Главная страница
Навигация по странице:

  • Зміст папки робочих документів

  • Довгостроковими документами є

  • Змістом доповіді має бути

  • - Щорічні наради керівного складу

  • Щорічні навчально-методичні збори

  • ЖУРНАЛ ЦІВІЛЬНА ОБОРОНА. Методичний посібник підготовлено педагогічним колективом Навчальнометодичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Хмельницької області під керівництвом начальника Центру підполковника Закреницького Анатолія Анатолійовича


    Скачать 425.5 Kb.
    НазваниеМетодичний посібник підготовлено педагогічним колективом Навчальнометодичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Хмельницької області під керівництвом начальника Центру підполковника Закреницького Анатолія Анатолійовича
    АнкорЖУРНАЛ ЦІВІЛЬНА ОБОРОНА.docx
    Дата02.11.2017
    Размер425.5 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаЖУРНАЛ ЦІВІЛЬНА ОБОРОНА.docx
    ТипДокументы
    #10068
    страница8 из 19
    1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   ...   19

    23. Особисті плани дій (папки робочих документів)розробляються для начальника цивільної оборони і начальника штабу цивільної оборони об'єкта, начальників (командирів) служб і невоєнізованих формувань (оперативної групи, евакуаційної комісії, групи зв'язку та оповіщення, поста радіаційної та хімічної розвідки, поста медичної допомоги, групи видачі засобів індивідуального захисту, ланки протипожежних заходів, групи охорони громадського порядку, групи утримання сховищ тощо).

    Зміст папки робочих документів:функціональне завдання посадової особи (невоєнізованого формування), витяг із наказу про призначення, функціональні обов'язки керівника і особового складу формування, план-графік дій, схема оповіщення, іменний список особового складу формування, відомість забезпечення матеріально-технічними засобами, необхідні довідкові дані тощо.

    24. З метою забезпечення достатнього рівня готовності цивільної оборони об'єкта до дій у надзвичайних ситуаціях розробляються довгострокові документи і документи підготовки цивільної оборони в поточному році.

    Довгостроковими документами є:план цивільної оборони, наказ про організацію і ведення цивільної оборони, план розвитку і удосконалення цивільної оборони; план підготовки та підвищення кваліфікації керівного складу цивільної оборони об'єкта, науково-педагогічного складу викладачів нормативних дисциплін «Цивільна оборона», «Безпека життєдіяльності людини», «Основи медичних знань»; план-графік вивчення (комплексної перевірки) стану або вивчення окремих питань цивільної оборони в структурних підрозділах об'єкта.

    Наказом начальника цивільної оборони про організацію і ведення цивільної оборони на об'єкті визначаються посадові особи і керівні органи, служби і невоєнізовані формування цивільної оборони, їх призначення і функції, кількісний склад і матеріально-технічне забезпечення; організацію підготовки керівного складу та навчання за тематикою цивільної оборони учасників навчально-виховного процесу і працівників галузі; контроль стану цивільної оборони у структурних підрозділах і звітність.

    Щорічно розробляються:наказ про стан цивільної оборони в минулому році та основні завдання на наступний рік, план підготовки цивільної оборони об'єкта в наступному році, навчальний план і розклад занять з постійним складом працівників органів управління освітою і навчальних закладів за тематикою цивільної оборони, документи щодо підготовки і проведення Дня цивільної оборони у загальноосвітніх і професійно-технічних та Тижня захисту дітей у дошкільних закладах освіти, доповідь про стан і підготовку цивільної оборони об'єкта у минулому році.

    Доповідь подається до місцевого органу управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення і примірник — до штабу Цивільної оборони Міністерства освіти і науки України до 1 листопада станом на 1 жовтня.

    Змістом доповіді має бути:

    • характеристика об'єкта (організаційна структура і розташування);

    • кількісний і якісний склад учасників навчально-виховного процесу і працівників об'єкта, організація удосконалення їх кваліфікації і навчання за тематикою цивільної оборони, виконання планів;

    • забезпеченість засобами колективного захисту на місці постійної дислокації і в заміській зоні, а також засобами індивідуального захисту за рахунок об'єктового і мобілізаційного резервів; забезпеченість об'єкта необхідним військово-технічним майном, приладами радіаційної, хімічної розвідки та контролю;

    • підготовка об'єкта цивільної оборони галузі до сталого функціонування у воєнний час; готовність до виконання евакуаційних заходів, підготовка заміської зони;

    • невоєнізовані формування та служби цивільної оборони об'єкта і їх матеріально-технічне забезпечення;

    • організація управління об'єктом на місці постійної дислокації і з пункту управління заміської зони;

    • організація об'єктової системи зв'язку та взаємодії, оповіщення та інформування особового складу про характер розвитку надзвичайної ситуації і вжиті заходи;

    • виконання основних завдань, визначених наказом начальника цивільної оборони функціональної підсистеми (галузі) на навчальний рік.

