Главная страница

Методичні рекомендації для самостійної роботи студентів при підготовки до практичного заняття


Скачать 2.69 Mb.
НазваниеМетодичні рекомендації для самостійної роботи студентів при підготовки до практичного заняття
Дата15.07.2022
Размер2.69 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файла20121124-200957.doc
ТипМетодичні рекомендації
#631230
страница19 из 20
1   ...   12   13   14   15   16   17   18   19   20

Література:

  1. Передерій В.Г., Ткач СМ. Клинические лекции по внутренним болезням. - Киев: 1998.

  2. Губергриц Н.Б., Христич Т.Н. Клиническая панкреатология. - Донецк, 000"Лебедь". 2000. - 416 с.

  3. Передерій В.Г., Ткач СМ., Ларин A.C., Скопиченко СВ. Внешнесекреторная недостаточность поджелудочной железы. -Киев:"Твиса", 2005. - 200 с


Задачі «КРОК-2»

  1. 42 -річний хворий скаржиться на нудоту, напади болю в животі, перед актом дефекації, проноси, часте здуття живота. В анамнезі: систематичне вживання алкоголю. Вважає себе хворим 6 років. Об'єктивно: зниженого живлення, пульс - 98/хв, ритмічний. Язик обкладений білим нашаруванням. Живіт м'який, чутливий при пальпації в навколопуповій ділянці. Печінка і селезінка не збільшені. В аналізі калу: стеаторея, креаторея. В сечі: активність діастази -180 г/л. Який з перерахованих діагнозів найбільш ймовірний?

  2. Хронічний рецидивуючий панкреатит

  3. Хронічний гепатит

  4. Хронічний ентероколіт

  5. Хронічний холецистит

  6. Гельмінтоз




  1. Хвора 44 років скаржиться на інтенсивний біль у верхній половині живота з іррадіацією у ліве підребер'я, зниження аппетиту, відрижку . У дитинстві хворіла на вірусний гепатит В. Чотири роки тому прооперовано з приводу жовчнокам'яної хвороби . Об'єктивно: жовтий колір склер, болісність при пальпації над пупком та в т. Мейо-Робсона. В крові: лейкоцитів - 9,7Г/л, формула не змінена, ШЗЕ—18мм/год. Діастаза - 320 год/л. Загострення якого захворювання має місце?

  1. Хронічного панкреатиту

  2. Хронічного гепатиту

  3. Хронічного холангіту

  4. Хронічного коліту

  5. Хронічного гастриту




  1. Хворий 46 років на другий день після банкету скаржиться на сильний біль в верхній половині живота, більше зліва, нудоту, блювоту, що не приносить полегшення. Подібні стани спостерігались неодноразово після порушення дієти. Об'єктивно: температура 37°С, шкіра бліда, волога. Пульс - 88 за хв., ритмічний, живіт помірно здутий, різко болісний в проекції підшлункової залози. Діастаза сечі 256од. по Вольгемуту. Лейкоцити крові 18х10*9/л. Яка найбільш правильна тактика дільничного терапевта?

  1. Термінова госпіталізація в хірургічне відділення

  2. Амбулаторне лікування

  3. Стаціонар вдома

  4. Планова госпіталізація в терапевтичне відділення

  5. Консультація гастроентеролога




  1. Чоловік 48 років скаржиться на постійний біль в верхній половині живота, більше ліворуч, що посилюється після прийому їжі, проноси,схуднення. Зловживає алкоголем. 2 роки тому переніс гострий панкреатит. Амілаза крові - 4 г/час*л. Копрограма - стеаторея, креаторея. Цукор крові - 6,0 ммоль/л. Яке лікування показано хворому?

  1. Панзинорм-форте

  2. Інсулін

  3. Гастроцепін

  4. Контрікал

  5. Но-шпа


5.Жінка 32 роки, скаржиться на біль у лівому підребер'ї, який з,являсться через 2 години після їжи, нудоту, здуття живота, схильність до проносу. Об'єктивно: Субіктеричність склер. Живіт болючий при пальпації точці Губергриця-Окульського. Печінка біля края реберної дуги У крові амілаза - 288 ммоль/л, загальний білірубін - 20 мкмоль/л. Яке захворювання найбільш ймовірно?

