Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
| Күні: 09.11
| Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Мираматов М
| Сынып: 8
| Қатысқандар:
Қатыспағандар:
| Сабақтың тақырыбы
| Квадрат теңдеулерді шешу
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 8.2.2.3
квадрат теңдеулерді шешу;
8.2.2.4
Виет теоремасын қолдану;
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар:
квадрат теңдеудің анықтамасымен, толымсыз квадрат теңдеулер және оларды шешу жолдарымен, келтірілген квадрат теңдеудің анықтамасымен танысады.
| Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі
| Педагогтың әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
| Сабағымызды бастамас бұрын өткенді қайталап алайық. 1. Оқушылардың сабаққа түгел қатысуын қадағалай отырып,
жаңа сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.
2.Сұрақ-жауап әдісі арқылы оқушылармен пікір алмасу
«Қайталау - білім данасы»(Қайталау сұрақтары):
Теңдеу және оның түрлері. Сызықтық теңдеу дегеніміз не? Қысқаша көбейту формулалары
а) Екі өрнектің қосындысының(айырмасының) квадраты.
ә) Екіөрнектің квадраттарының айырмасы.
| Жаттығулар . Көбейткіштерге жіктеңдер:
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
| Презентация
| Сабақ ортасы
| Топ спектрлерін таңдау
Әр топқа тапсырмалар беру
Квадрат теңдеу анықтамасы
Келтірілген квадрат теңдеу Толымсыз квадрат теңдеу Графиктік тәсілмен шешу.
ах2+вх+с=0 түріндегі теңдеу квадрат теңдеу деп аталады. Мұндағы а, в, с-нақты сандар, а 0, ал х-айнымалы, а-бірінші коэффицент, в-екінші коэффицент, с бос мүше. Егер с 0, в 0 болса, онда ол теңдеу толық квадрат теңдеу деп аталады.
х2-2х-1=0
3x2-8x+5=0
Егер толық квадрат теңдеудің бірінші коэффиценті 1-ге тең (а=1) болса, онда ол келтірілген квадрат теңдеу деп аталады.
х2+рх+q=0
мұндағы p және q кез келген сандар
х2+2х+3=0 x2-3x+5=0
Толымсыз квадрат теңдеулер
ах2+вх=0 (мұндағы с=0)
ах2+c=0 (мұндағы в=0)
ах2=0 (мұндағы в=0, с=0)
ах2+вх=0
х(ах+в)=0
x1=0 ax+b=0
x2=-
ах2+c=0
ах2=-с
х2= -
ах2=0 x=0
Графиктік тәсілмен шешу.
| ax2+bx+c=0
Топтарға тапсырма береміз:
Теңдеулердің қайсысы квадрат теңдеу
2,5х2-3х+7=0 3) 19x2+x4+1=0
8-1,3x2=0 4) 5x2+x – 6,9=0
Квадрат теңдеудің коэффицентін атаңдар:
1) 8х2 +5х+10=0 2) 11х2 -3х -1=0
3)- 0,6х2 +13х -20=0 4) х2 -4,5х -20=0
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
|
| Сабақ соңы
| 3 .Толымсыз квадрат теңдеуді шеш.
9х2-4=0 2) 5x2-20=0 3) 0,64-y2=0
4) z2-7=0 5) 4x2-2x=0 6) -3x-2x2=0
7) z2-11=0 8) 3x2+5=0
| № 119
11х2-6х-27=8х2-6х
26+5у-0,5у2=2,5у2+26
-7х2+13х+9=-19-13х
21z+11=11+17z-5z2
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
|
| ДОІЖО: Артукметов Ф
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: №28
| Күні:
| Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:
| Сынып: 8
| Қатысқандар:
Қатыспағандар:
| Сабақтың тақырыбы
| Квадрат теңдеулерді шешу
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 8.2.2.3
квадрат теңдеулерді шешу;
8.2.2.4
Виет теоремасын қолдану;
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар:
квадрат теңдеудің анықтамасымен, толымсыз квадрат теңдеулер және оларды шешу жолдарымен, келтірілген квадрат теңдеудің анықтамасымен танысады.
| Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі
| Педагогтың әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
| Топтастыру» арқылы жалыпы бүгінгі сабақты меңгерту іс-әрекетіне балайнысты сабақты талдау
Әр топқа жаңа тақырып төңірегінде тапсырмалар татату, Әр топ өз беттеріншге ақылдасып, нәтижесінде топтаса отырып ортақ жауап табады, сол арқылы тақырыптың мағанасын ашады
І-топ 8x2+5x+10=0 a, b, c-коэффициенттерін теріп ата
X2-4.5x=0 a, b, c-коэффициенттерін теріп ата
| ІІ-топ -0.6x2+13x-20=0 a, b, c-коэффициенттерін теріп ата
20x-x2=0 a, b, c-коэффициенттерін теріп ата ІІІ-топ 11x2-3x-1=0 a, b, c-коэффициенттерін теріп ата
-6x2-7=0 a, b, c-коэффициенттерін теріп ат
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
| Презентация
| Сабақ ортасы
|
|
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
|
| Сабақ соңы
| Ыстық орындық әдісі арқылы ортаға шығып айту .
