Урок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини
Скачать 17.62 Mb.
|
Vііі. Прибирання робочих місць — На наступний урок ви повинні принести насіння ясена, клена, гілочки, пластилін, кольоровий картон. УроК тема. робота з природним матеріалом. сувеніри із насіння ясена, клена мета: навчити виготовляти сувеніри з насіння клена, з’єднувати окремі деталі у готовий виріб за допомогою пластиліну; розвивати в дітей почуття прекрасного виховувати любов до природи. обладнання: демонстраційний матеріал; зразки виробів із насіння ясе- на (клена для індивідуального користування — насіння ясена (клена, пластилін, гілочки; посібник І. М. Веремійчика «Трудове навчання». Хід УрокУ і. організація класу іі. Повідомлення теми та мети уроку Восени можна побачити багато незвичайного і красивого, потрібно бути спостережливим і трохи пофантазувати. Іскриться сонце, але вже нежарко. Вітрець в червоних кленах шурхотить. І шелест листя на алеях парку, А листячко кружляє і летить… Дихне вітрець, і листячко зірветься, Щоб полетіти в синяві небес. А я дивлюся, і мені здається Що я іду указку, в край чудес. ііі. робота над темою уроку. Розповідь вчителя з елементами бесіди. — Уявіть собі, що ми прийшли до осіннього лісу. Нам зустрінуться дерева. Необхідно розв’язати вузлики, щоб пізнати назву дерева. 3 Е 1 К 4 Н 2 л 3 р 5 Б 1 Г 2 о 6 и 8 а 7 Н 4 о 2 У 1 Д 3 Б (Клен) (Горобина) (Дуб) 6 а 2 л 1 я 3 и 4 Н 5 К 3 Ш 1 К 4 т 2 а 5 Н 6 а 5 а 1 с 4 Н 2 о 3 с (Ялинка) (Каштан) (Сосна) Учитель вивішує малюнки цих дерев. — А тепер ви повинні прикріпити біля кожного дерева його плоди. Діти виходять до дошки та прикріпляють до дерев плоди (малюнки): клен — крильця; дуб — жолуді; ялинка, сосна — шишки каштан — кашта- ни. (Рис. рис. 14 2. Слухання вірша «Крилате насіння». 1 - й учен ь Кружляє над нами Насіння крилате. Радіє насіння, Що вміє літати. 156 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 2 клас 157 2 - й учен ь Це клени високі З осінньої гілки Синів проводжають В далеку мандрівку. 3 - й учен ь І згадують сумно Дерева бувалі: Колись і вони Над землею літали. 4 - й учен ь Ми знову знялись би, Як наше насіння. Та роки не ті, І тримає коріння. 5 - й учен ь Кружляє у небі Насіння крилате, Радіє насіння, Що вміє літати. 3. Розгляд плодів і насіння. Гра «Розпізнайте плід і насіння». Учні показують плоди дерев (каштан горіх; жолудь; шишки ялини, сосни; ягоди горобини, калини; крильця клена. Решта дітей відгадує. — До нас прилетіли плоди клена. На що вони схожі? — Чим переносяться ці плоди? іV. аналіз зразків виробів 1. Візьміть у руки кленові крильця. Пофантазуйте, що з них можна зро- бити. 2. Робота з посібником (С. 35, № 33). — Подивіться на сувеніри. Це — сонечко, соняшник та ромашки. Виго- товити їх можна за допомогою плодів клена, гілочок та пластиліну. V. інструктаж 1. Підберіть плоди ясена або клена. Зліпіть із пластиліну диск жовтого кольору. 3. Встановіть насіння клена або ясена в пластиліновий диск. За допомо- гою стеків надайте сонечку усмішку. — Так само можна зробити соняшник та ромашку, а потім прикріпити квіточку на гілочки різної форми. Учні разом із учителем повторюють правила безпечної роботи з пластиліном. Vі. Практична робота Учні за власним вибором виготовляють вироби. Вчитель стежить за роботою, за необхідності допомагає учням. Фізкультхвилинка А тепер відпочиваєм, Про своє здоров’я дбаєм! Встаньмо, діти, посміхнемось, Землі нашій уклонімось. І до сонця потягнімось, Веретенцем покрутімось. Ще й присядем кілька раз, До роботи знову час. Учні продовжують працювати. Вчитель пропонує виявити фантазію, дещо змінити. Vіі. Підсумок уроку З яким матеріалом працювали? — Де можна знайти шишки, жолуді, крилатки, каштани, горіхи? Гра «Виправте речення» (смішинка-веселинка). • Із горіха падали у траву жолуді. • На великому дубі висіли горіхи. • На кленах шелестіли і червоніли ягоди. • Із соснових гілок звисали каштани. — Як потрібно ставитися до природи? Любіть природу, бережіть її, милуйтеся її красою. Послухайте кінцівку вірша про крильця клена. Одна насінина Довірливо сіла Мені на долоню І каже: — Я довго Блукала над містом, Але на асфальт Не наважилась сісти. Благаю, мій друже, Якщо цене важко, Візьми й посади мене В землю, будь ласка. Я виросту кленом У нашому краї І листом зеленим Тебе привітаю. — Ви можете посадити багато таких крилець. (Учитель тримає на долоні крильця ясена або клена. І тоді виросте ще багато дерев. Vііі. Прибирання робочих місць — На наступний урок ви повинні принести лінійку, олівець, ножиці, альбомний папір, гумку. 