Методичка-Органічна хімія. Методичні вказівки для студентів до практичних занять. Заняття Тема Основи будови органічних сполук. Техніка безпеки. Ізомерія, номенклатура, класифікація органічних сполук
Скачать 1.57 Mb.
|
Практична роботаВластивості спиртів та етерів. Дослід 1. Фізичні властивості спиртів. У чотири маленькі пробірки налити по 5 см3 води: в першу додати - 5 крапель етанолу, в другу – н-бутанолу, в третю - гліцерину і в четверту – незначну кількість сорбіту. Дослідити одержані розчини спиртів за допомогою універсального індикатора. Порівняти розчинність спиртів у воді. Як залежить розчинність спиртів від їх молекулярної маси? Дослід 2. Добування й властивості натрій алкоголяту. У фарфорову чашечку налити 5 см3 етанолу і помістити кусочок металічного натрію (завбільшки рисової зернини) очищений від гасу. Коли натрій розчиниться, спиртовий розчин алкоголяту випарити на водяній бані. Сухий залишок алкоголяту розчинити у воді та випробувати розчином фенолфталеїну. Що спостерігається? Написати рівняння реакції добування і розкладу етилату натрію водою. Дослід 3. Добування диетилового етеру. У пробірку налити по 2 см3 суміші конц. сульфатної кислоти та етанолу. Суміш нагріти до початку кипіння і погасивши пальник, обережно прилити кілька крапель спирту. Утворення етеру виявити за характерним запахом. Нюхати обережно! Додати ще 5 крапель спирту, швидко закрити пробірку корком з газовідвідною трубкою і підпалити пари етеру, що виділяються. Описати його фізичні властивості і написати рівняння реакції одержання і горіння етеру. Дослід 4. Неповна окисидація одноатомних спиртів. У три маленькі пробірки налити по 2 см3 калій перманганату і по 2 краплі 2н розчину лугу та додати в першу 2 краплі первинного спирту, а в другу стільки ж вторинного спирту і в третю третинного. Після енергійного струшування пробірок нагріти на спиртівці або електроплитці. Як змінився зовнішній вигляд вмісту пробірок? Які спирти, судячи за запахом, оксидувалися? Написати рівняння реакції оксидації спиртів. Дослід 5. Нітрохромова проба на одноатомні спирти. У пробірку помістити 5 крапель 5% розчину калій хромату і 5 см3 30% розчину нітратної кислоти. Охолодити й додати 2-6 крапель етанолу. Через деякий час відбудеться зміна забарвлення.
Дослід 6. Якісна реакція на багатоатомні спирти. До 5-6 крапель купруму (ІІ) сульфату прилити 10 крапель лугу. До одержаного осаду прилити розчин гліцерину, або етиленгліколю. Вміст пробірки добре струсити.
Дослід 7. Розклад гліцерину (Під витяжкою). Декілька крапель гліцерину помістити у фарфорову чашку і долити подвійний об'єм натрій гідросульфату та нагріти.
Дослід 8. Властивості ненасичених спиртів. У дві пробірки налити по 5 крапель алілового спирту. В одну пробірку краплями прилити бромної води, а в другу-розчину KMnO4. Добре перемішати, струшуючи пробірки.
Дослід 9. Фармакопейна проба на ідентичність нітрогліцерину. Таблетку нітрогліцерину розчинити в 3 мл розчину дифеніламіну в конц. Н2SO4 → синє забарвлення. Дослід 10. Перевірка медичного етеру на доброякісність. а) 5см3 етеру змішати з 0,5 см3 розчину калій йодиду.Через годину неповинно бути забарвлення ні водного ні етерного шару. б) 2 краплі етеру помістити на фільтрувальний папір і дати йому випаруватись. Після випаровування не повинно бути ніякого запаху. Зробити висновки. ЛІТЕРАТУРА Основна:
Додаткова:
Методичні вказівки для студентів до практичних занять. ЗАНЯТТЯ № Тема: Оксигенні органічні сполуки. Феноли. Актуальність теми: Феноли це ароматичні оксигенні сполуки, які містять одну, або більше гідроксигруп, з'єднаних з ароматичним ядром. Це токсичні сполуки, які проявляють бактерицидну дію і використовуються як антисептики а також для виробництва медичних препаратів різної фармакологічної дії. Навчальні цілі:Теоретичне і практичне засвоєння будови класифікації, ізомерії, номенклатури, властивостей одно- та багатоатомних фенолів. Малий практикум Знати: - правила техніки безпеки при роботі з фенолами; - якісні реакції на феноли; - токсичність фенолів та захист від їх отруєнь. Вміти: - пояснити будову молекули фенолу; - пояснити механізм реакції заміщення; - писати формули ізомерів та давати їм назви - ідентифікувати феноли. Самостійна позааудиторна робота
|