Главная страница
Навигация по странице:

  • 4.7 Висновки, практичні рекомендації та інструментарій керівникові для використання в професійній ситуації

  • Усунення наслідків конфліктів вимагає значної кількості засобів, сил, енергії. З цим і здійснюється робота з профілактики конфліктів.

  • Через те, що існують суб’єктивні та об’єктивні причини виник­нення конфліктів, передбачається наявність відповідно двох підходів у профілактиці конфліктів

  • 4.8. Питання для самоперевірки

  • 5. ДІАГНОСТИКА КОНФЛІКТУ І КОРЕГУВАННЯ ПОВЕДІНКИ ЙОГО УЧАСНИКІВ

  • 5.2. Логіка своєчасного діагнозу конфлікту Діагностика

  • 5.3. Технологія діагностики конфлікту Комплекс критеріїв для діагнозу конфлікту

  • Таблиця 5.1

  • Змістовний опис конфлікту.

  • Рис. 5.2. Універсальна схема понятійного опису конфлікту [3, c. 138]

  • Рис. 5.3. Основні етапи аналізу конфлікту [86] Можна сформулювати вихідні вимоги, що забезпечують системність інформаційного аналізу конфліктів

  • Сфера реальних конфліктів.

  • Стереотипи поведінки людей у конфліктах є результатом

  • Вплив третьої сторони на конфлікт із метою його кон­структивного розв’язання носить інформаційний характер

  • 5.4. Інструментарій технології діагностики конфлікту

  • Учебник_Конфликт. 1. Сутність конфлікту та його характерні риси


    Скачать 3.01 Mb.
    Название1. Сутність конфлікту та його характерні риси
    АнкорУчебник_Конфликт.doc
    Дата08.07.2018
    Размер3.01 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаУчебник_Конфликт.doc
    ТипДокументы
    #21205
    страница11 из 30
    1   ...   7   8   9   10   11   12   13   14   ...   30

    Основні методи формування й розвитку корпоративної культури


    Основні методи підтримки корпоративної культури не зводяться тільки до наймання чи звільнення співробітників. До них належать також:

    • дії та оцінка менеджера — своїми діями та оцінкою менеджер показує працівникам, що є важливим і що від них очікується;

    • реакція керівника на критичні ситуації та організаційні прийоми. Наприклад, у випадку різкого скорочення попиту на вироб­лену продукцію керівник може вдатися або до скорочення працівників, або до скорочення робочого часу за тієї самої кількості зайнятих. Якщо людина — цінність для організації, швидше всього буде прийнято другий варіант;

    • моделювання ролей, навчання й тренування. Специфіка корпоративної культури засвоюється підлеглими через модем, за яким вони повинні виконувати свої ролі. Менеджер сам може демонструвати підлеглим належне ставлення до замовників, партнерів із бізнесу;

    • критерії визначення винагороди й статусів. Культура в організації пов’язується з системою нагород і привілеїв. Наприклад, надання кращого кабінету (секретаря, автомобіля) свідчить про більш високий статус працівника;

    • критерії приймання на роботу, просування та звільнення. Те, як керівник регулює кадрові питання, свідчить про його ставлення до своїх підлеглих;

    • організаційні символи та обрядовість. Обряди, символи й ритуали впливають на співробітників і на формування корпоративної культури.

    Обрядице стандартні, повторювані заходи в колективі, які проводяться у встановлений час із спеціального приводу для впливу на поведінку працівників (наприклад, ушанування «передовиків»).

    Ритуали(системи обрядів) і церемонії (наприклад, нагородження) також сприяють створенню високої корпоративної культури. Особливо цінують працівники святкування якоїсь події в неформальній обстановці.

    Корпоративна культура не є чимось застиглим, стандартним, назавжди визначеним. Її зміна може передувати й визначати зміну поведінки працівників. Це відбувається, якщо існують безумовні докази переваги нових підходів. У цьому випадку від людей потрібне здобуття нових знань, навичок, більш високої компетенції.

    Зміна корпоративної культури може впливати на зміну поведінки працівників. При цьому керівникові потрібно вміти домогтися прийняття нової корпоративної культури, нових цінностей і норм (якщо це не відбулося автоматично).

    Перевіркою результативності цих змін є відхід лідера — провідника нової культури. Якщо зміни зберігаються, то можна говорити про наявність у колективі нової корпоративної культури.

