Главная страница

Урок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини


Скачать 17.62 Mb.
НазваниеУрок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини
Анкорvse_urok_trudovomu_1_4_klassy.pdf
Дата23.02.2017
Размер17.62 Mb.
Формат файлаpdf
Имя файлаvse_urok_trudovomu_1_4_klassy.pdf
ТипУрок
#3011
страница10 из 30
1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   ...   30
ііі. Хвилина практичного вправляння
• Які будівлі ми бачимо на проекті? (Одноповерхові, багатоповерхові, магазин, школа, дитячий садок)
• Чи відрізняються ці будівлі одна від одної?
• Чим? Чи подобаються вони вам. Заохочення до колективної праці

— На замовлення Незнайки ми з вами будемо працювати сьогодні за проектом «казкового містечка». Клас поділимо на групи: І група буде будувати одноповерхові будинки;
ІІ — будувати школу;
ІІІ — дитячий садок — магазин — двоповерховий будинок.
Звернемо увагу на конструкцію будинків різного призначення. У магазинах великі вікна для вітрин; дитячий садок, як правило, з ігровим май-
данчиком, школа двоповерхова тощо.)
V. Практична робота учнів
Учитель стежить, щоб учні правильно з’єднували елементи споруд, спо- нукає до взаємоконтролю, надання допомоги (якщо зробив сам поясни то-
варишу). Виготовлені вироби розміщують на столах, щоб виконати проект
«Казкового містечка».

94
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
1 клас
95
VI. Підбиття підсумків
— Незнайко дуже задоволений Казковим містечком і хоче, щоб наступ- ного уроку ви поселили у цьому містечку казкових героїв із казки Рукавичка, адже дід знайшов свою рукавичку, і звірі знову залишилася без даху над головою. Прибирання робочих місць
— Казкове містечко залишаємо на столі наступного уроку. Хвилинка поезії
СВОЇМИ РУКАМИ
Хоч як не вигадуй,
хоч як не крути,—
самі не приходять поштові листи.
Саме неспроможне змолотись зерно,
із пряжі саме не зітчеться сукно.
Самі не подводяться новобудови,
самі не напишуться вірші чудові.
Ми все це так само,
як тата і мами,
повинні роботи своїми руками.
(В. Лунін)
УроК тема. конструювання з деталей набору будиночків
різної складності за малюнком та власним задумом
мета: розширити уявлення учнів про конструктивні властивості будин- ків та їх залежність від призначення споруди; навчати моделювати за зраз- ком і схематичним зображенням.
обладнання: зразки будинків (одноповерхові: житловий, магазин різні блоки багатоповерхового: з балконом, без балкону тощо) та їх схематичні зо- браження.
Хід УрокУ
і. організація учнів до уроку
Читання вірша С. Баруздіна «Хто побудував цей дім».
іі. активізація опорних знань учнів
• З яких складових частин складається будинок? (Фундамент, стіни, по-
крівля, вікна, двері, стеля)
• Як вони з’єднуються?
— Сьогодні вчимось моделювати з деталей будівельного конструктора будинки різної складності: одноповерхові та багатоповерхові.
ііі. Практична робота
Залежно від досвіду учнів роботу можна провести з цілісним пояснен- ням або поетапним.
Учитель нагадує послідовність виготовлення виробу.
— Спочатку викладаємо підлогу, для цього беремо такі деталі (показує), потім — стіни (показує) і т. ін.
Учитель стежить, щоб учні правильно з’єднували ці елементи, спонукає
їх до взаємоконтролю, надання допомоги (якщо зробив сам — поясни това-
ришу).
У ході роботи слід залучати дітей до зіставлення конструкції з дібра- ним зразком та його схематичним зображенням; знаходити відмінності в конструкції будинків різного призначення (наприклад, в магазині — великі
вікна для вітрин).
Багатоповерховий житловий будинок
Одноповерховий житловий будинок
Двоповерхова школа школа
Магазин
Магазин одягу
Для полегшення вибору учнями будь-якої споруди для конструювання доцільно провести гру «Відгадай».
• Багато класів, спортивний зал, їдальня , бібліотека, учні... — (школа поверхів, під’їзд, ліфт, квартири, балкони... — (житловий будинок).
• Ліки, рецепт, фармацевт, бинт, вата, йод, пігулки, мікстура... — (апте-
ка).
• Ковбаса, хліб, овочі, продавець... — (продуктовий магазин).
• Взуття, костюми, шкільна форма, косметика, канцелярські товари, тех- ніка для дому, ювелірні вироби... — (універмаг чи магазин господарських
товарів, супермаркет).
• Хворі, кабінети, палати, лікарі, медичні сестри, операції, щеплення... —
(поліклініка, лікарня).
• Сцена, екран, спектакль, кінофільм, конферансьє, оркестрова яма, му- зиканти, артисти... — (театр або концертний зал

