Урок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини
Скачать 17.62 Mb.
|
2. Демонстрація виробів (розгляд зразків). 3. Бесіда. — Скажіть, які знайомі вам природні матеріали використані в оформленні цих декоративних тарілок? — Чи подобаються вам ці тарілки? — Такі тарілки — чудова декоративна прикраса. Їх можна поставити на поличку, повісити на стіну, подарувати рідним на свято. Адже найкращий подарунок — це той, що зроблений власними руками 20 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 1 клас 21 IV. технологія виготовлення виробу 1. Обговорення та створення узору для декоративної аплікації. 2. Перегляд і відбір природного матеріалу для візерунка. 3. Проведення двох протилежних ліній у центрі платівки. 4. З’ясування послідовності складання візерунка. 5. Оздоблення листками краю платівки. 6. Наклеювання квітки в центрі платівки. 7. Симетричне розкладання листочків навколо квітки. V. Фізкультхвилинка «Раз» — підняти руки вгору, «Два» — нагнутися додолу. Не згинайте, діти, ноги, Як торкаєтесь підлоги. «Три», «чотири» — прямо стати. Будем знову починати. Потім разом всі присядем І за парти дружно сядем. самостійна робота Повторення правил техніки безпеки з ножицями і клеєм. 2. Виконання рослинної композиції. VII. аналіз робіт і відбір на виставку — Чи сподобалися вам ваші роботи? — За якими критеріями, на вашу думку, слід обирати найкращі робо- тина виставку? VIII. Підсумок уроку Чого ми навчалися на уроці? — Що вам сподобалося найбільше? Що здалося складним? IX. Прибирання робочого місця УроК тема. сюжетні композиції з рослинних форм. створення колективних сюжетних композицій з природного матеріалу мета: продовжувати формувати інтерес до роботи з природними ма- теріалами; вчити учнів зберігати природні форми в ході виготовлення ви- робу розвивати вміння підбирати матеріал відповідної форми і кольору для поєднання у виробі; виховувати художній смак та охайність у роботі з природним матеріалом. обладнання: засушені листки різних форм, клей ПВА, пензлі, картон світлих тонів, зразки виробів. Хід УрокУ і. організація класу У ч и тел ь Золоті листочки в повітрі кружляють, Їм не хочеться на землю лягати... Діти в класі за парти сідають, Їм все треба і вміти, і знати. іі. Повідомлення теми і мети уроку. мотивація навчальної діяльності 1. Відгадування загадки. Довгі вуха, куций хвіст, Невеличкий сам на зріст. На городі побував, Там капусту куштував. Довгі лапи: скік та скік. Ми погнались, а він втік. (Зайчик Уявна подорож казкою «Колобок». • Кого першого у лісі зустрів Колобок? • А хто був другим Третім? Четвертим? • Отже, у своїй майстерні Природа і фантазія» ми будемо виготовляти казкового персонажа із казки Колобок — зайчика Хвилинка природознавства. • Діти, а що цікавого ви знаєте про цю лісову тварину — зайця? (Відповіді дітей.) • Які казки про зайчика вам відомі? • Як ви гадаєте, чи справедливим є вислів «втіка, немов заєць»? Чому? • Послухайте вірш В. Бутрім «Зайці». В полі, в лісі проживають, А хаток своїх не мають Довговухі стрибунці. Сірі й білі є зайці. Зимня шубка в них густіша, Навіть в сірого — світліша, Зовсім біла в біляка — Гарна, тепла і м’яка! Взимку від лисиць тікають, Їстоньки собі шукають: Обгризають верболіз, Кору кленів і беріз. IV. Планування наступних дій, відбір матеріалів та інструментів 1. Робота з підручником (С. 9). 2. Повторення правил роботи з ножицями. 3. Відбір листочків горобини різних форм і розмірів для силуета зайчика, для лап, хвостика, вух — короткі листочки видовженої форми. 4. Підбір гілочок туї для кущів (навколо фігури зайчика 22 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 1 клас 23 V. Фізкультхвилинка Сірий зайчик сів і жде, Спритно вушками пряде. Зимно зайчику сидіти, Треба трошки пострибати. Скік-скок, скік-скок, скік-скок, Пострибавши — відпочити. VI. Практична діяльність учнів Виготовлення зайчика за технологічною карткою. VII. аналіз учнівських робіт VIII. Підсумок уроку • Чого навчалися на уроці? • Що розповідатимете про цей урок удома? IX. Прибирання робочого місця УроК тема. об’ємні вироби з природного матеріалу. виготовлення із природних форм фігурок тварин, дерев, казкових персонажів. об’єднання виробів у спільну композицію мета: продовжувати вчити учнів