Главная страница

Урок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини


Скачать 17.62 Mb.
НазваниеУрок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини
Анкорvse_urok_trudovomu_1_4_klassy.pdf
Дата23.02.2017
Размер17.62 Mb.
Формат файлаpdf
Имя файлаvse_urok_trudovomu_1_4_klassy.pdf
ТипУрок
#3011
страница6 из 30
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   30
II. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь учителя Вирізання виробів з паперу називається витинання, а самі вироби — витинанками. Так само, як люди вміють гарно вишивати, можна й гарно витинати. Це мистецтво! Воно дуже давнє. Витинати можна геометричні фігури, рослини, птахів, людей. Витинанки люди використовують для при- крашання своєї оселі.
Немов відтворення серпанку,
З паперу вирізані всі,
Ось перед вами витинанки —
Зразки чудової краси.
Легкі, прозорі, мов пушинки,
Цілком нагадують вони
Серветки, зірочки, сніжинки —
Казковий витвір давнини.
Готують їх і витинають
Здебільш до новорічних свят.
Ними ялинки прикрашають,
Панелі залів і кімнат.
Ажурні витончені стрічки
Клеять на шафи і полички.
А ті, що мають форму кіл,
Кладуть під печиво на стіл.
Щоб їх навчитись витинати,
Для цього слід приготувати
Робочих приладів набір,
І в першу чергу треба взяти
Тонкий серветковий папір.
Отже, ви дещо дізналися про призначення витинанок. Тож давайте ви- готовимо витинанки, щоб прикрасити нашу класну кімнату.
III. Послідовність виконання сніжинки
1. Беремо папір квадратної форми, складаємо його навпіл (по діагоналі).
2. Утворений трикутник складаємо ще раз навпіл.
3. Повторюємо ще два рази попередню дію.
4. На утвореній фігурі простим олівцем наносимо біля лінії згину контури майбутньої витинанки, залишаючи вершину (центр) без лінії прорізу.
5. Вирізаємо ножицями виріб по контурній лінії.
6. Розгортаємо утворену витинанку.
IV. Фізкультхвилинка
У ч и тел ь
Білі гуси налетіли,
Все подвір’я стало білим.
Поклювали, походили,
Піднялись тай полетіли.
Гуси летять-відлітають,
А діти тихенько за парти сідають.
V. Практична робота учнів
1. Діти разом з учителем виконують послідовну роботу з вирізування сні- жинок (перед вирізуванням пригадали правила роботи з ножицями).
2. Самостійна робота учнів.
Лунає тиха мелодія. Учитель декламує вірші В. Бутрім.
МОРОЗЕНКІВ ДИВОСВІТ
Дід Мороз підкрався стиха,
На шибки вночі подихав.
Прокидаюсь — на вікні
Візерунки чарівні!
В срібнім сяйві ліхтаревім
Сяють зорі кришталеві,

52
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
1 клас
53
Виграють, палахкотять,
Сліплять очі, мерехтять.
Діамантами іскряться
Розмальовані палаци,
Вбрані в білі торочки
І в мережива тонкі.
Як виблискують сніжинки!
Як спалахують крижинки!
На шибках непросто лід —
Морозенків дивосвіт!
ТАНЕЦЬ ХУРДЕЛИЦІ
Цілу ніч не вщухає хурделиця,
До нестями кружляє в танку
І снігами пухнастими стелиться,
Підбиваючи ковдру м’яку.
Хай земля буде чистою-чистою.
Скоро сонечко в путь вируша.
Стане ковдра сліпучо-іскристою.
Як безгрішна і чиста душа. Демонстрація вирізаних сніжинок

