Главная страница

Урок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини


Скачать 17.62 Mb.
НазваниеУрок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини
Анкорvse_urok_trudovomu_1_4_klassy.pdf
Дата23.02.2017
Размер17.62 Mb.
Формат файлаpdf
Имя файлаvse_urok_trudovomu_1_4_klassy.pdf
ТипУрок
#3011
страница11 из 30
1   ...   7   8   9   10   11   12   13   14   ...   30
VI. Правила роботи з пластиліном
У ч и тел ь
Щоб зліпити з пластиліну
Огірок або морквину,
Треба ще поміркувати,
Який колір добирати.
На шматочки поділити,
У руках його зігріти,
Розім’яти, розкачати
І ліпити розпочати.
Діти вибирають пластилін за кольором.
VII. Фізкультхвилинка
Діти беруть у руки шматочки пластиліну і проказують:
Пластилін я вибираю,
Грію в пальчиках, стискаю,—
У долоньках, у теплі
Розм’якає пластилін.
Зліплю глека, зліплю миску
Для лелеки і для лиски.
Дам сусідам цю посуду,
І вони радіти будуть.
VIII. Хвилинка уваги
— Діти, чи уважно ви слухали віршика? Про героїв якої казки йдеться у ньому? («Лисиця і журавель»)
іХ. Практична робота
Роботу можна виконувати диференційовано:
• самостійно;
• в парах;
• колективно.
Х. Виставка робіт
Інсценізація тих фрагментів, що зображено учнями в композиціях.
Зустріч Колобка із:
• зайчиком;
• вовком;
• ведмедем;
• лисицею.
Хі. Підсумок уроку Чи сподобалася вам зустріч із казкою?
Спробуйте вдома скласти казку Колобок, змінивши її кінцівку на щасливу.
УроК тема. ліплення з пластиліну овочів і фруктів
мета: навчити дітей ліпити круглі предмети, передавати характерні особ- ливості натури, вправляти у зіставленні предметів, формувати поняття про художні форми, виховувати естетичні смаки.
обладнання: муляжі яблук, слив, груш, пластилін, підкладні дощечки, стеки, блюдця з водою, невеличкі ганчірки.
Хід УрокУ
і. організація класу
іі. актуалізація опорних знань
• Які пластичні матеріали вам відомі?
• Які властивості вони мають?
• Для виготовлення яких виробів використовують глину?
• Як слід працювати з пластиліном?
ііі. Повідомлення теми і мети уроку Сьогодні ми будемо ліпити овочі та фрукти, намагаючись якнайточ- ніше передати форму зразка.
IV. мотивація навчальної діяльності
1. Бесіда.
У ч и тел ь
Коли вона загляне в сад,
Наллється соком виноград,
І пізні яблука ранет
Солодкі стануть, наче мед.
Як помандрує по гаях
З чарівним пензлем у руках,—
Все розмалює на путі,
Берізки стануть золоті!
І ми її уклінно просим Заходь у гості, щедра. (осінь)!

106
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
1 клас
107
— Так, це осінь. А чому осінь називають щедрою і багатою? А ще як її називають? (Золотою Так, діти, кожна пора року гарна по-своему.
Осінь — багряна;
Літо — барвисте;
Весна — це красуня в зеленім вінку;
Зима — білосніжна...
І сьогодні ми будемо ліпити овочі і фрукти.
Щоб зліпити з пластиліну огірок або морквину,
Треба ще поміркувати,
Який колір підібрати!
2. Демонстрування муляжів овочів, фруктів.
3. Пояснення прийомів ліплення.
— Яблуко може мати форму кулі з невеликим заглибленням біля пло- доніжки.
Слива теж кругляста, хоч злегка видовжена.
Помідор — сплющена куля.
Груша — дві кулі різної величини, поставлені одна на одну Відгадування загадок.
А тепер гарненько, діти,
Поміркуємо хвилину,
Що ми будемо ліпити
На уроці з пластиліну.
Кругле, жовте і солодке,
Воно на дереві росте,
Людям здоров’я додає. (Яблуко)
Під землею птиця кубло звила
І яєць нанесла. (Картопля)
А що то за коні в гаю на припоні —
Довгасті, голчасті, зеленої масті?
Нікого не возять, лише самі просять. (Огірки)
Дівка в коморі, а коса надворі. (Морква)
Червоний колір, а винний смак.
Кам’яне серце. А чому це так (Вишня)
Весною біле, літом зелене,
Восени жовте, зимою добре. (Груша Послідовність виготовлення.
1) Вибір натури.
2) Відділення шматка потрібного розміру.
3) Скочування кулі.
4) Наступна обробка кулі для надання їй бажаної форми.
IV. Практична робота Послідовність виготовлення виробів.
2. Показ і порівняння заготовок Виправляння недоліків у роботі.
4. Правила користування стеками Розгладження поверхні змоченою у воді ганчіркою.
6. Доповнення окремими деталями. Підбиття підсумків

