Главная страница
Навигация по странице:

  • Багатосторонні інститути допомоги ОПЕК

  • Двосторонні інститути допомоги розвитку ОПЕК

  • Трастові фонди ОПЕК

  • НАФТА

  • Чорноморське економічне співтовариство

  • 4.4.3. Особливості функціонування фінансової системи ЄС

  • Європейський інвестиційний фонд

  • Ластовенко О. Міжнародні фінанси. Курс лекцій для студентів денної і заочної форми навчання спеціальностей 050104, 050104 "Фінанси", 050103 "Міжнародна економіка"


    Скачать 2.09 Mb.
    НазваниеКурс лекцій для студентів денної і заочної форми навчання спеціальностей 050104, 050104 "Фінанси", 050103 "Міжнародна економіка"
    АнкорЛастовенко О. Міжнародні фінанси.doc
    Дата22.06.2018
    Размер2.09 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаЛастовенко О. Міжнародні фінанси.doc
    ТипКурс лекцій
    #20596
    страница6 из 30
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   30

    Організація країн експортерів нафти (ОПЕК) була створена в 1960 р. на конференції в Багдаді. її статут, затверджений у 1961 p., згодом неодноразово переглядався. Згідно зі статтею 7 Статуту повноправними членами цієї міжнародної економічної організації можуть бути тільки члени-засновники та країни, чиї заявки на член­ство були схвалені Конференцією. Будь-яка інша країна, що експортує нафту в значних кількостях і має інтереси, які в основному збігають­ся з інтересами країн-членів, може стати повноправним членом ОПЕК за умови, що її прийняття буде схвалено більшістю в 3/4 голосів, включаючи голоси всіх країн-засновниць. Статус асоційованого чле­на не може бути наданий жодній країні, яка не має інтересів і цілей, схожих у своїй основі з інтересами країн членів цієї організації.

    Як бачимо, ОПЕК — структура якоюсь мірою елітарна, з особли­вими, надто жорсткими умовами прийняття нових членів до її лав.

    У складі ОПЕК 12 країн-членів. Засновниками організації були 6 країн: Венесуела, Ірак, Іран, Кувейт, Лівія, Саудівська Аравія. Зго­дом до числа членів були прийняті ще 6 країн: Алжир, Габон, Індо­незія, Катар, Нігерія, Об'єднані Арабські Емірати.

    Головна мета діяльності ОПЕК:

    • координація й уніфікація нафтової політики країн-членів та захист їхніх інтересів, у тому числі шляхом забезпечення їм сталих доходів;

    • забезпечення стабільності цін на світовому ринку нафти та постачання нафтою країн-споживачів;

    • забезпечення одержання справедливих доходів інвесторами від капіталовкладень у нафтову промисловість;

    • забезпечення охорони навколишнього середовища;

    • співробітництво з країнами — нечленами ОПЕК з метою реа­лізації ініціатив щодо стабілізації світового ринку нафти.

    Поряд із специфічними питаннями забезпечення та захисту еко­номічних і фінансових інтересів країн-членів у нафтовій промисло­вості, організація у 1976 р. створила Фонд міжнародного розвитку (Фонд ОПЕК) як багатосторонній фінансовий інститут, покликаний сприяти співробітництву між країнами членами ОПЕК та інши­ми країнами, що розвиваються. Допомогою Фонду можуть користу­ватися міжнародні інституції, діяльність котрих приносить користь краї­нам, що розвиваються, а також всі інші країни, що розвиваються, які не входять в ОПЕК. Членами Фонду є всі 12 країн членів ОПЕК.

    Метою діяльності Фонду є:

    • здійснення фінансового співробітництва між країнами — чле­нами ОПЕК та іншими країнами, що розвиваються, шляхом надання пільгових позик для фінансування платіжних балансів, для здійснен­ня проектів і програм розвитку;

    • сприяння і/або надання позик міжнародним агентствам, діяльність яких відповідає меті Фонду;

    • фінансування діяльності з надання технічної допомоги.

