Урок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини
Скачать 17.62 Mb.
|
Послідовність виконання роботи 1. Підготувати основу з цупкого паперу білого кольору розміром 200– 300 мм. Згинаємо заготовку навпіл і, добре пригладивши лінію згину, розгортає- мо заготовку. На лівій половині намічаємо майбутній виріз. 4. Квітка. Беремо круги, в яких діаметр кожного наступного більший від діаметра попереднього на 10 мм (10 мм, 20 мм, 30 мм, 40 мм, 50 мм. Розміщення квітки на правій стороні заготовки. Розмістивши деталі, вирізуємо круги. Склеюємо деталі, накладаємо одна на одну. Вирізаємо листя, стебло довільної форми у двох примірниках. 9. Монтаж аплікації. 10.Наклеювання виробу. 1) Квітку з одним примірником стебла і листя наклеюємо на праву половину розгорнутої листівки. 2) Закриваємо листівку і на ліву половину наклеюємо другий примірник деталей. Виставка та аналіз робіт VI. Бесіда про бережливе ставлення до природи, економне використання паперу У ч и тел ь Хто спиляв берізку й дуба На папір нам?.. У ч е н ь. Лісоруби! У ч и тел ь На тракторах і всюдиходах З болота витягли колоди, В автомобілях везли їх: У ЗІЛах, МАЗах... У ч е н ь. Водії. 62 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 1 клас 63 У ч и тел ь А хто із колод тих у заводях рік Плоти довгі в’яже? Майстри... У ч е н ь. Плотарі! У ч и тел ь Минуть мілководдя плоти, минуть вир, Коли за собою їх тягне... У ч е н ь. Буксир! У ч и тел ь Хто з ріки плоти дістане? Крановщик підйомним... У ч е н ь. Краном! У ч и тел ь Тоді на завод помчать від води Вагони колод швидкі... У ч е н ь. Поїзди! В с і Будемо ми в школі, вдома Папір завжди економить! VII. Підсумок уроку Чого нового навчилися на уроці? — З якими словами привітання ви будете вдома вручати листівки своїм матусям? УроК тема. аплікація з паперу «курчатко» мета: закріпити знання й уміння учнів виготовляти аплікації; закрі- пити навички роботи з ножицями та клеєм; повторити прийоми різання по криволінійному контуру виховувати естетичний смак, відчуття пре- красного. матеріали й інструменти: зразки аплікацій, клей, папір, ножиці, серветки (волога — для витирання рук і суха — для зняття залишків клею, олівці. Хід УрокУ і. організація класу 1. Повторення правил роботи з ножицями. 2. Віршовані діалоги. У ч и тел ь Щоб папери обробляти, Інструменти треба мати. Звуться як вони Скажіть! У ч н і. Шила, ножиці, ножі. У ч и тел ь Що повинен кожен знати, Щоб безпечно працювати? У ч н і До ножа, де ножиць, шила Треба вміння, а не сила. іі. Хвилинка практичного вправляння 1. Показ вчителем графічного зображення ліній (суцільна, контурна, пунк- тирна). 2. Слухання казки «Креслярські лінії». В одному простому Олівці жили-були креслярські лінії. Всі вони були різні і, ясна річ, призначення мали неоднакове. Однак лінії цього не знали, атому з’являлися з Олівця, коли їм заманеться. Виходила велика плутани- на. Олівець зовсім було втратив голову, та, на щастя, зустрів Гумку. Розповів про свою біду, а Гумка й каже: Я тобі допоможу. Тільки-но з’явиться не та лінія, я її одразу ж витру». Почав Олівець обводити контур, та раптом з’явилась Пунктирна Лінія. Гумка одразу її витерла. Злякалися лінії, перестали вискакувати з Олівця, коли їм зама- неться, почали дотримуватись черги. Лінія контура, по якій деталь вирізують,— товста. Лінія Згину — пунктирна. Місця нанесення клею теж мають особливе призначення — короткі штрихи. Хвиляста лінія вказує на місце розриву. Так Гумка допомогла Олівцю привчити креслярські лінії до порядку У кожного учня на столі є аркуші, на яких зображено різні фігури. Діти вирізають їх. ііі. Повідомлення теми і мети уроку Ми виконали підготовчу роботу для того, щоб зробити гарну апліка- цію «Курчатко». IV. Планування роботи 1. Аналіз зразка аплікації «Курчатко». 