Главная страница
Навигация по странице:

  • Ртуть (

  • Оксид вуглецю (CO)

  • Амідо- і нітросполуки (

  • Біологічні чинники виробничого середовища

  • Одним з головних та найважливіших завдань держави є охорона життя та збереження здоровя громадян у процесі виконання трудової діяльності


    Скачать 3.48 Mb.
    НазваниеОдним з головних та найважливіших завдань держави є охорона життя та збереження здоровя громадян у процесі виконання трудової діяльності
    Дата18.08.2022
    Размер3.48 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла116_xgi.docx
    ТипДокументы
    #648285
    страница18 из 59
    1   ...   14   15   16   17   18   19   20   21   ...   59

    Основні класи та види промислових отрут. Розглянемо основні класи та види промислових отрут.

    Свинець (Pb) являє собою важкий метал сірого кольору, надзвичайно пластичний під час обробки. Використовується для виготовлення хімічної апаратури, акумулято­рів, свинцевих пігментів, тетраетилсвинцю, для покриття електричних кабелів, у ти- пографській справі та фармацевтичній галузі тощо.

    Головним шляхом надходження свинцю в організм слід вважати його надходження через дихальну систему, а також в дещо меншій мірі через травний тракт та шкіру.

    Свинець належить до політропних отрут, які впливають практично на всі орга­ни і системи, проте, найбільш важкі за ступенем ураження та характером перебігу

    зрушення переважно реєструються у системі крові, функціональному стані ЦНС та серцево-судинної системи, а також органів травлення.

    Хронічні отруєння свинцем або сатурнізм характеризуються полісиндромністю перебігу. Розрізняють такі їх форми:

    • початкова форма, перебіг якої є малосимптомним і характеризується лише змінами з боку показників стану периферичної крові та порфіринового обміну;

    • легка форма, до основних клінічних проявів якої відносять: функціональні по­рушення ЦНС (астеновегетативний синдром та поліневропатії), а також зрушення з боку периферичної крові;

    -виражена форма, що відрізняється від попередніх, насамперед, появою таких симптомів, як анемія, ураження шлунково-кишкового тракту, печінки та серцево-су­динної системи, енцефалопатії, а також подальшим прогресуванням поліневропатії та проявів астеновегетативного синдрому.

    Гематологічні зрушення спочатку характеризуються розвитком ретикулоцитозу і базофільної зернистості еритроцитів, а згодом анемії зі зниженням вмісту гемоглобі­ну до 90-100 г/л. Для клінічних проявів астеновегетативного синдрому властивим є розвиток на тлі вегетативної дисфункції депресивних та астенічних за своїм змістом психічних розладів. Перебіг поліневропатій характеризується виникненням парезів та паралічу розгиначів кисті і пальців рук.

    Найтиповішими ураженнями органів травлення слід вважати розвиток диспеп­сичних явищ, а також появу так званої свинцевої кишкової кольки (переймоподібний інтенсивний біль у черевній порожнині, який не піддається дії протибольових лікар­ських засобів) та свинцевої сірувато-лілової облямівки на яснах. Для уражень печінки найхарактернішим є розвиток токсичного гепатиту з порушенням пігментної, вугле­водної та антитоксичної функцій.

    Запобігання виникненню випадків свинцевої інтоксикації зумовлює потребу у за­провадженні технологічних (автоматизація та механізація технологічних процесів), санітарно-технічних (обладнання загальнообмінної та локальної витяжної вентиля­ції) і лікувально-профілактичних заходів (особиста гігієна, проведення медичних оглядів не менше 1 разу на рік), а також застосуванні засобів індивідуального захисту органів дихання.

    ГДК свинцю у повітрі робочої зони становить 0,01 мг/м3.

    Ртуть (Hg) являє собою сріблясто-білий, рідкий, важкий метал, що використову­ється у приладобудуванні, електротехніці та фармацевтичній промисловості, а також у стоматологічній справі для виготовлення амальгам.

    Ртуть належить до сильних протоплазматичних отрут. Пари ртуті (а саме вони є найбільш небезпечними) проникають в організм, передусім, через органи дихан­ня. Деякі сполуки ртуті можуть потрапити і через шкіру.

