Главная страница

Одним з головних та найважливіших завдань держави є охорона життя та збереження здоровя громадян у процесі виконання трудової діяльності


Скачать 3.48 Mb.
НазваниеОдним з головних та найважливіших завдань держави є охорона життя та збереження здоровя громадян у процесі виконання трудової діяльності
Дата18.08.2022
Размер3.48 Mb.
Формат файлаdocx
Имя файла116_xgi.docx
ТипДокументы
#648285
страница40 из 59
1   ...   36   37   38   39   40   41   42   43   ...   59
Рис. 27. Знак радіаційної небезпеки




Знак радіаційної небезпеки є попереджувальним знаком, тобто таким, що покли­каний привернути увагу до об’єктів потенційної або дійсної небезпеки щодо впливу на людей іонізуючого випромінювання. Він повинен мати форму і розміри, які від­повідають вимогам ДСТУ 17925-72. Крім того, допускається чорне фарбування вну­трішнього кола, трьох пелюсток і облямівки трикутника, якщо знак застосовується на об’єктах, пофарбованих у кольори, схожі з червоним і жовтим, а також для маркуван­ня транспортних пакувальних комплектів.

У зазначеному на рисунку місці в разі потреби допускається розміщення напису, який пояснює або попереджає про небезпеку. Наприклад: “І клас робіт”, “II клас ро­біт”, “III клас робіт”, “Гамма-випромінювання!”, “Нейтронне джерело!” або “Радіо­активність!”. Допускається нанесення вертикальних червоних смуг, які позначають категорії устаткування, тощо.

У приміщеннях, призначених для виконання робіт І та II класів, засоби щодо управ­ління загальними системами опалення та газопостачання, а також стиснутого повітря, водопостачання і групові електричні щитки мають розташовуватися поза їх межами.

Виробничі операції з радіоактивними речовинами у камерах і боксах повинні вико­нуватися за допомогою дистанційних засобів або рукавичок, які герметично вмонтовані у фасадну стіну боксу або камери. Керування арматурою на комунікаціях газу, води або вакууму має здійснюватися з панелі, винесеної на фасадну стіну боксу або камери.

Для виготовлення технологічного і захисного устаткування необхідно використо­вувати матеріали або покриття, що характеризуються слабкосорбуючими властивос­тями та є стійкими до речовин, реактивів, десорбційних кислих і лужних розчинів, які застосовуються.

У приміщеннях для виконання робіт II класу і третьої зони І класу підлога і стіни, а у приміщеннях першої і другої зон І класу - також і стеля, повинні бути вкриті спеці­альними слабкосорбуючими матеріалами, стійкими до впливу мийних засобів. При­міщення для здійснення робіт, що належать до різних класів і зон, рекомендується фарбувати в різні кольори.

Краї покриття підлоги повинні бути підняті та вирівняні зі стінами. У разі наяв­ності трапів підлога має бути улаштованою з певним ухилом. Кути приміщень мають бути заокруглені. Полотна дверей та віконні рами повинні мати найпростіші профілі.

Висота приміщень для роботи з радіоактивними речовинами повинна відповідати нормативним вимогам. Площа приміщень для виконання робіт І та II класів плануєть­ся, виходячи з розрахунку не менше ніж 10 м2на одного працівника.

Устаткування і робочі меблі повинні мати просту конструкцію та бути обладнані покриттям зі слабкосорбуючими властивостями, яке полегшує видалення радіоактив­них забруднень.

Обладнання, інструментарій та меблі мають бути закріплені за приміщеннями кожного класу (зони) і відповідно помарковані. Переведення приміщень з одного класу (зони) до інших дозволяється тільки після здійснення радіаційного контролю з обов’язковою заміною маркування.

Кількість радіоактивної речовини на робочому місці повинна бути мінімально не­обхідною для виконання певного виробничого завдання і не перевищувати встановле­них значень сумарної активності радіонукліду (радіонуклідів) відповідного класу. Ре­комендується використовувати розчини найменшої питомої активності або готові роз­чини, а не порошки радіоактивних речовин. За можливості вибору слід застосовувати радіоактивні речовини, що мають найменшу групу радіаційної небезпеки.

Кількість робочих операцій, під час виконання яких вельми можливими є втрати радіоактивних речовин (пересипання порошків, сублімація тощо), необхідно зводити до мінімуму. У разі проведення ручних операцій з радіоактивними розчинами слід використовувати піпетки з грушами або автопіпетки.

При роботі з відкритими джерелами належить застосовувати пластикові плівки, філь­трувальний папір та інші допоміжні матеріали одноразового використання для обме­ження забруднення робочих поверхонь, устаткування і приміщень, виробничі операції необхідно проводити на лотках і піддонах, виконаних зі слабкосорбуючих матеріалів.

