Главная страница
Навигация по странице:

  • Практичні завдання

  • РОЗДІЛ IX МЕТОДИКА ОЗНАЙОМЛЕННЯ З СИМВОЛАМИ УКРАЇНИ § 1. Ознайомлення дітей з державними символами України

  • Тематичний словник: символ, символіка, герб, гімн, прапор, держава, державність, національна незалежність, тло, тризуб, мушкет, урочистий, заповіт, жовто-блакитний.

  • Словник: символ, символіка, герб, прапор, гімн, тризуб, тло, жовто-блакитний, шанувати.

  • § 2. Українські національні обереги

  • Цвіт маку долучають у віночок лише ті дівчатка, в чиїх родинах хтось загинув у боротьбі з ворогами. До того ж мак е символом печалі, туги.

  • Тепер віночки рідко плетуть з живих квітів, добирають їх зі штучних. Проте й до цих віночків треба ставитися з повагою. Дівчинку завжди по віночку впізнають

  • І сором був тій дівчині, в якої стрічки пов’язано недбайливо або не по порядку. В’язати стрічки теж треба вміти і символи їх знати.

  • Вінком покривали молоду на весілля, щоб засвідчив

  • Етнопедагогіка XX ст. 45 Розділ III 50


    Скачать 20.37 Mb.
    Название Етнопедагогіка XX ст. 45 Розділ III 50
    АнкорA_M_Bogush_N_V_LISENKO_-_UKRAYiNS_KE_NARODOZNAV.docx
    Дата14.04.2017
    Размер20.37 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаA_M_Bogush_N_V_LISENKO_-_UKRAYiNS_KE_NARODOZNAV.docx
    ТипДокументы
    #4800
    страница15 из 32
    1   ...   11   12   13   14   15   16   17   18   ...   32

    Запитання для повторення

    1. У чому особливості народних ігор?

    2. На які групи поділяються народні ігри?

    3. Назвіть специфічні методичні прийоми використання ігор у кожній віковій групі.

    4. У які народні ігри ви грали в дитинстві? Що вам запам’яталось?


    Практичні завдання

    1. Складіть тематичний план використання народних ігор на квартал для однієї з вікових груп.

    2. Складіть анотацію на одну із збірок українських народних ігор.


    РОЗДІЛ IX

    МЕТОДИКА ОЗНАЙОМЛЕННЯ З СИМВОЛАМИ УКРАЇНИ

    § 1. Ознайомлення дітей з державними символами України

    Кожна держава має свою символіку, пов’язану з її історією. Має їх і Україна. Вихователь дошкільного закладу не може прищепити інтерес до історичного минулого своєї країни, якщо сам її не буде знати.

    Українська національна символіка веде свій початок з Київської Русі. Українська етнічна символіка є своєрідним відображенням самобутності національної культури на всьому терені історичного розвитку, за всіх суспільних формацій. її праобразом були родові тотемні знаки.

    До державних символів належать герб, прапор, гімн.

    Герб — це знак, своєрідний ключ до історії сім’ї, міста, національного утворення держави. Це пам’ятка духовної культури. В гербі у вигляді знаків втілюються реальні події, суспільні явища, ідеологія та світосприймання.

    Ранньофеодальна держава Київська Русь користувалась особистою символікою князів — знаком Рюриковичів 85, якому російський історик М. М. Карамзін дав назву «тризуб». Багато фахівців — істориків, археологів, нумізматів— висловлювали свій погляд на тризуб. Одні вважали його зображенням церковного світильника, корогви, церковного порталу, якоря; інші — голуба чи особливого символу влади — держави, шолома, дволезої сокири; ще інші дотримувалися думки, що це — зображення верхівки скіпетра. Безперечним залишається одне: тризуб — родовий знак князів з династії Рюриковичів. Він був державним знаком Київської Русі за часів Володимира Святого Є й інші пояснення символічного зображення тризуба.

    Серед київських богів Перуна, Хорса та інших знаходимо і Трояна, або Триглаву. Український письменник, лауреат Шевченківської премії Валерій Шевчук (романесе «Мисленне дерево») висловив припущення, що князівський знак — тризуб є символом міста Києва, яке виникло на трьох пагорбах — Старокиївському, Щекавиці і Хоревиці.

    Нині відомо понад 200 відмін цього геральдичного знака з різними варіантами: додавалися хрест на одному з рамен чи збоку, півмісяць, орнаментальні прикраси тощо.

    У декого із спадкоємців Ярослава Мудрого тризуб видозмінюється на двозуб, а згодом, на початку XIV ст., навіть набуває форми літери М. Зв’язок двозубів — тризубів деякими вченими і письменниками пояснюється як стилізоване зображення сокола.

    Були в Україні й інші герби.

    Великий князь Мстислав І (1125—1132) користується печаткою з образом святого Михаїла. Цей образ у модифікаціях стає гербом однієї з ліній Мономаховичів.

    Давньоруські князі мали по два імені: Володимир-

    Василь, Ярослав-Георгій тощо. Перше було світське, князівське, друге — подане під час хрещення. Святий, ім'я якого носила людина, вважався її покровителем. Ще більшого значення надавали святим, чиї імена мали князі.

    Від часів Ярослава Мудрого, наприклад, Георгій Побєдоносець вважався покровителем усієї Русі. Архангел Михаїл був духовним патроном київського князя Святополка — Михаїла Ізяславича, який 1108 р. збудував у Києві Михайлівський Золотоверхий собор. Ймовірно, що вже відтоді покровитель воїнів і символ перемоги над язичництвом Михаїл вважався також і покровителем Київської землі, що й давало підстави зробити його зображення на місцевому гербі.

    Цьому сприяла й популярність хрещеного імені Михаїла у князівській родині, а відповідно й поширення такого зображення на князівських печатках. Його головним атрибутом були спис у правиці і держава або щит у лівій руці. Гербом Києвського воєводства, створеного у 1471 р. у складі Польсько-Литовської держави, стало зображення архангела з опущеними вниз мечем і піхвами — білого на червоному тлі. Після запровадження в Києві Магдебурзького права (1494—1497 рр.) «ангел білий, у червоному полі» почав виконувати також роль київського міського герба, хоч на магістратській печатці зображалася рука із самострілом.

    Важливу роль відіграв геральдичний образ Михайла у часи козацтва. Його зображення на головній корогві за часів Богдана Хмельницького дає підстави твердити, що воно набуло тоді значення загальнотериторіального символу тогочасної України.

