Главная страница
Навигация по странице:

  • 5 Загальні закономірності будови зовнішньої оболонки стінки трубчастих органів, дати стислу характеристику; варіанти відношення органів до очеревини.

  • 9.Ротова порожнина: присінок.

  • 12. М’яке піднебіння ( palatummolle )/ піднебінна завіска ( vellumpalatinum ).

  • 13. М’язи м’якого піднебіння 14.Язик ( lingua / gloss ).

  • 17. Постійні зуби: формула, характеристика видів зубів

  • 19. Ротові залози: класифікація. Малі слинні залози, їх топографія і морфо-функціональна характеристика.

  • 20.Ротові залози: класифікація. Привушна залоза: топографія, будова; описати і продемонструвати на препаратах

  • 21. Під’язикова залоза: топографія, будова; описати і продемонструвати на препаратах.

  • Анатомія модульні питання. Модульні питання. Модуль Травна система Класифікація внутрішніх органів


    Скачать 1.07 Mb.
    НазваниеМодульні питання. Модуль Травна система Класифікація внутрішніх органів
    АнкорАнатомія модульні питання.docx
    Дата15.02.2017
    Размер1.07 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаАнатомія модульні питання.docx
    ТипДокументы
    #2736
    страница1 из 14
      1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14

    Модульні питання.

    Модуль 2.

    Травна система

    2. Класифікація внутрішніх органів.

    Всі органи поділяються на п о р о ж н с т і (або трубчасті) і п а р е н х і м а т о з н і. Паренхіматозні органи побудовані із робочої тканини (паренхіми) яку складають спеціалізовані клітинні елементи, і сполучнотканинної строми, яка утворює м’який скелет органа, його арматуру. До паренхіматозних органів належать нирки, печінка, легені і інші. Строма паренхіматозних органів виконує опорну, а також і трофічну функції – в ній проходять судини і нерви.Трубчасті (порожнисті) органи мають вигляд трубки (стравохід, шлунково-кишкова трубка, трахея, сечоводи та ін.) стінки якої обмежовують порожнину.

    3. Слизова оболонка.

    Вистеляє з середини трубчасті нутрощі, відіграє важливу роль в забезпеченні їх ф-цій. Складається з 3-х шарів: епітеліальної пластинки, власної пластинки і м’язової пластинки. Епітеліальна відмежовує внутрішнє середовище від зовнішнього. Власна пластинка утворена з пухкої волокнистої сполучної тканини, що містить багато різних типів клітин. М’язова пластинка утворена 1-3 шарами гладких міозитів, розташована на межі слизової оболонки і підслизової основи.

    4. М’язова оболонка.

    Складається з зовнішнього – поздовжнього шару, і внутрішнього – колового. Вони розділені прошарком пухкої волокнистої сполучної тканини, у якій містяться нервові сплетіння, крово- та лімфоносні судини.

    5 Загальні закономірності будови зовнішньої оболонки стінки трубчастих органів, дати

    стислу характеристику; варіанти відношення органів до очеревини.

    Ззовні більшість органів вкриті серозною оболонкою, що утворена пухкою волокнистою сполучною тканиною, і яка містить багато еластичних і колагенових волокон. Зовнішня її поверхня вкрита мезотелієм. Деякі органи (шийний і грудний відділи стравоходу, глотка, дихальні і сечові шляхи) вкриті адвентиційною оболонкою. Це пухка волокниста сполучна тканина, що містить кровоносні та лімфатичні судини, нерви.
    Внутрішні органи можуть бути розташовані щодо очеревини так: інтраперитонеально – вкриті очеревиною з усіх боків; мезоперитонеально – з 3-х сторін; ретроперитонеально – за очеревиною; екстраперитонеально – не відносяться до очеревини.

    6-7. Описати загальні анатомо-функціональні закономірності будови екзокринних залоз. Загальні анатомо-функціональні закономірності будови екзокринних залоз.

