Главная страница

Методичні-вказівки-2-курс-медицина-МС. Методичні вказівки до самостійної підготовки студентів 2 курсу медичного факультету (молодші спеціалісти) до практичних занять


Скачать 376.68 Kb.
НазваниеМетодичні вказівки до самостійної підготовки студентів 2 курсу медичного факультету (молодші спеціалісти) до практичних занять
Дата16.01.2018
Размер376.68 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлаМетодичні-вказівки-2-курс-медицина-МС.docx
ТипМетодичні вказівки
#34315
страница6 из 18
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18

МОДУЛЬ 2. СПЛАНХНОЛОГІЯ.


Вивчення нормальної будови внутрішніх органів і систем, які вони утворюють, а також вивчення нормальної будови залоз внутрішньої секреції в тісному взаємозв’язку з функцією, яку вони виконують, є невід’ємною частиною курсу анатомії людини. В процесі вивчення даного розділу студенти отримують базові знання, які необхідні при подальшому вивченні на кафедрах морфологічного (гістологія, топографічна і патологічна анатомія, фізіологія) і клінічного (терапія, хірургія, ендокринологія) профілю. В процесі вивчення курсу спланхнології студенти вчаться аналізувати отриману інформацію і засвоюють певний обсяг практичних навичок, що дозволяє правильно оцінювати різні патологічні стани внутрішніх органів і систем.

Згідно освітньо-професійній програмі, студент повинен вміти (цілі модуля):

1.Визначити загальний план будови трубчатих і паренхіматозних органів.

2.Аналізувати розвиток органів травної, дихальної, сечової, статевої, ендокринної систем в ембріогенезі.

3. Аналізувати аномалії і варіанти розвитку органів травної, дихальної, сечової, статевої, ендокринної систем.

4.Аналізувати інформацію про будову органів травної, дихальної, сечової, статевої, ендокринної систем.

ЗМІСТОВНИЙ МОДУЛЬ 4. АНАТОМІЯ ТРАВНОЇ СИСТЕМИ




Тема. Ротова порожнина. Губи. Щоки. Ясна. Зів. М’яке та тверде піднебіння. М’язи м’якого піднебіння. Вікові особливості стінок ротової порожнини. Язик. М’язи язика. Сосочки язика. Мигдалики. Слинні залози та їхня топографія. Загальна анатомія зубів: види зубів, їхні частини та тканини, періодонт. Зубо-щелепні сегменти. Формули зубів. Терміни прорізання зубів та зміни зубів. Характеристика зубних рядів.


Актуальність теми

Порожнина рота є початковим відділом травної системи і складається з присінку і власне порожнини рота. У ротовій порожнині відбувається механічна і хімічна обробка їжі за допомогою зубів, ферментів слини, а також визначення смакових якостей їжі і її придатності для організму. Органи ротової порожнини (язик, м’яке піднебіння, губи, щоки, зів, зуби) забезпечують рефлекторний акт ковтання харчової грудки, а також беруть участь у відтворенні членороздільної мови.

Порожнина рота і її органи розвиваються на рівні 1-ої зябрової дуги паралельно з формуванням обличчя з носових і щелепних відростків, які оточують первинну ротову бухту. Формування твердого піднебіння розділяє первинний рот на носову і ротову порожнини. Порівняно високий відсоток уроджених вад порожнини рота і її органів пояснюється складністю їх розвитку. Анатомічні відмінності епітелію слизової оболонки передніх і задніх відділів порожнини рота пов’язані з їхнім походженням з ектодерми ротової бухти і ентодерми головної кишки.

Вивчення анатомії порожнини рота необхідне для розуміння фізіології травлення і артикуляції мови, визначення аномалій розвитку, вікових особливостей. Ці знання необхідно використовувати на клінічних кафедрах (вуха, горла і носа, стоматології, терапії, інфекційних хвороб і щелепно-лицевої хірургії) для діагностики ряду захворювань органів травної та інших систем організму, їх лікування та оперативних втручань.

