Главная страница
Навигация по странице:

  • 23.Зів ( fauces ). межі, сполучення

  • 29.30. Стравохід ( oesophagus ). Стравохід: частини, їх топографія. Будова стінки; Анатомічні і фізіологічні звуження стравоходу.

  • 35. Тонка кишка ( intestinum tenue ). Поч. від воротаря шлунка на рівні між тілами 12 гр.хр – 1 п.хр.

  • 36. Дванадцятипала кишка ( duodenum ) частини, іх топографія.

  • 37. Тонка кишка: будова стінки; відношення до очеревини; описати і продемонструвати на препаратах. Рентген анатомія тонкої кишки.

  • 38.Тонка кишка: будова слизової оболонки тонкої кишки.

  • 39. Дванадцятипала кишка: особливості будови слизової оболонки.

  • 40.Товста кишка: відділи, їх топографія (голотопія, синтопія);

  • 41.Товста кишка: будовастінки (особливостібудовислизової, м’язової і серозноїоболонок), відношення до очеревини; Рентгенанатоміятовстої кишки.

  • 42. Сліпа кишка: топографія (голотопія, синтопія), особливості будови;

  • Анатомія модульні питання. Модульні питання. Модуль Травна система Класифікація внутрішніх органів


    Скачать 1.07 Mb.
    НазваниеМодульні питання. Модуль Травна система Класифікація внутрішніх органів
    АнкорАнатомія модульні питання.docx
    Дата15.02.2017
    Размер1.07 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаАнатомія модульні питання.docx
    ТипДокументы
    #2736
    страница2 из 14
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14

    22. Піднижньощелепна залоза: топографія, будова;

    Складна розгалужена трубчасто-альвеолярна. Виділяє слизово-серозний секрет. Розт. у під нижньощелепному трикутнику. Ззовні вкрита поверх. пластинкою шийної фасції. Піднижньощелепна протока (ductussubmandibularis) відкр. на під’язиковому м’ясці(carunculasublingualis).

    23.Зів (fauces). межі, сполучення

    Отвір, обмежований піднебінним язичком і коренем язика. Через зів власне ротова порожнина сполучається з ротовою частиною глотки.


    25, 26. Глотка (pharynx). топографія, частини, їх сполучення; лімфатичне кільце глотки. будова слизової, м’язової і зовнішньої оболонок.

    Розт. попереду шийного відділу хребта,почин. від зовнішньої основи черепа до 6-7 шийного хребця. Тут переходить у стравохід –глотково-стравохідне звуження (constrictionpharyngooesophagealis). Верх. стінка - склепіння глотки (fornixpharynges) зрост. з зов. основою черепа. Задня стінка прилягає до перед. пов. шийних хребців, відокр. перед хребтовою пластинкою(laminaprevertebralis). Г. оточує навкологлотковий простір (spatiumperipharyngeum). Частина цього простору позаду – заглотковий простір (spatiumretropharyngeum). З боків від глотки – правий/лівий бічноглоткові/ бічний глотковий простір (spatiumlateropharyngeum/ s.pharyngeumlaterale).
    Порожнина глотки (cavitaspharyngis)
    Має: носову, ротову, гортанну частини.
    Носова (p. nasalispharyngis). Розт. на рівні 2-3 шийного хребців. На бічних стінках розт. глотковий отвір слухової труби (ostiumpharyngeumtubaeauditivae) – з’єд. глотку з барабанною порожниною серед. вуха. Відмеж. трубний валик(torustubaris), на пов. якого є трубно-глоткова та трубно-піднебінна складки(plicaesalpingopharyngeaetsalpingopalatina). Позаду валокарозт. глотковий закуток (recessuspharyngeus) – закуток Розенмюллера. Між ним і піднебінною завіскою розт. парний трубний мигдалик (tonsillatubaria). Між верх. і зад. стінками глотки розміщений непарний глотковий мигдалик (tonsillapharyngea). Ці 3 + піднебінний і язиковий утв. лімфоїдне кільце глотки (annuluslymphoideuspharyngis) –кільце Пирогова-Вальдейєра.
    Ротова (p. oralispharyngis). Розт. на рівні 3 шийного хребця. Простягається від піднебінної завіски до входу до гортані (adituslarynges). Від надгортанника до кореня язика розт.: серединна язиково-надгортанна складка (plicaglossoepigloticamediana), а з боків – 2 бічні надгортанні складки (plicaeglossoepigloticaelaterals). Між ними розт. надгортанні долинки (valleculaeepigloticae).
    Гортанна (p. laryngeapharyngis).Розт. на рівні 3-7 шийних хребців від рівня входу до гортані до нижнього краю перснеподібного хряща. Там через глотково-стравохідне звуження (constrictionpharyngooesophagealis) переходить у шлунок. З боків і вище виступу в стінці глотки розт. грушоподібні закутки (recessuspiriformes) – місця, де може затримуватися їжа. Стінка глотки склад. зі:

