Урок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини
Скачать 17.62 Mb.
|
іV. Послідовність ліплення гриба Для кожного гриба, який ви схочете зліпити, приготуйте шматок пластиліну, користуйтеся при цьому стекою. Перед роботою завжди зігрівайте шматок у долонях та розминайте його. Тоді він будем яким та податливим. Ніжки грибів сточуйте спочат- ку у вигляді стовпчиків (думайте, які вони мають бути за товщиною). Далі працюйте пальцями, аби уточнити їх форму подивіться, де ніжка вужча, аде ширша; девона має заокруглення. Для капелюха скатайте кулю, сте- кою відріжте її половину. А тепер з’єднаємо обидві частини гриба. Для цього знизу в капелюсі зробіть виїмку Вставте туди ніжку і добре примажте обидві частини одна до одної. V. самостійна робота учнів Звучить тиха мелодія. Вчитель читає вірш В. Бутрім «Осінній сум». Ронять жовті слізки У гаях берізки, Шарпає їх віти Злий осінній вітер. 30 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 1 клас 31 В небі сірі хмари, Як страшні примари. Лиш одні опеньки В лісі веселенькі. VI. Дидактична гра «Збір грибів» Учні демонструють свої вироби, а решта відгадує назву гриба, вказуючи, їстівним чи отруйним він є. Учитель нагадує, що навіть отруйні гриби у лісі не можна знищу- вати, бо вони є їжею для багатьох лісових мешканців. VII. Підсумок уроку УроК тема. ліплення. композиція «Будиночок равлика» мета: ознайомити з правилами і прийомами роботи з пластиліном — розм’якшуванням пластилінової палички, розкачуванням, розмазуванням, витягуванням, обрізуванням стеками, примазуванням тощо; розвивати ува- гу, фантазію; прищеплювати любов до прекрасного виховувати акуратність, старанність. обладнання: таблиці, малюнки із зображенням равликів, зразки готових виробів із пластиліну, стеки, пластилін. Хід УрокУ і. організаційна частина II. ознайомлення з темою і завданнями уроку ііі. робота над темою уроку Вступна бесіда. — Діти, погляньте, будь ласка, ось на цей малюнок, який приніс Олівець. Що на ньому зображено? (Лялька) Опишіть її зовнішній вигляд. Скажіть, якого кольору у неї волосся та очі. — У що одягнена лялька? Якого кольору у неї плаття? — Отже, на малюнку ми бачимо ляльку лише спереду. Чому мине мо- жемо бачити, яка лялька збоку або ззаду? Як ви думаєте, що потрібно зро- бити для того, щоб побачити ляльку з різних боків? — Правильно, її можна зліпити з пластиліну і розглянути з усіх боків. — Отже, не тільки ляльку, але й інші вироби можна зліпити з пластиліну чи глини або вирізати з дерева. Пригадайте казку, у якій із деревинки вирізали маленького довгоносо- го хлопчика Словникова робота. Скульптура (лат. sculptura, від sculpo — вирізаю, висікаю) — вид образо- творчого мистецтва, характерною особливістю якого є форма, об’єм. Людей, які виробляють скульптури, називають скульпторами. Матеріалом для скульптури може бути метал, глина, каміння, дерево, гіпс та ін. 3. Продовження бесіди. — Основний інструмент в роботі скульптора — рука, яка має бути чут- ливою, яку піаніста, і міцною, яку каменяра! Адже скульптор робить скульптуру не тільки з м’яких матеріалів — пластиліну чи глини, ай із твер - дих — граніту та мармуру, а ще з дерева та металу. Тож без серйозних робочих інструментів — таких, як молоток, зубило, різець, ніж, тощо — скульптору не обійтись. А перш ніж виліплювати, вирізьблювати чи висікати, скульптор зазвичай малює майбутню скульптуру олівцем на папері, а пензлем і фарба- ми іноді підфарбовує готову роботу Перегляд ілюстрацій із зображенням різних скульптур Продовження бесіди. — А зараз ви станете маленькими скульпторами-початківцями. Відгадавши загадки, ви дізнаєтесь, кого ми ліпитимемо на уроці. 