Главная страница

Підручник Історія Соціальної роботи. Навчальний посібник Тернопіль Видавництво Астон


Скачать 252 Kb.
НазваниеНавчальний посібник Тернопіль Видавництво Астон
АнкорПідручник Історія Соціальної роботи.docx
Дата02.05.2017
Размер252 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлаПідручник Історія Соціальної роботи.docx
ТипНавчальний посібник
#6272
страница11 из 18
1   ...   7   8   9   10   11   12   13   14   ...   18

У.Бут розробив програму соціальної допомоги, в основі якої

лежить засада надання її незалежно від раси, релігійної приналежності та політичних переконань і без вимоги підпорядкування «Армії». «Армія спасіння» - одна з небагатьох благодійних організацій, діяльність яких налічує вже більше, ніж вікову історію. У даний час у центрі уваги «Армії» - боротьба з бідністю через реалізацію довгострокових соціальних програм. Програми мають п'ять головних напрямків: трудова зайнятість, охорона здоров'я, розвиток районів, рятувальні служби під час катастроф та стихійних лих, навчання місцевого персоналу.

Практична реалізація зазначених програм здійснюється у наступних формах:

    1. створення центрів з трудової реабілітації наркоманів та алкоголіків, безкоштовних тимчасових притулків для людей, що опинилися в скрутному фінансовому становищі, дитячих будинків і центрів денного догляду дітей, молодіжних кор- пус-центрів, реабілітаційних центрів для колишніх в'язнів і для жертв злочинів, гуртожитків для самітніх жінок, що мають низький рівень доходів;

    2. роздавання обідів на вулицях бідним, безпритульним і літнім людям, організація благодійних їдалень у районах катастроф і стихійних лих, забезпечення незаможних дешевим житлом і організація таборів для дорослих, доставка гарячого харчування інвалідам, що не виходять з дому;

    3. організація лікарського догляду хворих і немічних, пологових будинків, надання поліклінічної допомоги, надання послуг щодо усиновлення та виховання дітей;

    4. консультаційна допомога з питань шлюбу, стосунків між Ва- тьками та дітьми, з проблем підлітків, самотніх матерів і безробітних;

    5. пошук таких, що пропали безвісти, і робота в армії (через організацію клубів Червоного Щита).

Діяльність «Армії спасіння» охоплює понад 90 країн світу, а робота її місцевих відділень координується міжнародним штабом, який знаходиться в Лондоні. Побудована організація за армійським зразком: керує «Армією» генерал, який обирається Вищою Радою, що складається з комісіонерів і командувачів територіями в ранзі полковників. Безпосередня діяльність організації зосереджена в центрах громад - корпусах, які очолюють офіцери. Підготовка офіцерів здійснюється в спеціальних школах (у США їх діє чотири). Офіцери дають обітницю «піклуватися про бідних, годувати голодних, одягати голих, любити забутих і бути приятелем тому, «хто не має друзів». Солдати «Армії» вступають до неї після підписання «Угоди про війну».

«Армія спасіння» у той же час залишається християнською євангелічною організацією, що відображає й її назва, яка містить головну мету - спонукати людей знайти правильні взаємовідносини з Богом через спасіння, яке вони можуть знайти у Христі; слово «армія» тут означає, що організація постійно б'ється із силами зла, і в цій боротьбі головним засобом є благочинна діяльність.

Система державної соціальної допомоги на кінець XIX ст. в Європі і СІЛА включала два основні елементи: більш-менш розвинене соціальне законодавство, а також відповідні органи та заклади, які провадили соціальну політику держави. Сама наявність цих елементів підтверджувала факт визнання суспільством і державою суспільної допомоги за свій обов'язок. Разом з тим, ставало очевидним, що традиційні чиновники не спроможні ефективно виконувати цей обов'язок через відсутність спеціальної підготовки. Не можна було цього очікувати і від членів благодійних організацій, які, крім відсутності спеціальних знань, не мали й офіційного статусу, який би дозволяв їм виступати від імені держави. Саме тому в США вже наприкінці XIX ст. так звані «дружні візитери» (члени благодійних організацій) у більшості цих організацій були замінені на оплачуваних службовців.

