Главная страница

Прикладна політологія. Бойко О. Д. Прикладна політологія. Бойко О. Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів


Скачать 3.21 Mb.
НазваниеНавчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів
АнкорПрикладна політологія. Бойко О. Д.doc
Дата27.12.2017
Размер3.21 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файлаПрикладна політологія. Бойко О. Д.doc
ТипНавчальний посібник
#13258
страница7 из 39
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   ...   39
Адресні (франц. adresser— скеровувати) групи соціальні гру­пи, які виокремлюють за результатами сегментації політичного ринку і на які здійснюють специфічний вплив.

Сегментація політичного ринку є необхідною умовою вибору адресних груп, обміркованим вибором засобів бо­ротьби на політичному ринку. В рекламній продукції, ви­ступах політиків повинні враховуватися групові інтереси, особливості сприйняття конкретними групами політичних явищ. Створення суб'єктом політичного ринку інформа­ційних продуктів для всіх соціальних груп є основою мар­кетингової політики.

При виборі адресних груп суб'єкт політичного упра­вління повинен керуватися такими принципами:

  1. Значущість структурного чинника, ступінь його впли­ву на свідомість і поведінку людей. Кожна людина одноча­сно належить до різних соціальних груп, тобто перебуває під множинним структурним тиском. Серед структурних чинників важливішими є ті, що впливають час від часу. З'ясувати, які структурні чинники (наприклад, етнічні, професійні) впливають у певній ситуації на людей більше, а які менше, непросто. За вдалого розв'язання цієї проблеми суб'єкт політичного управління не витрачатиме засоби на рекламу, що використовується не за призначенням.

  2. Доступність дії. Суб'єкт політичного управління по­винен мати реальну змогу взаємодіяти з адресною групою, бути здатним подолати за необхідності їх недоступність для інформаційної дії. За відсутності, наприклад, каналів передавання інформаційної продукції зусилля політично­го гравця можуть бути марними.

  3. Вимірювання адресної групи (отримання інформації про неї). Адресна політична діяльність можлива тільки на основі всебічних знань про особливості конкретної статус-ної групи. Не маючи такої інформації, краще утриматися від орієнтації на певну групу як адресну.

Політичний маркетинг 87

  1. Кореляція суб'єкта політичного управління відпо­відно до поставленої мети. Проголошувані під час політич­ної кампанії цілі нерідко обмежують вибір адресних груп. Якщо політик спозиційований як послідовний прихиль­ник ліберальної ринкової економіки, то бідні верстви насе­лення не можна розглядати як пріоритетну адресну групу. Такий політик не зможе запропонувати їм привабливі га­сла, тому на здобуття їх прихильності доведеться витрати­ти значні ресурси. Отже, вибір адресної групи повинен від­повідати реальним можливостям перетворення її на потен­ційного союзника суб'єкта політичного управління. Суть успішної політичної стратегії полягає в тому, щоб не адре­сувати свій політичний заклик усім. Це, звісно, не озна­чає, що повністю вилучити з поля зору тих, хто не входить до обраної групи; просто тим, хто потрапив до цієї групи, необхідно приділити пріоритетну увагу. При позиціюванні необхідно проаналізувати, хто з потенційних конкурентів політичного лідера може орієнтуватися на ті самі сегменти ринку і у зв'язку з цим оцінити власну конкурентоспро­можність.

  2. Ресурси адресної групи. На підставі інформації про адресну групу оцінюють її ресурси. У політичних кампа­ніях, успіх яких забезпечується масовістю, головним ре­сурсом є чисельність адресної групи. Водночас слід врахо­вувати й інші ресурси: можливість групи брати участь у фінансуванні політичної кампанії, забезпеченні інформа­ційної підтримки тощо.

Процес вибору адресних груп завершується перетво­ренням деяких з них на цільові групи — адресні групи, до­ступні для інформаційної дії суб'єкта політичного упра­вління. Саме вони є головними об'єктами інформаційної політики суб'єкта політики.

Отже, у політичному маркетингу застосовують ті самі прийоми сегментації ринку, що і в маркетингу комерцій­ному, завдяки чому виокремлюють категорії споживачів (сегменти), які однаково реагують на пропоновані їм полі­тичні продукти.

Однією з центральних ланок маркетингового підходу в організації політичних кампаній є ідентифікація політика з продуктом, який пропонується на ринку і який повинен вистояти в конкурентній боротьбі з іншими продуктами.