    Зображення Архангела Михаїла (з історичних відомостей можна про це судити) вважалося у XIX ст. національним символом України. Прапори з таким зображенням з’явилися і в Галичині напередодні подій 1848 р. Тому не дивно, що ідея єднання всіх українських земель часто-густо знаходила образний вияв у поєднанні на одному гербі Архангела і лева. Інколи лева вміщували на щиті, що його тримав Архангел 86.

    Значне місце в українській гербовій традиції посіло зображення лева, відоме серед геральдистів як символ сили, мужності, хоробрості, великодушності, відваги, влади. Від початку XIV ст. на символіці Галицької Русі стали позначатися традиції геральдики Центральної і Західної Європи. Князі Лев II та Андрій Юрійович мали на печатках зображення лева. Згодом як знак герба стали зображати золотого лева на голубому тлі тригранного щита. Знак лева був також на галицьких монетах. Із введенням у 1434 р. польського адміністративного ладу лев став гербом утвердженого у цьому регіоні Руського воєводства.

    Деякі дослідники припускають, що зображення лева виникло як територіально-династичний герб місцевої парості Рюриковичів. Десь у XIV ст. герб Львівської землі переважив за значенням герби інших земель і став символом усієї Червоної Русі, а згодом Руського воєводства у складі Польської держави 87.

    Останній за часом появи старовинний герб, який претендував на роль державного символу Української Народної Республіки у 1917 р.,— козак з мушкетом, або «лицар-козак зо самопалом».

    Своєрідним явищем, яке помітно позначилося на економічному та суспільно-політичному житті України, стало виникнення козацтва й існування феномена Запорізької Січі. Вони безпосередньо пов’язані з посиленням феодально-кріпосницького гніту на українських землях і колонізацією Середнього Подніпров’я наприкінці XV — в першій половині XVI ст. Рятуючись від нестерпної експлуатації, втікачі — головним чином селяни — за порогами Дніпра заснували поселення. Себе вони гордовито називали славними лицарями-козаками, тобто вільними людьми. Озброївшись як могли і чим могли, козаки не лише боронили свою особисту незалежність, а й захищали південні кордони від турецьких загарбників, вступали до бою з польськими та литовськими панами.

    На підставі літопису Григорія Грабянки можна твердити, що печатка з гербом «козак з мушкетом» була надана запорізькому гетьманові польським королем Стефа- ном Баторієм у 1476 р. Під час визвольної війни під керівництвом Б. Хмельницького «лицар-козак зо самопалом» був однією з вищих відзнак козацької державності — поряд із зображенням архангела Михаїла, яке тоді використовувалося як символ країни і було особистим гербом гетьмана. Козака могли зображувати червоним кольором на золотому тлі, і фігурував він переважно на гетьманських печатках. Згодом на печатках Війська Запорізького Низового до цього символу додався встромлений поруч у землю спис.

    На деякий час, очевидно, козак набував значення етнічного символу України. Після скасування гетьманської влади у 1764 р. він перестав використовуватися і був замінений в офіційному вжитку гербом для Малоросійської колегії. Останній складався із зображення державного герба (чорного двоголового орла на золотому полі) та гербів п’яти давніх князівств, що колись існували на території України: Київського (срібний ангел па блакитному тлі), Переяславського (срібна башта на червоному), Стародубського (зелений дуб на червоному), Сіверського (золота стіна на червоному), Чернігівського (орел на блакитному тлі).

    Серед усіх гербів найуживанішим в історії України був тризуб. Відзнаку у формі тризуба використовували українські частини у складі австрійської армії — Українські січові стрільці — під час першої світової війни. Як державний герб Української Народної Республіки золотий тризуб на синьому тлі був схвалений 12 лютого 1918 р. Малою радою у Коростені; зображення опубліковане 1 березня 1918 р. в Києві й затверджене Центральною Радою 22 березня 19і8 р. у формі великого і малого герба з відповідним орнаментальним облямуванням. Автором проектів був художник В. Кричевський. Обидва герби являли собою тризуб, оточений вінком з листя, який мав символізувати багатство краю.

    Символіку із зображенням тризуба у 20—40-х рр. XX ст. використовували різні політичні угруповання Західної України; тризуб із середнім зубом у формі хреста — релігійні угруповання. Як державний герб тризуб було визнано 15 березня 1939 р. Сеймом Карпатської України, що проголосив самостійність цього регіону.

    Золотий тризуб на блакитному тлі затверджений Верховною Радою України у 1991 р. як державний знак — герб самостійної незалежної держави України.

    Як же пояснити дітям дошкільного віку символічне значення тризуба? Доречним буде використати міркування, висловлене на сторінках дитячого журналу «Барвінок» (1990, № 2).

    Число «три» завжди вважалося казковим, чарівним, У народних казках йдеться про трьох богатирів, три бажання, які виконують чарівники, три дороги, що лягають перед казковими героями. Отже, у тризубі відображено триєдність життя. Це Батько — Мати — Дитя. Вони символізують собою Силу — Мудрість — Любов. Таке пояснення буде доступне дитині, а глибші корені історії вона вивчить уже в школі.

    Прапор — це символ державності та національної незалежності. Він, як і герб, має свою історію ]. Прапор як символ чи засіб сигналізації виник іще за античних часів. На зорі людської суспільності наші пращури вибивали чи малювали на скелях або на великих каменях зображення різних тварин — тотемів, яких вважали своїми предками. Це була своєрідна «заявка» на володіння певною територією. Подібні родові чи сімейні знаки власності у слов’ян мали назви: «рубежі», «знамена», «мітки». Збірник норм давньоруського права «Руська правда» свідчить про те, що словом «знамено» позначається предмет, помічений княжим знаком. Спільною основою таких знаків давньоруських князів були двозуби чи тризуби.

    А взагалі перші знамена (тканинні полотнища, пришнуровані до горизонтальної рейки на жердині) з’явилися у стародавньому Китаї у XII ст. до н. е. Згадка про перші руські стяги належить до IX ст. Це були князівські знамена.

    У літописах збереглися описи прапорів (стягів), які використовували русичі. Спочатку до верхівок довгих жердин прикріплювали гілки дерев, жмути трави, кінські хвости — так звані стягові чолки, а згодом почали закріплювати й клиноподібні відрізки тканини яскравого кольору.

    За часів Київської Русі державного прапора як такого ще не було. Існували князівські стяги. їх вшановували. Військо князя не вирушало без стяга в похід і не починало битви.