158 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 2 клас 159 УроК тема. елементи графічної грамоти. виготовлення геометричних фігур мета: ознайомити із графічними зображеннями як основою графіч- ної грамоти; дати відомості про креслення; ознайомити з лініями, що за- стосовуються під час виконання креслення; навчити розмічати та розріз- няти геометричні фігури; розвивати мислення, память, увагу, зір; вихову- вати охайність. обладнання: демонстраційний матеріал; таблиця «Лінії та їх графічне зображення»; зразки креслення; набір геометричних фігур; для індивіду- ального користування — лінійка, олівець, ножиці, альбомний папір, гум- ка посібник І. М. Веремійчика «Трудове навчання». Хід УрокУ і. організація класу іі. Повідомлення теми та мети уроку Ми ознайомимось із графічною грамотою. Навчимося виконувати розмітку за допомогою лінійки та олівця, конструювати вироби із геомет- ричних фігур. ііі. робота над темою уроку Учитель демонструє дітям різновиди графічних зображень. — Це є креслення. Що ж воно таке креслення? Креслення складають за допомогою певних ліній, кожна з яких має своє призначення. (Учні працюють із таблицею «Лінії та їх призначення».) • Товста суцільна лінія позначає на кресленні контури предметів, лінії відрізування та прорізування. • Штрихпунктирна з двома точками — лінія згинання матеріалу. • Тонка суцільна зі стрілочками — розміри предметів або деталей Для виконання креслення користуються спеціальними інструмента- ми. Відгадайте загадки. У носатого Івана Одежина дерев’яна. Він у чистім полі ходить І по ньому носом водить. Нестрижений, нечесаний, Гострим носом затесаний. (Олівець) • Щоб дві точки рівненько з’єднати, Треба завжди її мати. (Лінійка) • Маленька, білень, по полю гасає Проріхи-огріхи мерщій витирає. (Гумка) Учитель показує інструменти — лінійку, олівець, гумку. — А зараз ми виконаємо вправу із розмічанням прямокутника під лі- нійку. Робота з підручником (С. 38). Вимірювання і розмічання за допомогою лінійки та косинця. (Спочатку учні роздивляються, як робиться розмітка прямокутника за до- помогою лінійки, а потім — за допомогою косинця.) Учитель зачитує послідовність вимірювання і розмічення (Посібник, С. і. інструктаж Під час виготовлення виробів із геометричних фігур необхідно дотри- муватися певної послідовності. Робота з посібником (С. 39, № 37). 1) Розріжте чотири розмічених прямокутники. 2) Перший та другий прямокутники поділіть однією лінією на два квадра- ти. Один із квадратів поділіть на два трикутники. Розріжте. 3) Третій прямокутник поділіть на чотири менших прямокутники. Роз- ріжте. 4) Четвертий прямокутник поділіть на вісім квадратів. Розріжте. 5) Кружечки зробіть з маленького ґудзика (обведіть олівцем). Учитель нагадує правила безпечної праці під час користування ножицями. V. Практична робота. Розрізнення геометричних фігур. Гра «Назвіть фігуру» Учитель показує геометричну фігуру, діти називають її. 2. Учні починають виконання практичної роботи: вирізують, складають, розрізують. Учитель стежить за правильністю виконання операції складання, рі- зання. Фізкультхвилинка Хто це, хто це так втомився І на парту похилився? Треба дружно всім нам встати, Фізкультпаузу почати. Руки вгору, руки вниз, На сусіда подивись. Руки вгору, руки в боки А тоді — чотири скоки. Учні продовжують роботу складають із виготовлених геометричних фі- гур вантажні та легкові машини (робота у парі). 3. — А тепер ми з вами повторимо правила дорожнього руху. (Виходять Не- знайко, Світлофор, Айболить, Петрик-хлопчик.) 