Главная страница
Навигация по странице:

  • VI. Підсумок уроку Бесіда.— Чи сподобалося вам працювати на пришкільній ділянці— Що здалося найскладнішим2.

  • 2 Клас 2 клас 119 УроК тема. вступне заняття мета

  • Vі. Прибирання робочих місць — На наступний урок принесіть аркуші кольорового паперу, нитки.УроК тема. Згинання і складання паперу. виготовлення іграшок із паперу. Метелик

  • Vііі. Прибирання робочих місць — На наступний урок принести кольоровий папір, виписаний стержень кулькової ручки, смужки ялинкового дощику.УроК тема. Згинання та складання паперу.

  • Урок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини


    Скачать 17.62 Mb.
    НазваниеУрок 1 Тема. Вступне заняття. Значення праці в житті людини
    Анкорvse_urok_trudovomu_1_4_klassy.pdf
    Дата23.02.2017
    Размер17.62 Mb.
    Формат файлаpdf
    Имя файлаvse_urok_trudovomu_1_4_klassy.pdf
    ТипУрок
    #3011
    страница12 из 30
    1   ...   8   9   10   11   12   13   14   15   ...   30
    4. Загорнути ямки землею Полити місце висівання з лійки.
    6. Прибрати пришкільну ділянку, зібрати все обладнання й інст рументи.
    V. Практична робота
    Учні працюють мікрогрупами під керівництвом учителя (поділ на групи доцільно провести за сортами квітів, що висіваються). Вчитель контролює дії учнів, їх послідовність, проводить поточний інструктаж.
    VI. Підсумок уроку Бесіда.
    — Чи сподобалося вам працювати на пришкільній ділянці?
    — Що здалося найскладнішим?
    2. Хвилинка фантазії.
    — Уявіть, що ви прийшли до школи, а вас зустрічають квіти, які ви сьогодні посадили. Як ви гадаєте, із якими словами вони б до вас звернули- ся, якщо б могли розмовляти?
    3. Хвилинка поезії.
    КИМ БУТИ?
    Той хоче стати космонавтом,
    той капітаном хоче буть...
    Я теж подумав ким же стати,
    Яку в житті обрати путь?
    Звичайно, лікарем би добре...
    Або артистом — слава й честь!
    Чи прикордонником хоробрим Наказ Назад — ні кроку!» —
    «Єсть!»
    А можна б інженером стати,
    учителем — дітей учить,
    складних наук їх научати
    і головної — просто жить.
    Професій безліч є цікавих,
    Але свою вгадати як?
    Щоб добре діло й добра слава?
    І я собі міркую так.
    Потрібно лікувать хвороби й водити в космос кораблі,
    та я ж із роду хліборобів,
    весь родовід мій — од землі.
    Мій дід водив найперший трактор,
    мій батько — знатний комбайнер.
    Ми робим хліб,
    а хліб — це правда,
    завжди — віддавна й дотепер.
    Степ перейти — життя прожити,
    то не такі прості слова.
    Життя утворене від жита,
    бо хліб — усьому голова.
    ...Раніш до сонечка устати,
    погладить колос на ходу.
    Ні, мабуть, я не в космонавти,
    у хлібороби я піду!
    І труд мій віддарують борозни —
    рікою зерно потече.
    І з першого —
    мойого —
    борошна
    Вітчизна хліба напече.
    (О. Орач)
    — Отже, діти, ви гарно трудилися протягом року, і за це я вам дуже вдяч- на. Впевнена, що ви й у майбутньому будете справжніми трудівниками, до- стойними своїх батьків й дідів.