    • слизової оболонки. Виражена, містить багато змішаних залоз та глоткові лімфоїдні вузлики (nodulilymphoideipharyngeales)

    • підслизового прошарку. Не віражений, складок не утворює, оскільки зрощений з глотково-основною фасцією в носовій та ротовій частині.

    • м’язової оболонки. Склад. з поперечнопосмугованих м’язів, що йдуть у поздовжньому та поперечному напрямках

    • адвентиція



    24, 27, 28. Первина кишка: розвиток, частини. Похідні головної (глоткові) кишки . тулубова кишка, її частини та похідні. Вади розвитку органів травного каналу. Розвиток травного каналу в ембріогенезі; джерела утворення слизової, м’язової і

    зовнішньої оболонок.

    У зародка людини після 20-ї доби розвитку кишкова ентодерма увт. первинну кишку, що починається і закінчується сліпо. В цей період зародок відокр. від поза зародкових органів, склад. з 3-х листків: мезо-, екто- та ентодерми. На 4-му тижні в ділянці голови виникає ротова ямка, у хвостовій частині – клоачна ямка. Обидві відділені від порожнини первинної кишки 2-шаровими перетинками, які утв. з екто- та ентодерми. На 4-5 тижні вони зникають. Після їх зникнення первинна кишка з 2 кінців тулуба сполучається з зовнішнім середовищем. У первинній кишці виділяють: головну і тулубову частини. Головна ділиться на ротову та глоткову частиниюЗ ротової частини первинної кишки утв. передня частина ротової порожнини. З глоткової кишки форм. епітеліальний покрив і залози глибоких відділів ротової порожнини і глотки. З передньої кишки форм. епітелій і залози стравоходу, шлунка, початк. частини 12-палої кишки. З середньої кишки – епітелій і залози тонкої, сліпої, висхідної, поперечної ободових кишок. З задньої кишки – залози і епітелій низхідної і сигмоподібної ободових кишок, прямої кишки.
    Вади розвитку

    Вроджена кишкова непрохідність . Причини можна розділити на три групи: порушення формування самого кишечника, його трубки (її відсутність, стеноз, або наявність мембрани); аномалії повороту кишечника і її фіксації; пороки з боку інших внутрішніх органів, що призводять до здавленнякишечника (пухлини, аномалія розвитку підшлункової залози і т.д.). Слід вказати, що є так звана «доброякісна» непрохідність кишечника, це меконіевий ілеус. Закупорка просвіту кишечника дуже густим меконієм, причина досі невідома.
    Перехід із первинного ембріонального положення — фази фізіологічної ембріональної грижі — відбувається шляхом обертання кишкової трубки. Порушення цього процесу (його затримка) на різних етапах призводить до виникнення різних вад, які можуть бути причиною кишкової непрохідності. У разі затримки обертання на першому етапі дитина народжується з незавершеним поворотом кишок. При цьому середня кишка (від дванадцятипалої до середини поперечної ободової) залишається фіксованою в одній точці в проекції відходження верхньої брижової артерії. Петлі тонкої кишки розташовані в правій половині черевної порожнини, сліпої — в епігастральній ділянці під печінкою або в лівому підребер'ї, а товста кишка — зліва. За такої фіксації виникають умови для розвитку завороту навколо кореня брижі і для розвитку гострої странгуляційної кишкової непрохідності.
    Можливе поєднання стискання дванадцятипалої кишки і завороту навколо верхньої брижової артерії — синдром Ледда повний, за відсутності завороту — неповний. Атипове розташування сліпої кишки разом з червоподібним відростком ускладнює діагностику гострого апендициту в дітей старшого віку і навіть у дорослих.
    Та інші.

    29.30. Стравохід (oesophagus). Стравохід: частини, їх топографія. Будова стінки; Анатомічні і фізіологічні звуження стравоходу.