    Основним напрямом діяльності Фонду вважається надання по­зик і субсидій на пільгових умовах (під низький процент). Фонд надає позики трьох типів:

    • позики на здійснення конкретних проектів розвитку; націо­нальним банкам розвитку надаються також кредитні лінії для фінан­сування малих і середніх підприємств;

    • позики для фінансування програм на відновлення або модер­нізацію певних галузей економіки, на закупівлю сировини, облад­нання, запасних частин, список яких узгоджується з Фондом;

    • позики для фінансування платіжних балансів, як от, на імпорт продуктів харчування і споживчих товарів; на закупівлю обладнан­ня для сільського господарства і виробництва споживчих товарів.

    Позики доповнюються субсидіями, що надаються для фінансової підтримки, дослідницьких робіт, підготовки кадрів, продовольчої до­помоги, допомоги при надзвичайних обставинах.

    Фонд ОПЕК надає допомогу всім країнам, що розвиваються (за винятком країн — членів ОПЕК) у порядку загальної черговості, при цьому віддаючи пріоритет найменш розвинутим країнам.

    Фінансові ресурси Фонду складаються в основному з добровільних внесків країн-членів, доходів, отримуваних за рахунок інвестицій і позик Фонду (процентні ставки і оплата за обслуговування), а також за рахунок коштів, які одержують країни — члени ОПЕК по двосто­ронніх та багатосторонніх каналах. Позик на світових ринках Фонд не отримує.

    Загалом Фонд ОПЕК сьогодні діє у 93 країнах Африки, Азії, Ла­тинської Америки, Карибського басейну і Європи. Він є донором або кредитором цілого ряду інших міжнародних організацій, таких як агентства розвитку країн — членів ОПЕК (Кувейтського фонду, Арабського фонду економічного і соціального розвитку та ін.). Фінан­сові ресурси одержують також регіональні банки розвитку в Африці, Азії і Америці.

    Щодо галузевої структури кредитування, то якщо на початку своєї діяльності Фонд першочергову увагу приділяв енергетичним проектам і фінансуванню дефіцитів платіжних балансів країн-пози-чальниць, то сьогодні — кредитуванню соціально значимих проектів, орієнтованих на вирішення проблем голоду або подолання наслідків засухи в Африці. І незважаючи на те, що соціальні проекти, як пра­вило, непривабливі для великих інвесторів, Фонд активно намагаєть­ся заповнити саме цю нішу, приділяючи особливу увагу наданню допомоги в охороні здоров'я, освіті та інших сферах.

    Навіть за умови відсутності сьогодні в самих країнах ОПЕК зай­вих фінансових коштів для суттєвого поповнення бюджету Фонду, зобов'язання засновників Фонду виконуються, як правило, в повно­му обсязі й у зазначені терміни. Проблеми, частіше всього, виника­ють не з кредиторами, а з реципієнтами1 (Від лат. recipiens (reapientis) — той, що одержує.) кредитів.

    Окрім Фонду міжнародного розвитку, країни — члени ОПЕК створили інші спільні економічні й фінансові структури, серед яких сім багатосторонніх інститутів допомоги, шість двосторонніх інститутів допомоги розвитку та три трастових фонди.

    Багатосторонні інститути допомоги ОПЕК:

    • Арабське головне управління сільськогосподарських інвестицій і розвитку;

    • Програма арабських держав Перської затоки для організації розвитку системи ООН;

    • Арабський валютний фонд;

    • Арабський фонд економічного і соціального розвитку;

    • Арабська програма фінансування торгівлі;

    • Арабський банк економічного розвитку Африки;

    • Ісламський банк розвитку.