    Інтоксикації ртуттю можуть мати як гострий, так і хронічний характер. Гострі ін­токсикації можуть виникати внаслідок аварій, що супроводжуються великими викида­ми ртуті у повітря робочої зони, під час чистки котлів і печей на ртутних заводах тощо.

    Хронічні інтоксикації ртуттю або меркуріалізм виникають у працівників в умо­вах тривалого контакту зі ртутними сполуками і характеризуються наявністю клініч-

    но окреслених проявів з боку ЦНС (астеновегетативний синдром, ртутний еретизм, тремор кінцівок тощо), шлунково-кишкового тракту (ртутний стоматит, поява ртутної синюватої облямівки на яснах тощо), порушень функцій інших внутрішніх органів та систем тощо.

    Профілактика отруєнь ртуттю спрямована, насамперед, на запровадження тех­нологічних рішень, які передбачають її заміну у ході виробничих процесів на менш шкідливі речовини. Крім того, надзвичайно ефективними є проведення заходів, спря­мованих на демеркуризацію промислових приміщень шляхом застосування засобів механічної очистки предметів праці та виробів із використанням розчину хлорного заліза. Обов’язковим також слід вважати використання спецодягу та проведення не менше одного разу на рік медичних оглядів.

    ГДК ртуті у повітрі робочої зони складає 0,01 мг/м3.

    Марганець (Mn) являє собою твердий, але в той же час доволі крихкий метал, що має темно-сірий колір з червонуватим блиском. Використовується в металургії для розкислення та видалення сірки із сталі та інших сплавів, як легуюча добавка під час виробництва чавуну і сталі, для одержання феромарганцю, у виробництві електрич­них елементів тощо.

    В організм людини марганець надходить переважно інгаляційним шляхом у ви­гляді аерозолів конденсації і дезінтеграції.

    У промислових умовах найчастіше зустрічаються хронічні форми отруєнь марган­цем, що в першу чергу виникають у працівників зі стажем роботи понад 2-3 роки. Од­нак відомі випадки отруєнь, які спостерігались вже через декілька місяців після почат­ку професійної діяльності. Виділяють три стадії хронічної інтоксикації марганцем.

    Перша стадія хронічної інтоксикації марганцем з клінічної точки зору є вельми малосимптомною і характеризується передусім проявами астеновегетативного син­дрому та змінами у стані шлунково-кишкового тракту (гастрит, гастроентерит тощо). На другій стадії інтоксикації до цих змін приєднуються початкові явища енцефа- лопатії. І, зрештою, третя стадія інтоксикації марганцем відрізняється розвитком явищ марганцевого паркінсонізму та манганоконіозу.

    Профілактика марганцевих отруєнь, перш за все, має здійснюватися шляхом його заміни як складової технологічних процесів на менш токсичні сполуки, наприклад, ви­користання під час зварювальних робіт електродів, що не містять сполук марганцю. За наявності імовірного запилення робочої зони марганцевими сполуками обов’язковим є використання індивідуальних засобів захисту органів дихання, зокрема протигазів та респіраторів. Невід’ємним елементом профілактики необхідно вважати і проведення медичних оглядів з частотою не менш ніж один раз на півроку або на рік.

    ГДК марганцю у повітрі робочої зони становить 0,05 мг/м3.

    Оксид вуглецю (CO) являє собою газ без кольору і запаху, який входить до складу як гримучого (до 60 %), так і до цілої низки інших виробничих газів, зокрема сві­тильного (4-11 %), доменного (до 30 %) та генераторного (до 30 %) газів. В організм людини оксид вуглецю надходить інгаляційним шляхом. При цьому в крові утворю­ється карбоксигемоглобін (СОНв), який відрізняється надзвичайно стійким зв’язком

    з гемоглобіном крові і, отже, зумовлює виникнення таких станів, як гіпоксемія та гіпоксія, порушення тканинного дихання тощо.

    Отруєння оксидом вуглецю як на виробництві, так і в побуті можуть мати гострий та хронічний характер.

