Главная страница
Навигация по странице:

  • Тип уроку

  • І. Повідомлення теми і мети уроку. ІІ. Відтворення теоретичних відомостей.

  • ІІІ. Виконання вправ на закріплення вивченого.

  • ІV. Перевірка самостійної роботи учнів (членування речень на словосполучення, визначення членів речення).

  • VІІ. Відповіді вчителя на запитання учнів (після того, як тестові завдання виконано та здано на перевірку). VІІІ. Підбиття підсумків уроку. ІХ. Домашнє завдання.

  • Урок № 14 ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯВідтворення готового тексту. Усний переказ із творчим завданням Мета

  • Обладнання

  • ІІІ. Усний переказ тексту та озвучення самостійно складеної кінцівки.

  • Дібрати синоніми до слів

  • Урок № 15 Тема. Орфограми. Принципи українського правопису. Складні випадки правопису ненаголошених голосних. Мета

  • ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  • V. Виконання вправ на закріплення знань, умінь та навичок.

  • VII. Підведення підсумків уроку. VIII . Домашнє завдання.

  • Самостійна робота учнів над переказом на чернетках .Редагування чорнових варіантів тексту переказу з продовженням. Переписувати відредагованого тексту.І V

  • Пояснити лексичне значення слів

  • уроки 10 кл глазова. О. П. Глазова рідна мова планиконспекти уроків 10 клас Перший семестр


    Скачать 0.93 Mb.
    НазваниеО. П. Глазова рідна мова планиконспекти уроків 10 клас Перший семестр
    Анкоруроки 10 кл глазова.doc
    Дата01.02.2017
    Размер0.93 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлауроки 10 кл глазова.doc
    ТипДокументы
    #1699
    страница4 из 9
    1   2   3   4   5   6   7   8   9
    Тема. Одиниці мови. Тематичне тестування.

    Мета: закріпити знання про одиниці мови (звуки мовлення, значущі частини слова, слово, словосполучення, речення, ССЦ); з’ясувати рівень засвоєння вказаної теми; розвивати логічне мислення, пам'ять, уміння використовувати теоретичні знання на практиці, формувати навички самостійної роботи.

    Тип уроку: комбінований (закріплення знань та навичок; перевірка й облік здобутих знань, умінь та навичок).

    Обладнання: підручник, тести.

    ХІД УРОКУ
    І. Повідомлення теми і мети уроку.
    ІІ. Відтворення теоретичних відомостей.
    Бесіда.

    1. Як пов’язані мова та мовлення?

    2. Які одиниці мови вам відомі?

    3. Чи є синомічними слова фонема та звук?

    4. На якій основі звуки поділяють на голосні та приголосні, а приголосні – на дзвінкі та глухі, тверді та м’які?

    5. Які морфеми вам відомі?

    6. У чому різниця в будові змінних і незмінних слів?

    7. Яке значення має слово?

    8. Визначте лексичне та граматичне значення слів Харків, суфікс, край, рости. Чи є серед поданих слів багатозначні? Чи є серед слів омоніми?

    9. Розкажіть про однозначні та багатозначні слова. Наведіть приклади.

    10. За якими ознаками слова відносять до різних частин мови?

    11. Що називається словосполученням? Наведіть приклади.

    12. Які бувають словосполучення?

    13. Що називається реченням? Наведіть приклади.

    14. Що вам відомо про класифікацію речень?

    15. Що є будівельним матеріалом для речення? Для ССЦ?

    16. Дайте визначення ССЦ.


    ІІІ. Виконання вправ на закріплення вивченого.
    Словниковий диктант.

    Виділені слова передати фонетично транскрипцією. Підкреслені слова розібрати за будовою.
    Сприяння, розрісся, якнайкращий, безіменний, переливається, численність, шістнадцятиповерховий, щонайдужче, Славутич, Київщина, під’яр’я, безбатченко, недолюблювати.
    Попереджувальний диктант.

    Самостійно почленувати речення на словосполучення. В одному з речень підкреслити члени речення.
    Є таке слово, аж проситься в пісню, є таке слово в народу мого: «Будьмо сьогодні, завтра і прісно, будьмо в хуртечу, в дим і в огонь!» Будьмо в моїй і твоїй Україні, будьмо на Клені, на Клині чи де – серце нехай озветься чаїно, чуючи слово Вкраїна святе. Батьківське слово щире застольне сину своєму колись я повім. Є таке слово, на вірі настояне: «Будьмо! Собою! А отже, - усім!»