У випадку виконання робіт з відкритими джерелами на кожному підприємстві по­винно бути виділене окреме приміщення або місце для зберігання засобів ліквідації непередбачених забруднень (дезактивуючі розчини, інвентар для прибирання примі­щень тощо).

Зниження рівнів зовнішнього та внутрішнього опромінення обслуговуючого пер­соналу має забезпечуватися за допомогою проведення додаткових заходів, серед яких слід відзначити:

  • дистанційне і автоматизоване обслуговування установок;

  • захист (екранування) обладнання установок, в яких зосереджена велика кіль­кість радіоактивних речовин;

  • дотримання граничних значень потужності доз у робочих приміщеннях;

  • використання засобів індивідуального захисту;

  • виведення радіонуклідів з організму завдяки застосуванню раціонів лікуваль­но-профілактичного харчування.

У разі роботи з відкритими джерелами захист від радіоактивних забруднень на­вколишнього середовища і робочих приміщень, відповідно до вимог НРБУ-97, мають забезпечувати вентиляційні та повітроочисні пристрої. Потоки повітря при цьому ма­ють спрямовуватися з приміщень з меншим рівнем забруднення у приміщення з імо­вірно більшим його рівнем. З метою запобігання виникнення зворотного ходу повітря необхідно встановлювати клапани надлишкового тиску.

Проектування вентиляції, кондиціювання повітря та опалення виробничих будинків і споруд підприємства, а також гігієнічну оцінку викидів вентиляційного повітря в ат­мосферу та його очищення перед викиданням належить здійснювати відповідно до ви­мог дійсних санітарних норм і правил щодо проектування промислових підприємств.

В необхідних випадках, а для підприємств, на яких виконуються роботи І класу - в обов’язковому порядку, встановлюється допустимий рівень викидів радіоактивних речовин в атмосферу, що визначається відповідно до вимог НРБУ-97 і підлягає за­твердженню у Міністерстві охорони здоров’я. Забороняється використання систем рециркуляції повітря, які не передбачають очищення від радіоактивних і токсичних речовин, а також аерації приміщень для робіт І та II класів.

У будинках, в яких для робіт з радіоактивними речовинами виділяється тільки час­тина загальної площі, необхідно передбачити улаштування роздільних систем вентиля­ції: окремо для приміщень, в яких проводяться роботи з радіоактивними речовинами, і окремо для приміщень, що не пов’язані із застосуванням радіоактивних речовин.

Забруднене повітря, яке видаляється з укриттів, боксів, камер, шаф та іншого устаткування, має підлягати очищенню перед видаленням в атмосферу. Слід уникати розведення цього повітря до його очищення.

На підприємствах, на яких проводяться роботи І і II класів, належить передбачи­ти розміщення витяжних труб, висота котрих має забезпечувати зниження об’ємної активності радіоактивних речовин в атмосферному повітрі до значень, що не переви­щують встановлену межу дози для населення.

Дозволяється видаляти вентиляційне повітря без очищення, якщо його об’ємна ак­тивність у викиді не перевищує припустимої для робочих приміщень норми, і відпо­відно сумарний викид за рік не перевищує установленого значення допустимого ви­киду. При цьому рівні сумарного зовнішнього і внутрішнього опромінення населення не повинні перевищувати встановленої межі дози для конкретного підприємства, що наведена у НРБУ-97.

Розрахункова швидкість руху повітря у робочих отворах витяжних шаф і укриттів встановлюється на рівні 1,5 м/с. Якщо кількість шаф складає більше трьох, то при визначенні витрати повітря, що видаляється, ураховується лише половина площі всіх робочих отворів.

В герметичних камерах і боксах при закритих отворах має забезпечуватися роз­рахункове розрідження, що складає не менше ніж 20 мм вод. ст.. Камери і бокси в обов’язковому порядку повинні бути обладнані приладами для контролю ступеня розрідження.

Повітропроводи витяжної вентиляції і фільтри розраховуються, виходячи із необ­хідності забезпечення швидкості руху, яка дорівнює 1 м/с в отворах боксів і камер, що періодично відкриваються.

Допускається тимчасове зниження розрідження в камерах і боксах в межах екс­плуатаційних характеристик фільтрів до 10 мм вод. ст., а також тимчасове зниження швидкості руху повітря в отворах витяжних шаф, які відкриваються, до 0,5 м/с за умови, що об’ємна активність повітря робочих приміщень не перевищує припустиму за НРБУ-97 концентрацію для категорії А.