    2 Клас

    2 клас
    119
    УроК тема. вступне заняття
    мета: познайомити учнів із професіями; вчити організовувати робоче місце; ознайомити з правилами безпечної праці на уроці; розвивати память виховувати повагу до людей різних професій.
    обладнання: ілюстрації із зображенням людей різних професій; табли- ця Правила безпечної праці»; для індивідуального використання — папки для уроків праці; таблички з умовними позначеннями; посібник: І. М. Ве- ремійчик. «Трудове навчання. Майстрик і Майстринка. 2 клас».
    Хід УрокУ
    і. організація класу
    У ч и тел ь
    Школа двері відчинила,
    В класи всіх вас запросила.
    Пролунав уже дзвінок,
    Починається… (урок).
    іі. Повідомлення теми та завдань уроку
    Бесіда вчителя.
    — Сьогодні ми познайомимося із професіями різних людей, а також
    із професіями ваших батьків. Навчимося організовувати робоче місце учня, засвоїмо правила безпечної праці та користування інструментами на уроках трудового навчання.
    ііі. робота над темою уроку. Проблемна ситуація.
    — Уявіть собі на хвилинку, що могло б трапитися, якщо б не стало шкіл,
    інститутів, університетів. (Діти відповідають.)
    — Так, дійсно, люди не змогли б отримувати знання, тобто не змогли б працювати. Мабуть, без праці життя на Землі не могло б існувати. Пра- ця — джерело добробуту людини. У сучасному суспільстві існує розподіл праці. Люди різних професій працюють не тільки для себе, ай для інших людей. Професія — це вид трудової діяльності, що вимагає певних знань і навичок.
    У різних галузях людської діяльності за певний час сформувалися різні провідні професії. З ними ми зараз і познайомимось.
    2. Бесіда з учнями.
    — Які професії ви знаєте?
    — Розкажіть про професії своїх батьків. (Аналіз відповідей учнів.)
    — А тепер послухайте вірш і назвіть професії, про які у ньому згадує автор.
    Все запише секретар,
    На воротах — воротар,
    Хворого лікує лікар,
    Тістечка готує пекар,
    Вчитель вчить дітей у школі,
    Хлібороб працює в полі.
    (Діти називають професії, про які згадувалося у вірші.)
    — А тепер упізнайте професію за початком речення. (На дошці записані слова будівельник, поет, художник, кухар, льотчик
    .) Учитель диктує речен- ня, а діти продовжують.
    Будує будинок…; керує літаком…; малює картини…; пише вірші…; готує
    їжу….
    — Скажіть, будь ласка, хто з вас вже мріє кимось стати Хто обрав про- фесію? (Діти відповідають.)
    — Коли ви обов’язково оберете собі професію, то вам обов’язково зна- добиться те, чого ви навчалися у школі.
    3. Слухання казки «Професії поросяти».
    — Тепер послухайте казку «Професії поросяти». Після казки відпові стена запитання.
    (Учитель або добре підготовлені учні читають казку.)
    Порося лежало на підлозі та мріяло про свою професію. Воно погляда- лона портрет дідуся, який був моряком та плавав на пароплаві.
    Тато працював машиністом та перевозив пасажирів на поїзді.
    Мама у нього — перукар. Вона робить зачіски на пухнастих хвостиках папузі, індику, гусці, курці.
    Але порося хотіло обрати іншу професію.
    «Пастух пасе корів; пасічник доглядає за бджолами; листоноша носить листи; піаніст грає на піаніно; артист виступає у театрі; співець співає піс- ні; тесляр робить із деревини вікна, рами, столи; швець шиє пальто, сукні, хустинки. Але це мені не підходить,— міркувало порося.— Я дуже люблю поїсти. Стану краще пекарем Напечу на свято пиріжків, тістечок, печива.
    Ні, кухарем все ж краще! Приготую смачні пельмені, плов, борщ, картоп- люта пригощу своїх гостей. Отак, я, мабуть, і вирішу!»
    — Скажіть, яку ж професію обрало собі порося? Чому?
    — А про які професії ви почули в казці?
    — Ким працює тато поросятка? Аким мама Вправа «Відгадайте».
    — А тепер відгадайте, про людей яких професій ці загадки.
    • На тролейбус, на трамвай
    Ти скоріш уже сідай.
    Видно за вікном будинки,
    Довезе вас до зупинки. (Водій)