96
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
1 клас
97
IV. Підсумок уроку
• Що цікавого ви дізналися на уроці?
• Які споруди вам сподобались?
Якщо є можливість, моделі на деякий час варто залишити на столах, щоб діти ще раз розглянули їх і погралися з ними.
УроК тема. Пластмасові технічні конструктори. Їх призначення
мета: ознайомити учнів з технічним конструктором, його призначен- ням, інструментами для з’єднання деталей (гайковий ключ, викрутка); на- вчати прийомів рухомого та нерухомого їх з’єднання; розвивати уважність, уяву; виховувати працелюбність, охайність.
обладнання: пластмасовий технічний конструктор і моделі з його деталей самокат, гойдалка та ін.
Хід УрокУ
і. організація учнів до уроку
У ч и тел ь
Любі діти, добрий день!
Зичу праці і пісень.
А ще, друзі, всім бажаю
Сил, натхнення навесь день!
У ч н і
Добрий день, добрий день!
Дякуєм за побажання.
На урок берем з собою
Знання, вміння, навички й старання.
іі. Повідомлення теми і мети уроку Сьогодні на уроці ви ознайомитеся з конструктором, з якого можна складати різноманітні технічні моделі.
ііі. Формування нових знань
Розгляд деталей технічного конструктора. Учні знаходять в наборах ті деталі, які демонструє вчитель.
Види деталей. Інструменти (гайковий ключ, викрутка).
2. Кріпильні (гвинти, болти, гайки обертові (осі, колеса площинні (сму-
ги, пластини); куткові (косинці, скоби).
Учнів ознайомлюємо лише з частиною деталей — площинни- ми та кріпильними, а також з інструментами. Решту діти поступово запам’ятовують на наступних уроках. Докладно пояснюємо правила з’єднання деталей Викрутку слід тримати правою рукою, а пальцями лівої чи ключем підтримувати гайку. Загвинчуються гайки та гвинти в напрямку годинни- кової стрілки.
IV. Практична робота Вправляння уз єднанні деталей.
Перше завдання — з’єднати дві смуги так, щоб їх отвори сумістилися. В них вставити болт (гвинт), на ньому закрутити гайку.
Друге завдання — скріпити три смуги, щоб утворився трикутник. Третє завдання — обміркувати спосіб рухомого з’єднання деталей за допомогою осі (у гойдалці або самокаті).
Порівнюючи з’єднані деталі, діти за допомогою вчителя з’ясовують, як забезпечити рухомість і нерухомість кріплення.
2. Розбирання моделей, складання деталей у коробки. Підсумок уроку

• З якими конструкторами ми знайомилися на уроці?
• Якими інструментами ми користувалися на уроці?
• В якому напрямку загвинчують гайки та гвинти?
• Чи сподобалося вам працювати з пластмасовим технічним конструктором. Хвилинка поезії