— Повторіть окремі етапи роботи у потрібній послідовності. (Звернути
увагу, що в такій саме послідовності працюють скульптори.)
Оцінюючи роботу, слід звернути увагу на:
• акуратність;
• точність;
• ошатність.
VI. Хвилинка поезії
ЩО НАЙКРАЩЕ?
Не вгадать тобі нізащо,
Котра з іграшок найкраща!
— Знаю!
Трактор заводний!
— Зовсім ні.
— Ну, тоді це пароплав!
— Не вгадав.
— Зрозуміло: це літак!
— Знов не так Електрична залізниця!
— Помилився.
Добре, відповідь я дам:
Та, яку зробив ти сам!
(А. Костецький)
УроК тема. догляд за кімнатними рослинами
мета: ознайомити учнів із назвами кімнатних рослин; умовами їх росту і розвитку; навчати правильно доглядати за ними виховувати почуття прекрасного, бережливе ставлення до рослин, бажання займатися кімнатним квітникарством.
обладнання: вазони з кімнатними квітами, таблиця «Догляд за кімнат- ними рослинами», шматочки поролону, відерця з водою, дерев’яні палич- ки, лійки, магнітофон із записом «Пісні квітів», пульверизатор, клаптики тканини для протирання горщиків.

108
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
1 клас
109
Хід УрокУ
і. організація класу
Класовод навчає дітей виконувати римівку з імітацією названих дій.
Ми — берізки і кленці.
В нас тоненькі стовбурці. (Встати)
Ми в стрункі стаєм рядки, випрямляєм гілочки. Руки перед собою
)
Ледь зіп’явшись з корінців, дістаємо промінці. Руки вгору
)
Ми стискаєм їх вогонь в зелені своїх долонь.
(Стискання кулачків)
Хилять свіжі вітерці вліво-вправо стовбурці.
(Нахили тулуба)
Ще й верхівки кожен ряд нахиля вперед-назад.
(Вправи для шиї)
іі. мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Увага учнів зосереджується на кімнатних рослинах.
— Ми слухаємо пісні про квіти, розповідаємо про них вірші, співає- мо про них, але не знаємо, чи квіти нас чують, чи подобаються їм наші пісні?
Учитель пропонує дітям заспівати чи продекламувати віршик про квіти або ж зробити цікаве повідомлення про квіти як живі істоти.
Пояснює:
Якщо дуже-дуже прислухатись, то можна почути, як рослини співа- ють. Нумо, прислухаймось усі разом, заплющивши очі.
Непомітно вмикає магнітофон, схований від дитячих очей, і в класі зву- чить ... «Пісня квітів» (речитативом, дитячими голосами):
Виростаєм на віконці,
Зацвітаємо на сонці,
Від водиці зеленієм,
Першокласникам радієм!
Ви нас, діти, доглядайте
І водою поливайте.
Щоб могли ми воду пити,
Треба землю розпушити.
Любі учні! Час не гайте наше листя протирайте.
В школі нашій для нас, квітів,
найщиріші друзі — діти.
ііі. Формування нових знань
— Що люблять кімнатні рослини, про що вони просять нас?
Вислухавши відповіді дітей, учитель звертає увагу учнів на таблицю До- гляд за кімнатними рослинами», повідомляє назви рослин, зображених тут. На пропозицію класовода діти з’ясовують, чи є такі квіти у класі: підніма- ють вазони і називають кімнатні рослини. Учитель заохочує до розповіді про
інші квіти, які вони знають.
Потім розповідає, що рослини — це живі істоти, які живляться, диха- ють, ростуть. Їм для життя необхідні світло, тепло, волога, повітря, поживні речовини з ґрунту. Пояснює, як і для чого розміщують рослини ближче до світла, як треба захищати сухе і вологе листя від пилу, протирати горщики, поливати й обприскувати рослини, розпушувати землю. Показує, як виконується кожна операція, використовуючи при цьому й таблицю.
IV. Планування трудових дій
Спосіб організації практичних дій учнів залежить від кількості вазонів
із рослинами. Якщо кімнатних квітів достатньо, обирається індивідуаль- но-групова форма трудової діяльності (кожен одержує вазон, але шматоч- ком поролону для протирання листя, дерев’яною паличкою для розпушу- вання землі, лійкою для поливання, пульверизатором, клаптиком тканини для протирання вазонів діти користуються по черзі).
Якщо у класі є тільки один вазон на трьох–чотирьох учнів, то обов’язки між членами групи чітко розмежовуються: кожен виконує конкретну опе- рацію.
V. Підготовка робочих місць
Учні розміщують на робочих місцях обладнання у заздалегідь визна- ченому порядку перед собою — вазон, ліворуч — відерце з водою, лійка, пульверизатор, праворуч — шматочки поролону, дерев’яні палички, клап- тики тканини.
VI. Практична робота
Учні самостійно, керуючись малюнками таблиці «Догляд за кімнатни- ми рослинами», виконують трудові дії.
VII. Підсумок роботи
Перевіряється чистота і порядок на робочих місцях, звертається увага на зовнішню привабливість вазонів і рослин у них Ви навчилися розуміти «бажання» квітів та інших кімнатних рослин.
Прислухайтесь і здогадайтесь, про що просять вас рослини вдома. Вико- найте їх прохання.
• Квітам сумно, коли їх мало, атому посадіть нові.
• Квітам тісно у маленьких вазона, тому пересадіть їх у більші.
• Квітам подобаються гарні вазони, тому прикрасьте їх.
• Квіти хочуть пити — поливайте їх.
• Квітам важко дихати — протирайте листочки, розпушуйте землю