1) Розміщення курчатка; 2) розміщення сонечка, хмаринок, озерця; 3) відгадування загадок про елементи аплікації. Пухнаста вата Пливе крилата. Чим вата нижче, Тим дощик ближче. (Хмарка) Ой за лісом, за пралісом Червона діжа сходить. (Сонце) 64 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 1 клас 65 Гарне, добре, на всіх дивиться, А людям на себе дивитись на дозволяє. (Сонце) Що таке: живе і ллється, Часом на камінь дереться, Як немає — все всихає, Звір і птах помирає? (Вода) Що за жовтенькі кульбабки по траві бігають? (Курчатка) 2. Інструктаж. Заготовити деталі (курчатко, сонечко, хмаринка, озерце) за шаблонами та власним задумом. 3. Практична робота) Учні самостійно таза власним задумом підбирають відповідні папір та картон для аплікації; 2) розміщення деталей аплікації; 3) нанесення клею та приклеювання деталей Аналіз виробів, визначення найкращих з них. Виставка робіт. V. Підсумок уроку Чого навчалися на уроці? — Як ви гадаєте, завдяки чому у вас вийшли такі гарні роботи? УроК тема. і з папером, і з картоном працювати ми майстри! мета: вчити учнів працювати з паперам та картоном індивідуально, в парах та групами; закріпити знання учнів про папір та картон, розвивати мовлення учнів; виховувати любов до природи. обладнання: папір, картон, ножиці, клей, пензлики, картки, зразки, шаблони. Хід УрокУ і. організація класу Слово учителя Сьогодні, діти, до нас завітають гості — Папір і Картон. Адже на по- передніх уроках ми багато чого навчилися. А якщо дещо й забули, то біда невелика Адже на уроці працюватиме «Довідкове бюро». Вибачаючись, до класу заходить Незнайко. — Хто ти такий? А чому ти зайшов сюди? Цікаво, що ти приніс? Н е знай ко. Потім покажу Оскільки тема сьогоднішнього заняття Робота з папером і картоном, то попросимо «Довідкове бюро нагадати, що таке папір. (Розповідь про папір.) Заходять Папір і Картон. ііі. інсценування П а п і р. Раді зустрічі з вами Сподіваємося, що ви нас не забули. К арт он. Зараз це перевіримо. Ми принесли з собою кілька запитань і завдань. От і влаштуємо невеличкий екзамен. Хто дасть повну і правильну відповідь — одержить нагороду. П а п і р. Що у мене в руках (Показує газету) У ч н і. Газета. К арт он. Правильно. Аз якого виду паперу її виготовлено? У ч н і. Газету друкують на газетному папері, він не цупкий, добре вбирає воду. А на уроках трудового навчання він слугував для виготовлення виробів з пап’є-маше. К арт он. Як називається вид паперу, на якому друкують книжки, жур- нали? У ч н і. Так і називається — журнальний. Н е знай ко. Ось у мене карта. Тая не знаю, з якого паперу її вигото- вили. Можна я запитаю в «Довідкового бюро»? П а п і р. Зачекай, Незнайку Напевно відповідь знають учні. У ч и тел ь. Давайте запитаємо в «Довідкового бюро». К арт он. Що в мене в руках? У ч н і. Зошити. К арт он. Аз якого паперу вони виготовляються? Н е знай ко. А я знаю, що є поштовий папір. На ньому пишуть листи. П а п і р. Молодець, Незнайку Може, ти ще скажеш, для чого потрібен креслярсько-малювальний папір? Н е знай ко. Для малювання і. більше не знаю. П а п і р. Хто допоможе? К арт