Главная страница
Навигация по странице:

  • Тема 4_МЕРЧАНДАЙЗИНГ ТОВАРІВ НЕПРОДОВОЛЬЧОЇ ГРУПИ Мерчандайзинг парфумерно-косметичної продукції Мерчандайзинг готового одягу

  • Мерчандайзинг побутової техніки та електроніки

  • 2. Мерчандайзинг готового одягу

  • 3. Мерчандайзинг побутової техніки та електроніки

  • Тема 5_ВИКОРИСТАННЯ POS-МАТЕРІАЛІВ

  • 1. Сутність рекламно-інформаційної підтримки в магазині Поняття "POS- матеріали"

  • Опорний конспект лекцій. ОПОРИНИЙ КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ_МАЕ. Конспект лекцій галузь знань 0305 Економіка та підприємництво


    Скачать 362 Kb.
    НазваниеКонспект лекцій галузь знань 0305 Економіка та підприємництво
    АнкорОпорний конспект лекцій
    Дата14.09.2021
    Размер362 Kb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаОПОРИНИЙ КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ_МАЕ.doc
    ТипКонспект
    #232285
    страница9 из 11
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11

    4. Мерчандайзинг безалкогольних напоїв і соків


    Безалкогольні напої використовуються переважно для тамування спраги. Вони характеризуються приємним смаком завдяки вмісту цукру й інших екстрактивних речовин, які потрапляють із соками, екстрактами, морсами тощо. До безалкогольних напоїв відносяться мінеральні води, плодово-ягідні негазовані безалкогольні напої та газовані безалкогольні напої.

    Мінеральні води поділяються на природні мінеральні води та штучні води. Залежно від складу і дії на організм людини природні мінеральні води ділять на столові, лікувально-столові та лікувальні. Штучні води - це прозорі, без кольору, без запаху, без осаду солонуваті води, які виготовлюються способом розчинення у питній воді солей кальцію, магнію з подальшим насиченням вуглекислотою (масовою вагою не менше 0,4 %).

    До плодово-ягідних негазованих безалкогольних напоїв відносять плодово-ягідні соки, сиропи, екстракти і морси.

    До газованих безалкогольних напоїв належать напої, які одержують штучним насиченням вуглекислотою питної води з додаванням соків, сиропів, настоїв, харчових кислот, барвників, есенцій та ін.

    Відділ "Безалкогольні напої та соки" доцільно розміщувати вздовж периметра магазину поряд з відділом "Овочі та фрукти". Правильна викладка напоїв у торговельному залі магазину суттєво впливає на рішення покупців щодо купівлі й орієнтації в асортименті представленої продукції.

    Мінеральні й ароматизовані води обов'язково викладають у різних місцях даного відділу. Також окремо розміщають воду у пластиковій і скляній тарі. Викладку газованих і мінеральних напоїв доцільно здійснювати вертикально, за виробниками, зліва направо, від дорогої до дешевої позиції.

    На нижніх полицях викладають воду у ємностях великих розмірів: 10, 5, 3, 2 і 1,5 літри. На середніх полицях представляють воду, що користується найбільшим попитом у ємностях 1,5 і 1,0 л; на верхніх полицях розміщують бутильовану воду ємністю до 0,5 л.

    Під час розміщення води в холодильному обладнанні слід дотримуватися таких самих принципів викладки.

    Необхідно чітко стежити за ротацією товару: товари з більш тривалим строком зберігання необхідно розміщувати позаду товару з меншим строком зберігання (принцип ФІФО).

    Для просування нових брендів цієї категорії необхідна активна рекламна підтримка у вигляді рекламних плакатів, воблерів тощо.

    Сік - продукт прибутковий і перспективний. З кожним роком обсяги продажу соків у роздрібній торговельній мережі зростають. Формуючи в магазині асортимент соків необхідно орієнтуватися на марки-лідери, враховувати питому вагу виробників соків на ринку, товарооборотність різних видів і марок соків і надавати споживачам можливість вибору соків різних цінових категорій - від преміум-класу до відносно дешевого продукту.