    (В. Мельник)

    Блиснула мечами хмарна вись над нами, і ударив грім. Небо пролилося срібними сльозами – дощиком дрібним. Лине дощ ласкаво, нагинає трави, квіти колиха. А у небі блиска вогненно й криваво ляскіт батога. Дощик так і ллється, дощик так і лине, срібний і рясний… А земля сміється, й неба п’є краплини колос наливний.

    (В. Сосюра)
    ІV. Перевірка самостійної роботи учнів (членування речень на словосполучення, визначення членів речення).
    V. Повідомлення способів перевірки рівня сформованості знань, умінь і навичок (інструктаж до тестування).
    VІ. Проведення тестування.
    1. Найменшим членороздільним елементом потоку мовлення, що утворюється органами мовлення за одну артикуляцію, є:

    а) звук мовлення; V

    б) склад слова;

    в) корінь слова;

    г) слово.

    Дібрати і записати пару слів, у яких заміна звуку спричиняє зміну лексичного значення (напр.: сум – сам; дуб - зуб)
    2. Головною значущою частиною слова, що виражає основне лексичне

    значення слова, є:

    а) основа слова;

    б) корінь слова; V

    в) суфікс;

    г) префікс.

    Дібрати й записати слово, що відповідає схемі: префікс – префікс – корінь – суфікс – закінчення (напр.: розподілений, беззастережний).
    3. Мінімальною одиницею мови, що виражає поняття про предмети, процеси, явища дійсності, їхні ознаки чи відношення, є:

    а) слово; V

    б) словосполучення;

    в) сполучення слів;

    г) речення.

    Будь-яке увести до словосполучення та до сполучення слів (напр.: прислів’явлучне прислів’я – прислів’я та приказки).


    1. Основна одиниця синтаксису, що є інтонаційно оформленим

    смисловим і граматичним цілим і виражає закінчену думку, це:

    а) словосполучення;

    б) речення;

    в) складне синтаксичне ціле;

    г) текст.

    Скласти (пригадати)1 і записати речення, виділити 2-3 словосполучення, головне слово в кожному підкреслити (напр.: Облетіло щире золото з дерев. (В. Сосюра.) Щире золото; облетіло з дерев.

    І листя золотий пасьянс на лаві розкладають клени. (В. Сироватко.) Розкладають пасьянс; розкладають на лаві; пасьянс листя; золотий пасьянс).


    1. Словосполучення – це:

    а) земля і небо; розумний і завзятий; думайте і читайте;

    б) царює осінь; вітер налетів; урок триває;

    в) дотепне слово; попросити вибачення; виступити вдало; V

    г) після уроків; буду мріяти; більш вдалий.

    Дібрати і записати дієслівне словосполучення (напр.: розповідати натхненно; писати грамотно).
    ________________________
    1На власний розсуд учитель може дозволити учням не складати речення, а добирати відомі їм приклади з фольклору, художньої літератури тощо. До більшості тестових завдань додаються приклади з художніх творів, які вчитель може, по-перше, у разі потреби прочитати школярам, щоб зорієнтувати їхню творчість, по-друге, використати в процесі аналізу виконання тестових завдань.

    6. Предикативні сполучення (речення) – це:

    а) усміхнене сонце, жовте листя, сумувати гірко;

    б) всміхнулося сонце; листя опадає; сумують дерева; V

    в) до сонця, серед листя, будуть сумувати;

    г) сонце і місяць, жовті та брунатні, весло і втішно.

    Дібрати та записати предикативне сполучення (напр.: Наближається

    зима).
    VІІ. Відповіді вчителя на запитання учнів (після того, як тестові завдання виконано та здано на перевірку).
    VІІІ. Підбиття підсумків уроку.
    ІХ. Домашнє завдання. Вправа 18.


    Урок № 14
    ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ

    Відтворення готового тексту. Усний переказ із творчим завданням

    Мета: формувати вміння сприймати прослухане (або прочитане) висловлювання та відтворювати його із застосуванням відпрацьованих у попередніх класах текстотворчих умінь, а також завершувати висловлювання відповідно до одержаного завдання; розвивати мовлення, логічне та образне мислення; виховувати любов до природи.