    25. Організованість і ефективність дій об'єкта цивільної оборони щодо запобігання і реагування на надзвичайні ситуації забезпечується:

    • достатнім рівнем підготовки керівного складу цивільної оборони до виконання функцій управління діями об'єкта щодо запобігання і реагування на надзвичайну ситуацію;

    • необхідним рівнем підготовки невоєнізованих формувань і служб цивільної оборони до виконання своїх функцій за призначенням;

    • високим рівнем підготовки учасників навчально-виховного процесу і працівників галузі, які не входять до складу невоєнізованих формувань, до захисту і дій в надзвичайних ситуаціях достатнім рівнем забезпеченості об'єкта цивільної оборони приладами радіаційної, хімічної розвідки, спостереження та контролю, індивідуальними і колективними засобами захисту, необхідним військовотехнічним майном.


    VІ. Підготовка учасників навчально-виховного процесу і працівників

    галузі до захисту та дій у надзвичайних ситуаціях
    26. Підготовка учасників навчально-виховного процесу і працівників галузі до захисту та дій в надзвичайних ситуаціях здійснюється в органах управління освітою всіх рівнів, навчальних закладах, установах, організаціях і підприємствах галузі незалежно від форм власності і господарювання включає:

    • підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації та функціональне навчання керівного складу цивільної оборони, посадових осіб і спеціалістів у сфері цивільного захисту населення і територій від уражаючих факторів надзвичайних ситуацій;

    • підготовку працівників постійного складу структурних підрозділів галузі;

    • підготовку студентів, курсантів, учнів та вихованців закладів освіти;

    • практичну підготовку та відпрацювання дій за планами цивільної оборони та реагування на надзвичайні ситуації під час підготовки та проведення комплексних об'єктових навчань, тренувань та навчально-тренувальних занять;

    • просвітницько-інформаційну роботу та пропаганду знань серед учасників навчально-виховного процесу і працівників галузі.

    27. Особи керівного складу цивільної оборони, інші посадові особи керівного складу і фахівці галузі проходять функціональне навчання в перший рік призначення на посаду і в подальшому — підвищення кваліфікації не рідше одного разу на три, п'ять років, відповідно до переліку категорій осіб керівного складу цивільної оборони (додається).

    Підвищення кваліфікації керівників, посадових осіб і спеціалістів у сфері цивільного захисту населення і територій від уражаючих факторів надзвичайних ситуацій, класних керівників 2-х, 6-х, 7-х класів і викладачів допризовної підготовки проводиться в Інституті державного управління у сфері цивільного захисту, в його регіональних філіях, у мережі курсів цивільної оборони, в інститутах післядипломної освіти галузі, під час проведення навчально-методичних зборів та періодичних навчань, тренувань за планами цивільної оборони та реагування на надзвичайні ситуації.

    Інститути післядипломної освіти здійснюють навчання з питань цивільного захисту за наявності відповідного сертифіката на право проводити навчання, достатнього програмово-методичного та матеріально-технічного забезпечення і у разі, якщо викладачі дисциплін «Цивільна оборона» і «Безпека життєдіяльності людини» пройшли додаткову спеціальну підготовку.

    28. Підвищення кваліфікації здійснюється з відривом від виконання службових обов'язків і є необхідною умовою атестації всіх фахівців та керівників, переміщення їх по службі, присвоєння кваліфікаційних категорій, звань тощо. Слухачам курсів видається свідоцтво про підвищення кваліфікації за зразками державних документів про освіту, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України.

    29. Для підвищення рівня загальної, спеціальної та методичної підготовки керівного складу цивільної оборони, посадових осіб і спеціалістів у галузі цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій проводяться навчально-методичні збори, які поділяються на:

    - Щорічні наради керівного складуцивільної оборони України з підбиттям підсумків за минулий рік та визначенням завдань на наступний рік на загальнодержавному, регіональному, місцевому та об'єктовому рівнях під керівництвом начальників цивільної оборони відповідного рівня тривалістю один день;

    - Щорічні навчально-методичні зборикерівного складу, посадових осіб і спеціалістів з питань цивільної оборони, захисту населення і територій та сил реагування на надзвичайні ситуації органів управління освітою, навчальних закладів, науково-виробничих об'єднань, установ, організацій і підприємств галузі під керівництвом відповідних начальників цивільної оборони. Тривалість їх визначається окремими навчальними планами.