    Соки в магазинах самообслуговування викладають таким чином:

    - У крупних супермаркетах і гіпермаркетах найчастіше застосовують угрупування за видами. Наприклад, вертикальним блоком на весь стелаж виставляються апельсинові соки всіх виробників, яблучні всіх виробників і т. п. Таке угрупування на великих торговельних площах зручніше для покупців. А в менших за розміром магазинах (районних супермаркетах, магазинах біля будинку) соки групують за марками (корпоративним блоком). Наприклад, блоками виставляються "Rich", "Садочок" і т. ін. Соки однієї марки викладають вертикальними блоками на 2-4 полиці, так, щоб крупні упаковки однієї марки знаходилися під упаковками меншого об'єму (тектонічний принцип викладки). Що стосується викладки соків однієї марки усередині такого блоку, то зазвичай використовують статистику продажів соків за видами, а також рекомендації виробника/постачальника. Зазвичай найбільше продають апельсиновий, томатний і яблучний соки, але в різних регіонах покупці можуть мати інші переваги. Використовують також дві системи угрупування сильніших і слабкіших видів усередині блоку за маркою: "стіна фортеці" (сильні позиції ставляться по краях блоку) і "міцний горішок" (сильні позиції ставляться в центр);

    - за ціновими діапазонами: на нижніх полицях виставляються дешеві марки соків, на рівні грудей і очей - середнього цінового сегмента, вгорі - дорогі, наприклад, натуральні соки в скляних пляшках;

    - за об'ємом упаковки: крупні упаковки (1,5-2 л) і дешеві вітчизняні соки в 3-літрових скляних банках розміщують на нижніх полицях; від рівня стегна до рівня очей викладають упаковки об'ємом 11,5 л; упаковки соків об'ємом 0,2 л (дитячі) викладають на рівні очей дитини;

    - за принципом "питомої ваги у товарообороті або прибутку": марки-лідери викладають на рівні очей, а такі, що менш продаються, - на рівні пояса;
    Тема 4_МЕРЧАНДАЙЗИНГ ТОВАРІВ НЕПРОДОВОЛЬЧОЇ ГРУПИ

    1. Мерчандайзинг парфумерно-косметичної продукції

    2. Мерчандайзинг готового одягу

    3. Мерчандайзинг побутової техніки та електроніки

    1. Божкова В.В. Мерчандайзинг : навч. посіб. / Божкова В.В., Ба-щук Т.О. - Суми : ВТД "Університетська книга", 2007. - 125 с. 2. Мельник І.М. Мерчандайзинг : навч. посіб. / Мельник I. М., Хом'як Ю. М. - К. : Знання, 2009. - 309 с. 3. Сысоева СВ. Мерчандайзинг. Курс управления ассортиментом в рознице / Снегирева В.В., Бузукова Е. А. - СПБ. : Питер, 2008. - 226 с.

    1. Мерчандайзинг парфумерно-косметичної продукції

    Магазини парфумерії та косметики завжди користувались і продовжують користуватися попитом у споживачів. З поступовим розвитком роздрібної торгівлі змінюються і концепції реалізації парфумерно-косметичної продукції.

    У спеціалізованих магазинах представлено розгорнутий асортимент парфумерно-косметичної продукції, а саме:

    - засоби для догляду за волоссям; - засобами для догляду за порожниною роту; засобами для догляду за шкірою;

    - декоративна косметика; - дезодоранти; - засобами для ванни та душу; косметичні засоби для чоловіків;

    - косметичні засоби для дітей.

    У разі організації продажу парфумерно-косметичної продукції у крупних супермаркетах фахівці рекомендують створювати в них "зону для догляду за собою", або так званий "магазин у магазині", тобто виділити відповідний простір торговельного залу, де буде представлена лише парфумерно-косметична продукція. Все це дозволить створити відповідні умови для вибору продукції та проведення різних промо-акцій. У невеликих за розміром супермаркетах рекомендовано виділяти стелажі у прикасовій зоні з метою збільшення кількості імпульсивних покупок такої продукції.

    У процесі продажу парфумерно-косметичних товарів покупцеві необхідно надати можливість ознайомитися з різними властивостями та характеристиками запропонованих товарів. У процесі реалізації парфумерно-косметичної продукції рекомендовано застосовувати її пробні екземпляри, що дозволяє спростити процес вибору відповідної продукції та уникнути її псування. При цьому слід забезпечити оптимальне кондиціювання повітря у відділі з метою уникнення змішування запахів, що викликає у покупців відчуття дискомфорту та скорочує час їх перебування у відділі.