    Обладнання: підручник.
    ХІД УРОКУ
    І. Повідомлення мети і завдань уроку. Мотивація навчання.
    ІІ. Підготовка до роботи над переказом.
    Читання тексту вчителем.
    Пояснення лексичного значення наявних у тексті слів, що перебувають у пасивному словнику учнів.
    Визначення теми та головної думки тексту.

    З’ясування стилю тексту. Визначення покладеного в основу тексту типу мовлення та допоміжних типів.
    Індивідуальне складання плану тексту.
    Обговорення можливих варіантів кінцівки (творчого завдання) (бажаю відбити в плані переказу одним-двома пунктами).
    Читання тексту вчителем.
    ІІІ. Усний переказ тексту та озвучення самостійно складеної кінцівки.


    У ЛІСІ
    Із Найдою дівчина не боялася нікого й нічого. Поки йшли селом, то притримувала за повідець, а як опинились на околиці – дала Найді волю. Граючи коричневими очима, Найда спершу гайнув стежкою в житі, зашелестів, загупотів і стих. Не долинало й звуку. «А що, коли не повернеться? – тоскно подумалося Катрі. – Може чкурнути в білий світ, щоб відшукати колишнього хазяїна».

    У цю хвилину Катря не відчувала влади над Найдою, й тихий жаль стиснув їй серце. І раптом щось зашелестіло, і з польового жита вискочив Найда. Його очі блищали і сяяли радістю, маленькі, й тонкі, схожі на трикутнички, вуха аж тремтіли. Довгою клинцюватою головою пес тицявся Катрі в коліна, в долоні. Теплий шорсткий язик лизнув то в лікоть, то в шию, то дістав до скроні. Пахло від Найди молодими половіючими колосками, полином, волошками.

    Катря обнімає, голубить, цілує вреднющого собацюру, почуваючись найщасливішою істотою у світі. Пес повернувся до неї!

    Перебігають удвох латку жита – і вже на узліссі, вже між темних сосон і ялин. Раніше Катря нізащо не осмілилася б гайнути в лісові хащі, а зараз, не зупиняючись, біжить услід за Найдою по піщаній стежці, поминає огрядні стовбури дубів із крислатими верховіттями, поминає вільхи із тремкими кронами, горіхові зарості, море папороті, велетенські мурашники, довкола яких снують легіони турботливих мурашок. Найда не спиняється, то й Катря на спиняється, вдячна собаці за відчуття волі й відваги, за безмежність простору.

    Стежка веде поміж стовбурів. А ось відкрилось озеро, що полумиском голубіє поміж очеретів. І по воді пливе дика качечка, схожа на різьблений листок. І вже відкрилась галява, поросла курячою сліпотою, але найбільше – незчисленними синіми дзвониками. Язиката сорока летить десь зовсім поряд, тільки не видно її, і скрекоче й скрекоче, попереджаючи все живісіньке в лісі про те, що в таємничі володіння вторглися непрошені гості.

    Але Катря не почувається непрошеною гостею, вона біжить і біжить, зовсім не побоюючись, що може заблудитися. Чого ж їй побоюватись, коли не сама, коли удвох з Найдою, вірним і розумним товаришем, який не зрадить, не дасть заблудитися, який і захистить, і порятує, і назад додому приведе.

    Майнула, як блискавка, струнконога дика коза, і несподівано Найда зайшовся гавканням. Потім вони побачили руду білку на сосні. Найда, зіпершись передніми лапами на червону кору, дряпав її пазурами й повискував, наче хотів дертись догори.

    - Не треба, Найдо, не треба, - заспокоювала Катря, беручи за повідець. – Хай білка бігає, гризе горішки та лущить шишки. А нам пора додому, бо вже пізно.

    Підкрадалось вечірнє смеркання, й вони заквапились із лісу до села.

    (399 слів) (За Є. Гуцалом)

    Дібрати синоніми до слів оклигати, гайнути, клинцюватий, огрядний, квапитись.
    Скласти план.
    О р і є н т о в н и й п л а н
    І. На околиці дівчина дала Найді волю.

    ІІ. Що, коли не повернеться?

    ІІІ. З жита вискочив пес.

    ІV. У лісових хащах.

    1. Повз дуби, вільхи, горіхові зарості й мурашники.

    2. Відкрилось голубе озеро.

