Главная страница
Навигация по странице:

  • Выполнение задания в рабочей тетради

  • Проверка домашнего задания в рабочей тетради

  • Выполнение контрольной работы

  • Вариант 2

  • What will the weather be like tomorrow Read and complete, e.g. Rome / sunny and hot. It will be sunny and hot in Rome. London / windy and rainy

  • 1) boots; 2) flippers; 3) sleeping bag; 4) sunglasses; 5) swimsuit. 1) Where is Dave going to go this summer — b

  • What is Dave going to do — e Who is Dave going to go with — c

  • It will be cold and snowy in Murmansk.

  • All children like playing with a ... when they’re small.

  • Наговицына

  • 4 класс конспект. Back together! Планируемые результаты


    Скачать 1 Mb.
    НазваниеBack together! Планируемые результаты
    Дата06.06.2022
    Размер1 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла4 класс конспект.docx
    ТипУрок
    #573626
    страница33 из 33
    1   ...   25   26   27   28   29   30   31   32   33

    Stand up and look around,

    Shake your head and turn around,

    Stamp your feet upon the ground,

    Clap your hands and then sit down.

    1. Продолжение работы по теме урока

    1. Выполнение задания в рабочей тетради

    Упр. 1 (с. 66).

    • Open your workbooks at page 66, please.

    (Ученики читают вопросы теста и выбирают правильный от­вет, учитель помогает по мере необходимости. Затем дети слушают запись (при необходимости несколько раз), выполняют задание и проверяют все вместе.

    Ответы: lb, 2а, ЗЬ, 4а, 5Ь.)

    1. Работа по учебнику

    Упр. 5 (с. 135).

    (Учитель читает и объясняет задание. Ученики читают текст и отвечают на вопросы учителя.)

    • Why is Tom happy?

    • Where is he going to travel?

    (Ученики выполняют задание самостоятельно, а затем про­веряют все вместе.)

    1. Подведение итогов урока

    • Count your points, please. Who’s got 100 points?

    (Ученики подсчитывают набранные баллы, и учитель отмечает

    детей, набравших наибольшее их количество. После этого учитель обращает внимание учащихся на таблицу Now I сап в учебнике (с. 135).)

    • Tick the statements which are true for you.

    (Дети отмечают предложения, а затем отвечают на вопросы учителя (поднимают руки при утвердительном ответе).)

    • Can you name holiday items?

    • Can you talk about holiday plans?

    • Can you ask and answer questions?

    • Can you talk about countries?

    • Can you talk about the weather?

    • Can you write a letter about your holiday?

    (Учитель оценивает деятельность учащихся на уроке. Затем записывает домашнее задание на доске, а ученики — в дневниках.

    Рабочая тетрадь: упр. 2 (с. 66), упр. 3, 4 (с. 67); повторить ма­териал модуля 8.)

    • We’ll have to stop there. Goodbye! (Goodbye!)

    Урок 6 7. Modular Test 8

    Цель: проверить, как учащиеся усвоили языковой материал модуля 8.

    Оборудование: копии контрольных заданий.

    Ход урока

    1. Организационный момент

    • Good morning, children! (Good morning, teacher!)

    • How are you? (Fine, thanks.)

    • Are you all here?

    1. Актуализация знаний

    Проверка домашнего задания в рабочей тетради

    (Учитель проверяет выполнение упр. 2 (с. 66).)

    • Where are you going to go?

    • When are you going to go there?

    • How are you going to travel?

    • What are you going to do?

    • Who are you going to go with?

    (Ученики задают друг другу вопросы в парах. Затем учитель проверяет ответы в упр. 3 и 4 (с. 67).)

    1. Работа по теме урока

    Выполнение контрольной работы

    Today you’re writing a test.

    (Дети выполняют контрольную работу № 8 из сборника кон­трольных заданий Spotlight Test Booklet 4. Учитель также может предложить ученикам контрольные задания, приведенные ниже (2 варианта).)