    Двосторонні інститути допомоги розвитку ОПЕК:

    • Фонд арабського економічного розвитку Абу-Дабі (Фонд Абу-Дабі);

    • Організація з інвестицій, економічної і технічної допомоги Ірану (Організація Ірану);

    • Іракський фонд розвитку зарубіжних країн (Іракський фонд);

    • Кувейтський фонд арабського економічного розвитку (Кувейт-ський фонд);

    • Саудівський фонд розвитку (Саудівський фонд);

    Венесуельський інвестиційний фонд. Трастові фонди ОПЕК:

    • Арабський нафтовий фонд;

    • Трастовий фонд Нігерії;

    • Венесуельський трастовий фонд.

    До групи регіональних багатосторонніх економічних організацій належить НАФТА Північноамериканська зона вільної торгівлі.

    її створено на основі угоди, яка набрала чинності 1 січня 1994 р. між Канадою, СІЛА і Мексикою (підписана в 1992 p.). Цьому передувала підписана в 1988 році канадсько-американська угода про вільну торгів­лю (набрала чинності 31 січня 1989 р.) та чинна з 1965 р. угода між СІЛА і Канадою про торгівлю продукцією автомобільної промисловості.

    Слід зазначити, що жодна багатостороння або двостороння угода не сягнула так далеко, як НАФТА за обсягом охоплених її положен­нями проблем інвестування та пов'язаних з цим питань, глибиною їх опрацювання та процедур. На регіональному рівні ця організація має унікальні, найдетальніше розроблені й реально діючі інструмен­ти в галузі інвестиційної політики поряд із ліквідацією бар'єрів на шляху торговельного обміну товарами та послугами.

    Угода про створення НАФТА включає такі положення щодо ре­жиму і гарантій іноземних інвестицій:

    • кожна країна — член Організації надає інвесторам й інвести­ціям іншої країни-члена не менш сприятливий режим, ніж той, який вона надає у подібних випадках власним інвесторам (тобто націо­нальний режим);

    • у взаємовідносинах між країнами — членами Організації передбачається режим найбільшого сприяння;

    • забороняється нав'язування будь-яких обмежень щодо умов функціонування капіталу, зокрема забороняється встановлювати мінімальну експортну квоту, розміри місцевого компонента в кінцевій продукції, імпортні обмеження, обмеження на ліцензування техно­логії, виключні торговельні вимоги, вимоги валютного контролю;

    передбачається режим вільного переказу всіх видів платежів (прибутки, дивіденди, проценти, роялті1(1 Роялті — періодичні відрахування продавцеві (ліцензіарові), які згідно з ліцен­зійною угодою сплачує ліцензіат за право користування предметом ліцензійної уго­ди — винаходом, патентом, записами на різних носіях інформації, товарним знаком, правом на промислові та наукові зразки, виданням книги, прокатом кінофільму, постановкою п'єси, виконанням авторської музики тощо; плата за право розробки природних ресурсів; неоподаткована на території однієї з держав, які уклали між собою угоду, частина доходів від ренти та інших сум, отриманих за використання авторських прав, патентів чи інших видів інтелектуальної власності; авторський гонорар.), управлінські платежі, технічна допомога, виручка від продажу, включаючи повну або часткову ліквіда­цію) у вільно конвертованій валюті, за ринковим курсом на день переказу;

    • передбачається поетапне регулювання інвестиційних супере­чок між приватними інвесторами: на першому етапі — використан­ня консультацій і переговорів; у випадку їх невдачі — створення умов для арбітражу при дотриманні принципу рівності щодо всіх інвесторів і відповідно до принципу міжнародної взаємності;

    • допускається можливість націоналізації на недискримінацій-ній основі у випадку наявності відповідних суспільних інтересів згідно з чинними нормами і за умови виплати належної компенсації.