Особливі вимоги пред’являються до водопостачання і каналізації. Зокрема, такі приміщення повинні мати холодне і гаряче водопостачання з душовими із запасом води і мийних засобів, а також каналізацію. Допускається скидання радіоактивних відходів у господарську побутову каналізацію, але тільки за умов дотримання вимог НРБУ-97.

Зберігання радіоактивних відходів різних категорій має здійснюватися в окремому приміщенні або на спеціально відведеній для цих цілей ділянці, яка обладнана відпо­відно до вимог щодо приміщень, призначених для виконання робіт II класу.

Збереження радіоактивних відходів належить здійснювати лише у спеціальних контейнерах-збірниках. Для первинного збирання твердих радіоактивних відходів можуть бути використані пластикові або паперові мішки, які завантажуються у збір- ники-контейнери.

Рідкі радіоактивні відходи повинні збиратися в спеціальні ємності. їх треба кон­центрувати і переводити у твердий стан в установі, на підприємствах і закладах, де вони утворюються, або в спеціальних організаціях, які працюють з радіоактивними відходами.

Для тимчасового зберігання і витримки збірників з радіоактивними речовинами, що містять у-випромінювачі, мають бути передбачені спеціальні захисні колодязі або ніші. Вилучення збірників з колодязів і ніш можливе лише за допомогою спеціальних пристроїв, які виключають переопромінення обслуговуючого персоналу.

Конструкція контейнерів-збірників для тимчасового зберігання радіоактивних від­ходів має передбачати здійснення їх механізованого навантаження та розвантажен­ня. Розмір і конструкція контейнера визначається як видом і кількістю радіоактив­них відходів, так і основними характеристиками випромінювання. Потужність дози у-випромінювання на відстані 1,0 м від контейнера з радіоактивними відходами має становити не більше ніж 100,0 мкГр/год. Потужність дози у-випромінювання на межі ділянки для тимчасового зберігання радіоактивних відходів не повинна перевищува­ти 5,0 мкГр/год.

Контейнери з радіоактивними відходами, які містять радіоактивні речовини (радій, торій тощо), зберігаються у витяжних шафах або в укриттях, обладнаних системою витяжної вентиляції, зі швидкістю руху повітря в робочих отворах витяжних шаф не менше ніж 1,5 м/с.

Для збереження радіоактивних відходів у вигляді радіоізотопних приладів, що призначаються для використання у виробничих умовах з потужністю дози не більше ніж 1,2 мкГр/год на відстані 1 м від поверхні приладу з джерелом, розміщення спе­ціальних збірників не є обов’язковим. Спеціальних вимог щодо приміщень, а також місць у приміщеннях, де зберігаються зазначені радіоактивні відходи (за винятком випадків, коли порушена герметичність капсули приладу), не передбачається.

Організацію збирання, зберігання і видалення радіоактивних відходів здійснює відповідальна особа, яка призначена наказом адміністрації установи.

He менше одного разу на рік спеціальна комісія, до складу якої, крім осіб, що здій­снюють інвентаризацію джерел іонізуючого випромінювання, обов’язково входить особа, яка відповідає за збирання, зберігання і видалення радіоактивних відходів та перевіряє правильність ведення обліку наявних в установі радіоактивних відходів.

Перевезення радіоактивних відходів регламентується відповідними санітарними правилами і має здійснюватися з використанням спеціально обладнаних транспорт­них засобів, конструкція яких узгоджується з Державною санітарно-епідеміологіч- ною службою Міністерства охорони здоров’я України та іншими регулюючими ор­ганами. Застосування цих транспортних засобів для інших цілей, і передусім для перевезення нерадіоактивних вантажів, забороняється. Допускається перевезення ра­діоактивних відходів повітряним, водним, залізничним або спеціально наданим авто­мобільним транспортом у механічно міцних герметичних упаковках, які відповідають вимогам правил безпеки при транспортуванні радіоактивних речовин.

Переробку радіоактивних відходів, а також їх поховання здійснюють спеціалізова­ні організації з поводження з радіоактивними відходами.

В окремих випадках можливе здійснення всіх етапів робіт з радіоактивними відхо­дами в одній організації за винятком їх видалення та поховання, якщо це передбачено проектом та регламентовано спеціальним дозволом органів державного регулювання ядерної і радіаційної безпеки.

Забороняється поховання радіоактивних відходів будь-якої категорії у рідкому ста­ні. Рідкі радіоактивні відходи перед похованням обов’язково переробляють у тверді.