    Вариант 1

    1. Read and write the word.

    e.g. You can use it when you go camping. TTEN — tent

    1. You wear these when you walk up in the mountains. BTOSO

    2. Girls wear this when they swim. M1SWUSIT

    3. You can swim faster with these. FPILPERS

    4. You can sleep in it. LESEPNIG ABG

    5. We wear these over our eyes when it’s sunny. UNSSSGLAES

    1. Read and fill in What, When, Where, Why, Who. Then match the questions to the answers.

    1. ... is Pam going to go this summer? a) by plane

    2. ... is Pam going there? b) to Turkey

    3. ... is Pam going to travel? c) with her Mum and Dad

    4. ... is Pam going to do? d) in May

    5. ... is Pam going to go with? e) go swimming

    1. What will the weather be like tomorrow? Read and complete, e.g. Rome / sunny and hot. It will be sunny and hot in Rome.

    1. Moscow / windy and rainy

    2. Paris / cool and cloudy

    3. Cairo / very hot

    4. Novosibirsk / cold and snowy

    Keys:

    1. 1) boots; 2) swimsuit; 3) flippers; 4) sleeping bag; 5) sunglasses.

    2. 1) Where is Pam going to go this summer? — b

    1. When is Pam going there? — d

    2. How is Pam going to travel? - a

    3. What is Pam going to do? — e

    4. Who is Pam going to go with? — c

    1. 1) It will be windy and rainy in Moscow.

    1. It will be cool and cloudy in Paris.

    2. It will be very hot in Cairo.

    3. It will be cold and snowy' in Novosibirsk.

    Вариант 2

    1. Read and write the word.

    e.g. Girls and boys like wearing them. EJASN — jeans

    1. You wear these when you walk up in the mountains. BTOSO

    2. You can swim faster with these. FP1LPERS

    3. You can sleep in it. LESEPNIG ABG

    4. We wear these over our eyes when it’s sunny. UNSSSGLAES

    5. Girls wear this when they swim. MISWUSIT

    1. Read and fill in What, When, Where, Why, Who. Then match the questions to the answers.



    2. 1)

      ... is Dave going to go this summer?

      a) by train

      2)

      ... is Dave going there?

      b) to Poland

      3)

      ...is Dave going to travel?

      c) with his friends

      4)

      ...is Dave going to do?

      d) in August

      5)

      ... is Dave going to go with?

      e) visit museums



      What will the weather be like tomorrow? Read and complete, e.g. Rome / sunny and hot. It will be sunny and hot in Rome.

    1. London / windy and rainy

    2. New York / cool and cloudy

    3. Florida / very hot

    4. Murmansk / cold and snowy

    Keys:

    1. 1) boots; 2) flippers; 3) sleeping bag; 4) sunglasses; 5) swimsuit.

    2. 1) Where is Dave going to go this summer? — b

    1. When is Dave going there? — d

    2. How is Dave going to travel? - a

    3. What is Dave going to do? — e

    4. Who is Dave going to go with? — c

    1. 1) It will be windy and rainy in London.

    1. It will be cool and cloudy in New York.

    2. It will be very hot in Florida.

    3. It will be cold and snowy in Murmansk.

    1. Подведение итогов урока

    (Учитель оценивает деятельность учащихся на уроке.)

    — It’s time to stop now. Goodbye! {Goodbye!)

    Примечание. Учитель может предложить детям выполнить часть упражнений или все упражнения для данного модуля на с. 45, 47 в «Языковом портфеле» {Му Language Portfolio).

    Урок 68. April Fool’s Day!

    Цели: познакомить с тем, как отмечают первое апреля в неко­торых странах; развивать навыки аудирования, чтения, говорения и письма.

    Оборудование: заполненные учителем карточки Progress Report Cards', наклейки April Fool's Stickers', смайлики для оценивания ра­боты на уроке.

    Ход урока

    1. Организационный момент

    • Good morning, boys and girls! {Good morning, teacher!)

    • How are you? {Fine, thanks.)

    • Who’s away today?

    (Учитель раздает детям проверенные контрольные работы и анализирует их. Каждый ученик получает карточку Progress Report Card с оценкой его знаний материала модуля 8.)

    1. Фонетическая разминка

    (Учитель предлагает ученикам вспомнить и прочитать по памя­ти все скороговорки, которые они повторяли в течение года. Мож­но написать скороговорки с пропущенными словами на доске.)

    Mark likes playing the ... in the park.

    Paul is ... and he’s very sporty.

    A girl with golden curls serves ... on Thursday.

    In the magic garden there are lots of... on the green mango tree.

    Have a good look at a cookery ....

    Let’s go to the ... after school. It’s cool.

    The teacher often asks the class to make ... . The students like the task.