    Із запровадженням християнства на Русі поступово витісняються або помітно трансформуються родові тотемні знаки. На стягах русичів з’являється зображення хреста.

    На зламі XIII—XIV ст. з’являються клиноподібні полотнища, на яких «здебільшого вживаним кольором був червоний, далі білий і блакитний, рідко жовтий».

    Головним елементом давньоруського стяга було не полотнище, а горішня оздоба — верхів’я, яке виконувалось у формі князівського знака. Так, на відомій іконі «Знамення» суздальські князівські знаки увінчано тризубом, новгородське військо має верхів’я стягів у вигляді хреста. Саме слово «знамено», «знам’я», що прийшло на зміну слову «стяг», збігається за своїм змістом з назвою князівського знака власності88.

    Коли на українській землі було поширено польський державний устрій, з’явилися прапори воєводств і повітів, що різнилися за формою, а також знаки магістралів і цехів у містах. Прапором Київського воєводства, наприклад, стало зелене полотнище, на одному боці якого було зображено срібного архістратига Михаїла на червоному щиті, а на другому — червоного ведмедя на срібному щиті.

    Із заснуванням Запорізької Січі і появою козацтва як особливої верстви населення України збагатилися форма і кольори у системі військових полкових, сотенних і морських похідних прапорів (корогв). Серед козацьких прапорів найчастіше натрапляємо на прямокутні й трапецієподібні полотнища. Відзнаки дрібних підрозділів були здебільшого трикутними, на них переважали різні відтінки червоної барви та малинової.

    У XVIII ст. дедалі більше переважають блакитні полотнища із золотими чи жовтими зображеннями хрестів та частково інших знаків (небесні світила, зброя, постаті святих тощо). На лицьовій стороні полкових і сотенних корогов і знамен було, як правило, зображення лицаря-вояка з шаблею і мушкетом на золотому чи жовтому тлі, а на зворотній — полкова чи сотенна емблема.

    Наприкінці XVIII — на початку XIX ст. із занепадом Гетьманщини українські прапори зникають. На територіях, що входили до Росії, майоріли біло-синьо-червонІ знамена. Традиції козаччини зберігаються лише частково серед залишків запорозьких формувань понад Дунаєм, Бугом, Дністром, а також на Приазов’ї та Кубані.

    Після того як перервалася своєрідна традиція козацької символіки тривалий час в Україні, що перебувала у складі Російської імперії, питання про національні символи не порушувалося. Ця тема постала на сторінках газет лише після революційних подій 1905—1907 років.

    Жовто-блакитний прапор — відгомін старовинної територіальної символіки — з’явився як етнічний символ українського населення в 1848—1849 роках. Свідчать, що граф Стадіон, австрійський намісник у Львові, запросив до себе у резиденцію представників Галицької Русі і передав їм синьо-жовтий прапор як подапунок від матері імператора Австро-Угорщини Франца-Иосифа. (Вона, за словами графа, сама пошила його.) Обрані кольори відповідали гербу руських галицьких князів, де було зображено золотого лева на синьому тлі. Цим прапором користувалися згодом жителі Галицької та Угорської Закарпатської Русі.

    У жовтні 1848 р. Головна Руська рада у Львові проголосила українською емблемою геоб Романовичів — золотого лева на блакитному тлі. Згідно з геральдикою, це зумовлювало й кольори національного прапора: вгорі жовтий (знак лева), а внизу блакитний. Саме такий порядок і був прийнятий, тобто прапор мав називатися «жовто-блакитний». Проте згодом, з незрозумілих причин (можливо, під впливом австрійських цісарських кольорів—угорі чорний, а внизу жовтий), серед галичан поширювалася інша назва прапора — «блакитно-жовтий».

    За правилами прапорознавства (вексилогії) порядок кольорів у багатобарвних прапорах читається згори вниз. Наголошуємо на цьому, щоб підкреслити: суперечки в Україні вже у XX ст. точилися лише з приводу порядку вживання кольорів.

    З утворенням Української Народної Республіки Центральна Рада у Києві 22 березня 1918 р. ухвалила Закон про державний прапор України — він був жовто-блакитний. Після державного перевороту, вчиненого багатими землевласниками на чолі з гетьманом П. Скоропадським, порядок кольорів було змінено на синьо-жовтий. Таким він залишився й після повалення гетьманату наприкінці 1918 р. і встановлення влади Директорії.

    У проекті Конституції УНР 1920 р. записано: «Державними барвами Української Держави є барва синя і жовта... Прапор військової фльоти є синій-жовтий з державним гербом золотої барви в лівому розі синьої частини прапора. Прапор торговельної фльоти є синьо-жовтий».

    Вибір кольорів зумовлюється такими міркуваннями: символом України є чисте небо — символ миру (синій колір) та пшеничне поле — символ достатку (жовтий колір). 20 березня 1920 р. затверджено крайовий синьо-жовтий прапор на Прикарпатській Русі. Коли 1939 р. було проголошено незалежність Карпатської України, 15 березня в м. Хусті ухвалено закон, у якому, зокрема, зазначалося: «Барва державного прапора Карпатської України є синя і жовта, причому барва синя є горішня, а жовта є долішня» 1.

    Нині жовто-блакитний прапор проголошено державним прапором незалежної України. Як пояснити дітям дошкільного віку символічне значення кольорів? Жовтий колір — це колір пшеничної ниви, колір хліба, зерна, що дарує життя всьому сущому на землі, це колір жовтогарячого сонця, без лагідних променів якого не дозрів би, не заколосився б хліб. Це символ достатку українського народу.

    Блакитний, синій кольори — це кольори ясного, чистого. мирного неба. Це колір води, без якої не дозрів би хліб. І ще — це колір миру.

    Гімн — де урочистий музичний твір на вірші програмного характеру. Це символ державної єдності, який виражає ідеологічні устої держави, її принципи, історію та програмні цілі на майбутнє. Гімни можуть бути державними, революційними, військовими, релігійними, хвалебними тощо. Вони виступають засобом масової агітації, згуртування народу. З гімну починають урочисті збори, свята, Незвичайні масові події, гімном їх і закінчують. Цьому відповідають і художні засоби програмних творів; образність тексту, широка урочиста мелодія, маршовий ритм.