    Відповідно до Угоди протягом 15 років майже всі торговельні та інвестиційні бар'єри між країнами — учасницями НАФТА мають бути ліквідовані, а митні збори відмінені. У канадсько-американській торгівлі ці митні перешкоди усунуті, тому мова йде лише про лібералі­зацію товарообміну цих країн з Мексикою, де продовжують залишати­ся обмеження щодо надання певних послуг. Однак ці послуги не мають технологічного характеру з передачі за кордон, і майбутні інновації допоможуть розв'язати цю проблему. Так, протягом 10 років Мексика повинна відмінити більшість обмежень на імпорт автомобілів. У сфері енергетики передбачена заборона на участь іно­земних компаній у розробці, видобутку і виробництві нафти і нафто­продуктів у Мексиці. Ця заборона стосується також іноземних інвестицій для розвідки і видобутку радіоактивних руд, транспорту і комунікаційної інфраструктури. Щодо інших галузей Мексика зо­бов'язалася пом'якшити обмеження на участь американських і ка­надських інвесторів в акціонерному капіталі своїх компаній, а та­кож відмінити обмеження на іноземну участь у банках і страхових компаніях. Загалом уже сьогодні близько 80 % валового внутріш­нього продукту Мексики повністю відкрито для прямих іноземних інвестицій.

    Завдяки активному співробітництву в рамках НАФТА Мексика за короткий час змогла збільшити свій економічний потенціал, обся­ги зовнішньої торгівлі й масу залученого з-за кордону іноземного капіталу. В результаті з колишнього поборника протекціонізму Мексика перетворилася на країну з відкритою економікою. Сьогодні вона за загальним рівнем економічного розвитку помітно випере­джає інші країни Латинської Америки і входить до "великої трійки" латиноамериканських індустріальних лідерів.

    Мексика стала цікавим і перспективним ринком, у тому числі й для України.

    Серед регіональних економічних організацій, у яких бере участь Україна, слід виділити Чорноморське економічне співтовариство (ЧЕС), яке офіційно засноване на початку 1988 p., а фактично почало функціонувати з 1992 р. У складі цієї організації 11 країн-членів: Азербайджан, Албанія, Болгарія, Вірменія, Греція, Грузія, Молдова, Російська Федерація, Румунія, Туреччина, Україна. Секретаріат ЧЕС знаходиться у Стамбулі.

    Основні напрями діяльності ЧЕС в економічній та фінансовій сферах:

    • розвиток багатостороннього і двостороннього співробітництва у погоджених галузях; розширення диверсифікації співробітництва;

    • поліпшення умов для підприємницької діяльності й стимулю­вання індивідуальних та колективних ініціатив підприємств і фірм;

    • сприяння розвитку підприємництва шляхом стимулювання співробітництва між малими і середніми підприємствами, інвестора­ми, підприємцями і промисловцями.

    Крім того, в рамках робочих груп проводиться робота з розширен­ня і поглиблення співробітництва у сфері банків і фінансів, з питань уникнення подвійного оподаткування, захисту інвестицій, передачі статистичних даних і економічної інформації. Утворено Раду Чорно­морського економічного співробітництва, яка складається з представ­ників підприємницьких об'єднань і торговельних палат країн — членів організації. Україна бере активну участь у діяльності ЧЕС.

    Іншою міжнародною економічною організацією субрегіонально-го характеру, в діяльності якої бере участь Україна, є Співдружність Незалежних Держав (СНД), заснована в 1991 р. Членами СНД є 12 країн: Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Грузія, Казахстан, Киргиз­стан, Молдова, Російська Федерація, Таджикистан, Туркменія, Узбе­кистан, Україна.

    У 1993 р. країни — члени СНД підписали Угоду про створення Економічного союзу, яка передбачає:

    • вільний рух товарів, послуг, капіталів і робочої сили;

    • здійснення погодженої політики у таких сферах, як грошово-кредитні відносини, бюджети, ціни й оподаткування, валютні питан­ня і митні збори;

    • заохочування вільного підприємництва та інвестицій; підтрим­ка виробничої кооперації і налагодження прямих зв'язків між під­приємствами і галузями;

    • узгодження господарського законодавства.