6. Відгадування загадок. Що це за будинок Ходить без доріжки, Схожий він на колобок, А під дахом — ріжки? (Равлик) Хто повільно так повзе На собі свій дім везе? (Равлик) 7. Прослуховування вірменської казки (переклад Є. Українця) «Равлик». 8. Продовження бесіди. — Чи доводилося вам спостерігати за цією дивною маленькою тварин- кою, яка має власний будиночок? Опишіть її. (Діти діляться своїми вра- женнями.) 9. Перегляд демонстраційного матеріалу. 10. Послідовне виконання виробу вчителем. — Роздивіться равлика на малюнках та спробуйте його зліпити. Домівка равлика має спіралеподібну будову. Тому приготуйте для нього довгий джгутик, що плавно потовщується з одного кінця до другого. Починаючи з тоненького кінця, скрутіть джгутик подібно до спіралі. Трохи притискай- те та примазуйте кільця джгутиків одне до одного. Можете виліпити і самого равлика, що висунувся із будиночка. Для його тільця також скатайте невеличкий джгутик. Добре, якщо у середині джгути- ка буде дротинка. Це допоможе равлику міцно з’єднатися із своїм будиноч- ком. У цьому місці, де він виповзає з домівки, трохи розплющіть кільце. Для ріжок равлика, які у нього мов «антенки», теж можна використати дротин- 32 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 1 клас 33 ки. Під час ліплення допомагайте собі стеками, особливо в процесі обробки невеликих частин, наприклад, мордочки з ротиком та очками. Практична діяльність учнів V. Закріплення вивченого матеріалу • Як називаються об’ємні вироби, зліплені із пластиліну, глини тощо? • Як називають тих людей, які ці вироби роблять? • Які матеріали використовують скульптори у своїх виробах? VI. Підсумок уроку Перегляд і демонстрування дитячих виробів. VII. Прибирання робочого місця УроК тема. ліплення з пластиліну звірят мета: удосконалювати навички роботи з пластиліном, уміння визна- чати форму і пластику окремих частин тіла тварин і відтворювати їхні об- рази в ліпленні; розвивати образне мислення, уяву, фантазію, гнучкість та вправність руки. обладнання: таблиці із зображенням та послідовністю ліплення тварин; ілюстрації, іграшкові тварини. Хід УрокУ і. організаційна частина 1. Бесіда. — Діти, сьогодні ми проведемо уявну екскурсію до зоопарку та познай- омимося із його мешканцями. 2. Відгадування загадок. Колобка яз їла, до вовчика в хату сіла, Вовкові — сестричка, а звуть мене. (лисичка). Хижий звір у хащах спить. Як зареве, як заричить! Листя осипається з дерев. Хто ж це? Відгадали?... (Лев) Я шукаю мед, малину, рибку сам собі ловлю, Влітку й миті не спочину, а зайде зима, то сплю. (Ведмідь) Така велика, довгонога і більша за найбільшу шафу, Така розумна і красива у зоопарку є. (жирафа Гра «Підбери малюнок до відгадки». II. Повідомлення теми і мети уроку. робота над темою уроку Бесіда. — Діти, ви бували у зоопарку, бачили звірів, які живуть у ньому. Де хто з вас бачив тварин у цирку, в кінофільмах, на кольорових фотографіях та ілюстраціях. Вдома ви граєтесь з іграшковими тваринами. Саме іграшки, які ви принесли сьогодні на урок, допоможуть вам виліпити з пластиліну улюблену тварину. Розглянемо наприклад, форму