Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі
| Педагогтың әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
| (а) Оқушылардың назарын сабаққа аудару
Ұйымдастыру бөлімі:Оқушылармен амандасу,түгендеу,3 топқа бөлу.
- «Серпілген сауал «әдісі арқылы үй тапсырмасын тексереді
Теңдеулерді ax² + bx + c =0 түрінде жазады:
(2х-1)(2х+1
ж: 2
(3х+2)
ж: 8
(х+1)(х+2)
ж: -
4
ж: 2
| (х+3)(3х-2)
ж: 5
6.
ж: 4
Бағдаршам арқылы бағалайды
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
| Презентация
| Сабақ ортасы
| Ой-толғау.
3х+х2=0, -3х2+2х-5=0, 2х2-7=0, х2-9х=0, 5х2=0 түріндегі теңдеулер квадрат теңдеулер деп аталады.
Анықтама. aх2+вх+с=0 (мұндағы х-айнымалы, а,в,с-қандай да бір сандар,а≠0 ) түріндегі теңдеу квадрат теңдеу деп аталады.
а,в,с-коэффициенттер, а-І, в-ІІ, с-бос мүше деп аталады.
Егер aх2+вх+с=0 квадрат теңдеуінде в немесе с коэффициенттерінің бірі 0-ге тең болса, мұндай теңдеу толымсыз квадрат теңдеу деп аталады.
Х2-6х=0, 3х2=0, -4х2+12=0
| Толымсыз квадрат теңдеу үш түрде болады:
1) aх2+с =0; с≠0
2) aх2+вх=0; в≠0
3) aх2=0
х2+вх+с=0 түріндегі теңдеу, яғни а=1 болса, келтірілген квадрат теңдеу деп аталады.
Мұндай теңдеу квадрат екімүшені айыру тәсілімен шығарылады.
. aх2+вх+с=0 квадрат теңдеудің түбірін табу формуласы:
-b±√D
1) егер D>0 болса, онда х1/2 = , мұндағы D=b2-4ac,
2а
D
2) егер D=0, онда х= -----4а2
3) егер D<0, теңдеудің түбірі жоқ
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
|
| Сабақ соңы
| Ыстық орындық әдісі арқылы ортаға шығып айту .
1 Квадрат тееңдеу
2 Квадрат түбір
Бекіту сұрақтары:
1. Қандай теңдеу квадрат теңдеу деп аталады?
2. Теңдеуді шешу дегеніміз не?
3. Квадрат теңдеудің неше түбірі бар?
4. Квадрат теңдеудегі а,в, с - сандары қалай аталады?
5. Келтірілген квадрат теңдеу дегеніміз не?
6. Толымсыз квадрат теңдеу дегеніміз не?
| Бағалау
Жетістік критерийлері бойынша
Үй жұмысы
Жаңа сөздерді жаттау
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
|
| Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: №30
| Күні:
| Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:
| Сынып: 8
| Қатысқандар:
Қатыспағандар:
| Сабақтың тақырыбы
| Квадрат теңдеулерді шешу
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 8.2.2.3
квадрат теңдеулерді шешу;
8.2.2.4
Виет теоремасын қолдану;
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар:
квадрат теңдеудің анықтамасымен, толымсыз квадрат теңдеулер және оларды шешу жолдарымен, келтірілген квадрат теңдеудің анықтамасымен танысады.
| Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі
| Педагогтың әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
| Квадрат теңдеуді формула бойынша шешуде мыналарды қолданамыз:
Дискриминантты есептеу және оны нөлмен салыстыру. егер дискриминант оң сан болса немесе нөлге тең болса, онда формуланы пайдаланамыз, ал дискриминант теріс сан болса, онда түбірі жоқ деп жазамыз.
Квадрат теңдеу көмегімен математика, физика, техникада көптеген есептер шығарылады.
| 1-топқа:
Квадрат теңдеу деген не? Мысал келтір қандай теңдеу, шешу жолы
2-топқа:
Келтірілген квадрат теңдеу деген не? Мысал келтір. қандай теңдеу, шешу жолы
3-топқа:
Толымсыз квадрат теңдеу деген не? Мысал келтір. қандай теңдеу, шешу жолы
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
| Презентация
| Сабақ ортасы
| Тақтада тапсырмалар жазылады. Жауабын оқушылар шешеді. Сәйкестендіру тесті.