VII. Прибирання робочого місця
VIII. Підсумок уроку
УроК тема. аплікація з паперу «Прикрась ялинку»
мета: ознайомити учнів з елементарними основами конструю- вання ялинкових прикрас з паперу, фольги, вати; розвивати конс- труктивні здібності, уяву, фантазію; вдосконалювати навички роботи з папером та іншими штучними матеріалами; формувати елементар- ні уявлення про залежність орнаментації від форми предмета вихо- вувати працелюбність, акуратність, економність, бережливе ставлен- ня до природи.
обладнання: таблиці, готові аплікації, площинний макет ялинки, ялин- кові прикраси, клей, ножиці, кольоровий папір, штучна ялинка.
Хід УрокУ
і. організаційна частина
— Добрий день, усміхнені личка!
Я рада вітати вас у нашому святковому, затишно прибраному класі. По- гляньте на мене, на друзів, погляньте вліво, вправо, поверніться, потім станьте й одне одному посміхніться.
Подумайте над тим, що може сприяти підвищенню настрою (Музика,
пісня, лагідні слова, компліменти) Обміняйтеся компліментами, адже ці слова сприяють доброму настрою. Повідомлення теми і завдань уроку Відгадування загадки.
Що за гості в нас такі:
І зелені, і стрункі,
Сяють зірки угорі,
На гіллячках — ліхтарі,
І ростуть на них не шишки,
А цукерки та горішки? (Ялинки)
2. Прослуховування казки «Звідки взялася ялинка». (Діти діляться своїми
враженнями.)
ііі. робота над темою уроку Бесіда про виготовлення ялинкових іграшок.
— А завдання буде перед вами не просте: виготовити іграшки, й прикрасити ось ці ялинки так, щоб здивувати своїх батьків, товаришів, які завітають на Новорічне свято в клас. Ну, а для цього вам слід прояви- ти творчість.
Як ви гадаєте, з яких матеріалів можна виготовити іграшки? (З паперу,

вати, дроту, фольги та ін.)
— Ми будемо виготовляти іграшки з фольги, паперу, вати.
2. Перегляд демонстраційного матеріалу (з коментарем учителя Перевірка готовності до уроку Що ж нам потрібно для роботи? (Ножиці, кольоровий папір, фольга, клей, площинний макет ялинки)
IV. Повторення правил з техніки безпеки при роботі з ножицями
V. Фізкультхвилинка
У ч и тел ь
Білі мухи налетіли Все подвір’я стало біле.
Не злічити білих мух,
Що летять, неначе пух Галю, Петрику, Кіндрате!
Годі, ледарі, вам спати!
І побігли до санчат
Галя, Петрик і Кіндрат.
Всі з гори летять щодуху,
Щоб спіймати білу муху.
А санчата їм усім
Майстрував дідусь Максим

54
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
1 клас
55
VI. Практична діяльність учителя й учнів
1. План роботи з виготовлення іграшки з фольги:
• підготовити фольгу, розрівняти її;
• розмітити матеріал і заготовити його;
• вирізання ліхтариків, шишок;
• приклеювання іграшок на площинний макет ялинки.
2. Самостійна робота учнів (виготовлення іграшок з фольги і кольорового паперу).
VII. Дидактична гра так чи ні?»
Чи буває на ялинці
Веселий Петрушка?
Із повидлом пиріжок?
А буває на ялинці
Позолочений ріжок?
Чи бувають на ялинці
Біленькі сніжинки?
А буває на ялинці
Булочка пухкенька?
Чи бувають на ялинці
Яблука й горішки?
А бувають на ялинці
Жолуді і шишки. Підсумок уроку Чим сподобався вас сьогоднішній урок Що викликало у вас приємне відчуття, сприяло доброму настрою. Прибирання робочого місця