    Способи управління розвитком корпоративної культури полягають у:

    • оцінці зверху (зміна корпоративної культури керівником підприємства чи організації);

    • оцінці знизу — коли менеджерам необхідно простежувати все, що відбувається в організації, і поетапно впливати на зміни, що відбуваються.

    Перший спосіб може бути реалізовано за допомогою публічних виступів (на зборах, на радіо, телебаченні, у заявах, публікаціях у газетах) із роз’ясненням установлюваних цінностей. Це буде свідчити про особисту зацікавленість керівника та підтримає ентузіазм працівників.

    Другий спосіб пов’язано із щоденними діями менеджерів в організації відповідно до встановлюваних цінностей (ставлення до замовників, партнерів, конкурентів і т. п.).

    Варто звернути увагу, що управління корпоративною культурою — тривалий процес, не схожий на швидкий ремонт несправностей, який вимагає значної напруги сил і творчої роботи всього керівного складу.

    4.7 Висновки, практичні рекомендації
    та інструментарій керівникові
    для використання в професійній ситуації


    Керівникові необхідно пам’ятати завжди, що управління конфліктом припускає не тільки регулювання суперечностей, що вже виникли, але й створення умов для їх профілактики й запобігання. Причому найважливішим із двох зазначених завдань має профілактика. Саме добре поставлена робота з профілактики конфліктів забезпечує скорочення їх кількості та виключення можливості виникнення деструктивних конфліктних ситуацій.

    Управління організацією та її персоналом характеризується суперечливістю цілей діяльності (працівників з одного боку і керівника організації з іншого); наявністю організаційних обмежень, дією розподільних і оцінних механізмів. Реалізація функцій управ­ління персоналом також містить значну конфліктну складову.

    Усунення наслідків конфліктів вимагає значної кількості засобів, сил, енергії. З цим і здійснюється робота з профілактики конфліктів.

    Профілактика конфліктів — це сукупність напрямів і методів управління організацією, що зменшує ймовірність виникнення конфліктів.

    Через те, що існують суб’єктивні та об’єктивні причини виник­нення конфліктів, передбачається наявність відповідно двох підходів у профілактиці конфліктів:

    • усунення, якщо можливо, об’єктивних причин;

    • управління поведінкою співробітників, навчання нормам поведінки, які прийнято в організації.

    Запобігати конкретним конфліктам можна, змінюючи ставлення працівника до проблемної ситуації, а також поведінки в ній, а ще впливаючи на психіку й поведінку опонента. До основних способів і прийомів зміни особистої поведінки в передконфліктній ситуації можна віднести: уміння визначити, що спілкування стало передконфліктним; прагнення глибоко й різнобічно зрозуміти позицію опонента; толерантність до інакомислення; зниження своєї загальної тривожності й агресивності; уміння оцінювати свій актуальний психічний стан; постійна готовність до неконфліктного розв’язання проблем; уміння посміхнутися; здатність не чекати від інших людей занадто багато; щира зацікавленість у співрозмовникові; конфліктостійкість; почуття
    гумору.

    До основних способів і прийомів впливу на партнера можна віднести таке: уміння не вимагати від нього неможливого; не прагнути швидко і значною мірою перевиховати людину; оцінювати психічний стан партнера; розуміти його міміку, жести, пози; інформувати про обмеження своїх інтересів; бути твердим стосов­но проблеми, але м’яким до людей; заздалегідь інформувати всіх навколо про свої рішення, що торкаються їхніх інтересів; давати опоненту висловитися; не розширювати сферу протидії; залишати опоненту можливість «зберегти обличчя»; установити особистий контакт; уникати категоричних оцінок.

    До конфліктів часто призводить критика. Щоб критика була неконфліктною й конструктивною, необхідно знати передумови, структуру і зміст такої критики, уміти самому без образи сприймати зауваження на свою адресу. Основними методами психо­корекції конфліктної поведінки є: соціально-психологічний тренінг; індивідуально-психологічне консультування; аутогенне тренування; посередницька діяльність психолога (соціального працівника); самоаналіз конфліктної поведінки.