    Довжина – 22-30 см., діаметр – 3 см. Починається на рівні межі між 6-7 шийними хребцями, закінчується на рівні 11 грудного кардіальним отвором. Склад. з шийної, грудної і черевної частини.
    Шийна частина (p. cervicalis). Від між хребцевого диска між 6-7 ш.хр. до рінвя 1-2 гр.хр. Прилягає до хребта, розт. попереду перед хребтової пластинки шийної фасції і позаду трахеї, ліворуч від неї. Тут прилягають загальні сонні артерії, поворотні гортанні нерви.
    Грудна частина (p.thoracica). Найдовша, 15-18 см. Розт. на рівні тіл 9-10 гр.хр. У верх. середостінні прилягає до хребта, а верх. частина – до перетинчастої частини трахеї; ліворуч до стравоходу прилягає ліва середостінна частина пристінкової плеври. На рівні 4 гр.хр. (роздвоєння трахеї) стравохід найбільш відхилений вліво, прилягає до зад. пов. лівого головного бронха. Тут до стравоходу прилягає аорта. У нижньому задньому середостінні на рівні 5 гр.хр.стравохід розташований по серединній лінії. Нижче 5 гр.хр. стравохід розт. праворуч від грудної аорти. У ниж. відділі розм. попереду дещо зліва від аорти. Тут попереду прилягає осердя, справа – права середостінна частинка пристінкової плеври. Нижче 5 гр.хр. до нього зад. стінки підходить правий блукаючий нерв, до передньої – передній.
    Черевна частина (p.abdominalis). Найкоротша, 1-3см. Вкрита очеревиною, прилягає до лівої частки печінки. На рівні 11 грудного переходить у шлунок.
    Має 3 звуження:

    • глотково-стравохідне (constrictionpharyngooesophagealis): на рівні між 6 і 7 ш.хр

    • бронхо-аортальне звуження (c. broncho-aortica): між 4 і 5 гр.хр

    • діафрагмове звуження (c. phrenica/diaphragmatica): на рівні стравохідного розтвору діафрагми. Там є діафрагмово-стравохідна зв’язка (lig. phrenicooesophagealis).

    Стінка склад. з:

    • слизова оболонка. Виражена, містить лімфоїдні вузлики та кінцеві відділи кардіальних залоз, що виділяють слизовий секрет.

    • підслизовий прошарок. Виражений, завдяки ньому слизова утв. поздовжні складки. Містить кінцеві секреторні відділи стравохідних залоз.

    • м’язова оболонка. У верх. третині утв. поперечнопосмугованими м’яз. волокнами, у серед. третині замінюється гладкими міозитами, у нижній третині – тількі гладкі міозити.Волокна розташовані в 2 шари: внутрішній коловий, зовнішній – поздовжній. Поздовжні м’яз. волокна груд. частини утв. парний персне-стравохідний сухожилок (tendocricooesophagealis), який кріп. до ниж. краю пластинки перснеподібного хряща.На рівні 4-5 гр.хр. утв. бронхо-стравохідний м’яз (m. bronchooesophageus), який кріп. до лівого бронха. На рівні воріт легень – парний плевро-стравохідний м’яз (m.pleurooesophageus)

    • адвентиція. Черевної частини – сероза із підсерозним прошарком.

    31. Ділянки передньої черевної стінки.

    ????

    32.33.34. Топографія. Будова стінки. Описати будову слизової.м’язової і серозної оболононок. Рентгеноанатомія.

    Шлунок (gaster). Резервуар для їжі, де вона розщеплюється під впливом шлункового соку, що містить пепсин, хімозин, ліпазу та інші ферменти. Ендокринна ф-ція шлунка – секреція БАР (гістаміну, серотоніну та інших). Екскреторна ф-ція шлунка – через слизову у просвіт травного каналу виділяється сечовина, аміак, алкоголь. В шлунку виділяють: кардіальну частину/кардію (p.cardia/cardia), що має кардіальний отвір (ostiumcardiacum) (10-11 гр.хр); дно/склепіння шлунка (fundus/fornixgastricus); тіло шлунка (corpusgastricum); воротарна частина (p. pylorica), в якій виділяють:
    - воротарну печеру (antrumpyloricum)
    - воротарний канал (canalispyloris).
    - воротар (pylorus)
    - воротар ний отвір (ostiumpyloricum) (12гр – 1 п. хр).
    Лівий (нижній) край – велика кривина (curvaturemajor), правий – мала кривина (curvatureminor), яка містить кутову вирізку (incisuraangularis). Шлунок має 2 стінки: передню і задню (pariesanterioretposterior). На передню черевну стінку проектується у лівому підребер’ї (3/4) і надчеревній ділянці. Кардія, дно і тіло прилягають до діафрагми, мала кривина – до нутрощевої поверхні лівої частки печінки. Задня пов. шлунка в ділянці великої кривини прилягає до поперечної ободової кишки та брижі, дно – до селезінки. За тілом заочеревиннорозт. верх. кінець лівої никри і наднирник, а також підшлункова.
    Стінка склад. з:

    • слизова оболонка. Виражена, збирається у складки, утв. вздовж маої кривини 4-5 поздовжніх складок, має чисельні поперечні, косі складки. В ділянці воротарного отвору утв. заслінку воротаря (valvulapyloryca). На пов. слизової є шлункові поля (areagastricae), які містять шлуночкові ямочки (foveolaegastricae), в які відкр.декілька шлункових залоз. Оточені вони ворсинчастими складками (plicaevillosae). Містить епітеліоцити, що продукують слизовий секрет, який нейтралізує соляну к-ту; утв. мікроворсинки. Також, у слизовій є лімфо вузлики. Власна пластинка віражена, містить шлункові залози (gl. gastricae).

    • підслизовий прошарок. Виражений, містить зовнішнє (Шабаша) та внутрішнє (Мейснера) підслизові сплетіння. Завдяки ньому слизова зібрана в складки.

    • м’язова оболонка. Склад. з зовнішнього – поздовжнього, середнього – колового, внутрішнього – косих волокон, шарів. Найбільш розвинений коловий. Косі містяться тільки в шлунку. Між м’язами розм. м’язове нервове сплетіння (Ауербаха)

    • сероза/очеревина. Відокремлена від м’яз. підсерозним прошарком. Вкрита мезотелієм.

    35. Тонка кишка (intestinum tenue). Поч. від воротаря шлунка на рівні між тілами 12 гр.хр – 1 п.хр.

    Склад. з:

    • дванадцятипалої кишки

    • порожньох кишки

    • клубової кишки

    Довжина – 2,2-4,4 м. Стінка склад. з:

    • слизова оболонка. Виражена, утв. колові складки (plicaecirculares) - складки Керкріга. Має на поверхні кишкові ворсинки і крипти (villietcryptaeintestinales) –залози Ліберкюна.

    • підслизовий прошарок. Виражений, завдяки ньому утв складки

    • м’язова оболонка

    • поздовжній (зовнішній)

    • коловий (внутрішній)

    • сероза/очеревина з підсерозним прошарком.

    У кишці прод. хім.. переробка їжі й всмоктування розщеплених продуктів, механічне перемішування, просування в напрямку до товстої кишки. Ендокринна ф-ція – вироблення кишковими ендокриноцитами БАР (секретин, серотонін та інші).

    36. Дванадцятипала кишка(duodenum) частини, іх топографія.

    Розт. екстраперитонеально (тільки попереду вкриті). Лише ампула/цибулина (ampula/bulbus) і кінцевий відділ вкриті очеревиною з усіх боків. Виділяють 4 частини12-палої: верхня, низхідна, горизонтальна, висхідна.
    Верхня (p.superior). Поч. ампулою від воротаря шлунка праворуч відносно від тіла 12гр.хр – 1 п.хр. Прямує праворуч, догори, утв. верхній згин 12-палої (flexuraduodenisuperior). За нею розт. загальна печінкова протока, верхня частина прилягає до квадратної частки печінки.
    Низхідна (p. descendens). Поч. від верхнього згину 12-палої на рівні 1 п.хр. На рівні 3 п.хр повертає і утв. нижній згин 12-палої(flexuraduodeniinferior). Позаду розт. права нирка, ліворуч і позаду прох. загальна печінкова протока. Попереду прилягає корінь брижі поперечної ободової кишки і печінка.
    Горизонтальна/нижня частина (p.horizontalis/inferior). Поч. від нижнього згину 12-палої, йде горизонтально ліворуч на рівні тіла 3 п.хр. повертає і продов. у висхідну.
    Висхідна (p.ascendens). Закінчується 12-пало-порожньокишковим згином (flexuraduodenojejunalis) на рівні тіла 2 п.хр. Згин фікс. до діафрагми м’язом-підвішувачем 12-палої кишки (m. suspensoriusduodeni) – підвішувальна зв’язка 12-палої (lig. suspensoriumduodeni) – зв’язка Трейтца.
    Слизова виражена, утв. ворсинки. Окрім колових, є поздовжня складка 12-палої (plicalongitudinalisduodeni), яка закінчується великим сосочком 12-палої (papilladuodenimajor) – сосочок Фатера, на вершині якого відкр. печінково-підшлункова ампула (ampulahepatopancreatica). Вгорі від нього розт. малий сосочок 12-палої ( papilladuodeniminor) –сосочок Санторіні, на якому є отвір додаткової протоки підшлункової. Підслизовий прошарок виражений, містить кінцеві відділи залоз 12-палої (gl. duodenalis) –залоз Бруннера.