УроК тема. виготовлення ялинкових і різдвяних іграшок та прикрас
мета: навчити учнів виготовляти ялинкові прикраси з яєчних шкара- луп та смужок паперу; створити в них святковий настрій; розвивати творчі здібності, фантазію, уяву; виховувати естетичний смак, бережливе ставлен- ня до зелених насаджень, до природи.
обладнання: зразки виробів, шкаралупи яєць, кольоровий папір, клей, ножиці, нитки, технологічні картки.
Хід УрокУ
і. Підготовка робочих місць (перед початком уроку. організація класу
— Діти, яка зараз пора року З чого це видно Скільки місяців триває зима Назвіть зимові місяці.
— Чи любите ви зиму Чому?
— Які свята ми відзначаємо взимку?
— Яке зимове свято ви любите відзначати у школі?
— Так, Новорічне свято дуже цікаве. Адже в гості до вас приходить лі- сова красуня.
Відгадайте, про що я веду мову.
Що за гостя в нас така:
І висока, і струнка,
Сяє сріблом угорі,
На гіллячках — ліхтарі,
І ростуть на ній не шишки,
А цукерки і горішки?
— Правильно, це ялинка. Їй ми радіємо, прикрашаємо її яскравими
іграшками, довкола неї водимо хоровод. Повідомлення теми і завдань уроку Розповідь учителя Тисячі ялинок вирубують кожного року, щоб вони радували нас. Але закінчуються свята, ялинка обсипається, і ми викидаємо її на смітник. Чи варто для кількаденного задоволення вирубати цілі ліси?
— А яку ялинку слід прикрашати? (Штучну)
— А щоб у хаті пахло хвоєю, можна із гілочок ялини чи сосни зробити букет і прикрасити його іграшками.
Щоб ялинок не рубати,
Треба штучні купувати.
Ось погляньте, перед вами
Ці красуні разом з нами
Рік Новий прийшли стрічати,
Радість людям дарувати.
(Показую три ялинки.)
— Алена ялинках ані прикрас, ані іграшок немає. Тож сьогодні ми бу- демо виготовляти ялинкові прикраси.
Ми ялинку прикрашали,
Але іграшок не стало.
На порозі уже свято,
Гостей скоро зустрічати.
А на гілочках ялинки —
Ні гірлянди, ні сніжинки...
І ніхто, ніхто не чує,
Як Снігуронька сумує!
Ой, як швидко час біжить!
Юний друг Допоможи!

56
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
1 клас
57
IV. Планування наступних трудових дій. Відбір матеріалів та інструментів
1. Розгляд зразків виробів.
2. Технологія виготовлення виробу.
Робота з підручником «Трудове навчання» для 1 класу (С. 53
).
3. Виготовлення іграшок з яєчної шкаралупи «Курчатко-півник», Курчат- ко-курочка» під керівництвом учителя. Фізкультхвилинка
VI. Продовження самостійної роботи учнів
1. Відгадування загадки.
Має вуса, пишний хвіст
І негарну звичку —
Спершу добре він поїсть,
Потім миє личко. (Кіт)
Додатковий матеріал для вчителя
Домашні коти — нащадки дикого кота, що колись живу Північній
Африці. Його приручили єгиптяни ще 5 тисяч років тому. Кіт у них вважав- ся священною твариною. Хто вбивав його, того страчували. Господарі по- мерлого ходили в жалобі, на честь котів будували храми, до їхніх зображень приносили пожертви.
А в Європі про маленького тигра не знали довго. Там мишей ловили вужі і лисиці. Лише згодом у найбагатших городян з’явилися єгипет- ські тварини. До речі, характер пухнастого дива певною мірою залежить від кольору хутра. Чорні кицьки — нервові, чутливі, цікаві, дуже люблять ласку. Чорні з білим — легко звикають до господаря, особливо до дітей.
Смугасті — замкнуті, понад усе цінують волю і незалежність. Руді та руді з білим — люблять спокій і домашній затишок. Білі — вередливі, нервові, вразливі, дивакуваті. Очі у кота бачать у темряві у шість разів краще за люд- ські, а вуха вловлюють навіть такі звуки, які людям видаються тишею.
Коти бояться води, хоча полюбляють рибку. А в Туреччині в озері Вам живуть красиві білі коти. Так, так вони живуть у воді і навіть сплять у ній!
Був випадок, коли кіт, залишений на місці відпочинку, повернувся до- дому, подолавши 2 400 кілометрів.
Тривалість життя кішок — 15–20 років.
2. Технологія виготовлення ялинкової іграшки Котик зі смужок па перу:
• заготовити смужки однакової ширини і різної довжини;
• склеювання кілець з довших смужок для тулуба тварини;
• склеювання кілець менших розмірів для зображення голівки;
• вирізування з кольорового паперу очей, вушок, носа, хвоста, лапок. Фізкультхвилинка
VIII. Практична діяльність учнів під керівництвом учителя
Підручник «Трудове навчання» (С. 51, технологічна картка № 49).
IX. аналіз дитячих виробів, відбір кращих іграшок
Х. Прикрашання ялинки
XI. Прибирання робочих місць
УроК тема. аплікація з кольорового паперу «квітка»
мета: ознайомити учнів із технологією виготовлення апліка- ції, закріпити навички роботи з ножицями, клеєм, повторити навички і прийоми різання по криволінійному контуру виховувати естетичний смак, відчуття прекрасного.
матеріали та інструменти: кольоровий папір, картон, кольорові ілюст- рації, клей ПВА, пензлики для клею, ножиці, серветки.
Хід УрокУ
і. організація класу. Хвилинка практичного вправляння
1. Показ вчителем графічного зображення ліній.
2. — Діти, на столі в кожного з вас є аркуші, на яких зображені різні фігу- ри (круг, овал, квітка, криві лінії). Їх треба вирізати.
3. — Складіть паперову смужку гармошкою, намалюйте круг і виріжте його.
4. Повторення правил роботи з клеєм.
іі. Повідомлення теми і мети уроку Ми виконали підготовчу роботу для того, щоб зробити гарну аплікацію
«Квітка».
Розповідь учителя.
А сьогодні, діти, паперові квіти
На уроці з вами будемо робити.
Хоч не будуть мати вони аромату,
Все ж їх, як і справжні, можна дарувати.
— Так, діти, сьогодні будемо робити аплікацію «Квіти». Вирізуватиме- мо деталі за шаблоном.
ііі. Планування роботи
• Розглянути зразок аплікації;
• зіставити з шаблонами;
• дібрати папір і форму квітки;
• підготувати матеріали та інструменти, основу виробу (чорний папір);
• приклеїти деталі.
IV. Практична робота. — Діти, уважно розгляньте аплікацію. Які квіти тут зображені?
— Так, це нарциси.

