Главная страница
Навигация по странице:

  • Совершенствование навыков письменной речи

  • Проведение контрольной работы

  • Корабль СЗ. Конкурс «Спортивное снаряжение»

  • Картинки на доске: 1. шайба; 2. волан; 3. шахматы; 4. клюшка; 5. коньки; 6. мяч; 7. перчатки для бокса; 8. ракетка; 9. кольцо для баскетбола; 10. шашки. Примерный кроссворд

  • Корабль D 5. Конкурс «Спортивные игры»

  • Запись

  • In general our people are fond of sport and games, but many of them watch football, hockey and basketball on TV, lying on the comfortable sofa. If you want to keep fit, you must go in for sports.

  • Подведение итогов

  • SECTION 1. EXPLORING YOUR FAMILY

  • Ход урока Организационный момент

  • Поурочное планирование (Биболетова). Урок Наши надежды и ожидания


    Скачать 1.45 Mb.
    НазваниеУрок Наши надежды и ожидания
    Дата28.09.2022
    Размер1.45 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаПоурочное планирование (Биболетова).doc
    ТипУрок
    #703160
    страница6 из 20
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   20

    Физкультминутка

    Children, are you tired? Let's have a rest. (Дежурный ученик проводит физкультминутку.)

    Активизация навыков устной и письменной речи по теме «Распорядок дня»

    Read the task of exercise 143, page 49. Make up an ideal timetable, please. Divide into groups of four. You'll discuss your variants and make necessary changes.

    • Who has finished?

    (Учитель предлагает учащимся выполнить упр. 143 (а, Ь) (учебник, с. 49). Ученики самостоятельно в течение 3—4 ми­нут составляют план дня, затем делятся на группы по четыре человека для обсуждения составленных вариантов. На работу в группах отводится 4—5 минут. По истечении данного времени ученики по желанию зачитывают свои варианты распорядка дня.)

    Совершенствование навыков письменной речи

    We have found out that it is very important to have a good schedule. Now it's your turn to share your ideas and write a plan. You will use I he ideas from the ideal timetables you have discussed. This task is to be written.

    (Учитель предлагает учащимся выполнить упр. 143 (с) (учеб­ник, с. 49): сначала они разбирают задание, затем пишут план по рациональному использованию своего времени. Учитель об­ращает внимание учеников на то, что в своем рассказе они могут использовать материал, который был активизирован при выпол­нении упр. 141 и 142 (учебник, с. 48). Если ученики не успеют закончить работу до конца урока, учитель предлагает доделать ее дома.)

    Подведение итогов урока

    That's all for your work. You were active today. Our lesson is over. Till tomorrow.

    конце урока учитель сообщает учащимся, что на следую­щем занятии будет проведена контрольная работа по пройденному материалу (Unit 1).)

    Goodbye, my dear friends!

    Домашнее задание

    Учебник: упр. 143 (с), выучить слова из раздела «Key vocabulary» (с. 49); рабочая тетрадь: упр. 5, 6 (с. 23); подготовиться к контрольной работе по пройденным темам.

    Урок 2 5-26. Спорт и игры

    Цели: проверить грамматические, орфографические, лексические навыки и навыки аудирования, чтения, устной и письменной речи.

    Оборудование: карточки с орфографическим заданием по ко­личеству учеников.

    Ход урока

    Организационный момент

    • Good morning, children!

    • I am glad to see you. (We are glad to see you too.)

    Today we shall have the test on the topic "Start anew". There are different tasks in our test.

    Проведение контрольной работы

    (Контрольная работа рассчитана на 45 минут. Она состоит из заданий, предложенных в учебнике на с. 50—53, а также заданий

    Корабль А4. Конкурс «Кто больше?»

    Let's remember sport and games. You will have 2 minutes to write down the names of different kinds of sport and games. It is important to write the words correctly.

    — Are you ready to start?

    (Учитель объясняет учащимся первое задание: команды по­лучают листок бумаги, на котором в течение 2 минут записывают по-английски названия видов спорта или спортивных игр. После выполнения задания ученики сдают учителю листочки на про­верку. Второй вариант проверки данного задания: представители от каждой команды выходят к доске и по очереди называют слова; в этом случае нельзя повторяться или дописывать слова во время проверки.)

    Корабль СЗ. Конкурс «Спортивное снаряжение»

    Look at the blackboard, please. You will see the pictures there. These pictures will help you to do the crossword. You'll have to remember the names of different things which are used in sport and games and write them down. Then you'll be able to read the key word.

    (Учитель обращает внимание учеников на картинки, разве­шанные на доске (изображающие спортивное снаряжение). Каж­дая команда получает задание на карточке «Отгадай кроссворд». Время для выполнения задания — 3 минуты. Выигрывает команда, которая быстрее соперников выполнит задание и правильно на­зовет ключевое слово.)

    Картинки на доске: 1. шайба; 2. волан; 3. шахматы; 4. клюшка; 5. коньки; 6. мяч; 7. перчатки для бокса; 8. ракетка; 9. кольцо для баскетбола; 10. шашки.

