання знову, До мистецтва орігамі Є такеє слово. Це японське давнє слово Необхідно знати: «Орі» — склад в японській мові, Значить щось складати. А папір свій називають Всі японці «гамі». Коли з нього щось складають, Кажуть «орігамі». 6. Робота за схемами «Лінії та їх призначення», «Мовні позначення» (робота з папером). На кожній парті лежать схеми. Діти згадують лінії та способи згинання та складання паперу. V. інструктаж — Для виготовлення іграшки ви підготували квадрат зеленого кольору. Щоб виготовити жабку, потрібно дотримуватися певної послідовності. Працюємо з посібником (С. 13). 1. Візьміть квадратний аркуш паперу, згорніть по діагоналі. 2. Бічні сторони ввігніть всередину. Загинайте знизу вверх ріжки, які по- винні посередині зійтися. 3. Зігнуті трикутнички перегніть наполовину ще раз уверх. 4. Перегорніть саморобки на зворотний бік і перегинайте від краю до се- редини два рази. Щоб іграшка підстрибувала, перегніть біля лапок, відступаючи 1 см від краю та по лінії згину. V. Практична робота Учні працюють в парах — виготовляють жабку, допомагають один одному. Вчитель стежить за правильністю виконання, надає консультації. Фізкультхвилинка Раз, два, три, чотири, п’ять! Час настав відпочивать. Руки — вгору, руки — вниз, В різні боки покрутись. А тепер — всі руки в боки І, як жабки, скоки-скоки! Раз — присіли, Два — всі встали. Знову жабки поскакали! Раз, два, три, чотири, п’ять! Знову треба працювати! Для перевірки якості виготовлення виробу вчитель дозволяє учням ор- ганізовано провести змагання жабок у стрибках у довжину. Діти змагаються у парах. Із кожної пари обирають переможців із кожного ряду. А потім виявляють три жабки — переможці, яким вручають медалі. Vі. Підсумок уроку Чи сподобався вам урок Що сподобалося? (Проводиться «мікро- фон».) — Що ви робили на уроці? — Чого ви навчилися? — Чи запам’ятали ви, що таке орігамі? Учитель аналізує помилки, які були допущені учнями під час виконан- ня роботи, відмічає кращі іграшки. Vіі. Прибирання робочих місць — На наступний урок ви повинні принести аркуш паперу для малю- вання. УроК тема. симетричне вирізування. виготовлення гірлянд-хороводів «дерева» мета: ознайомити учнів із поняттям симетрії; навчити симетричного вирізування; навчити виготовляти симетрично вирізані вироби; розвивати творчі здібності; виховувати охайність, естетичні почуття. обладнання: демонстраційний матеріал — зразки симетричних фігур, гірлянд, хороводів, малюнки листя, комах; для індивідуального користуван- ня — таблиця-схема «Мовні позначення» (робота з папером), картки «Закін- чіть малюнок» (для роботи в парах, шаблони, альбомний аркуш паперу, но- жиці, простий олівець; посібник І. М. Веремійчика «Трудове навчання». 132 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 2 клас 133 Хід УрокУ і. організація класу іі. Повідомлення теми та мети уроку — Сьогодні на уроці ми будемо навчатися симетричного вирізування з паперу. Виготовимо гірлянду-хоровод Дерева. (Учитель демонструє ви- роби.) ііі. робота над темою уроку У природі існує безліч прикладів симетрії. Ось малюнок листочків де- рев. У них є вісь симетрії та однакові відгалуження від неї. Природа наділи- ла комах і птахів крилами симетричної форми відносно осі-тулуба, інакше вони не змогли б літати. Спробуємо виготовити листочок та метелика. (Учитель пропонує двом учням вирізати за контурами ці фігури.) Після вирізування діти доводять, що отримали дві однакові половинки Наведіть приклади симетричних природних форм. (Діти наводять приклади: жолуді, яблука, сливи, апельсини, груші тощо.) — Назвіть симетричні предмети