    Ефективним рішенням у представленні парфумерно-косметичної продукції (особливо декоративних косметичних засобів) є використання дисплеїв зі зразками продукції і залученням до процесу продажу продавців-консультантів, які можуть виконувати роль візажистів, і таким чином не тільки допомагати обирати товар, а й демонструвати його.

    Наявність відділу упаковки (або такої послуги) значно підвищить лояльність покупців до магазину.

    Особливу увагу необхідно приділяти освітленню парфумерно-косметичної продукції, оскільки вона є чутливою до теплового навантаження. Одним із рішень щодо загального освітлення торговельного залу є люмінесцентні лампи, коефіцієнт передачі кольору яких становить понад 90, а температура нагріву сягає 4000-6500 К. Загальне освітлення парфумерно-косметичної продукції повинно бути м'яким, розсіяним і таким, що не створює відблиску.

    Торговельне обладнання, яке використовують для представлення парфумерно-косметичної продукції, відіграє помітну роль у створенні загального іміджу магазину, забезпеченні ефективного процесу продажу, зберіганні робочого запасу та демонстрації товару. Обладнання для представлення парфумерно-косметичної продукції поділяється на відкрите (товар знаходиться у вільному доступі, тобто кожен покупець може особисто відбирати відповідну продукцію: демонстраційні стенди, полиці, прилавки) та закрите (використовують для представлення ексклюзивної продукції та продукції преміум-сегмента: засклені вітрини та прилавки різних форм і кольору). Огляд продукції, що представлена в закритих вітринах, відбувається за допомогою продавців-консультантів. Закриті вітрини дозволяють знизити несанкціоновані втрати товару в торговельному залі через так звану "забудькуватість" покупців.

    У процесі викладки парфумерно-косметичної продукції необхідно дотримуватися таких основних принципів:

    - делікатного сусідства: товари, що розміщені поряд, не повинні заважати один одному в процесі продажу;

    - розміщення товарів усередині відділу чи секції може здійснюватися як за торговими марками (наприклад, корпоративний блок), так і за призначенням (наприклад, шампуні, креми тощо). Слід зазначити, що викладка за призначенням є більш оптимальною, оскільки споживач спочатку обирає вид продукції, а потім - торгову марку;

    - парфум викладають по периметру торгового залу чітко за брендами, обов'язково розміщують назви бренду зверху на стелажі. Упаковки різної місткості варто розташувати за видами та за об'ємом - від найменшого до найбільшого. Для демонстрації запаху парфумів або туалетної води використовують смужки зі спеціального паперу, які чудово вбирають запах. На смужці можна надрукувати логотип або назву магазину, та споживач зможе взяти її з собою;

    - декоративну косметику викладають за принципом формування "острівців" окремих виробників. На таких "острівцях" розміщують усі пробники такої декоративної косметики для певного споживача;

    - рекомендовано застосовувати корпоративний блок для суміжних товарів (наприклад, шампуні та кондиціонери однієї торгової марки), що дозволяє створювати кольоровий акцент, який привертає до себе увагу споживачів і стимулює купівлю взаємодоповнюючих товарів;

    - для того щоб акцентувати увагу покупців на певній торговій марці, рекомендовано продублювати її продаж на фірмовому (корпоративному) дисплеї;

    - оптимальний фейсинг при продажу парфумерно-косметичної продукції становить 2-3 одиниці, обов'язкова наявність цінника;

    - не рекомендовано розміщувати товари, що потребують часу для їх вибору (наприклад, фарба для волосся), у місцях з високою інтенсивністю потоку покупців: з одного боку, це створює перешкоди на шляху руху покупців, з іншого - перешкоджає покупцям прийняти виважене рішення щодо купівлі відповідного товару;

    - на полицях, що розміщені на рівні очей або витягнутої руки, викладають відомі марочні товари та парфумерно-косметичну продукцію, що становить значну питому вагу в прибутку магазину; на нижніх полицях - продукцію у великих упаковках і товари більш низького цінового сегмента; на верхніх полицях представляють товар у подарункових упаковках, у тому числі високого цінового сегмента;

    - рекомендовано розмежовувати парфумерно-косметичні товари для жінок і для чоловіків, щоб уникнути падіння попиту на парфумерно-косметичну продукцію з боку чоловіків.
    2. Мерчандайзинг готового одягу

    Технологіями мерчандайзингу готового одягу передбачено обов'язкове зонування торгової площі магазину, використання функціонального та естетичного обладнання та грамотну викладку товару.