    У промислових умовах переважно зустрічаються гострі отруєння. Так, легка фор­ма гострого отруєння CO (рівень СОНв не досягає 20 %) характеризується появою головного болю, слабкістю, нудотою та явищами гіпотензії. Отруєння середнього ступеня важкості (рівень СОНв складає 20-30 %) супроводжується непритомніс­тю. Важка форма гострої інтоксикації CO (рівень СОНв становить понад 30 %) ха­рактеризується розвитком коматозного стану.

    Для перебігу хронічної інтоксикації CO властивим слід вважати наявність двох основних стадій. Для першої (початкової) стадії хронічної інтоксикації характерна поява астеновегетативних зрушень з ознаками ангіодистонічного синдрому, для дру­гої стадії хронічної інтоксикації, що зустрічається доволі рідко, - явища токсичної енцефалопатії.

    Профілактика отруєнь оксидом вуглецю полягає передусім у герметизації техно­логічних процесів, що пов’язані з його утворенням. Обов’язковим слід вважати ула­штування ефективної загальнообмінної природної і припливно-витяжної локальної штучної вентиляції.

    ГДК оксиду вуглецю у повітрі робочої зони складає 20 мг/м3.

    Амідо- і нітросполуки (NH3, NO2, NO3) використовуються у миловарній промис­ловості та виробництві парфумів, органічному синтезі, виробництві штучних смол та анілінових барвників, як вибухові матеріали (тринітротолуол), а також у медичній та фармацевтичній галузях.

    Надходять в організм нітро- та амідо сполуки переважно через дихальні шляхи та неушкоджену шкіру (особливо у спекотну пору року), вельми імовірним є і такий шлях, як надходження їх через органи травлення внаслідок заковтування пилу.

    До основних різновидів шкідливого впливу амідо- та нітросполук на організм лю­дини відносять метгемоглобінутворюючий, гемолітичний, гепатотропний, загально- токсичний та алергенний ефекти.

    Азотвмісні сполуки відрізняються наявністю виражених кумулятивних властивос­тей і, таким чином, створюють своєрідне депо у підшкірній жировій клітковині, в паренхіматозних органах, і насамперед у печінці.

    Перші симптоми гострих інтоксикацій амідо- та нітросполуками, як правило, з’являються через 3-5 годин після початку контакту працівників з азотвмісними ток­сичними речовинами.

    Основними клінічними проявами є: запаморочення, слабкість, серцебиття, нудо­та, блювання, ціаноз шкіри і слизових оболонок, які можуть набувати жовтого або брудно-зеленуватого відтінків. У важких випадках спостерігаються непритомність і смерть від паралічу дихального та судинно-рухового центрів.

    Для хронічних інтоксикацій амідо- та нітросполуками характерним є поява жов­того забарвлення долонь, крил носа та нігтів, коричнево-жовте забарвлення волосся, розвиток гастриту, гепатиту та астеновегетативного синдрому, у жінок доволі часто розвиваються порушення менструально-оваріального циклу.

    Заходи щодо профілактики інтоксикацій амідо- та нітросполуками передбача­ють організацію безперервного технологічного процесу, вентиляцію і герметизацію обладнання, а також проведення санітарної очистки технологічних і вентиляційних викидів.

    ГДК аніліну в повітрі робочої зони становить 0,1 мг/м3, ГДК тринітротолуолу - 0,5 мг/м3.

    На жаль, у рамках запропонованого вашій увазі навчального видання не можна на­вести повний перелік шкідливих хімічних чинників виробничого середовища, а тим більше дати їм відповідну фізіолого-гігієнічну оцінку. Проте слід зробити акцент на тому, що повітряне середовище багатьох лікувально-профілактичних закладів різно­го профілю, і особливо стаціонарних відділень, операційних блоків, а також аптечних закладів, патологоанатомічних відділень та прозекторських, як правило, забруднене цілим рядом шкідливих хімічних речовин та їх сполук внаслідок використання анес­тетиків та наркотичних препаратів, парів ефірів, спиртів, а також мийних та дезін- фікуючих засобів. Отже, належна гігієнічна регламентація та проведення комплексу науково обґрунтованих заходів запобіжного змісту є обов’язковим компонентом за­безпечення оптимальних умов для продуктивної і безпечної діяльності працівників медичної та фармацевтичної галузей.