он. А що ви пам’ятаєте про мене? П а п і р. Ви добре відповідали! (Нагороджує учнів) К арт он. А зараз ми перевіримо, як ви вмієте працювати з нами, які ви майстри. Н е знай ко. А я не знаю, що потрібно для роботи з папером і картоном. У ч и тел ь. Давайте допоможемо Незнайкові. А чи добре ви підготувались до роботи? «Довідкове бюро нагадає головні правила роботи з папером. ііі. Повідомлення завдань уроку Сьогодні, діти, ми будемо з вами працювати над виготовленням квітів. Пізнання світу починається з добра. Природа, зокрема, рослинний світ, були тим добротворцем, якого людина шанувала й обожнювала в усі часи. Тому сьо- годні ми поговоримо про вічних супутників людського життя і в горі, і в радо- щах — про квіти. Палахкотять біля вікон українських осель животрепетним 66 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 1 клас 67 вогнем мальви і жоржини, чорнобривці й маки, буяють різнобарвами на- гідки, рожі, ромашки — незрадливі обереги нашої спадщини. Вони — на клумбах, в кімнаті у вазонах, вони — на вишиваних рушниках та серветках. Засушені, їх у давнину клали за образи. А ще квіти є й на нашому націо- нальному одязі, в українському віночку. Мова квітів зародилася давно, але символіка збереглася. Мак символізує красу і молодість, нарцис — надію і ніжність, тюльпан — гордість. Квіти вирощують цілий рік у великих тепли- цях — оранжереях. Квіти бувають штучні: пластмасові, з тканини. А ми бу- демо виготовляти їх з паперу. Для роботи ми розділимося натри групи. Перша група буде працювати над виготовленням тюльпанів способом зшивання. У вас на партах є інструкції щодо виготовлення тюльпана. На дош ці є зразок виробу. Кожен пункт інструкції відповідає цифрі на зразку. Читайте, зверніть увагу на 4, 5 пункти. Друга група буде працювати над виготовленням аплікації «Нарциси у вазі». У кожного з вас на парті є великий конверт. Там ви знайдете все необхідне для роботи. Розгляньте зразок виробу на дошці і все те, що є в конверті. Третя група буде працювати над виготовленням мака групою, бригадою. Бригадир розподілить між вами обов’язки. А тепер, діти, приступайте до роботи, але не забувайте, що ви працює- тез клеєм і ножицями. IV. Практична робота груп V. огляд та презентація робіт групами Кожна група розповідає про квіти, які вона виготовила. Діти згадують загадки, легенди, співають пісні про квіти (див. додаток). VI. Хвилинка екологічного виховання — Для того, щоб квіти милували не тільки ваше око, ай усіх людей нав- круги, ми повинні берегти їх. Для збереження всіх рідкісних рослин створено Червону книгу. Занесені до неї рослини заборонено знищувати. В Червону книгу ми занесли Світ неповторний та чудесний, Що поступово вимирає, Давно рятунку в нас благає. Невже в майбутньому на світі Не будуть квітнуть дивні квіти: Тюльпани, маки, нарциси ніжні І вісник березня — підсніжни?. Ми всі — господарі природи, Тож збережемо її вроду! VII. оцінювання учнів VIII. Підсумок уроку Чи сподобався вам урок Що нового дізналися на уроці? додаток Стоїть півень на току У червонім ковпаку. (Мак) На тичці, в капличці, Без вікон, без дверей — Повна хата людей. (Мак) Повна діжка жита Ковпаком накрита. (Мак) Навесні він розквітає, Кольори яскраві має, Як цибуля, корінці Та загострені кінці. Гордовитий дуже пан. Відгадали? Це — ... (тюльпан). Соромлива квітка ця, Не показує лиця, А голівку наклоняє, Ароматом звеселяє. Жовті й білі пелюстки. Відгадайте, хто такий? (Нарцис) Легенда