    У процесі проектування й оформлення магазинів одягу важливу роль відіграє імідж торговельної марки, що представлена в конкретному магазині. Саме бренд визначає фірмовий стиль магазину та дизайн його торгового залу. Зазвичай, якщо торгова марка є міжнародною, стиль оформлення магазинів, принципи викладки продукції є загальними для всіх країн.

    Проектування кожного магазину є індивідуальним. При оформленні та створенні дизайну різних типів магазинів одягу (бутік, стоковий магазин, універмаг) враховуються їх особливості: формат магазину, різні декоративні елементи, нестандартні рішення у ході проектування інтер'єру, торговельне обладнання.

    Існують певні загальні правила, що застосовуються в процесі проектування, зонування торговельного залу та викладки готового одягу. Під час проектування магазину одягу необхідно створити зручні умови для вибору покупцем товару з широкого розмаїття асортименту одягу. Особливу увагу приділяють зонуванню товарів за категоріями, наочності викладки, логічному розміщенню товарів (наприклад, брюки не потрібно викладати вище за піджаки). Проходи до примірочних кабін і кас повинні бути зручними. Касова зона, місця для упакування придбаних товарів (які в магазинах самообслуговування, як правило, поєднують із касовим вузлом розрахунків) потрібно планувати таким чином, щоб покупці, які тільки-но розпочали й ті, що продовжують процес вибору товару, не заважали одне одному. Також важливо розмістити торговельне обладнання таким чином, щоб забезпечити персоналу хорошу оглядовість торговельного залу з метою своєчасного надання консультацій покупцям, забезпечення порядку в торговельному залі.

    Важливу роль у будь-якому магазині одягу відіграє освітлення. Загальне освітлення торговельного залу забезпечує видимість і формує стиль магазину в цілому. Акцентне освітлення використовують для виділення товару або певних його деталей з загальної маси. Використання систем з галогенними лампами, додаткових елементів декору з освітлювальною функцією надає магазину індивідуальність і формує комфортну атмосферу в торговельному залі. Також слід враховувати, що одяг темних тонів поглинає світло, тому відділи чоловічого одягу або бутіки, що пропонують класичні колекції, потребують більш високого рівня освітлення торговельного залу.

    Примірювальна кабіна - це частина торгового обладнання, що також виконує функцію мовчазного продавця. В примірювальних кабінах рекомендовано дотримувати рівень освітлення на рівні 300 лк; рівень освітлення повинен бути дещо нижчим порівняно з загальним рівнем освітлення торговельного залу; кольорова гама має бути теплою. Примірювальна кабіна повинна бути забезпечена дзеркалами на весь зріст людини, табуретом чи пуфом, крючками для одягу у кількості не менше чотирьох, килимком на підлозі.

    У будь-якому магазині, незалежно від його спеціалізації, особливу увагу дизайнери приділяють кольоровому оформленню вітрини. Щоб привернути увагу покупців, вітрина повинна виділятися. Тому рівень освітлення в торгових вітринах повинен знаходитися в межах 1500-3000 лк.

    У процесі розміщенні манекенів слід враховувати такі правила:

    1. Неможна розміщувати поряд одразу декілька манекенів, а у вітрині - понад три. Це пояснюється тим, що увага покупців у такому випадку розосереджується і знижується концентрація уваги на представлених на манекенах моделях.

    2. Не рекомендовано розміщувати манекени на одній лінії. Око людини краще сприймає композицію, яка має перспективу та глибину.

    3. Потрібно забезпечити правильне підсвічування манекенів, зокрема акцентне, щоб уникнути викривлення кольорової гами одягу, що представлена на манекенах.

    4. Потрібно підбирати одяг для представлення на манекенах чітко за відповідним розміром (одна з розповсюджених помилок - "одягати" манекени у одяг, що є на один - два розміри більшими за їх розмір).

    5. Одяг на манекенах необхідно регулярно змінювати: не менше одного разу на два тижні.

