Главная страница
Навигация по странице:

  • Таблиця З

  • Джерела шуму

  • Октавний спектр звукових частот

  • Номер октави

  • 4

  • Рис. 8. Криві рівнів гучності шуму

  • Одним з головних та найважливіших завдань держави є охорона життя та збереження здоровя громадян у процесі виконання трудової діяльності


    Скачать 3.48 Mb.
    НазваниеОдним з головних та найважливіших завдань держави є охорона життя та збереження здоровя громадян у процесі виконання трудової діяльності
    Дата18.08.2022
    Размер3.48 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла116_xgi.docx
    ТипДокументы
    #648285
    страница13 из 59
    1   ...   9   10   11   12   13   14   15   16   ...   59

    Основні чинники трудового процесу та проблеми збереження здоров’я працівників

    2.2.1. Фізичні чинники виробничого середовища

    Шкідливі чинники фізичної природи, до числа найбільш поширених з яких від­носять: шум, вібрацію, температуру, вологість та швидкість руху повітря, освітлення, ультрафіолетове та інфрачервоне випромінювання, по праву вважають такими, що мають суттєве та незаперечне значення для забезпечення оптимальних умов виконан­ня професійної діяльності у медичній галузі.

    Розглянемо деякі з них.

    Шум. Шум являє собою сукупність механічних коливань частинок пружного се­редовища (газу, рідини, твердого тіла) внаслідок впливу певної збуджувальної сили, що заважає сприйняттю корисних акустичних сигналів і справляє певний шкідливий або подразнювальний вплив на організм людини, знижуючи її працездатність.

    Основними джерелами звуко- та шумоутворення є коливання, що виникають під час зіткнення, тертя або сковзання твердих тіл, протікання рідин, збігання газів то­що. Слід лише зазначити, що шумом, на відміну від звуку, прийнято називати непері­одичні, випадкові, хаотичні коливальні процеси, які відбуваються у пружному середо­вищі, натомість для звуку властива наявність періодичних, регулярних та упорядко­ваних коливань.

    Головними фізичними характеристиками шуму, що мають фізіолого-гігієнічне зна­чення, є його інтенсивність (кількість звукової енергії) та особливості спектрального розподілу (характер розподілу звукової енергії у певних октавних смугах акустичного діапазону). Разом з тим, ураховуючи, що з фізіологічної точки зору акустичні коливання характеризуються виникненням певних відчуттів у слуховій сенсорній системі, зумовле­них змінами тиску частинок пружного середовищі, ще однією важливою характеристи­кою шуму слід вважати його гучність (рівень фізіологічного сприйняття інтенсивності акустичних коливань різної сили та частоти у порівнянні з певним еталонним звуком).

    Найважливішою фізичною характеристикою шуму є його інтенсивність або сила, що визначається кількістю звукової енергії (енергетичний поріг звукового сприйняття

    складає 10 Вт/м) та залежить від величини амплітуди звукової хвилі. Причому чим більшою є ця амплітуда, тим інтенсивнішим є шум.

    У разі збільшення звукового тиску збільшується і ступінь його сприйняття, з’явля­ється больове відчуття. Існує 2 шкали вимірювання інтенсивності шуму - абсолютна і відносна. За абсолютною шкалою інтенсивність шуму можна характеризувати аб­солютними значеннями тиску в паскалях (Па), за відносною, яка більш зручна і при­йнятна, - у децибелах (дБ).

    Орієнтовні рівні шуму, який створюють різні джерела, наведено в табл. 3.

    Загалом людина здатна відчувати акустичні коливання у межах від 16 до 20000 Гц, які, власне, і вважаються звуковими. Натомість акустичні коливання з частотою по­над 20000 Гц називають ультразвуком, акустичні коливання з частотою менше 16 Гц - інфразвуком.

    Таблиця З

    Орієнтовні рівні шуму, який створюють різні джерела

    Джерела шуму

    Рівень шуму, дБ

    Зимовий ліс у безвітряну погоду, ізольоване без­шумне приміщення

    0-5

    Шелест листя

    10

    Шепітна розмова (на відстані 1 м)

    15-20

    Тиха квартира

    30

    Тиха сільська (дачна) місцевість

    30

    Читальний зал

    3540

    Звичайна розмова (на відстані 1 м)

    50-60

    Гучна мова (на відстані 1 м)

    60-80

    Гучна музика

    80-115

    Легковий автотранспорт (на вулиці)

    70-80

    Вантажний автотранспорт (на вулиці)

    80-100

    Мотоцикл без глушника

    95-105

    Трамвай

    80-90

    Тролейбус

    70-76

    Залізничний потяг

    90-96

    Автомобільна сирена

    80-100

    Промислове виробництво (різні цехи)

    80-100

    Зліт реактивного літака (на відстані 100 м)

    120

    Блискавка, грім

    130

    Старт космічних ракет, вибухи, постріли

    150-200


    Ступінь сприйняття людиною звукових коливань з віком поступово знижуєть­ся. Так, установлено, що більшість осіб у віці понад 50-60 років погано або зовсім не відчувають акустичні коливання з частотою вище ніж 5000 Гц. Подібне явище при­таманне й особам із патологічними зрушеннями з боку слухового аналізатора або з

    деякими іншими захворюваннями. Тому прийнято вважати, що основний спектр зву­кових частот коливається у межах від 45 до 11200 Гц.