У порожнині рота проходить механічна і хімічна обробка їжі за участю зубів і слини. Зуби розташовані в зубних альвеолах верхньої і нижньої щелеп, створюючи зубні ряди. За хімічним складом і фізичними властивостями вони близькі до кісток. Функція зубів полягає в захопленні, поділі і розм’якшенні їжі. Анатомічна будова зубів визначається їх функціональним призначенням. Зубощелепний апарат людини бере участь також в вимові звуків і формуванні членороздільної мови.

Знання будови, строків прорізування і зміни зубів, будови різноманітних видів зубів необхідно для розуміння обробки їжі в порожнині рота, розвитку і локалізації патологічних процесів. Отримані знання необхідно застосовувати на клінічних кафедрах (стоматології, щелепно-лицевої хірургії, внутрішніх хвороб, педіатрії, рентгенології) для профілактики, діагностики та лікування захворювань порожнини рота і зубощелепного апарату (пухлин, ретенції зубів,аномалії прикусів, карієсу і пульпіту), а також при хірургічних втручаннях.

Мета навчання (загальна)

Вміти оцінювати інформацію про будову порожнини рота для визначення на наступних кафедрах відхилень від норми, наявності та локалізації патологічних процесів. Вміти оцінювати інформацію про будову зубів для визначення на наступних кафедрах відхилень від норми, наявності та локалізації патологічних процесів.

Конкретні цілі: вміти

  1. Визначити і показати стінки присінку і власне порожнини рота, межі зіву.

  2. Визначити і показати піднебіння, піднебінну фіранку і м’язи м’якого піднебіння.

  3. Визначити і показати частини, поверхні, краї, м’язи язика, його слизову оболонку.

  4. Визначити і показати основні слинні залози, їх вивідні протоки.

  5. Визначити і показати елементи зовнішньої і внутрішньої будови (речовини) зуба.

  6. Визначити і показати види зубів за будовою коронки і коренів: (різці, ікла, малі і великі корінні зуби, молочні (тимчасові).

  7. Інтерпретувати групову формулу молочних і постійних зубів, строки їх прорізування і зміни.


Теоретичні питання

  1. Загальний план будови травної системи.

  2. Розвиток органів травлення.

  3. Розвиток органів порожнини рота, варіанти норми і аномалії в процесі їх розвитку.

  4. Значення і розвиток органів травної системи.

  5. Розвиток зубів. Аномалії зубощелепної системи.

  6. Строки прорізування і зміни зубів.

Граф логічної структури (див.дод.).

Джерела інформації

  1. Головацький А.С. Анатомія людини: В 3-х т. / А. С. Головацький, В. Г. Черкасов, М. Р. Сапін. – Т.2. – Вінниця : Нова книга, 2009. – с. 7-40.

  2. Привес М. Г. Анатомия человека / М.Г.Привес. – Спб., 2002. – С. 234-238, 238-249 ,249-254.

  3. Сапин М. Р. Анатомия человека / М.Р. Сапин. – М., 1997. – Т.1 – С. 382-389

  4. Синельников Р. Д. Атлас анатомии человека / Р.Д. Синельников. – М., 2005. – Т.3. – С.15-29, 29-42.

  5. Ковешников В. Г. Анатомія людини / В. Г. Ковешников, І. І. Бобрик, А. С. Головацький та ін.; за ред. проф. В. Г. Ковешникова. – Луганськ, 2005. – Т.2. – С.13-16, 19-24, 24-32 .

  6. Лекція.

Набір тестових завдань для перевірки
досягнення конкретних цілей навчання:


  1. При огляді хворого виявлено, що при висовуванні язика, його верхівка відхиляється в сторону. Функція якого м’яза язика при цьому порушена?

А. Під’язикового

В. Верхнього повздовжнього

С. Нижнього повздовжнього

D. Шилоязикового

Е. Підборідно-язикового

  1. У дитини лікар визначив вкорочення і недостатню рухливість верхньої губи. Порушенням функції якого анатомічного утворення викликаний даний стан?

А. Frenulum labii superioris

В. Frenulum labii inferioris

С. Frenulum linguae

D. Commissura labiorum

Е. Plica sublingualis

  1. У хворого виявлено почервоніння і набряк слизової оболонки між коронкою зуба і верхньою губою. Де локалізується запальний процес?