    У січні 1995 р. були укладені угоди про митний союз між Рес­публікою Білорусь, Республікою Казахстан і Російською Федерацією, де визначено комплекс проблем у сфері підприємництва й інвес­тицій.

    Сторони зобов'язались:

    • забезпечувати національний режим для діяльності суб'єктів господарювання держав-учасниць на своїх територіях;

    • сприяти розвитку прямих економічних зв'язків між суб'єкта­ми господарювання, виробничої кооперації;

    • надавати допомогу у створенні спільних підприємств, транс­національних виробничих об'єднань, мережі комерційних і фінансо­во-кредитних закладів і організацій;

    • координувати свою інвестиційну політику, включаючи залу­чення іноземних інвестицій і кредитів у сферах, що становлять взаєм­ний інтерес, здійснювати спільні капіталовкладення, у тому числі на компенсаційній основі.

    26 березня 1996 р. Білорусь, Казахстан, Киргизстан і Російська Федерація підписали документ про поглиблення співробітництва (угода про наміри) в економічній, науковій, освітній, культурній і соціальній сферах, націлений у довгостроковій перспективі на ство­рення "Співдружності об'єднаних держав".

    2 квітня 1996 р. було підписано Договір про утворення Співтова­риства Білорусі й Росії, яким передбачено об'єднання матеріального й інтелектуального потенціалів обох країн і створення рівних умов для підвищення життєвого рівня народу і духовного розвитку особи.

    Ні в угоді про митний союз, ні в угоді про наміри, ні, тим більше, у Договорі про Співтовариство Україна участі не бере.
    4.4.3. Особливості функціонування фінансової системи ЄС
    Однією з найхарактерніших особливостей функціонування фінан­сової системи Європейського Союзу є те, що на відміну від інших міжнародних економічних організацій ЄС має самостійний бюджет, який об'єднує переважну частину спільних фінансових фондів. Бю­джет ЄС — основна фінансова база інтеграційних заходів у межах Союзу, важливий інструмент наднаціонального регулювання еконо­міки країн-учасниць. Створення власної фінансової бази — безпре­цедентний випадок в історії створення інтеграційних угруповань.

    Бюджет ЄС концентрує понад 95 % усіх об'єднаних фінансових ресурсів Союзу. До кошторису Комісії ЄС входять усі бюджетні фон­ди — Європейський фонд орієнтації й гарантування сільського гос­подарства, Європейський фонд регіонального розвитку, Європейський соціальний фонд, витрати на проведення науково-технічної і про­мислової політики ЄС та ін. Починаючи з 1971 р. до бюджету ЄС (разом із внесками країн-учасниць) почали надходити власні ресур­си у вигляді сільськогосподарських зборів на аграрну продукцію, що ввозиться з третіх країн; митних зборів на ввіз промислової про­дукції в регіон ззовні; податку на додану вартість (ПДВ). Частина ПДВ з 1979 р. надходить до євробюджету на правах власних ре­сурсів Союзу. Щорічно встановлюється частка ПДВ, яка підлягає відра­хуванню країнами — учасницями ЄС до його бюджету. Розмір по­датку, що перераховується кожною країною, не повинен перевищу­вати 1 % розрахованого податку, виходячи з передбаченої Європей­ським Союзом єдиної основи стягнення податку. Видаткова части­на бюджету містить кошториси витрат усіх керівних інститутів ЄС.

    Щодо національних бюджетів країн — учасниць ЄС, то практич­но із самого початку діяльності Співтовариства, згодом Союзу, було поставлено завдання гармонізації й уніфікації національних бю­джетів, яке вимагало:

    • наближення й уніфікації бюджетної документації, статисти­ки і процедури;

    • вирівнювання частки бюджетних доходів у ВВП;

    • гармонізації структур бюджету;

    • координації бюджетної політики;

    • гармонізації податків та податкової політики. Усвідомлюючи всю складність вирішення цього завдання, керів­ництво ЄС (як і у вирішенні інших непростих питань перспективно­го розвитку) підходило до його реалізації поступово.

