Главная страница
Навигация по странице:

  • «Ой қозғау» 1 Бөлшекті қысқарту арқылы білімдерін жинақтау. І топ а

  • ІІ топ в

  • Сабақ соңы Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын тақырып критерийлері бойынша бағалайды.Рефлексия

  • Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: №42 Күні: Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні

  • Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар

  • Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар

  • Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: №43 Күні: Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні

  • Сабақтың басы Топтастыру стратегиясы. (квадрат теңдеудің түрлері)

  • Сабақ ортасы Жаңа білімді бекіту үшін есептер шығару (оқулықпен жұмыс)

  • Жаңа айнымалы еңгізу әдісін қолданып, теңдеуді шешіңдер.

  • Сабақ соңы Сәйкестендіру тесті ах ⁴ +bх²+с=0 Келтірілмеген квадрат теңдеу

  • P(x)=Q(x) Толымды квадрат теңдеу Венн диаграммасы

  • 8сын алг 2ток. за мерзімді жоспарды тарауы Кні 09. 11


    Скачать 2.73 Mb.
    Названиеза мерзімді жоспарды тарауы Кні 09. 11
    Дата14.09.2022
    Размер2.73 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла8сын алг 2ток.docx
    ТипДокументы
    #676149
    страница8 из 11
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11

    Сабақтың барысы

    Сабақтың кезеңі

    Педагогтың әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Сабақтың басы

    1. Амандасу, оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру;

    Оқушыларды екі топқа бөлу үшін алдын ала үлестірмелі қағаздарға мына сандарды әзірлеп алып, таратамын. (4,25,36,49,100), (8,27,125,216,1000). Оқушыларды топқа бөлу: Үлестірмеде берілген сандардың қандай заңдылықпен берілгенін өздері анықтап, екі топқа бөлінеді. Топ аттары: «Бірмүше», «Дәреже».

    Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау үшін әр топтағы оқушыларға төмендегі тапсырмаларды беремін. «Ой қозғау»
    1Бөлшекті қысқарту арқылы білімдерін жинақтау. 


    І топ 

    а2 – 3а +2 

    а2 – 5а +6 
    ІІІ топ 

    2 – 9х - 2 

    х2 – 3х + 2 
    ІІ топ 

    в2 + 5в +6 

    в2 + 6в +9 
    №1. Үшмүшенің түбірлерін табыңдар.
    1) 12х2 – 4х − 5; 12х2 – 4х − 5 = 0; D = 16 + 240 = 256 = 162
    х1 = 4 – 16 = − 1/2; х2 = 4 + 16 = 5/6
    24 24 х1 = − 1/2; х2 = 5/6
    12х2 – 4х − 5 = 12(х + 1/2)(х – 5/6)
    2) 4х2 – 64; 4х2 – 64 = 0; 4х2 = 64; х2 = 16;
    х1 = − 4; х2 = 4; 4х2 – 64 = 4(х + 4)(х – 4)
    №2. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеңдер:
    1) 1) х2 – 16х + 60; х2 – 16х + 60 = 0; х1 = 6; х2 = 10
    х2 – 16х + 60 = (х – 6)(х – 10)
    2) х2 + 20х − 96; х2 + 20х − 96 = 0; х1 = − 24; х2 = 4
    х2 + 20х − 96 = (х + 24)(х – 4)0

    Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

    Презентация

    Сабақ ортасы

    Квадрат үшмүше құрастыр
    3а²-6а-4 , 5х²-4-7х , 2х²+4+х, 5х²-4-х , 2х²+4+7х,
    7х2х²
    Х 5х²
    8,Егер түбірі белгілі болса, квадрат теңдеу құр:;
    а) х 1= 1, х 2= -2.
    Тексеру : а) х2+х-2 б) х2+8х+15 б) х 1= - 5, х 2= - 3. в)х1= 9 х2= -11
    Жауабы : в) x2+2x -99 = 0

    1) 3х²-5х-2 2)-5х²+2х-3 3) -16х²+6х+1 коэффициенттерін жазыңдар.p; деңгей. ( 2 ұпай ) Түбірлерін табыңдар: 1) х²-4х+3&2) 5х²+8х+3 3) 2х²-5х+2


    Жауаптары :

    1) х1=1, х2=3 2) х1=-3, х2=6 , 3) х1=-5, х2=2

    : 1) 15(х-0,3)(х+0,4) 2) 5(х+1)(х+0,6) 3) 2(х-2)(х-0,5)

    Дескриптор:

    а) берілген суреттегі тіктөртбұрыштың бірінші, екінші, үшінші бөліктерінің ауданын есептейді;

    б) берілген суреттегі тіктөртбұрыштың жалпы ауданын дұрыс табады.


    Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.




    Сабақ соңы

    Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын тақырып критерийлері бойынша бағалайды.

    Рефлексия: Бүгінгі сабақ сіздерге ұнады ма?

    Бүгінгі тақырып бойынша алған керекті ақпараттарыңызды чемоданға салыңыздар (жазыңыздар), бүгіні сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар (жазыңыздар). Ал бүгіні ақпараттың ішінде әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салыңыздар (жазыңыздар)



    Ең соңында оқушыларда ненің сәтті шыққандығы және әлі де нені жетілдіру керектігі жөнінде сындарлы кері байланыс беремін.



    Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.






    Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: №42

    Күні:

    Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

    Сынып: 8


    Қатысқандар:

    Қатыспағандар:

    Сабақтың тақырыбы

    Теңдеулерді шешу


    Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

    8.2.2.5



    түріндегітеңдеулерді шешу;

    8.2.2.6

    бөлшек-рационал теңдеулерді шешу;

    8.2.2.7

    квадрат теңдеулерге келтірілетін теңдеулерді шешу;

    Сабақтың мақсаты

    Барлық оқушылар:

    квадрат теңдеудің анықтамасымен, толымсыз квадрат теңдеулер және оларды шешу жолдарымен, келтірілген квадрат теңдеудің анықтамасымен танысады. 

    Сабақтың барысы

    Сабақтың кезеңі

    Педагогтың әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Сабақтың басы

    Сұрақ-жауап әдісі арқылы оқушылармен пікір алмасу

    (сөйлесу).

    .Ой қозғау. 
    - 1.Қандай теңдеулерді  квадраттық теңдеулер деп атайды ?

    2.Теңдеуді шешу дегеніміз не?

    3.Квадрат теңдеулердің  неше түбірі бар?

    4.Квадрат теңдеулердегі а,в,с – сандары қалай аталады?

    5.Келтірілген квадрат теңдеулер дегеніміз не?

    1. Толымсыз квадрат теңдеу дегеніміз не?

    D˃0, D=0, D<0 болғанда, неше түрлері бар?



    Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

    Презентация

    Сабақ ортасы

    Енді жаңа қасиеттерді бекітуге есептер шығарамыз.

    1) -5х2 + 4,4х + 0,6= 0 3) (х+3) – 13 (х+3)2 + 36 = 0

    2) х2 - 15х + 16 = 0 4) (5х + 3)2 = 5 (5 + х)


    Енді жаңа қасиеттерді бекітуге есептер шығарамыз.

    1) -5х2 + 4,4х + 0,6= 0 3) (х+3) – 13 (х+3)2 + 36 = 0

    2) х2 - 15х + 16 = 0 4) (5х + 3)2 = 5 (5 + х)


    Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.




    Сабақ соңы

    Әр топтан бір-бір оқушыдан тақтада есеп шығару жолдарын көрсетеді. 
    Тапсырмалар: 
    1)а)Берілген коэффициенттері мен босмүшесі бойынша квадрат теңдеу құрастыру керек. 
    б) Құрастырған толымсыз теңдеулерін шешу керек.Есептерін шығарып болған соң әр оқушы мұғалімнің берген дұрыс жауабы бойынша өз көршісінің есебін тексереді. 
    1) а=2,в=5,с=-6 1) а=3,в=-4,с=7 
    2) а=-12,в=-10,с=0,6 2) а=9,в=0,с=-81 
    3) а=2,в=0,с=-50 3) а=-11,в=-17,с=-1,3 
    4) а=1,в=-3,с=12 4) а=4,в=-20,с=0 
    5) а=7,в=-14,с=0 5) а=1,в=-7,с=12 
    І топқа: II топқа: 
    1.2х2-50=0 (-5;5) 1.9x2-81=0 (-3;3) 
    2.7x2-14x=0 (0;2) 2.4x2-20x=0 (0;5) 
    2) «Ғажайыптар алаңы» ойыны 





    Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.






    Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: №43

    Күні:

    Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

    Сынып: 8


    Қатысқандар:

    Қатыспағандар:

    Сабақтың тақырыбы

    Теңдеулерді шешу


    Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

    8.2.2.5



    түріндегітеңдеулерді шешу;

    8.2.2.6

    бөлшек-рационал теңдеулерді шешу;

    8.2.2.7

    квадрат теңдеулерге келтірілетін теңдеулерді шешу;

    Сабақтың мақсаты

    Барлық оқушылар:

    квадрат теңдеудің анықтамасымен, толымсыз квадрат теңдеулер және оларды шешу жолдарымен, келтірілген квадрат теңдеудің анықтамасымен танысады. 

    Сабақтың барысы

    Сабақтың кезеңі

    Педагогтың әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Сабақтың басы

    Топтастыру стратегиясы. (квадрат теңдеудің түрлері)
    Толымсыз Келтірілген Келтірілмеген


    Квадрат теңдеулер





    толымды биквадрат

    Енді квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулерді шешу жолдарына тоқталайық.

    Ондай теңдеулердің бірі ретінде биквадрат теңдеулерді қарастырамыз



    Сыни ойлауға берілетін тапсырмалар, өз пікірін негіздеп, дәлелдеуді талап етеді. Әр топ оө ойын помтер арқылы қорғау керек сол арқылы жаңа тақырыпқа қадам жасайды Осы мақсатта оқушыларға қосымша өткен материалды толық меңгеру мақсатында « Ойлан тап» ойынын» пайдаландым

    Мағынаны ашу:

    теория , мұндағы а түрінде берілген теңдеу биквадрат теңдеу деп аталады.

    Мысалы: теңдеуін шешейік





    дискриминантын тауып, түбірлерін іздейміз;



    шыққан түбірді ,



    Теңдеулерді шешудің мұндай әдісі жаңа айнымалы енгізу әдісі деп аталады.

    Теңдеулерді шешудің жаңа айнымалы енгізу әдісінің алгоритмін құру (оқушылармен біріге отырып)

    1. Теңдеудегі қандайда бір өрнекті жаңа айнымалы арқылы белгілейміз

    2. Берілген теңдеудегі өрнектің орнына жаңа айнымалыны енгізіп, жаңа айнымалыға байланысты квадрат теңдеу аламыз

    3. Шыққан квадрат теңдеуді шешеміз

    4. Алмастыру арқылы алғашқы айнымалының мәнін табамыз

    5. Табылған түбірлерге тексеру жүргізіп, берілген теңдеудің түбірлерін анықтаймыз




    Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

    Презентация

    Сабақ ортасы

    Жаңа білімді бекіту үшін есептер шығару (оқулықпен жұмыс)

    Теңдеуді шешіңдер.

    1. х⁴-13х²+36=0 2) х⁴-20х²+64=0

    1. х⁴-22х²-75=0 2) х⁴-14х²-32=0

    Жаңа айнымалы еңгізу әдісін қолданып, теңдеуді шешіңдер.

    1. 2 +4)2+(х2+4)-30=0 ( +4

    у2+у-30=0 а=1, в=1, с=-30


    Д= в2-4ас Д=12-4∙ 1∙ (-30)=1+120=121>0

    y1=5

    х2+4=y х2+4=5 х2=5-4 х2=1 х=±1 (-1;1)

    3 (1, 2, 3)

    6y4-5y2-6=0 y2=u

    6u2-5u-6=0 a=6, b=-5 , c=-6

    D=25-4·6·(-6)=25+144=169>0


    Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.




    Сабақ соңы

    Сәйкестендіру тесті

    ах+bх²+с=0 Келтірілмеген квадрат теңдеу

    -ах²+вх+с=0 Келтірілген квадрат теңдеу

    ах²+вх+с=0 Толымсыз квадрат теңдеу

    ах²+вх=0 Рационал теңдеулер

    х²+рх+q=0 Биквадрат теңдеу

    P(x)=Q(x) Толымды квадрат теңдеу


    Венн диаграммасы

    (толымды квадрат теңдеу мен биквадрат теңдеудің ұқсастығы мен айырмашылығы). Балалар орындайды.

    Екінші дәрежелі

    теңдеу

    Төртінші

    дәрежелі теңдеу

    Квадрат теңдеу

    +

    ++
    Үйге тапсырма. №195

    Сабақты қорытындылау

    1)Жаңа айнымалыны енгізу әдісін қарастырудың қандай қажеті бар?

    2) Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеулердің түбірлеріне неліктен тексеру жүргізу керек?

    .Бағалау: топ мүшелерінің сабаққа қатысу белсенділігіне байланысты топ басшыларымен бірге бағалау.


    Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.



    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11


    написать администратору сайта