працювати з природним матеріалом, створювати з нього природні вироби; удосконалювати вміння з’єднувати окремі деталі в готовий виріб; розвивати творчість і фантазію; виховувати любов до казок та бажання створювати красиві речі з природного матеріа- лу власними руками. обладнання: шишки соснові та ялинові, жолуді, каштани, горіхові шка- ралупки, шило, клей ПВА, пластилін, ножиці, сірникові палички, мох, зраз- ки виробів, малюнок із зображенням лісу, фанерна підставка, малюнок лі- совика, альбом з ігровими завданнями Ми йдемо в ліс». Хід УрокУ і. організація класу У ч и тел ь. Діти, на сьогоднішньому уроці ви опинитеся у казці. А казка ця про нашого зеленого друга. Послухайте загадку і відгадайте, про що вона. Навесні веселить, Влітку холодить, Восени живить, Взимку гріє. (Ліс) II. Повідомлення теми і мети уроку Правильно, ця загадка про ліс. А чому ми вважаємо, що ліс — це наш зелений друг (Пояснення учнів.) — Молодці! Ви багато знаєте про те, для чого потрібен нам ліс. Але разом з тим вине повинні забувати правило друзів лісу: Багато лісу — не губи, Мало лісу — бережи, Немає лісу — посади. робота над темою уроку А зараз послухайте обіцяну казку про ліс. Звучить тиха мелодія. Учитель читає казку Ю. Дмитрієва «Ліс». IV. Планування наступних дій, відбір матеріалів та інструментів 1. Бесіда з учнями. • Давайте пригадаємо розповідь дідуся-лісовичка про те, що таке ліс. У цьому вам допоможе намальована художником картина. (Демонстрація картини) • З чого ми зробимо листяні дерева? • Правильно, з гілочок. Аз чого можна зробити ялину? • Правильно, із соснових та ялинових шишок. 2. Послідовність виконання композиції. — Для цього потрібно вибирати розкриті шишки. Закріплювати їх на фанерній основі будемо за допомогою пластиліну та клею ПВА. Але, перш ніж їх прикріпити, потрібно продумати їх розміщення на основі. Коли листяні та хвойні дерева будуть прикріплені до фанери, тоді й будемо виготовляти гриби. — З якого природного матеріалу можна виготовити гриби? — Правильно, з жолудів та каштанів. Розгляньте зразки, і ви побачите, що такі грибочки дуже схожі на справжні. Щоб з’єднати шапочку з ніжкою, можна використати пластилін (демон- струю) або зробити це за допомогою з’єднувальної палички: в жолудях та каштанах обережно зробити шилом проколи, паличку покрити клеєм ПВА і вставити у підготовлені отвори, з’єднуючи деталі в готовий виріб. Одержані гриби за допомогою пластиліну прикріпити до фанерної основи біля зобра- жень дерев. Після цього всю основу вкрити мохом — «травою». (Нагадую правила користування шилом. Учні вибирають природний матеріал і спочатку за зразком виготовляють гриби, а потім підбирають матеріал для «дерев» і викладають все цена фанерну основу. Після цього вкривають площину мохом.) V. Практична діяльність учнів Vі. Фізкультхвилинка Я біжу, біжу по гаю, Я метелика спіймаю. А метелик не схотів — Геть від мене полетів. Я біжу, біжу, біжу, Я метелика зловлю. (Далі продовжується робота зі створення образів птахів, звірів та комах. Діти створюють вироби на основі розгляду таблиць-зразків таза власним задумом. 24 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 1 клас 25 Попередньо опитую про їх задум і протез якого матеріалу вони будуть створювати вироби. За необхідності даю окремим учням поради щодо вибору матеріалу та спо- собів з’єднання деталей. Робота учнів проводиться на наступному уроці, коли учні створюють колективну композицію.) VII. оцінювання та аналіз робіт — Як ви гадаєте, що нам допомогло створити таку гарну композицію? (Старанність, колективна творчість, натхнення, почуття дружби у бажан- ні зробити гарний витвір власними руками тощо) VIII. Підсумок уроку Ось який чудовий вийшов у нас ліс! У ньому є все дерева, гриби і твари- ни. Він стане окрасою нашого куточка живої природи. І ви повинні пам’ятати, що ліс потрібно берегти і виконувати правила його збереження. 1. Не ламай гілля дерев та кущів. 2. Не пошкоджуй кору дерев. 3. Не зривай у лісах та на лугах квіти. 4. Не збивай гриби, навіть неїстівні. 5. Не лови метеликів, джмелів, бабок та інших комах. 6. Не руйнуй пташині гнізда. 