    1. Біологічні чинники виробничого середовища

    Термін “біологічне забруднення”, головними компонентами якого є живі макро-

    і мікроорганізми та продукти їх життєдіяльності, а також деякі органічні речовини природного походження, охоплює різноманітні біологічні об’єкти, здатні справляти прямий несприятливий вплив на здоров’я людини або впливати опосередковано через об’єкти навколишнього середовища шляхом пригнічення перебігу природних проце­сів самоочищення.

    Суттєву практичну значущість проблеми біологічного забруднення об’єктів до­вкілля підкреслює той факт, що, незважаючи на наявність досить широкої інформації про особливості механізмів дії різноманітних мікроорганізмів, рівень вираження їх реального впливу на стан здоров’я людини поки що залишається поза межами надій­ного контролю з боку медичних працівників.

    Нагальну потребу у розв’язанні означеної проблеми підкреслюють високий рі­вень забруднення повітряного середовища мікроорганізмами та пилом органічного походження на підприємствах біотехнологічного, мікробіологічного та текстильного виробництва, тваринницьких та птахівницьких комплексах, що зумовлює неухильне зростання захворюваності працівників, задіяних у цих галузях. Реєструється вираже­не збільшення у структурі загальної захворюваності питомої ваги хвороб, виклика­них як умовно-патогенною мікрофлорою, так і мікроорганізмами, які відносяться до звичної мікрофлори організму людини. Спостерігається виникнення численних пост- вакцинальних ускладнень, що пов’язане з сенсибілізацією організму. Все частіше і частіше лікарі стикаються з появою антибіотикорезистентних штамів мікроорганіз­мів. Такий далеко не повний перелік питань, пов’язаних з бактеріальним забруднен­ням навколишнього середовища, чітко визначає незаперечну актуальність для сучас-

    ної медичної науки та практики вирішення досить широкого кола проблем, в центрі яких знаходиться біологічний фактор.

    Число видів професійної діяльності, пов’язаних з несприятливим впливом біоло­гічних чинників на організм людини, також є достатньо великим. Однак умовно їх можна поділити на 3 досить великі за змістовним наповненням групи.

    До першої групи професій, для яких властивим є вплив біологічного фактора, необ­хідно віднести різновиди трудової діяльності, пов 'язані зі шкідливою дією на орга­нізм людини мікроорганізмів та продуктів їх життєдіяльності. Саме такими слід визнати: роботи з виробництва біологічних препаратів, основою для яких (продуцен­тами яких) є мікроорганізми, біологічні рідини або культури клітин та тканин; робо­ти, пов’язані з використанням біологічних препаратів для профілактики, лікування або діагностики у медичній галузі, ветеринарії та сільському господарстві; роботи з ліквідації вогнищ інфекційних хвороб; роботи із застосуванням культур мікроорга­нізмів у науково-дослідних, навчальних або лікувально-профілактичних закладах; ро­боти, які потребують тісного контакту з водою відкритих водойм та ґрунтом; роботи з лікування та догляду за людьми і тваринами, які є хворими або носіями; роботи, в центрі яких знаходиться дослідження матеріалів від людей і тварин, а також трупного матеріалу в діагностичних та науково-дослідних цілях.

    До другої групи професій, для яких властивим є вплив біологічного фактора, необ­хідно віднести різновиди трудової діяльності, пов \язані зі шкідливою дією на організм людини свійських, диких або лабораторних тварин та продуктів їх життєдіяльнос­ті. Такими слід вважати: роботи з обслуговування тварин у сільському господарстві та у виробництві біологічних препаратів, продуцентами яких вони є; роботи з об­слуговування тварин у віваріях науково-дослідних установ; мисливські та рибальські промисли; забій тварин; переробку сировини тваринного походження; обслуговуван­ня та дресирування тварин у зоологічних парках і цирках тощо.

