В. Л. Стахневич особиста бойова зброя підготовка, організація та методика проведення тренувань і занять із практичним виконанням вправ підготовчих та навчальних стрільб із пістолета Макарова Навчальнометодичний посібник
Скачать 1.45 Mb.
|
Тема: Практичне виконання 1-ої вправи навчальних стрільб із пістолета Макарова. Навчальна та виховна мета: 1. Вдосконалити практичні навички курсантів (студентів) у ви- конанні прийомів та правил стрільби із пістолета Макарова. Відпра- цювати нормативи № 1 та № 2 із ПМ. 2. Виконати 1-шу вправу навчальних стрільб із ПМ. 3. Вдосконалювати уміння та практичні навички курсантів (сту- дентів) у неповному розбиранні пістолета та його збиранні після неповного розбирання. 4. Поглибити знання та практичні навички курсантів у підготов- ці пістолетів до стрільби та догляду за ними після стрільби. 5. Виховувати в курсантів (студентів) впевненість у діях з осо- бистою зброєю. Виробляти командирські, методичні, практичні та професійні навички. Час: 160 хвилин. Місце проведення: стрілецький тир Військового інституту. Форма організації: практичне заняття. Метод проведення: розповідь, показ, тренування, практична стрільба. Навчально-матеріальне забезпечення: - бойові пістолети – 6 штук; - навчальні пістолети – 6 штук; - 9-мм бойові патрони – згідно із заявкою; - 9-мм навчальні патрони – 30штук; - кобури – 12 штук; - мішені № 4 – 12 штук; - відомості обліку результатів стрільби та виконання нормативів. 92 Література: 1. Настанова зі стрілецької справи. 9-мм пістолет Макарова [Текст]. – К. : МОУ, 2004. 2. Вогнева підготовка [Текст]. – К. : Ліра-К, 2009. – С. 80–90. 3. Курс стрільб зі стрілецької зброї і бойових машин (КС СЗ і БМ-2009). 4. Збірник нормативів бойової підготовки Сухопутних військ Збройних Сил України [Текст]. – К. : МОУ, 2002. Загальні організаційно-методичні вказівки 1. Заняття проводити з навчальною групою (взводом) у стрі- лецькому тирі ВІКНУ на трьох навчальних місцях: - навчальне місце № 1 – виконання 1-ої вправи навчальних стрільб із пістолета Макарова; - навчальне місце № 2 – прийоми стрільби із пістолета. Виконання нормативів № 1 та№ 2 із ПМ; - навчальне місце № 3 – огляд пістолета та підготовка його до стрільби. Неповне розбирання пістолета та його збирання після не- повного розбирання. Чищення та змащення пістолета після стрільби. 2. Заняття організовує й проводить викладач (керівник стрільби), він же є керівником заняття на навчальному місці № 1. Керівники занять на навчальних місцях № 2 та № 3 – викладачі (курсанти-ста- жери). 3. На попередніх заняттях із курсантами необхідно вивчити мате- ріальну частину пістолета, заходи безпеки при роботі з ним, прийоми та правила стрільби, умови 1-ої вправи навчальних стрільб із ПМ. Курсантів, які не мають необхідних знань і практичних навичок, до стрільби не допускати! 4. Напередодні заняття з керівниками занять на навчальних міс- цях викладачу (керівнику стрільби) необхідно провести інструкторсько- методичне заняття. На цьому занятті відпрацювати найбільш ефек- тивні методичні прийоми навчання, установити порядок організації заняття та зміни навчальних місць. 5. Розрахунок часу: - організація заняття (вступна частина) – 15 хв.; - основна частина – 135 хв.; - заняття на навчальних місцях – по 45 хв.; - заключна частина – 10 хв. 93 6. Розподіл навчальної групи (взводу) по навчальних місцях та заміну на них тих, хто навчається, провести за наступною схемою: Хід заняття І. Організація заняття – 15 хвилин 1. Прийняти доповідь командира навчальної групи. Перевірити наявність особового складу, його зовнішній вигляд та готовність до заняття. 2. Організовати тримання бойових і навчальних пістолетів та перевірити на незарядженість. Перевірити відсутність серед навчаль- них патронів бойових. Перевірка на незарядженість Подати команду: “Зброю – до огляду”. За цією командою кожний курсант повинен: – вийняти пістолет із кобури; – зняти пістолет із запобіжника, відвести лівою рукою затвор у крайнє заднє положення і поставити його на затворну затримку; – вилучити магазин із основи рукоятки й вкласти його під великий палець правої руки так, щоб подавальник магазина був на 2–3 см вище затвора; – після огляду зброї керівником заняття, та отримавши від нього інформацію: “Оглянуто”, узяти магазин у ліву руку, а великим пальцем правої руки натис- нути на кнопку затворної затримки, звільнити затвор, зробити контрольний спуск і поставити пістолет на запобіжник; – вставити порожній магазин в основу рукоятки, вкласти пістолет в кобуру та застебнути її кришку. Навчальне місце № 1 Навчальне місце № 3 Навчальне місце № 2 94 3. Перевірити наявність та стан навчально-матеріального забез- печення. 