А. Labium superius

В. Labium inferius

С. Gingiva

D. Buсca

Е. Lingua

  1. У хворого виявлено почервоніння, набряклість, білий наліт між передніми і задніми піднебінними дужками. Діагноз – ангіна. Про запалення, якого анатомічного утворення йде мова?

А. Tonsilla lingualis

В. Tonsilla tubaria

С. Tonsilla pharyngea

D. Tonsilla palatina

Е. –

  1. При огляді ротової порожнини дитини двох років виявлено 16 зубів. Вкажіть, скільки молочних зубів повинна мати дитина даного віку.

А. 18

В. 20

С. 22

D. 24

Е. 26

  1. У дитини відзначається ускладнене носове дихання, постійно відкритий рот. Поставлено діагноз: аденоїди. Який мигдалик збільшений?

А. Tonsilla palatina

В. Tonsilla lingualis

С. Tonsilla pharyngeа

D. Tonsilla tubaria

Е. –

  1. У дитини травмована нижня губа з розтином слизової оболонки, м’язу і шкіри. Який м’яз при цьому пошкоджено?

А. M. levator labii superioris

В. M. levator anguli oris

С. M. orbicularis oris

D. M. buccinator

Е. M. depressor labii inferioris

  1. У хворого проникна рана в центрі щоки, на яку необхідно накласти шви. Який м’яз зшиває хірург?

А. M. masseter

В. M. zygomaticus

С. M. buccinator

D. M. orbicularis oris

Е. M. depressor anguali oris
Еталон відповідей: 1-Е, 2-А, 3-С, 4-D, 5-В, 6-С, 7-С, 8-С .
Стислі методичні вказівки до роботи на практичному занятті

На початку заняття викладач проводить перевірку рівня підготовки студентів до цього заняття з використанням контрольних питань.

Проводиться корекція знань студентів. Більшу частину заняття студенти самостійно працюють на анатомічних препаратах. Під керівництвом викладача за допомогою атласу і графа логічної структури заняття студенти вивчають препарати, визначають їх топографію, частини, анатомічні утворення. Викладач контролює самостійну роботу студентів, здійснює корекцію знань і оцінює практичні навички. Потім проводиться тестовий контроль. Наприкінці заняття здійснюється аналіз роботи кожного студента на занятті, виставляються оцінки.

Тема


Глотка, стравохід та шлунок: будова, функції, топографія, синтопія та скелетотопія. Лімфоепітеліальне глоткове кільце Вальдейєра-Пирогова. Печінка, жовчний міхур, підшлункова залоза, селезінка

Актуальність теми

Глотка, стравохід і шлунок розвиваються з передньої кишки. Глотка згідно зі своїм анатомічним положенням є сполучною ланкою між порожниною рота і носа з одного боку, і порожниною рота і стравоходом з іншого. У ротовій частині глотки перехрещуються дихальні і травні шляхи. З’єднання глотки з багатьма порожнинами створює можливість поширення запальних процесів. Лімфоепітеліальне кільце забезпечує імунозахисні реакції організму. Знання топографії, сполучень і будови глотки потрібні для розуміння процесів дихання і ковтання. По стравоходу їжа з глотки потрапляє в шлунок, де вона знаходиться упродовж 1,5-2 годин, після чого відбувається її евакуація в тонку кишку. Виділений залозами шлунку шлунковий сік і його ферменти розщеплюють білки і частково жири. Слизова оболонка шлунку виробляє фактор Кастла, що впливає на кровотворення.