6х2 -9 = 0
| х=0
| х2 – 3х = 0
| х=0, х=3
| 4х2=0
| х=
|
| Толымсыз квадрат теңдеулердің коэффиценттерін анықтау арқылы жалпы түрін жазып кестені толтыру Кесте толтыру
Теңдеу
| а
| в
| С
| Жалпы түрі
| 2х2+4х=0
|
|
|
|
| 7х2-49=0
|
|
|
|
| 6х2=0
|
|
|
|
|
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
|
| Сабақ соңы
| Постермен жұмыс және қорғау. Берілген теңдеулердің шешу жолының алгоритмін құру:
5х2+7x=0, І топ 4x2-9=0, ІІ топ y2- 9=0, ІІІ топ
| Бағалау
Жетістік критерийлері бойынша
Үй жұмысы
Жаңа сөздерді жаттау
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
|
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: №31
| Күні:
| Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:
| Сынып: 8
| Қатысқандар:
Қатыспағандар:
| Сабақтың тақырыбы
| Квадрат теңдеулерді шешу
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 8.2.2.3
квадрат теңдеулерді шешу;
8.2.2.4
Виет теоремасын қолдану;
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар:
квадрат теңдеудің анықтамасымен, толымсыз квадрат теңдеулер және оларды шешу жолдарымен, келтірілген квадрат теңдеудің анықтамасымен танысады.
| Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі
| Педагогтың әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
| Квадрат теңдеу анықтамасы.
Квадрат теңдеу коэффициенттерін ата.
ТОлымсыз квадрат теңдеу дегеніміз не?
Толымсыз квадрат теңдеуге әр түрлі мысалдар келтір.
Келтірілген квадрат теңдеу дегеніміз не?
Квадрат теңдеудің түбірін табу формуласын жаз.
Дискриминант қандай формуламен есептеледі?
Квадрат теңдеуді шешу алгоритмін айт.
| Миға шабуыл әдісін пайдалану арқылы үй тапсырмасына қатысты сұрақтар
Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру
Ой-толғау. 1. Теңдеу деген не? 2. сызықтық теңдеу деген не? 3. Мәндес теңдеулер дегенді қалай түсінесіңдер? 4. Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері, оларды түрлендіру.
Екі өрнектің қосындысының және айырымының квадраты.
Нақты сан ,иррационал сан дегеніміз не? Квадрат түбірге анықтама бер. Арифметикалық квадрат түбірдің қандай қасиеттерін білеміз? Көбейткішті түбір таңбасының ішіне енгізу ,мыс. 5 =? Көбейткішті түбір таңбасының алдына шығару, мыс. =? Бөлшектің бөліміндегі иррационалдықтан құтылу дегеніз не? у= функциясы графигі және қасиеттері
Екі өрнектің айырымы мен қосындысы квадратының формуласын жаз.
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
| Презентация
| Сабақ ортасы
| Постер
1 топ Квадрат теңдеу
2 топ Квадрат тең түрлері
3 топ Венн диаграммасы
Әр топқа тапсырма тартау арқылы тараудан не біліп не үйренгендерін қағаз бетіне түсіреді, постер арқылы қорғайды
| «Сәйкестендіру» тақырыпқа қатысты жауаптарын сәйкестендіру
арқылы сабақты талдау
1-топ. Семантикалық карта толтыру.
теңдеулер
| Толымсыз квадрат теңдеу
| Толық квадрат теңдеу
| Келтірілген квадрат теңдеу
| 4х2+5=0
| +
|
|
| 2х2+3х-14=0
|
| +
|
| 7х2=0
| +
|
|
| 5х2+4=0
| +
|
|
| 3х+5=0
| -
| -
| -
| х2-4х+5=0
|
|
| +
| 14х2-5х-1=0
|
| +
|
| 81у2-18+1=0
|
| +
|
| х2=0
| +
|
|
|
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
|
| Сабақ соңы
| 2-топ. «Сәйкестендіру тесті » орындау .
1. ах2=0 (0;1 )
2. -3х2+4х=0 (-11;5)
3. ах2+вх =0 (1;2)
4. 5х2+25х=0 0
5. 3х2=0 0
6. х2+6х-55=0 (0;- )
7. 2х2-6х+4=0
8. ах2+с=0 (0;-5)
| Бағалау
Жетістік критерийлері бойынша
Үй жұмысы
Жаңа сөздерді жаттау
| Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
|
| |