іграшкової лисиці. У неї маленька голова, загострена доноса, тулуб видовженої форми, довгий хвіст, короткі тонкі лапки. Гостроносенька, хвостата Ця тваринка рудувата. Хутро в неї гарне, пишне, Особливо хвіст розкішний! На зайців вона полює, Бідолашних нюхом чує! Мишу й птаха може з’їсти, Може і в курник залізти! Полюбляє і рослини: Ягоди, плоди, насіння. Взимку їй також не спиться, А зовуть її... (лисиця). (В. Бутрім) • А яка лисичка за характером Які риси її характеру лягли в основу ба- гатьох народних та літературних казок? Назвіть відомі вам казки про лисичку-сестричку. • Перед роботою пропоную вам завдання на кмітливість про звірів- хижаків. ХТО НЕ ЗВІР? Все це хижаки: лисиця, Вовк, їжак, а щей куниця, І сова, і також тхір. Серед них один — не звір. (Сова — це птах) • А тепер розгляньте інші іграшки. 2. Перегляд демонстраційного матеріалу. Обговорення особливостей будови тіла різних тварин. 3. Послідовність ліплення вчителем й учнями лисички (колективна робота Для ліплення лисички потрібно поділити пластилін на чотири ча- стини. З найбільшого шматочка зліпити тулуб. Із другого — голову, ви- тягнувши мордочку і зробивши вуха. Третю частину поділити на чоти- ри однакових шматочки — це будуть лапи. З останнього шматочка пластиліну зліпіть хвіст. Частини з’єднайте. Так само можна виліпити й іншу тваринку. IV. самостійна робота учнів V. Підсумок уроку. Перегляд та виставка дитячих робіт 34 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 1 клас 35 УроК тема. властивості паперу. робота з папером мета: ознайомити учнів з історією виникнення та властивостями па- перу розвивати увагу, мислення, виховувати бережне ставлення до речей, зроблених з паперу. обладнання: таблиці із зображенням послідовності процесу ви готовлення паперу, дидактичний матеріал з видами паперу, відрізки кольорового і біло- го паперу, клей, зразки виробів. Хід УрокУ і. організаційна частина У ч и тел ь Дзвінко пролунав дзвінок, Всіх покликав на урок. Тож сідайте всі в рядок — Починається урок. Повідомлення теми і мети уроку ііі. Вивчення нового матеріалу 1. Розповідь учителя про історію виникнення паперу. — Папір вперше був винайдений у Китаї (ІІІ ст. не. Перший папір ви- готовляли з молодих пагонів бамбука, подрібненого до волокон. Ці стебла розрізали, товкли в ступі, розводили водою, а потім зневоднювали, накла- даючи на масу, що утворилась, сітку. Цю сітку трясли доти, поки вода стіка- ла. Коли вода стекла, паперовий аркуш був готовий. Його залишилося лише спресувати і висушити. Проте всі свої винаходи китайці намагалися тримати в секреті. Не минув цієї участі й папір. Спосіб виготовлення паперу китай- ський уряд оголосив державною таємницею. Але з часом папір проник спо- чатку в Середню Азію, звідти до арабів, від арабів — до Іспанії, аз Іспанії — в усі інші країни Європи. До середини ХІХ ст. папір виготовляли з лляного або бавовняного ганчір’я. Згодом папір почали виготовляти з деревини різних порід дерев, соломи, ганчір’я, целюлози та макулатури. 2. Розгляд таблиці із зображенням послідовності процесу виготовлення паперу. 3. Гра «Що з чого зроблено?» 