    Приймання оптимальних управлінських рішень є найважливішою умовою запобігання конфліктам усіх рівнів: від внутріособистісних до міжнародних. Рішення буде більш обґрунтованим і менш конфліктогенним, якщо під час його підготовки та прийняття усуваються наступні проблеми: максимально глибоко, різносторонньо й об’єктивно оцінюється стан об’єкта управління, виявляються тенденції його динаміки; розкривається система причин, із дії яких об’єкт керування опинився в такому стані, визначаються рушійні сили його розвитку; дається варіативний прогноз змін в об’єкті управління; будується модель цілей управління; приймається змістовне рішення, приймається технологічне рішення, визначається, якими силами, засобами, часом ми володіємо для виконання змістовного рішення.

    4.8. Питання для самоперевірки

    1. Сутність процесу запобігання конфліктам.

    2. Етапи запобігання конфліктам.

    3. Профілактика конфліктів і характеристика її видів.

    4. Передумови успіху профілактики і запобігання конфліктам.

    5. Перешкоди, що знижують ефективність запобігання конфліктам.

    6. Сутність технології профілактики й запобігання конфліктам.

    7. Ієрархія причин конфлікту.

    8. Характеристика факторів конфліктів за їхніми групами.

    9. Напрями профілактики й запобігання конфліктам.

    10. Методи підтримки співробітництва в трудовому колективі.

    11. Взаємозв’язок між оптимальністю управлінських рішень та конфліктами.

    12. Послідовність роботи керівника із забезпечення й ухвалення управлінського рішення.

    13. Коригування власної поведінки та ставлення до ситуації.

    14. Способи та прийоми впливу на поведінку опонентів.

    15. Методи психокорекції поведінки.

    16. Рекомендації щодо раціональної поведінки в конфліктних умовах.

    17. Способи оволодіння емоціями.

    18. Рекомендації зі сприйняття хворобливих емоцій.

    19. Особливості асертивного способу поведінки людини.

    20. Маніпуляція.

    21. Правила асертивної поведінки.

    22. Техніка асертивної поведінки.

    23. Помилкові уявлення, здатні спонукати людину до конфлікт­ної поведінки.

    24. Корпоративна культура та її цілі.

    25. Принципи формування корпоративної культури.

    26. Характеристики корпоративної культури.

    27. Аспекти аналізу корпоративної культури.

    28. Методи формування корпоративної культури.

    29. Способи управління розвитком корпоративної культури.


    5. ДІАГНОСТИКА КОНФЛІКТУ І КОРЕГУВАННЯ ПОВЕДІНКИ ЙОГО УЧАСНИКІВ
    5.1. Кінцеві та проміжні цілі

    Кінцева мета:

    • визначати (діагностувати) конфлікти;

    • розрізняти ролі й стратегії учасників конфліктів для корекції їхньої позиції та стилів поведінки.

    Проміжні цілі:

    • пояснити логіку своєчасного діагнозу конфлікту;

    • охарактеризувати технологію діагностики конфлікту;

    • освоїти інструментарій технології діагностики конфлікту;

    • вивчити позицію та стилі поведінки учасників конфлікту;

    5.2. Логіка своєчасного діагнозу конфлікту

    Діагностика припускає ретельний аналіз меж припустимих суперечностей у групі (організації), у яких ця ситуація здатна не перерости в пряме конфліктне протистояння або, навпаки, має тенденцію до такого протистояння. Вона містить у собі також визначення й розходження причин, джерел, приводів для конфліктних дій. Крім того, повинно бути виявлено не тільки об’єктивні, але й суб’єктивні причини конфліктної взаємодії, реальних його суб’єктів та ініціаторів [4, с. 356].

    Діагностика конфлікту включає такий важливий компонент як з’ясування очікувань, прагнень протиборчих сторін. Вона не може бути ефективною без з’ясування того, який тип конфлікту розгортається в організації — міжособистісний, внутрігруповий, рольовий, дисфункціональний, конструктивний, ціннісний тощо.

    5.3. Технологія діагностики конфлікту

    Комплекс критеріїв для діагнозу конфлікту

    Управлінню конфліктом повинна передувати стадія його діагностики для визначення основних складових конфлікту, його причин.

