Главная страница
Навигация по странице:

  • ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ

  • 1. Поняття та еволюція мерчандайзингу 2. Цілі та завдання мерчандайзингу 3. Поведінка споживачів як основа мерчандайзингу

  • 1. Поняття та еволюція мерчандайзингу

  • Мерчендайзинг

  • Опорний конспект лекцій. ОПОРИНИЙ КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ_МАЕ. Конспект лекцій галузь знань 0305 Економіка та підприємництво


    Скачать 362 Kb.
    НазваниеКонспект лекцій галузь знань 0305 Економіка та підприємництво
    АнкорОпорний конспект лекцій
    Дата14.09.2021
    Размер362 Kb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаОПОРИНИЙ КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ_МАЕ.doc
    ТипКонспект
    #232285
    страница1 из 11
      1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11



    Міністерство освіти та науки України
    УМАНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ САДІВНИЦТВА

    Кафедра маркетингу

    Мерчандайзинг

    ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ

    Галузь знань: 0305 – Економіка та підприємництво

    Напрям підготовки 6.030507 «Маркетинг»

    Умань – 2016

    Укладач: Мазур Юрій Павлович, к.е.н, доцент кафедри маркетингу

    Рецензенти:

    Лисенко Наталія Олександрівна, к.е.н. , доцент кафедри економіки та підприємництва Уманської філії Європейського університету

    Бобко Валентин Володимирович, к.е.н., доцент кафедри обліку і оподаткування

    Мерчандайзинг. Опорний конспект лекцій для вивчення дисципліни «Мерчандайзинг» для студентів напряму підготовки 6.030507 «Маркетинг». Умань :УНУС, 2016, -25 с.

    Розглянуто та рекомендовано для практичного використання на засіданні кафедри маркетингу

    (Протокол від. “01» вересня 2016 року № 1).

    Розглянуто та рекомендовано до друку методичною комісією факультету економіки і підприємництва Уманського національного університету садівництва

    Мазур Ю.П., 2016 рік

    УНУС, 2016 рік
    Тема 1. Теоретичні о снови мерчандайзингу

    1. Поняття та еволюція мерчандайзингу

    2. Цілі та завдання мерчандайзингу


    3. Поведінка споживачів як основа мерчандайзингу

    4. Інструменти та правила мерчандайзингу


    1. Божкова В.В. Мерчандайзинг : навч. посіб. / Божкова В.В., Ба-щук Т.О. - Суми : ВТД "Університетська книга", 2007. - 125 с. 2. Мельник І.М. Мерчандайзинг : навч. посіб. / Мельник I. М., Хом'як Ю. М. - К. : Знання, 2009. - 309 с. 3. Сысоева СВ. Мерчандайзинг. Курс управления ассортиментом в рознице / Снегирева В.В., Бузукова Е. А. - СПБ. : Питер, 2008. - 226 с.

    1. Поняття та еволюція мерчандайзингу

    В умовах загострення конкуренції на ринку окремі виробники товарів у США з середини 60-х років почали використовувати технологію мерчандайзингу) як один із ефективних інструментів боротьби за покупця, за самостійний вибір ним товарів певної марки в умовах відсутності продавця. — Мерчендайзинг у цей час виступав як спосіб виграти простір на полицях магазинів самообслуговування і за рахунок збільшення візуальної презентації товарів — вплинути на рішення покупця щодо придбання певних товарів ("товар сам повинен продавати себе».

    "Мерчендайзинг -сукупність методів і технік, об'єднаних з метою активізувати роль товару в процесі продажу з допомогою оптимізації його представлення та оточення і тим самим підвищити його рентабельність.

    "Мерчендайзинг сукупність досліджень та прикладних методів, які застосовуються спільно або відокремлено рітейлорами та виробниками з метою підвищення рентабельності торговельної точки і збільшення збуту шляхом постійної адаптації асортименту до вимог ринку та адекватного представлення товарів.

    "Мерчендайзинг - комплекс заходів, спрямованих на привернення уваги покупців, напр. — проведення "public relations", розміщування товарів у торговому залі, оформлення торгових прилавків, розповсюдження рекламних проспектів, плакатів і т.ін.".

    Залежно від цільового спрямування дослідження різні автори вважають мерчендайзинг і новою формою продажу товарів, і сукупністю дій, необхідних для показу товару покупцеві у найбільш вигідному ракурсі, і підтримкою товару, яка здійснюється в системі вільного вибору за умови необхідності захисту товару самим себе і т.п.:

    ♦ мерчендайзинг це система організації продажу товару та управління ним;

    ♦ мерчендайзинг це маркетинг в пункті роздрібного продажу товарів;

    ♦ мерчендайзинг це мистецтво (технологія) викладання товарів;

    ♦ мерчендайзинг це система заходів, які здійснюються в межах магазину і спрямовані на те, щоб покупцеві було зручно, приємно та вигідно здійснювати покупки тощо.

    Ці та подібні визначення мерчендайзингу фактично співвідносяться одне з одним як ціле і його частини або ж як окремі аспекти складного явища, яке має, до того ж, ще й різні форми і прояви. В спеціальній літературі виділяють централізований мерчендайзинг, візуальний мерчендайзинг, сезонний мерчендайзинг, електронний мерчендайзинг, мерчендайзинг постачальника і мерчендайзинг торговця, суть і зміст яких значно відрізняються між собою.

    Мерчендайзинг є комплексом технологій продажу, які дозволяють представити реалізовуваний товар потенційному покупцеві в найбільш вигідних матеріальних і психологічних умовах.

    В сучасних умовах фахівці визначають мерчендайзинг як об'єктивно необхідний засіб активізації збуту продукції для виробників і підвищення рентабельності торговельного простору для роздрібних торговців, як невід'ємний елемент культури торгівлі для крупних виробників товарів масового споживання та крупних корпоративних торговельних мереж (насамперед тих, в асортименті яких переважають продукти харчування). Разом з тим, мерчендайзинг може застосовуватися і в інших магазинах і для активізації продажу товарів інших груп.

    Метою мерчендайзингу є:

    з точки зору виробника - оптимізація внутрішньо-магазинного простору, на якому представлений йото товар, для забезпечення збуту цього товару у більших кількостях;

    з точки зору роздрібного торговця - збільшення обсягів продажу товарів за умови оптимізації рівня торговельної надбавки та мінімізації загальних витрат, пов'язаних з продажем даного товару
      1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11


    написать администратору сайта