    All children like playing with a ... when they’re small.

    Did you like my ... yacht? Yes, it was yummy. I liked it a lot.

    1. Работа по теме урока

    Работа по учебнику

    (На доске красочный заголовок: April Fool’s Day!Учитель чи­тает его вслух.)

    • When is April Fool’s Day? {It’s on the 7st of April.)

    • Is it a special day in our country? (Yes, it is.)

    • What do people do on that day? {They play jokes and have fun.)

    (Ученики могут рассказать на русском языке, как они обычно разыгрывают своих друзей и знакомых первого апреля.)

    Today you’ll learn what people do on April Fool’s Day in other countries.

    Упр. 1 (c. 140).

    • First, let’s see what Arthur and Rascal do on that day. Open your books at page 140. Look at the pictures, listen and say who an April Fool is.

    (Ученики слушают запись или просматривают эпизод на DVD и отвечают на вопрос: Rascal is an April Fool. Учитель объясняет значение незнакомых слов.)

    chase away — выгнать прочь silly — глупый

    (Дети слушают запись еще раз и повторяют реплики в паузах. Учитель исправляет ошибки в произношении и интонации. После этого ученики читают текст по ролям.)

    • Who played the joke on Rascal?

    • Did he like the joke?

    Упр. 2 (c. 141).

    (Учитель читает задание и первый абзац текста и объясняет значение незнакомых слов и выражений. Ученики читают осталь­ной текст, выполняют задание самостоятельно, а затем проверяют все вместе. Учитель задает вопросы по содержанию текста.)

    • When do the English play jokes? Why?

    • What do the school children stick on each other’s backs?

    • What do they shout?

    • What do people throw on one another in India?

    1. Динамическая пауза

    • Let's have a break and do exercise.

    Jump the rope, jump the rope,

    Jump, jump, jump.

    Jump it high, and jump it low,

    Jump, jump, jump.

    Jump it fast, and jump it slow,

    Jump, jump, jump.

    1. Продолжение работы по теме урока

    Викторина «Crazy Quiz»

    (Учитель делит учеников на команды.)

    I ’ll ask you lots of questions. You have to answer the questions as quickly as you can. Be careful!

    • Is there an orange on my desk?

    • Have you got a green dog?

    • Are your boots on your feet?

    • Am I your teacher or your sister?

    • Can you open the door with your teeth?

    • Are your eyes pink?

    • Is your nose on your face?

    • Does a bottle have ears?

    • Am I speaking English or Russian?

    • Can you eat with a pencil?

    • Is there a banana in your bag?

    • Can big elephants fly?

    • Are you wearing a black hat?

    • Is it summer, autumn, winter or spring now?

    • Am I standing on a chair?

    • Does a year have 20 months?

    (Учитель может давать специальные наклейки April Fools Stickers ученикам, ответившим на вопрос неверно. Проигрывает та команда, которая получила больше наклеек.)

    1. Подведение итогов урока

    • What do you like in our lesson best?

    (Учитель оценивает деятельность учащихся на уроке.)

    • You’ve got “funny faces” on your desks. Show please how you liked the lesson.

    (Ученики показывают смайлик соответствующего цвета.)

    • That’s all for today. Goodbye! (Goodbye!)