про нарцис (див. розробку уроку 31). УКРАЇНСЬКІ КВІТИ Вийшли зрання на гуляння Українські діти, Їх стрічали і вітали Українські квіти. Ось волошки, сонні трошки, Синім шовком шиті, Ясноокі, чисто вмиті, Розбрелись по житі. Ось рожева конюшина, А на ній і комашина, Що, не дивлячись на ранок, Їсть солодке на сніданок. На горбочку мак В шапці, як козак. Він яскравий, як вогонь! А бундючний — Бог боронь! Вміє задаватись так Тільки ще будяк! Там росте холодна м’ята (Добре пахне, як пом’ята), Там шовковая трава Щось шепоче, як жива. А з травички — ніжні личка: То вже Братик і Сестричка 68 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 1 клас 69 У тих самих кольорах, Що на наших прапорах. Розбрелись по полю діти — Більші, менші і малі — Молоді яскраві квіти Української землі. (Г. Черінь) ЖИВИЙ ВІНОЧОК Дружно вибігли ми вранці Танцювати на ділянці. Кожен має свій рядочок, Кожен сіє все, що хоче: Сіє Оля Матіоли, Ми із Грицем — Чорнобривці, А Катруся і Наталка Сіють зернятка фіалки. Близнюки зробили так: Узялися сіять мак (Треба не забути, Щоб не переплутать: У Настусі — білий мак, А червоний — Галин мак). Поливали ми охоче Всі засіяні рядочки, І одного ранку Зацвіла ділянка! Аж розбіглися в нас очі Не ділянка, а віночок! (М. Сулима) УроК тема. створення з кольорового паперу орнаментів геометричних та рослинних форм на закладці до книжки, квадраті мета: дати загальне поняття про орнамент, учити розміщувати елементи симетричного орнаменту з рослинних і геометричних форм на площині; розви- вати фантазію, почуття рівноваги, акуратність; виховувати творчі здібності. обладнання: демонстраційне (зразки виробів, схематичне зображення орнаменту, малюнки орнаментів); індивідуальне (кольорові папір та олівці, клей, пензлики). Хід УрокУ і. організація класу У ч и тел ь Всі сідайте тихо, діти, Домовляймось не шуміти. Тож гаразд, часу не гаєм І урок розпочинаєм. іі. актуалізація знань та уявлень учнів Демонстрація розпису на кераміці, розгляд малюнків. — Чи знаєте ви, хто створює такі гарні речі? — Чим прикрашено їх? Які природні форми ви впізнаєте? (Вироби прикрашено горошинами, хвилястими лініями, квіточками, листочками, геомет- ричними формами.) ііі. Повідомлення теми і мети уроку Сьогодні ми вчитимемося вирізувати листочки, квіточки, геомет- ричні форми, а також складати з них орнамент на закладці до книжки, у квадраті. IV. Формування нових знань — Чи знаєте ви, що таке орнамент? Орнамент — це оздоблювальний візерунок, в якому ритмічно повторю- ються геометричні елементи або рослинні чи тваринні мотиви. 1. Розгляд і аналіз елементів узору. Звертаємо увагу дітей на розмір і форму квітів, листків, на їх симетричне розміщення. 2. Пояснення способу виготовлення квітів складанням паперу вчетверо. На складеному аркуші креслимо лінію, а потім вирізуємо по ній, роз- гортаємо квітку, що утворилася. 3. Виготовлення квітів складанням аркуша у 8 разів. Щоб одержати квіт- ку з багатьма пелюстками, папір складаємо так, як показано на малюн- ку. Уважно подивіться на зразок і скажіть, у скільки разів треба скласти квадрат, щоб вийшла заготовка для такої квітки. 4. Пояснення способу виготовлення листків рослин перегинанням папе- ру удвічі. Слід наголосити, що за формою листки бувають різні. Учитель показує їх зразки. 