Главная страница
Навигация по странице:

  • Гігієнічні та ергономічні вимоги до комп’ютерної техніки.

  • Вимоги до моніторів, які використовуються

  • Назва параметра

  • Таблиця 52

  • Одним з головних та найважливіших завдань держави є охорона життя та збереження здоровя громадян у процесі виконання трудової діяльності


    Скачать 3.48 Mb.
    НазваниеОдним з головних та найважливіших завдань держави є охорона життя та збереження здоровя громадян у процесі виконання трудової діяльності
    Дата18.08.2022
    Размер3.48 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла116_xgi.docx
    ТипДокументы
    #648285
    страница44 из 59
    1   ...   40   41   42   43   44   45   46   47   ...   59

    Нормативні параметри мікроклімату для приміщень з ЕОМ
    приміщеннях з надлишком тепла необхідно передбачити регулювання подачі те­плоносіїв. Тому у виробничі приміщення, обладнані відеотермінальними системами, повітря повинно подаватися, виходячи із наступних розрахунків: при об’ємі примі­щення до 20 м3 - не менше ніж 30 м3/год на одного працівника, при об’ємі 20-40 м3 - не менше ніж 20 м3/год на одного працівника, природна вентиляція є допустимою лише при об’ємі приміщення, який становить понад 40 м3. Для підвищення вологості повітря слід використовувати спеціальні зволожувачі або розташувати ємності з во­дою по типу акваріумів поблизу від опалювальних приладів.

    Під час проектування дисплейних класів необхідно передбачити наявність при- пливно-витяжної вентиляції або забезпечити робочі приміщення користувачів ЕОМ устаткуванням для здійснення кондиціювання повітря, яке обладнане пристроями для віброгасіння та шумопоглинання. Подачу повітря слід проводити у верхню зону при­міщень з незначною швидкістю, виходячи з того, що загальна швидкість руху повітря на робочому місці не повинна перевищувати 0,1 м/с.

    Повітря, яке надходить у приміщення, повинно бути очищеним як від пилу, так і від мікроорганізмів. Слід зазначити, що загальна кількість мікроорганізмів в 1 м3 по­вітря не повинна перевищувати 1000. Для зниження концентрації пилу в дисплейних залах рекомендують: не заходити у приміщення, в яких розміщені відеотермінали, у вуличному взутті, при вході в дисплейний клас розташувати шафу з полицями для зберігання портфелів і сумок, класну дошку, на якій пишуть крейдою, замінити на дошку, що призначена для роботи з фломастером, щоденно перед початком трудової діяльності проводити вологе прибирання приміщень, а також протирати екран та кор­пус кожної ЕОМ тощо.

    У приміщеннях, що обладнані ЕОМ ,рівень шуму на робочих місцях користувачів не повинен перевищувати 50 дБА, в залах для обробки інформації - 65 дБА, в приміщен­нях, де розміщуються найбільш шумні агрегати обчислювальних машин - 75 дБА.

    Нормування параметрів середовища необхідно проводити з урахуванням характе­ру професійної діяльності, особливостей механізму впливу на організм працівників чинників зовнішнього середовища та ступеня важкості і напруженості трудового про­цесу. Зокрема, під час виконання робіт, які передбачають розробку концепцій нових програм, рівень шуму не повинен перевищувати 40 дБА, в ході виконання оператор­ської діяльності - 65 дБА. Рівень шуму під час роботи ЕОМ у дисплейних залах не має перевищувати 50 дБА, а рівні звукового тиску в октавних смугах частот з серед-

    ньогеометричними значеннями 63, 125,250, 5000, 1000,2000,4000, 8000 Гц-повинні складати відповідно не більше ніж 71,61, 54, 49, 45, 42, 40 та 38 дБ.

    Для досягнення високої розбірливості та чіткості мови час реверберації звуку в комп’ютерних приміщеннях повинен бути не більше 1 с. Причому його частотні ха­рактеристики в діапазоні частот 250-4000 Гц повинні бути однаковими, а при частоті 125 Гц час реверберації має зменшуватися не більше ніж на 15 %.

    Дисплейні зали не повинні бути розташовані поряд з приміщеннями, які мають підвищені рівні повітряного або ударного шуму. Тому обладнання, що утворює висо­кий рівень шуму, повинно знаходитися поза межами дисплейного класу.

    З метою зниження рівня шуму стеля або стіни вище панелей (на відстані 1,5-1,7 м від підлоги), а іноді як стіни, так і стеля облицьовуються звукопоглинальними матері­алами з максимальним коефіцієнтом поглинання акустичних хвиль у діапазоні частот 63-8000 Гц.