    Виділяють багатоклітинні та одноклітинні екзокринні залози.
    Одноклітинні. Келихоподібні клітини, що вироб. слиз, склад. з глюкопротеїдів. Мають видовжене, багате хроматином ядро, що розт. в базальній частині клітини (ніжці). Над ядром розт. к. Гольджі, а вище – вакуолі і багато секреторних гранул, що виділяються з клітин за мерокриновим типом. Секреція гранул слизу з клітин на пов. слизової здійснюється шлахомекзоцитозу.
    Багатоклітинні. Утв. початкові секреторні відділи екзокринних багатоклітинних залоз, що виробляють різні секрети. Залозисті клітини структурно і функціонально поляризовані. Їх секреторні гранули залягають на апікальній зоні і виділяються через апікальну плазмолему.Мітсяться органели різноманітні.

    8. Розвиток ротової порожнини та її похідних. Вади розвитку ротової порожнини.

    Найчастіше виникає однобічна чи двобічна щілина (розщеплення) верхньої губи збоку від верхньогубного жолобка. Цю ваду називають "заячою губою" і вона виникає внаслідок незрощення лобового та верхньощелепного відростків при розвитку обличчя. Щілина може досягати крила носа, відокремлюючи його від спинки носа.
    Іноді не зростаються піднебінні відростки верхніх щелеп. Тоді в піднебінні залишається щілина, що розміщена переважно по серединній лінії, утворюючи ваду т. зв. "вовчу пащу". Можуть бути різні варіанти цієї вади: від розщеплення твердого і м’якого піднебіння аж до роздвоєння піднебінного язичка.Інколи "заяча губа" і "вовча паща" виникають одночасно.Бувають випадки, коли верхньощелепні і ниж-ньощелепні відростки не зростаються або, навпаки, зростаються надмірно. Це призводить відповідно до збільшення ротової щілини – макростомії або до її зменшення – мікростомії
    Розвиток.
    Будова травної системи в різних видів тварин залежить від її функції. Щелепи виникають лише в поперечноротих і осетрових риб, що зумовлено характером харчування. У риб уже є зуби, але вони досягають вищого ступеня диференціювання тільки у ссавців. Губи також виникають лише в ссавців, у яких є м’язи губ. Власні м’язи язика вперше утворюються тільки в амфібій, хоча риби вже мають язик.На 4-му тижні ембріонального розвитку в ділянці голови зародка виникає заглибина ектодерми –ротова ямка. Попереду розміщена глоткова перетинка, що зникає на 4-5-му тижні розвитку. Формування стінок ротової порожнини відбувається разом з утворенням обличчя зародка і плода.На бічних стінках глоткової частини первинної кишки на ранніх стадіях ембріогенезу утворюються п’ять перших зябрових кишень, між якими розміщені вісцеральні (зяброві) дуги.I вісцеральна дуга називається щелепною, II дуга–під’язиковою, а III, IV і V дуги є власне зябровимидугами.З першої (щелепної) дуги та прилеглих до неї тканин утворюються парні верхньощелепні і нижньощелепні відростки, що обмежовують ротову бухту знизу і з боків. Зверху цю дугу оточує лобовий відросток, що відходить від основи черепа.Одночасно верхньощелепні відростки зближаються і зростаються з бічними носовими відростками, утворюючи верхню губу.На внутрішній поверхні верхньощелепних відростків виникають валики, що ростуть назустріч один одному, утворюючи піднебіння.З мезенхіми верхньощелепних відростків утворюються верхні щелепи, а з мезенхіми нижньощелепних відростків – нижня губа, нижня щелепа і дно порожнини рота.З ектодерми, що покриває краї верхньощелепних і нижньощелепних відростків, формуються зачатки зубів.З хряща I вісцеральної дуги розвиваються молоточок і коваделко, з мезенхіми навколо хрящової частини цієї дуги – верхня і нижня щелепи.З хряща II вісцеральної дуги утворюються малі роги під’язикової кістки, стремінце і шилоподібний відросток скроневої кістки; з III зябрової дуги – великі роги під’язикової кістки. Із закладок вентральної стінки глотки в ділянці I-II зябрових дуг утворюється язик.
    Наприкінці 1-го місяця розвитку зародка можна розрізнити первинну порожнину рота, глотку, стравохід, шлунок і кишку.