    У 1862 р. П. Чубинський написав вірш «Ще не вмерла Україна». Музику до тексту написав М. Вербицький. Вірш набув статусу гімну. Він стверджував волю й свободу українського народу. Саме своїм визвольним пафосом вірш-гімн пустив глибоке коріння в національну свідомість українців. Виконання пісні-гімну та поширення його тексту довгий час заборонялось та переслідувалось.

    «Ще не вмерла Україна» П. Чубинського був не єдиним національним гімном в Україні. Такими вважалися «Заповіт» Т. Г. Шевченка (муз. М. Вербицького), «Вічний революціонер» І. Франка (муз. М. Лисенка), «Не пора» І. Франка (муз. Д. Січинського), «За тебе, Україно» В. Щурата (муз. С. Людкевича;, «Для тебе, Україно, живем» О. Грицая (муз. С. Людкевича;, «Боже великий, єдиний, нам Україну храни» О. Кониського (муз. М. Лисенка) та ін.

    Протягом 1990 р. на сторінках української преси обговорювалося питання, яким має бути гімн України. Багато було висловлено слушних пропозицій. Та головне — гімн маввідбивати життя народу, його історію й майбутнє.

    Більшість учасників дискусії були схильні визнати гімнами України «Ще не вмерла Україна», «Вічний революціонер», «Заповіт». Та Верховною Радою України було затверджено гімн П. Чубинського «Ще не вмерла Україна».

    Дітям дошкільного віку слід пояснити, що це хвалебна пісня своїй Батьківщині, в якій народ висловлює бажання бути вільним, незалежним, щасливим, жити в достатку.

    З державними символами України дітей ознайомлюють у старшому дошкільному віці. Наводимо зміст програми з народознавства з розділу «Символи України» 89.

    Прапор — символ державної та національної незалежності. Жовто-блакитний, синьо-жовтий прапори, значення кольорів прапора.

    Герб України — символічний знак держави, символ влади. Золотий тризуб на блакитному тлі — державний герб України, значення тризуба та кольорів. Історичні національні герби України: тризуб (знак князів Рюриковичів у Київській Русі), козак з мушкетом (герб Запорізької Січі), Лев (Данило Галицький, м. Львів), Архангел Михаїл (Київ). Герб міста (регіонально, міста, в якому мешкає дитина).

    Гімн України — символ державної єдності^ урочистий музичний твір програмного характеру («Ще не вмерла Україна», сл. П. Чубинського, муз. М. Вербицького). Історичні віхи українських гімнів (Г. Шевченко, «Заповіт»).

    Тематичний словник: символ, символіка, герб, гімн, прапор, держава, державність, національна незалежність, тло, тризуб, мушкет, урочистий, заповіт, жовто-блакитний.

    У старшій групі потрібно провести заняття на тему «Державні символи України», а в підготовчій групі — присвятити кожному символу окреме заняття. Наводимо конспект заняття на тему «Державні символи України» (старша група).

    Завдання: Ознайомити дітей з державними символами України: гербом, прапором, гімном; символічним значенням кольорів прапора, знака тризуба. Знати, що коли звучить державний гімн, потрібно встати. Виховувати повагу до державних символів.

    Словник: символ, символіка, герб, прапор, гімн, тризуб, тло, жовто-блакитний, шанувати.

    Матеріал: ілюстрації (хлібні поля, моря України), прапор, герб, платівка із записом гімну; фарби, прапорці, пензлики.

    Хід заняття: На столі у вихователя жовто-блакитний прапор, зображення герба — золотий тризуб на блакитному тлі. У дітей — фарби (жовта, блакитна), прапорці (білі), пензлики. На дошці — картина (чи ілюстрації) хлібного поля.

    Вихователька указкою показує на картину і читає вірш М. Сингаївського:

    Батьківщино, земле рідна,

    Земле сонячна і хлібна,

    Ти навік у нас одна.

    Ти, як мати, найрідніша,

    Ти з дитинства наймиліша,

    Ти і взимку найтепліша —

    Наша отча сторона.

    • Діти, як називається наша Батьківщина?

    • Чим багата Україна?

    • Подивіться на цю картину.

    • Якого кольору пшениця, зерно?

    • Щоб родила пшениця, що потрібно? Якого кольору вода? Якого кольору тихе мирне небо?

    • Так, діти, ми живемо в Україні. Це наша держава, це наша Батьківщина. Україна славиться хлібом, пшеницею. В Україні є моря — Чорне та Азовське, багато річок, на яких відпочивають діти і дорослі. Україна — мирна країна. її народи хочуть жити в мирі і злагоді. Всі ці бажання українців і відображено в державному прапорі. (Показує прапор). Подивіться на цей прапор. Якого він кольору? Як ви гадаєте, що означає жовтий колір?

    • Так, це колір пшениці, зерна, хліба, теплого сонця.

    • А блакитний колір що означає? — Так, голубу воду, голубе мирне небо. Ось такий наш державний прапор.

    • Де ви бачили у нашому місті такі прапори?

    • Так, на державних будинках.

    • А зараз, діти, т зафарбуєте такі прапорці, а коли вони висохнуть, ви їх поставите на столі.

    Діти виконують роботу.

    Звучить тиха українська музика «Заповіту» (М. Вербицького).

    По закінченні роботи вихователька показує герб і запитує, чи знають діти, що це таке.

    • Так, це герб — головний знак нашої держави, України. Якого кольору тло цього знаку? Що означає цей колір? А що вам нагадує цей знак?

    • Подивіться на цю картинку. (Показує картинку; Матір, Батько і посередині Дитина.)

    • А мені, діти, ці три зубці нагадують ось цю картинку: Мати, Дитина і Батько. Вони символізують Силу, Любов і Мужність. Герб України — золотий тризуб на блакитному тлі.

    • Де ви бачили такий герб?

    Вихователька читає вірш (один стовпчик) П. Чубинського «Ще не вмерла Україна».

    • Чи знаєте ви, діти, який вірш я прочитала? Що це за вірш?

    • Як називають хвалебні пісні, в яких щось прославляється? У цьому вірші прославляють Україну. Це гімн на слова П. Чубинського, а музику написав М. Вербицький.

    Музику до українського гімну грають о 6 годині ранку та о 24 годині вночі щодня по українському радіо. Гімном починають день і закінчують. Гімн співають на урочистих зборах. Коли звучить державний гімн, потрібно встати, слухають його завжди стоячи. Ось і ми з вами зараз прослухаємо музику до гімну «Ще не вмерла Україна».