    Ще одним додатковим звукопоглинаючим фактором у дисплейних залах повинні бути штори, що підвішуються у зборки на відстані 15-20 см від обгороджування, яке виготовлене із щільної важкої тканини. Ширина штор має бути у два рази більшою, ніж ширина вікна.

    Вміст кисню в дисплейних залах повинен бути у межах 21-22 %, концентрація дво­окису вуглецю не повинна перевищувати 0,1 %, озону - 0,1 мг/м3, аміаку - 0,2 мг/м3, оксидів азоту - 5 мг/м3, фенолу - 0,01 мг/м3, хлористого вінілу - 0,005 мг/м3, фор­мальдегіду - 0,003 мг/м3.

    Кількість легких позитивних і негативних іонів має відповідати оптимальним зна­ченням, які для позитивних іонів складають 1500-3000 в I м3 повітря, для негативних - 3000-5000 в 1 м3 повітря. Коефіцієнт полярності, тобто відношення різниці числа по­зитивних і негативних іонів до їх суми, повинен коливатися у межах від -0,5 до 0.

    У дисплейному класі слід обмежувати використання полімерних матеріалів для оформлення інтер’єру та обладнання. Разом з тим підлога повинна мати полівініл- хлоридне антистатичне покриття, а двері та вбудовані стінні шафи мають бути обли­цьовані поліхлорвініловими декоративними антистатичними матеріалами, що забез­печують відведення статичної електрики.

    Загалом, розглядаючи вимоги щодо допустимих значень неіонізуючого електро­магнітного випромінювання, необхідно зауважити, що напруженість електромагніт­ного поля на відстані 50 см навкруги відеотерміналів за електричною складовою не повинна перевищувати:

    • в діапазоні частот 2 кГц-5 кГц - 25 В/м,

    • в діапазоні частот 5 кГц-400 кГц - 2,5 В/м;

    Водночас щільність магнітного потоку не має перевищувати:

    • в діапазоні частот 2 кГц—5 кГц - 250 нТл,

    • в діапазоні частот 5 кГц-400 кГц - 25 нТл;

    Крім того, необхідно відмітити, що поверхневий електростатичний потенціал не повинен перевищувати 500 В. У зв’язку з цим, не рекомендується застосовувати для оздоблення інтер’єру будівельні матеріали, які вміщуюють органічну сировину, а саме: деревинностружкові плити, декоративний паперовий пластик або поліхлорві- нільні плівки.

    Рівень рентгенівського випромінювання на відстані 5 см від екрана не повинен пере­вищувати 7,74-IO'12 Бк/кг, що відповідає еквівалентній дозі ОД мбер/год (100 мкР/год).

    З метою запобігання електротравм забороняється працювати з моніторами, які є незаземленими, а також з моніторами, у яких порушений зовнішній вигляд або під час роботи з’являються нехарактерні сигнали чи нестабільне зображення на екрані. Не­допустимим є використання клем функціонального призначення для підключення за­хисного заземлення.

    Загалом відеотермінали, ЕОМ та спеціальні периферійні пристрої ЕОМ як вітчиз­няного, так і зарубіжного виробництва, що перебувають в експлуатації, повинні про­йти оцінку (експертизу) їх безпечності та нешкідливості для здоров’я людини, від­повідності вимогам чинних в державі стандартів та нормативно-правових актів про охорону праці.

    Гігієнічні та ергономічні вимоги до комп’ютерної техніки. Розглядаючи осо­бливості застосування комп ’ютерної техніки у практичній діяльності користувача ЕОМ, слід виділити чотири основних режими роботи'.

    1. режим - використання комп’ютерів для здійснення побутових розрахунків, ігор, а також для нетривалого професійного застосування, що не передбачає обробку тек­стової інформації;

    2. режим - введення даних за допомогою клавіатури, редагування текстів та на­лагодження програм;

    3. режим - використання ЕОМ у навчальному процесі середніх та вищих навчаль­них закладів;

    4. режим - здійснення автоматизованого проектування, обробки графічних зобра­жень та графічного моделювання.

    Тому в залежності від призначення комп ’ютерні системи можуть бути розподі­лені на 4 групи:

    Група А - кольорові монітори для демонстраційних потреб у навчальному процесі та використання як елемента гральних автоматів або тренажерів;

    Група Б - кольорові монітори для персональної роботи користувача у ході навчаль­ного процесу та в інших галузях, які не потребують постійної обробки тексту;

    Група В - кольорові монітори для професійної роботи з текстовими документами та графічними зображеннями;

    Група Г- монохромні монітори для використання у структурі комплексів навчаль­ної обчислювальної техніки та професійної текстообробки.