    У виборі готового одягу велику роль відіграє емоційний фактор. Одяг представляють за принципами візуального мерчандайзингу. Кожна торговельна марка застосовує власні мерчандайзингові підходи для її представлення в місці продажу. Але існують і загальні принципи представлення одягу.

    Основними принципами візуального мерчандайзингу готового одягу є:

    - сегментація за віковими групами, за колекціями;

    - точка фокусу;

    - баланс кольору та форми;

    - правило колонок;

    - правило повторення.
    3. Мерчандайзинг побутової техніки та електроніки

    Основна мета внутрішнього планування та схеми розміщення торговельного обладнання в магазинах з продажу побутової техніки й електроніки - створення максимального зручного та зрозумілого для покупців торговельного простору та ефективне його використання.

    Головний принцип викладки будь-якої техніки - групування за функціональним призначенням. Зазвичай відбувається поділ торговельного залу на зони за принципом:

    - "чорна техніка" - аудіо- та відеосистеми, телевізори, електроніка, комп'ютери й інші товари для дозвілля та розваг;

    - "біла техніка" - холодильники, плити, мікрохвильові печі, кухонна техніка й інша техніка для дому та побуту;

    - "все для дозвілля" - теле-, фото-, відеотехніка;

    - "музика" - музичні центри й авторадіо;

    - "чистота в оселі" - пилососи, клімат-техніка, очищувачі та зволожувачі повітря;

    - "кухня" - крупна та дрібна побутова техніка - холодильники, плити, чайники тощо;

    - "красота та здоров'я" - фени, бритви, епілятори тощо;

    - "зв'язок" - мобільні телефони, аксесуари до них;

    - "комп'ютери" - комп'ютери, ноутбуки та комплектуючі деталі.

    Необхідно дотримуватися принципу товарного сусідства: поряд повинні розміщуватися ті групи товарів, які близькі за своїм призначенням (холодильники поряд з плитами, плити разом з витяжками, телефони поряд з фотоапаратами та комп'ютерами).

    Супутні товари також повинні розміщуватися поряд: з пилососами - фільтри до них; з плитами - посуд для приготування їжі; з мікрохвильовими пічками - посуд для приготування їжі в них та ін

    Велика побутова техніка (холодильники, плити, пральні машини) - це товари цільової покупки, тому їх розміщують подалі від входу по периметру торговельного залу.

    Часто плити та пральні машини розміщують у центрі торговельного залу в один або декілька рядів для зручності огляду та вибору. Над плитами розміщують витяжки. Для демонстрації вбудованої техніки передбачені спеціальні стелажі.

    Пральні машини групують і розміщують з урахування їх конструктивних особливостей (з верхнім завантаженням, з фронтальним завантаженням), починаючи з моделей меншого розміру.

    Телевізори та плазмові панелі можуть бути розміщені в глибині торговельного залу, але так, щоб їх було видно з вхідної зони. Телевізори повинні бути завжди включені, за рахунок кольорів і рухливих картинок притягувати увагу покупців.

    Дрібна побутова техніка розміщується в центральній частині торговельного залу на невисоких стелажах (для забезпечення огляду торгового залу).

    Дрібні супутні товари (батарейки, диски, серветки тощо) необхідно розміщувати в зоні кас. Але їх викладку необхідно продублювати в місцях продажу основного товару.

    Усередині категорії товар можна розміщувати за такими принципами:

    - за видом товару або функціональними характеристиками - пральні машини фронтальні, вертикальні, з сушкою тощо;

    - за торговими марками - у разі наявності широкої асортиментної лінійки відомих брендів;

    - за розміром - холодильники за висотою, телевізори за розміром діагоналі.

    Групування за торговими марками найчастіше застосовується в магазинах, що пропонують асортимент товарів цінового сегмента "середній +" і "преміум", де торгова марка має істотне значення.

    Але найбільш розповсюдженим групуванням крупної побутової техніки в торговельному залі є групування за видами, а всередині виду - за ціною, де на представлену продукцію вона зростає у напрямку руху покупців. У пріоритетних місцях торговельного залу презентуються найбільш прибуткові для магазину товари ("профіт-лідери").

    З метою стимулювання попиту на нові моделі крупної побутової техніки цікаві за дизайном і ввімкнуті демо-моделі (пральні машини, посудомийні машини й ін.) розміщують у зонах торговельного залу, що забезпечують хороший огляд і доступ до них покупців.

