Урок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини
Скачать 17.62 Mb.
|
і. Відгадування загадок Вона тоненька та міцна, Латає нам кожух і свитки. Як зветься штука чарівна, Ви здогадались, дітки? (Нитка) Майстер викував уміло Два однакових ножі. Дужі зустрічі зраділи Два однакових ножі, Обнялись, і роз’єднати Їх уже ніхто не зміг. Підкажіть, як називати Почали відтоді їх. (Ножиці) Маленький хлопчик Заліз на стовпчик, Одежі не носить, Їсти не просить, Личенько рябе. Що воно таке? (Наперсток) іі. актуалізація знань Тестові завдання для повторення та закріплення знань учнів. 1. Для ручного шиття потрібні: а) голка, нитка, наперсток, ножиці; б) клей, картон, папір, лінійка; в) граблі, віник, лопатка. Головний інструмент ручного шиття — це... а) голка; б) нитка; в) ножиці. 3. Тонку тканину шиємо: а) тонкою голкою і тонкою ниткою; б) тонкою голкою і товстою ниткою; в) товстою голкою і тонкою ниткою. Наперсток надіваємо на: а) великий палець; б) вказівний; в) середній. 5. Яких швів не існує? а) «Уперед голку»; б) назад голку»; в) «ножиці через край. Хвилина практичного вправляння 1. Засилення нитки в голку. 2. Надівання наперстка Дидактична гра «Одягни ляльку». IV. Повідомлення теми і мети уроку Виконання шва вперед голку» та оздоблення виробів ручним швом. Пояснення вчителя 84 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 1 клас 85 1. До простих швів належать: а) вперед голку»; б) назад голку»; в) через край». (Під час ознайомлення учнів із технологією виконання швів доцільно викорис- товувати аркуш із зошита в клітинку, на який наносять крапки.) 2. Тренувальні вправи. Правила роботи з голкою. — Візьміть аркуш паперу і на місці перетину ліній на папері поставте крапки. Місця, позначені крапками, проколюють голкою з ниткою: а) знизу в першу крапку; б) протягуємо через папір; в) зверху проколюємо під слід у другій крапці; г) вверху третій і т. ін., виконуючи шов справа наліво. VI. Виконання шва вперед голку» за контурним малюнком 1. Пояснення вчителя. 2. Практична робота. На папері зробити контурний малюнок крапками, відстань між якими 0,5–0,7 мм. Виконання шва вперед голку» на тканині Пояснення вчителя. 1. Спочатку олівцем проводять тонкі лінії, на яких на однаковій відстані ставлять крапки. 2. Практична робота) Проколювання тканини голкою із зворотного боку на лицьовий. 2) Протягування голки на лицьовий бік. 3) Проколювання тканини голкою з лицьового боку на зворотний. 4) Протягування голки на зворотний бік, протягування нитки й утворен- ня стібка. VIII. оздоблення виробів ручними швами За допомогою шва «уперед голку» можна оздоблювати виріб різни- ми орнаментами. Використовуються нитки різного кольору, різні розміри стібків та їх чергування. IX. Підсумок уроку Чи сподобався вам урок Чого нового навчилися? — Якими швами та стібками ви оздоблювали свої вироби? УроК тема. розкрій тканини. виготовлення спіднички прямолінійної форми для ляльки мета: поглибити знання про розкрій тканини, побудову найпростіших креслень, виготовлення викрійки; визначити особливості методик пошит- тя швейних виробів; виховувати навички культури праці. матеріали й інструменти: голки, нитки, шпильки, ножиці, тканина, шаб- лони. Хід УрокУ і. організація класу Слухання вірша і відгадування, про яку професію у ньому йдеться. Твій одяг вийде, мов картинка: Все по тобі — рукав і спинка. Тож на примірці — так годиться — Стій рівно і не смій крутиться! іі. Повідомлення теми і мети уроку Розповідь учителя Процес розкроювання складається із кількох етапів: 1) підготовка тканини для розкроювання; 2) розкладання деталей викройок на тканині; 3) розмітка на тканині; 4) вирізування деталей крою в певній послідовності. 2. Повторення правил безпечної роботи з голкою і вивчення правил робо- ти з ножицями. Пам’ятка 1) Зберігати ножиці із зімкнутими лезами в спеціально відведеному міс- ці. 2) На робочому столі ножиці із зімкнутими лезами класти праворуч. 3) Розрізуючи тканину, вузьке лезо ножиць розміщувати під тканиною. 4) Не відвертати увагу тих, хто працює з ножицями. 5) Передавати ножиці кільцями вперед. ііі. Виготовлення викройки спіднички прямолінійної форми для ляльки 1. Підготовка до виконання роботи. 1) Показ учителем зразків готових виробів спіднички. 