ПОМІЧНИК
Тато мій — механізатор,
В нього дуже гарний трактор —
Наче небо, голубий,
І веселий, і прудкий.
Ціле літо й восени
Він співа ланам пісні.
Силу їм свою віддав На ремонт в майстерні встав:
Там робота не вщухає.
— Нас уже весна чекає,—
Каже тато,— до пори
Вийдуть в поле трактори!
Татку я обід ношу.
Я його щодня прошу Дай тобі допоможу!
Щось змайструю, підточу,
Пофарбую, підкручу.
— Бачу, хлопець ти завзятий! З посмішкою каже тато.—
Ось відро і гас

98
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
1 клас
99
Я фартух тобі припас.
Перемий оці деталі —
Кожний гвинтик, кожен паз.
Мов нові, деталі стали,
До роботи я вже звик.
Друзі татові сказали Гарний в тебе помічник!
(В. Майоров)
УроК тема. колективне збирання моделей машин. спільна
поетапна робота з моделювання транспортної техніки
мета: розвивати уявлення учнів про сучасні способи організації вироб- ництва; формувати вміння працювати в трудовому колективі поточним методом виховувати відповідальність, колективізм.
обладнання: ілюстрації із зображенням конвеєра автозаводу, картон, ко- льоровий папір, гумка, клей, лінійки, косинці, ножиці, пензлі, шило.
Хід УрокУ
і. організація класу
У ч и тел ь
Дзвоник всім нам дав наказ До роботи швидше в клас!
Біля парти станем чемно Хай мине чає недаремно.
Будемо уважні й старанні всі,
Сядемо рівненько на місця свої.
іі. Повідомлення теми і мети уроку Сьогодні ми з вами проведемо незвичайний урок. Ми будемо непросто учнями, а робітниками, які працюють на автомобільному заводі.
Клас перетворюємо на автомобільний завод середній ряд парт стає го- ловним конвеєром, а бічні ряди — цехами-постачальниками комплекту- ючих частин автомобілів. У кожному цеху оберемо начальника, на яко- го покладаються обов’язки регулювання відносин робітників свого цеху з іншими підрозділами, допомога і поточний контроль за їхньою робо- тою. Кожен робітник має своє робоче місце і виготовляє індивідуаль- но свою деталь, яка буде потрібна для збирання автомобіля-самоскида. Один робітник розмічає матеріал, другий вирізує розгортку, третій по - значає місце згину лезом ножиць і згинає заготовку, четвертий склеює деталь. На конвеєрі деталі складають, кріплять на раму і відправляють в упоряджувальне відділення, де на робочих місцях виріб оздоблюють аплікацією або розфарбовують. Останній етап роботи пов’язаний із контролем і випробуванням моделі і виконується у відділі технічного контролю, де начальником є вчитель.
ііі. аналіз конструкції моделі вантажного автомобіля-самоскида
1. Відгадування загадок.
Біжать чотири брати, жодного не можуть догнати. (Колеса)
Маленький будиночок
По місту біжить,
Дорослі і діти
В будиночку сидять. (Автобус)
Я не їм вівса, ні сіна,
Дайте випити бензину —
Усіх коней обжену,
Хоч кого наздожену! (Автомобіль)
— Автомобіль має такі деталі: рама, колеса, підшипники, осі-фіксатори для коліс, кузов, кріплення до кузова, кабіна.
2. Хвилинка-цікавинка.
— Слово «автомобіль» у перекладі з грецької мови означає предмет, що рухається сам. До того часу, коли винайшли автомобіль, усі транспортні за- соби — вози, карети — тягнули за собою тварини (коні, воли, віслюки).
Перший автомобіль був створений у Франції більше двох сотень років тому. Він рухався з такою швидкістю, як ходять пішоходи.
Колеса перших автомобілів були дерев’яними з металевими обручами. А вже пізніше з’явилися суцільні гумові шини без повітря всередині. Сучас- ні шини автомобілів — це гумові камери, які наповнюються повітрям.
IV. Послідовність трудових дій
Розподіл виготовлення деталей проходить із урахуванням інтересів ді- тей, а також їхніх умінь виконати технологічну операцію. Наголошую на від- повідальному ставленні до праці, бо якість виробу залежить від якості вико- нання завдання кожним учнем окремо.
V. самостійна робота учнів
— Отже, запускаємо конвеєр, а кінцевий результат побачимо у відділі технічного контролю.
Учні виготовляють деталі, передають їх з цеху в цех конвеєром.
VI. аналіз і оцінка учнівських робіт
1. Начальник контрольно-технічного відділу підбиває підсумки: скільки автомобілів випустив завод за зміну, які трапились недоліки, чим вони зумовлені й як усунені. Начальники цехів відзначають тих, хто сумлін- нота якісно працював. Цим учням доручається передати вироби до ди- тячого садка