110
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
1 клас
111
УроК тема. вирощування рослин у закритому ґрунті.
відбір повноцінного насіння (коренів) овочевої зелені
мета: навчити учнів розпізнавати насіння городніх культур, корені та розсаду овочевих культур за зовнішніми ознаками; розвивати уважність, зосередженість, спостережливість; виховувати інтерес до сільськогоспо- дарської праці.
обладнання й матеріали: насіння кропу, петрушки, корінь цибулини, роз- сада помідорів, огірків; натюрморт з овочевих культур загострені палички для відбирання повноцінного насіння, паперові коробочки, пакети для на- сіння, малюнки страв з городніх рослин.
Хід УрокУ
і. організація класу
У ч и тел ь
Станьте, дітки, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Гарний настрій узяли
І урок розпочали.
іі. мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Учні розглядають натюрморт із овочів, малюнки різних салатів, зобра- жені на таблиці «Красиве і корисне», називають культури, з яких ці страви виготовлені.
— Такі салати, зелень можна споживати цілий рік. А ще — милуватися ними, відчувати їх запах.
Уявляєте, як це гарно, коли за вікном сніг! — говорить учитель і пропонує за запахом назвати рослину: цибулю, кріп, петрушку, огірки, по- мідори.
— З чого виростають ці рослини?
ііі. Формування нових знань
Цвіт зів’яне в дні осінні.
Що залишиться?.. (Насіння).
— Однак не з усякого насіння виростають рослини: тільки добре, пов- ноцінне дає урожай.
Чи гарне в нас насіння, корені, цибулини, розсада?
• На що вони схожі?
• З якого боку у насінинки з’явиться паросток?
• Яким боком вона ляже в землю?
• Якого кольору насінинки?
• Чому їхній колір непривабливий?
• Чи є у насінинки «пальчики»?
• Навіщо насінинкам так багато «пальчиків»?
• Навіщо рослині корінь?
• На що схожий корінь?
• Чому в нього гострі кінчики?
• Якого кольору корінь?
• Звідки на корені проросте пагінець?
А тепер вам про себе розповість дуже корисний овоч, а який саме — здо- гадайтеся.
Як не віриш — перевір:
на мені дванадцять шкір.
Хто гризне — в сльозах покине...
Як я звуся?.. (Цибулина)
• Якого кольору лушпиння в цибулини?
• Чому про нього кажуть: золотисте?
• Звідки проростає перо на цибулині?
• Навіщо їй вусики?
Після цього вчитель розповідає про порядок роботи з насінням, корін- ням, цибулинами, характеризує повноцінне й неповноцінне насіння, наго- лошує на ознаках коренів, цибулин.
IV. Підготовка робочих місць
Перед кожним учнем по дві коробки одна — з невеликою кількістю на- сіння, друга — порожня (для повноцінного насіння). Праворуч — загостре- на паличка або сірник без мірки, ліворуч — пакетики для насіння, коробки для коренів, цибулин.
V. Планування трудових дій
1. Знайти найкращу, виповнену і найбільшу за розміром насінину (корі-
нець, цибулину).
2. Паличкою відгорнути її вбік.
3. Взяти пальчиками і вкинути її у порожню коробку Повторити трудові дії, залишаючи на місці неповноцінні (пошкоджені) насіння.