    3. Галява, поросла курячою сліпотою.

    4. Язиката сорока попереджає все живе.

    V. Катря не почувається непрошеною гостею.

    VІ. Струнконога коза та руда білка.

    VІІ. «Нам пора додому!»
    Усно переказати текст, завершивши його роздумами про те, що дає людині спілкування з природою.

    Урок № 15
    Тема. Орфограми. Принципи українського правопису. Складні випадки правопису ненаголошених голосних.

    Мета: ознайомити учнів із принципами українського правопису, потворити деякі з найважливіших орфограм; удосконалювати орфографічні вміння та навички; розвивати логічне мислення, пам'ять.

    Тип уроку: комбінований (вивчення нового матеріалу; закріплення

    вивченого в попередніх класах).

    Обладнання: підручник.

    ХІД УРОКУ
    І. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.
    ІІ. Активізація опорних знань.
    Робота з підручником.

    Виконання вправи 46.
    ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
    Робота з підручником.

    Опрацювання теоретичного матеріалу (орфограма, принципи правопису – с. 22 – 23).
    VІ. Виконання вправ на закріплення вивченого.
    Робота біля дошки.

    Позначити в словах орфограми. З’ясувати, відповідно до якого з принципів українського правопису пишеться кожне слово.
    Левада, кишеня, широко, звечора, розсипати, безшовний, щука, їзда, мідь, осінній, розрісся, Лев, лев.
    Переписати, на місці крапок уставляючи пропущені літери.

    Виділити в кожному слові орфограму. Відповідно до якого з принципів українського правопису пишеться кожне слово?
    Ро...мова, бе..слідно, бе..корисливий, л..міш, кр..хітний, коза..тво, запорі..ький, товари..тво, Фрідріх Ші..ер, Жан-Жак Ру..о, годи..ик.
    Словниковий диктант за аналогією.

    У кожному з диктованих слів визначити орфограму. Записати самостійно дібране інше слово з тією ж орфограмою.

    Здоров’я, блищати, беззбройний, боротьба, ткацтво.
    Робота з підручником.

    Виконання вправи 50.
    Подані слова увести до самостійно складених речень.

    Пояснити написання слів. На сонові якого принципу орфографії вони пишуться?
    По друге – по-друге; вишневе – Вишневе; проте – про те; любов – Любов.
    Бесіда.

    1) Що вивчає орфографія?

    2) Яке написання називається орфограмою?

    3) Яке правило називається орфографічним?

    4) Що таке принцип орфографії?

    5) За якими принципами орфографії здійснюється написання слів української мови?

    6) Наведіть приклади слів, що пишуться відповідно до фонетичного принципу орфографії, морфологічного та історичного принципів.

    7) Які слова пишуться за смисловим (диференціюючим) принципом?
    V. Виконання вправ на закріплення знань, умінь та навичок.
    Пояснювальний диктант.

    Позначити орфограму «Літери е, и, що позначають ненаголошені голосні».
    Щоб висоти своєї досягнути, потрібно досягнути глибини. (В. ЦІілий.) А щоб глибінь душі пізнати, самому душу треба мати. (Й. Дудка.) Наш родовід іде від плуга, від рала і від лемеша. (О. Довгий.) Житній хліб – пшеничному дід. (Нар. творч.) Буханців запашних шережка шикувалась на засланій лаві. (І. Притика.) Зернинам букв мене навчала мати. а поле – букви кожного зерняти. (А. Бортняк.) Хлопці стояли на крутому березі, хлопці співали, як чотири березні… І від тої пісні над узбережжями посмішки світилися, як мережані… (А. Малишко.) І човен на річці, мов цятка, у синю пливе далину… (Л. Компанієць.) День, як батько, стояв на порозі, і ячали джерела з криниці… (В. Романюк.) Деркач в очеретах, як хвіртка дерев’яна, тривожно деренчить. (М. Клименко.) Переквітує квітень, перешумить весна, і буде тихе літо, глибінь ясна. (М. Драй-Хмара.)

    Словниковий диктант.

    Сформулювати правила написання и та і в іншомовних словах. Позначити відповідні орфограми.
    Ультиматум, універмаг, симпозіум, титанічний, Сирія, Сицилія, Сідней, Тиціан Вечелліо, Рафаель Санті, Леонардо да Вінчі, Леонардо Ді Капріо, Уолл-стрит, резолюція, дезінформація, маніакальний, ієрархія, джигіт, діалектика, Декларація прав людини, Демократична партія України.