    9.Ротова порожнина: присінок.

    рота – щілина, розміщена у вертикальній площині і увігнута відповідно до форми лицевої поверхні коміркових відростків і дуг. Обмежований: ззовні – губами, щоками, зсередини - зубами і яснами.
    Губи (labiaoris).
    Склад. з верхньої та нижньої (labiumsuperiusetinferius). Кожна губа має: зовнішню поверхню – шкірну частину(p. cutanea) та внутрішню – слизову частину(p.mucosa). Між частинами розт. проміжна частина (p. intermedia), яка містить сальні залози, сосочки. На шкірі верхньої губи посередині є жолобок (philtrum), внизу якого є горбок(tuberculum).
    Щока (bucca).
    Утвор. щічним м’язом і сусідніми м’язами. Має межі: присередня - носо-губна борозна, верхня – бічна частина під очноямкового краю, бічна – перед. край жувального м’яза, нижня – нижній край тіла нижньої щелепи. Ззовні щока вкрита шкірою, що містить сальні і потові залози, а зсередини – слизовою оболонкою. У присінку рота на рівні 2 верхнього великого кутнього зуба слизова утворює сосочок привушної залози (papillaductusparotidea), на вершині якого є вічко протоки привушної залози.
    Ясна (gingiva).
    Це слизова, що вкриває коміркові дуги верхньої та нижньої щелепи. Ясна склад. з вільної та прикріпленої частини. Вільна частина має ясенний край (margogingivalis), кріпиться до поверхні зуба в ділянці його шийки. Миж ясенним краєм і зубом є ясенна борозна (s.gingivalis).Прикріплена частина – та, що зрощена з окістям коміркових дуг щелеп та поверхнею шийки зуба. Ясна, що розт. у проміжку між зубами – ясенний/міжзубний сосочок (papillagingivalis\interdentalis).

    10. Ротова порожнина: власне ротова порожнина складається з: піднебіння, язика, зубів, ротових залоз.

    11. Тверде піднебіння (palatumdurum)

    Його форм.піднебінні відростки верхньої щелепи і горизонтальні пластинки піднебінних кісток. Має: жирову, залозисту, крайову ділянку і ділянку піднебінного шва. По серединній лініі є піднебінний шов(raphepalati) від якого відходять поперечні піднебінні складки. Попереду шва – різцевий сосочок (papillaincisiva).

    12. М’яке піднебіння (palatummolle)/ піднебінна завіска (vellumpalatinum).

    Утв. піднебінним апоневрозом (aponeurosispalatina). Слизова має ротову і носову поверхню. Ротова поверхнямає слинні залози, добре розвинену підслизову основу. Носова поверхнямає протоки залоз, які віробляють слиз. Передня частина піднебіння малорухома, задня звисає вертикально – піднебінний язичок(uvulapalatinа). Разом з корнем язика обмежовує зів(fauces). Збоку від заднього краю відходять передня і задня складки зіву(plicaeanterioretposteriorfaucium). Передня – піднебінно-язикова дужка (arcuspalatoglossus). Задня – піднебінно-глоткова дужка (arcuspalatopharyngeus). Між ними – перешийок зіва (isthmusfaucium). Зверху, де з’єд. задня пов. піднебінно-язикової та передня пов. піднебінно-глоткової, слизова утв. півмісяцеву складку(plicasemilunaris), що обмеж. надмигдаликову ямку(fossasupratonsillaris). Між дужками є мигдаликові ямка/пазуха, в якій міститься піднебінний мигдалик.
    Піднебінний мигдалик (tonsillapalatina)
    Парний, еліпсоподібний. Бічна пов. вкрита мигдаликовою капсулою (capsulatonsillae). Позаду проходить внутрішня сонна артерія. Присередняпов. має до 20 мигдаликових ямочок, в які відкр. мигдаликові крипти. Паренхіма утв. лімфовузликами.