4. Оголосити тему заняття, навчальну мету, схему організації навчальних місць та порядок їх заміни. 5. Провести контроль засвоєння раніше вивчених (у тому числі й в часи самостійної підготовки) навчальних питань, які мають відно- шення до поточного заняття: Знання стріляючими умов 1-ої вправи навчальних стрільб із пістолета Макарова та основних заходів безпеки перевірити методом опитування декількох кур- сантів шляхом постановки контрольних запитань, наприклад: – дальність до цілі; – положення для стрільби; – кількість патронів; – оціночні показники і т.д. Звернути увагу на наступні заходи безпеки: а) заряджати пістолети на рубежі відкриття вогню тільки за командою керівника стрільби. б) Категорично забороняється: – направляти пістолети в людей, в боки і в тил тиру незалежно від того, заряджені вони чи ні; – вести вогонь із несправного пістолета; – залишати пістолети або передавати їх іншим особам без команди керівника стрільби. 6. Вказати основний і небезпечні напрямки стрільби, вихідне положення та рубіж відкриття вогню. Основний напрямок стрільби – обмежений праворуч і ліво- руч стінами стрілецького тиру в напрямку мішеней. Вихідне положення – біла лінія з білим прапорцем. Рубіж відкриття вогню – обладнані місця для стрільби з червоним прапорцем. 7. Розвести відділення по навчальних місцях. Подати команду: “Взвод, рівняйсь, струнко, право-Руч, по навчальних місцях кроком-Руш”. 95 ІІ. Основна частина – 135 хвилин Заняття організувати на трьох навчальних місцях. Навчальне місце № 1 Навчальне питання Виконання 1-ої вправи навчальних стрільб із пістолета Макарова Навчальна мета 1. Удосконалювати практичні навички курсан- тів у стрільбі з ПМ. 2. Виконати 1-шу вправу навчальних стрільб із ПМ Виховна мета 1. Виховувати в курсантів впевненість у діях із особистою зброєю. 2. Виробляти та вдосконалювати в курсантів практичні, командирські, методичні та профе- сійні навички Метод Практичне заняття зі стрільбою Час 45 хвилин Навчально- матеріальне забезпечення – Наказ (виписка з наказу) начальника ВІКНУ. – Бойові пістолети (ПМ) – 6 шт. – 9-мм бойові патрони – згідно із заявкою. – Мішені № 4 – 6 шт. – Курс стрільб зі стрілецької зброї і бойових машин (КС СЗ і БМ-2009). – Відомість обліку результатів виконання 1-ої вправи навчальних стрільб із ПМ Керівник заняття Викладач (керівник стрільби) Навчальне місце № 2 Навчальне питання Прийоми стрільби із пістолета Макарова. Виконання нормативів № 1 та № 2 із ПМ. Навчальна мета 1. Удосконалювати практичні навички курсантів у прийомах стрільби із ПМ. 2. Виконати нормативи № 1 та № 2 із ПМ Виховна мета 1. Виховувати в курсантів впевненість в діях із особистою зброєю. 2. Виробляти та вдосконалювати в курсантів практичні, командирські, методичні та профе- сійні навички 96 Метод Коротке пояснення, зразковий показ, тренування Час 45 хвилин Навчально- матеріальне забезпечення – Навчальні пістолети (ПМ) – 6 шт. – Кобури – 6 шт. – 9-мм навчальні патрони – 30 шт. – Мішені № 4 – 6 шт. – Секундомір. – Збірник нормативів бойової підготовки Сухопутних військ Збройних Сил України. – Відомість обліку результатів виконання нормативів Керівник заняття Викладач (курсант-стажер) Навчальне місце № 3 Навчальне питання Огляд пістолета перед стрільбою.Неповне розбирання пістолета та його збирання після неповного розбирання. Підготовка пістолета до стрільби. Чищення та змащення пістолета Навчальна мета 1. Поглибити знання курсантів із матеріальної частини пістолета (ПМ). 2. Вдосконалювати навички курсантів в огляді пістолета і його підготовці до стрільби, чищен- ні та змащенні після стрільби Виховна мета Виховувати в курсантів почуття необхідності дбайливого та відповідального ставлення до особистої зброї Метод Коротке пояснення, показ і практична робота Час 45 хвилин Навчально- матеріальне забезпечення – Пістолети (ПМ) в комплекті – 6 шт. – Рідке рушничне мастило. – Розчин для чищення стволів (РЧС). – Спеціальний папір – ленгин (КВ-22). – Клоччя, ганчірки Керівник заняття Викладач (курсант-стажер) 97 ІІІ. Заключна частина – 10 хвилин 1. Вишикувати навчальну групу в одну шеренгу та перевірити наявність особового складу. 