    До третьої групи професій, для яких властивим є вплив біологічного фактора, необхідно віднести різновиди трудової діяльності, пов'язані зі шкідливою дією на організм людини культурних та дикорослих рослин. Такими слід визнати: роботи з вирощування рослин у сільському та лісовому господарстві; збирання та переробку рослинної сировини; лісогосподарські роботи; виробництво лікарських препаратів та алергенів з рослин; виробництво кормів тощо.

    Всі компоненти, які входять до безпосередньої структури біологічного фактора, до­цільно розділити на 2 основні групи: природні та штучні (індустріально-техногенні).

    До природних компонентів біологічного фактора необхідно віднести: збудників, переносників і носіїв інфекційних захворювань людини, тварин та птахів, природні відходи тваринного світу, пилок під час цвітіння рослин, а також водорості. Натомість як штучні (індустріально-техногенні) компоненти біологічного фактора визначають мікроорганізми, готові продукти та пил рослинного походження, що пов’язані з діяль­ністю тваринницьких комплексів, споруд для очищення стічних вод, виробництвом та використанням антибіотиків, білково-вітамінних концентратів, вакцин, сироваток, біологічно активних препаратів, мікробіологічних засобів захисту та стимуляторів росту рослин, а також виробництвом льону, бавовни та зернових продуктів.

    Зрозуміло, питома вага поширення природних та штучних компонентів біологіч­ного фактора неоднакова. Проте провідні місця у структурі галузей сучасного вироб­ництва, які мають пряме відношення до формування специфічного біологічного за­бруднення, незаперечно, займають сільське господарство, насамперед тваринництво, мікробіотехнологія та медицина.

    У цьому контексті слід відзначити, що до числа головних біологічних чинників виробничого середовища в означених галузях відносять мікроорганізми і продукти їх метаболізму, макроорганізми та органічні речовини природного походження, які можуть несприятливо впливати на організм людини в ході виконання професійної діяльності.

    Водночас як результат їх негативної дії на організм людини необхідно визначити виникнення інфекційних і паразитарних захворювань та інвазій професійного генезу внаслідок контакту людей із джерелом інфекції або чинниками передачі, передусім несприятливими умовами праці, що мають місце.

    Професійні інфекційні, інвазивні та паразитарні хвороби людини, джерелом яких є хворі тварини та продукти їх життєдіяльності, називають зооантропонозами. Най­більш небезпечними у цьому відношенні слід вважати такі спеціальності, як тварин­ники, ветеринари, рільники, працівники молокозаводів та м’ясокомбінатів, фабрик з оброблення вовни та шкіри.

    До професійно-зумовлених зооантропонозів відповідно до загальновизнаної кла­сифікації відносять: бактеріальні (сибірка, сальмонельоз, туберкульоз, бруцельоз, лептоспіроз, лістеріоз, мелоїдоз, еризипелоїд та ін.), вірусні (орнітоз, сказ та ін.), ри- кетсіозні (Q-лихоманка та ін.), грибкові (кандидоз, актиномікоз, аспергільоз, мікро­спорія, трихофітія, гістоплазмоз, бластомікоз, кокцидіоїдоз, криптококоз та ін.), про­тозойні (токсоплазмоз, кокцидіоз та ін.), а також гельмінтозні (теніоз, трихінельоз, ехінококоз та ін.) зооантропонози.

    В умовах повсякденного виконання своїх функціональних обов’язків як працівни­ки сільськогосподарського виробництва та мікробіологічної промисловості, так і лі­карі, допоміжний і технічний персонал лікувально-профілактичних закладів можуть заразитися від тварин або інших біологічних об’єктів фекально-оральним (через за­бруднені фекаліями воду, харчові продукти, ґрунт, кормові добавки тощо), контактним (внаслідок контакту з хворими тваринами у разі локалізації збудників на поверхні їх тіла або в продуктах їх життєдіяльності), аерогенним або аспіраційним (через забруд­нене повітря) та трансмісійним (внаслідок контакту з переносниками інфекційних захворювань, передусім комахами, мухами або кліщами) шляхами.