    120
    Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
    2 клас
    121
    • В дитсадок ви всі ходили,
    Хороводи там водили.
    Вчили вас там малювати,
    Перші буквочки назвати. (Вихователі)
    • Далеко-далеко від дому,
    Ген-ген в степовому краю
    Сіяють вогні космодрому,
    І я у скафандрі стою. (Космонавт.
    Хвилинка-веселинка.
    — А тепер — хвилинка-веселинка. Послухайте речення та виправте їх.
    • Кухар будує нам гарний дім.
    • Мебляр готує смачний обід.
    • Швачка фарбує стіни будівель.
    • Муляр шиє різні сукні та штани.
    — У народі говорять: «Який майстер, така й робота. Як ви розумієте це прислів’я?
    6. Фізкультхвилинка. Раз Два Всі присіли.
    Потім вгору підлетіли.
    Три! Чотири! Нахилились.
    Із струмочка гарно вмились.
    П’ять! Шість! Всі веселі.
    Крутимось на каруселі.
    Сім! Вісім! Діти милі
    Ніжками затупотіли.
    Дев’ять! Десять Відпочили
    І за парти тихо сіли.
    7. Робота з підручником.
    — Усі роботи почесні. Ми читали вірші, казку, відгадували загадки про людей різних професій. А тепер подивимось на малюнки, що зображені в посібнику «Трудове навчання. Майстрик і Майстринка» (С. 4, 5).
    Розкажіть, хто зображений на малюнках. (Розповіді учнів.)
    8. Робота з демонстраційним матеріалом.
    На дошці висять ілюстрації, на яких зображені діти, що граються у про- фесії.
    — Подивіться на ілюстрації. Скажіть, які професії ви запам’ятали. (Діти
    розповідають про професії.)
    9. Ознайомлення з правилами безпечної праці.
    — На уроках трудового навчання ви будете працювати з багатьма інстру- ментами та матеріалами. Відгадайте загадки.
    • Два кінця, два кільця, а посередині — цвях. (Ножиці)
    • Щоб дві точки рівненько з’єднати,
    Треба завжди їх мати. (Лінійка)
    • Чорний Іван, дерев’яний каптан,
    Де носом проведе, там помітку кладе. (Олівець)
    • Біжить свинка, срібна спинка, а хвіст конопляний. (Голка з ниткою)
    • Він вам, діти, допоможе.
    Кожен дійсно легко зможе
    Наклеїти папірці,
    Намалювати щей горобців. (Пензлик)
    Розгляньте таблички з умовними позначками, які ми будемо вико- ристовувати на уроках праці. (Рис. 1
    ) (Діти роздивляються таблички, нази-
    вають предмети.)
    Клей
    Пензлики
    Олівець
    Кольорові олівці
    Ножиці
    Лінійка
    Швейні шпильки
    Скотч Нитки
    Голки, гольниця
    рис. 1. Умовні позначки інструментів
    — Розгляньте свої робочі папки. Які інструменти в них є Як вони роз- ташовані? (Діти розповідають.)
    10. Бесіда з учнями за таблицею Правила безпечної праці».
    — Перш, ніж розпочати навчатися чогось, необхідно ознайомити- ся із правилами безпечної праці та поведінки на уроці. Робота з такими ін- струментами як ножиці, голка вимагає від учнів охайності та уважності під час їх використання.
    Запам’ятайте правила НЕ) НЕ відволікайте від роботи інших.
    2) НЕ працюйте несправним інструментом.
    3) НЕ грайтеся інструментами.
    А ось — правила ТАК) Працюйте охайно.