    Примерный кроссворд




    'p

    u

    с

    k










    2s

    h

    u

    t

    t

    1

    e

    с

    o

    с

    k




    3c

    h

    e

    s

    s




























    s

    t

    i

    с

    k













    5s

    k

    a

    t

    e

    s





































    a

    1

    1



















    7g

    1

    o

    v

    e

    s






















    8r

    a

    с

    k

    e

    t






















    4r

    i

    n

    g

























    "'d

    r

    a

    u

    g

    h

    t

    s





    Корабль D5. Конкурс «Спортивные игры»

    It's time to read the stories and match them with the names of sports games. You can see the names of sports games on the blackboard. Let's read them all together. Is everything clear? Start then.

    (На доске заранее записаны названия спортивных игр. Учи­тель предлагает учащимся небольшие рассказы — описания раз­личных видов спорта. Задание для команд: прочитать тексты и со­отнести их с названиями спортивных игр, записанными на доске. Последних больше, чем рассказов, таким образом, некоторые слова на доске не будут использованы учащимися.)

    Записьнадоске:football, baseball, table tennis, basketball, cricket, chess, Softball, golf.

    Заданиенакарточках:

    *It is a game of two players. Each of them starts having sixteen different playing pieces to move on a board. The aim of the game is to move your pieces so that your opponent's king will be taken. 1. chess

    *This game is played on a court with a large orange ball. There are five players in each team. Two teams try to score goals by throwing a ball through a net fixed to a metal ring at each end of the court. The players bounce the ball while running, and pass it to each other. The team which has the most number of points wins. 2. basketball

    *This game is very similar to baseball, but it is played with a larger ball. It is a popular game among American women and co-ed (combined of men and women) teams. 3. softball

    *It is a game between two teams and it is played on a field with a bat and a small white ball. Each team consists of nine players. The teams take turns playing in the field and batting the ball. The game has nine innings. 4. baseball

    *It is a game played between two teams of eleven players. The players kick a ball around a field trying to score a goal. The team which has more points wins. This game is very popular in our country and all over the world. 5. football

    *It is sometimes called an English national game. It is known that people played it in England in 1550. It is a very long game. International matches last for 5 days. This game is not played only by men. Girls and women play this game too. 6. cricket.
    Keys:1. chess; 2. basketball; 3. softball; 4. baseball; 5. football; 6. cricket.
    Корабль E6. Конкурс «Составляем рассказ»

    I can see you know much about sport and games. But it is interesting to find out what sport means for you. Let's make up a story about the role of sport in our life. We'll work in a chain.

    (повторить рассказ «Значение спорта в жизни людей» (учебник, с. 32, упр. 85).)

    Примерныепредложения:

    Sport is a very important thing in our life. People all over the world are fond of sport and games. In fact we can't imagine our life without sport. Sport makes people healthy and keeps them fit. All necessary facilities are provided for them: stadiums, sports grounds, swimming- pools, skating rinks, football fields.

    In general our people are fond of sport and games, but many of them watch football, hockey and basketball on TV, lying on the comfortable sofa. If you want to keep fit, you must go in for sports.

    Sport helps us to live a healthy life. Health was valued greatly in all limes and in all countries. The ancients said: "A sound mind in a sound body." Sport can help us to relax, to make new friends and to plan our life, to develop our mind and body and to be strong. Etc.

    Подведение итогов

    Now it's time to finish our work. It is interesting to know who the winner today is. I want you to count your ships. Let's clap our hands. Stand up, please. Thank you for your work. See you next week.

    (Учитель подсчитывают количество кораблей, поздравляет победителей и благодарит учеников за работу.)

    UNIT 2. TALKING ON FAMILY MATTERS

    SECTION 1.

    EXPLORING YOUR FAMILY

    Урок 1.История семьи

    Цели: усовершенствовать навыки чтения; активизировать навыки устной речи; развить произносительные и лексические навыки на материале многосложных слов. Оборудование: картинки по теме «Семья».

    Ход урока

    Организационный момент

    Good morning, children!

    Wake, body, wake, mind! Work, play, seek, find, Eat breakfast, dinner too, Wash, brush, sing, dance, and do!

    Активизация лексического материала по теме «Семья»

    Игра «Снежныйком»

    Let's play the game "Snowball". We shall remember different relatives. The first pupil will name one word, the second pupil will repeat il and add another word, the next pupil will repeat two words and say one more. The winner is the pupil who will repeat the chain of all the words on the topic "Family".

    (Учитель напоминает учащимся правила игры «Снежный ком» и организует ее выполнение.) Примерная цепочка слов:

    • a mother;

    • a mother and a father;

    • a mother, a father and a son;

    • a mother, a father, a son and a nephew;

    • a mother, a father, a son, a nephew and a daughter. Etc.

    Речевая разминка

    Now I'd like you to agree or disagree with my statements. If my sentence is true, you will repeat it. If it is false, you will correct it.

    (Учитель предлагает учащимся выразить свое согласие или несогласие с его утверждениями. Если ученик согласен, он по­вторяет предложение за учителем. Если не согласен, исправляет утверждение.)

    Примерныеутвержденияучителя:

    When you have problems your parents support you.

    You can't ask your mother for advice.

    Life isn't worth living without brothers and sisters.

    Family is the most important thing in your life.

    You always try to live in peace with your grandparents.

    Your parents don't like your friends.

    A friend in need is a friend indeed.

    Relatives never betray you.

    Your younger brothers/sisters often envy your success at school. 10. You never quarrel with your cousins. Etc.
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   20


    написать администратору сайта