    Монітори (крім групи А) обов’язково повинні передбачати можливість установки або нанесення противиблискового покриття з коефіцієнтом відбиття до 0,5, що забез­печує відведення зарядів статичної електрики з поверхні екрана.

    Оптимальні характеристики знаків, що з \являються на екрані моніторів, такі:

    кутовий розмір знаків - не менше ніж 20 кутових хвилин, причому слід відмі­тити, що оптимальний розмір знаків повинен становити 24 кутових хвилини, а опти­мальна висота - не менше ніж 3,1 мм;

    ширина знаків - не менше ніж 60-70 % від їх висоти;

    відстань між знаками — 15—20 % від висоти знаків;

    відстань між рядками по вертикалі - не менше ніж 50 % від висоти знаків;

    товщина штрихів - не більше ніж 1/5—1/6 від їх довжини, але не менше 0,4 мм;

    відстань між словами у рядку - не менше ніж 70 % від висоти знаків;

    ємність екрана - не менше ніж 16 рядків, які вміщують по 64 знаки у кожному з них, ураховуючи, що кількість точок в рядку має перевищувати 640.

    Д
    Вимоги до моніторів, які використовуються
    еякі інші вимоги до відеотерміналів, які використовуються, наведені в та­блиці 52.

    Назва параметра

    Значення параметра

    Яскравість знака (яскравість фону), кд/м2

    від 35 до 120

    Зовнішня освітленість екрана, лк

    від 100 до 250

    Контраст (для монохромних зображень)

    від 3:1 до 1,5:1

    Нерівномірність яскравості в робочій зоні екрана

    He більше 1,7:1

    Відхилення форми робочої зони екрана від прямокутної:

    • по горизонталі та вертикалі

    • по діагоналі

    не більше 2 % від відношення суми коротких сторін до суми довгих не більше 4 % від відношення суми коротких сторін до суми довгих

    Різниця довжин рядків або стовпчиків

    не більше 2 % середнього значення

    Розмір мінімального елемента зображення (пікселя) для монохромних зображень, мм

    0,3

    Допустима тимчасова нестабільність зображення (мерехтіння)

    не повинна бути зафіксована у 90 % спостерігачів

    Відбивна властивість, дзеркальне та змішане відо­браження (відблиск), % (допускається виконання вимог при застосуванні екранного фільтра)

    не більше 1

    Відношення ширини знака до його висоти для великих літер

    від 0,7 до 0,9

    Мінливість розміру знака

    не більше 5 % висоти

    Модуляція щодо яскравості реєстру:

    • для монохромних зображень

    • для багатоколірних зображень

    не більше 0,4 не більше 0,7


    Таблиця 52




    Клавіатура не повинна бути жорстко зв’язана з монітором. Мінімальний діаметр клавіш має становити 10 мм, максимальний - 19 мм, оптимальний, що, як правило, і рекомендується - 12,5 мм. Товщина клавіатури, тобто висота нижнього ряду клавіш, повинна бути не більше 15 мм, а її нахил має знаходитися у межах 10—15°.

    Клавіші повинні мати матову поверхню з заглибленням у центрі та коефіцієнтом відбиття 0,4-0,6. Найбільш доцільним є їх світло-сірий колір з контрастною індика­цією на них цифр, літер або інших знаків. Мінімальна противага клавіш - 0,25 Н, максимальна - 1,5 Н, відстань між клавішами повинна бути не менше ніж 3 мм.

    Особливості організації режиму праці та відпочинку користувача ЕОМ. Ра­ціональний режим праці і відпочинку користувача ЕОМ передбачає рівномірний роз­поділ трудових навантажень протягом робочого дня, запровадження регламентова­них перерв, активне їх проведення, регулярні заняття виробничою гімнастикою то­що. Причому кількість перерв та їх найбільш доцільна тривалість встановлюється у залежності від особливостей діяльності, що здійснюється.

    Серед робіт, які виконують користувачі ЕОМ, прийнято виділяти різні види за сту­пенем концентрації уваги та рівнем вираження монотонії. Отже, незаперечним еле­ментом забезпечення раціональної організації режиму праці є установлення опти­мальної тривалості часу безперервної роботи з комп ’ютером. Визначальною рисою цього процесу є диференційований підхід, що ураховує важкість, напруженість та інтенсивність праці.