    Попереджувальний диктант.

    Позначити орфограму «Велика буква».
    Папороть раз у житті розцвіта – в ніч на Івана Купала. (Н. Приходько.) Посутеніло. Між Дніпром і Доном Перун переморгнувся з Посейдоном.(Л. Костенко.) Обсмалить ковили сріблясті вуса у вересневу ніч Волосожар. (О. Абліцов.) Яка ніч у Пилипівку, такий день у Петрівку. (Нар. творч.) Спить Україна під Чумацьким Возом, віками спить, неначе під наркозом (Ю. Ряст.) Чумацький Шлях аж сяє в позолоті, Великий Віз відбився у ставку. (А. Підлужний.) І щиро русичів благословляв Ісус в Золотоверхому, і в Лаврі, і в Софії. (В. Ткаченко.) Вслухаймось в Веделя псалми, вдивляймось в твори Пимоненка, Грушевського збагнемо ми й переосмислимо Шевченка. (Б.Дегтярьов.) Щось від Сосюри є в усьому, від слів його і від жаги… (С.Бурлаков.) І вже не знаю, як сталось, що всі заспівали ту думу народу, Тарасів дзвінкий «Заповіт», і рвалося слово з тісного, маленького залу… (Л.Забашта.) Краю рідний, вишневий край, з «Кобзарем» я іду до тебе, з словом рідним, простим. Чекай! (К. Гордієнко.)
    Диктант із коментуванням.

    Улітку 1903 року до Полтави на відкриття пам’ятника Іванові Котляревському з’їхалися письменники, художники, композитори, актори. Крім полтавців Панаса Мирного та Володимира Короленка, тут були Леся Українка, Михайло Коцюбинський, Марко Кропивницький, Михайло Старицький, Іван Тобілевич, Сергій Васильківський, Панас Сластьон, Василь Стефаник, Василь Кричевський, Фотій Красицький, автор пам’ятника скульптор Леонід Позен… Одне слово, то був з’їзд української інтелігенції.

    На честь торжества влаштовано художню виставку, на які було представлено кілька сотень творів тридцяти авторів. То була, по суті, перша всеукраїнська художня виставка.

    (За М. Безхутрим)

    Навчальний диктант.

    З’ясувати, відповідно до якого з принципів українського правопису пишуться виділені слова.
    Він любив цю пору – сінокіс. Луки в них під лісом і стелються ген до видноколу. Пливуть по зелених гривах невидимі каравани вітрів, пливуть угорі на могутніх крилах коршаки-підорли. Ген на овиді синіє ліс, він далеко-далеко, й здається, то хтось загубив маленьку синю крайку в зеленім безмежжі. Придивися пильніше до небесної далечини й неодмінно побачиш качину зграйку, о цій порі, влітку, качки безголосі, не виявляють себе криком. Натужно стогне край болота водяний бугай, намагається ввести в оману весь пташиний рід, удати з себе могутнього птаха; і десь ніжно передзвонюють журавлі.

    (89 слів) (За Ю. Мушкетиком)
    VII. Підведення підсумків уроку.
    VIII. Домашнє завдання. § 5, вправа 49.

    Уроки № 16, 17
    ЗВ’ЯЗНЕ МОВЛЕННЯ

    Відтворення готового тексту. Письмовий переказ із творчим завданням

    Мета: формувати вміння сприймати прослухане (або прочитане) висловлювання та відтворювати його із застосуванням відпрацьованих у попередніх класах текстотворчих умінь, а також завершувати висловлювання відповідно до одержаного завдання; розвивати писемне мовлення, логічне та образне мислення; збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів.

    Обладнання: підручник.
    ХІД УРОКУ
    І. Повідомлення мети і завдань уроку. Мотивація навчання.
    ІІ. Підготовка до роботи над переказом.
    Читання тексту вчителем.
    Пояснення лексичного значення наявних у тексті слів, що перебувають у пасивному словнику учнів.
    Визначення теми та головної думки тексту.
    З’ясування стилю тексту. Визначення покладеного в основу тексту типу мовлення та допоміжних типів.
    Індивідуальне складання плану тексту.
    Обговорення можливих варіантів кінцівки (творчого завдання), бажаю відбити в плані переказу одним-двома пунктами.
    Читання тексту вчителем.
    ІІІ. Самостійна робота учнів над переказом на чернетках.
    Редагування чорнових варіантів тексту переказу з продовженням. Переписувати відредагованого тексту.
    ІV. Домашнє завдання. Завершити роботу над переказом.