    Такий широкий діапазон зумовлює необхідність поділу спектра у ході гігієнічного нормування на окремі проміжки або октави (табл. 4). Причому середньогеометрична (Fcep) частота кожної октави розраховується за формулою (1):

    F = VF-F7; (1)

    сер 1 2 * ' '

    де Fj - початкова частота октави, Гц;

    F
    Октавний спектр звукових частот
    2 - кінцева частота октави, Гц.

    Номер октави

    1

    2

    3

    4

    5

    6

    7

    8

    Початкова частота, Гц

    45

    90

    180

    360

    720

    1400

    2800

    5600

    Кінцева частота, Гц

    90

    180

    360

    720

    1440

    2800

    5600

    11200

    C ередньогеометрична частота, Гц

    63

    125

    250

    500

    1000

    2000

    4000

    8000


    Таблиця 4




    Гучність шуму залежить не тільки від його інтенсивності, але й від частоти. Оди­ницею вимірювання гучності є фон. Один фон являє собою гучність звуку силою 1 дБ з частотою 1000 Гц, яку вважають “стандартною” частотою для здійснення акус­тичних вимірювань. За такою частотою гучність звуку (шуму) з інтенсивністю 20 дБ становить 20 фонів, з інтенсивністю 40 дБ - 40 фонів і т. д. Однак, якщо частота має тенденції до змінювання, то навіть при одній і тій самій силі звуку його гучність буде більшою або меншою. Частоти, менші за 1000 Гц, сприймаються як менш гучні, частоти, більші за 1000 Гц - як більш гучні (з максимумом між 4000-8000 Гц і по­дальшим зниженням). Тому при різній інтенсивності шуму його гучність буде одна­ковою. На практиці доволі часто використовують так звані криві рівнів гучності, які надають можливість оцінити перевищення або відповідність фактичного рівня шуму його нормативним значенням для тих або інших приміщень, що встановлені для стан­дартної (1000 Гц) частоти звуку (рис. 8). Як ще одну допоміжну одиницю гучності визначають сон. Один сон дорівнює 10 фонам.

    Під час проведення гігієнічної регламентації шуму відповідно до санітарних норм і правил прийнято виділяти різні його види за походженням, характером спектру, час­тотними характеристиками та особливостями розподілу звукової енергії у часі.

    Так, за особливостями походження розрізняють:

    • виробничий шум, який, у свою чергу, слід поділяти на механічний (ударний, від тертя), аеродинамічний (зумовлений роботою авіадвигунів, вентиляторів, форсу­нок тощо) та гідродинамічний (викликаний дією гідрогенераторів) шум;

    • побутовий шум;

    • вуличний (або транспортний) шум.




    125 500 2000 8000

    Середньогеометричні частоти октавних смуг, Гц

    Рис. 8. Криві рівнів гучності шуму




    За характером спектрального розподілу шум прийнято поділяти на:

    • вузькосмуговий (зі спектром шуму, що розміщується в межах 1 октави);

    • широкосмуговий (зі спектром шуму, що розміщується в межах понад 2 октав);

    • багатосмуговий (зі спектром шуму, що займає діапазон усіх октав, які мають місце);

    • тональний (зі спектром шуму, що характеризується перевищенням (не менш ніж на 10 дБ) рівня шуму в одній певній смузі над іншими сусідніми, тобто наявністю виражених дискретних тонів.

    За частотними характеристиками виділяють такі різновиди шуму:

    • низькочастотний, який займає частотний діапазон у межах від 16 до 350 Гц;

    • середньочастотний, який займає частотний діапазон у межах від 350 до 800 Гц;

    • високочастотний, який займає частотний діапазон у межах від 800 до 20000 Гц.

    Зрештою, за часовими характеристиками, тобто за особливостями розподілу зву­кової енергії у часі, розрізняють наступні види шуму:

    • постійний або стабільний, інтенсивність якого протягом робочого дня (8 го­дин) змінюється у часі не більш ніж на 5 дБ;

    • непостійний або перемінний, інтенсивність якого впродовж робочого дня (8 годин) змінюється у часі більш ніж на 5 дБ. Крім того, непостійний шум поділяють на такі типи:

    • непостійний, що коливається у часі, інтенсивність якого безперервно змі­нюється в часі;

    • переривчастий, інтенсивність якого безперервно змінюється впродовж ро­бочої зміни на 5 дБ і більше, причому тривалість інтервалів, протягом яких рівень шуму залишається постійним, становить понад 1 с;

    • імпульсний, інтенсивність якого безперервно змінюється впродовж робочої зміни на 5 дБ і більше, причому тривалість інтервалів, протягом яких рі­вень шуму залишається постійним, становить менш ніж 1 с.

    До числа основних приладів, що застосовуються для встановлення рівня шуму та визначення інших його головних характеристик, відносять шумовібровимірювальний комплекс ШВК-1, шумоміри “Шум-1М”, ВШВ-1, ВШВ-003, “Брюель-К’єр” (Данія), RTF (Німеччина), полосові фільтри тощо. Проте найбільше поширення у гігієнічній практиці знайшли перші три з числа перерахованих.

    Як критеріальну характеристику щодо проведення нормування постійного шуму використовують рівень звукового тиску (дБ) в октавних смугах з середньогеометрич- ними частотами 31,5, 63, 125, 250, 1000, 2000, 4000 та 8000 Гц. Як критеріальну ха­рактеристику непостійного шуму - інтегральний показник, що має назву еквівалент­ний рівень шуму (дБА) та являє собою середню арифметичну величину інтенсивності шуму в різних октавних діапазонах.
    1   ...   9   10   11   12   13   14   15   16   ...   59


    написать администратору сайта