Главная страница
Навигация по странице:

  • Мета навчання (загальна)

  • Набір тестових завдань для перевірки досягнення конкретних цілей навчання

  • До лікаря звернувся хворий зі скаргами на болюче пухлиноподібне утворення в області калитки. Визначте, який орган у хворого пошкоджений.

  • У чоловіка після перенесеного орхіту (запалення яєчка) порушується вироблення сперматозоїдів. Вкажіть, в яких структурах яєчка відбулися патологічні зміни.

  • У хворого після перенесеного перитоніту (запалення очеревини) виникло ускладнення – запалення однієї з оболонок яєчка. Назвіть цю оболонку.

  • У новонародженого хлопчика під час огляду лікар виявив неопущення одного яєчка в калитку. Визначте, до якого віку яєчко має в нормі опуститися в калитку.

  • У хлопчика водянка яєчка. Визначте, яка оболонка яєчка утворює замкнутий серозний мішок, в порожнині якого може накопичуватися рідина.

  • В процесі операції на яєчку, у хворого були перевязані судини в області воріт яєчка. Вкажіть, де проводилася маніпуляція.

  • При піхвовому дослідженні жінки гінеколог оглядає простір між шийкою матки і задньою стінкою піхви. Визначте це анатомічне утворення.

  • У хворої сильні болі внизу живота. При обстеженні, виявлено перекручення звязки, яка тягнеться від маточного кінця яєчника до латерального кута матки. Визначте цю звязку.

  • Породіллі в звязку з вузьким тазом проведена операція – кесарів розтин. Визначте, який зовнішній шар стінки матки повинен розітнути хірург.

  • Під час пологової діяльності, з метою уникнення розриву промежини, жінці розсікли отвір входу в піхву біля основи великої статевої губи. Визначте, який мяз промежини при цьому розсікли.

  • У жінки визначається ущільнення в молочній залозі. Вкажіть, в якому напрямку хірург повинен зробити розріз під час операції для зменшення травмування часточок

  • Молода жінка вагітна. Визначте, в якій частині маткової труби відбувається запліднення.

  • Під час операції видалення матки хірург перевязує маткову артерію. При цьому необхідно памятати, що поруч з органом проходить сечовід. Визначте, де саме.

  • У жінки запальний процес в анатомічному утворенні, що знаходиться обабіч від отвору піхви. Визначте, про запалення якого утворення може йти мова.

  • Еталон відповідей: 1-D, 2-B, 3-B, 4-D, 5-A, 6-A, 7-E, 8-A, 9-С, 10-А, 11-А, 12-С, 13-А, 14-С, 15-Е, 16-В Стислі методичні керівництва до роботи на практичному занятті

  • Методичні-вказівки-2-курс-медицина-МС. Методичні вказівки до самостійної підготовки студентів 2 курсу медичного факультету (молодші спеціалісти) до практичних занять


    Скачать 376.68 Kb.
    НазваниеМетодичні вказівки до самостійної підготовки студентів 2 курсу медичного факультету (молодші спеціалісти) до практичних занять
    Дата16.01.2018
    Размер376.68 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаМетодичні-вказівки-2-курс-медицина-МС.docx
    ТипМетодичні вказівки
    #34315
    страница9 из 18
    1   ...   5   6   7   8   9   10   11   12   ...   18

    ЗМІСТОВНИЙ МОДУЛЬ 7. АНАТОМІЯ СТАТЕВИХ СИСТЕМ




    Тема.


    Чоловіча статева система. Внутрішні та зовнішні статеві органи у чоловіків. Ендокринна частина яєчка. Аномалії розвитку органів чоловічої статевої системи. Жіноча статева система. Внутрішні та зовнішні статеві органи жінок. Ендокринна частина яєчників. Молочна залоза. Промежина (статеві відмінності). Аномалії розвитку жіночих полових органів.

    Актуальність теми

    Статеві органи людини поділяються на чоловічі і жіночі, з вираженим анатомічним і функціональним диморфизмом. У зародка статеві органи у обох статей закладаються однаково. Надалі під впливом гормонів і генетичного коду у одних індивідуумів розвиваються зачатки чоловічої статі, а зачатки жіночої статі залишаються рудиментарними, у інших – навпаки. Таким чином, у розвитку статевих органів розрізняють три періоди: індиферентний, змішаний і остаточний. Іноді у одного і того ж індивідуума розвиваються ознаки в більшій чи меншій мірі обох статей - це гермафродитизм (істинний або помилковий). Чоловічі статеві органи розвиваються разом з сечовою системою (з первинної нирки мезонефротичної протоки), що і пояснює їх анатомічний і функціональний зв'язок.

    Чоловічі статеві органи поділяються: внутрішні (статеві залози – яєчко з над’яєчком, сім’явиносна і сім’явипорскувальна протоки з залозами (сім’яними пухирчастими), передміхурову залозу і зовнішні (калитка, статевий член).