7. Не лови диких тваринок і не принось їх додому. Вам у походи ходити І мандрувать, любі діти, Вміти природу любити, Кожній стеблинці радіти! В полі, у лісі, над яром,— Квіти, дерева і трави. Цвіту не вирви задаром, Гілки не втни для забави. Оберігайте ж повсюди Шлях і стежиночку в гаї. Все це окрасою буде Нашого рідного краю. іX. Прибирання робочого місця УроК тема. обладнання для роботи з глиною і пластиліном. Прийоми ліплення мета: ознайомити учнів із обладнанням для роботи з глиною та плас- тиліном, формувати навички ліплення; навчити найпростіших прийомів ро- боти з пластиліном і глиною розвивати естетичний смак виховувати спо- стережливість і кмітливість. обладнання: пластилін, стеки, пензлі, пристрій для відрізування плас- тиліну, пластмасова дощечка. Хід УрокУ і. організаційна частина У ч и тел ь Щось відоме та нове Зустрічає скрізь тебе. Все уважно розглядай, Точну відповідь шукай. Щоб помилок уникати, Треба розум розвивати, Гостре око, слух, терпіння І тоді прийде уміння. І про тебе, на кінець, Люди скажуть: «Молодець!». іі. Повідомлення теми і завдань уроку. Вивчення нового матеріалу 1. Вступна бесіда вчителя. 2. Ознайомлення з обладнанням для роботи з глиною і пластиліном. Робота з підручником «Трудове навчання». 1 клас, С. 22. 3. Словникова робота (стека, пластилін, глина). Стека (італ. stecca) — спеціальний інструмент для роботи із глиною та іншими м’якими матеріалами; дерев’яна, кістяна чи металева паличка із розширеними у вигляді лопатки кінцями. Пластилін (італ. plastilina, від грец. plastos — ліпний) — матеріал для виліп- лювання. Виготовляється з очищеного дрібного порошку глини із додаван- ням воску, салата інших складових, що запобігають висиханню. Буває різ- нокольоровим. Глина — пластична опадова гірська порода з глинястих мінералів, що ви- користовується при виготовленні керамічних виробів (посуд, цегла та ін). Із землі її дістали, Потім форму надали, У гарячу піч поклали І нове ім’я дали. (Глина і цегла) 4. Правила культури праці під час роботи з пластиліном: • ліпити вироби тільки на підкладній дощечці; • не залишати кусочки пластиліну на столі, не кидати їх на підлогу; • після роботи з пластиліном руки треба витерти серветкою і добре вимити. IV. Практична діяльність учнів 1. Відрізування шматочків пластиліну за допомогою пристрою Зображення дрібних деталей, узорів за допомогою стеків. 3. Робота з пензликом. V. Фізкультхвилинка VI. ознайомлення з прийомами ліплення 1. Відрізування заготовки певної маси спеціальним пристроєм. 2. Скочування кульки між долонями рук 26 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 1 клас 27 3. Розкачування заготовки циліндричної і конічної форми. 4. З’єднування окремих деталей Виконання заглиблення у заготовці. 6. Витягування виробів. VII. самостійна робота учнів (ліплення виробів за бажанням) У ч и тел ь Шматок пластиліну на парті дрімає, І, чим він стане, ніхто не знає,— Чи квіткою, що радує всіх нині, Чи пташкою у гіллі на калині. Ви потрудіться добре всі, будь ласка,— Наступить диво, оживе прекрасна казка! VIII. аналіз виробів IX. Прибирання робочого місця Х. Підсумок уроку Чи сподобалося вам працювати із пластиліном? Чим саме? УроК тема. народні іграшки з глини мета: вчити дітей працювати з пластичним матеріалом, відчувати зв’язок форми, призначення, декоративного оздоблення засобів і предметів народного декоративного-прикладного мистецтва; розвивати відчуття гармонії із застосуванням попередньої переробки форм реальних у декоративні; сприяти формуванню поваги до праці народних майстрів і розумінню краси декоративно-прикладного мистецтва. обладнання: таблиці, ілюстрації із зображенням керамічних виробів, глиняні іграшки, глечики, макітри, куманці. Хід УрокУ і. організаційна частина. Повідомлення теми і завдань уроку іI. робота над темою уроку Вступна бесіда. — Не можна уявити нашу Україну без пишного куща калини, без барвистої вишитої сорочки чи щирої пісні. Годі уявити її і без керамічного дива — ма- льованого глечика, макітри, куманця, горщика. А ще — глиняного дитячо- го свищика, що голосно сюрчить чи витьохкує по-солов’їному. 2. Декларування вірша В. Морданя «Глиняний півник». Друзі Петрика вітали І йому подарували Півника із глини. Гарні іменини! А той півник чубатий Добре вміє співати, Ходить Петрик по селу, Має втіху немалу. Хто його почує, Сміється, жартує. Петрик не вгаває На півнику грає. 3. Продовження бесіди. • Що подарували Петрику друзі? • З якого матеріалу зроблений півник? • А що півник вміє робити? • Ось подивіться на ці іграшки — вони теж зроблені з глини. А які іграшки є у вас вдома? З чого вони зроблені? (Діти діляться своїми враженнями.) 