2) Звертається увага на той виріб, який мають виконувати учні. 3) Звертається увага на послідовність виконання виробу. 2. Підготовка робочого місця до виконання роботи. 1) Складання і вирівнювання тканини. 2) Робота за шаблонами (прикріплення до тканини). 3) Виготовлення заготовки 86 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 1 клас 87 IV. Фізкультхвилинка Рукодільниця, дівчинка мила, Всю роботу в домі робила. А Лінивиця тільки спала Або мухи рахувала. Дві полізли по стіні, Три сидять он на столі. Щоб усіх порахувати, Треба вміти додавати. (2 + 3 = На зиму матуся-лисиця Сплела для діток рукавиці. Кожна маленька лисичка Отримала дві рукавички. Скільки всього рукавичок, Якщо в мами троє лисичок? (2 + 2 + 2 = Колись Кожум’яка під Києвом жив, Шкіри він м’яв і у річці мочив. Вхопить три разом, а потім — ще три, В берег упреться й тягне з води. Сил докладає, працює завзято. Скільки шкір разом він витяг, малята? (3 + 3 = 6) Вчитель читає римовані задачі, учні зображують рухами дії, по тім об- числюють результат. Таким чином, по-перше, здійснюється міжпредметний зв’язок; подруге, завдяки зміні роду діяльності знімається втома та підви- щується пізнавальна активність учнів. V. Практична робота Нагадування правил безпечної праці з голкою і ножицями. 2. Складання тканини навпіл лицевою стороною всередину. 3. Змотування і пришивання швом «уперед голку». 4. Зшиті краї обшивають швом через край Нижні частини спіднички підгинають і зшивають швом «уперед голку». 6. Загинання смужки зверху спіднички і зшивання швом через край Засилення резинки Вивертання спіднички на лицевий бік. VI. Конкурс модельєров Виставка найкращих й найактуальніших виробів. VII. Прибирання робочих місць VIII. Підсумок уроку Чи сподобалося вам бути модельєрами? — Як оцінити результат роботи модельєра? (Оригінальність, акуратність, поєднання кольорів, оздоблення виробу тощо) — Хто з вас хоче в майбутньому стати модельєром? Які знання і вмін- ня для цього потрібні? УроК тема. Пошиття виробів з тканини. Шви «уперед голку», через край» мета: ознайомити дітей з процесом виготовлення одягу з тканини; на- вчити оволодівати швами «уперед голку», через край виховувати естетич- ний смак, елементи культури праці. обладнання: голка, нитки, папір в клітинку, ножиці, зразки швів. Хід УрокУ і. організація класу У ч и тел ь Твій одяг вийде, як картинка: Все по тобі — рукав і спинка. Тож на примірці — так годиться — Стій рівно і не смій крутиться! іі. Повідомлення теми і мети уроку Бесіда. • Про кого йдеться в загадці? • Як називають людей, які кроють і шиють одяг? 2. Розповідь учителя. • На швейних фабриках виготовляють різні види одягу: • зимовий і літній; • робочий і святковий; • учнівську форму; • одяг для дошкільнят. Професія кравця — одна з найпоширеніших на швейних фабриках і підприємствах. Кравець повинен знати всі види одягу, конструкції і деталі виробів, швей- ні матеріали та основні їх властивості. Кравець повинен захоплюватися малюванням, мати художній смак. ііі. мотивація навчально-трудової діяльності — Сьогодні на уроці ми повинні ознайомитися із швами «уперед голку» і через край, навчитися ними володіти. 1. Показ учителем готових зразків, швів «уперед голку», через край. Звертається увага на вигляд шва з лицьового і зворотного боків. 3. Розповідається про призначення швів. IV. Прийом навчання шва «уперед голку» 1. Навчання ручних швів на папері з попередньою розміткою крапками. Крапки знаходяться на однаковій відстані одна від одної: 0,5–0,7 мм. 2.Навчання шва «уперед голку» на папері в клітинку. 88 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 1 клас 89 3. Виконання шва «уперед голку» на тканині з попередньою розміткою. Олівцем учні проводять тонкі лінії, на яких на однаковій відстані став- лять крапки. 4. Виконання шва на тканині «уперед голку» поділяється на такі опе- рації: 1) проколювання тканини голкою із зворотного боку на лицьовий; 2) протягування голки на лицьовий бік; 3) проколювання тканини голкою з лицьового боку на зворотний; 4) протягування голки на зворотній бік, протягування нитки й утворення стібка. 5.Навчання дітей виконувати подвійні проколи одночасно. V. розвиток практичних умінь і навичок. самостійна робота учнів 1. Учні розпочинають шити швом «уперед голку» на папері в клітинку. 