    На початку 60-х років Комісія ЄС розробила програму гармоні­зації національних бюджетів, яка передбачала вирішення чисто тех­нічних питань — розробку рекомендацій щодо уніфікації бюджет­ної статистики і зближення структур національних бюджетів, зіставлення й аналіз бюджетів, розробку методики гармонізації бюджет­ної політики.

    У 80-х роках перед економікою ЄС постали завдання зниження рівня інфляції, досягнення стійких темпів економічного зростання, підвищення рівня зайнятості, стабілізації платіжних балансів. Відпо­відно до нових завдань Комісія ЄС визначила основні напрями у сфері бюджетної політики: скорочення дефіцитів держбюджетів; збільшення частки бюджетних коштів, які направляються на інвес­тування; перекваліфікація робочої сили і зниження виробничих витрат; посилення контролю за рівнем соціальних витрат.

    У цілому процес гармонізації бюджетної політики в межах ЄС характеризується певними суперечностями.

    З одного боку, господарські механізми країн-учасниць хоч і взає­мопов'язані, але залишаються автономними; країни, як і раніше, ма­ють різний рівень економічного розвитку, різну соціально-політичну ситуацію всередині держави, що є причиною незбігання інтересів у економічній і бюджетній політиці. Ці фактори інколи стають пере­шкодою на шляху до уніфікації бюджетного процесу.

    З іншого боку, відбувається процес звуження автономії окремих країн у сфері бюджетного регулювання, адже кожна з них має нада­вати керівництву ЄС проекти своїх бюджетів і звіти про їх виконан­ня, інформувати органи Європейського Союзу про проведення тих чи інших бюджетних заходів. Це, зі свого боку, є переконливим до­казом успішного просування вперед процесу європейської інтеграції.

    Враховуючи той факт, що переважним джерелом фінансових ресурсів держави є податки (близько 90 %), вже Римський договір 1957 р. поставив завдання поступової гармонізації всіх податків у бік їх уніфікації і стандартизації.

    У цілому податкова гармонізація ЄС включає не тільки приве­дення систем оподаткування до "єдиного знаменника", тобто збли­ження податкової структури, механізму стягнення, величини основ­них податкових ставок, а й проведення країнами-учасницями узго­дженої податкової політики при вирішенні як кон'юнктурних, так і довгострокових структурних проблем. Гармонізована податкова полі­тика означає, що автономне використання податкових інструментів окремими країнами ЄС має перебувати під контролем керівництва Союзу, яке, виходячи із загальних інтересів усіх партнерів, визначає податкову політику кожного учасника ЄС.

    Причому слід особливо зазначити, що на відміну від інших міжна­родних економічних і фінансових структур в Європейському Союзі кардинально змінилися підходи до вироблення механізму реалізації спільних інтересів ЄС. Досить сказати, що в разі необхідності визна­чення спільної валютної політики у Раді Європейського центрально­го банку при голосуванні діє принцип "одна голова — один голос". Це тим більше викликає здивування, якщо врахувати, що до органу, який приймає рішення Ради ЄЦБ входить менша кількість членів, ніж чи­сло країн, які беруть участь у Валютному союзі країн ЄС. Мова йде про те, що члени Ради не представляють певну кількість голосів відпо­відно до економічного і фінансового потенціалу країни, а виступають дійсно як абсолютно незалежні представники інтересів усього Євро­пейського Союзу, в даному випадку — у валютно-фінансовій сфері.