100
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
1 клас
101
2. Повторення правил дорожнього руху.
1) Відгадування загадки.
Як переходиш вулицю,
То завжди зупинись
І перш за все з увагою на
Мене подивись.
Я шлях вкажу надійний,
Де небезпек нема,
Трикольорові очі
Я маю недарма. (Світлофор)
2) Повторення віршованих правил переходу вулиці.
1 - й учен ь
Всім треба, перш ніж мандрувати,
Дорожню грамоту вивчати.
2 - й учен ь
Йди тротуаром, не штовхайся
І краю правого тримайся!
3 - й учен ь
Дорогу перейти нам слід,
Де пішохідний перехід!
4 - й учен ь
По «зебрі» йди, це вкрай важливо,
На перехрестях — особливой учен ь
На світлофор дивись оку,
Як не горить зелене око - й учен ь
Без світлофора перехід —
Поглянути наліво слід,
Направо також, безперечно.
Спішити дуже небезпечно!
7 - й учен ь
Машина близько чи трамвай —
Нехай проїдуть, зачекай.
8 - й учен ь
Де рух стрімкий і небезпечний,
Підземний перехід доречний!
В с і
Отож, на вулиці пильнуй!
Дорожні правила шануй!
(В. Бутрім)
VII. Підсумок уроку Які види транспортних засобів ви знаєте?
(Бесіда про при значення транспортних засобів, правила посадки і висадки па- сажирів з транспорту Хто управляє машиною Якщо до того ж привести в дію машину, на- тиснувши на кнопку пуск, то людина постане перед учнями повелителем своїх сталевих помічників.
VIII. Прибирання учнями своїх робочих місць
УроК тема. Пластичні матеріали, їх властивості і призначення
мета: розширити знання дітей про властивості глини і пластиліну, їх призначення; вправляти у ліпленні рослинних орнаментів; опанувати при- йом скочування, витягування, розкочування, пригладжування, формувати пізнавальні інтереси, вміння зіставляти, порівнювати предмети.
обладнання: зразки виробів, малюнки орнаментів, пластилін, підклад- ні дощечки, блюдця із водою, стеки.
Хід УрокУ
і. організація класу
іі. актуалізація уявлень і знань дітей
Розгляд виробів з глини і пластиліну.
• З якого матеріалу виготовлені ці предмети?
• Які властивості цих матеріалів?
ііі. Повідомлення теми і мети уроку Сьогодні ви довідаєтеся про властивості глини і пластиліну, ліпити- мете різні орнаменти.
IV. робота над новим матеріалом
1. Досліди для ознайомлення з властивостями глини і пластиліну.
1) Виявлення властивостей сухої глини.
2) Визначення впливу води на цей природний матеріал.
3) Визначення пластичності глини.
Висновок: суха глина тверда, легко розсипається, волога — м’яка, пластична, з неї добре ліпити.
2. Порівняння властивостей глини і пластиліну.
Учитель пропонує провести ці ж самі досліди з пластиліном.
Висновок. Пластилін, як і глинам який, пластичний, але, на відміну від неї, водонепроникний.