    13. М’язи м’якого піднебіння

    14.Язик (lingua/gloss).

    Перед. частина – верхівка (apexlinguae), задня – корень (radixlinguae). Між ними – тіло(corpuslinguae). Бічні частини – краї (margolinguae). Верхня пов. - спинка (dorsumlinguae). Нижня – нижня поверхня (faciesinferiorlinguae). Вздовж спинки – серединна борозна (sulcusmediamuslinguae), якій відповідає перегородка язика. Позаду борозна закінчується сліпим отвором (foramencaecumlinguae), від я кого вбік йде межова борозна(s.terminalis). Частина язика до борозни – передня/передборозненна частина; позаду – задня/заборозенна. На пов. слизової відкриваються численні вивідні протоки слинних залоз. Підслизова відсутня. Епітелій і власна пластинка утв. сосочки. Виділяють такі сосочки:

    • ниткоподібні (filiformes): вкрив. всю поверхню спинки язика. Найчисельніші. Затримують їжу на пов. язика, мають больові та температурні рецептори.

    • конічні(conicae): вкрив. всю поверхню спинки язика. Найчисельніші.

    • грибоподібні (fungiformes): розт. у перед. частині спинки між ниткоподібними переважно на спинці та кінчику. Містять смакові бруньки.

    • сочевицеподібні (lentiformes): схожі на грибоподібні, але менші, розт. між ними.

    • жолобуваті (vallatae): найбільші, розт. на межі кореня і тіла. Містять майже половину смакових бруньок. Біля їх основи відер.вивідні протоки малих слинних залоз.

    • листоподібні (foliatae): розт. по краях. Містять смак. бруньки. Між ними відер. вивідні протоки малих слинних з-з.

    У власній пластинці кореня язика є непарний язиковий мигдалик (tonsillalingualis). Він має овальну форму, утв. лімфовузликами.
    Ф-ції язика: орган смаку, бере учать у акті жування, ковтання, мови.

    15. Ембріологічна та анатомічна класифікації м’язів язика, їх морфо-функціональна

    характеристика; функції язика.

    16Зуби: частини зуба, тканини зуба. Періодонт, пародонт, зубний орган: визначення.

    Прикуси.

    • молочні (dentesdecidui),

    • постійні (dentes permanents)

    Розрізняють 3 форми зубів:

    • різці (d. incisivi),

    • ікла (d. canini),

    • малі кутні (d.premolares),

    • великі кутні (d. molares).

    Частина зуба над зубною коміркою – коронка(coronadentis). Звужена за нею частина – шийка (cervixdentis). Корінь (radix) розт. в зубній комірці, закінчується верхівкою кореня (apexradicesdentis) на якому є отвір верхівки зуба (foramenapicesdentis). Клінічний корінь – частина вкрита яснами, тобто шийка + корінь. Всередині є порожнина зуба (cavitasdentis) заповнена пульпою, що має: коронкову порожнину (cavitascoronae) та канал кореня зуба (canalisradicesdentis). Корень зростається з зубними комірками, утв. окістя/періодонт (periodontium). Зуб утв. дентином, вкритим цементом у ділянці кореня, а в ділянці коронки – емаллю. Дентин – тверда тканина, вкриває зуб, не містить кров. судин. Склад. з 28% органічних та 72% неорганічних р-н. Емаль – покриває коронку і шийку зуба, найтвердіша тканина в організмі людини (НЕ МОГЛА НЕ НАПЕЧАТАТЬ). Склад. з 97% неорганічних сполук і 3% органічні р-ни. Цемент – покриває дентин. За будовою нагадує грубоволокнисту кісткову тканину.Склад. з 70% неорганічних і 30% органічних сполук.
    Прикус

    Виділяють 4 типи оклюзії : центральна, передня, права, ліва.
    За анатомічними і функціональними ознаками прикус поділяють на фізіологічний та патологічний, або аномальний, які встановлюються тільки при наявності всіх постійних зубів.
    Фізіологічні: фізіологічна прогнатія, прогенія, онтогенія, ортогнатія
    Патологічні: закритий, відкритий прикус, патологічні прогнатія та про генія, перехресні прикуси.