    Тому при таких видах роботи, як редагування, введення даних та виконання ста­тистичних розрахунків, тривалість роботи з комп’ютером не повинна перевищувати 1-2 години. Водночас, при таких видах роботи, як налагодження програм та робота у діалоговому режимі, рекомендується установлювати перерви через кожні 45-60 хви­лин роботи.

    З метою запобігання перенавантаження як організму в цілому, так і окремих його функціональних систем, передусім, центральної нервової системи, зорового та сома­тосенсорного аналізаторів, слід обмежувати загальний час роботи з відеотерміналом до 50 % від тривалості робочої зміни. Якщо виконання роботи пов’язано тільки з ви­користанням ЕОМ і, отже, зміна характеру виконуваних завдань неможлива, рекомен­дується проводити 10-15 хвилинні перерви після кожної години роботи під час ви­конання діяльності, яка потребує великого навантаження, та 10-15-хвилинні перерви через кожні 2 години роботи, що має інтенсивний, проте монотонний, характер. Кіль­кість мікропауз тривалістю до 1 хвилини повинна регулюватися індивідуально.

    Серед загальних вимог, що пред’являються до організації регламентованих пе­рерв, слід відмітити необхідність їх проведення з метою попередження втоми, тобто до появи перших ознак втоми, поза робочим місцем користувача.

    Форми організації та зміст перерв можуть бути різними і передбачати виконання альтернативної допоміжної роботи, яка не потребує великого напруження, прийом їжі, а також застосування зорової гімнастики, традиційних і нетрадиційних видів фі­зичної культури.

    Розглядаючи питання запровадження раціонального режиму праці користувачів ЕОМ, слід відмітити, що важливою особливістю деяких видів діяльності із застосу­ванням комп’ютерів (введення та редагування даних, розв’язання стандартних завдань, діалогові форми роботи), що характеризуються вельми вираженою простотою змісту завдань, котрі виконуються за жорсткою схемою і не супроводжуються нервово-емо­ційним напруженням та активізацією процесів мислення і творчості, є монотонія.

    З метою зменшення негативного впливу монотонії рекомендується застосовувати такі заходи запобіжного характеру, як чергування операцій введення осмисленого тек­сту та числових даних; зміна змісту робіт, які виконуються; чергування редагування текстів та введення даних; зміна темпу робіт, що виконуються у вільному або задано­

    му режимах; введення регламентованих перерв; урахування особливостей робочого навантаження та індивідуально-типологічних особливостей організму тощо.

    Трудова діяльність з використанням ЕОМ, як правило, призводить до формування низького рівня добової рухової активності і, отже, виникнення негативних явищ гіпокі­незії. Крім того, відмітною рисою деяких видів робіт, передусім під час введення та реда­гування інформації, є суттєве одноманітне навантаження на невеликі групи м’язів рук.

    Тому для усунення шкідливого впливу гіпокінезії рекомендується вводити до ре­жиму трудової діяльності спеціальні регламентовані паузи для виконання фізичних вправ, спрямованих на збільшення енерговитрат і, таким чином, забезпечення інфор­маційно-енергетичної сталості добового циклу організму, а також усунення негатив­них явищ, викликаних локальним характером м’язових дій.

    Під час виконання робіт, що пов’язані з налагодженням програм і не супроводжу­ються активним обміном інформації з ЕОМ, рекомендується застосовувати вправи, які попереджують розвиток ізотонічної втоми.

    Можливість використання фізичних вправ з дозованими м язовими навантажен­нями протягом робочого дня визначається індивідуально, у залежності від ступеня ви­раження суб’єктивних явищ відчуття втоми та даних об’єктивного обстеження. Слід відмітити, що зазначені фізичні вправи повинні бути спрямовані на корекцію виму­шеної робочої пози, покращання венозного кровообігу та часткове відновлення дефі­циту рухової активності.

    Спеціальні вправи для очей, що сприяють збалансуванню тонусу м’язової системи та профілактиці зорової втоми, необхідно виконувати на початку регламентованих пе­рерв упродовж 2-3 хвилин, сидячи на робочому місці.

    В умовах виникнення явищ надто великого зорового напруження, що супрово­джується погіршанням самопочуття, необхідним є запровадження індивідуального підходу щодо корекції зрушень у функціональному стані організму, який передбачає обмеження часу роботи, збільшення тривалості та корекцію форм проведення регла­ментованих перерв.

    1   ...   40   41   42   43   44   45   46   47   ...   59


    написать администратору сайта