1) Речі зроблені з деревини. Дві дощечки, дві сестри Швидко мчать мене з гори. (Лижі) Залюбки на допомогу я школярику прийду І залишу слід помітний там, де носом проведу. В дерев’яному кожусі я завжди вам прислужуся: І дорослим, і малятам — всім, хто любить малювати. (Олівець) 2) Речі, зроблені з металу. Голову залізну маю, Нею цвяхи забиваю. (Молоток) Вовк сталевий, гострий ніс, Бавовняний має хвіст. (Голка з ниткою) Речі, зроблені зі скла. Груша непроста скляна, В темряві горить вона . (Лампочка) Речі, зроблені з гуми. Б’ють його, а він не плаче, А все вище й вище скаче. (М’яч) Не боїмось ми води, Ходимо туди-сюди. Коли дощ чи мокрий сніг, Не промочиш з нами ніг! (Гумові чобітки) 4. Ознайомлення з властивостями паперу. 1) Розповідь учителя) Знайомство із статтею підручника (С. 98). IV. Практична робота Скручування трубочок. 2. Розривання паперу на частини. 3. Відривання смужки від аркуша. V. розгляд зразків виробу 1. Відгадування загадки. Із неба диво золоте І світить нам, і гріє, Ніщо без нього не росте, І всяк йому радіє. Радієш ти, радію я, Радіють луки, поле, гай, Радіє з краю в край земля. А що за диво, відгадай! (Сонце) 2. Технологія виготовлення виробу «Сонечко» з рваного паперу. 1) Відбір матеріалу для виробу. 2) Відривання клаптиків паперу від смужки. 3) Повторення правил користування клеєм. 4) Наклеювання на аркуш клаптиків кольорового паперу, створення си- луету сонечка. VI. самостійна робота учнів Лунає грамзапис пісні про сонечко, діти працюють. За необхідності вчи- тель допомагає тим учням, які того потребують. • Що нового й цікавого вам запам’яталося? • Чи змінився ваш настрій наприкінці уроку? • Чи зігрівають наш клас сонечка, що зроблені вашими руками. Прибирання робочих місць 36 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 1 клас 37 УроК тема. конструювання зі смужок паперу мета: ознайомити дітей з процесом конструювання виробів зі смужок паперу; навчити виготовляти вироби зі смужок паперу; розвивати уяву, фан- тазію, чуття естетичного смаку виховувати працелюбність, економність, охайність. обладнання: різнокольорові смужки паперу, зразки виробів, ножиці, клей. Хід УрокУ і. організація уроку У ч и тел ь Ось дзвінок нам дав сигнал — Працювати час настав. Тож і ми часу не гаймо Наш урок розпочинаймо. іі. Повідомлення теми і мети уроку. робота над темою уроку Бесіда вчителя про конструювання виробів зі смужок паперу. 2. Демонстрування зразків виробів за допомогою загадок. Своїх очей не маю, А іншим бачити допомагаю. (Окуляри) Маленький, чепурненький Крізь землю пройшов, Червону шапочку знайшов. (Гриб) Поле неміряне, Вівці нелічені, Пастух рогатий. (Місяць і зірки) IV. Фізкультхвилинка Добре те, що сонце світить! (Руки піднімають вгору) Добре те, що віє вітер! (Імітують колихання дерев від вітру) Добре те, що цей ось ліс (Присідають) Разом з нами ріс і ріс! (Повільно піднімаються) Добре те, що в нашій річці (Руки опускають униз) Синя, не брудна вода (Імітують плавання) І мене матуся рідна (Крокують на місці) Після школи вигляда! (Плескають у долоні) Добре гратися надворі! (Стрибають) Добре вчитися у школі! (Сідають за парти) V. Практична діяльність Виготовлення кола, овалу, змійки, вісімки (підручник «Трудове навчання», С. 32, технологічна картка № 30). VI. Планування наступних трудових дій 1. Поділ класу на групи. 2. Знайомство з технологією виготовлення виробу «Будиночок». 3. Робота в групах. — З яких частин складається будиночок? 1 група. Виготовлення прямокутника (стіни будиночка). 2 група. Виготовлення трикутника (дах будиночка). 3 група. Виготовлення кола (вікно). 4 група. Виготовлення овала (двері). 