Для виробника «новий продукт» є фізичним предме­том або набором значно змінених предметів. Для покупця Це нові блага, користь, які можна отримати завдяки внесе­ним у продукт змінам. Однак нерідко трапляється, що про

88 Предмет і специфіка прикладної політології

внесені у продукт істотні зміни покупець навіть не здога­дується. Це підкреслює значущість маркетингових кому­нікацій, послуговуючись якими, виробник повинен не лише впровадити, а й розтлумачити, розрекламувати своє нововведення. Ефект новизни виникає й тоді, коли вироб­ник, не вносячи радикальних змін, оновлює упаковку, ко­регує ціну, умови продажу, рекламу, що привертає нових покупців, для яких цей продукт стає обов'язковою зручні­стю, новим благом. Так само змінюється реакція громадян на політика, який завдяки використанню низки техноло­гічних прийомів оновлює свій політичний імідж.

Характерною особливістю маркетингового підходу до зосередження уваги на купівельній, споживчій поведінці споживачів, а також суб'єктів є ухвалення рішення про придбання товару. Залежно від типу попиту суб'єкт обирає відповідну стратегію діяльності (табл. 1.3).

Таблиця 1.3

Залежність стратегії діяльності від стану попиту

Стан попиту

Роль маркетингу

Стратегія

Негативний попит

«Демістифікувати» попит

Конверсія

(зміна поведінки,

діяльності)

з метою поліпшення

ситуації

Відсутність попиту

Створити попит

Стимулювання попиту

Латентний попит

Розвинути попит

Розвиток

Попит, який зменшується

Пожвавити попит

Ремаркетинг

Нерегулярний попит

Забезпечити регулярність попиту

Синхромаркетинг

Повний попит

Підтримати попит

Підтримка

Надмірний попит

Зменшити попит

Демаркетинг

Небажаний попит

Ліквідувати попит

Антимаркетинг

Негативний попит є свідченням негативної реакції ринку на пропонований продукт. Так, наприклад, реагують зраджені послідовники кандидата на його програму, гасла й особу. Роль маркетингу в такому разі полягає в аналізі всіх чинників негативної реакції і намаганні мінімізувати їх.

Відсутність попиту, тобто байдужість покупців до продукту, проявляється в ухилянні від участі у виборах на

Політичний маркетинг 89

підставі переконань, що особисто від них ніщо в державі не залежить.

Латентний попит полягає у тому, що жоден наявний на ринку продукт не задовольняє інтересів, смаків, внаслі­док чого виборці голосують проти всіх кандидатів. Свого часу латентний попит був вдало використаний партіями зе­лених у ФРН і Скандинавських країнах, незалежними кан­дидатами на президентських виборах у США (феномен Росса Перо) та ін.

Попит, який зменшується, означає зменшення обсягу продажів, через що доводиться або знімати продукт з ви­робництва, або активізувати просування його на ринку (створювати новий імідж, знаходити нові сегменти покуп­ців), модернізувати його. Завдяки таким маркетинговим прийомам можуть повернутися ідеї, час яких, здавалося б, безповоротно минув. Однак у такому разі існує небезпека, що пожвавлення попиту триватиме недовго.

Повний попит (наявність постійного і масового покуп­ця певного продукту). Маркетинг за таких обставин по­кликаний стимулювати зусилля виробника на поліпшення продукту, просування його на ринку унеможливлення самозаспокоєння, вт.ч. політичного. Для політика досить важливо не втратити довіру громадян, які повірили йому на виборах. Висуваючи нові програмні пропозиції і гасла, він повинен турбуватися, щоб цією новизною не від л якати давніх і стабільних прихильників.

Надмірний попит є свідченням безумовного успіху кампанії, який уже не залежить, наприклад, від приєд­нання нових груп або партій до коаліції. Нерідко партії в цьому вже не зацікавлені, оскільки зменшаться шанси її членів на винагороду після отримання перемоги.

Небажаний попит виникає в тому разі, коли підтримка певного сегмента ринку не посилює, а послаблює шанси по­літика на перемогу, навіть дискредитує його, тому від неба­жаних послідовників необхідно публічно відмежуватися.