Розглядаючи засоби індивідуального захисту та особистої гігієни, які зменшують ступінь негативного впливу іонізуючого випромінювання, слід відзначити, що їх дія має бути, в першу чергу, спрямована на джерело випромінювання та устаткування ро­бочих місць. Використання засобів індивідуального захисту повинно розглядатися як додатковий або вимушений, або винятковий захід і застосовуватися в ситуаціях, коли безпека робіт не може забезпечуватися конструкцією устаткування, організацією ви­робничих процесів, архітектурно-планувальними рішеннями та засобами колектив­ного захисту.

Всі особи, які працюють або відвідують ділянки робіт з відкритими радіоактивни­ми джерелами, повинні бути забезпечені засобами індивідуального захисту залежно

від виду і класу робіт. Причому засоби індивідуального захисту, призначені для робіт з радіоактивними речовинами у відкритому вигляді, мають або виготовлятися з мате­ріалів, які добре дезактивуються, або бути одноразовими.

У комплекті спецодягу для персоналу категорії А, який виконує роботи І класу та окремі роботи II класу, мають бути передбачені основні і додаткові засоби індивідуаль­ного захисту, залежно від рівня та характеру можливого радіоактивного забруднення.

Основний комплект засобів індивідуального захисту складається з комбінезона або костюма, шапочки, спецбілизни, шкарпеток, легкого взуття або черевиків, рукавичок, паперових рушників і носовичка одноразового використання, та, у разі потреби, зи­мового спецодягу (ватної тілогрійки, штанів тощо), засобів індивідуального захисту органів дихання відповідно до характеру можливого радіоактивного забруднення по­вітря тощо.

Під час виконання робіт II класу та окремих робіт III класу персонал категорії А має бути забезпечений халатами, шапочками, рукавичками, легким взуттям і, у разі необхідності, засобами захисту органів дихання.

Найдоцільніше застосовувати білий (нефарбований) бавовняний спецодяг з міні­мальною кількістю швів, клапанів, застібок, кишень, які є місцями імовірного нако­пичення радіоактивних речовин і утруднюють дезактивацію всього виробу.

При роботах з радіоактивними розчинами, а також в умовах можливого забруднення повітря і поверхонь приміщень радіоактивними аерозолями з урахуванням їх характе­ру (робота з порошками, випаровування радіоактивних розчинів, прибирання робочих приміщень тощо), крім комплекту основних засобів індивідуального захисту, необхід­но застосовувати додаткові засоби для захисту органу зору, обличчя, рук та тіла.

До засобів індивідуального захисту органу зору належать окуляри відкритого та за­критого типів, які захищають очі і навколишні ділянки обличчя від дії пилу, твердих часток, бризок рідин та слабко проникаючого іонізуючого випромінювання.

До засобів індивідуального захисту обличчя належать ручні, наголовні та універ­сальні щитки, що захищають не лише очі, але й все обличчя. Для захисту очей від жорсткого /^-випромінювання слід використовувати спеціально розроблений для цих цілей захисний щиток. Захистити очі від шкідливого впливу інших видів іонізуючого випромінювання дозволяють окуляри та щитки із скельцями-світлофільтрами. Перед їх використанням необхідно переконатися в тому, що скельця за своїм маркуванням повністю відповідають необхідним для здійснюваної операції захисним вимогам.

До засобів індивідуального захисту рук і тіла належать захисні пластикові ру­кавички, фартух, напівхалати, нарукавники, екрани та гумове або пластикове спец­взуття. Засоби захисту рук і тіла у разі роботи з радіоактивними речовинами пови­нні мати високі захисні властивості, і насамперед, повинні бути непроникними для радіоактивних речовин у рідкому стані та у вигляді пилу, хімічно стійкими до впливу агресивних середовищ, до складу яких входять радіоактивні речовини. Необхідно зазначити і те, що захисні рукавички мають бути міцними, еластичними, зручними та легко очищатися від радіоактивного забруднення. Конструкція манжет рукавичок, призначених для ізолюючих костюмів, повинна забезпечувати їх герметичне приєд­нання до рукавів костюма.

При виконанні зварювальних робіт, а також під час різання металу, що забрудне­ний радіонуклідами, персонал повинен бути забезпечений спеціальними засобами ін­дивідуального захисту зварника з іскростійких матеріалів, які підлягають ефективній дезактивації.