    Для проведення діагностики необхідні такі критерії визначення:

    • з’ясування джерел конфлікту, суб’єктивних чи об’єктивних переживань сторін, способів боротьби, суперечності думок, подій, потреб та інтересів;

    • вивчення «біографії» конфлікту, тобто його історії, тла, на якому він прогресував, наростання конфлікту, кризи і поворотні крапки в його розвитку;

    • визначення учасників конфліктної взаємодії: осіб, груп, підрозділів;

    • з’ясування позицій і стосунків між сторонами, їхньої взаємо­залежності, ролей, очікувань;

    • визначення вихідного ставлення до конфлікту — чи хочуть і чи можуть сторони самі вирішити конфлікт, які їхні надії, очікування, настанови, умови, чи конфлікт спровоковано спеціально в інтересах однієї зі сторін, яка постійно підтримує рівень напруженості [16, с. 239—240].

    Схему діагностики конфлікту в узагальненому вигляді представлено на рис. 5.1.

    Визначення суті конфліктної ситуації, її адекватне розуміння кожною зі сторін може послужити основою прийняття подальшого рішення.

    Технологічну процедуру діагностики конфлікту доцільно розглядати на прикладі практичної ситуації (заповнення табл. 5.1).

    Приклад. Приватна фірма «Лівша» займається наданням психолого-педагогічних послуг населенню чи організаціям і проведенням тренінгу за розробленою ними технологією. Володіє й очолює цю організацію Шомов В. С. — він є єдиним засновником і одночасно директором «Лівші».

    За час існування (близько 5 років) колектив на фірмі склався досить дружний і згуртований. Співробітники цінують цікаву й добре оплачувану роботу, стабільні взаємини в колективі.

    Не дуже давно в організацію було прийнято нового співробітника Сєрова С. С., молодого, енергійного, який добре справляється зі своїми обов’язками менеджера з роботи з клієнтами.

    Колектив зустрів нового співробітника насторожено. Сєров С. С. досить нелегко входив у колектив: йому не подобалися деякі колеги, стосунки, що склалися між співробітниками. Із властивими йому енергією й ентузіазмом він вирішив змінити ці стосунки. Будучи людиною емоційною, він став дозволяти собі висловлювання з приводу роботи, виконуваної деякими співробітниками, їхніх особистих рис, іноді навіть в агресивній формі.



    Рис. 5.1. Діагностика конфлікту [16, с. 241]

    Співробітники організації не дуже активно реагували на його виступи і на відкритий конфлікт не йшли.

    Через якийсь час Сєров С. С. заявив директору «Лівші», що він хотів би бути включеним у списки стажистів на посаду тренера-стажиста (що є метою діяльності багатьох співробітників). Директор затвердив Сєрова як кандидата на цю посаду. Наприкін­ці робочого дня Сєров радісно повідомляє про рішення директора співробітникам фірми та пропонує цю подію відзначити в кафе.

    Таблиця 5.1

    ДІАГНОСТИКА КОНФЛІКТУ

    Етап
    діагностики конфлікту

    Зміст етапу

    1. Визначення види­мих учасників кон­флікту

    Сєров С. С. — новий співробітник фірми, Саб-
    лін Ю. Ю. — співробітник, який давно працює на
    фірмі

    2—3. Виявлення ін­ших учасників і тих, чиї інтереси зачеплено

    Після первинного аналізу ситуації виявляються інші учасники конфлікту, чиї інтереси зачіпаються в тій чи іншій мірі в результаті його розвитку. Інші учасники конфлікту: Шомов В. С. — директор фірми, він же її власник, Нікітін К. Н. — заступник директора фірми з організаційних питань, інші співробітники фірми «Лівша»

    4. Вивчення «біографії» конфлікту

    Із боку колективу не було спроби пояснити Сєрову наявні в колективі норми та правила поведінки, нетактовність його поведінки із самого початку роботи на фірмі. Сєров недооцінив складності входження в новий колектив, вирішив нав’язати свої правила, своє розуміння спільної роботи. Цим подіям передували аналогічні ситуації в минулі роки, коли робота нових фахівців починалася при­близно однаково і закінчувалася або звільненням цих фахівців, або їх звільненням за власним бажанням

    5. З’ясуван­ня позицій учасників конфлікту

    6. Визначення причин конфлікту

    Аналізується позиція сторін на даний момент, у чому їхні потреби, інтереси, побоювання (використовується метод картографії конфлікту). Виявляються об’єктивні й суб’єктивні причини, об’єкт конфлікту. Об’єктивні причини конфлікту: розходження в методах поведінки, цінностях; погані комунікації; обмежена кількість посад тренера-стажиста. Об’єкт конфлікту — посада тренера-стажиста на фірмі. Суб’єк­тивні причини конфлікту за схемою «Карта кон­флікту» (п. 5.4, рис. 5.5)