5. Повноцінне насіння зсипати в пакетики, неповноцінне — викинути.
6. Прибрати робоче місце.
VI. Практична робота
Учні виконують заплановані трудові дії. Коли все насіння перебрано, учитель роздає дітям коріння, цибулини. У процесі роботи він проводить поточний інструктаж: запитує, з яким насінням працює кожен учень, пере- віряє якість відібраного, виправляє недогляди.
VII. Підсумок уроку Насіння, корінці, цибулини яких рослин ви зберігаєте у коробках і пакетиках Які рослини виростуть з нього?

112
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
1 клас
113
УроК тема. висівання пророщеного насіння у відкритий ґрунт
мета: ознайомити учнів з будовою насінини, формувати уміння висі- вати насіння у закритий ґрунт; виховувати інтерес до праці сільськогоспо- дарських робітників.
обладнання: ящички із землею, пророщене насіння ячменю і гороху, ві- дерце з водою і лійка, дерев’яна паличка-глибиномір для ямок.
Хід Урок
і. організація класу
Організація фронтальної роботи з учнями перед керівництвом учителя.
іі. мотивація навчальної діяльності
Учитель розповідає уривки з казок.
Якось пішла жінка до річки прати. Коли це котиться горошина подо- розі. Жінка взяла горошину і з’їла. Згодом народився у неї син. Назвали його
Котигорошком. Росте й росте той син.
Прийшла жінка додому, посадила зернятко ячменю, а воно раптом — раз — і виросло у велику прекрасну квітку, зовсім, як тюльпан, тільки пе- люстки всі стулені, ніби пальці в кулачку Ой, яка гарна квітка! — сказала жінка і поцілувала чудові червоно- жовті пелюстки. І як тільки вона їх поцілувала, квітка вмить розкрилась. У самій чашечці на зеленому стільчику сиділа дівчинка, зовсім крихітна, і така вона була ніжна і гарненька, і ростом всього лише дюйм, що її так і називали — Дюймовочка Як ви думаєте, хто подарував силу Котигорошку?
— Які пригоди трапились з Дюймовочкою і Котигорошком?
ііі. Формування нових знань і умінь
Розглядаються ілюстрації, які наочно відображають будову насінин ячменю і гороху. Вони складаються із зародка і сім’ядоль. У пророслої насі- нини із зародка розвиваються корінь, стебло. Сім’ядолі розходяться, і між ними можна помітити крихітну брунечку, з якої поступово виростає нова рослинка гороху чи ячменю.
Щоб усі рослини виросли гарними і привабливими, треба вміло їх посіяти у ящичках чи у вазонах. Учитель демонструє висівання насінини у закритий
ґрунт. Зазначається глибина ямок, виконується замовляння на врожай.
Учитель звертається до землі, сонця, води з проханням:
Щедра земле,
Сонечко миле,
Дайте рослинці силу!
Щедра земле,
Сестрице водо,
Дайте рослинці вроду!
Замовляння учні вивчають напам’ять.
IV. Підготовка робочих місць
Перед кожним учнем — коробочка із пророщеним насінням. У центрі стола — ящичок із землею. Зліва — лійка, справа — відерце з водою, палич- ка-глибиномір для ямок. Планування трудових дій