    Поряд із гармонізацією бюджетної та податкової політики в Євро­пейському Союзі триває активний процес уніфікації діяльності бан­ківської сфери, створення єдиного ринку банківських послуг, форму­вання якого в основному завершилося до початку 1993 р. Цей ри­нок передбачає такі принципи діяльності європейських банків:

    • для здійснення банківської діяльності на території будь-якої країни — учасниці ЄС достатньо одержати ліцензію в одній із цих країн (як правило, мається на увазі країна походження банку);

    • основною моделлю організації європейських банків є універ­сальний банк, який здійснює фінансові операції всіх видів, включаю­чи операції з цінними паперами;

    • регулювання банківської діяльності й нагляд за нею здійснює країна походження банку.

    Перша банківська директива (1977 р.) та друга банківська ди­ректива, яка набрала чинності з початку 1993 p., містять узгоджені правила захисту інтересів вкладників, інвесторів і споживачів фінан­сових послуг; регулюють проблеми платоспроможності банків, вста­новлюють співвідношення власних і запозичених активів, ступінь покриття ризику банківських операцій; принципи захисту банків­ської таємниці; правила фінансової звітності; рекомендації щодо прозорості закордонних фінансових оборудок з метою попереджен­ня відмивання "брудних грошей". Багато принципових положень першої і другої банківських директив базуються на рекомендаціях Банку міжнародних розрахунків (БМР) у Базелі — найавторитетні­шої міжнародної банківської установи світу, свого роду "головного банку центральних банків". Саме це значно полегшило процес узго­дження цих важливих положень та їх прийняття країнами — чле­нами ЄС.

    Запровадження єдиної системи ліцензування банків означає сво­боду доступу на національні ринки фінансових послуг іноземних банків, що значно загострює конкуренцію між національними та іно­земними банками. Наслідком цього є зниження національних ста­вок за банківськими операціями до середньоєвропейського рівня і скорочення прибутків. Посилення конкуренції примушує банки по­стійно вдосконалювати технологію роботи, створювати нові високо-технологічні продукти і послуги, запроваджувати передове облад­нання, здійснювати перепідготовку кадрів.

    У червні 1994 р. міністри фінансів країн — членів ЄС домови­лись щодо основних положень нової Директиви про посилення кон­тролю за діяльністю банків та інших фінансових інститутів. Дирек­тива спрямована на посилення прозорості діяльності фінансових груп. У ній ставиться вимога реєстрації фінансової компанії в тій же країні, де знаходиться її штаб-квартира. Директива розширила умови об­міну інформацією і зобов'язала аудиторів сповіщати в контролюючі органи про будь-які порушення, виявлені ними в діяльності ком­панії. Спільно з Комісією по споживацькій політиці ЄС розроблено закони, якими регулюються відносини банків і споживачів.

    Щодо регулювання ринку цінних паперів, то ще в 1985 р. було прийнято пакет директив, які стосувалися регулювання транспорт­них операцій, здійснюваних взаємними і спільними інвестиційни­ми фондами; взаємного визнання терміну цінних паперів, допуще­них на фондові біржі; фондових операцій; питань інформування широкої публіки про передбачувані випуски цінних паперів.

    Однак закони, принципово важливі для розвитку інвестиційних послуг, набрали чинності в 1993 р. Згідно з ними, як і в банківській сфері, встановлювалися принципи одної ліцензії, на основі якої можна надавати інвестиційні послуги на території будь-якої країни — учасни­ці ЄС, контролю діяльності фінансових інститутів країною походження (за винятком діяльності, пов'язаної із захистом прав споживачів).

    З 1994 р. діє домовленість про використання компаніями націо­нальної документації при реєстрації переліку цінних паперів на фондових біржах інших країн.

    З 1996 р. для фінансових інститутів вступив у дію принцип відпо­відності власних капіталів ризикам здійснюваних операцій.