У разі здійснення робіт, пов’язаних з імовірним забрудненням повітря приміщень радіоактивними речовинами, газами або парою (робота з порошками, випаровування розчинів, ліквідація аварій, ремонтні роботи тощо) слід застосовувати фільтруючі або ізолюючі засоби індивідуального захисту органів дихання. Головним критерієм, який визначає необхідність використання таких захисних засобів, є концентрація радіо­активних та інших шкідливих речовин у повітрі робочої зони. Засоби індивідуаль­ного захисту добираються із урахуванням зафіксованої або очікуваної концентрації радіоактивних речовин у повітрі. їх використання має обмежити індивідуальне річне надходження радіонуклідів до організму персоналу категорії А у кількості понад 0,1 допустимого надходження, що установлене відповідно до вимог НРБУ-97.

Засоби індивідуального захисту повинні також забезпечити неперевищення кон­центрацій інших шкідливих речовин у повітрі, яке вдихається, встановлених значень гранично допустимих концентрацій тощо.

Якщо застосування фільтруючих засобів не забезпечує незаперечну радіаційну безпеку працівників, необхідно використовувати ізолюючі захисні засоби (пневмо- шоломи, пневмокостюми, а в окремих випадках - автономні ізолюючі апарати).

Всі засоби індивідуального захисту мають підтримуватися у належному стані і в разі потреби перевірятися у встановленому порядку (за відповідною методикою) на міцність, передбачену технічними умовами, та повну відповідність вимогам протира­діаційного захисту. Працівники зобов’язані проходити необхідний інструктаж щодо правильного користування захисними засобами.

Спецодяг та засоби індивідуального захисту повинні підлягати обов’язковому до­зиметричному контролю. Радіоактивне забруднення спецодягу, засобів індивідуаль­ного захисту і шкірних покривів персоналу категорії А не повинне перевищувати до­пустимі рівні, наведені в НРБУ-97.

При переходах з приміщень, в яких проводяться роботи більш високого класу, в приміщення, де відбуваються роботи більш низького класу, необхідно контролюва­ти рівні радіоактивного забруднення засобів індивідуального захисту, особливо спец- взуття та засобів захисту рук. При переході з другої до третьої зони необхідно знімати додаткові засоби індивідуального захисту.

У разі виходу з приміщень, де проводяться роботи з радіоактивними речовинами у відкритому вигляді, необхідно перевірити чистоту спецодягу та інших засобів індиві­дуального захисту, зняти їх і при виявленні радіоактивного забруднення направити на дезактивацію, а самому працівнику ретельно вимитися під душем.

Основний спецодяг і білизна для персоналу категорії А повинні регулярно направ­лятися на дезактивацію до спеціалізованої пральні. Зміна основного спецодягу і бі­лизни має здійснюватися персоналом не рідше ніж 1 раз на 10 днів.

Додаткові засоби індивідуального захисту (плівкові, гумові тощо) після кожного використання мають підлягати проведенню попередньої дезактивації в санітарному

шлюзі або в іншому спеціально відведеному місці. Якщо після здійснення попере­дньої дезактивації забруднення перевищує допустимий рівень, що визначений у НРБУ-97, вони направляються до спеціалізованої пральні.

Якщо забруднення засобів індивідуального захисту зумовлене радіонуклідами з періодом напіврозпаду понад 15 діб, яке не підлягатиме дезактивації в спеціалізова­ній пральні, такі захисні засоби слід витримувати у спеціально відведених місцях на підприємстві для зниження рівня забруднення до величин, наведених у НРБУ-97.

Забруднення особистого одягу і взуття не допускається. Тому у випадку забруд­нення радіоактивними речовинами особистий одяг і взуття підлягають обов’язковій та ретельній дезактивації під контролем служби радіаційної безпеки, а у випадку не­можливості очищення - похованню.

На підприємствах, на яких робота з радіоактивними речовинами у відкритому ви­гляді може призводити до радіоактивного забруднення шкірних покривів осіб, відне­сених до категорії А, слід використовувати дезактивуючі препарати (миючі засоби), які ефективно виводять забруднення і не збільшують рівень надходження радіонуклі­дів через шкіру до організму.

Якщо еквівалентні індивідуальні дози опромінення рук у працівників, що нале­жать до категорії А, близькі до граничних, необхідно застосовувати засоби захисту шкіри від іонізуючого випромінювання, забезпечення якими у необхідному обсязі входить до обов’язків адміністрації підприємства.

В приміщеннях, призначених для виконання робіт з радіоактивними речовинами у відкритому вигляді, забороняється:

  • перебування персоналу без необхідних засобів індивідуального захисту;

  • перебування осіб, які постійно не працюють у цих приміщеннях, без письмо­вого дозволу адміністрації або служби радіаційної безпеки;

  • перебування осіб, які постійно не працюють на підприємстві, без супроводу та письмового дозволу адміністрації або служби радіаційної безпеки.

  1. 1   ...   36   37   38   39   40   41   42   43   ...   59


написать администратору сайта