серед посуду. (Тарілка, глечик, кастру- ля тощо.) Гра «Зайвий предмет» (Серед симетричних предметів назвіть зайвий.) • Полуниця, малина, огірок, персик. (Огірок) • Томат, перець, аґрус, картопля. (Аґрус) • Склянка, сковорідка, килим, горщик. (Килим) Робота у парах На партах лежать незакінчені малюнки. Художник поклав їх на березі моря, а хвильки змили частини. Домалюйте та впізнаєте, що це за пред мети. (Рис. рис. 5 Учні називають предмети: парасолька, грибок, каструля, сонечко, квіт- ка, ведмедик. — Ви побачили, що всі вони мають симетрію. Сьогодні ми виготовимо симетричний хоровод дерев. Для симетричного вирізування папір склада- ють у кілька разів «гармошкою». Оскільки віссю симетрії є лінія згину, потрібно надрізувати частини обе- режно. (Учитель демонструє техніку симетричного вирізування.) Робота з підручником (С. 20, і. інструктаж 1. Робота за схемою «Лінії та їх призначення». Учитель нагадує, як потрібно складати папір, нагадує і демонструє при- йоми роботи з ножицями. Удосконалюється вміння на прикладі окремих учнів. — Для виготовлення гірлянд-хороводів ви використовуватимете шаб- лони. 2. Відгадування загадок. • І маленькі, і старенькі, Взимку, влітку навесні. Всюди вдягнені гарненько У зелені сукні всі. (Ялинки) • Стовбури біленькі, Гілочки тоненькі. І зелені мають кіски, А зовуть нас всі… (берізки). 3. Алгоритм роботи. — Щоб виготовити хоровод цих дерев, необхідно дотримуватись такої послідовності. 1) Скласти папір навпіл, по довжині розрізати. (Риса Накласти на край смужки шаблон і позначити його ширину. (Рис. 6, б Скласти смужку паперу гармошкою із визначеною шириною. (Рис. 6, в Накласти на складену смужку шаблон і розмістити заготовку. (Рис. 6, г Вирізати заготовку за розміткою. Розгорнути смужку. Гірлянди готові. Риса б в г рис. 6 134 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 2 клас 135 рис. 7. Гірлянди-хороводи V. Практична робота Учні працюють. Учитель стежить за правильністю складання паперу «гармошкою». Фізкультхвилинка Дерева високі-високі. Їх вітер колише, гойдає, Ліворуч, праворуч хитає, Вперед і назад вигинає. Листя з дерев опадають, А учні за парти сідають. Учні продовжують виготовлення виробу. Vі. Підсумок уроку Учитель разом із учнями розглядають роботи. Найкращі вироби відби- раються на виставку. Vіі. Прибирання робочих місць — На наступний урок ви повинні принести аркуш паперу для письма, простий олівець, ножиці. УроК тема. симетричне вирізування. витинанки. серветки (з паперу) мета: удосконалювати вміння учнів складати і вирізувати вироби з па- перу симетричної форми; ознайомити з видом декоративно-прикладного мистецтва — витинанками; розвивати творчі здібності, просторову уяву; ви- ховувати любов до народного мистецтва, культуру праці, охайність. обладнання: демонстраційний матеріал — зразки виробів (мережки, серветки) з паперу; таблиця «Українські витинанки»; для індивідуального користування — письмовий папір, ножиці, олівець; посібник І. М. Веремій- чика «Трудове навчання»; схеми-таблиці «Лінії та їх призначення». Хід УрокУ і. організація класу іі. актуалізація знань учнів Бесіда — Над чим ми працювали на попередньому уроці? — Які предмети симетричної форми ви запам’ятали? — Чому комахи та птахи можуть літати? — Які інструменти були нам потрібні на попередньому уроці? ііі. Повідомлення теми та завдань уроку Сьогодні ми продовжуємо роботу над формуванням навичок симе- тричного вирізування з паперу. Наш клас — це майстерня. Працювати ми бу- демо у групах. А що ми будемо робити, ви дізнаєтеся, коли прочитаєте за- шифроване слово. іV. робота над темою уроку Відгадайте слово. Поставте букви у порядку розташування чисел від меншого до більшого. 