1. Визначити місце висівання насінинок у ящичку для кожного члена ланки.
2. По черзі зробити ямки паличкою-глибиноміром.
3. Узяти пальчиками насінинку, щоб не пошкодити паростка, і проказати замовляння.
4. Посадити зернятко у першу ямку Посадити інші зернятка і загорнути землею Полити висіяне насіння.
7. Перенесення ящичків на підвіконня.
8. Прибирання робочого місця.
VI. Практична робота
Учні працюють мікрогрупами під керівництвом ланкових. Учитель контролює культуру праці, послідовність трудових дій. Проводить остаточний інструктаж.
VII. Підсумок уроку
Складання казки День народження Дюймовочки і Котигорошка».
— Перетворив Змій злими чарами Котигорошка на горошину, а Дюймовочку на ячмінне зернятко. Ми відшукали цілющу воду, покропили нею вату, по- клали вату на блюдце, а на ваті розмістили зачаровані зернятка гороху та ячменю. Поставили ми блюдце на вікно тай стали щодня прохати:
Сонця промені ясні,
Котигорошка поверніть!
Сонця промені ясні
Дюймовочку поверніть!
Коли зернятка проросли, ми їх посадили в землю. А тепер будемо споді- ватися, що незабаром з’являться у наших ящичках проти сонця справжнісінь- кий богатир Котигорошко і ніжна, лагідна Дюймовочка.
УроК тема. висівання насіння квітів у відкритий ґрунт
мета: ознайомити із способами висівання насіння квітів у відкритий
ґрунт; сформувати вміння правильно висівати насіння; виховувати інтерес до квітникарства, бережливе ставлення до рослин та повагу до праці.
обладнання: насіння квітів, відерця з водою, лійки, лопатки, граблі, палич- ки-глибиноміри для ямок, зображення квітів, насіння яких висівається.

114
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
1 клас
115
Хід УрокУ
і. організація класу
Перевірка належного обладнання для висівання насіння квітів. Висівання учнями на пришкільну ділянку насіння під керівництвом учителя.
іі. мотивація навчально-трудової діяльності
— Діти, що прикрашає влітку наші вулиці, площі, територію біля будин- ків? (Квіти на клумбах чина ділянках)
— Чи бажаєте ви зробити і свій внесок у цю красу?
ііі. Формування нових знань і вмінь
— Минулого уроку ми з вами ознайомилися із правилами висівання на- сіння у закритий ґрунт. Давайте їх згадаємо. (Відповіді учнів)
— Сьогодні ми з вами разом вчитимемося висівати насіння квітів у відкритий ґрунт. Насіння яких квітів ми принесли на урок (Відповіді дітей,
демонстрація ілюстрацій із зображенням квітів, що висіваються на уроці.)
IV. Планування трудових дій
1. Визначення місця висівання насіння на пришкільній ділянці.
2. Викопування ямок для насіння паличкою-глибиноміром (чи маленькими лопатками, попередньо розпушивши землю граблями Висівання насіння у ямки, заздалегідь политі водою, щоб насіння при- ліпилося» до ґрунту, захищаючись від вітру.
1   ...   7   8   9   10   11   12   13   14   ...   30


написать администратору сайта