4. Перегляд керамічних іграшок. 5. Словникова робота Виготовлені з глини вироби називаються керамічними (кераміка — грец. keramik — від keramos — глина Продовження бесіди. — Здавна наші дідусі і бабусі займалися гончарським ремеслом, переда- ючи секрети майстерності своїм дітям і онукам. А все почалося з того, що одного разу якийсь чоловік узяв грудочку гли- ни, розім’яв її, спробував щось зліпити. Вийшло не погано. От від грудочки глини і пішли ось ці прекрасні речі. Людей, які працювали з глиною, називали гончарями, а їхнє заняття — гончарством. Тане з усякої глини можна виготовити якусь іграшку чи по- суд. Для цього шукають спеціальну гончарну глину. Глину місили руками чи ногами, потім ліпили з неї заготовки для виробів, які виготовляли на спеціальному гончарному крузі. Найдорожчим скарбом, який передавали гончарі у спадок своїм дітям, вважався гончарний круг. В Україні найбільшого поширення набули глиняні іграшки. Забавки ви- готовляли скрізь, де були гончарі,— від Карпат до Чорного моря. Найбільш відомі осередки: Опішня на Полтавщині, Ічня на Чернігівщині, с. Дидинці та Васильків на Київщині, Косів на Івано-Франківщині. У цих виробах життєва правда поєднувалась із казкою. 28 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 1 клас 29 7. Перегляд демонстраційного матеріалу (з коментарем учителя Декламування учнями вірша А. Костецького «Найкраща іграшка». 9. Послідовне ліплення пташки вчителем. — Пластилін поділіть натри частини. З першого шматка зліпіть тулуб. Заокругліть пальцями один кінець і загостріть другий — це хвостик пташки. Із другої частини сформуйте кулю — це буде голова. Відтягніть дзьоб. Із тре- тього шматка пластиліну зліпіть підставку. Всі частини з’єднайте. Прикраси- ти пташку можна кольоровим пластиліном. Кругленькі цяточки ви вже ро- били. А прямі, загнуті та хвилясті лінії роблять із тоненьких джгутиків. На- кладайте їх на потрібне місце та добре натисніть пальцем. Зліпити гарних кольорових пташок вам допоможуть і гарні вірші. 10. Декламування віршів про птахів. 11. Практична діяльність учнів. III. Підсумок уроку Перегляд і демонстрування дитячих виробів. УроК тема. ліплення з пластиліну (гриби) мета: удосконалювати навички роботи з пластиліном; розвивати уміння передавати пропорційні особливості будови різних грибів (великих і маленьких виховувати бережливе ставлення до природи. обладнання:таблиці, малюнки, муляжі грибів, пластилін, стеки. Хід УрокУ і. організаційна частина II. Повідомлення теми і завдань уроку ііі. робота над темою уроку Вступна бесіда. — Із вірша, який я вам зараз зачитаю, здогадайтесь, хто зараз прийде до нас на урок Декламування вірша К. Перелісної Золота осінь». В парках і садочках, На доріжки й трави Падають листочки Буро-золотаві. Де не глянь, навколо Килим кольористий, Віти напівголі Й небо синє, чисте. Метушні немає, Тиша й прохолода — Осінь золотава Тихо-ніжно ходить (До класу входить дівчинка в костюмі осені. В руках у неї — кошик із грибами. Вона тихо ходить по класу і розсипає листочки.) О с і н ь. Учні, спробуйте відгадати загадки і ви дізнаєтесь, що знахо- диться у нашому чарівному кошику. 3. Відгадування загадок. В теплий дощик народився, Парасолькою накрився, Може б, з лісу пострибав, Якби другу ногу мав. (Гриб) І великі, і малі Повдягалися в брилі, І дощу ці одноніжки Не бояться анітрішки. Ліс — улюблений їх край. А як звати — відгадай! (Гриби) 4. Продовження бесіди. — Які гриби вам відомі? (Уточнення вчителя про їстівні та неїстівні гри- би.) 5. Перегляд демонстраційного матеріалу з коментарем учителя Одні з них — стрункі, мають досить тендітні ніжки та розлоги, наче па- расольки чи тарілочки, капелюшки. У деяких — на ніжках спіднички. Інші, як, наприклад, білий гриб, виглядають міцними. Ніжки в них товсті, шапки круглі, схожі на половинку кулі. У третіх — капелюшки немов хвилясті. І, певна річ, у всіх капелюшки та шапки різного кольору. Тому ми ліпитимемо грибочки з кольорового пластиліну. Отже, почнемо. |