    30. Підготовка постійних працівників структурних підрозділів галузі до захисту та дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій проводиться при прийомі на роботу і під час подальшої роботи в формі інструктажів та на планових заняттях у складі об'єктових невоєнізованих формувань та аварійно-рятувальних служб, а також у навчальних групах працівників за робочими навчальними планами, розробленими
    згідно з Типовою програмою з урахуванням специфіки діяльності і місцевих умов.

    Формою контролю якості підготовки постійного складу працівників структурних підрозділів галузі є залік, який складається щорічно до першого листопада в обсязі вимог щодо знань і умінь кожного за Типовою програмою підготовки до захисту та дій у надзвичайних ситуаціях.

    31. Навчання працівників галузі у складі невоєнізованих формувань і служб цивільної оборони проводиться за розділами Типової програми загальної і спеціальної підготовки служб і невоєнізованих формувань до дій в надзвичайних ситуаціях під керівництвом їх командирів (начальників), штатних працівників та начальників служб цивільної оборони, членів комісії техногенно-екологічної безпеки та евакуаційної комісії, а з питань медичного захисту — спеціалістів медичної служ-
    би цивільної оборони об'єкта.

    Начальницький склад і спеціалісти формувань, які залучаються для проведення робіт з дегазації, дезактивації територій, організовують і проводять хіміко-дозиметричний контроль, додатково проходять навчання на курсах цивільної оборони.

    32. Навчання та підвищення рівня знань працівників галузі, які не входять до складу невоєнізованих формувань і служб, здійснюється без відриву від службової діяльності як на планових заняттях, так і шляхом самостійного вивчення матеріалу з наступним закріпленням отриманих знань і навичок на практичних заняттях у ході проведення комплексних об'єктових навчань та тренувань.

    Навчальні плани з питань підготовки педагогічних та науково-педагогічних працівників за тематикою цивільної оборони розробляються на об'єктах цивільної оборони галузі на основі Типової програми, розділу загальної підготовки учасників навчально-виховного процесу і працівників галузі.

    Для проведення занять, консультацій у структурних підрозділах галузі наказом начальника цивільної оборони об'єкта створюються навчальні групи і призначаються їх керівники. З окремих тем до проведення занять залучаються члени об'єктових комісій, спеціалізованих служб, формувань та фахівці з питань надзвичайних ситуацій. Під час проведення занять повинні ураховуватись вид діяльності, рівень та обсяг відповідальності кожного працівника за планом дій, планом реагування на надзвичайні ситуації, а також відповідальності за виконання функцій запобігання, локалізації і ліквідації наслідків аварій (катастроф).

    Керівники навчальних груп з цивільної оборони проходять обов'язкову попередню підготовку на об'єктовому навчально-методичному семінарі (зборі), в Інституті післядипломної освіти або на курсах цивільної оборони.

    Державні органи управління освітою організовують підготовку студентів, курсантів, учнів та вихованців закладів освіти всіх рівнів незалежно від їх галузевого підпорядкування і форм власності відповідно до навчальних планів (інших документів, що регламентують перелік нормативних навчальних дисциплін, їх обсяги в годинах та за змістом, види занять та форми контролю знань), в нормативній частині яких передбачається вивчення питань цивільної оборони, безпеки життєдіяльності людини, основ медичних знань та охорони здоров'я дітей. Програми і типові навчальні плани з цих нормативних навчальних дисциплін затверджуються Міністерством освіти і науки України.

    34. Обсяг в годинах і навчальний зміст цих нормативних дисциплін визначаються вимогами Закону України «Про Цивільну оборону України»:


    • навчити населення (для функціональної підсистеми — учасників навчально-виховного процесу і працівників галузі) вмінню застосовувати засоби індивідуального захисту і діяти в надзвичайних ситуаціях;

    • забезпечити своєчасну організацію і проведення рятувальних та інших невідкладних робіт у районах стихійного лиха і осередках ураження (для функціональної підсистеми — на об'єкті цивільної оборони галузі);

    • створити системи аналізу і прогнозування, управління, оповіщення і зв'язку, спостереження і контролю за радіаційним, хімічним і бактеріологічним зараженням, підтримки їх готовності для сталого функціонування у надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного часів;

    • забезпечити підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації і функціональне навчання керівного складу цивільної оборони, її органів управління та служб;

    • забезпечити організацію життєзабезпечення населення (для функціональної підсистеми — учасників навчально-виховного процесу і працівників галузі) під час аварій, катастроф, стихійного лиха та у воєнний час.