2. Перевірити пістолети на розрядження та витрату боєприпасів. 3. Перевірити наявність бойових та навчальних пістолетів, пат- ронів та гільз від бойових патронів. 4. Нагадати тему та мету заняття. 5. Дати оцінку стану військової й навчальної дисципліни та на- скільки досягнута мета заняття. 6. Відмітити кращих та заохотити їх, вказати на недоліки, їхні причини та способи усунення. 7. Оголосити оцінки. 8. Відповісти на запитання тих, хто навчався. 9. Оголосити тему наступного заняття та поставити завдання для підготовки до нього в часи самостійної роботи. 10. Організувати та проконтролювати здачу навчальної, бойової зброї та боєприпасів, гільз. 11. Окремо провести розбір із керівниками занять на навчальних місцях. Керівник заняття підполковник О.С. АВТУШЕНКО Примітки 1. Плани проведення занять на навчальних місцях № 1, № 2 та № 3 наведені нижче. 2. Зміст та методика проведення заняття на навчальних місцях можуть бути іншими в залежності від мети заняття та складу й рівня підготовки тих, хто навчається. 98 Варіант плану проведення заняття на навчальному місці № 1 ПЛАН проведення заняття на навчальному місці № 1 Навчальне питання: Виконання 1-ої вправи навчальних стрільб із пістолета Макарова. Навчальна мета: 1. Вдосконалювати практичні навички курсантів у стрільбі з ПМ. 2. Виконати 1-шу вправу навчальних стрільб із ПМ. Виховна мета: 1. Виховувати у курсантів впевненість у діях із особистою зброєю. 2. Виробляти та вдосконалювати в курсантів практичні, коман- дирські, методичні та професійні навички. Метод: Практичне заняття зі стрільбою. Місце: стрілецький тир ВІКНУ. Час: 45 хвилин. Навчально-матеріальне забезпечення: – Наказ (виписка з наказу) начальника ВІКНУ. – Бойові пістолети (ПМ) – 6 шт. – 9-мм бойові патрони – згідно із заявкою. – Мішені № 4 – 6 шт. – Курс стрільб зі стрілецької зброї і бойових машин (КС СЗ і БМ-2009). – Відомість обліку результатів виконання 1-ої вправи навчаль- них стрільб із ПМ. Зміст навчального питання та методика його відпрацювання Дії керівника на навчальному місці Дії тих, хто навчається І. Вступна частина – 3 хв. Прийняти доповідь коман- дира відділення (старшого групи), перевірити наяв- ність курсантів, їх зовнішній вигляд та екіпіровку. Оголосити навчальне питан- ня та мету заняття. Усувають недоліки за вказівкою керівника стрільби. З’ясовують навчальне питання та мету заняття. 99 Розподілити групу за змі- нами й наказати першій зміні зайняти вихідне поло- ження, а другій стати за 5 кроків позаду першої. Перша стріляюча зміна стає у вихідне положення, а друга (наступні) стає за 5 кроків позаду і, дотримуючись ціл- ковитої тиші, уважно спостерігає за діями стріляючої зміни. ІІ. Основна частина – 40 хв. Отримання боєприпасів та спорядження магазинів. Наказати стріляючій зміні отримати на пункті бойово- го постачання по 5 бойових патронів, оглянути їх, розпи- сатися у роздавально-зда- вальній відомості та знову стати у вихідне положення. Отримують на пункті бойового по- стачання по 5 бойових патронів, огля- дають їх, розписуються в роздаваль- но-здавальній відомості та стають на своє місце у вихідному положенні. Начальник пункту бойового поста- чання доповідає: “Товаришу підпол- ковник, зміні видано 30 бойових патронів, кожному по 5 штук. Начальник пункту бойового поста- чання прапорщик Скобленко”. Подати команду: “Зміна, СПОРЯДИТИ МАГАЗИ- НИ”. Слідкувати за правильністю та послідовністю дій тих, хто навчається. – Дістають пістолети із кобур; – вилучають магазини з основи руко- ятки; – вкладають пістолети в кобури; – споряджають магазини; – вкладають магазини в карман кобу- ри для запасного магазину; – застібують кришки кобур. Приготування до стрільби. Нагадати рубіж відкриття вогню, уточнити кожному місце на ньому для стріль- би та номери мішеней. Стають у вихідному положенні на свої напрямки для стрільби (навпроти своїх мішеней). Подати команду: “Зміна, на рубіж відкриття вогню, стоячи, – ДО БОЮ”. Слідкувати за виконанням команди стріляючою змі- ною