Ідея необхідності професіоналізму в соціальній роботі поступово формувалася у суспільній свідомості, а ще більше - у середовищі соціальних реформаторів і лідерів благочинних організацій, що привело до виникнення на початку XX ст. фаху соціального працівника. Країнами, де соціальна робота вперше оформилася як особливий вид діяльності, були Велика Британія і США. Але перший навчальний заклад - інститут з підготовки соціальних працівників - було засновано групою соціальних реформаторів в Амстердамі у 1899 р. На початку XX ст. в Європі та Америці вже діяло 14 шкіл соціальної роботи. Новий фах у Європі спочатку називали соціальною медициною, але згодом перейшли на американську назву - соціальна робота. Фах соціального працівника став одним з багатьох фахів, які передбачали здобуття спеціальної освіти і отримання сертифіката.

Запитання та завдання для самоконтролю

      1. Які зміни відбулися в організації соціального захисту в Росії під впливом реформ 60-70-х років XIX ст., якою була роль земських установ?

      2. Охарактеризуйте заходи цього періоду щодо профілактики зубожіння населення і організації громадських робіт земствами.

      3. Коли було створено Міністерство державної опіки, і які були напрямки його діяльності та об'єкти соціальної допомоги?

      4. У чому полягала сільська та волосна соціальна опіка в Росії на зламі XIX та XX століть?

      5. Який був зміст міської системи соціальної допомоги в той же період?

      1. Охарактеризуйте церковно-парафіяльну систему допомоги в Російській імперії кінця XIX- початку XX століть.

      2. Як відбувався розвиток діяльності Імператорського людинолюбного товариства, і що собою являла створена у цей час Опікунська рада установ імператриці Марії?

      3. Коли було започатковано діяльність опікунства для сліпих і опікунства для глухонімих у Росії, який був зміст їх роботи, як було організовано опікування пораненими та дітьми загиблих батьків внаслідок воєн початку XX століття?

      4. Дайте загальну характеристику системи державно-суспільної соціальної опіки в Росії, а також особливостей такої опіки в Україні на початку XX ст.

      5. У чому полягала благодійницька діяльність нової української буржуазії наприкінці XIX- початку XX століть ?

      6. Яку участь у соціальній допомозі нужденним брали українська інтелігенція і громадсько-політичні організації на зламі XIX і XX століть?

      7. Чому й коли зароджується соціальне страхування в країнах Європи?

      8. Охарактеризуйте так звану «карцерну» систему опіки.

      9. Охарактеризуйте нові форми опіки дітей, а також приватної та суспільної благодійності.

      10. Коли виникає «Армія спасіння», які ставить завдання перед собою і які використовує форми роботи?

      11. Чому соціальна робота стає особливим видом фахової діяльності, де виникають перші навчальні заклади з підготовки фахівців із соціальної роботи?

Рекомендована література

        1. Бадя Л.В., Демина Л.И., Егошина В.Н. и др. Исторический опьіт социальной работьі в России. - М., 1994.

        2. Егошина В.Н., Елфимова Н.В. Из истории призрения и социального обеспечения детей в России. - М., 1994.

        3. Кузьмин К.В., Сутьірин Б.А. История социальной работьі за рубежом и в России. - М., 2002.

        4. Лафарг П. Христианская благотворительность. - Одесса, 1995.

        5. Попович Г. Соціальна робота в Україні і за рубежем. - Ужгород, 2000.

        6. Фирсов М.В. История социальной работьі в России. - М., 1999.