    122
    Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
    2 клас
    123
    2) Економте матеріали.
    3) Цінуйте хвилину.
    іV. Практична робота Ознайомимося із організацією робочого місця. Учитель розповідає, як розкласти інструменти на робочому місці.
    Він пропонує дітям розмістити матеріали відповідно до встановлених правил.
    Потім усі інструменти учні складають до своїх робочих папок. Підсумок уроку Назви яких професій ви запам’ятали?
    — Назви яких професій ви почули вперше?
    — Які інструменти повинні бути у робочій папці?
    — Які правила роботи ви запам’ятали?
    — Як правильно організувати робоче місце?
    Vі. Прибирання робочих місць
    — На наступний урок принесіть аркуші кольорового паперу, нитки.
    УроК тема. Згинання і складання паперу.
    виготовлення іграшок із паперу. Метелик
    мета: ознайомити учнів з операціями згинання і складання паперу; на вчити послідовності виготовлення виробів; познайомити зі схемами графічних зображень ліній мовними позначками під час роботи з папером; розвивати увагу; окомір; виховувати культуру праці, творчість.
    обладнання: демонстраційний матеріал — зразок виробу з паперу; графічна схема «Лінії та їх зображення»; малюнки метеликів; схема «Мовні позначення»; грамзапис; для індивідуального користування — кольоровий папір, нитки, клей, посібник І. М. Веремійчика «Трудове навчання».
    Хід УрокУ
    і. організація класу
    іі. мотивація навчальної діяльності. створення емоційного фону
    Діти стають у коло Заплющте очі, послухайте музику та уявіть яскравий літній день. Ми вийшли на квітучі луки. Скільки навколо кольорів: жовтий, білий, чер- воний, синій, рожевий, зелений! Ми торкаємося м’якого барвистого кили- ма трави і відкриваємо очі. Кого ви побачили?
    — А тепер сідайте. Щоб дізнатися, про кого йде мова, відгадайте ребус. Учитель вивішує на дошці ребус.
    ,
    хи
    (Комахи)
    — А тепер відгадайте загадки.
    • У лісі біля пня —
    Біготня, метушня.
    Народ робочий
    Весь день клопоче. (Мурашки)
    • Я труд поважаю, все літо літаю,
    З різних квітів медок збираю. (Бджола)
    • Що то є за гість?
    Ніжок має шість.
    Аж чотири крильця має По квіточках собі літає.
    Не бджола, не джмелик А зветься він… (метелик).
    ііі. Повідомлення теми та мети уроку Сьогодні на уроці ми навчимося виготовляти метелика з паперу шляхом складання і згинання. (Учитель демонструє зразок виробу — метелика.)
    іV. робота над новим матеріалом
    1. Вступне слово вчителя.
    — Сьогодні ми виготовляємо іграшку-сувенір — метелик. Цей декора- тивний метелик, виготовлений із паперу, буде прикрасою і завжди буде на- гадувати про літо.
    2. Ознайомлення з деякими видами метеликів.
    — Чи весело метеликам влітку? Ви зможете відповісти після читання вір- ша. (Хтось із учнів читає вірш.)
    Діти бігають, стрибають,
    Далі — весело гукають:
    — Ах, метелик, подивіться!
    Ось, він, ось він метушиться!
    Та який же гарний, гожий!
    І на квіточку він схожий!
    (Олена Пчілка)
    — Які ж метелики? (Діти відповідають.)
    — Розгляньте ілюстрації, назвіть метеликів. У нашій місцевості можна побачити таких представників цього виду

    124
    Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
    2 клас
    125
    Махаон — один із найбільших метеликів. У нього жовті крила з чор- ними смугами, з блакитними і червоними цяточками. Махаона прозвали вітрильником, тому що він пливе у повітрі, як прекрасний корабель.
    Адмірал — на темних крилах — червоні лампаси-смуги. Навесні мете- лик, як і птахи, повертається з теплих країв.
    Павичеве око — на крилах цього метелика — блакитні очі. Павич має схожі цяточки на своєму пір’ї.
    3. Знайомство із графічною схемою. Лінії та їх призначення. (Рис. 2)
    Графічне зображення
    Назва лінії
    Призначення
    Суцільна товста основа
    Лінія контурів, відрізу- вання, надрізування
    Суцільна тонка
    Лінія розмітки
    Розмірна тонка
    Розміри предметів
    Штрихпунктирна з дво- ма точками
    Місце згину
    рис. 2. Графічна схема «лінії та їх призначення»
    Напрямки перегинання та складання паперу
    Місце нанесення клею
    Місце деталі
    Зворотна сторона деталі
    рис. 3. схема «мовні позначення» (робота з папером)
    V. інструктаж
    1. Бесіда за графічною схемою ліній таза схемою «Мовні позначення» під час роботи з папером. (Рис. 3)
    — Для виготовлення іграшки «Метелик» необхідно дібрати папір. Щоб виготовити паперового метелика, необхідно дотримуватися послідовності.
    Роздивіться С. 7 підручника. З’ясуємо лінії та їх призначення. Під час роботи необхідно працювати з лініями, що позначають, де потрібно пере- гнути папір (позначення штрихпунктирною лінією з двома точками, а та- кож в який бік виконувати згин (напрямок лінії зі стрілочками).
    2. Алгоритм роботи.
    1) Візьміть квадратний аркуш паперу, складіть його по діагоналі.
    2) Згинайте гармошку на відстані 1 см від середини кута до краю з одного боку, а потім — з другого боку) Отриманий зі складками ромб стискайте посередині і зв’яжіть ниткою) Складіть так само другу частину метелика.
    5) З’єднайте обидві половинки нитками) Виріжте дві смужечки та приклейте до метелика.
    Vі. Практична робота
    Учні виготовляють метелика. Учитель стежить за правильністю вико- нання, надає консультації.
    Фізкультхвилинка
    Мов метелики злітаєм,
    Крильця зводим — розправляєм.
    На квіточку полетіли
    І на неї тихо сіли.
    Знову крильця розправляєм
    І додому відлітаєм.
    Vіі. Підсумок уроку Як виконували згинання?
    — Які лінії використовували?
    — Чи сподобалось вам працювати? Учитель аналізує помилки, що були допущені учнями, відмічає найкра- щі роботи для виставки.
    Vііі. Прибирання робочих місць
    — На наступний урок принести кольоровий папір, виписаний стержень кулькової ручки, смужки ялинкового дощику.
    УроК тема. Згинання та складання паперу.
    виготовлення іграшки складанням. декоративна квітка
    мета: ознайомити учнів з операціями згинання і складання паперу; на- вчити послідовно виготовляти вироби; розвивати увагу, дрібні м’язи кистей рук виховувати поважне ставлення до живої природи, охайність, культуру праці.
    обладнання: демонстраційний матеріал — зразок виробу із паперу, ви- готовленого шляхом складання; малюнки квітів (дикорослі та культурні) для індивідуального користування — пелюстки різного кольору, конвер- ти із розрізаними квітами, кольоровий папір, клей, квадрати зеленого ко- льору, прямокутники різного кольору, виписаний стержень кулькової ручки, смужки дощику, графічні схеми; посібник І. М. Веремійчика «Трудо- ве навчання».