    7—8. Визначення на­мірів сторін, готовності домовитися самим

    Розробляється варіант вирішення проблеми та визначається, чи готові сторони домовитися самі, тобто чи прагнуть вони врегулювати конфлікт шляхом переговорів; чи потрібне втручання третьої сторони, чи потрібне інше рішення. Саблін заспокоївся й розцінив свою поведінку як вибух гніву, викликаний некоректною поведінкою Сєрова та необхідністю боротьби за посаду тренера, якої він довго прагнув. Саблін згодний на переговори із Сєровим, але в присутності третьої сторони. Сєров уважав себе незаслужено скривдженим, але через острах втратити цікаву роботу згодний на переговори, але також у присутності нейтральної сторони. До початку переговорів сторони вибачилися один перед одним за некоректну поведінку

    Закінчення табл. 5.1

    Етап
    діагностики конфлікту

    Зміст етапу

    9. Проведення переговорів

    Якщо сторони можуть домовитися самі, то пропонується відповідний варіант рішення з прогнозом на-
    слідків для кожної зі сторін, а також із розрахунком необхідних витрат. Третьою стороною було обрано заступника директора з організаційних питань Нікітіна. Переговори було проведено, конфлікт був вичерпаний

    10—11. Вибір посередника та проведення переговорів за його участю

    Якщо сторони не можуть самі дійти згоди, то пропонується проведення переговорів за участю третьої сторони (посередника), прогноз наслідків і розрахунок необхідних витрат

    12. Вирішення інши­ми методами

    Якщо розв’язання конфлікту неможливе за допомогою переговорів, то розробляється відповідне рішення (наприклад, зміна структури організації, звільнення одного з учасників), виробляється прогноз на­слідків і розрахунок необхідних витрат

    Новина для співробітників фірми виявилася несподіваною, усі були неприємно здивовані, трохи розгублені. Першим після тривалого мовчання Сєрова поздоровив Саблін, а потім відразу ж пішов. Усі інші також після коротких поздоровлень, зіславшись на невідкладні справи, пішли.

    Співробітники вважають таке рішення передчасним, оскільки, на їхню думку, в організації є більш досвідчені фахівці. Найбільше таким рішенням директора був незадоволений Саблін, тому що він сам прагнув бути зарахованим у стажисти. Атмосфера в колективі напружується.

    Невдовзі під час обговорення договору, що підготував Саблін, у присутності інших співробітників фірми Сєров вказує на недоліки даного договору, висловлюючи своє здивування, що такий досвідчений юрист, як Саблін, міг припуститися настільки очевидних, на його думку, помилок. Відбувається емоційна сцена із взаємними образами.

    Саблін відразу йде до директора з заявою про неможливість працювати в організації із Сєровим. Сєров теж пише заяву директорові про атмосферу цькування і переслідування в колективі, яку спричиняє Саблін.

    Наступного дня директор викликає обох співробітників до себе і говорить, що їхня поведінка ставить під сумнів його рішення щодо висування їх як кандидатів на посаду тренера-стажиста і пропонує самим усунути наявні суперечності найближчим часом, інакше він звільнить обох [16, с. 240—241].

    Проведемо діагностику даного конфлікту, заповнивши табл. 5.1 [16, с. 244—246].

    У проведенні діагностики конфлікту досить складним є визначення суб’єктів конфлікту, їхніх потреб, інтересів, побоювань, причин конфліктної взаємодії.

    Змістовний опис конфлікту.

    Системний підхід до дослідження конфлікту припускає визначення загальної понятійної схеми його опису [3, 55]. Схема включає одинадцять основних категоріальних груп: сутність; класифікацію; структуру; функції; еволюцію; генезис; динаміку; інформацію в конфлікті; попередження; завершення конфлікту, діагностику й дослідження (рис. 5.2).



    Рис. 5.2. Універсальна схема понятійного опису конфлікту
    [3, c. 138]


    Етапи аналізу конфліктів

    Процес вивчення будь-якого явища має свою логіку та складається з декількох етапів. Відомо вісім основних етапів наукового аналізу конфліктів (рис. 5.3).