    Отже, заходи, що реалізуються у фінансовій сфері керівними орга­нами ЄС, ведуть до відміни обмежень і бар'єрів на шляху переміщен­ня капіталів і фінансових послуг, перегляду цілої низки національ­них стандартів діяльності фінансових інститутів і введення єдиних правил контролю за їхньою діяльністю, встановлення основних прин­ципів гармонізації контрольних стандартів та інших правил. Крім того, вживаються заходи щодо полегшення організації операцій з мобілізації капіталів на фондових біржах і ринках капіталу, введені й діють єдині правила, які регулюють питання емісії і обігу цінних паперів, у тому числі боргових.

    За останні 10 років ринок цінних паперів ЄС суттєво розширився за рахунок впровадження великої кількості нових видів фінансових зобов'язань. Завдяки цьому, з одного боку, у промислових компаній з'явились нові можливості одержання кредитів із банківських дже­рел. З іншого — це зумовлює розширення спектра й більшу до­ступність для клієнтів різного роду фінансових послуг та значне зни­ження їхніх затрат.

    У цілому, за деякими прогнозами, посилення конкуренції на єди­ному фінансовому ринку ЄС та запровадження нових видів фінансо­вих послуг дасть змогу клієнтам зекономити понад 22 млрд ЕКЮ.

    Успішному функціонуванню фінансової системи ЄС активно сприяє діяльність Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) та ство­рених у його рамках фондів: Європейського інвестиційного фонду (ЄІФ), Тимчасового Единбурзького фонду кредитування (ЄФК) та Премії ЄІБ, а також Європейського фонду розвитку (ЄФР).

    Європейський інвестиційний банк (European Investment Bank) головний інвестиційний інститут Європейського Союзу був створений у 1958 р. відповідно до Римського договору, підписаного в 1957 р. Статут ЄІБ є частиною Договору про Європейський Союз, а Банк фінансово автономною і юридично самостійною організацією в рамках Союзу. Головні завдання банку визначаються на основі рішень Євро­пейської ради. Із 15 членів ЄС до складу ЄІБ не входить лише Франція.

    Європейський інвестиційний банк має відділення в Римі (Італія), Афінах (Греція), Лісабоні (Португалія), Лондоні (Велика Британія), Мадриді (Іспанія) і представництво в Брюсселі.

    Фінансові ресурси Банку складаються з оплаченої частини статут­ного капіталу, накопичених резервів, а також запозичених коштів. За межами Європейського Союзу він здійснює фінансові операції як за рахунок власних коштів, так і (за умови одержання відповідних повноважень) за рахунок бюджетних коштів ЄС або окремих країн — учасниць Союзу.

    Головним завданням ЄІБ є сприяння вирівнюванню економічно­го розвитку країн ЄС шляхом фінансування проектів у менш розви­нутих країнах, а також підтримка проектів загальноєвропейського масштабу в галузях транспорту, зв'язку, охорони навколишнього се­редовища, енергетики. Окрім країн — членів ЄС, банк надає кредити країнам, які підписали з Європейським Союзом угоди — учасни­кам Ломейської конвенції, країнам, що підписали угоди про співро­бітництво, а також перебувають в асоціації з ЄС (наприклад, краї­нам — членам Європейської асоціації вільної торгівлі (ЄАВТ)) і т. ін. Із країн, які не входять до складу ЄС, найбільш чисельною є група із 66 країн, що розвиваються, з Африки, Карибського басейну і Тихого океану (АКТ), які свого часу в місті Ломе (Тоголезька Рес­публіка) підписали відповідні конвенції, що передбачають досить широку кооперацію між цими країнами і ЄС, у тому числі надання учасникам Ломейської конвенції фінансової допомоги і кредитів.

    У рамках Європейського інвестиційного банку діє Європейський інвестиційний фонд, утворений у 1994 р. Цей фонд надає довгостро­кові гарантії для фінансування транс'європейських транспортних та комунікаційних і енергетичних сіток, а також для розвитку ма­лих і середніх підприємств.
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   30


    написать администратору сайта