Главная страница

планы 8. Урок 1 Введение в модуль Socialising Модуль 1 Задачи


Скачать 164.17 Kb.
НазваниеУрок 1 Введение в модуль Socialising Модуль 1 Задачи
Дата22.11.2022
Размер164.17 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлапланы 8.docx
ТипУрок
#806889
страница6 из 12
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12

6.Итоги урока.Оценки.

7.Домашнее задание: SB, упр. 7*, с. 35; WB, с. 18.

клУрок 19 (2f) English in Use
Задача:

  • освоение значений и развитие навыков распознавания и употребления в речи фразового глаголаgo.

  • освоение образования прилагательных, существительных и глаголов с отрицательным значением с помощью префиксов dis-, mis-.

  • развитие умений изучающего чтения; развитие навыков распознавания и использования предлогов (in, out, by) в устойчивых словосочетаниях (в рамках тематической лексики).

  • развитие умений диалогической речи (диалог-расспрос этикетного характера).

  • развитие навыков распознавания и использования в речи Present Simple, Present Continuous, Present Perfect, Present Perfect Continuous.

  • развитие навыков распознавания и использования в речи грамматических времён Present Simple, Present Continuous, Present Perfect, Present Perfect Continuous; развитие уменийдиалогической речи (интервью).


Ход урока

1.Организационный момент.

2.Речевая зарядка

3.Работа по теме урока.

4.Работа по учебнику.

5.Введение темы модуля.
Упр. 1, с. 36


  1. Ключи:

1 after; 2 with; 3 off; 4 down with; 5 through; 6 without; 7 up

  1. Ключи:

The man is going after the bus.

Предполагаемыйответ:

I sometimes wake up late and have to go after the school bus. It's very stressful because if I miss it, I end up being late for school.

Упр. 2, с. 36

Ключи:

1 misbehaving; 2 misplaced; 3 dishonest; 4 misunderstanding; 5 disrespect; 6 disadvantages

Упр. 3, с. 36

  1. Ключи:

1 in 2 out 3 by 4 by 5 in

  1. Предполагаемый ответ:

A: Can I help you?

B: Yes, please. Do you have a copy of "Harry Potter and the Goblet of Fire"?

A: Let me see. I'm afraid it's out of stock at the moment. How about "Harry Potter and the Order of the Phoenix" instead?

B: Ok, I'll take that.

A: Would you like to pay in cash or by credit card?

B: Is it possible to pay by cheque?

A: Of course it is. Just make it out to WH Smith.

B: Thank you very much.

Упр. 4, с. 36

  1. Ключи:

1 makes; 2 writes; 3 plans; 4 has been experimenting; 5 is entering; 6 wants; 7 has always dreamed; 8 will bring

  1. Предполагаемый ответ:

Interviewer: Amanda, you have been cooking ever since you were a little girl. What exactly are you doing now with your cooking?

Amanda: Well I make up my own recipes and write the successful ones down in my own cookery book, which someday I plan on publishing. Interviewer: Do you have a favourite cooking style?

Amanda: Recently I have been experimenting with different cooking styles and spices from around the world and I find them all interesting so I don't really have a favourite.

Interviewer: I see, so what do you plan to do next?

Amanda: Next week, I am entering an international cooking competition that I really want to win, as the first prize is a scholarship to a well-known catering school in France. Interviewer: That's exciting!

Amanda: Yes, I have always dreamed of becoming a qualified chef!

Interviewer: Well, good luck to you! I hope your dish will bring home first prize.

Amanda: Thank you very much.

6.Итоги урока. Оценка

7.Домашнее задание: SB, упр. 4*, с. 36; WB, с. 19.

клУрок 20 Culture Corner

Задачи:

  • развитие умений прогнозировать содержание текста и умений поискового чтения.

  • развитие умений изучающего чтения.

  • развитие умений продуктивного письма (письменный ответ на вопросы); развитие умений диалогической речи (диалог — обмен мнениями).

  • развитие умений продуктивного письма (написание заметки о благотворительной организации в России).


Ход урока

1.Организационный момент.

2.Речевая зарядка

3.Работа по теме урока.

4.Работа по учебнику.

5.Введение темы модуля.


Упр. 1, с. 37

Предполагаемыйответ:

The title of the text means that people should think of the needs of people who live near to

them before they think about helping anyone else. The title refers to charity and all these logos are logos of charities in the UK.

Упр. 2, с. 37

Ключи:

1 B 2 D 3 C 4 B 5 B 6 C 7 B 8 A 9 D 10 C

Упр. 3, с. 37

Предполагаемыйответ:

A: Do you think it is a good idea to have big charity organisations?

B: Yes, because people tend to trust them more. They can get help from the government and they can help more people in need. What do you think?

A: I agree that it is important to help those in need. I prefer to give money to big charity organisations rather than beggars in the street.

