Главная страница

Невра. ЧБ Неврология. Чутлива функція нервової системи та синдроми її ураження (4,0 академ год) Локалізація нейронів поверхневої чутливості


Скачать 4.66 Mb.
НазваниеЧутлива функція нервової системи та синдроми її ураження (4,0 академ год) Локалізація нейронів поверхневої чутливості
АнкорНевра
Дата04.04.2022
Размер4.66 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файлаЧБ Неврология.doc
ТипДокументы
#441725
страница13 из 19
1   ...   9   10   11   12   13   14   15   16   ...   19

РОЗСІЯНИЙ СКЛЕРОЗ. ГОСТРИЙ РОЗСІЯНИЙ ЕНЦЕФАЛОМІЄЛІТ.

БІЧНИЙ АМІОТРОФІЧНИЙ СКЛЕРОЗ

(4,0 академ. год)









№ п/п

Типові клінічні задачі ІІ рівня


Еталон відповіді

1

2


3



У хворої поступово упродовж кількох років з’явився нижній спастичний парапарез, не викликаються черевні рефлекси, випала вібраційна чутливість в ногах, є періодичне нетримання сечі.

Які структури уражені і на якому рівні?

Для якого захворювання характерна така симптоматика?

Уражені пірамідні шляхи і задні канатики з обох боків у верхньогрудному відділі спинного мозку.

Для РС.



У хворої на фоні катару верхніх дихальних шляхів, підвищеної температури гостро виникло блювання, виявляються менінгеальні знаки, парези кінцівок, бульбарні порушення.

Яке захворювання можна запідозрити?

Гострий розсіяний енцефаломієліт



Під час обстеження у хворого виявлено змішаний верхній парапарез рук з атрофією м’язів рук і плечового поясу, підвищени­ми рефлексами з рук, фібрилярними посіпуваннями у м’язах.

Які структури постраждали?

Яке захворювання можна запідозрити?

Уражені мотонейрони передніх рогів спинного мозку на рівні шийного стовщення та пірамідні шляхи з обох боків вище шийного стовщення.

БАС



У хворої 22 років після пологів знизився зір на ліве око. Хвора пройшла курс лікування з приводу ретробульбарного невриту в офмальмологічному відділенні. Через півроку з’явилась слабкість нижніх кінцівок, прояви атаксії. Виявлені дрібноамплітудний ністагм при крайніх відведеннях очних яблук, скандована мова, інтенційний тремор та мимопопадання при координаторних пробах, нижній центральний парапарез, симптом Бабінського з обох боків. На очному дні – атрофія дисків зорових нервів.

Який топічний діагноз?

Яке захворювання можна запідозрити?

Уражені пірамідні шляхи, мозочок та його шляхи, зоровий нерв.

Розсіяний склероз.



У хворого 58 років спостерігається бульбарний синдром, схуднення і слабкість м’язів верхніх кінцівок. Рухи язика обмежені, виявляються фібрилярні посмикування його м’язів. Знижені глотковий рефлекс і рефлекс з м’якого піднебіння. Тетрапарез з атонією і атрофією м’язів плечового поясу та рук. Рефлекси з рук і ніг високі, черевні рефлекси збережені.

Які структури постраждали?

Яке захворювання можна запідозрити?

Ураження рухових ядер ІХ, Х, ХІІ пар черепних нервів, передніх рогів шийного потовщення спинного мозку, двобічне ураження пірамідних шляхів.

Бічний аміотрофічний склероз.



№п/п

Нетипові клінічні задачі ІІІ рівня

Еталон відповіді

1

2

3

1.

У дитини 14 років на фоні лихоманки і підвищення температури тіла до 38ºС на 3-й день з’явились головний біль, психомоторне збудження. На 5-й день приєднались слабкість у ногах і руках, порушення ковтання, затримка сечі. Відмічена косоокість, помірний птоз, тетрапарез з низьким м’язовим тонусом, болючість периферичних нервових стовбурів, дистальна гіпестезія за типом “рукавичок” і “шкарпеток”, помірні менінгеальні знаки.

Який клінічний діагноз?

Які додаткові методи обстеження необхідно провести?

Гострий розсіяний енцефаломієліт.

МРТ головного мозку, консультація окуліста (очне дно), дослідження спинномозкової рідини.

2.

У хворої 26 років знизився зір на праве око. Ефективно лікува­лася з приводу ретробульбарного невриту зорового нерва. Через рік з’явились двоїння, слабкість у ногах, похитування під час ходи, утруднене сечовипускання. Не доводить праве очне яблуко назовні, горизонтальний ністагм, мова скандована, центральний тетрапарез з гіпертонією м’язів, гіперрефлексією глибоких рефлексів, патологічними симптомами Бабінського з обох боків, виявляються мегалографія, інтенційний тремор та мимопопадання при координаторних пробах, зниження вібраційного чуття в кінцівках. На очному дні – атрофія дисків зорових нервів.

Обгрунтуйте топічний діагноз.

Поставте клінічний діагноз.

Уражені пірамідні шляхи, мозочок та його шляхи, зоровий, відвідний нерви, задні канатики спинного мозку.

Розсіяний склероз, ремітуючий перебіг.

3.

Хворий 52 років два роки тому помітив посіпування м’язів рук. Через рік з’явились схуднення м’язів і слабкість спочатку у правій, потім у лівій руці. Виникло утруднення під час ковтання, особливо рідкої їжі. Мова стала нечіткою, змазаною. Рухи язика обмежені, відмічаються фібрилярні посіпування його м’язів. Знижені глотковий рефлекс і рефлекс з м’якого піднебіння. Підвищений нижньощелепний рефлекс, періодично виникають насильницький сміх та плач. Тетрапарез з атонією і атрофією м’язів плечового поясу та рук. Рефлекси з рук і ніг високі, черевні рефлекси збережені. Чутливість не порушена.

Обгрунтуйте топічний діагноз.

Поставте клінічний діагноз.

Ураження рухових ядер язикоглоткових, блука­ючих і під’язикових нервів, передніх рогів шийного потовщення спинного мозку, двобічне ураження кірково-ядерних та кірково-спинномозкових шляхів.

Бічний аміотрофічний склероз.
1   ...   9   10   11   12   13   14   15   16   ...   19


написать администратору сайта