    Содержание

    Starter Unit. BACK TOGETHER! 1

    Урок 1. Back together! 1

    Урок 2. Back together! 3

    Module 1. FAMILY & FRIENDS! 5

    Урок 3. One big happy family! 5

    Урок 4. One big happy family! 7

    Урок 5. My best friend! 9

    Урок 6. My best friend! Fun at school. Arthur + Rascal 13

    Урок 7. Goldilocks and the Three Bears 15

    Урок 8. English-speaking countries of the world. 18

    Russian millionaire cities 18

    Урок 9. Now I know 20

    Урок 10. Modular Test 1 22

    Module 2. A WORKING DAY! 25

    Урок 11. The Animal Hospital 25

    Урок 12. The Animal Hospital 27

    Урок 1 3. Work and play! 29

    Урок 14. Work and play! Fun at school. Arthur + Rascal 32

    Урок 15. Goldilocks and the Three Bears 34

    Урок 1 6. A day in my life! 36

    What Russian children want to be 36

    Урок 17. Now I know 38

    Урок 18. Modular Test 2 41

    Module 3. TASTY TREATS! 44

    Урок 2 2. Make a meal of it! Fun at school. Arthur + Rascal 52

    Урок 2 3. Goldilocks and the Three Bears 54

    Урок 24. What’s for pudding? 57

    What would you like for your tea? 57

    Урок 2 5. Now I know 59

    Урок 2 6. Modular Test 3 60

    Module 4. AT THE ZOO! 65

    Урок 2 7. Funny animals! 65

    Урок 2 8. Funny animals! 67

    Урок 29. Wild about animals! 69

    Урок 30. Wild about animals! itun at school. Arthur + Rascal 72

    Урок 31. Goldilocks and the [Three Bears 76

    Урок 3 2. A walk in the wild! 78

    Animals need our help! 78

    Урок 3 4. Modular Test 4 86

    Module 5. WHERE WtRE YOU YESTERDAY? 89

    Урок 3 6. Teapar^y! 90

    Урок 3 7. Tea party! 92

    Урок 3 8. All our yesterdays! 94

    Урок 3 9. All our yesterdays! Fun at school. Arthur + Rascal 96

    Урок 41. Birthday wishes! The Day of the City 103

    Урок 42. Now I know 106

    Урок 4 3. Modular Test 5 109

    Module 6. TELL THE TALE! 111

    Урок 44. The Hare and the Tortoise 112

    Урок 4 5. The Hare and the Tortoise 114

    Урок 4 6. Once upop a time! 116

    Урок 4 7. Once upon a time! Fun at school. Arthur + Rascal 119

    Урок 48. Goldilocks and the Three Bears 122

    Урок 4 9. The story behind the rhyme! 125

    The world of Fairy Tales 125

    Урок 50. Now I know 127

    Урок 51. Modular Test 6 130

    Module 7. DAYS TO REMEMBER! 134

    Урок 5 2. The best of times! 134

    Урок 53. The best of times! 137

    Урок 5 4. Magic moments! 141

    Урок 5 5. Magic moments! Fun at school. Arthur + Rascal 143

    Урок 5 6. Goldilocks and the Three Bears 145

    Урок 5 7. Alton Towers. 147

    The days we remember 147

    Урок 58. Now I know 150

    Урок 5 9. Modular Test 7 151

    Module 8. PLACES TO GO! 154

    Урок 6 0. Good times ahead! 156

    Урок 61. Good times ahead! 158

    Урок 6 2. Hello,sunshine! 160

    Урок 6 3. Hello, sunshine! Fun at school. Arthur + Rascal 162

    Урок 64. Goldilocks and the Three Bears 165

    Урок 6 5. Florida fun! Travelling is fun 167

    Урок 66. Now I know 169

    Урок 6 7. Modular Test 8 172

    Урок 68. April Fool’s Day! 175

    Содержание 223

    В ПОМОЩЬ ШКОЛЬНОМУ УЧИТЕЛЮ

    Наговицына Ольга Вениаминовна

    ПОУРОЧНЫЕ РАЗРАБОТКИ
    ПО АНГЛИЙСКОМУ ЯЗЫКУ


    к УМК Н.И. Быковой и др. («Spotlight»)

    4 класс

    Выпускающий редактор Наталья Муравьёва
    Дизайн обложки Юлии Морозовой
    Вёрстка Дмитрия Сахарова


    По вопросам приобретения книг издательства «ВАКО»
    обращаться в ООО «Образовательный проект»
    по телефонам: 8 (495) 778-58-27, 967-19-26.

    Сайт: www.obrazpro.ru

    Приглашаем к сотрудничеству авторов.
    Телефон: 8 (495) 507-33-42. Сайт: www.vaco.ru

    Налоговая льгота —

    Общероссийский классификатор продукции ОК 005-93-953000.
    Издательство «ВАКО»

    Подписано в печать 01.08.2016.

    Формат 84* 108/32. Печать офсетная. Гарнитура Newton.

    Уел. печ. листов 11,76. Тираж 3000 экз. Заказ №0778.

    Отпечатано в полном соответствии с предоставленными материалами
    в типографии ООО «Чеховский печатник».

    142300, Московская область, г. Чехов, ул. Полиграфистов, д. 1.
    Тел.: +7-915-222-15-42, +7-926-063-81-80.
    1   ...   25   26   27   28   29   30   31   32   33


    написать администратору сайта