    126
    Усі уроки трудового навчання.1–4 класи
    2 клас
    127
    Хід УрокУ
    і. організація класу
    іі. актуалізація опорних знань
    — З яким матеріалом ми працювали на попередньому уроці?
    — Які операції з папером ви навчилися робити на уроці?
    ііі. Повідомлення теми та завдань уроку На попередньому уроці ви виготовили метеликів. А сьогодні ми зроби- мо наш клас схожим на квітучі луки. Ми виготовимо дуже гарні квіточки.
    іV. робота над темою уроку Метелики залишились у нашому класі. Вони мандрували на лісову га- лявину, у сад, на луки, де розцвіли квіти. Подув легенький вітерець, і позлі- тали пелюстки з різних квітів.
    У кожного з вас — пелюстки різного кольору. Об’єднайтесь у групи: жовтий, синій, червоний, білий. (Діти складають квіти різного кольору. Робота у групах.)
    — Наш метелик перелітав з однієї квітки на іншу. Що це за квіти, ви дізна-
    єтеся, розгадавши кросворд.
    1 к
    2
    в
    3
    і
    т
    5
    и
    рис. 4
    1) Стала на поляні
    В жовтім сарафані.
    Підросте — всміхнеться,
    Для вітрів вбереться
    В платтячко біленьке,
    Пишне та легеньке. (Кульбаба)
    2) Із зеленої сорочки,
    Що зіткав весною гай,
    Білі дивляться дзвіночки.
    Як зовуться, відгадай! (Конвалія)
    3) З-під снігу свій листочок
    До сонця простягну
    І синіми дзвіночками
    Вітаю я весну. (Пролісок)
    4) Квітка гарна розквітає,
    А торкнешся — всіх кусає. (Троянда)
    5) Ця квіточка весняна —
    Ніжна та духмяна. (Нарцис)
    Кожна група розповідає про квітку свого кольору:
    жовтий — кульбаба;
    білий — конвалія;
    червоний — троянда;
    синій — пролісок.
    — Наш метелик переплутав склади. Прочитайте назви квітів.
    ка — фіал ка — гвозди па — тюль — ни лії — лі
    ки — маки маш — ро
    Творча робота у групі.
    Діти складають квіточку із частин, що знаходяться у конвертах Метелик притомився, він дуже хотів би полетіти на нашу майбутню галявину.
    V. інструктаж
    (Діти роблять по дві квітки у групі.)
    — Для виготовлення квітки ви принесли кольоровий папір. Кожна гру- па робить квітку того кольору, яка лежить на парті. Щоб виготовити квітку, потрібно дотримуватися певної послідовності (Посібник, С. 8).
    1. Візьміть квадрати зеленого кольору, складіть гармошкою. Це будуть листочки Прямокутники перегніть та складіть четверту частину квітки, подібно до віяла.
    1   ...   8   9   10   11   12   13   14   15   ...   30


    написать администратору сайта