    Інформаційний підхід до вивчення конфліктів

    Усі типи конфліктів належать до того класу явищ, у саморозвитку й дослідженні яких інформація відіграє ключову роль.



    Рис. 5.3. Основні етапи аналізу конфлікту [86]

    Можна сформулювати вихідні вимоги, що забезпечують системність інформаційного аналізу конфліктів. У проблемі вивчення й регулювання конфліктів існує чотири основні сфери. У кож­ній із них застосування інформаційного підходу має особливо-
    сті [3].

    • Сфера реальних конфліктів. Центральною регулятивною ланкою виникнення, розвитку й завершення конфлікту є моделі ситуації, що наявні у психіці учасників конфліктної взаємодії. Ядро конфлікту складає його об’єкт. Він має безліч характеристик. У кожного учасника конфлікту формується власне суб’єк­тивне уявлення про об’єкт конфлікту, його модель. Єдиним дже­релом формування моделей об’єкта конфлікту є інформація. Учас­ники конфлікту поводяться не відповідно до реального об’єкта
      конфлікту, а спираючись на його інформаційні моделі. Закономір­ності формування моделей об’єкта конфлікту в опонентів над­звичайно важливі для розуміння причин боротьби між людьми. Ці закономірності носять інформаційний характер. Важливо знати, яка інформація, як і чому впливає на формування моделі об’єкта конфлікту. Частина наявної істотної інформації про об’єкт конфлікту опонентами не враховується. Яка це інформація, чому вона не впливає на модель об’єкта конфлікту? Відповідь на всі ці важливі питання може дати системно-інформаційний аналіз конфлікту.

    В учасників конфлікту формуються інформаційні моделі конфліктної ситуації в цілому; мотивів і можливих дій протилежної сторони в конфлікті; своїх мотивів і можливостей у конфлікті; уявлень інших людей про нього; цілей усіх сторін, що беруть участь у конфлікті, та ін.

    Сам процес конфліктної взаємодії являє собою ніщо інше, як обмін інформацією між усіма основними й другорядними учасниками конфліктної ситуації. Інформаційний вплив учасників конфлікту один на одного виробляється з метою корекції поведін­ки сторін у потрібному напрямі. Ключ до розуміння конфліктів лежить у дослідженні інформаційного середовища, в умовах і під впливом якого вони виникають, розвиваються й завершуються.

    • Стереотипи поведінки людей у конфліктах є результатом інформаційного впливу досвіду попереднього життя людини. Стереотипи, що сформувалися в процесі життя, часто відіграють вирішальну роль у виборі способу поведінки в конкретній ситуації. Яка інформація та який образ впливає на закріплення визначених стереотипів соціальної поведінки? Яку роль відіграє особистий життєвий досвід людини? Який вплив має досвід інших людей, що його спостерігає людина? Яка інформаційна роль культури, мистецтва, релігії в конфліктній поведінці людей? Чи можна за допомогою інформації спровокувати чи, навпаки, запобігти виникненню конфліктів? Коли і як це робиться? Як впливати на засоби масової інформації з метою мінімізації їхнього деструктивного впливу на конфліктність окремих людей, соціаль­них груп, суспільства в цілому? Відповіді на ці питання може дати системно-інформаційний аналіз зовнішнього стосовно конфлік­тів середовища, об’єктивних і організаційно-управлінських причин виникнення конфліктних ситуацій.

    • Вплив третьої сторони на конфлікт із метою його кон­структивного розв’язання носить інформаційний характер. Уся діяльність керівників із запобігання й розв’язання конфліктів являє собою інформаційний вплив на їх учасників. Ефективність управління конфліктами підвищиться, якщо знати, яку інфор­мацію, коли, у якій формі, якому учасникові конфлікту повідомляти з метою необхідної корекції його поведінки. Керівник повинен також знати, яку інформацію необхідно зібрати для того, щоб його втручання в розвиток подій не принесло шкоди, було обґрун­тованим. Якісне інформаційне забезпечення управління конфлік­том — важлива умова успішної роботи керівника.

    • У конфліктологічних дослідженнях на підприємствах не використовується цінна інформація, накопичена в працях із соціології, що стосується проблем методології наукового дослідження, його етапів і програм.

    5.4. Інструментарій технології
    діагностики конфлікту

    1   ...   7   8   9   10   11   12   13   14   ...   30


    написать администратору сайта