Главная страница
Навигация по странице:

  • Дія хімічних речовин

  • Стерилізація

  • Мікроба екз. 1. Медична мікробіологія та предмет її вивчення


    Скачать 0.66 Mb.
    Название1. Медична мікробіологія та предмет її вивчення
    Дата02.01.2022
    Размер0.66 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаМікроба екз.docx
    ТипДокументы
    #322965
    страница17 из 60
    1   ...   13   14   15   16   17   18   19   20   ...   60

    Вплив фізичних факторів.


      • Вплив температури. Різні групи мікроорга¬нізмов розвиваються при певних діапазонах температур. Бактерії, що ростуть при низькій температурі, називають псіхрофіли, при середній (близько 37 ° С) - мезофіли, при ви¬сокой - термофіли.

    До психрофільні мікроорганізмам належить боль¬шая група сапрофитов - мешканців грунту, морів, прісних водойм і стічних вод (железобактерии, псевдомонади, све¬тящіеся бактерії, бацили). Деякі з них можуть викликати псування продуктів харчування на холоді. Здатністю рости при низьких температурах володіють і деякі патогенні бакте¬ріі (збудник псевдотуберкульозу розмножується при темпера¬туре 4 ° С). Залежно від температури культивування свой¬ства бактерій змінюються. Інтервал температур, при кото¬ром можливе зростання Психрофільні бактерій, коливається від -10 до +40 ° С, а температурний оптимум - від 15 до 40 ° С, пріблі¬жаясь до температурного оптимуму мезофільних бактерій.

    Мезофіли включають основну групу патогенних і услов¬но-патогенних бактерій. Вони ростуть в діапазоні температур 10- 47 ° С; оптимум росту для більшості з них 37 ° С.

    При більш високих температурах (від 40 до 90 ° С) развіва¬ются термофільні бактерії. На дні океану в гарячих сульфідних водах живуть бактерії, що розвиваються при темпе¬ратуре 250-300 ° С і тиску 262 атм.

    Термофіли мешкають в гарячих джерелах, беруть участь у процесах самонагрівання на¬воза, зерна, сіна. Наявність великої кількості Термофіли в грунті свідчить про її забрудненості гноєм і компос¬том. Оскільки гній найбільш багатий термофіли, їх розглядають нанні як показник забрудненості ґрунту.

    Добре витримують мікроорганізми дію низьких тем¬ператур. Тому їх можна довго зберігати в замороженому со ¬ стоянні, у тому числі при температурі рідкого газу (-173 ° С).

    Висушування. Зневоднення викликає порушення функ¬цій більшості мікроорганізмів. Найбільш чутливі до висушування патогенні мікроорганізми (збудники гоно¬реі, менінгіту, холери, черевного тифу, дизентерії та ін.). Більш стійкими є мікроорганізми, захищені слизом мокротиння.

    Висушування під вакуумом із замороженого стану - ліофілізацію - використовують для продовження жізнеспособнос¬ті, консервування мікроорганізмів. Ліофілізовані куль¬тури мікроорганізмів і імунобіологічні препарати длі¬тельно (протягом декількох років) зберігаються, не змінюючи своїх первинних властивостей.

      • Дія випромінювання. Неіонізуюче випромінювання - уль-трафиолетовое та інфрачервоні промені сонячного світла, а також іонізуюче випромінювання - гамма-випромінювання радіоактивних ве¬ществ і електрони високих енергій згубно діють на мікроорганізми через короткий проміжок часу. УФ-промені застосовують для знезараження повітря і різних предме¬тов в лікарнях, пологових будинках, мікробіологічних лабо¬раторіях. З цією метою використовують бактерицидні лампи УФ-випромінювання з довжиною хвилі 200-450 нм.

    Іонізуюче випромінювання застосовують для стерилізації од¬норазовой пластикової мікробіологічної посуду, пітатель¬них середовищ, перев'язувальних матеріалів, лікарських препаратів та ін. Однак є бактерії, стійкі до дії іоні¬зірующіх випромінювань, наприклад Micrococcus radiodurans була ви¬делена з ядерного реактора.

    Дія хімічних речовин. Хімічні речовини можуть ока¬зивать різну дію на мікроорганізми: служити істоч¬нікамі харчування; не чинити будь-якого впливу; стімулі¬ровать або пригнічувати ріст. Хімічні речовини, що знищують

    мікроорганізми в навколишньому середовищі, називаються дезінфі¬цірующімі. Антимікробні хі¬міческіе речовини можуть мати бактерицидну, віруліцидні, фунгіцидною дією і т.д.

    Хімічні речовини, використовувані для дезінфекції, отно¬сятся до різних груп, серед яких найбільш широко представлені речовини, що відносяться до хлор-, йод- і бромсодержащих з'єднанням і окислителям.

    Антимікробну дію мають також кислоти та їх солі (оксолінова, саліцилова, борна); луги (аміак та його солі,

    Стерилізація - припускає повну інактивацію мікробів в об'єктах, що зазнали обробці.

    Дезінфекція- процедура, пре¬дусматрівающая обробку забрудненого мікробами предмета з метою їх унічтоже¬нія до такої міри, щоб вони не змогли викликати інфекцію при використанні дан¬ного предмета. Як правило, при дезінфек¬ціі гине велика частина мікробів (в тому числі всі патогенні), однак суперечки і деякі резистентні віруси можуть залишитися в життєздатному стані.

    Асептика - комплекс заходів, спрямованих на попередження потрапляння збудника інфекції в рану, органи хворого при операціях, лікувальних і діагностичних процедурах. Методи асептики застосовують для боротьби з екзогенної інфекцією, джерелами якої є хворі і бактеріоносії.

    Антисептика- сукупність заходів, спрямованих на знищення мікробів у рані, патологічному вогнищі або організмі в цілому, на попередження або ліквідацію запального процесу.
    1   ...   13   14   15   16   17   18   19   20   ...   60


    написать администратору сайта