Главная страница
Навигация по странице:

  • відкритими джерелами іонізуючого випромінювання

  • Одним з головних та найважливіших завдань держави є охорона життя та збереження здоровя громадян у процесі виконання трудової діяльності


    Скачать 3.48 Mb.
    НазваниеОдним з головних та найважливіших завдань держави є охорона життя та збереження здоровя громадян у процесі виконання трудової діяльності
    Дата18.08.2022
    Размер3.48 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла116_xgi.docx
    ТипДокументы
    #648285
    страница38 из 59
    1   ...   34   35   36   37   38   39   40   41   ...   59

    Примітка:

    * До окремих у-активних радіонуклідів відносяться у-випромінюючі радіонукліди, середньорічна допустима

    концентрація яких у повітрі робочих приміщень є меншою ніж 0,3 Бк/м3.




    Індивідуальний дозиметричний контроль в конкретних для кожного випадку обся­гах є обов’язковим для осіб категорії А, серед яких річна ефективна доза опромінення може перевищувати 10 мЗв/рік. У разі проведення індивідуального дозиметричного контролю повинні враховуватися індивідуальні умови опромінення працівників.

    Допустимі рівні опромінення персоналу категорії Б за індивідуальною ефектив­ною річною дозою не повинні перевищувати відповідних значень, що зазначені вище. Рівень радіактивного забруднення шкіри, особистого одягу та робочих поверхонь встановлюється на рівні 1/10 від відповідних значень для категорії А.

    З метою попередження потенційного опромінення плоду для жінок дітородного віку (до 45 років), які віднесені до категорії А, вводиться додаткове обмеження опро­мінення: середня еквівалентна доза зовнішнього локального опромінення шкіри в об­ласті нижньої частини живота за будь-які два послідовні місяці не повинна переви­щувати 2 мЗв. У разі діагностування вагітності ця доза не має перевищувати 2 мЗв за весь період вагітності.

    Жінка, яка віднесена до персоналу категорії А та у якої діагностовано вагітність, повідомляє про це адміністрацію підприємства, що в свою чергу, має створити для неї усі необхідні умови праці.

    Сферу дії НРБУ-97 значно зміцнює та розширює наступний документ: “Радіацій­ний захист від джерел потенційного опромінення” (НРБУ-97/Д- 2000), який логічно віддзеркалює найновіші досягнення, накопичені світовим співтовариством у галузі радіаційного захисту від потенційного опромінення, узагальнює останні публікації Міжнародної комісії з радіологічного захисту (МКРЗ) та Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ).

    Зокрема, до цього документу введено такі положення, як концепція потенційного опромінення, групи джерел потенційного опромінення, система регламентів, що міс­тить референтні рівні доз і ризиків потенційного опромінення, а також обґрунтована класифікація радіоактивних відходів.

    Встановлено, що рівень обмежень щодо потенційного опромінення визначають імовірність настання критичної події та величина дози потенційного опромінення.

    Тому провідними слід вважати наступні принципи протирадіаційного захисту:

    • принцип виправданості: будь-яка практична діяльність, внаслідок якої вельми можливе потенційне опромінення людей, не повинна здійснюватися, якщо вона не є більш корисною для осіб, що опромінюються, та суспільства загалом, у порівнянні зі шкодою, яку ця діяльність може завдати як нинішньому, так і майбутнім поколінням у зв’язку з можливим виникненням критичної події;

    • принцип неперевищення: усі види практичної діяльності, що підлягають са­нітарному нагляду, не повинні супроводжуватися перевищенням тих значень доз та імовірностей потенційного опромінення, які регламентуються, і, отже, перевершува­ти поріг можливих детерміністичних ефектів;

    • принцип оптимізації: імовірність виникнення критичних подій та дози потен­ційного опромінення, а також кількість осіб, які можуть опинитися у сфері впливу по­дібних джерел, повинні бути настільки низькими, наскільки це можливо з урахуван­ням екологічних та соціальних факторів, і передусім, в ході реалізації різноманітних медичних процедур.

    Залежно від видів та масштабів наслідків реалізації різноманітних критичних по­дій встановлено 4 групи джерел потенційного опромінення.

    До першої групи відносять джерела потенційного опромінення, що можуть спри­чинити опромінення окремої людини або обмеженої групи людей. Реалізація потен­ційного опромінення від цієї групи джерел є головною причиною “радіаційних не­щасних випадків на виробництві”, а також променевих травм серед осіб з населення, що опинилися в ситуації випадкового контакту із загубленими (викраденими) джере­лами іонізуючого опромінення.

    В другу групу включені джерела, що пов’язані з радіаційними аваріями, наслідка­ми яких можуть стати опромінення значних контингентів населення або радіоактивне забруднення об’єктів довкілля.