  1. Хронічний панкреатит

  2. Хронічний гепатит

  3. Хронічний ентероколіт

  4. Хронічний холецистит

  5. Хронічний гастрит




  1. Хворий страждає на хронічний рецидивуючий панкреатит з вираженим порушенням зовнішньосекреторної функції. Після вживання жирної гострої їжі, аткоголю, з'являється "масний"кал. Зниження продукції якого фактору є найбільш вірогідною причиною стеатореї?

  1. Ліпази

  2. Трипсину

  3. Кислотності шлункового соку

  4. Амілази

  5. Лужної фосфатази


7.У хворого через 4 години після прийому жирної їжі алкоголю з'явився інтенсивний біль у верхній частині живота з іррадіацією в ділянку попереку та ліву лопатку, нудота неодноразове блювання. При пальпації живота виявляється болісність у зоні Губергріца-Скульского. Визначення якого показника крові необхідно провести в першу чергу для уточнення діагнозу?

  1. Амілази

  2. Білірубіну

  3. Трансаміназ

  4. Креатинфосфокінази

  5. Креатиніну


8.Хворий П., 36 років скаржиться на постійний тупий біль у лівому підребер'ї', після прийому жирної та копченої їжі, блювоту, яка не приносить полегшення. Калові маси блискучі, с неприємним запахом. Хворіє протягом 8 років; зловживає алкоголем, багато курить. Об'єктивно: знижененого харчування. Шкіра бліда і суха. Язик з білим нашаруванням. Живіт помірно здутий, відзначається біль в зоні Шоффара, Губергріца-Скульського, точках Дежардена, Мейо-Робсона. Про яке захворювання можна подумати в першу чергу?

  1. Хронічний панкреатит

  2. Хронічний холецистит

  3. Виразкова хвороба

  4. Хронічний гастродуоденіт

  5. Хронічний ентероколіт


9. Хворий 54 років скаржиться на інтенсивні болі в верхній половині живота з іррадіацією вліво, відсутність апетиту, нудоту, відрижку, закрепи. В анамнезі: напади бувають до 2-3 раз на рік. Три роки тому -холецистектомія. Через пів року після операції стався напад сильного болю. Повторна лапаротомія каменів не виявила. Об"єктивно: субіктеричність склер. Болючість у точках Дежардена, Губергріца, Мейо-Робсона. В крові: без патологічних змін. Загострення якого захворювання має місце?

  1. Хронічного панкреатиту

  2. Хронічного холангіту

  3. Хронічного гепатиту

  4. Хронічного гастриту

  5. Виразкової хвороби


10.У хворого з явищами порушенного травлення, стеатореї, через 4 год після їжі виникає біль в животі, особливо вище пупка та лівіше. Проноси можуть змінюватися закрепами по 3-5 днів. Пальпаторно -помірна болючість в холедохопанкреатичній зоні. Рівень амілази в крові не підвищується. Рентгенологічно виявлені кальцинати, розміщені вище пупка. Який попередній діагноз?

  1. Хронічний панкреатит

  2. Хронічний гастродуоденіт

  3. Виразка і 2-типалої кишки

  4. Синдром Цоллінгер-Еллісона

  5. Хронічний калькульозний холецистит


11.Хворий 45 років скаржиться на біль в надчеревній ділянці, лівому підребер'ї, що супроводжується багаторазовим блюванням без полегшення, здуття живота, проноси, схуднення. Хворіє протягом 5 років. Об'єктивно: язик вологий, обкладений білим нашаруванням біля кореня; при глибокій пальпації живота виявляється невеликий біль в

надчеревній ділянці і точці Мейо-Робсона. Печінка на ! см виступає з-під краю ребрової дуги, не болюча. Селезінка не пальпується. Про яке захворювання слід думати в першу чергу?