Знання топографії, будови і функції стравоходу і шлунку потрібне для розуміння фізіології і біохімії травлення. Печінка, жовчний міхур і підшлункова залоза розвиваються з вентральних і дорсальних випинань ентодерми середньої кишки, що пояснює зв’язок їх з дванадцятипалою кишкою за допомогою вивідних проток. Печінка є найбільшою залозою і виконує наступні функції: продукування і виділення жовчі, бар’єрна, обмін речовин, кровотворну (у плоду і новонароджених) та ін. Жовч потрапляє в жовчний міхур, а з нього періодично виділяється в дванадцятипалу кишку. Підшлункова залоза є залозою змішаної секреції : ферменти підшлункового соку розщеплюють поживні речовини, а гормон (інсулін) регулює вуглеводний обмін. Знання топографії, анатомії і функції залози потрібні для розуміння процесів травлення і обміну речовин, розвитку і локалізації патологічних процесів. Ці знання необхідні для вивчення наступних розділів анатомії (іннервація, кровопостачання), гістології, фізіології, патанатомії, топографічної анатомії і на клінічних кафедрах (внутрішніх хвороб, хірургії, педіатрії та ін.).

Мета навчання (загальна)

Вміти оцінювати інформацію про будову глотки, стравоходу, шлунку, печінки, жовчного міхура, підшлункової залози для визначення на подальших кафедрах відхилень від норми, наявності і локалізації патологічних процесів.
Конкретні цілі: вміти

    1. Визначити і показати глотку, стравохід, шлунок; визначити їх частини, деталі анатомічної будови і топографію.

    2. Визначити і показати мигдалини, що формують лімфо епітеліальне глоткове кільце Пирогова.

    3. Визначити і показати печінку, жовчний міхур, підшлункову залозу і селезінку, деталі їх анатомічної будови і топографію.

    4. Інтерпретувати функції органів, що вивчаються.

Теоретичні питання

  1. Розвиток глотки, стравоходу, шлунку.

  2. Варіанти норми і аномалії розвитку глотки, стравоходу, шлунку.

  3. Структурно-функціональна характеристика оболонок глотки, стравоходу і шлунку.

  4. Загальний план будови залоз і в системі органів травлення зокрема. Розвиток залоз шлунково-кишкового тракту, вікові особливості.

  5. Будова класичної часточки печінки, внутрішньопечінкові жовчні протоки, особливості кровообігу в печінці (rete mirabele hepatis). Будова паренхіми підшлункової залози.

  6. Сегментарна будова печінки.

  7. Функції печінки і підшлункової залози.

  8. Функції і будова селезінки.

Граф логічної структури (див.дод.).

Джерела інформації

  1. Головацький А.С. Анатомія людини: В 3-х т. / А. С. Головацький, В. Г. Черкасов, М. Р. Сапін. – Т.2. – Вінниця : Нова книга, 2009. – с. 41-56, с. 69-81.

  2. Привес М. Г. Анатомия человека / М.Г.Привес. – Спб., 2002. – с. 254-268, с. 282-288, с. 375, с. 477-478

  3. Сапин М. Р. Анатомия человека / М.Р. Сапин. – М., 1997. – Т.1 – с. 263-267, с. 401-418

  4. Синельников Р. Д. Атлас анатомии человека / Р.Д. Синельников. – М., 1990. Т. 3. – С. 43-72.

  5. Ковешников В. Г. Анатомія людини / В. Г. Ковешников, І. І. Бобрик, А. С. Головацький та ін.; за ред. проф. В. Г. Ковешникова. – Луганськ, 2005. – Т.2. – С.32-48.

  6. Лекція.

Набір тестових завдань для перевірки
досягнення конкретних цілей навчання:


  1. Хворий 18 років звернувся до лікарні зі скаргами на шум та больові відчуття у вусі. Діагностовано гостре респіраторне захворювання, отит. Крізь який отвір глотки інфекція потрапила до барабанної порожнини та викликала її запалення?

А. Вхід до гортані

В. Зів

С. Хоани

D. Барабанний отвір слухової труби

Е. Глотковий отвір слухової труби

  1. У дитини 6 років на рівні X грудного хребця рентгеноскопічно виявлено чужорідне тіло стравоходу. В ділянці якого стравохідного звуження зупинилось чужорідне тіло?