    Загалом зооантропонози є досить поширеними захворюваннями, в першу чергу серед населення, яке мешкає у сільській місцевості. І тому їх запобігання вимагає проведення цілого комплексу профілактичних заходів, що включають у свою струк­туру протиепідемічні, санітарно-гігієнічні та санітарно-ветеринарні заходи профілак­тичного змісту, головним змістом яких є покращання санітарно-гігієнічного стану тваринницьких об’єктів та здійснення санітарно-епідемічного нагляду за роботою підприємств з переробки сільськогосподарської сировини.

    Натомість до числа запобіжних заходів, що зумовлюють зменшення ступеня впли­ву виробничих біологічних чинників та продуктів мікробіологічного синтезу, зокрема

    в умовах виробництва антибіотиків, речовин білкової природи, вітамінів, гормонів, мікробних препаратів для захисту рослин, кормових дріжджів, які визначають висо­ку імовірність забруднення довкілля та виробничого середовища мікроорганізмами (актиноміцетами, плісеневими і дріжджоподібними грибами і бактеріями) та продук­тами їх життєдіяльності, слід віднести: обов’язкове дотримування ГДК антибіотиков- місних препаратів у повітрі виробничих приміщень, застосування досить великого спектру технологічних і санітарно-технічних заходів (автоматизація і герметизація технологічних процесів та у разі можливості - їх зміна і удосконалення, припливно- витяжна вентиляція приміщень, застосування спецодягу та індивідуальних засобів захисту органів дихання і рук, проведення профілактичних медичних оглядів).

    Викладені матеріали далеко не вичерпують перелік біологічних чинників вироб­ничого середовища і особливо тих, які стосуються забруднення повітряного середо­вища лікувально-профілактичних закладів, інструментарію, обладнання та інвентарю патогенними збудниками інфекційної та інвазійної природи (бактерії, віруси, гриби, гельмінти, найпростіші), продуктами їх життєдіяльності (токсини, ферменти), алер­генами різної природи тощо.

    Слід відзначити, що біологічні чинники, як і фізичні та хімічні, також підлягають нормуванню. Причому сам процес нормування впливу патогенних збудників обов’яз­ково повинен проводитися за принципом: “доза (кількість) - час - ефект”, і, отже, в першу чергу, необхідно контролювати їх кількісний склад, використовуючи такий узагальнений, інтегративний за змістом показник, як інфікуюча доза, тобто така кіль­кість патогенних мікроорганізмів, що може спричинити виникнення інфекційних за­хворювань.

    Зрозуміло, що величина інфікуючої дози не є однаковою для різних інфекційних агентів. Більше того, інфікуюча доза - це поняття відносне, адже крім вірулентності вона залежить від стану та особливостей організму людини (вік, рівень здоров’я, тер­мін перебування у забрудненому середовищі, важкість та напруженість праці тощо). Дійсно, стійкість організму медичних працівників до впливу численних збудників інфекційних захворювань у значній мірі залежить від великого комплексу соціаль­но-економічних, санітарно-гігієнічних, медичних та інших характеристик умов пере­бування. Так, надзвичайно велике значення має збалансоване та доброякісне харчу­вання, яке можливе лише при належному матеріальному забезпеченні. Першорядне значення мають як побутові, так і виробничі умови і, отже, ступінь запровадження до виробничих процесів цілого ряду заходів медичного спрямування (профілактичні ще­плення, медичні огляди, своєчасне оздоровлення та, у разі необхідності, лікування).

    Проте найбільш пріоритетним залишається проведення контролю за рівнем мікро­бного забруднення повітря у приміщеннях лікувально-профілактичних закладів, осно­вними етапами здійснення якого є:

    • встановлення відсутності збудників інфекційних, паразитарних та інвазивних захворювань у повітрі приміщень лікувально-профілактичних закладів;

    • визначення допустимих рівнів забруднення приміщень лікувально-профілак­тичних закладів, при яких об’єкти навколишнього середовища вважаються безпечни­ми в епідемічному відношенні;

    • визначення відповідних порушень та внесення конкретних пропозицій і реко­мендацій.

    У
    1   ...   14   15   16   17   18   19   20   21   ...   59


    написать администратору сайта