Стратегію антимаркетингу постійно використовують як ефективний засіб боротьби з конкурентами. Свого часу один із критиків дошкульно висміяв у своїх рецензіях трагедію Вольтера «Мерона» ще до її появи на сцені. Зважаючи на це, Вольтер підготував видання трагедії, на обкладинці якої було зображено віслюка, що общипував лаври. Критик по­хвалив книгу і додав, що вона прикрашена портретом авто­ра. Вольтер був змушений скупити весь тираж...

У комерції безпосередній антимаркетинг заборонено, але в політиці він використовується з давніх часів. Напри-

90 Предмет і специфіка прикладної політології

клад, в Помпеї на уцілілих під попелом стінах міських спо­руд було виявлено написи: «Голосуйте за Ватіуса — за ньо­го голосують усі, хто б'є своїх дружин», «Голосуйте за Ва­тіуса — за нього голосують усі п'яниці!». Антимаркетинг використовувався в політичному житті демократичних країн у 30-ті роки XX ст. в боротьбі з фашизмом, що нама­гався перемогти легально. Так, у Бельгії під час виборчої кампанії 1936 р. стратегічною лінією Демократичного фронту було перетворення фашистської організації «рек-систів» на чолі з Дегрелем на посміховисько. Одного разу в центрі Брюсселя було влаштовано «марш» циркових тва­рин, у колонах якого йшли верблюди, несучи на горбах га­сла: «Всі верблюди голосують за Дегреля!». За ними віслю­ки тягнули плакати: «Я — віслюк, тому я голосую за Дегре­ля!». Наслідком таких антимаркетингових акцій було те, що фашизм у Бельгії парламентським шляхом не пройшов.

У політичному процесі можуть бути використані всі види класичних маркетингових стратегій. Головне — пра­вильно визначити, до якого політичного актора може бути застосована та чи інша стратегія.

При здійсненні акту купівлі (голосування) нерідко ре­зультати залежать від агентів, які втручаються у процес прийняття політичного рішення, адже, як стверджує аме­риканський дослідник Пол-Фелікс Лазарсфельд (1901— 1976), у цей момент виборець ніколи не буває наодинці із со­бою. На нього впливають думки сусіда, журналіста, спорт­смена, яких він любить і які відкрито висловлюються на підтримку конкретного політика. Часто особа, яка ухва­лює рішення, може і не бути виборцем, як не є господарем кухонної шатківниці голова сім'ї, який придбав її для своєї дружини. Саме вплив агентів, які втручаються у про­цес прийняття політичного рішення, зумовлює розрив між електоральними намірами громадян, висловленими під час соціологічних опитувань, і результатами виборів.

Мотиви голосування громадян можна зрозуміти, по­слуговуючись такими гіпотезами:

  • соціологічною (голосуючи, люди виявляють солі­дарність зі своєю соціальною групою — класовою, етніч­ною, релігійною, сусідською тощо);

  • соціопсихологічною (голосуючи, люди керуються вкоріненими, наприклад, у сім'ї, політичними симпатіями, психологічним тяжінням до певної партії, лідера та ін.);

  • політико-комунікаційною (люди голосують під впливом власне виборчої кампанії, зокрема під впливом

Політичний маркетинг 91

сформованого ЗМІ, політичної реклами, іміджу політика,

партії);

— раціонального вибору (люди голосують або не голо­сують не як члени групи, а як індивіди, керуючись власни­ми інтересами, вигодою).

Ці гіпотези узгоджуються з раціональною, емоційною та ірраціональною формулами електоральної поведінки, які є різними комбінаціями навіть у вчинках однієї людини.

Маркетинговий підхід у політиці не обов'язково пови­нен бути раціональним, адже суттєву роль у багатьох си­туаціях відіграє ірраціональний чинник, який визначає характер комунікації, прийняття рішень і діяльності. Ір­раціональні чинники є прихованими, недоступними для споглядання передумовами політичного вибору, а раціо­нальні міркування виявляються у поведінці під час цих процесів. Отже, слід чітко вибудувати стратегію комуніка­ції, спрямовану на з'ясування очікувань від політичного продукту, параметрів іміджу ідеального продукту, створе­ного у певних сегментах політичного ринку.

Стратегічне позиціювання політичного продукту

Співвідношення іміджу політика (партії) з уявленнями населення про бажаний (прийнятний) для них образ; по­рівняння свого іміджу з іміджем суперника; аналіз пере­ваг і недоліків альтернативних позицій, спирання на ті, що найвигідніше позиціюють політика (партію) забезпе­чує стратегічне позиціювання політичного продукту .