А. Аортального

В. Абдомінального

С. Діафрагмального

D. Кардіального

Е. Бронхіального

  1. Лікар-рентгенолог при обстеженні шлунка в нормі обов’язково повинен побачити під лівим куполом діафрагми:

А. Воротарну частину шлунка

В. Газовий пухир шлунка

С. Велику кривизну шлунка

D. Цибулину дванадцятипалої кишки

Е. Малу кривизну шлунка

  1. Під час огляду хлопчика 5 років, лікар відзначив, що дитина дихає через рот. За допомогою додаткових методів дослідження було встановлено збільшення розмірів одного з мигдаликів лімфоепітеліального глоткового кільця. Який це мигдалик?

А. Піднебінний

В. Трубний

С. Глотковий

D. Гортанний

Е. Язиковий

  1. У хворого з пухлиною підшлункової залози розвилася механічна жовтуха внаслідок компресії жовчновивідної протоки. Яка протока здавлена?

A. Ductus choledochus

B. Ductus cysticus

C. Ductus hepaticus communis

D. Ductus hepaticus dexter

E. Ductus hepaticus sinister

  1. Хвора 30 років скаржиться на спрагу, сухість у роті. При лабораторному обстеженні виявлено збільшення цукру в крові до 10 ммоль/л. Захворювання якої ендокринної залози у хворої?

А. Щитоподібної

В. Епіфіза

С. Статевих

D. Надниркових

Е. Підшлункової

  1. Під час операції, маніпулюючи на ділянці між шлунком та печінкою, хірург остерігся пошкодити печінково-дванадцятипалу зв’язку, тому що там знаходиться:

А. Спільна жовчна протока, власна печінкова артерія, ворітна вена

В. Спільна жовчна протока, спільна печінкова артерія, ворітна вена

С. Ворітна вена, печінкові вени

D. Нижня порожниста вена, міхурова протока

Е. Власна печінкова артерія, шлунково-дванадцятипала артерія

  1. Лікар пальпує у хворого 43 років нижній край печінки. На якому рівні у здорової людини розташована нижня межа печінки?

А. По краю реберної дуги

В. На 2 см нижче краю реберної дуги

С. На 1 см нижче краю реберної дуги

D. На 3 см вище краю реберної дуги

Е. На 4 см вище краю реберної дуги

Еталон відповідей: 1-Е, 2-С, 3-В, 4-С, 5-А, 6-Е, 7-А, 8-А
Стислі методичні керівництва до роботи на практичному занятті

На початку заняття викладач проводить перевірку рівня підготовки студентів до цього заняття з використанням контрольних питань.

Проводиться корекція знань студентів. Більшу частину заняття студенти самостійно працюють на анатомічних препаратах. Під керівництвом викладача за допомогою атласу і графа логічної структури заняття студенти вивчають препарати, визначають їх топографію, частини, анатомічні утворення. Викладач контролює самостійну роботу студентів, здійснює корекцію знань і оцінює практичні навички. Потім проводиться тестовий контроль. Наприкінці заняття здійснюється аналіз роботи кожного студента на занятті, виставляються оцінки.

Тема.


Тонка і товста кишки: будова, функції, топографія, особливості

Актуальність теми

Тонка кишка розвивається із середньої кишки і є найдовшим відділом травного тракту. У тонкій кишці харчові маси, оброблені слиною і шлунковим соком, піддаються остаточному перетравленню під впливом жовчі, соку підшлункової залози і кишкового соку. Відбувається всмоктування ворсинками слизової оболонки тонкої кишки простих вуглеводів, жирів і амінокислот в кровоносне і лімфатичне русла.

Товста кишка розвивається з задньої кишки. Вона розташовується за тонкою кишкою і є кінцевим відділом травної системи. У товстій кишці закінчуються процеси травлення, формуються і виводяться назовні калові маси.

Знання топографії, будови та функції тонкої і товстої кишок необхідні для розуміння процесів травлення, розвитку і локалізації патологічних процесів. Отримані знання необхідні при вивченні фізіології, патологічної анатомії і фізіології, клінічних дисциплін (внутрішніх хвороб, хірургії, рентгенології і ін.), для виконання сучасних методів обстеження (ендоскопії, ультразвукової діагностики та ін.).
Мета навчання (загальна)

Вміти оцінювати інформацію про будову кишківника для визначення на наступних кафедрах відхилень від норми, наявності та локалізації патологічних процесів.