5. Розподіл учнів на групи (по 4–5 осіб) за виявленим бажанням виготов- ляти певну квітку. Кожна група працює над спільним завданням: один учень вирізує деталь, інший — листки, відповідальний за роботу роз- міщує деталі на папері і наклеює узор На закладці до книжки кожен учень самостійно викладає орнамент з рослинних чи геометричних форм 70 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 1 клас 71 V. Практична робота Добір кольорового паперу. 2. Вирізування квітів та листків. 3. Позначення крапками місць симетричного розміщення квітів та лист- ків. 4. Наклеювання деталей узору. Під час роботи вчитель допомагає дітям у доборі картону як фону, у вирізуванні заготовок потрібного кольору й розміру для квітів і листків, нагадує про правила поєднання кольорів, стежить за правильністю вирізу- вання (не дорізати до лінії загину на кілька міліметрів, тримати заготовку у її центрі двома пальцями — вказівним і великим, дає слушні поради, як роз- містити деталі узору на папері, тощо. VI. Підсумок уроку Розглянути вироби. Запропонувати дітям знайти серед них найвдаліші, виконані із дотриманням симетричності у розміщенні елементів (ліва і права сторони узору однакові за розміром, кольором та формою деталей, ви- значити, де правильно вирізані квіти, який виріб найакуратніший. Кращі роботи відібрати для класної виставки. Діти за бажанням презентують свої вироби, використовуючи загадки про квіти чи рослини, елементи яких наявні в орнаментах. Золотисте ситечко Покотилось в літечко. Загляда в віконечко, Наче справжнє сонечко. (Соняшник) Що за Мартин Дереться на тин? (Хміль) Цвіте синьо, лист зелений, Квітник прикрашає. Хоч мороз усе побив — Його не займає. (Барвінок) Стоїть півень на току У червонім ковпаку. (Мак) Зелена, а не гай, біла, а не сніг, Кучерява, та без волосся. (Береза) Сонечко в траві зійшло, Усміхнулось, розцвіло, Потім стало біле-біле І за вітром полетіло. (Кульбаба) Синьоока ця заброда В полі водить хороводи. Де вона вінки спліта — Пшениці рідкі та жита. (Волошки) Якщо хтось з учнів складав орнаменти з геометричного матеріалу, до- цільним буде нагадати й про властивості геометричних фігур. Три у мене сторони, Міцно зв’язані вони, А між ними — три кути. Хто я Чи вгадаєш ти? (Трикутник) Чотири маю сторони, Усі однакові вони. Всі четверо кутів — прямі. Ім’я моє назвіть самі. (Квадрат) Ось вам загадка непроста: Не маю жодного кута. Фігура я геометрична, Така гарненька, симпатична, На сонце дуже схожа я. Самі назвіть моє ім’я. (Коло) Вгадай, що за фігура це. Вона нагадує яйце (Овал) УроК тема. саморобна дидактична гра сад і город» мета: навчити дітей виготовляти дидактичні ігри; виховувати активність, творчість, колективізм у дидактичній грі; формувати естетичний смак ви- ховувати любов до природи. матеріали й інструменти: папір, картон, ножиці, клей, шаблони, картинки (сад, город). Хід УрокУ і. організація класу Перевірка готовності до уроку. іі. актуалізація знань учнів Повторення правил користування ножицями і клеєм. ііі. Повторення тем і мети уроку У ч и тел ь. Сьогодні ми з вами будемо виготовляти саморобну дидак- тичну гру Сад і город». Про гру сказано багато слів, її називають і джерелом радості, і королевою дитинства. Дидактична навчальна гра стимулює пізнавальну діяль- ність. Мабуть, найбільшу насолоду і радість, найпалкішу любов до рідного краю, до життя викликає спілкування із природою. Але від природи ми от- римуємо не тільки естетичну насолоду, ай цілющі поживні плоди. І ось сьо- годні на уроці королева Природи поведе нас у цікаву мандрівку, ця мандрів- ка буде у сад та на город |