Проблема іміджу продукту (партії, політичного лідера) пов'язана з урахуванням значущих для людей цінностей, ефективним позиціюванням кандидатів і партій в електо­ральному просторі. Стратегічне позиціювання допомагає акторам політичного ринку вибудувати стратегію своєї діяльності шляхом виявлення альтернативних позицій і по­ложень. Ця діяльність може бути успішною лише за тих Умов, якщо стратегія кандидата ґрунтується на довірі гро­мадян. В іншому разі погіршується стратегічне становище кандидата, зменшуються його шанси в політиці, неефектив­но витрачається час, фінансові, людські та інші ресурси.

Мета стратегічного позиціювання полягає у визначенні позицій політика (партії). Досягнення її передбачає подо­лання чотирьох головних етапів, кожен з яких випливає з попереднього і закладає основу для наступного:

92 Предмет і специфіка прикладної політології

I. Ідентифікація змагання. Політичні процеси кампа­
нії відбуваються не у вакуумі, а в контексті поточних по­
дій, що визначають думку виборців про те, який кандидат
нині є для них найбажанішим і найперспективнішим. Де­
які кампанії проходять за очевидного домінування одного
з політиків (політичних сил), а тому вплив подій, що відбу­
ваються, непомітний. У будь-якому разі переваги й оцінки
виборців ранжуються стосовно бажаних або прийнятних
кандидатів.

II. Моделювання переваг виборців з метою визначення
критеріїв класифікації ними кандидатів. Слід також з'ясу­
вати найважливіші для людей риси і якості політиків (по­
літичних сил). Знання механізму сприйняття політиків
(політичних сил) дає змогу спрогнозувати, між ким розгор­
татиметься основна боротьба, вигідно позиціювати кон­
кретного політика (силу). Висунуті гіпотези тестують на
подальших етапах шляхом аналізу політичних переваг ви­
борців. Для цього будують просторові (багатовимірні, бага­
тоступінчасті) моделі, на яких подібні позиції кандидатів
розташовують поряд, антагоністичні — подалі одна від од­
ної. Такі моделі дають змогу бачити складні відносини і
взаємозалежності, полегшують процес розробки стратегії.

  1. Визначення переваг виборців для позначення меж поля змагання. Цей етап починається з переходу до моде­лювання рамок змагання. Для цього тестують гіпотези щодо того, які кандидати ведуть боротьбу за голоси на од­ному і тому самому сегменті політичного ринку, які про­блемні сюжети беруть за основу для їх позиціювання. Пі­сля окреслення меж змагання починають експеримент із визначення альтернативних шляхів позиціювання свого кандидата (партії).

  2. Розгляд альтернативних варіантів стратегії кампа­нії для з'ясування впливу на виборців позицій кожної із сторін, що беруть участь у виборах; можливе залучення у боротьбу нової фігури; діапазон можливих стратегічних рішень, конструктивні елементи для яких доцільно за­стосувати на користь певного політика (політичної сили).

З ухвалення стратегічного рішення щодо базової пози­ції та іміджу політика (політичної сили) починають прак­тичну організацію політичної кампанії.

Положення про цілковиту ідентичність класичного ринку і ринку політичного не поділяв П. Бурдьє, оскільки, на його думку, ринок політики — один із найменш вільних ринків. Однак свобода вибору на ньому обмежена не для всіх його учасників, а передусім для споживачів — грома­дян (виборців). Цю свободу обмежують такі чинники:

Політичний маркетинг 93

  • тиск на споживачів (політико-ідеологічні ярлики кандидатів, беззастережне делегування виборцями своїх прав обраним депутатам);

  • обмежений асортимент політичного товару (вироб­ники політики пропонують споживачам обмежений вибір ідеологій, серійні заходи, стандартні політичні рішення);

  • професіоналізм виробників — основних гравців на політичному полі (щоб стати справленім актором, необхід­но мати спеціальні знання, володіти специфічною мовою і риторикою (для спілкування з необізнаними, розмов з під­готовленою публікою), знати правила гри і дотримуватися їх, знати політичні технології).

Отже, політичний ринок передбачає можливість раціо­нального вибору як домінуючого механізму мотивації по­купців, тобто вибору на основі інформації про об'єктивні властивості пропонованого товару. Розмитість ідеологій, програм більшості політичних гравців часто не дає змоги мати об'єктивні знання про споживчі цінності пропонова­ного ними політичного товару.
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   ...   39


написать администратору сайта