Конкретні цілі: уміти

    1. Визначити і показати тонку і товсту кишки, їх частини, деталі анатомічної будови зовнішню і внутрішню відмінність і топографію.

    2. Інтерпретувати функції досліджуваних відділів кишківника.

Теоретичні питання

  1. Загальний план будови травної системи. Розвиток органів травлення, варіанти норми і аномалії.

  2. Топографічні області передньої черевної стінки.

  3. Загальний принцип будови стінок тонкої і товстої кишок.

  4. Зовнішні і внутрішні відмінності тонкої і товстої кишок.

  5. Анатомічні і фізіологічні сфінктери кишківника.

Граф логічної структури (див.дод.).

Джерела інформації:

  1. Головацький А.С. Анатомія людини: В 3-х т. / А. С. Головацький, В. Г. Черкасов, М. Р. Сапін. – Т.2. – Вінниця : Нова книга, 2009. – с. 56-69.

  2. Привес М. Г. Анатомия человека / М.Г.Привес. – Спб., 2002. – с. 268-280

  3. Сапин М. Р. Анатомия человека / М.Р. Сапин. – М., 1997. – Т.1 – с. .418-436

  4. Синельников Р. Д. Атлас анатомии человека / Р.Д. Синельников. – М., 2005. – Т.3. – с. 82-97.

  5. Ковешников В. Г. Анатомія людини / В. Г. Ковешников, І. І. Бобрик, А. С. Головацький та ін.; за ред. проф. В. Г. Ковешникова. – Луганськ, 2005. – Т.2. – с.48-67.

  6. Лекція.

Набір тестових завдань для перевірки
досягнення конкретних цілей навчання


  1. Під час операції при ревізії кишківника хірург оглядає кишку, на якій визначаються поздовжні стрічки, випини, чепцеві привіски. Яка це кишка?

А. Пряма

В. Ободова

С. Клубова

D. Порожня

Е. Дванадцятипала

  1. У хворого виявлена пухлина дистального відділу тонкої кишки. Визначте локалізацію пухлини

А. Ileum

В. Jejunum

С. Cаecum

D. Colon sigmoideum

Е. Duodenum

  1. При обстеженні хворого виявлено поліп в дистальному відділі товстої кишки. Визначте локалізацію поліпа.

А. Colon sigmoideum

В. Colon descendens

С. Cоecum

D. Rectum

Е. Colon transversum

  1. З метою уточнення діагнозу у чоловіка стало необхідним пальпаторно обстежити органи через передню стінку прямої кишки. Який орган прилягає до цієї стінці?

А. Сечовий міхур

В. Сечівниковий канал

С. Сім’явипорскувальна протока

D. Цибулинно-сечівникові залози

Е. Передміхурова залоза

  1. У хворого при фіброгастродуоденоскопії виявлено запалення цибулини 12 –палої кишки. В якому відділі кишки локалізується запалення?

А. Pars superior

В. Pars descendens

С. Pars horizontalis

D. Pars ascendens

Е. –

  1. Хвора скаржиться на болі в правій клубовій ділянці. При пальпації визначається рухома, м’яка, хвороблива кишка. Яку кишку пальпує лікар?

А. Сліпу

В. Сигмоподібну

С. Пряму

D. Висхідну ободову

Е. Порожню

  1. Хвора скаржиться на болі в правій бічній ділянці живота. При пальпації визначається щільна, нерухома, хвороблива кишка. Яку кишку пальпує лікар?

А. Сигмоподібну

В. Сліпу

С. Низхідну ободову

D. Висхідну ободову

Е. Порожню

  1. Хворий скаржиться на болі в верхньому відділі пупкової області. Пальпаторно визначається рухома хвороблива кишка. Яку кишку пальпує лікар?

А. Порожню

В. Дванадцятипалу

С. Поперечну ободову

D. Клубову

Е. Висхідну ободову

Еталон відповідей: 1-В, 2-А, 3-D, 4-E, 5-A, 6-A, 7-D, 8-C.
Стислі методичні керівництва до роботи на практичному занятті

На початку заняття викладач проводить перевірку рівня підготовки студентів до цього заняття з використанням контрольних питань.