    Під час продажу дрібної побутової техніки необхідно представляти товар "обличчям" до покупця. Так, "обличчям" праски є не її "підошва", а "ручка"; чайники повинні бути повернуті боковою стороною, щоб можна було побачити конструктивні особливості ручки та "носика"; фени та інші прибори для догляду повинні розміщуватися так, щоб покупцеві було зручно їх взяти та роздивитися.

    Велику роль відіграють цінники й інформаційна підтримка. Торговельний зал магазину побутової техніки має бути забезпечений чіткою системою навігації, що дозволяє покупцям вільно орієнтуватись у торговельному просторі. Інформацію про знижки, акції, розпродаж розміщують по всьому периметру торговельного залу магазину та безпосередньо у місцях продажу товару, який бере в них участь.

    Електроніку в торговельному залі групують за спільністю попиту та споживання: зона портативної техніки (всі види цифрової техніки, ноутбуки); зона кабінету й офісу (стаціонарні комп'ютери, комплектуючі деталі, оргтехніка і витратні матеріали до неї, папір, диски й т. ін.); при касова зона (основне місце продажу чистих носіїв інформації, батарейок, сувенірів, канцтоварів для робочого столу, основне або додаткове місце продажу комп'ютерних аксесуарів, місце для проведення спеціальних акцій і розпродажу).

    Викладку електроніки зазвичай здійснюють вертикальним способом за призначенням або за видом. Наприклад, на одному стелажі представлене мережеве обладнання та аксесуари зв'язку (модеми, веб-камери, skepe і т. ін.), на іншому - засоби мультимедіа (колонки, мікрофони, навушники й ін.). На пристінному й острівному обладнанні на найбільш оптимальному рівні (від рівня очей до рівня пояса) викладають основний товар, який забезпечує найбільший обсяг прибутку магазину; на верхніх і нижніх полицях розміщують супутні товари.

    Для презентації стільникових телефонів використовують спеціальні вітрини, зовнішній вигляд конструктивні особливості яких залежать від формату магазину (спеціалізований магазин з продажу засобів зв'язку, гіпермаркет побутової техніки й електроніки та ін.), асортименту представленої продукції та методів продажу. Так, у спеціалізованих салонах з продажу засобів зв'язку торговельне обладнання розміщується безперервною лінією вздовж усього периметра торговельного залу. В гіпермаркетах побутової техніки й електроніки для представлення стільникових телефонів зазвичай використовуються острівні вітрини або подіуми з відповідним акцентним освітленням і спеціальним пристроями для ознайомлення з технічними характеристиками відповідних моделей телефонів.

    Рішення про методи викладки супутніх товарів залежить від попиту та наявного товарного запасу в магазині. Функціональні аксесуари краще розташовувати поряд з телефонами в основній зоні їх викладки (наприклад, на нижніх і верхніх полицях торговельного обладнання).

    Товари імпульсивного попиту - іміджеві аксесуари (чохли, брелоки та інше) і товари -"нагадування" (батареї і інше) можна викладати окремо, на спеціальному торговельному обладнанні неподалік від касової зони.
    Тема 5_ВИКОРИСТАННЯ POS-МАТЕРІАЛІВ

    1. Сутність рекламно-інформаційної підтримки в магазині.

    2. Визначення і класифікація POS- матеріалів.

    3. Функціональні зони використання POS-матеріалів. Правила оформлення POS- матеріалами

    1. Божкова В.В. Мерчандайзинг : навч. посіб. / Божкова В.В., Ба-щук Т.О. - Суми : ВТД "Університетська книга", 2007. - 125 с. 2. Мельник І.М. Мерчандайзинг : навч. посіб. / Мельник I. М., Хом'як Ю. М. - К. : Знання, 2009. - 309 с. 3. Сысоева СВ. Мерчандайзинг. Курс управления ассортиментом в рознице / Снегирева В.В., Бузукова Е. А. - СПБ. : Питер, 2008. - 226 с.