1 Квадрат тееңдеу
2 Квадрат түбір
Бекіту сұрақтары:
1. Қандай теңдеу квадрат теңдеу деп аталады?
2. Теңдеуді шешу дегеніміз не?
3. Квадрат теңдеудің неше түбірі бар?
4. Квадрат теңдеудегі а,в, с - сандары қалай аталады?
5. Келтірілген квадрат теңдеу дегеніміз не?
6. Толымсыз квадрат теңдеу дегеніміз не?
| Бағалау
Жетістік критерийлері бойынша
Үй жұмысы
Жаңа сөздерді жаттау
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
|
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: №29
| Күні:
| Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:
| Сынып: 8
| Қатысқандар:
Қатыспағандар:
| Сабақтың тақырыбы
| Квадрат теңдеулерді шешу
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 8.2.2.3
квадрат теңдеулерді шешу;
8.2.2.4
Виет теоремасын қолдану;
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар:
квадрат теңдеудің анықтамасымен, толымсыз квадрат теңдеулер және оларды шешу жолдарымен, келтірілген квадрат теңдеудің анықтамасымен танысады.
| Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі
| Педагогтың әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
| (а) Оқушылардың назарын сабаққа аудару
Ұйымдастыру бөлімі:Оқушылармен амандасу,түгендеу,3 топқа бөлу.
- «Серпілген сауал «әдісі арқылы үй тапсырмасын тексереді
Теңдеулерді ax² + bx + c =0 түрінде жазады:
(2х-1)(2х+1
ж: 2
(3х+2)
ж: 8
(х+1)(х+2)
ж: -
4
ж: 2
| (х+3)(3х-2)
ж: 5
6.
ж: 4
Бағдаршам арқылы бағалайды
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
| Презентация
| Сабақ ортасы
| Ой-толғау.
3х+х2=0, -3х2+2х-5=0, 2х2-7=0, х2-9х=0, 5х2=0 түріндегі теңдеулер квадрат теңдеулер деп аталады.
Анықтама. aх2+вх+с=0 (мұндағы х-айнымалы, а,в,с-қандай да бір сандар,а≠0 ) түріндегі теңдеу квадрат теңдеу деп аталады.
а,в,с-коэффициенттер, а-І, в-ІІ, с-бос мүше деп аталады.
Егер aх2+вх+с=0 квадрат теңдеуінде в немесе с коэффициенттерінің бірі 0-ге тең болса, мұндай теңдеу толымсыз квадрат теңдеу деп аталады.
Х2-6х=0, 3х2=0, -4х2+12=0
| Толымсыз квадрат теңдеу үш түрде болады:
1) aх2+с =0; с≠0
2) aх2+вх=0; в≠0
3) aх2=0
х2+вх+с=0 түріндегі теңдеу, яғни а=1 болса, келтірілген квадрат теңдеу деп аталады.
Мұндай теңдеу квадрат екімүшені айыру тәсілімен шығарылады.
. aх2+вх+с=0 квадрат теңдеудің түбірін табу формуласы:
-b±√D
1) егер D>0 болса, онда х1/2 = , мұндағы D=b2-4ac,
2а
D
2) егер D=0, онда х= -----4а2
3) егер D<0, теңдеудің түбірі жоқ
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
|
| Сабақ соңы
| Ыстық орындық әдісі арқылы ортаға шығып айту .
1 Квадрат тееңдеу
2 Квадрат түбір
Бекіту сұрақтары:
1. Қандай теңдеу квадрат теңдеу деп аталады?
2. Теңдеуді шешу дегеніміз не?
3. Квадрат теңдеудің неше түбірі бар?
4. Квадрат теңдеудегі а,в, с - сандары қалай аталады?
5. Келтірілген квадрат теңдеу дегеніміз не?
6. Толымсыз квадрат теңдеу дегеніміз не?
| Бағалау
Жетістік критерийлері бойынша
Үй жұмысы
Жаңа сөздерді жаттау
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
|
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: №29
| Күні:
| Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:
| Сынып: 8
| Қатысқандар:
Қатыспағандар:
| Сабақтың тақырыбы
| Квадрат теңдеулерді шешу
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 8.2.2.3
квадрат теңдеулерді шешу;
8.2.2.4
Виет теоремасын қолдану;
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар:
квадрат теңдеудің анықтамасымен, толымсыз квадрат теңдеулер және оларды шешу жолдарымен, келтірілген квадрат теңдеудің анықтамасымен танысады.
| |