Розділ VIII. Державне соціальне забезпечення у колишньому СРСР

1. Перші кроки у формуванні системи соціального забезпечення у колишньому СРСР

У створеній російськими більшовиками державі досить швидко відбувалось ототожнення суспільства і держави, практично країна позбавлялася громадянського суспільства, і, як наслідок цього, у системі допомоги і захисту починає домінувати держава. Громадські організації існували лише номінально, не брали участі у даній діяльності. Такий підхід призвів до того, що суспільна опіка, яка охоплює різні сфери людської діяльності, практично зводилася лише до проблем соціального забезпечення. Відбувалося звуження парадигми допомоги, багато видів соціального патронажу, що виникли еволюційним шляхом, у суспільній практиці втрачалося.

Відмовившись від засади благодійності, більшовицька партія проголошує про перехід до комуністичного забезпечення, за якого кожен інвалід і нужденний, кожен непрацездатний - дорослий чи неповнолітній - може сподіватися, що держава не дасть йому померти від голоду, прийде йому на допомогу. Таким чином, держава знову стає суб'єктом допомоги, причому церкву як партнера було усунуто, вона вже не бере участі у даній діяльності, як це було до 1917 р.

Деклароване соціальне забезпечення, однак, було невіддільним від Марксової теорії класової боротьби і поширювалося лише на «своїх», тобто відданих радянській владі, покірливих. Тому, проголошені високогуманітарні засади, прийняті закони стосовно соціального захисту не зашкодили виморити голодом (1921-1923 рр., 1932- 1933 рр., 1946-1947 рр.) понад 10 млн. українських селян, попередньо

Масовий терор голодом з метою досягнення певних політичних цілей {установлення радянської влади, колективізація сільського господарства) і покірливості населення - «винахід» В. Ульянова (Леніна), «творчо» розвинутий И. Джугашвілі (Сталіним). Практикувався радянською владою, головним чином проти українських селян, що чинили збройний опір більшовицькій окупації 1918 р., піднімаїи масові повстання проти російської окупаційної влади протягом 1919-1921 рр., не хотіли вступати в колгоспи 1929-1930 рр.

силою позбавлених будь-якого продовольства, за достатньої кількості вироблених у самій Україні харчових продуктів (лише з урожаю 1922 р. експорт хліба з України становив 13,5 млн. пудів; під час голодомору 1932-1933 рр. вилучене в українців збіжжя московський уряд продавав за кордоном саме у той час, коли в Україні гинули від голоду по 25 тис. людей щодоби і у першу чергу старих і дітей, а 1946-1947 рр. українське продовольство вивозилося до щойно утворених Москвою країн «народної демократії»). До українських селян (а вони становили 86% українського народу на поч. XX ст.) застосовувалися класовий підхід - у 20-і і 30-і роки вони трактувалися як «класово ворожий і націоналістичний елемент», а у 40-і - як «зрадники» - за те, що перебували в німецькій окупації.

Соціалістичний «гуманізм» не заважав також позбавляти засобів до існування, даху над головою, вислати у спеціальні концтабори чи на спеціальні поселення (на північ і схід Росії, у пустелі Казахстану) 400 тис. розкуркулених селянських родин (з них 200 тис. українських), мільйон жінок, вдів і дітей «ворогів народу», ні в чому невинних (як і самі «вороги народу»). Усяка благодійність чи просто гуманне ставлення до репресованих (навіть колишніх) та їхніх родин не тільки не заохочувалися владою, а й жорстоко каралися, а допомога зарубіжної громадськості голодуючим українцям (у тому числі галицької громадськості 1932-1933 рр.) відкидалася.

Створена після жовтневого перевороту нова структура, спочатку Міністерство, а пізніше Народний комісаріат державної опіки (НКДО) провадить скасування чинних органів допомоги з перерозподілом коштів і майна на потреби держави. Так, вже 19 листопада 1917 р. скасовано благодійні установи і товариства допомоги інвалідам, а до кінця січня 1918 р. було зламано всю попередню систему опіки. Замість скасованих відомств у НКДО утворювалися відділи, які мали курирувати проблеми соціальної допомоги певній категорії нужденних: відділ з охорони материнства та дитинства, відділ опіки неповнолітніх та інші. Рішенням НКДО відділи соціальної підтримки утворюються і в інших державних установах та організаціях. Наприклад, через скасування губернських та повіто-

Концентраційні табори для мирного населення власної країни вперше у світі застосовано, починаючи з 1918 р„ радянським урядом на чолі з В. Ульяновим (Леніним).