102
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
1 клас
103
3. Повідомлення «Довідкового бюро».
Глина — природний матеріал. Вона буває різного кольору. Її ви- користовують у різноманітних галузях народного господарства, зокрема для виготовлення посуду.
Пластилін — штучний матеріал, що виготовляють із суміші глини, воску, фарбників та інших речовин. Глина висихає швидко, а пластилін довше зберігає м’якість, пластичність, отже, зручніший у використанні.
V. Підготовка робочого місця
1. Пояснення способів роботи зі стекою, необхідності використання під- кладної дошки.
2. Аналіз зразків для подальшої роботи.
3. Пояснення способу виготовлення орнамента у колі.
4. Пояснення способу виготовлення орнамента на смужці.
VI. Практична робота
Орнаменти діти добирають за власним задумом. Учитель звертає увагу нате, що для загальної композиції узору велике значення має колір плас- тиліну, характер чергування елементів орнаменту. Підсумок уроку

Аналіз виробів проводжу, звертаючи увагу на дотримання послідов- ності роботи; певної пропорції, вміння добирати кольори, акуратність і старанність.
VIII. Хвилинка поезії
ЗОЛОТА ХВИЛИНКА
У великій книзі на столі
прочитала по складах Марина:
«Найдорожча всюди на землі
Золота хвилина».
Ось Марина в матері пита Що таке хвилина золота?
Мама доню ніжно цілувала,
усміхнулась і отак сказала Із хвилинок золотих, дитя,
все людське складається життя.
А тому їх марнувать не треба:
за хвилину хтось злетить у небо,
хтось ялинку чи кленок посадить,
щось корисне другові порадить.
І від цього так душі приємно,
бо живеш на світі недаремно.
Тож і ти, як виростеш, в житті
не марнуй хвилини золоті.
(М. Чепурна)
УроК тема. тематичне ліплення за малюнком і власним
задумом. створення композиції за мотивами
української народної казки «колобок»
мета: закріпити знання учнів про пластилін та його властивості; вчи- ти учнів створювати композиції за малюнком; розвивати естетичні сма- ки, мовлення учнів; стежити заправилами особистої гігієни під час роботи з пластиліном.
матеріали й інструменти: сюжетний малюнок, пластилін, підставки,
інструменти для різання пластиліну, програвач.
Хід УрокУ
і. організація класу і підготовка до уроку
іі. актуалізація знань
Повторення матеріалу про пластилін та його властивості.
ііі. Повідомлення теми і мети уроку
У ч и тел ь
Відкладіть усі ви справи,
Балачки, пусті забави,
Зручно сядьте, ви, будь ласка,
Бо прийшла у гості казка.
Казок чимало є на світі,
І веселих, і сумних.
Хіба зможемо прожити ми без них?
Казка стукає у двері,
Привітаємо її,
І, що б там не говорили,
Ми пізнаємо її.
— Сьогодні ми будемо працювати з пластиліном, створювати казкові сю- жети. Будьте уважні і відгадайте, герої якої казки прийдуть до нас на урок.
А тепер гарненько, діти,
Поміркуємо хвилину,
Що ми будемо ліпити
На уроці з пластиліну.
Швидше той про це узнає,
Хто кмітливий в кожній справі,
Хто найпершим відгадає
Мої загадки цікаві.
Учитель загадує загадки про колобка, зайця, вовка, ведмедя, лисицю.
Довгі вуха, куций хвіст,
Невеличкий сам на зріст.
Я веселий побігайчик
І звусь я, діти,... (зайчик

104
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
1 клас
105
Колобка яз їла,До зайчика в хатку сіла,
Вовкові сестричка,
А зовуть мене. (лисичка).
Хоч у нього шуба є,
Та, як холод настає,
Він не їсть тоді, не п’є
І не ходить, не гуляє,
А у лігво спать лягає. (Ведмідь)
V. слухання казки Колобок на платівці
Вибір учнями сюжету для роботи та елементів для створення компози- ції: дерева, квіти, пеньок, колобок, звірята.
1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   ...   30


написать администратору сайта