  1. Хронічний панкреатит

  2. Хронічний атрофічний гастрит

  3. Виразкова хвороба

  4. Хронічний холецистит

  5. Хронічний ентерит


12.Хворий 52 років госпіталізований з розпираючим болем в лівому підребер'ї, що іррадіює в спину. Відмічає нудоту, зниження апетиту, маси тіла, блювоту, шо не приносить полегшення, пронос. Хворіє більше 5років. Загострення пов'язує з погрішностями в дієті. Об'єктивно: 1°=37,0°С, ЧСС - 94/мин, АТ - 125/75 мм рт.ст. Шкірні покриви бліді, болючість в надчеревній ділянці, правому и лівому підребер'ї. В крові: лейк.- 1 0,4x10*9/л, ШОЕ- 22 мм/год. Загострення якого захворювання найбільш імовірне?

  1. Хронічного панкреатиту

  2. Хронічного гастриту

  3. Хронічного холециститу

  4. Хронічного энтероколиту

  5. Виразкової хвороби


13.Хвора 48 років скаржиться на періодичні інтенсивні болі у епігастрії з іррадіацією в поперек, нудоту після будь-якої їжі, часті рідкі випорожнення. Схудла на 12 кг протягом 2 місяців. Об'єктивно: зменшеного харчування, живіт м'який, великий біль у точці Дежардена. Печінка виходить з-під краю реберної дути на 1,0 см, безболісна. Випорожнення 3-4 рази на добу, з домішками нейтрального жиру. Аналіз шлункового соку: вільна соляна кислота - 30 Од. Діастаза сечі - 16 Од. Яка патологія найбільш вірогідно зумовлює гаку картину?

  1. Хронічний панкреатит

  2. Хронічний гепатит

  3. Хронічний ентероколіт

  4. Глутенова ентеропатія

  5. Аутоімунний гастрит


14.Хворий 42 років скаржиться на рецидивуючий біль в лівому підребер'ї, які можуть бути спровоковані прийомом гострої їжі. Біль іррадіює в спину. Відмічається втрата ваги до 3-5 кг в період загострення. Стул нестійкий: закрепи змінюються кашкоподібним стільцем з домішками жиру до 3-5 разів надобу. Живіт болючий в епигастрії та лівому підребер'ї. Рубець після холецистектомії. Відрізки товстої кишки при пальпації чутливі. Амілаза сечі в день госпіталізації -1024 ЕД. Патогенетичне лікування хворого повинно включати:

1.Антиферменті препарати

  1. Антибіотики

  2. Спазмолітики

  1. Прокінетики

  1. Жовчогінні засоби

15. Хворий 62 років протягом 32 років відмічає періодичний епізодичний біль в лівому підребер'ї з іррадіацією в спину, у зв'язку з чим вимушений дотримуватися дієти з обмеженням жирних, смажених, гострих, копчених страв. За останні 1,5 роки відмічає приєднання здуття живота, почащення стулу до 2-3 раз на добу. Стул рясний, зловонний, з блискучою поверхнею, із залишками неперетравленої їжі. Зміна симптоматики у хворого обумовлено приєднанням:

  1. Екзокринної недостатності підшлункової залози.

  2. Ендокринної недостатності підшлункової залози.

  3. Холестатичного синдрому.

  4. Синдрому подразненого кишівника.

  5. Недостатності шлункової секреції.

16. В клініку доставлений пацієнт 38 років з інтенсивними оперізуючими болями, нудоту, блювоту. Погіршення наступило після вживання алкоголю з жирною, гострою їжею. У хворого підвищений вміст альфа-амілази крові. Які з перерахованих препаратів найбільш ефективно пригнічують екскреторну функцію підшлункової залози?

  1. Інфузії синтетичних аналогів соматостатину

  2. Інфузії контрікалу

  3. Інфузії квамателу

  4. Інфузії 5-фторурацилу

  5. Інфузії атропіну, гастроцепіну


17. Хвора Д., 53 р. впродовж 20 років страждає на жовчо-кам’яну хворобу. В останній час спостерігає прогресування інтенсивності больового синдрому, поширення болі з правого підребер’я в епігастральну ділянку, ліве підребер’я прогресуючу втрату ваги тіла, трофічні зміни шкіри та слизових. Об-но: зниженого живлення, пальпаторно - помірна болючість в епігастрії, правому підребер’ї. ЗАК: ер. – 2,8*109/л, Нв-100 г/л. Найбільш інформативний метод для верифікації діагнозу:

A Ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія.