вих військових присутствій утворюються пенсійні відділи для покалічених на війні при місцевих радах. Утворюються і самостійні виконавчі комітети для допомоги і підтримки певної категорії нужденних, наприклад комітет «Союзу скалічених вояків». Йому передано майно і капітал на суму понад 100 млн. крб., у січні 1918 р. дозволено провести всеросійську лотерею на суму 14,5 млн. крб.

До березня 1918 р. поступово формуються основні напрямки діяльності у сфері державного соціального забезпечення: видавання пайків родинам фронтовиків, надання сховища для скалічених на війні і призначення їм пенсій; курирування навчальних закладів державної опіки.

Дуже гострою на той час була проблема фінансового та матеріального забезпечення соціальних заходів, тому НКДО доводиться вдаватися до широкого кола заходів - від цільового перерозподілу матеріальних засобів, організації благодійницьких лотерей до введення податку на публічні видовища і розваги.

Цілеспрямована державна підтримка нужденних як засіб проведення державної соціальної політики починає здійснюватися з квітня 1918 р., коли утворюється Наркомат соціального забезпечення (НКСЗ). Цей орган визначив нову стратегію соціальної допомоги, виходячи із завдань побудови соціалістичного суспільства більшовицького зразка. Відтак починає формуватися класовий підхід у наданні різних видів допомоги. Згідно з положенням про соціальне забезпечення трудящих, право на отримання допомоги з боку держави мали лише особи, «джерелами існування яких є власна праця, без експлуатації чужої». Нове законодавство встановлювало основні види соціального забезпечення, на які могло розраховувати трудове населення: медична допомога, видача допомоги і пенсій (у зв'язку зі старістю, втратою працездатності, вагітністю, народженням дітей).

Поступово формується і адміністративна система радянського соціального забезпечення. Значну роль у цьому відіграв І з'їзд комісарів соціального забезпечення (червень 1918 р.). З'їзд визначив організаційну структуру управління соціальним забезпеченням, його центральних, губернських та повітових органів. Зроблено спробу розмежувати повноваження НКСЗ з іншими комісаріатами.

Державна установа.

На середину 1918 р. НКСЗ розвиває свою діяльність у таких напрямках: охорона матері і немовляти; робота у дитячих будинках; діяльність із забезпечення неповнолітніх, звинувачених у протиправних діях; роздавання продовольчих пайків; забезпечення скалічених вояків: медична допомога.

Діяльність у сфері соцзабезу у цей період, у тому числі видача різного роду допомоги, здійснювалася різними відомствами: Комісаріатом праці (видавав допомогу безробітним), Біржею праці, Комісаріатом землеробства тощо, що призводило до дублювання певних функцій. Тому у 1920 р. робиться розмежування функцій та повноважень різних відомств. До функцій Наркомату праці віднесено «установлення загальних норм пенсій і допомоги». До Наркомату охорони здоров'я відійшли всі лікувальні установи, що раніше належали до НКСЗ.

Нова економічна політика (неп), введена в дію на початку 1920-х років, суттєво змінює стратегію соціального забезпечення. Основними напрямками діяльності НКСЗ у той період були: забезпечення селянства та осіб «самостійної праці» в порядку обов'язкової взаємодопомоги; кооперація інвалідів; соціальне страхування робітників; державне забезпечення родин червоноармійців у містах. Разом з цим, органам НКСЗ доручалися наступні види робіт: надання «допомоги жертвам контрреволюції», боротьба з жебрацтвом і проституцією, допомога під час стихійних лих, опіка та піклування.

1   ...   7   8   9   10   11   12   13   14   ...   18


написать администратору сайта