160 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 2 клас 161 Н е знай ко Велике місто — просто горе, Я розгубився ой і ай! Не знаю знаків світлофора — Ледь не потрапив під трамвай! Автомобілі та трамваї Туди-сюди вправно снують. Я впав у розпач і не знаю, То де ж дорогу перетнуть? С в і т л о ф о р Що це стоїть на вулиці, Високе та тривке? Червоно, жовто, зелено Моргає на всі боки? Це — світлофор, наш добрий друг. Він про безпеку дбає. Погляне пильно навкруги, Пускає чи спиняє. Червоне світло — зупинися І на всі боки подивися. Жовте світло всіх попереджає, До уваги діток закликає. Зелене світло — шлях відкрито, Дорогу переходьте, діти. На кожній парті — світлофорчики. (Рис. 15) Розфарбуйте очка світлофорчикам. рис. Айболит ь Руху правила — єдині. Знать їх добре всі повинні! Я прийшов до вас у гості Показати вам хлопчину… І повірте, цене просто — Накладати гіпс та шину. Х л оп чик Пустував я на дорозі, Не дивився геть довкола, І тепер ніяк не можу Я відвідувати школу. А й болит ь Якщо правила не вчить — Чекає небезпека. Вас машина зіб’є вмить Та, що мчить здалека. Правил дорожнього руху багато. Знати їх необхідно дівчаткам і хлоп- чикам. Учитель повторює правила дорожнього руху. Vі. Підсумок уроку Які інструменти ми використовували сьогодні на уроці? — Що таке креслення? — Які геометричні фігури ми отримали? У вас вийшли гарні легкові та вантажні автомобілі. Вдома потренуйте- ся складати з геометричних фігур інші предмети. Vіі. Прибирання робочих місць — На наступний урок ви повинні принести альбомний папір, олівець, косинець, ножиці, гумку. УроК тема. елементи графічної грамоти. виготовлення «Монгольської гри» мета: удосконалювати вміння щодо розмічання геометричних фігур; навчити розмічати за допомогою косинця; закріпити навички користуван- ня ножицями; розвивати фантазію, образне та логічне мислення; вихову- вати охайність, посидючість. обладнання: демонстраційний матеріал — ігровий квадрат «Монгольсь- ка гра»; для індивідуального користування — аркуш із альбому, олівець, ко- синець, лінійка, ножиці, гумка; малюнки з лабіринтами. Хід УрокУ і. організація класу іі. актуалізація опорних знань — Назвіть основні лінії креслення. — Назвіть інструменти для виконання креслення. 162 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 2 клас 163 ііі. Повідомлення теми та мети уроку Сьогодні ми продовжимо ознайомлення із графічною грамотою. Ми навчимося розмічати геометричні фігури за допомогою косинця, виго- товимо «Монгольську гру», навчимося складати різні предмети. іV. робота над темою уроку Сукупність різних геометричних фігур дає можливість складати си- луети різноманітних споруд, машин, тварин. Такі фігури входять до складу «Монгольської гри» (демонстрація). Цей ігровий квадрат є одним із видів головоломок, винайдених у Мон- голії кілька століть тому. Якщо розкреслений квадрат розрізати по лініях, що проведені у ньому, то отримаємо два квадрати, чотири трикутники, пять прямокутників. Всі ці фігури відомі вам з уроків математики. Із них ми будемо складати різні предмети. Щоб виготовити гру, необхідно розмітити і вирізати квадрат. Використовувати ви будете косинець. V. інструктаж — Послідовність виготовлення «Монгольської гри» буде такою Виріжте квадрат. (Риса Розкресліть його, як показано на малюнку. (Рис. 16, б. Розріжте квадрат на окремі геометричні фігури. (Рис. 16, в) Учні повторюють правила безпечної праці під час користування ножи- цями. 10 см рис. і. Практична робота Учні вирізають квадрат зі стороною 10 см, розмічають його, розрізають на геометричні фігури. — А тепер ми з вами вирушимо у подорож. Відгадайте загадку. • Стало біло навкруги Я розтрушую сніг, Наганяю холоди, Води сковую в льоди. (Зима Так, це — зима. Коли настає зима, то багато північних морів сковує крига. Пароплави залишаються у портах до весни. І тільки великі кригола- ми пробивають дорогу крізь лід. Уявіть собі, що ви такі сильні, що можете скувати море у кригу! Давайте спробуємо! Учні складають із льодинок квадрат, тобто сковують море льодом. — Криголами розбивають льодовий панцир та залишають широку сму- гу чистої води. Навіщо? Щоб великі пароплави з вантажем змогли пройти. Розберіть квадрат та складіть великий пароплав з вантажем. (Учні склада- ють із геометричних фігур пароплав із вантажем.) — Лісовози везуть із півночі ліс, рудовози — руду та вугілля, танкери — нафту. Уявіть собі, що всі ці пароплави залишилися у лабіринті з криг. До- поможіть їм. (Рис. рис. На кожній парті — «Лабіринт». Робота у парах Поки пароплави вибираються із лабіринту, на шляху зустрілася якась чудова риба. Складіть її із геометричних фігур. (Учні складають рибку.) 