    (Звучить музика. Діти встають, слухають, потім сідають.)

    • Діти, любіть свою Батьківщину, шануйте її державні символи. Український поет В. Сосюра написав чудовий вірш про Україну, який називається «Любіть Україну». Послухайте його. (Читає вірш.)

    Конспект заняття на тему «Герби України» (підготовча група).

    Завдання: Ознайомити дітей з історією України, Ц гербами, гербом свого міста. Виховувати гордість за історичне минуле своєї Батьківщини.

    Словник: герби, князі, козацтво, Запорізька Січ.

    Матеріал: малюнки-макети гербів — тризуба, Михаїла, Лева, герб Запорізької Січі, герб міста.

    Хід заняття: На дошці виставлено герби. Заняття починається з читання переказів та легенд з історії України для дітей (див.: Хоткевич Г. Історія України. — К., 1992).

    У ході читання вихователька показує родовий герб князів Рюриковичів, розкриває його символічне значення.

    Далі читає уривок про Великого князя Мстислава, який користувався печаткою з образом святого Михаїла, про Мономаха; показує герб із зображенням архангела Михаїла. Читання уривка про князів Данила та Лева супроводжується показом герба.

    Легенди та перекази про запорізьких козаків супроводжують показом герба «Козак з мушкетом».

    Після цього діти розглядають герб свого міста.

    Закінчуються заняття слуханням пісні про Україну.
    § 2. Українські національні обереги

    До українських національних символів-оберегів належать вінок та рушник. Українські дівчата влітку ходили з непокритою головою, обвиваючи її стрічкою, а на свята надягали вінки.

    Вінок у багатьох народів (зокрема в українців) — це дівоча прикраса з живих або штучних квітів, колосків, кольорового пір’я тощо. Був обов’язковим у вбранні нареченої (іноді й нареченого) на весіллі, а також у деяких інших звичаях та обрядах (гадання на Купала, коронування на обжинках тощо), як символ українських народних пісень.

    Про найкращу оздобу дівочої голови — вінок — багато писав видатний український етнограф нашого часу Олекса Воропай: «Наші дівчата плетуть собі вінки з квітів маку, синіх волошок, білого ромен-зілля, чорнобривців та дикої рожі. У плетенні вінків нашими дівчатами досягнено не меншого мистецтва, ніж у вишиванні, тканні та мереживі. В залежності від індивідуальних здібностей, дівчата там комбінують барву і форму квітів у вінку, що вінок стає мистецьким твором і підкреслює красу дівочого обличчя» 90.

    Вінки досить різноманітні. В Україні їх налічують 77 видів. Є вінок лавровий, ним уквітчували переможців. Терновий вінок був символом страждання. Є весільні, шлюбні вінки, вінки обрядові й ті, що надягають на Спаса, на Івана Купала. Є й український віночок як символ молодості, кохання, що визначає долю дівчини. Вінок із квітів — свідоцтво дівочості. Молодиця та покритка не мають права надягати на голову вінок. Наречена носить вінок з барвінку—символ прощання з дівоцтвом. Якщо на неї гляне нелюб, вінок в’яне, якщо коханий — розцвітає.

    Вінок в Україні плели з живих, сухих та штучних квітів. Вінок—це своєрідний оберіг, к<знахар» душі, в ньому є така чаклунська сила, що болі знімав, береже волосся.

    До українського віночку вплітали різноманітні квіти, а всього в одному вінку могло бути до 12 різних квіток.

    Кожна квітка у віночку щось символізувала.

    Найпочесніше місце належало деревію. Ці дрібненькі біленькі квіточки здалеку нагадують велику квітку, її називають у народі деревцем. Коли квіти відцвітають, вітер розносить насінини далеко-далеко. Та хоч би де проросла ця рослина, вона завжди цвіте. Тому й вплели її люди до віночка як символ нескореності.

    Листя дуба — символ сили, троянда символізує кохання.

    Біла лілія — символ чистоти і невинності, вважається квіткою діви Марії.

    Волошка — це простота, ніжність; вереск — самітність; дзвоник польовий — вдячність; лавр — успіх, слава; мальва — краса, холодність; півонія — довголіття; ромашка — мир, ніжність, кохання; тюльпан — кохання.

    А барвінок до людської оселі, до городу тягнеться. Взимку відвар барвінку п’ють від простуди, влітку барвінком прикрашають святковий хліб, хату, плетуть весільні букети, встелюють дорогу в останню путь. Цілий рік його шанують, вважаючи символом життя.

    Безсмертник дарує здоров’я роду людському, і виразки, і ранки гоїть. Квіт вишні й яблуні — символ материнської любові. А калина — символ краси та дівочої вроди, символ України. У народі кажуть, що Ружа колись була дуже красивою дівчиною. Вона, як і її сестри Мальва та Півонія, лікувала людей від серцевих хвороб. І прийшов якось до них лікуватися Зимовий Вітер. Постукав у двері та й питає, чи тут дівчата-красуні живуть, що людей лікують, здоров’я дають?

    • Тут,— відповіла Ружа.

    • То впустіть до хати.

    • А хто ти будеш?

    • Той, хто гори верне, страху наганяє, людей від сонця оберігає.

    • А чи не завдаси ти нам шкоди?

    • Ні!

    Відчинила Ружа двері, і влетів до хати Вітер-вітрисько.

    • На що скаржишся? — спитала Мальва.

    • На безсилля з Морозом боротися.

    • А чи якесь добро ти зробив людям?

    • Ні!

    • То за що ж тобі співчувати?

    • За те, що я хворий.

    • Але ми лише добрим людям допомагаємо,— відповіли дівчата. Тоді дмухнув Вітер на сестер і перетворив їх на квіти. А люди навесні висадили їх у квітниках: мальву—ближче до вікна, півонію — до води, ружу — до сонця. Так і ростуть сестри, своєю красою людей милують. У віночку це символи віри, надії, любові.

    А любисток і васильки були колись птахами, що вчили людей любити одне одного, бути щирими у розмовах. А як померли, то поросли двома пахучими рослинами — любистком та васильком. Люди люблять їх не лише за пахощі, а за лікарські властивості. В них миють волосся, освіжають помешкання, купають маленьких дітей. Тому у віночку де символ людської відданості, вміння бути корисним.

    Ромашка у віночку наймолодша за своїм віком, її вплели люди тоді, коли переконалися, що вона приносить не лише здоров’я, а й доброту і ніжність. І вплітають її разом з гронами калини та цвіту яблуні, вишні, переплітають з батіжком хмелю — символом гнучкості й розуму.