2. За допомогою учителя учні виконують шов «уперед голку» на тканині. Фізкультхвилинка Задивились котики На вербові котики. Раз, два, три, чотири, п’ять! Час прийшов їм спочивать: Відпочине і наш клас. Всі піднесли руки — раз! Два — присіли, руки вниз, На сусіда подивись. Раз — і вгору, Два — і вниз, На сусіда не дивись! Ще присіли, піднялись, Головою похитали Й працювати знов почали. VI. технологія виконання шва через край Зробити розмітку крапками. 2. Крапки повинні бути на однаковій відстані від країв зрізів і одна від од- ної. 3. Виконання шва через край можна виконувати зліва направо і навпаки. 4. Відстань між стібками має бути не більше 5 мм Другим варіантом шва через край є подвійний шов через край. Спо- чатку прошивають в один бік, а потім — в другий. Подвійний шов через край є оздоблювальним. VII. Узагальнення знань, умінь і навичок • Хто такий кравець? • Які види швів ви вивчали? • Який вам найбільше сподобався? • Який шов був найскладнішим в опануванні? VIII. Підсумок уроку Як ви гадаєте, девам знадобляться знання, вміння і навички, що ви здобули сьогодні на уроці? УроК тема. Пошиття фартушка для ляльки, оздоблення його швом «уперед голку» та аплікацією мета: закріпити знання про шви «уперед голку» і через край навча- тися розкроювати і шити фартушок прямокутної форми для ляльки; оз- доблювати його аплікацією; виховувати навички культури праці, естетич- ний смак. матеріали й інструменти: тканини, нитки, голка, ножиці, шаблон пря- мокутної форми, зразки готових виробів — фартушка. Хід УрокУ і. організація класу іі. Підготовка робочого місця Перевірка в учнів наявності необхідних матеріалів та інструментів. ііі. Повідомлення теми і мети уроку Розгадування загадок Маю вуха, гострий ніс, із бавовни в мене хвіст. (Голка з ниткою Усіх обшиваю, сама одягу не маю. (Голка) 2. Розповідь учителя Сьогодні ми з вами будемо шити фартух для ляльки прямокутної фор- ми. Потрібно звернути увагу на такі етапи роботи. 1) Учитель показує зразки готових виробів різної форми викрійки. 2) Особливу увагу вчитель звертає на той фартушок, який діти мають ви- готовити на уроці. 3) Звертається увага на послідовність виготовлення фартуха. IV. Практична діяльність 1. Повторення правил безпечної праці з голкою і ножицями. 2. Прикріплення до тканини шаблона з цупкого паперу прямолінійної форми. 3. Проведення олівцем або крейдою ліній, по яких вирізують тканину. 4. З чотирьох сторін відгинаємо смужки шириною по півсантиметра. 5. Пришиваємо зметувальним швом і закріплюємо швом «уперед голку». 6. Пришивання вузенької тасьми з поперечних сторін швом «уперед голку». 90 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 1 клас 91 V. Підбиття підсумків першого етапу Учитель перевіряє якість виконання виробу. Виставка кращих робіт. VI. оздоблення фартушка швом «уперед голку» та аплікацією 1. Актуалізація опорних знань. 1) Повторення видів швів, вивчених на попередніх уроках) Вибір за власним задумам аплікації для оздоблення фартушка. — Для аплікації ви можете обрати будь-який малюнок. У майбутньому ми навчатимемося робити аплікації із сюжетом — вони виглядатимуть, мов картинки. А почнемо ми з простих предметів, аз яких саме, ви здогадайтесь самі. Учитель читає загадки, учні їх відгадують і роздивляються зразки зобра- жень цих предметів, що можуть бути використані в аплікації. У святковому залі стоїть, як картинка, Весела, зелена красуня — ... (ялинка). За горами, за лісами Золотий кружок встає. (Сонце) Без рук, без ніг, тільки з рогами, А ходить попід небесами. (Місяць) В небі я яскраво сяю І ялинку прикрашаю. Є у мене пять кінців. Відгадали? Молодці! (Зірка) Є шляпка, є ніжка, А по землі не ходить. (Гриб) Є у дуба, є у клена. Я і жовтий, і зелений. А в сосни мене немає. Хто загадку відгадає? (Листя) 2. Трудова діяльність учнів. — Для того, щоб оздобити фартушок аплікацією, потрібно виконати таку послідовність дій: 1) підібрати тканину і малюнок для аплікації; 2) перенести малюнок на тканину; 3) вирізати аплікацію і приметати її до виробу дрібними стібками; 4) краї аплікації пришиваємо швом через край) вишиваємо необхідні контурні лінії всередині аплікації швом «уперед голку». VII. Підбиття