    До складу третьої групи входять джерела, реалізація опромінення від яких пов’я­зана з подіями, що можуть відбутися в майбутньому (в тому числі і у віддаленому) на

    звільнених від санітарного нагляду об’єктах внаслідок природних аномальних про­цесів і катастроф, а також ненавмисних вторгнень людини, внаслідок чого під опромі­нення може підпадати населення, яке опинилося в момент цієї події у полі дії подібно­го джерела. Цей тип ситуації повинен ураховуватися, передусім, під час проектування сховищ радіоактивних відходів.

    І нарешті, до четвертої групи відносять особливі випадки використання джерел потенційного опромінення пацієнтів, під час проведення радіорентгендіагностичних процедур у лікувально-профілактичних закладах.

    Найбільш повно питання реалізації заходів протирадіаційного захисту відображені у виданні ‘‘Основні санітарні правила протирадіаційного захисту України” (ОСПУ), що діють з 01.07.2001 року. Так, згідно з основними положеннями ОСПУ серед вели­кого переліку вимог до організації протирадіаційного захисту передбачено, що про­ведення робіт із джерелами іонізуючого випромінювання може здійснюватися лише за наявності санітарного паспорта та суворого дотримання адміністрацією підприєм­ства або лікувально-профілактичних закладів відповідних обов’язків, а персоналом категорії А - нормативних вимог.

    Санітарний паспорт є головним документом Міністерства охорони здоров’я Укра­їни, який надає право на проведення робіт із джерелами іонізуючих випромінювань та видається територіальним органом державної санітарно-епідеміологічної служби, що має радіологічний відділ. Санітарний паспорт не видається доти, доки на підприєм­стві не будуть забезпечені всі необхідні умови для виконання радіаційно-гігієнічних регламентів, які передбачені НРБУ-97, НРБУ-97/Д-2000, ОСПУ-ОІ та іншими норма­тивними документами.

    Підприємства, приміщення і установи, що призначені для робіт із джерелами, іо­нізуючого випромінювання у тому числі сховища радіонуклідів, повинні прийматися спеціальною комісією у складі представників державної санітарно-епідеміологічної служби, інспекції Державного комітету з нагляду за охороною праці та державного пожежного нагляду.

    Комісія складає відповідні акти, в яких мають бути відображені особливості ро­боти з відкритими та закритими джерелами або пристроями іонізуючого випроміню­вання. Слід підкреслити, що ліцензія на проведення робіт із джерелами іонізуючого випромінювання видається тільки за наявності санітарного паспорта. Термін дії сані­тарного паспорта не може перевищувати 5 років.

    Робота із джерелами іонізуючих випромінювань повинна проводитися відповідно до інструкцій з радіаційної безпеки, в яких викладаються порядок проведення цих робіт, обліку, збереження, видачі і транспортування джерел іонізуючого випроміню­вання та утримання приміщень, дані щодо засобів індивідуального захисту та охо­рони праці і безпеки під час роботи з радіонуклідами, заходів щодо попередження, виявлення і ліквідації радіаційних аварій, організації проведення радіаційного конт­ролю тощо.

    Тому адміністрація підприємства або лікувально-профілактичного закладу несе повну відповідальність за забезпечення радіаційної безпеки виконуваних робіт і зо­бов’язана:

    • забезпечити одержання санітарного паспорта та ліцензії;

    • запровадити певний порядок допуску до робіт із джерелами іонізуючого ви­промінювання;

    • підготувати і застосувати технічні, організаційні та гігієнічні заходи, необхідні для забезпечення протирадіаційного захисту персоналу та населення і фізичного за­хисту джерел іонізуючого випромінювання;

    • проводити навчання, інструктаж і перевірку знань правил радіаційної безпеки, охорони праці та виробничої санітарії, здійснювати постійний контроль за дотриман­ням персоналом вимог всіх інструкцій і правил;

    • проводити позачерговий інструктаж і перевірку знань правил радіаційної без­пеки у разі зміни характеру і класу робіт із джерелами іонізуючого випромінювання;

    • організувати своєчасне проходження персоналом медичних оглядів за вста­новленою для підприємств або лікувально-профілактичних закладів схемою.

    Водночас персонал, який відноситься до категорії А:

    • повинен проходити обов’язкові попередні медичні огляди при вступі на робо­ту та періодичні медичні огляди - не рідше 1 разу на рік;

    • у випадку, якщо в ході проведення періодичного медичного огляду у праців­ника виявлене захворювання, що має професійно-зумовлений характер, адміністрація повинна забезпечити працівнику прийнятну альтернативну роботу поза сферою впли­ву іонізуючих випромінювань;

    • має бути допущений до роботи лише після проходження навчання, інструкта­жу і перевірки знань правил безпеки, охорони праці та виробничої санітарії, цілого комплексу діючих інструкцій тощо;

    • повинен бути застрахований для відшкодування можливого ризику для здо­ров’я або втрати життя;

    • має дотримуватися норм і правил з радіаційної безпеки, а також вимог інструк­цій з експлуатації приладів та захисного устаткування, використання засобів індиві­дуального захисту і спецодягу;

    • повинен негайно повідомляти відповідальним особам про всі порушення в ро­боті устаткування або які-небудь інші відхилення від нормального режиму роботи;

    • не має права використовувати будь-які операції, що не передбачені посадови­ми інструкціями, інструкціями з охорони праці і радіаційної безпеки.