    35. Мета підготовки за тематикою нормативних дисциплін:заходами навчально-виховного процесу започаткувати і протягом всього часу перебування у закладах освіти вихованців, учнів, курсантів і студентів виховувати у них якості свідомого і обов'язкового виконання установлених правил безпеки у навчально-виробничому процесі, норм безпечної поведінки в побуті та в умовах надзвичайних ситуацій; виховувати почуття гуманного відношення до людини, яка потрапила в біду; навчити користування засобами індивідуального захисту і свідомих, грамотних дій у надзвичайних ситуаціях.

    Навчання студентів вищих навчальних закладів з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення проводиться за програмами нормативних дисциплін «Цивільна оборона», «Безпека життєдіяльності» та «Основи медичних знань» і спрямовується на підготовку їх як майбутніх керівників навчально-виробничих колективів — організаторів цивільної оборони, безпеки життєдіяльності людини, охорони здоров'я і життя дітей.

    Дипломні проекти і курсові роботи студентів вищих навчальних закладів відповідно до фахових напрямків їх підготовки повинні мати розділи з питань цивільної оборони, безпеки життєдіяльності людини, основ медичних знань та охорони здоров'я дітей.

    36. Підготовка учнів 2-х, 6-х і 7-х класів з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення здійснюється за тематикою цивільної оборони і особистої безпеки програми «Основи безпеки життєдіяльності», а учнів передвипускних і випускних класів загальноосвітніх і професійно-технічних закладів освіти — за тематикою розділу «Цивільна оборона» програми допризовної підготовки юнаків і щороку завершується проведенням у навчальних закладах на фоні обстановки можливої у даному регіоні надзвичайної ситуації Дня цивільної оборони як підсумкового заходу практичної перевірки рівня набутих учнями умінь і якості всебічної підготовки цивільної оборони об'єкта галузі.

    Підготовка та проведення практичних заходів Дня цивільної оборони передбачається планом роботи навчального закладу на поточний рік.

    Підготовка учнів у позашкільних закладах освіти відповідно до їх статутів передбачає формування здорового способу життя, задоволення потреб молодого покоління у професійному самовизначенні, а також вивчення питань і набуття умінь щодо дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій, вирішення проблем особистої і колективної безпеки, взаємодії з аварійно-рятувальними службами.

    Підготовка дітей в дошкільних закладах освіти проводиться у дитячих групах і в групах батьків за тематикою охорони здоров'я та життя дітей і спрямована на виховання у дітей почуття свідомого та обов'язкового виконання установлених правил і норм поведінки при спілкуванні на вулиці з однолітками та старшими за віком людьми, в місцях переходу вулиці, у місцях купання у відкритих водоймищах;
    формування вмінь щодо користування вдома газом та електричними побутовими приладами, ліфтом, іграшковими і малими дитячими транспортними засобами біля свого будинку тощо.

    У роботі з батьками наголошується на їх особистій відповідальності за виховання у своїх дітях духовного і фізичного здоров'я як основної передумови їх щасливого майбутнього, майбутнього нашої Батьківщини — України. Духовність і мораль батьків — взірець для дітей.

    Як захід практичного закріплення змісту сказаного і показаного протягом року вихователем та змісту варіантних дитячих ігор за тематикою охорони здоров'я і життя дітей в дошкільних закладах освіти щорічно в кінці навчального року проводиться Тиждень безпеки дитини.

    39. Практична підготовка та відпрацювання дій за планами цивільної оборони в центральному апараті Міністерства освіти і науки України, в регіональних органах управління освітою і закладах вищої освіти проводиться на комплексних об'єктових навчаннях (з чисельністю постійного складу 300 і більше осіб) і тренуваннях (з чисельністю постійного складу до 300 осіб) один раз на три роки тривалістю до
    однієї доби.

    У закладах середньої, професійно-технічної та дошкільної освіти тренування проводяться щорічно під час Дня цивільної оборони та Тижня безпеки дитини. Керівниками комплексних об'єктових навчань і тренувань є начальники цивільної оборони об'єктів. Тренування можуть проводитися у складі груп об'єктів за територіально-навчальним (виробничим) принципом під керівництвом начальника цивільної оборони регіонального (місцевого) органу управління освітою.
    1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   ...   19


    написать администратору сайта