підсумків другого етапу Проводиться аналіз виготовлених виробів. Звертається увага на недолі- ки, які допустили учні при виконанні роботи. Виділяються кращі роботи учнів. — Які вироби вам найбільше сподобалися. Чим саме? VIII. Прибирання робочих місць УроК тема. Будівельний конструктор мета: ознайомити учнів з призначенням будівельного конструктора, формою, розміром деталей, особливостями їх з’єднання; правилами ко- ристування. обладнання: будівельний конструктор для кожного учня, ілюстрації із зображенням праці будівельників. Хід УрокУ і. організація учнів до уроку Діти, уважно послухайте вірш і скажіть, про кого розповідається у ньому. Муляр плечима торкнувся хмаринки! Дім нам будує — не згає й хвилинки. Рівно виводить він стіни в будові. В нього підручний напоготові: Кран величезний! Сьогодні ще зрання Цеглу доставив на риштування. З другом таким працювати охота В муляра хутко скінчиться робота: Ось домурує останню цеглинку І заховається геть за хмаринку! іі. мотивація навчально-трудової діяльності — Люди яких професій ще потрібні, щоб збудувати будинок? (Відповіді дітей.) Бесіда про будівництво. — Ось муляр укладає цеглу, а монтажник монтує залізобетонні панель- ні блоки, штукатури штукатурять стіни, теслярі вставляють віконні рами і двері, маляри фарбують стіни і віконні рами, сантехники укладають труби для газу і води, електрики проводять освітлення, бетонники укладають бетон на сходових майданчиках. Крім того, на будівництві працює багато робітників таких професій: машиністи підйомних кранів, бетономішалок, шофери, такелажники, які керують подачею будівельних матеріалів на по- верхи, що споруджуються. Раніше будівельна техніка була недосконалою і будинок зводили протя- гом двох–трьох років. Тепер будівельники працюють швидко, бона будів- ництві є багато різних машин і механізмів, готових панелей-блоків. Тому бу- динок можна спорудити за два–три місяці. ііі. Формування нових знань — Зараз ми з вами розглянемо картину, на якій зображено будинок, і визначимо складові частини цього будинку: фундамент, стіни, покрівля, вікна, двері, стеля 92 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 1 клас 93 Такий макет будинку ми зможемо виготовити з деталей будівельного конструктора. Практична робота Вправа на визначення деталей «впізнай за малюнком». На дошці виставляться один за одним схематичні зображення деталей конструктора завдання учнів — знайти їх у наборі і показати. 2. Демонстрування способів з’єднання деталей. Вправляння учнів уз єднанні окремих блоків. V. Підсумок уроку Бесіда. • Хто розповість, для чого потрібен будівельний конструктор? • З яких деталей можна звести стіни, дах? • Як вони з’єднуються? • Як треба користуватися набором Прибирання робочого місця. 3. Хвилинка поезії. Слухання й обговорення змісту вірша Т. Коломієць. Кран підйомний край дороги, Мов журавлик довгоногий, Мов журавлик-журавель Із небачених земель. Поверта домене шию: — Полетів бита не вмію. Хоч багато маю сил Я важкий та щей без крил. — Не журись! — вітаю крана,— Скоро я дорослим стану І змайструю все, як слід,— Будеш крано-вертоліт. УроК тема. Будівельні споруди. конструювання з деталей набору «казкового містечка» мета: дати загальне уявлення про різні споруди та будівництво, колек- тивну працю будівельників; збагачувати досвід конструювання будинків різного призначення за малюнком, схемою, відповідно до задуму; привча- ти працювати колективно. обладнання: проект казкового містечка, зображення вулиці міста або села з будинками різного призначення: школа, санаторії, дитячий садок окремі схеми цих споруд; будівельні конструктори. Хід УрокУ і. організація класу У ч и тел ь Раз, два, три, чотири — Дзвенять пилки і сокири. У ножівки гострі зуби Розтинають навпіл дуба. Тільки тирса золота Із пропилу виліта. іі. актуалізація опорних знань учнів • Про кого цей віршик? (Про столяра) • А що може зробити столяр • Хто ще бере участь у будівництві будь-якої споруди? • Хто допомагає людям в будівництві? • Що за машина шия жирафа, а сила слона (Підйомний кран І от сьогодні до нас у клас завітав Незнайка з проектом забудови каз- кового містечка і запропонував, щоб діти спорудили його з деталей конструктора. Давайте ознайомимося із цим проектом. |