B УЗД органів черевної порожнини.

C 5-фазне дуоденальне зондування.

D Рентгенографія органів черевної порожнини.

E Термографія органів черевної порожнини.
18. Хвора Ц, 38 р. поступив зі скаргами на інтенсивний біль в епігастральній ділянці та лівому підребер’ях, багаторазове блювання, що не приносить полегшення, нудоту, підвищення t тіла до 380С. Об-но: зниженого живлення, пальпаторно - різка болючість в епігастрії, лівому підребер’ях, позитивний с-м Мейо-Робсона. ЗАК: ер. – 3,2*109/л, Нв-100 г/л. На яку складову ферментних препаратів слід орієнтуватися при призначенні лікування:

A Протеазна активність

B Ліпазна активність

C Активність амілази

D Наявність симетикону

E Наявність жовчних кислот

19. Хвора 57 р., скаржиться на: оперізуючий біль у верхній половині живота, вип”ячування в ділянці лівого підребер’я, нудоту, здуття. Об-но: блідість шкіри, болючість живота у лівому підребер’ї. Діастаза сечі 128од. УЗД–гіпоехогенне округле утворення в ділянці головки підшлункової залози (d=2,1см). Найбільш ймовірний діагноз?

A Киста підшлункової залози

B Пухлина підшлункової залози

C Лімфосаркома позаочеревинних лімфовузлів

D Дивертикул дванадцятипалої кишки

E Псевдотуморозний панкреатит

20.Хвора 62 р., скаржиться на: оперізуючий біль у животі, блювання без

полегшення, проноси. Об-но: блідість, сухість шкіри, тахікардія, болючість

живота вище пупка на 3см. Ан.крові: лейк.10х109/л, ШЗЕ 18мм/год, діастаза

сечі-128од. УЗД-підшлункова з-за гіперехогенна, головка-24мм, хвіст-37мм.

Найбільш ймовірний діагноз?

A Хронічний панкреатит

B Виразка шлунка

C Ерозивний дуоденіт

D Туберкульозний мезаденіт

E Ентероколіт
21.У хворої на хронічний панкреатит скарги на проноси 5 разів на добу (без домішок крові), зменшення маси тіла, здуття живота, сухість шкіри, випадіння волосся, скаргу, кровотечі з ясен, судоми. ОАК: Л – 5,8 *109/л; Hb – 86 г/л; ШОЕ – 15 мм/г; БАК: білок – 48 г/л; альбуміни – 28г/л Які показники копрологічного дослідження доповнюють синдром?

A Стеаторея, креаторея..

B Велика кількість слизу, амилорея.

C Велика кількість крохмальних зерен, рослинної клітковини.

D Пухирці газу, кисла реакція.

E Велика кількість йодофільних мікробів.

22.У хворої М., 46 років, діарея з виділенням великої кількості кашкоподібного калу неприємного запаху без домішки крові й без тенезмів, здуття живота, втрата у вазі. При об’єктивному обстеженні помірна хворобливість у мезогастрії та лівому фланку живота. В копрологічному дослідженні стеаторея за рахунок нейтрального жиру, креаторея. Найбільш раціональним є призначення:

A Поліферментних препаратів.

B Холінолітиків.

C Метронидазолу та лоперамиду.

D Антацидів та спазмолітиків.

E Холінолітиків та антибактеріальних препаратів.

23.У хворого Б.,47 років, раптово з’явився напад гострого болю в ділянці

мечоподібного відростка, блювання, що не приносить полегшення, здуття

живота . Протягом останнього року відмічає періодичний біль у животі,

непереносимість молока, втрату ваги тіла до 8 кг. Об’єктивно: температура тіла нормальна, тони серця звучні, ослаблені. ЧСС – 102 в 1 хв., АТ 100/60 мм рт.ст. Живіт м’який, болючий в надчеревній ділянці, лівому підребер’ї, печінка на 1,5 см виступає з-під краю ребрової дуги, болюча. ЕКГ – порушення реполяризації міокарда. Ан. сечі на діастазу - 1024 г/год х л. Яке захворювання найбільш ймовірне?