    У процесі розвитку яєчка опускаються через пахвинний канал в калитку. Вони є суттєвою частиною статевої системи - залозами змішаної секреції, в яких розвиваються сперматозоїди і виробляються чоловічі статеві гормони, що впливають на розвиток вторинних чоловічих статевих ознак. Сперматозоїди, змішуються з екскрету насіннєвих пухирців передміхурової залози, утворюючи сперму, яка через сім’явипорскувальні протоки потрапляє в сечівник. Таким чином, статеві органи забезпечують репродуктивну функцію, розвиток вторинних статевих ознак, а також еволюцію спадкових ознак, як умова продовження життя на землі.

    Жіночі статеві органи поділяються на внутрішні - (яєчники, маткові труби, матка, піхва) і зовнішні (соромітні губи, клітор, дівоча перетинка). В жіночих статевих органах відбувається дозрівання яйцеклітини в яєчниках, проходження її по маткових трубах в матку, запліднення, дозрівання плоду і пологи. Гормональна функція яєчників спрямована на розвиток вторинних статевих ознак, забезпечення овуляції і менструації, нормального перебігу вагітності та пологів. Репродуктивна функція яєчників починається в передпубертатному періоді у дівчат (11-13 років) і закінчується клімаксом (50-55 років). Їй властива циклічність.

    Промежина в широкому розумінні являє собою простір, вихід з порожнини таза, який складається з м'язів і фасцій, що утворюють дві діафрагми: сечостатеву і тазову. Через обидві діафрагми проходять канали та утворюються сфінктери для сечовивідної системи і прямої кишки. Промежина в більш вузькому розумінні – проміжок між заднім проходом і зовнішніми статевими органами.

    Знання процесів розвитку, будови і функції статевих органів в різні вікові періоди життя чоловіків необхідні для визначення наявності і локалізації патологічних змін, аномалій розвитку і функціонування статевої сфери, що необхідно для навчання на подальших кафедрах.
    Мета навчання (загальна)

    Вміти оцінювати інформацію про будову чоловічих та жіночих статевих органів для визначення на наступних кафедрах відхилень від норми, наявності та локалізації патологічних процесів.
    Конкретні цілі: уміти

      1. Визначити і показати внутрішні і зовнішні чоловічі і жіночі статеві органи, їх частини, деталі анатомічної будови.

      2. Інтерпретувати функції досліджуваних органів.


    Теоретичні питання

    1. Загальний план будови чоловічої та жіночої статевих систем.

    2. Розвиток чоловічих статевих органів.

    3. Вікові і індивідуальні особливості чоловічих та жіночих статевих органів.

    4. Аномалії розвитку чоловічих та жіночих статевих органів.

    5. Функціональне значення статевої системи в цілісному організмі.

    6. Будова кісток тазу і таза в цілому.

    7. Будова, топографія, функція та вікові особливості молочної залози.

    8. Загальний план будови промежини.

    9. Загальний план будови сечостатевої та тазової діафрагми


    Джерела інформації:

    1. Головацький А.С. Анатомія людини: В 3-х т. / А. С. Головацький, В. Г. Черкасов, М. Р. Сапін. – Т.2. – Вінниця : Нова книга, 2009. – с. 148-183.

    2. Привес М. Г. Анатомия человека / М.Г.Привес. – Спб., 2002. – С. 335-346

    3. Сапин М. Р. Анатомия человека / М.Р. Сапин. – М., 2002. – Т.1 – С. 22-38

    4. Синельников Р. Д. Атлас анатомии человека / Р.Д. Синельников. – М., 2005. – Т.3. – С. 189-205.

    5. Ковешников В. Г. Анатомія людини / В. Г. Ковешников, І. І. Бобрик, А. С. Головацький та ін.; за ред. проф. В. Г. Ковешникова. – Луганськ, 2005. – Т.2. – С.175-189.

    6. Лекція.


    Набір тестових завдань для перевірки
    досягнення конкретних цілей навчання


    1. У хворого утруднене сечовипускання. Після обстеження встановлено, що гіпертрофовано орган, який оточує проксимальний відділ сечівника. Назвіть цей орган.

    A Придаток яєчка

    B Цибулинно-сечівнікова залоза

    C Сім’яні пухирці

    D Передміхурова залоза

    E Цибулина статевого члена

    1. До лікаря звернувся хворий зі скаргами на болюче пухлиноподібне утворення в області калитки. Визначте, який орган у хворого пошкоджений.

    A Передміхурова залоза

    B Яєчко

    C Придаток яєчка

    D Сім’яний канатик

    E Січовий міхур

    1. У чоловіка після перенесеного орхіту (запалення яєчка) порушується вироблення сперматозоїдів. Вкажіть, в яких структурах яєчка відбулися патологічні зміни.