58
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
1 клас
59
Послухайте легенду «Нарцис».
В одному селі жив дуже вродливий парубок. Він любив ходити на берег річки і, схиливши голову, дивитися уводу на свою вроду. Одного разу повз того хлопця йшов лихий чаклун. Йому стало заздрісно, що парубок такий гарний. Чаклун розсердився і сказав хлопцеві:
— Віднині ти завжди дивитимешся уводу і перетворив його на нар- цис. У цієї гарної квітки голівка схилена і ніколи не підводиться. Здається, ніби це сидить красень-хлопець і дивиться у воду...
Цю ж саму легенду завіршувала київська поетеса Валентина Бутрім. По- слухайте її і спробуйте уявити все, про що йдеться.
Лунає тиха мелодія. Вчитель декламує легенду «Нарцис».
Розказують, було таке колись...
Жив у селі юнак один, Наркіс.
Був той юнак вродливий, худорлявий,
Високий, кароокий і білявий.
Дівчата по нім сохли, та Наркіс
На жодну з тих дівчат і не дививсь.
Проте щодня дививсь в озерну воду,
Подовгу милувавсь на власну вроду.
Одна з дівчат Наркиса прокляла.
Вона, напевно, відьмою була,
Бо те прокляття мало дивну силу:
На квітку юнака перетворило.
...Є вишукана квіточка — нарцис.
Голівку опустила, як Наркіс,
Неначе теж уводу задивилась...
Давно вже ця легенда народилась Повторення правил роботи з ножицями.
3. Діти працюють самостійно за поданими інструкціями. Вчитель у разі потреби допомагає їм, нагадує, що виконувати завдання треба швидко, акуратно, працювати старанно.
4. Аналіз виробів.
Звертається увага на якість аплікації, компоновку, співвідношення ко- льорів.
V. Підсумок уроку Яку квітку вчилися виготовляти?
Читання вчителем вірша «Квітка».
Найбільше диво — пуп’янок.
Ще вчора не було,
А нині відкривається,
Як полум’я, зело.
Пелюстка за пелюсткою —
Будується дашок,
Розв’язується, начебто
Дитина з пелюшок.
А я дивлюсь годинами,
Коли ж те немовля
Підніметься й долонею
Махне мені з гілля.
Нічого не побачиш ти,
Дивись хоч сім століть.
А відвернись на хвилечку —
Малятко вже стоїть.
Стоїть собі на блюдечку
І думає про щось.
А я так само думаю:
Звідкіль воно взялось?
(Д. Павличко)
VI. Прибирання робочого місця
УроК тема. аплікація з кольорового паперу «святкова листівка»
мета: ознайомити учнів із видами святкових листівок; вчити планува- ти послідовність виконання трудових операцій; формувати вміння роботи з папером; розвивати творчість; фантазію; виховувати естетичний смак і культуру праці.
матеріали й інструменти: зразки вітальних листівок, кольоровий папір, картон, шаблони, клей, пензлики, ножиці.
Хід УрокУ
і. організація класу
У ч и тел ь. Сьогодні до нас завітав Незнайко. Він приніс на урок інс- трументи та прилади. Давайте перевіримо, як ви підготувалися до уроку, і допоможемо Незнайкові підготувати все необхідне для уроку.
Учні пригадують, які матеріали та інструменти потрібні для роботи з папером.
Учитель розповідає казку для учнів та Незнайка, щоб вони не забували, що саме потрібно для роботи з папером.
— Жили-були у шухляді письмового стола клей, пензлик, ножиці, про- стий олівець, папір та лінійка. Щодня вони сперечалися між собою, хто з них найпотрібніший, найголовніший. Якось шухляду хтось висунув, і її мешканці побачили свого господаря — хлопчика. Він вийняв їх усіх і почав працювати. Брав олівець і креслив ним під лінійку. Потім вирізу- вав ножицями окремі деталі і наклеював їх на аркуш. Вийшов гарний чо- вен із вітрилами. Усі залишилися задоволені, бо зрозуміли, що найголовні- ша тут — людина, її вмілі руки. Отож, коли клей, ножиці, простий олівець,