1 3 2 4 9 5 7 8 6 Вт инка Учні відгадують слово — витинанки. Учитель читає з дошки: — Витинанки — це сюжетні, орнаментальні прикраси, ажурно витяті ножицями з паперу. Учитель демонструє вироби у техніці вирізування, витинання: сервет- ки — квадратні, прямокутні, круглі; мережки, силуетні витинанки. — Витинанки — одна з яскравих і своєрідних складових художньої твор- чості українського народу. А тепер послухайте, як про витинанки розпові- дається у вірші. (Учні розповідають вірш.) 136 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 2 клас 137 1 - й учен ь Немов відтворення серпанку, З паперу вирізані всі, Ось перед вами витинанки — Зразки чудової краси. 2 - й учен ь Легкі, прозорі, мов пушинки, Цілком нагадують вони — Серветки, зірочки, сніжинки — Казковий витвір давнини. 3 - й учен ь Здебільшого їх витинають До світлих новорічних свят. Ялинки ними прикрашають, Панелі залів і кімнат. 4 - й учен ь Ажурні витончені стрічки На стіни клеять і полички. А ті, що мають форму кіл, Кладуть під печиво на стіл. 5 - й учен ь Щоб їх навчитись вишивати, Робочих приладів набір У першу чергу треба взяти Й тонкий серветковий папір. Учитель розповідає: — В Україні прикрашали шибки візерунками, вирізаними з паперу. Па- перові візерунки на склі змінювали залежно від пори року. Навесні, коли зустрічали птахів, на вікнах наклеювали витинанки із журавликами. Влітку, коли збирали хліб, наклеювали витинанки з колоссям. Взимку відзначали багато свят Святого Миколая, Новий рік, Різдво, Василя й Меланки, Водохрещі. На склі можна було побачити різні ви- тинанки. За витинанками модна було «прочитати», які події відбували- ся у селі. Потім витинанками почали оздоблювати інтер’єр сільської хати, при- крашали стіни, печі. З паперу витинали рушники, якими прикрашали об- рази, мережки на поличках. А тепер подивіться, як прикрашали українську хату. Робота з посібником (С. 23). Розповідь учнів («Мікрофон»). V. інструктаж — Сьогодні на уроці ви зробите різні види витинанок. Ми прикрасимо ними наш клас (нашу оселю). 1 група. Прямокутна серветка 1. Складіть прямокутний папір навпіл. 2. Складіть ще раз навпіл. 3. Нанесіть візерунок на суміжні сторони згину. 4. Виріжте візерунок ножицями. (Рис. рис. 8 2 група. Квадратна серветка 1. Візьміть квадратний аркуш паперу, складіть його по діагоналі. 2. Отриманий трикутник складіть удвоє, щоб розділити його довшу сторону навпіл. 3. Нанесіть візерунок на суміжні сторони згину. 4. Виріжте візерунок ножицями. Отримаєте квадратну серветку. (Рис. рис. 9 138 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 2 клас 139 3 група. Кругла серветка 1. Візьміть квадратний аркуш паперу, складіть його по діагоналі. 2. Отриманий трикутник складіть удвоє, повторіть ту ж саму операцію. 3. На отриманій заготовці відріжте верхній клапан, розмітьте візерунок олівцем. 4. Виріжте серветку ножицями. Розгорніть, отримаєте круглу серветку. Риса б в где рис. 10 4 група. Мережка Виріжте прямокутник, складіть його кілька разів навпіл по довжині. 2. Розмітьте олівцем консстури візерунка. 3. Виріжте візерунок ножицями за контуром. Розгорніть папір, отримаєте витинанку з орнаментальним візерунком. (Рис. рис. 11 5 група. Орнаментальна витинанка 1. Виріжте прямокутник, складіть кілька разів навпіл по довжині. 2. Розмітьте олівцем контури візерунка. 