та дотриманням захо- дів безпеки. Дотримуючись рівняння, виходять на рубіж відкриття вогню, зупиняються і, стоячи обличчям в напрямку стріль- би, заряджають пістолети, для чого: 100 Особливу увагу звертати на правильність заряджання зброї: щоб ствол пістолета був постійно направлений тільки в сторону мішеней, магазин повністю (до кла- цання) вставлявся в основу рукоятки, а затвор, після від- ведення його назад, різко відпускався. – дістають споряджений магазин із кармана кобури й перекладають його в ліву руку; – виймають із кобури пістолет й ут- римують його в правій, зігнутій в лік- тьовому суглобі, руці стволом в на- прямку мішені; – вставляють магазин в основу руко- ятки; – знімають пістолет із запобіжника; – досилають патрон в патронник, для чого лівою рукою відводять затвор назад до кінця і відпускають його. Слідкувати за правильністю прийняття положення для стрільби. Особливу увагу звертати на те, щоб до ко- манди “Вогонь” вказівний палець правої руки не тор- кався спускового гачка, а рука залишалася зігнутою в ліктьовому суглобі. Приймають положення для стрільби стоячи, для чого: стають правим боком до мішені, ноги ставлять на ширині пліч, а ступні злегка розвертають у сторони; пістолет тримають приблиз- но під кутом 60 о до напрямку стріль- би, а кисть правої руки – на рівні підбородка; ліва рука вільно опущена або закладена за спину, і доповідають про готовність до бою: “Курсант Петренко до бою готовий”. Ведення вогню. Після доповіді всіх про готовність до бою подати команду: “ВОГОНЬ”. Слідкувати за виконанням прийомів і правил стрільби та дотриманням заходів без- пеки. – Великим пальцем лівої руки зніма- ють пістолет із запобіжника; – випрямляють праву руку з пісто- летом у напрямку мішені та вибирають район наведення; – накладають вказівний палець правої руки на хвіст спускового гачка; – беруть “Рівну мушку” і одночасно з підведенням її до точки прицілю- вання починають плавно натискати на хвіст спускового гачка; – затримують подих на природному видиху й продовжують плавно натис- кати на спусковий гачок, поки не від- будеться постріл. 101 Усунення затримки під час стрільби. Якщо під час стрільби у когось із стріля- ючої зміни виникла затрим- ка, подати команду: “При- пинити вогонь. Стій”. Переконатися, що всі при- пинили вогонь та постави- ли зброю на запобіжники. З’ясувати причину затрим- ки, проконтролювати усу- нення, а, при необхідності, надати необхідну допомогу. За командою керівника стрільби: “Припинити вогонь. Стій” при- пиняють натискання на спусковий га- чок, згинають руку з пістолетом у ліктьовому суглобі й ставлять пісто- лет на запобіжник. Після усунення затримки подати команду “Вогонь” для продовження виконан- ня вправи. Після усунення затримки та команди керівника стрільби “Вогонь” зніма- ють зброю із запобіжника, зводять курок (затвор не пересмикувати!) і продовжують виконувати вправу. Після використання всіх патронів і постановки затвора на затворну за- тримку згинають руку з пістолетом у ліктьовому суглобі, повертаються в бік мішеней і доповідають: “Курсант Петренко стрільбу закінчив”. Припинення стрільби, роз- ряджання зброї та її огляд. Після доповіді всіх, хто ви- конував вправу, про закін- чення стрільби подати ко- манда: “Зміна розряджай, зброю – до огляду”. Оглянути пістолет кожного, хто виконував вправу. Переконавшись у відсут- ності патрона (гільзи) в пат- роннику, затворі та магази- ні, кожному повідомити: “Оглянуто”. За командою керівника стрільби: “Зміна, розряджай, зброю – до огляду” : – вилучають магазин із основи ру- коятки пістолета й вкладають його під великий палець правої руки попереду запобіжника так, щоб подавальник магазина був на 2–3 см вище затвора; – після огляду зброї керівником стріль- би, та отримавши від нього інфор- мацію: “Оглянуто”, самостійнобе- руть магазин у ліву руку; 102 – великим пальцем правої руки натис- кають на кнопку затворної затримки й звільняють затвор; – не випрямляючи правої руки з пістолетом, натискають на спусковий гачок і роблять контрольний спуск; – ставлять пістолет на запобіжник; – вставляють порожній магазин в ос- нову рукоятки; – вкладають пістолет у кобуру та за- стібають її кришку. Дотримуючись рівняння, підходять до мішеней і за два кроки від них зупи- няються. |