    Цвіт маку долучають у віночок лише ті дівчатка, в чиїх родинах хтось загинув у боротьбі з ворогами. До того ж мак е символом печалі, туги.

    Плести віночки — то ціла наука і дійство. Наші прабабусі знали різні секрети: як плести і коли, як зберігати квіти у віночках; де відшукати той рецепт, за яким квіти замочували у рослинних соках, аби довший час були свіжими.

    Тепер віночки рідко плетуть з живих квітів, добирають їх зі штучних. Проте й до цих віночків треба ставитися з повагою. Дівчинку завжди по віночку впізнають:

    Хто вміє віночок вити —

    Той вміє життя любити.

    Який вінок — такий голосок.

    І сором був тій дівчині, в якої стрічки пов’язано недбайливо або не по порядку. В’язати стрічки теж треба вміти і символи їх знати.

    Наприклад, найпершу у віночку — посередині — в’яжуть світло-коричневу стрічку — символ землі-годувальниці. Пообіч неї — жовті стрічки — символ сонця; за ними світло-зелені — символ краси й молодості. Потім голубі, сині — символ неба й води, що дають силу й здоров’я; далі в’яжуть жовто-гарячу—символ хліба, фіолетову — символ мудрості людини, малинову — дарує людям здоров’я, рожеву — символ достатку, врожаю. В’язали до строю й білу стрічечку, але тоді, коли кінці її були розшиті сріблом і золотом. На лівому кінці вишивали сонце, на правому — місяць. Якщо стрічка не була вишита, її не пов’язували, бо це символ пам’яті про померлих.

    Вважалося, що вінок з живих квітів захищає дівчину від напасників і лихого ока. Народ вірив, що дівчина, маючи на своїй голові вінок, володіє чарами. А ще вінок на голові і для здоров’я, тому є квіти, які потрібно обов’язково вплести.

    Вінком покривали молоду на весілля, щоб засвідчив її чистоту й охороняв від нечистої сили. Такий вінок обов’язково переплітали барвінком — символом тривалого кохання. На Буковині ще й досі під фату нареченій кладуть віночок, сплетений з барвінку.

    Для вінків використовували і пташине пір’я. «Найкращим пір’ям для вінка є пав’яче пір’я... Дівчата на Бойківщині ще й досі вплітають до вінків з квітів пав’яче пір’я. У Старобільському повіті на Харківщині молодиці застромлюють пав’яче пір’я під хустку навколо свого обличчя. На волинському Поліссі дівчата прикрашають свою голову дрібним курячим пір’ям, пофарбованим у зелений колір. На галицькому Поділлі дівчата оздоблюють своє волосся «качуриками» з хвоста селезня (качура), вмочуючи їх перед тим у розтоплений, пофарбований на зелене, віск. Колись на Київщині зелене пір’я з хвоста селезня дівчата вшивали поміж двома стрічками, а потім вив’язувались цією оздобою понижче вінка».

    Дівчата, вплітаючи у вінок мак, одночасно прив’язували до нього червону стрічку — символ печалі й магічності. Люди вірили у силу стрічок. Стрічки — обереги волосся від чужих очей; відмірювались вони по довжині дівочої коси і відрізались трохи нижче коси, щоб її сховати.

    Коли дівчинка росла сиротою, то в косу вона вплітала голубі стрічки. І люди при зустрічі обдаровували таку дівчинку подарунками, хлібом, грошима, крамом, одежею. Бажали їй стати щасливою та багатою. Бездітні люди просили їм за доньку стати. А дівчинка за увагу таку дарувала тим людям стрічку з віночка чи вишиту хустку, в якій носила насіння любистку.

    Починали носити віночок дівчатка з трьох років. Перший — для трирічної дівчинки — плела мама, змочувала у росах, коли на небі сонце зійде. І купала його в росах сім днів, а тоді до скрині клала. У віночок вплітала чорнобривці, незабудки, барвінок, ромашки. Кожна квіточка лікувала дитину: чорнобривці допомагали позбутися болю голови, незабудки та барвінок зір розвивали, а ромашка серце заспокоювала.

    У чотири роки плівся інший віночок. Усі кінчики пелюсток були вже розсічені, доплітався безсмертник, листочки багна чи яблуні.

    А для шестирічної доньки у вінок вплітали мак, що давав сон та беріг думку, крім того, вплітали й волошку.

    Для семирічної дівчинки плели вінок із семи квіточок. І вперше вплітали квіт яблуні.

    То був цілий ритуал, коли батько торкався вінком голівки і промовляв: «Мати-яблуне, дядино моя...» —і просив у не? здоров’я і долі дитині.

    У центрі віночка гроно калини — символ краси дівочої, далі квітки незабудки («Я прийшла до тебе, роде мій! Не забудь мене»), барвінку, любистку, чорнобривців чи нагідок, безсмертник.

    Мак і волошки в українському віночку з’являються лише в XVI—XVII ст. То були часи боротьби українського народу за незалежність. Кожна родина когось втратила у тій борні, і розцвіла пролита кров маковою квіткою в українському вінку... Волошка ж була символом прозріння («Де волошка росте, там верба гине»). Крім «вікових» віночків, що плелися відповідно до віку дитини, в Україні існували ритуальні, звичаєві, магічні вінки.

    Один з них — вінок Спаса плетуть навесні, як заквітнуть зозулині черевички та яблуні. Додають ще вишневі листочки. Надягають вінок лише на Спаса (19 серпня). До віночка в’язалися відповідні стрічки: посередині — жовтогаряча, далі голубі, сині, жовті, фіолетові — кольори Спаса, жовтий — колір сонця.

    ...Йшов Спас до Сонця — Ярила і просив у нього один промінчик весни, щоб освятити ним весняні квіти з дівочого віночка. А Ярило відповідало: «Я тобі дам промінчик мудрості і здоров’я, але мусиш мені принести в долонях дві краплини голубої водиці (тому й голубі стрічки), зіроньки ночі синьої (звідси й сині), радість життя (жовті стрічки) та мудрість людську (фіолетові)».

    Спас дає на те згоду і через три дні все обіцяне приносить Сонцю. А Сонце вручає свій промінь і освячує ним віночок. І Спас, маючи вже магічний промінь, святить дерева, торкається кожної їх гілочки, яблука, сливочки...