    17. Постійні зуби: формула, характеристика видів зубів

    Кожна коронка має:

    • змикальну поверхню (f. occlusalis)

    • присінкову поверхню (f. vestibularis)

    • губна (f. labialis)

    • щічна (f.buccalis)

    • внутрішню поверхню (f. interna)

    • піднебінна (f.palatinalis)

    • язикова (f.lingualis)

    • контактна (f. approximalissuperface). Іх 2: ближча ( f.mesialis)та дальша (f.distalis)

    Кожен зуб має 1-5 вістря (cuspisdentis). Воно обмеж. гребенями (cristae), завершується верхівкою (apexcuspidis). Між гребенями розт. змикальні ямки (fossaeoclusales).
    Формула зубів:

    87654321

    12345678

    87654321

    12345678

    М3.М2.М1.Р2.Р1.С1.І2.І1.

    І1.І2.С1.Р1.Р2.М1.М2.М3.

    М3.М2.М1.Р2.Р1.С1.І2.І1.

    І1.І2.С1.Р1.Р2.М1.М2.М3.


    18. Молочні зуби

    2.0.1.2

    2.1.0.2

    2.0.1.2

    2.1.0.2

    м2.м1.с1.і2.і1.

    І1.і2.с1.м1.м2

    м2.м1.с1.і2.і1

    І1.і2.с1.м1.м2


    19. Ротові залози: класифікація. Малі слинні залози, їх топографія і морфо-функціональна характеристика.

    До них належать: губні залози (gl. labiales), щічні залози (gl. buccales), кутні залози (gl. molares), піднебіннізалози (gl. palatinae), язикові залози (gl.linguales). За будовою: складні розгалужені альвеолярні або трубчасто-альвеолярні. Розт. в слизовій оболонці і підслизовій стінок ротової порожнин, м’якого піднебіння, у товщі щічного м’яза.

    20.Ротові залози: класифікація. Привушна залоза: топографія, будова; описати і

    продемонструвати на препаратах

    Найбільша із слинних. Розт. на бічній пов. обличчя в привушно-жувальній ділянці, на біч. пов. гілки нижньої щелепи і заднього краю жувального м’язу. Складається з: поверхневої та глибокої частини (p. superficialisetprofunda). Інколи наявна додаткова привушна залоза (gl. parotideaaccessoria). З-за вкрита фасцією, ззовні – шкірою. За будовою складна розгалужена альвеолярна, склад. з часточок, має м’яку консистенцію, виділяє білковий секрет. Привушна протока (ductusparotideus) – протока Сартона – відкрив. у присінок рота на рівні 2 верхнього великого кутнього зуба на вершині сосочка привушної залози (papillaductusparotidea).

    21. Під’язикова залоза: топографія, будова; описати і продемонструвати на препаратах.

    Cкладна розгалужена трубчасто-альвеолярна.Розт. під слизовою дна ротової порожнини на верх. пов. щелепно-під’язикового м’яза. Вкрита капсулою, від якої відходять перетинки. Вони ділять з-зу на часточки, де проходять між часточкові протокі, які зливаються і утв. малі під’язикові протоки (ductussublingualisminores) - протоки Рівіна, яківідкр. у ротову порожнину. В при середньому відділі між часточкові утв. велику під’язикову протоку (ductussublingualismajor) – протока Бартоліна, яка відер. на під’язиковому м’ясці.
      1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14


    написать администратору сайта