Проводиться корекція знань студентів. Більшу частину заняття студенти самостійно працюють на анатомічних препаратах. Під керівництвом викладача за допомогою атласу і графа логічної структури заняття студенти вивчають препарати, визначають їх топографію, частини, анатомічні утворення. Викладач контролює самостійну роботу студентів, здійснює корекцію знань і оцінює практичні навички. Потім проводиться тестовий контроль. Наприкінці заняття здійснюється аналіз роботи кожного студента на занятті, виставляються оцінки.


Тема


Очеревина. Очеревинна порожнина. Чепці (великий та малий), брижі, закутки, ямки, складки та заглибини. Поверхи очеревинної порожнини

Актуальність теми

Очеревина належить до серозних оболонок і розвивається з двох листків мезодерми (соматоплеври і вісцероплеври), які замикають вторинну порожнину зародка (цілом), а потім перетворюються на парієтальний і вісцеральний листки очеревини. Порожнина очеревини являє собою складну систему щілиноподібних просторів, заповнених незначною кількістю серозної рідини, яка зволожує поверхню серозної оболонки. Порожнина очеревини у чоловіків цілком замкнута. У жінок є зв’язок з зовнішнім середовищем, що сприяє поширенню запальних процесів.

Хід очеревини являє собою безперервний листок, її похідні - зв’язки, чепці, брижі, складки, ямки і заглибини. У трьох поверхах порожнини очеревини розрізняють сумки, отвори, синуси, канали, заглибини і невелику кількість серозної рідини, а при патологічних процесах в цих утвореннях може збиратися серозна рідина, кров, гній.

Очеревина виконує декілька функцій: захисну, та бар’єрну. Бар’єрна функція очеревини забезпечує вибіркову проникність рідини, як з кровоносних судин в порожнину очеревини (транссудація), так і у зворотному напрямі в кровоносні і лімфатичні судини (функція всмоктування та дренажу). Таким чином здійснюється серозно-гематолімфатичний бар’єр, циркуляція рідини в черевній порожнині і безперервне її відновлення. Доведено, що різні ділянки очеревини виконують різні функції: функція всмоктування (очеревина діафрагми і сліпої кишки), а також індиферентна дренажна функція (очеревина тонкої кишки, широких зв’язок матки, очеревина шлунку, передньої черевної стінки). Знання ходу очеревини і топографії її похідних, способів покриття органів очеревиною потрібне для розуміння розвитку і локалізації патологічних процесів, оперативних і діагностичних доступів до органів. Отримані знання будуть використані на клінічних кафедрах (хірургії, акушерства і гінекології, урології, рентгенології та ін.) для профілактики ускладнень, діагностики і лікування захворювань (непрохідності кишківника, перитоніту, гангрени органів та ін.).

Мета навчання (загальна)

Вміти оцінювати інформацію про будову очеревини і її утворень для визначення на подальших кафедрах відхилень від норми, наявності і локалізації патологічних процесів.

Конкретні цілі: вміти

    1. Визначити і показати парієтальний і вісцеральний листки очеревини.

    2. Визначити і показати черевну порожнину, порожнину очеревини і зачеревний простір, поверхи очеревинної порожнини і похідні очеревини.

    3. Інтерпретувати функції очеревини і її похідних.

Теоретичні питання

  1. Розвиток порожнини очеревини і її похідних.

  2. Топографія органів черевної порожнини і малого тазу.

  3. Аномалії розвитку органів травлення і очеревини.

Граф логічної структури (див.дод.).

Джерела інформації

  1. Головацький А.С. Анатомія людини: В 3-х т. / А. С. Головацький, В. Г. Черкасов, М. Р. Сапін. – Т.2. – Вінниця : Нова книга, 2009. – с. 81-95.

  2. Привес М. Г. Анатомия человека / М.Г.Привес. – Спб., 2002. – с. 288-294

  3. Сапин М. Р. Анатомия человека / М.Р. Сапин. – М., 1997. – Т.1 – с. 448-457.