Упр. 4, с. 37

Предполагаемыйответ:

One charity organisation in my country is called 'Good Deed'. It aims to help elderly people. They help in many ways, such as visiting people in their homes, providing them with food, medicine, vitamins and someone to talk to. They also help finance visits to doctors and specialists. Another well-known charity organisation in Russia is called 'Caring Heart'. It has many programmes to help the needy. These organisations are able to help people thanks to the support of international humanitarian organisations, commercial companies and government agencies.

6.Итоги урока.Оценки.

7.Домашнее задание: SB, упр. 4*, с. 37; WB, с. 20.

клУрок 21 Spotlight on Russia c. 4. Food & Shopping
Задача: 
перенос лексико-грамматического материала модуля в ситуации речевого общения на материале о родной стране.

Ход урока

1.Организационный момент.

2.Речевая зарядка

3.Работа по теме урока.

4.Работа по учебнику.

5.Введение темы модуля.
Организовать беседу о национальной кухне, традиционных национальных блюдах, которые готовят по особым случаям. Работа над текстом урока может быть (в соответствии с условиями класса) организована в разных вариантах:

  • фронтальное чтение текста вслух;

  • самостоятельная работа с чтением про себя;

  • работа в парах/малых группах.

Организуйте лексическую работу на основе текста. Она может включать работу над кратким описанием (дефинициями) национальных блюд, транслитерацией их названий. Предложите учащимся задать свои вопросы шеф-повару. Окажите лексическую помощь в оформлении вопросов и ответов.

Предложите учащимся выполнить задания и ответить на вопросы. Выслушайте разные варианты ответов, организуйте обсуждение. Поощряйте развёрнутые ответы с использованием изученной в новом модуле лексики и грамматических структур.

Выйдите на монологические высказывания учащихся о рецептах любимых блюд и национальных праздниках, когда их готовят. Обсудите, что бы они приготовили на «Русский вечер», если бы были в гостях в Англии или Америке или в международном молодёжном лагере.

Предполагаемый ответ:

  1. Russian cuisine is one of the most popular and widely spread in the world. French cuisine is elegant, Chinese cuisine is exotic, Russian cuisine is healthy and delicious. Russian dishes are easy to cook and they do not demand special ingredients. Traditional Russian cuisine is an important part of Russian national culture. Well-known dishes include: borsch (beet soup), olivie (potato salad), golubtsy (cabbage rolls filled with meat and rice, covered in a tomato broth), blini (pancakes), pirozhki (small pies), ponchiki (donuts). Russian cuisine has a rich history and offers a wide variety of soups, dishes made from fish, cereal, vegetables, fruit, mushrooms, berries. Peasants had to find a way to make cucumbers, cabbage and mushrooms last the winter. Pickling was the answer. But like so many things in Russia, it had to be done in a completely different way: while most of Europe used some form of vinegar, as the key component in the pickling process, Russians used salt.

  2. Pickling is very popular in Russia. My favourite dish is pickled tomatoes, here is the recipe. Ingredients:

Tomatoes • Dill • Horseradish leaves • Cherry leaves • Blackcurrant leaves • Garlic • Summer savoury • Coarse grain salt • Water • Sterilised jars

Preparation:

  1. Sort tomatoes by size and ripeness, wash in cool water.

  2. For every 5 kg of tomatoes use 75 g dill, 30 g horseradish greens, cherry leaves and blackcurrant leaves (don't worry if you can't find all of these leaves: while all are desirable, any one of three will do fine), 6—7 garlic cloves (peeled), as well as a half sprig each of tarragon and savoury.

  3. The amount of salt required for pickling depends on the ripeness of the tomatoes. Green or brown tomatoes need 70—80 g of salt per litre of water. Red tomatoes need 100 g of salt per litre.

  4. Line the bottom of a sterilised jar with one third of the spice/herb/garlic mixture, with dill at the bottom.

  5. Place tomatoes neatly on top of the spices until the jar is half full.

  6. Place another layer of spice mixture on top of tomatoes, and then add one more layer of tomatoes. Place remaining spice mixture on top.

  7. Add salted water, making sure tomatoes are completely covered, and seal jar.

  8. Store for 2—3 months at 5 °C.

  9. Open and enjoy.

6.Итоги урока. Оценки.

7.Домашнее задание: SB, SP on R, с. 4*; WB, с. 21.

клУрок 22 Going Green
Задача:

  • мотивация на изучение экологических проблем.

  • освоение приёмов работы с текстом, относящихся к технологии критического мышления, мотивация к познавательной деятельности.

  • развитие умений поискового чтения.

  • освоение тематической лексики через контекст.

  • развитие умений изучающего чтения; освоение приёмов работы с текстом, относящихся к технологии критического мышления, мотивация к познавательной деятельности.

  • освоение способов словообразования (приставка re- с глаголами для обозначения повторного действия).

  • развитие умений диалогической речи (диалог — побуждение к действию) с опорой на схему.

  • развитие умений монологической речи (выражение личного аргументированного отношения к прочитанному).



Ход урока

1.Организационный момент.

2.Речевая зарядка

3.Работа по теме урока.