    A Rete testis

    B Ductuli seminiferi contorti

    C Ductuli seminiferi recti

    D Ductuli eferentes testis

    E Ductus epididymis

    1. У хворого після перенесеного перитоніту (запалення очеревини) виникло ускладнення – запалення однієї з оболонок яєчка. Назвіть цю оболонку.

    A Fascia spermatica externa

    B Fascia spermatica interna

    C Tunica albuginea

    D Tunica vaginalis

    E Fascia cremasterica

    1. При огляді новонародженого хлопчика лікарем-неонатологом виявлена вроджена аномалія розвитку, яка проявлялася наявністю на нижній (задній) поверхні статевого члена щілини довжиною 7 мм, через яку виділяється сеча. Така аномалія називається:

    A Гіпоспадія

    B Епіспадія

    C Фімоз

    D Крипторхізм

    E Монорхізм

    1. У новонародженого хлопчика під час огляду лікар виявив неопущення одного яєчка в калитку. Визначте, до якого віку яєчко має в нормі опуститися в калитку.

    A До моменту народження

    B До одного року

    C До двох років

    D До п'яти років

    E До семи років

    1. У хлопчика водянка яєчка. Визначте, яка оболонка яєчка утворює замкнутий серозний мішок, в порожнині якого може накопичуватися рідина.

    A М'ясиста

    B Зовнішня сім’яна

    C Внутрішня сім’яна

    D Білочна

    E Піхвова

    1. В процесі операції на яєчку, у хворого були перев'язані судини в області воріт яєчка. Вкажіть, де проводилася маніпуляція.

    A Margo mesovaricus

    B Margo liber

    C Facies medialis

    D Facies lateralis

    E Extremitas superior

    1. При піхвовому дослідженні жінки гінеколог оглядає простір між шийкою матки і задньою стінкою піхви. Визначте це анатомічне утворення.

    A Зів матки

    B Передній звід піхви

    C Задній звід піхви

    D Канал шийки матки

    E –

    1. У хворої сильні болі внизу живота. При обстеженні, виявлено перекручення зв'язки, яка тягнеться від маточного кінця яєчника до латерального кута матки. Визначте цю зв'язку.

    A Ovarii proprium

    B Suspensorium ovarii

    C Latum uteri

    D Teres uteri

    E Mesovarium

    1. Породіллі в зв'язку з вузьким тазом проведена операція – кесарів розтин. Визначте, який зовнішній шар стінки матки повинен розітнути хірург.

    A Периметрій

    B Параметрій

    C Ендометрій

    D Міометрій

    E -

    1. Під час пологової діяльності, з метою уникнення розриву промежини, жінці розсікли отвір входу в піхву біля основи великої статевої губи. Визначте, який м'яз промежини при цьому розсікли.

    A Сіднично-печеристу

    B Поверхневу поперечну

    C Цибулинно-губчасту

    D Зовнішній сфінктер прямої кишки

    E Глибоку поперечну

    1. У жінки визначається ущільнення в молочній залозі. Вкажіть, в якому напрямку хірург повинен зробити розріз під час операції для зменшення травмування часточок

    A Радіально

    B Вертикально

    C Поперечно

    D Дугоподібно

    E –

    1. Молода жінка вагітна. Визначте, в якій частині маткової труби відбувається запліднення.

    A Pars uterina

    B Istmis

    C Ampulla

    D Infundibulum

    E Ostium abdominale tubae

    1. Під час операції видалення матки хірург перев'язує маткову артерію. При цьому необхідно пам'ятати, що поруч з органом проходить сечовід. Визначте, де саме.

    A Зверху

    B Знизу

    C Збоку

    D Спереду

    E Ззаду

    1. У жінки запальний процес в анатомічному утворенні, що знаходиться обабіч від отвору піхви. Визначте, про запалення якого утворення може йти мова.

    A Статева щілина

    B Великі залози присінка

    C Цибулина присінка

    D Вуздечка статевих губ

    E Зовнішній отвір сечівника

    Еталон відповідей: 1-D, 2-B, 3-B, 4-D, 5-A, 6-A, 7-E, 8-A, 9-С, 10-А, 11-А,
    12-С, 13-А, 14-С, 15-Е, 16-В

    Стислі методичні керівництва до роботи на практичному занятті

    На початку заняття викладач проводить перевірку рівня підготовки студентів до цього заняття з використанням контрольних питань.

    Проводиться корекція знань студентів. Більшу частину заняття студенти самостійно працюють на анатомічних препаратах. Під керівництвом викладача за допомогою атласу і графа логічної структури заняття студенти вивчають препарати, визначають їх топографію, частини, анатомічні утворення. Викладач контролює самостійну роботу студентів, здійснює корекцію знань і оцінює практичні навички. Потім проводиться тестовий контроль. Наприкінці заняття здійснюється аналіз роботи кожного студента на занятті, виставляються оцінки.


    1   ...   5   6   7   8   9   10   11   12   ...   18


    написать администратору сайта