    Одягали дитині той віночок з трьох років, на Спаса, як давали їй свячене яблуко та приказували: «Здоровому тілу — здоровий дух!»

    Протягом перебування дітей у дошкільному закладі їх знайомлять з вінком — дівочим оберегом. Тематика занять буде різною залежно від віку дітей. Так, у молодшій групі можна провести заняття на теми «Український віночок», «Надягнемо ляльці віночок», «Мій перший віночок»; у середній групі — «Мій другий віночок», «Що означає квітка у віночку?», «Різнобарвні стрічки дівочого віночка»; у старшій групі: «Гарний віночок — краса дівчини», «Вінок — український символ»; у підготовчій групі: «Кожній стрічці та квітці своє місце», «Обереги українського народу».

    Наводимо конспект заняття для середньої групи на тему «Український віночок».

    Мета: Ознайомити дітей з вінком — народним символом України, з символічним значенням квітів та стрічок. Виховувати національну гордість за історичне минуле українського народу.

    Сидить бабуся біля хати і плете віночок.

    Заходять діти, вітаються.

    Бабуся: Добрий день, ярики-дошколярики.

    Діти: Ми прийшли до вас знову. Що ви нам розповісте?

    Бабуся: Сідайте, дітки. Ось бачите, я плету онучці віночок на Спаса. А ще в мене у скрині є віночки вже сплетені.

    Бабуся: Розповім я вам сьогодні про український віночок.

    Сядемо в рядочок, сплетемо віночок,

    Квіточка до квіточки, як і ми ось, діточки.

    (Виймає вінок із скрині.)

    • Вінок оберігає людину, він лікар для тіла. Надягали його в Україні дівчатка тільки на свята. Всі квітки у вінку мають своє значення. В українському вінку головні квіти — безсмертник і деревій, а всього 12 квіточок і рослинок у віночку. Щоб квіти зберігали свій колір, їх змочували у соку рослин.

    Бабуся дістає зі скрині вінок із барвінку:

    Хрещатий барвінок — зелена земля,

    ця квітка блакитна — символ життя.

    Вінок із безсмертника і ромашки:

    Ромашка і безсмертник дають здоров’я людям.

    Із них відвари роблять, щоб діток напувать.

    Ці квіти скрізь впізнаєш, вони ростуть усюди

    І нам допомагають всіх хворих лікувать.

    Вінок із квітів вишні та яблуні:

    А ці рожеві квіти вишневі, яблуневі

    Вплітать в вінок любили дівчата навесні.

    Вони ж бо знали, діти, що квіти ці чудові.

    Це символ материнської любові і краси.

    Вінок з калини:

    А калина — символ краси і дівочої вроди.

    Вінок з маку:

    Мак — символ печалі й туги.

    • А ще я вам розповім казку про трьох сестер, які славилися своєю красою та добротою, вміли добре лікувати людей.

    Якось прийшов до них Вітер, постукав у двері і попросив впустити до хати. Він сказав: «Я той, хто хмари наганяє і від Сонця оберігає». Сестри його впустили. Спитали: «На що жалієшся?» — «Я став безсилий, полікуйте мене». Сестри йому відказали: «Не будемо тебе лікувати, ти злий». Вітер розсердився і перетворив сестер на квіти. Першу — на кущ з колючками (ружу), високу дівчину — на мальву, маленьку — на півонію.

    Дізналися про це люди і висадили їх у землю, і стали вони символами Віри, Надії і Любові.

    Ось вам віночки.

    Потанцюйте таночок.

    (Таночок дівчат з віночками.)

    Бабуся:

    Поки хоровод водили,

    То й віночок загубили.

    По подвір’ю гуляй

    І віночок відшукай,

    Що на золотім кілочку,

    Що на золотім шнурочку.

    (Гра з вінком.)

    Бабуся: А ось він, наш віночок. Та погляньте, який гарний! Скільки на ньому стрічок! Віночку, всміхнись і дітям покажись.

    Стрічка на віночку для того, щоб ховати волосся від очей. Кожна стрічка, як і квітка, має своє значення:

    малинова стрічка дарує людям здоров’я;

    коричнева — символ землі, дарунки матінки-землі;

    жовта — це усмішка сонця, колосочок з поля;

    світло-зелена — життя;

    синя — вода, небо;

    фіалкова — світанок або довір’я;

    рожева — символ достатку, врожаю;

    червона — символ любові, а ще й пролита кров наших дідів на рідній землі;

    червона і біла — то печаль і пам’ять.

    Дівчата надягають віночки й водять танок.

    З дітьми підготовчої групи (з запрошенням батьків) можна провести тематичне заняття «Вінок — оберіг дівочий».

    М е т а: Закріпити знання дітей про різні види вінків, про символічне значення квітів у вінку та кольору стрічок.

    Зала прикрашена вінками. Посередині — великий вінок з 12 квітів: обабіч — інші віночки. На столі у вазочках — квіти. Ведуча — вихователька в українському національному костюмі.

    Звучить музика. Входять діти. Хлопчики сідають на ослінчики, дівчатка у різних віночках виконують український танок. Після цього сідають, беруть квіти і плетуть віночки.

    Вбігає дівчинка з недоплетеним віночком у руках. Підходить до бабусі, сідає поруч.

    Бабуся: Де ж це ти була, онучечко?

    Дівчинка: У степ бігала. Я так люблю там бувати! А ще люблю ліс, поле, запашні квіти. Ходила, гуляла і плела віночок.

    Бабуся: Тож сідай, Оленочко, поруч з нами. Будемо плести віночки.

    Діти плетуть віночки. Дорослі співають пісню «Заплету віночок», діти підспівують.

    Діти з різними вінками стають в один ряд.

    Ведуча: А чи знаєте ви, діти, які в Україні були віночки?

    Перша дівчинка (виходить вперед, показує свій вінок) : Це лавровий вінок, його надягають переможцям,. Лавровий лист — це символ перемоги.

    Друга дівчинка: А це перший віночок дівчинки трьох: років. Подивіться, які квіточки у цьому віночку. (Розповідає про значення кожної квітки.)

    Третя дівчинка: Це другий віночок дівчинки чотирьох; років. Бачите нові квіти? (Показує, розповідає.)

    Четверта дівчинка: Цей віночок надягали дівчинці шість років. Це мій віночок. (Розповідає про значення квітів у віночку.)

    П'ята дівчинка: А це віночок дівчинки семи років. (Розповідає.)