4. Колективне конструювання зі смужок паперу. Учитель надає групам допомогу, радить, як правильно розташувати де- талі будинка. V. аналіз виготовленого виробу — Який будинок ви вважаєте найгарнішим? Чому? VI. Підсумок уроку Чого нового ми навчилися на уроці? — Чи сподобався вам результат вашої спільної праці? VII. Прибирання робочого місця УроК тема. Перегинання і складання паперу. виготовлення стріли, пташки мета: навчити дітей перегинати і складати папір, виготовляти способом згинання і складання паперу стріли, пташки удосконалювати уміння швидко працювати за зразком, точно відтворювати лінії згину; виховувати охайність у роботі, любов до природи. обладнання: зразок виробу, тонкий папір прямокутної форми, технологічні картки. Хід УрокУ і. організаційна частина У ч и тел ь Сядьте, діти, посміхніться, Схаменіться, не крутіться! Любі, я вас всіх вітаю, Творчості від вас чекаю. II. Повідомлення теми і мети уроку. робота над темою уроку. Розповідь вчителя про використання перегинання паперу у друкарсько- виробничій галузі. 38 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 1 клас 39 2. Ознайомлення з прийомами перегинання і складання паперу. 3. Практична робота учнів за технологічною карткою № 31 (С. 33). IV. Фізкультхвилинка У ч и тел ь Встало вранці ясне сонце, Зазирнуло у віконце. Ми до нього потяглися, За промінчики взялися. Будем дружно присідати, Сонечко розвеселяти. Встали — сіли, встали — сіли. Бачте, як розвеселили! Стало сонце танцювати, Нас до танцю припрошати. Нумо разом, нумо всі Потанцюймо по росі. V. Планування наступних трудових дій 1. Виготовлення стріли. 1) Перегинання верхніх ріжків до суміщення. 2) Перегинання до центру бічних кутів. 3) Складання утвореного трикутника до центра) Відгинання по осі складеної частини в протилежний бік. 5) Вирівнювання горизонтального оперення стріли. 2. Індивідуальна робота учнів під керівництвом учителя. Фізкультхвилинка Дятел дзьобом дуб лікує І дупло собі майструє. Раз, два, три, чотири, пять Час прийшов відпочивать. Гуси-лебеді летіли І на землю тихо сіли. Поклювали, походили, Знялися і полетіли. 3. Бесіда про пернатих друзів. Прилетіли гості, сіли на помості, Без сокири, без лопати Поробили собі хати. (Птахи До нас на урок завітав наш добре знайомий казковий герой Незнай- ко. Довідавшись про тему уроку, він приготував декілька цікавих загадок про наших пернатих друзів. Пташечка невеличка, В неї білі щічки. Сірі лапки, чорна шапка, Фартушок жовтенький, Голосок тоненький. Та ж ця пташка невеличка Називається... (синичка). Крізь зимові заметілі В сад наш птахи прилетіли. Та такі червоногруді, Ніби яблука повсюди Хтось розсипав у дворі... Звуться птахи. (снігурі). Перший я приніс весну, Розбудив усе від сну І співаю під вікном. Люди звуть мене. (шпаком). Хто гнізд свого не має, Яйця іншим підкладає Та у лісі в холодку Все кує: «Ку-ку! Ку-ку!»? (Зозуля) Уночі гуляє, а вдень спочиває. Має круглі очі, бачить серед ночі. (Сова) Ми пішли до гаю вдвох Я й сестра Маринка. А в гаю тім «тьох» да «тьох», Та іще так дзвінко! Що за співанки? Чиї? То співають... (солов’ї). Бідовий хлопчина В сірій сорочині По дворах стрибає, Крихти збирає. (Горобець) Вірно людям я служу — Їм дерева стережу Дзьоб міцний та гострий маю, Шкідників ним здобуваю. (Дятел) Дивний ключу небі лине, Не залізний, а пташиний. Цим ключем в осінній млі Відлітають... (журавлі). |