60
Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
1 клас
61
папір, пензлик та лінійку знову повернули у шухляду, сперечатися їм вже не хотілося. Усі вони бажають, щоб їх швидше взяли до роботи.
іі. Хвилинка практичного вправляння
1. — Діти, візьміть олівці і проведіть у повітрі пряму, криву лінії, коло. — Складіть папір навпіл і намалюйте на ньому півовали — великий і ма- лий. (Учитель на дошці показує, як це зробити.) Виріжте їх ножицями.
3. — Занурте у клей пензлики з тонким і широким кінчиком. Проведіть ними по паперу. Які сліди залишилися? Коли зручно користуватися пенз- лем з широким і тонким кінчиком?
ііі. Повідомлення теми і мети уроку Вступне слово вчителя.
2. Аналіз зразка аплікації (акцентується увага на формі, розміщенні, ко- льорі деталей Залучення дітей до розмови про те, як виготовляти окремі елементи, компонувати їх.
4. Бесіда.
У ч и тел ь
Вправно робимо з паперу
Пелюстки, листки, стеблини.
Саморобний цвіт пелюсток
Не остудить зима люта,
Не засушить жарке літо
Тих пелюсток, того цвіту.
Ніби цвіт у лузі, полі,
Веселить паперу колір.
На день народження чи якесь інше свято рідним та друзям приємно да- рувати вироби, особливо якщо вони зроблені власними руками.
Сьогодні ми будемо виготовляти вітальну листівку до маминого свята.
Хто вас, діти, міцно любить,
Хто ласкаво так голубить,
Не стуля вночі очей,
Дбає все про вас, дітей?
— Мама дорогенька!
Хто колиску вам гойдає,
Хто вам пісеньку співає,
Хто вам казочку розкаже,
Хто забавами розважить?
— Мама золотенька!
Як ви, дітоньки, ліниві,
Неслухняні, шаловливі,
Як буває іноді,—
Хто ж то сльози ллє тоді?
— Все вона, рідненька!
IV. Практична робота
Пам’ятка
1. Перш ніж розпочати, поміркуй, що й як будеш робити.
2. Підготуй робоче місце.
3. Працюючи, підтримуй порядок. Бережи інструменти, економ матеріал, прагни виконати завдання як- найкраще.
5. Закінчивши роботу, прибери.
Вивішування та розгляд спеціальної таблиці, на якій показано зразки елементів і технологія їх виготовлення.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   30


написать администратору сайта