    1. Сутність рекламно-інформаційної підтримки в магазині

    Поняття "POS- матеріали" (з англ. point of sales (POS), або point of purchase (POP) у США визначають як місце продажу. Відповідно, засоби оформлення місць продажу POS-materials на професійному жаргоні іменуються засоби POS або POS-матеріали. Завдання засобів POS - підвищити продаж будь-якого конкретного товару (групи товарів) у даній торговій одиниці. При цьому вплив є досить обмеженим у часі й просторі, тобто мотивують споживача зробити покупку "тут і зараз".

    За оцінками деяких американських маркетологів, 80 % нових товарів, що виводяться на ринок У наявності реклами в точці продажу перш за все зацікавлені виробники та дистриб'ютори. На жаль, переважна більшість українських виробників не мають достатніх засобів для забезпечення ефективної експозиції своїх нових товарів, унаслідок чого товари-новинки губляться серед широкого асортименту продукції, представленої у крупних роздрібних торгових точках.

    Проте існує ще одна складна проблема - небажання власників магазинів або ж продавців розміщувати POS-матеріали у своїй торговій точці.

    Іноді така ситуація пояснюється стратегією продажу, вибраною торговими компаніями, згідно з якою на прийняття покупцем рішення про купівлю повинно впливати виключно його власна думка про товари, а не рекламні матеріали виробників. Найчастіше такої думки дотримуються компанії, що мають мережу торгових підприємств типу тобто магазинів-складів.

    Інша причина зневажливого ставлення торгових компаній до POS-матеріалів - необхідність встановлення в торгових точках відповідного промо-обладнання. Більшість власників магазинів вважають, що всі товари у них розставлені правильно і немає потреби "засмічувати" торгову площу ще й промо-обладнанням. Проте часто небажання розміщувати POS-матеріали в торгових точках пов'язано лише з приватними інтересами власника магазину, менеджера з продажу або ж продавців, які після отримання певного "заохочення" (наприклад, парасольки, корпоративні сувеніри) погоджуються на їхнє розміщення.

    Відмовляючи мерчандайзерам компаній у можливості приклеїти барвистий рекламний плакат на абсолютно порожній або непривабливій стіні, розмістити фірмовий холодильник у потрібному місці, повісити покажчики на полицях або ж розташувати рекламні листівки або буклети так, щоб вони були доступні покупцеві, торгові компанії не розуміють, що втрачають можливість збільшити обсяги продажу у своїх магазинах. Практично не вкладаючи кошти в рекламні матеріали, роздрібні торговці могли б істотно поліпшити своє фінансове положення.

    Реклама в точках продажу допомагає споживачеві вирішити проблему вибору, забезпечуючи його необхідною додатковою інформацією. Перш за все це важливо для продажу товару недостатньо відомої торгової марки або ж нового товару, введеного в торговий ряд, що містить велику кількість продукції.

    Значний ефект від такої реклами виявляється у разі, якщо покупку здійснює нерішучий споживач у магазині, в якому представлено широкий товарний асортимент. Така людина довго стоїть біля прилавка, задає безліч питань продавцеві, рідко отримуючи відповіді, що задовольняють його. Найчастіше цей відвідувач нічого не купує і йде в маленький магазинчик біля будинку, де проблема вибору торгової марки пива з однієї можливої вирішується дуже просто.

    Таким чином, від наявності промо-матеріалів значно залежить продаж товарів у магазинах самообслуговування, де товар повинен "продавати сам себе", на відміну від магазинів з індивідуальним обслуговуванням покупців.

    Одна з функцій POS-матеріалів полягає у тому, щоб зробити перебування покупця в магазині максимально комфортним, а головне, - допомагає йому зорієнтуватися в торговому залі.

    Особливо важливо, що рекламні матеріали, розміщені в точці продажу, повинні привертати увагу покупця до товару та торгової марки і, головне, нагадувати йому про заходи, що проводяться компаніями, стимулюючи продаж продукції.

    Наприклад, про рекламну акцію, яка спрямована на стимулювання збуту пива торгової марки "Славутич", потрібно повідомляти споживачеві не тільки за допомогою біг-бордів або телевізійних рекламних роликів. Потенційному покупцеві необхідно обов'язково нагадати про заплановану акцію, яку проводять саме в тому місці, де він може придбати це пиво, купивши саме той сорт пива торгової марки "Славутич", кришечки від якого потрібно зібрати, скласти слово "Славутич", відправити до компанії і чекати в подарунок автомобіль.
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11


    написать администратору сайта