    37. Тонка кишка: будова стінки; відношення до очеревини; описати і продемонструвати на препаратах. Рентген анатомія тонкої кишки.

    Тонка кишка у дорослої людини починається від воротаря шлунка на рівні межі між тілами XII ГРУДНОГО і I поперекового хребців.Тонка кишка поділяється на :безбрижову тонку кишку(intestinumtenueamesenteriale ) це дванадцятипала кишка (duodenum) , та брижову(intestinumtenuemesenteriale ),куди належить порожня(jejunum ) і клубова (ileum) кишки ,вкриті очеревиною інтаперитонеально. Стінки тонкої кишки має внутрішню слизову оболонку з підслизовим прошарком ,м’язову з двома шарами ( коловим і поздовжнім ) і серозну з підсерозним прошарком .

    38.Тонка кишка: будова слизової оболонки тонкої кишки.

    Будова слизової оболонки тонкої кишки :- оксамитова слизова за рахунок ворсинок; -колові складки (plicaecirculares); -кишкові ворсинки (villiintestinales).

    39. Дванадцятипала кишка: особливості будови слизової оболонки.

    Дванадцятапала кишка (duodenum)

    На слизовій оболонці дванадцятипалої кишки:

    -поздовжня складка (plicalongitudinalisduodeni)

    -великий сосочок (paoilladuodeni major)

    -малий сосочок (paplladuodeni minor)

    40.Товста кишка: відділи, їх топографія (голотопія, синтопія);

    Товста кишка — найбільш широка частина кишок у ссавців, зокрема у людини. Складається зі 1)сліпої (caecum) з червоподібним відростком (appendix vermiformis) 2)ободової (colon),яка має 4 частини :висхідну ободову (colon ascendens) ,поперечну ободову (colon transversus ),низхідну ободову (colon descendens) сигмоподібну ободову (colon sigmoideum ) / 3) прямоїкишок (rectum), в якій розрізняють ампулу ( ampulla recti) та відхідниковий канал (canalis analis) а також 2 згини – крижовий(flexura sacralis) і про меженний (flexura perinealis)

    41.Товста кишка: будовастінки (особливостібудовислизової, м’язової і серозноїоболонок), відношення до очеревини; Рентгенанатоміятовстої кишки.

    Стінка товстої кишки має 3 оболонки: слизову з підслизовим прошарком, м*язову з внутрішнім коловим і зовнішнім повздовжнім прошарками і серозну з підсерозним прошарком .У гладенькій слизовій оболонці спостерігаються півмісяцеві складки (plicae semilunares).Слизова оболонка сліпої кишки має клубово-сліпокишкову заслону або клубовий сосочок (papilla ilealis ). Макроскопічно в слизовій оболонці простежуються :Трубчасті кишкові залози (крипти) та келихоподібні клітинию;Добре розвинена підслизова основа.

    У м*язовій оболонці:зовн. повздовжній прошарок утворює три стрічки , а внутрішній формує внутрішній м*яз замикач відхідника (m.sphincteraniinternus)

    42. Сліпа кишка: топографія (голотопія, синтопія), особливості будови;

    Сліпа кишка являє собою мішок довжиною 3-8 см, розташований у правій здухвиннійділянці, нижче місця переходу тонкої кишки в товсту. Від неї відходить червоподібний відросток (апендикс). У місці з'єднання тонкої і товстої кишки є ілеоцекальний клапан, перешкоджає зворотному відтоку харчових мас з товстої кишки в тонку.Сліпа кишка найчастіше оточена очеревиною з усіхбоків і розташова на внутрішньочеревно, але може бути покритою очеревиною з трьох сторін.
    1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14


    написать администратору сайта