164 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 2 клас 165 — Тепер усі пароплави повертаються у порт. Щоб вони не заблукали, давайте викладемо доріжку. (Учні викладають із геометричних фігур доріжку.) — Ось тепер наша подорож наближається до завершення. Vіі. Підсумок уроку Учитель оцінює роботу учнів. Відзначає старанність під час складання геометричних фігур. Учні складають вирізані фігури у конверти, щоб їх мож- на було використати іншим разом. Vііі. Прибирання робочих місць — На наступний урок ви повинні принести альбомний аркуш паперу, ножиці, олівець. УроК тема. конструювання. курочка ряба мета: удосконалювати вміння конструювати із геометричних фігур; закріпити навички користування ножицями; розвивати увагу, вміння аналізувати та систематизувати, зорову память, образне мислення; вихо- вувати акуратність, охайність. обладнання: демонстраційний матеріал для креслення — гра «Колумбові яйце книга-казка Курочка Ряба для індивідуального користування — конверти, гра «Колумбове яйце роздатковий матеріал «Зберіть яєчко». Хід УрокУ і. організація класу іі. Повідомлення теми та мети уроку Сьогодні ми будемо конструювати. А допоможе нам у цьому казка. Яка, ви зрозумієте пізніше. ііі. робота над темою уроку Я б хотіла прочитати вам казочку, але в моїй книжці стерлися майже всі букви. Мені доведеться розповідати казку, промовляючи лише склади. Ви повинні відгадати цю казку. Слухайте та допомагайте — додавайте скла- ди або букви, яких не вистачає. — Жи… бу… ді… та ба…. І бу… у ни… Ку… Ря…. Зне… Ку… яє… не про, а зо…. Ді… би…-би…— не роз. Ба… би…-би…— не роз. Ми… бі…, хво… ма…, яє… впа… і роз. Ді… пла…, ба… пла…, а Ку… куд…: — Не пла…, ді…, не пла…, ба…. Я зне… ва… яє… не зо…, а про…. Так, це казка Курочка Ряба. Жалкую, адже таке гарне було яєчко. Давайте спробуємо його скласти. У кожного із вас є осколки від яєчка. Подивіться на креслення та складіть таке саме яєчко (Рис. 18). (У кожного на парті — гра «Колумбове яйце у конверті. Діти конструюють — складають яйце.) рис. 18 — Вам хочеться познайомитися із Курочкою Рябою, яка знесла золоте яєчко? Яйце у нас чарівне, за допомогою ваших пальчиків воно перетво- риться на Курочку Рябу. (Рис. рис. 19 — Стомилися? Тепер ми підемо на пташиний двір. Роздивимось, які свійські птахи гуляють по подвір’ю. Скажіть, яких свійських птахів ви знаєте? (Учні називають: гуска, качка, індичка.) — Складіть гуску, качку або індичку. (Учні за власним вибором конструю- ють свійських птахів.) — Втомилися? Ставайте, як курчата. Вийшла курочка на грядку Куд-куди — на доріжку! Починаємо пробіжку! З фізкультурою ми дружим, Різні вправи любим дуже! 166 Усі уроки трудового навчання.1–4 класи 2 клас 167 — Зробимо вправу «Екологічний ланцюжок». • Була курочка. А далі? Яйце — курчатко — курочка — яйце. • Спочатку було яйце. А далі? Яйце — курчатко — курочка — яйце Мина пташиному дворі, тому зараз мімікою та жестами зобрази- мо свійських птахів. (Учні показують свійських птахів.) — Ось і хвилинка-цікавинка. Послухайте казку у новій обробці. Виправте помилки. Учитель читає казку.) Жили собі онук та онучка. І була у них качечка біла. Знесла курочка помідорчик. Дід їв, їв — не з’їв. Баба їла, їла — не з’їла. Коли це кішка бігла, молоточком ударила, яєчко покотилося і не роз- билося… Дід регоче, баба регоче, а курочка мукає: — Не плач, діду, не плач, бабо, куплю вам яйце не просте, а залізне. — Сконструюйте мишку. (Учні конструюють мишку.) На партах — малюнки. — Поміркуйте, які дві частини шкаралупи необхідно скласти. (Рис. рис. і. Підсумок уроку Молодці, діти! Ви гарно працювали. З якою грою ви познайо- милися? — Вона вам сподобалася? |