A Хронічний рецидивуючий панкреатит

B Аутоімунний гепатит

C Гострий інфаркт міокарда

D Функціональна кишкова диспепсія

E Аневризма черевної частини аорти

24.Хвора 53 роки скаржиться на втрату ваги до 10 кг протягом двох років, рідкий стілець до двох разів на добу з неприємним запахом, що погано змивається з унітазу, періодичну нудоту, оперізуючий біль у верхній половині живота. При обєктивному обстеженні виявлено болючість у зоні Губергриця, у точці Мейо-Робсона. За лабораторними данними:біохімічний аналіз крові - глюкоза – 3,2 ммоль/л, білірубін – 16,5 мкмоль/л, загальний білок 56,4 г/л. Діастаза сечі – 426 г/год/л. При проведенні проби з d – ксилозою (пероральний прийом 25г d – ксилози) через 5 год. в сечі виявляють 3 г ксилози. Ваш діагноз:

A Панкреатит. Синдом мальабсорбції.

B Псевдомемранозний коліт.

C Неспецифічний виразковий коліт.

D Зловживання послаблюючими.

E Вірусний гастроентерит.

Тести початкового рівня знань

1. Яка ознака характерна для позитивного симптому Мейо-Робсона?

A. Виражена болючість в ділянці лівого реберного хребтового кута.

B. Болючість при постукуванні по правій реберній дузі.

C. Зниження пульсації черевної аорти.
D. Ознака подразнення очеревини.

Е. Шкірна гіпералгезія в ділянці грудних хребців.

2. Комп'ютерна томографія підшлункової залози не виявляє:

A. Вогнища звапнення залози

B. Зміни розмірів, контурів

C. Наявність кист, пухлин

D. Фіброз підшлункової залози

Е. Вогнища некрозів

3. На фоні яких захворювань частіше за все розвивається хронічний
панкреатит?

A. Виразкової хвороби 12-палої кишки

B. Гастродуоденіту

C. Жовчнокам'яної хвороби
D.Хронічного коліту

Е. Хронічного гіпоацидного гастриту

4. При ураженні тіла підшлункової залози найбільш імовірна локалізація

болю:

A. В лівому підребер'ї

B. В епігастрії

C. В правому підребер'ї
D. В біляпупочній ділянці
Е. В ділянці попереку

5. Який симптом зустрічається при ураженні хвоста підшлункової залози?

A. Біль

B. Лихоманка

C. Розвиток цукрового діабету

D. Жовтяниця

E. Диспепсичний синдром
6. Хронічний рецидивуючий панкреатит найчастіше зустрічається при:

а) виразковій хворобі

б) холелітіазі

в) постгастрорезекційному синдромі

г) при хронічному коліті

д) при лямбліозі

7. Яке твердження не відповідає дійсності? Для гострого панкреатиту характерно:

а) гіпотонія

б) брадикардія

в) гіпокальциемія

г) паралітичний ілеус

д) лівобічний плеврит
8. Етіологічними факторами панкреатиту є всі, крім:

а) запальні та склеротичні зміни великого дуоденального соска

б) висока кислотність шлункового соку

в) рефлюкс жовчі і кишкового вмісту в протоку підшлункової залози

г) проникнення інфекції лімфогенним шляхом із сусідніх органів

д) зловживання алкоголем

9. Для діагностики хронічного панкреатиту достовірним є:

1. визначення амілази, ліпази в крові

2. визначення амілази в сечі

3. ультразвукове дослідження органів черевної порожнини

4. ендоскопічна ретроградна панкреатохолангіографія

5. все вище перераховане

10. Підшлункова залоза виділяє наступні ферменти, крім:

а) трипсин

б) ліпаза

в) ентерокіназа

г) амілаза

11. Для препарату церукал підберіть його характеристику:

а) блокатор Н2-гістамінорецепторів

б) холінолітик загальної дії

в) холінолітик місцевої дії

г) антацид

д)міотонік

12. Розвиток гострого панкреатиту може бути пов'язаний з усіма факторами, крім одного:

а) надмірне вживання їжі

б) алкогольний ексцес

в) пухлина островків Лангерганса

г) спільне впадіння жовчного і панкреатичного протоків в duodenum

д) холецистит

13. Найбільш інформативним лабораторним показником в діагностиці загострення хронічного панкреатиту є:

а) лейкоцитоз

б) рівень амінотрансфераз крові

в) рівень амілази крові та сечі

г) рівень лужної фосфатази крові

д) гіперглікемія
14. Для панкреатиту характерні всі скарги, крім:

а) оперізуючий біль в епігастральній ділянці

б) болі в лівому підребер'ї з ірадіацією в спину

в) проноси

г) блювота, що приносить полегшення

д) зниження або відсутність апетиту

15. У боротьбі з болем при хронічному панкреатиті можна застосувати всі перераховані засоби, крім одного:

а) новокаін

б) фентаніл

в) баралгін

г) морфін

д) аналгін
16. Для гнилістної диспепсії характерно:

а) світлий «глиняний» кал

б) темний кал зі зловонним запахом

в) пінистий світлий кал

г) багато крохмалу і клітковини в калі

д) багато нейтрального жиру
17. Для загострення хронічного панкреатиту характерні всі симптоми, крім:

а) біль над пупком

б) проноси

в) схуднення

г) гіпоглікемія

д) амілаземія

18. Який препарат застосовують для пригнічення активності ферментів підшлункової залози?

а) антациди

б) холінолітики

в) циметидин

г) трасилол

д) тразикор

19. При загостренні хронічного панкреатиту можна застосувати все, крім:

а) альмагелю

б) голодування

в) теплових процедур

г) новокаїну

д) трасилолу

20. Для раку головки підшлункової залози характерні всі симптоми, крім:

а) інтенсивна жовтяниця зі свербіжем

б) збільшення жовчного міхура

в) підвищення активності лужної фосфатази

г) поява жовтяниці після нападу болей

д) гіперглікемія

21. Загострення хронічного панкреатиту провокує:

а) ГРВІ, переохолодження

б) прийом жирної їжі, алкоголя

в) прийом білкової їжі, куріння

г) перевтома, стрес

22. Оперізуючий характер болю в животі спостерігається при

а) гастриті

б) гепатиті

в) панкреатиті

г) холециститі

23. При хронічному панкреатиті спостерігаються синдроми

а) анемічний, гіперпластичний

б) больовий, диспепсичний

в) гіпертонічний, набряковий

г) гіпертонічний, нефротичний

24. Ускладнення хронічного панкреатиту

а) жовчнокам’яна хвороба

б) цукровий діабет

в) цироз печінки

г) виразкова хвороба

25. При панкреатиті в аналізі крові відмічається:

а) збільшення амілази

б) збільшення білка

в) зменшення амілази

г) зменшення холестерину

26. При панкреатиті в аналізі сечі спостерігається збільшення

а) білка

б) білірубіна

в) діастази

г) уробіліна

27. При хронічному панкреатиті кал

а) дьогтеподібний

б) жирний

в) кровянистий

г) безбарвний

28. Наявність в калі неперетравлених м’язових волокон - це

а) амілорея

б) креаторея

в) мелена

г) стеаторея

29. Наявність в калі капель нейтрального жиру - це

а) амілорея

б) креаторея

в) мелена

г) стеаторея

30. Наявність в калі нерозщепленого крохмалю - це

а) амілорея

б) діарея

в) креаторея

г) стеаторея

31. Амілорея, креаторея, стеаторея спостерігаються при хронічному

а) гастриті

б) гепатиті

в) холециститі

г) панкреатиті

32. При хронічному панкреатиті призначають дієту №

а) 2

б) 5

в) 7

г) 10

33. При лікуванні хронічного панкреатиту з замісною метою призначають

а) морфін

б) но-шпу

в) панзинорм

г) холосас
1   ...   12   13   14   15   16   17   18   19   20


написать администратору сайта