3. Виріжте візерунок ножицями за контурами. Розгорніть папір, отримає- те витинанку з орнаментальним візерунком. (Рис. рис. і. Практична робота Учні згадують правила роботи у групах. Виготовляють витинанки. Фізкультхвилинка Всі стомилися ми трішки. Хай спочинуть руки-ніжки. Ми стомились вже сидіти — Хочем трошки походити. Подивитися у віконце, Потягнутися до сонця, Наче мячик, пострибати Й знову будем працювати! Учні виготовляють витинанки. Вчитель стежить за дотриманням правил безпе- ки під час роботи. Vіі. Підсумок уроку Яку роботу ми виконували у майстерні? Учитель відбирає витинанки для виготовлення декоративного панно. Оцінює роботи учнів. Vііі. Прибирання робочих місць — На наступний урок принесіть картон, клей, олівець, ножиці, засуше- не листя різної форми. 140 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 2 клас 141 УроК тема. робота з природним матеріалом. складання орнаменту у смужці мета: розширити уявлення про аплікацію та орнаментальні композиції як різновид декоративно-прикладного мистецтва; навчити складати орна- менти у смужці; розвивати образне мислення, фантазію; виховувати худож- ні почуття, охайність під час роботи з природним матеріалом. обладнання: демонстраційний матеріал — зразки аплікацій, орнаментів у смужці тау квадраті; коробок із листям дерев; для індивідуального користу- вання — кольоровий папір, засушене листя, клей, лінійка, олівець, ножиці, серветка; посібник І. М. Веремійчика «Трудове навчання». Хід УрокУ і. організація класу Хвилинка емоційного настрою. Щоб урок минув не марно, Працювати треба гарно. Друзі, гуртом посміхнемось, До роботи всі візьмемось. іі. Повідомлення теми та завдань уроку На уроці ми виготовимо аплікацію із засушеного листя. Навчимося також складати орнаменти у смужках. ііі. робота над темою уроку Відгадайте загадку. У лісах, садах блукає, Жовті шати одягає. Золотисту стелить постіль — Жде сестрицю білу в гості. (Осінь) — Так, це — осінь. Про цю чарівну пору року складено безліч пісень і вір- шів. Послухайте один із них. Осінь, наша осінь Золота година. Неба ясна просинь. Пісня журавлина. Бабиного літа Довга білі коси. І дорослі, й діти Люблять тебе, осінь. (М. Познанська) — Букви розсипались, зберіть їх та прочитайте назви місяців. Р Е ВЕН С Ь ЕЖЕ В Н Ь ОТ ИЛ Т СО А П Д Хто з вас бував у осінньому лісі? — Які дерева ви там бачили? (Учні називають дерева Хто бачив листопад? (Учні розповідають вірш І. Дубинського «Осіннє листя».) 1 - й учен ь Кущі й дерева невпізнанні Стоять ошатні і барвисті. І золотаве, і багряне З них падає на землю листя. 2 - й учен ь Листки вербові і кленові, Березові і ясенові, Листки каштану і калини, Акації і горобини… 3 - й учен ь Горіхи, липи і тополі, Немов метелики, кружляють І з легким шелестом поволі На землю килимом лягають. 4 - й учен ь Вони, бережисті й зубчасті, До чогось формою подібні: Овальні, круглі і довгасті Вони нам будуть всі потрібні. Гра «Зайвий» Учитель розкладає на кілька парт листя дерев, серед них — лист трави. Що зайве? Гра «Чий листочок?» Хтось із учнів показує листочок. Діти відгадують, з якого він дерева. Якщо відповідь є правильною, гравець продовжує гру. Розповідь учителя Ви побачили, що листя має різну форму, розміри, колір. Їх можна ви- користати для аплікації. (Учитель демонструє різні види аплікації — з паперу, з тканини, із засушеного листя.) — Що ж таке аплікація? У перекладі з латині — це накладання. Аплікація — це приклеювання на основний фон вирізаних частин якогось малюнка. Аплікація буває предметною, сюжетною, декоративною ми ознайомимося із декоративною аплікацією. Це створення орнаментів, які виконуються у квад- раті, смужці, колі та складаються з однакових малюнків, які повторюються. Сьо- годні ми виконаємо орнаменту смужці із рослинних форм, тобто з листя. |