4.Работа по учебнику.

5.Введение темы модуля.

Упр. 1, с. 38
Обратитесь к иллюстрации и заголовку текста. Обсудите понимание учащимися вопроса в задании как экологической проблемы.

Упр. 2, с. 38

Коллективно изучите рубрику Study Skills. Поясните, что описанный способ работы с текстом относится к приёмам, составляющим технологию критического мышления. Она позволяет с максимальной эффективностью проработать проблему, которой посвящён текст.

Предполагаемыйответ:

What I already know: I know that shopping bags are made of paper and plastic and that paper can be recycled more easily than plastic. What I want to know: I want to know which type of bag is friendlier to the environment.

Упр. 3, с. 38

Ключи:

1 Paper bag. 2 Plastic bag. 3 Plastic bag. 4 Plastic bag. 5 Plastic bag.

Упр. 4, с. 39

Ключи:

Confuse with — mistake for

a large deep hole where we bury rubbish — landfill

site

not heavy — light only a little — minimal damage — harm

get rid of them — throw them away making — manufacturing break up — decompose

Упр. 5, с. 39

Ключи:

I learned that the best way to carry my shopping is a reusable bag because it takes minimal energy to make, it's light and it lasts for years. I can learn more through the Internet.

Упр. 6, с. 39

Ключи:

Examples in the text: recycle, reusable 1 remarry; 2 rename; 3 reopen; 4 restart; 5 rewrite; 6 reprint;7 reappear; 8 rediscover

Упр. 7, с. 39

Предполагаемыйответ:

A: You shouldn't use plastic bags when you shop, because they take thousands of years to decompose when they end up in landfills.

B: I see your point. How about paper bags? They are very easy to recycle and more environmentally friendly.

A: I don't think so because we use more energy and chemicals to recycle them. Plus, it takes a great number of trees to make paper.

B: So, what should I do?

A: You could use reusable bags. They last a long time and we don't waste so much energy to make them.

B: I guess you're right.

Упр. 8, с. 39

Предполагаемыйответ:

The quote means we make a strong effort to do something when we have an important reason behind it.

Предложите учащимся подтвердить правоту высказывания примерами ситуаций из личного опыта. Подведите к выводам экологического содержания: If each of us understands how important it is not only to think, but act ecologically friendly, we'll manage to save our planet for future generations.



6.Итог урока.Оценки.
7. Домашнее задание:
 SB, с. 8*; WB, с. 22-23.

8 кл Урок 23 Progress Check

Задачи: организация самоконтроля и рефлексии учебных достижений учащихся по завершении работы над модулем.

Ход урока:

1.Приветствие . Оргмомент.
2.Фонетическая зарядка 
3. Контроль домашнего задания. 
4. Работа по теме урока

Ключи:

  1. 1 pickled 2 pinch 3 sparkling 4 bar 5 rare 6 litre 7 overcooked 8 peel 9 grated 10 dark

  2. 1 dislike 2 misplaced 3 dishonest 4 disadvantages 5 misunderstand

  3. 1 has gone; 2 Have you been working; 3 has Helen spent; 4 Has Mum been baking; 5 has Tom been saving; 6 has never been; 7 he has been working; 8 haven't bought; 9 has been cleaning; 10 Have you ever eaten

  4. 1 after 2 off 3 down/up 4 without 5 through

  5. 1 by/with 2 by 3 in 4 in 5 out

  6. 1 d (pay in cash) 2 e 3 c 4 a 5 b



5.Итоги урока.Оценки.

6.Домашнее задание: повторить грамматику и лексику Модуля 2

8 кл Урок 24 Урок контроля Test 1

Задача: контроль уровня обученности по Модулю 1
Ход урока

1.Организационный момент.

2.Актуализация знаний. Проверка домашнего задания.
3.Работа в тестовых тетрадях.
4. Итоги. Оценки.
5. Домашнее задание: 
повторить лексику Модуля 1


8 кл Урок 25 Анализ выполнения контрольной работы


Задачи:
- провести работу над ошибками
- выполнение упражнений в сборниках заданий

Ход урока:
1. Приветствие. Оргмомент.
2.Фонетическая зарядка.


3. Речевая зарядка.
4. Контроль домашнего задания опрос лексики 
5. Работа по теме урока.
Выполнение упражнений в сборниках 
6. Итоги. Оценки.
7.Домашнее задание:
 упражнения в сборнике

8 кл Модуль 3 Great Minds «Великие умы.»

Вводная беседа по изученной теме.
E.g.: Do you like the food served at the canteen at school? Do you think you eat healthy food? What kinds of things do you spend your money on? Do you like shopping?

Введение темы модуля
Great Minds - обсуждение возможных русских эквивалентов: великие люди прошлого, великие ума человечества, выдающиеся деятели мировой науки. Попросите учащихся объяснить по-английски, чтоозначает название: The title refers to great people in history who have contributed or achieved something important. I think we will learn about great people and what they have accomplished.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


написать администратору сайта