    МИКОЛА ГУЛАК

    Улітку 1899 року в далекому від України азербайджанському селі Гянджа помер Микола Гулак. Одним із перших відгукнувся на його кончину Михайло Грушевський. Назвавши покійного «чоловіком незвичайним», Грушевський підкреслив, що Гулак був одним із ініціаторів Кирило-Мефодіївського братства.

    Справді, у процесі слідства саме Миколу Гулака, тоді двадцятип’ятирічного юнака, жандарми визнали головним організатором Кирило-Мефодіївського товариства. Тому-то й вирок щодо Гулака був найжорстокіший: «Ув’язнити до фортеці під найсуворіший нагляд».

    Після двох з половиною місяців перебування разом з іншими братчиками у петербурзькій Петропавловській фортеці Гулака перевели до фортеці Шліссельбурзької – страхітливої тюрми для політичних злочинців. Тут Микола Гулак провів три роки.

    У слідчій справі Гулака наявний перелік кількох сотень належних йому книг з історії, філософії, математики, хімії, теології різними мовами: російською, німецькою, французькою, англійською… До слідчих потрапили рукописи й наукових праць самого заарештованого. Справа в тім, що свою долю Гулак пов’язував передовсім із наукою. Службу після закінчення університету він розпочав у Археографічній комісії при Київському університеті. Комісія займалася збиранням та дослідженням старовинних документальних джерел української історії. Саме історія була першою любов’ю Миколи Гулака.

    Участь Миколи Гулака в нелегальній українській політичній спілці мала підґрунтям ще одну його невичерпну любов - любов до України. У Кирило-Мефодіївському братстві сучасна наука вбачає найпершу українську державницьку організацію.

    Через арешт і покарання більшу частину свого життя Гулак прожив поза межами вітчизни під постійним наглядом поліції. Після ув’язнення – дев’ять років вислання в Пермі, потім поневіряння в пошуках роботи в Одесі, Керчі, на Кавказі. Учителював, викладаючи в гімназіях математику, фізику, географію, історію, іноземні мови…

    Дещо з наукових праць (хоч і дуже мало) вдавалося надрукувати. Одне з математичних досліджень Гулака дістало схвалення Паризької академії наук. Видатною подією в науковому житті Грузії стало видання Гулакової праці про грузинську мову. Значний внесок науковець зробив у вивчення творчості Руставелі, Нізамі, Хайяма. Відомі були його літературні переклади. Усього молодий учений-ерудит володів п’ятнадцятьма мовами.

    Більшість праць Миколи Гулака так і лишилась у рукописах. Його визначний науковий доробок ще чекає на дослідження й оприлюднення.

    (300 слів) (За В.Сарбеєм).

    Пояснити лексичне значення слів теологія (богослів’я, теоретичний виклад і тлумачення релігійних поглядів), ерудит (людина, яка має глибокі й різнобічні знання – ерудицію).
    Дібрати синоніми до слів ініціатор, нелегальний, перелік, підґрунтя.
    Скласти план тексту.

    О р і є н т о в н и й п л а н
    І. Смерть Миколи Гулака далеко від батьківщини.

    ІІ. Як відгукнувся на його кончину Михайло Грушевський.

    ІІІ. Чим було спричинено суворий вирок.

    1. Висновок жандармів: головний організатор Кирило-Мефодіївського братства.

    2. Перша любов – любов до історії.

    3. Друга любов – до України.

    ІV. Життя поза батьківщиною.

    V. Наукові досягнення Миколи Гулака.

    VІ. Доробок ученого чекає на дослідження.

    Написати докладний переказ, завершивши його роздумами щодо ролі й значення інтелектуалів у житті держави і народу.
    Записати на дошці: азербайджанське село Гянджа, Шліссельбурзька фортеця, Археографічна комісія при Київському університеті, Паризька академія наук, Руставелі, Нізамі, Хайям.
    Урок № 18
    1   2   3   4   5   6   7   8   9


    написать администратору сайта