    .Бабуся: Дякую вам, дітки, ви добре знаєте, який вї- йочок з яких квітів потрібно плести. А тепер я вам покажу ще віночки. (Показує вінок з барвінку.) Віночок з барвінку надягала наречена. А ось цей віночок з маку з голубими стрічками носили дівчатка-сироти, укого не було мами й тата.

    Дідусь: Я пам’ятаю, як колись ми святкували Івана Купайла, дівчата плели купальські вінки й пускали їх річкою.

    (Фрагмент купальського свята. Плетіння вінків, хороводи.)

    Дідусь: Відбувалося свято Івана Купайла біля річки, ставка або озера, на лузі. Хлопці несли з собою хмиз для вогнища, а дівчата плели вінки. З вінком і свічкою дівчата йшли до річки й обережно опускали вінки на воду. Річка рябіла безліччю вогнів.

    Бабуся: Так, так, я пригадую. Таке враження, ніби річка спалахнула. Кожна дівчина стежила за своїм вінком. Дівчата вірили: хто підбере вінок, той і буде її чоловіком. Коли ж чий вінок потоне, це віщувало велике горе —- передчасну смерть.

    Закінчується заняття народною хороводною грою «Чий вінок кращий?»

    Рушник — ще один національний оберіг, народний символ України. Все життя українця пов’язане з рушниками.

    Хліб-сіль на вишитому рушнику — то висока ознака гостинності народу. Рушник на стіні — невід’ємний символ хатнього інтер’єру: в Україні не було жодної оселі, яку б вони не прикрашали. Гарно оздоблений рушник висів біля ганку на кілочку в кожній сільській хаті, ним витирали руки і посуд, накривали діжу з тістом, спечені паляниці, діжу після випікання хліба, з ним ходили доїти корову, з ним починали обжинки.

    Рушником ушановували появу немовляти в родині, одруження дітей, зустрічали рідних і гостей, проводжали людину в останню путь, виряджали в далеку дорогу батька, сина, чоловіка й коханого. Не дивно, що «Пісні про рушник» П. Майбороди на слова А. Малишка судилося довге життя.

    У різних районах України рушник називали по-різному, залежно від його призначення. Рушник для утирання рук і обличчя — утирач, для посуду, стола й лави— стирач, стирок, для пов’язування сватів — плечовик. Відповідно до призначення рушники виготовляли з різних ниток. Утирачі й стирачі ткали із цупких ниток, покутники весільні, подарункові, плечові — з тонкого білого полотна. Жінки ткали рушники в жіночі дні — середу, п’ятницю або суботу. Перший витканий рушник призначався для гостей. Він завжди висів на видному місці. Господиня в знак поваги до гостя давала йому рушник на плече чи в руки, брала кухлик із водою і люб’язно пропонувала свої послуги.

    При зведенні житла рушниками застеляли підвалини, піднімали сволоки. У перший день огляду озимини йшли в поле гуртом або цілим родом. Попереду — батько з хлібом-сіллю на рушнику, мати несла в козубку різне частування. На зеленому полі стелили рушник, викладали на ньому їжу, пригощалися. Обряд закінчувався дівочим хороводом, піснями. Так робили в перший день оранки, сівби, жнив.

    Традиційно в Україні в кожній сім’ї був і свій сімейний, родинний, надзвичайно барвистий рушник. У ньому поєднуються жовті, оранжеві, рожеві, червоно-малинові, світло-темно-зелені, коричневі, чорні, голубі, ніжно-фіалкові кольори. Візерунок своєрідний — це горщик, з якого наче виростає квіткове деревце. Тут можна побачити маки і троянди, чорнобривці і мальви, калину і майори, лілеї, лісові дзвіночки, любисток, барвінок тощо. На гілочках сидить двоє пташечок-голубків, дивляться одне одному у вічі. Це символ сімейної злагоди.

    Рушники в кожному регіоні України специфічні, відмінні від інших. У вишиваних рушниках Київщини, Чернігівщини переважає рослинний візерунок у вигляді вазона. На Поділлі геометризовані візерунки з малюнками жіночих фігурок, пташок, тварин, вишиті гладдю. На Волині вишивають хрестиком, переважає геометричний орнамент. На Поліссі у вишиваних рушниках в основному червоний та чорний кольори. На Закарпатті, Буковині, Галичині — різноманітні відтінки, на Полтавщині — синій, червоний, чорний кольори.

    Дітей знайомлять передусім з рушниками свого регіону, як вишиваними, так і тканими. Звертають увагу на кольорову гаму, на орнамент, візерунки, розповідають, де і з якою метою використовують рушники. В ході занять доцільно використовувати інсценізацію уривків оповідання О. Волосюк «Рушники-веселинки» («Дошкільне виховання», 1991.— № 7.— С. 26—27). Наприклад, дідусь показує дітям рушник, вишитий різнокольоровими смужечками, пояснює: «Червона смуга означає: нехай подорожньому завжди світить сонечко, і люди нехай зігріють мандрівника, якщо він попроситься на ніч, нагодують його. Зелена барва провіщає зустріч із добрими людьми, добрі покупки на базарі. Коричнева смуга означає щасливу дорогу, з чистим небом і ясним сонцем. Тому поряд з нею вишивають синю стежечку, а біля синьої — жовту. А ще жовта смужечка є символом здоров’я, вдачі».

    Дідусь, що приходить до дітей постійно в гості на заняття, в інший раз оповідає дітям, що є рушнички для дівчаток-дошкільняток і називають їх рушничками-росяночками. На таких рушничках вишивали стежечкою цвіт яблуні і вишні, нижче — ромашки й незабудки, а між ними — дрібненькі листочки барвінку й вишеньки.

    Рушники для хлопчиків називали грайликами. На них теж стежкою вишивали посередині чорнобривці, збоку— волошки і синій барвінок, а між ними — листячко дуба. Ще вишивали листя любистку й вусики хмелю.

    Поступово дітей знайомлять з рушниками інших регіонівУкраїни. Серію таких занять доцільно провести в бабусиній світлиці. А в кінці року можна влаштувати виставку українських рушників, в якій візьмуть участь батьки дітей. У ході занять вихователі використовують записи пісень про рушник, вірші, загадки, прислів’я, наприклад: «Хата без рушників — родина без дітей», «Не лінуйся, дівонько, рушник вишивати — буде чим гостей шанувати».
    1   ...   11   12   13   14   15   16   17   18   ...   32


    написать администратору сайта