  4. Синельников Р. Д. Атлас анатомии человека / Р.Д. Синельников. – М., 2005. –Т 3. – с. 97-118.

  5. Ковешников В. Г. Анатомія людини / В. Г. Ковешников, І. І. Бобрик, А. С. Головацький та ін.; за ред. проф. В. Г. Ковешникова. – Луганськ, 2005. – Т.2. – с. 78-89.

  6. Лекція.

Набір тестових завдань для перевірки
досягнення конкретних цілей навчання


  1. Робітник звернувся за допомогою у лікарню з травмою живота. Під час операції хірург виявив пошкодження задньої стінки шлунка. Через який отвір чепцевої сумки лікар обстежив задню стінку шлунка?

А. Чепцевий

В. Печінковий

С. Підшлунковий

D. Очеревинний

Е. Брижовий

  1. Чоловік 38 років госпіталізований у хірургічне відділення з діагнозом – розрив селезінки. У якому анатомічному отворі буде накопичуватися кров?

А. Чепцевій сумці

В. Печінковій сумці

С. Передшлунковій сумці

D. Прямокишково-міхуровій заглибині

Е. Правому бічному каналі

  1. У жінки 28 років виявлена позаматкова вагітність. У яку заглибину або простір очеревини можливе попадання рідини?

А. Міхурово-прямокишковий

В. Лівий брижовий синус

С. Правий брижовий синус

D. Міхурово-маткова

Е. Прямокишково-маткова

  1. Для уточнення діагнозу жінці необхідно провести пункцію Дугласового простору (прямокишково-маткова заглибина). Де потрібно провести прокол стінки піхви?

А. Передня частина склепіння

В. Задня частина склепіння

С. Права бічна частина склепіння

D. Ліва бічна частина склепіння

Е. Передня стінка піхви

  1. До лікарні доставлено пораненого вогнепальною зброєю з сильною кровотечею. При огляді хірургом установлено, що кульовий канал пройшов через передню стінку живота, склепіння шлунка і вийшов на рівні 9 ребра по лівій серединній пахвинній лінії. Який орган постраждав разом з пораненням шлунка?

А. Ліва частка печінки

В. Поперечна ободова кишка

С. Підшлункова залоза

D. Ліва нирка

Е. Селезінка

  1. У жінки 28 років виявлена позаматкова вагітність, яка ускладнилася розривом маткової труби. У якій простір очеревини можливе попадання крові?

А. Прямокишково-матковий

В. Міхурово-матковий

С. Правий брижовий синус

D. Лівий брижовий синус

Е. Міжсигмовидний синус

  1. Жінку госпіталізовано в клініку з симптомами гострого живота. При обстеженні виникла підозра на позаматкову вагітність. Яке з анатомічних утворень таза необхідно пропунктувати для підтвердження діагнозу?

А. Excavatio rectouterina

B. Excavatio vesicouterina

C. Fossa ischiorectalis

D. Excavatio rectovesicalis

E. Processus vaginalis peritonei

  1. У хворого діагностовано деструктивну форму гострого панкреатиту. У яке з утворень очеревини пошириться ексудат?

А. Чепцеву сумку

В. Лівий бічний канал

С. Правий бічний канал

D. Правий брижовий синус

Е. Передшлункову сумку

Еталон відповідей: 1-А, 2-С, 3-Е, 4-В, 5-Е, 6-А, 7-А, 8-А.
Стислі методичні керівництва до роботи на практичному занятті

На початку заняття викладач проводить перевірку рівня підготовки студентів до цього заняття з використанням контрольних питань.

Проводиться корекція знань студентів. Більшу частину заняття студенти самостійно працюють на анатомічних препаратах. Під керівництвом викладача за допомогою атласу і графа логічної структури заняття студенти вивчають препарати, визначають їх топографію, частини, анатомічні утворення. Викладач контролює самостійну роботу студентів, здійснює корекцію знань і оцінює практичні навички. Потім проводиться тестовий контроль. Наприкінці заняття здійснюється аналіз роботи кожного студента на занятті, виставляються оцінки.


1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18


написать администратору сайта