    Високі вимоги, насамперед з санітарно-гігієнічних позицій, відрізняють нормати­ви стосовно безпечного здійснення робіт з закритими радіонуклідними джерелами і пристроями та відкритими джерелами іонізуючих випромінювань.

    Так, виконання професійної діяльності з закритими джерелами іонізуючого ви­промінювання дозволяється тільки в умовах, передбачених існуючими регламентами радіаційної безпеки та технічною документацією на джерела, яка погоджена з Мініс­терством охорони здоров’я України.

    Пристрій, в якому розміщено радіонуклідне джерело, має бути герметичним, стій­ким до дії механічних, хімічних та температурних чинників, забезпечувати захист відповідно до вимог санітарного законодавства України, мати знак радіаційної не­безпеки та відповідати умовам його використання. Конструкція пристрою закрито-

    го радіонуклідного джерела погоджується з Державною санітарно-епідеміологічною службою Міністерства охорони здоров’я України.

    У неробочому стані всі радіонуклідні джерела повинні знаходитися у спеціаль­них захисних пристроях, а пристрої, що генерують іонізуюче випромінювання, мають бути знеструмлені.

    Для виймання радіонуклідного джерела з контейнера потрібно користуватися дис­танційним інструментом або спеціальним устаткуванням. При роботі з джерелами, вилученими із захисних контейнерів, слід використовувати відповідні захисні екрани і маніпулятори. Забороняється торкатися радіонуклідних джерел руками.

    Приміщення, де проводяться роботи на стаціонарних установках з радіонуклід­ними джерелами випромінювання, повинні бути обладнанні незалежними одна від одної системами блокування і сигналізації про стан джерела або певних його блоків щодо перевищення режимної потужності дози випромінювання, а також системою телевізійного контролю за джерелом. За відсутності телевізійного контролю мають бути передбачені та розроблені заходи, що заміняють його, які повинні бути погодже­ні з територіальними органами Державної санітарно-епідеміологічної служби.

    Якщо стаціонарна установка з радіонуклідним джерелом знаходиться не в стані збереження або завдана потужність дози перевищує гранично допустимий рівень, вхід у приміщення, де розташована установка, має блокуватися. Крім того, у примі­щенні для радіонуклідної діагностики має бути передбачений пристрій для швидко­го примусового дистанційного переведення установки у стан збереження на випадок відключення електроенергії або виникнення яких-небудь несправностей.

    У разі використання приладів із закритими радіонуклідними джерелами і пристро­їв, які генерують іонізуючі випромінювання, поза приміщеннями або у загальних ви­робничих приміщеннях необхідно:

    • забезпечити фізичний захист джерела;

    • спрямувати випромінювання у бік землі або у бік, де немає людей;

    • розташовувати джерела якнайдалі від обслуговуючого персоналу та інших осіб;

    • обмежити час перебування людей поблизу джерела;

    • застосовувати пересувне обгородження, захисні екрани та засоби індивідуаль­ного захисту;

    • вивішувати плакати, що попереджають про небезпеку, які мають бути поміт­ними з відстані не менше ніж 3 м.

    Вентиляція у приміщеннях для потужних у-установок і прискорювачів обладну­ється відповідно до спеціальних санітарних і будівельних правил.

    При використанні і зберіганні закритих радіонуклідних джерел у кількостях, що призводять до накопичення в повітрі робочих приміщень озону та окислів азоту, а також інших токсичних речовин у кількостях, які перевищують нормативні концен­трації, має бути передбачене улаштування постійно діючої системи вентиляції згідно з будівельними нормами і правилами.

    В інших випадках у разі використання закритих радіонуклідних джерел і пристро­їв, що генерують іонізуюче випромінювання, необхідно передбачити улаштування за- гальнообмінної припливно-витяжної вентиляції, як того вимагають будівельні норми і правила.

    При роботі з закритими радіонуклідними джерелами спеціальні вимоги з радіа­ційної безпеки щодо обладнання приміщень не передбачені. Слід лише зазначити, що приміщення, в яких здійснюється перезарядження, ремонт і тимчасове зберігання де­монтованих приладів та установок, повинні обладнуватися згідно з вимогами щодо робіт з відкритими джерелами 3-го класу.

    У разі використання установок (апаратів), за межами яких потужність ефективної дози в робочому стані і при збереженні джерела не перевищує ІмкЗв/год на відстані 0,1 м від доступних частин поверхні установки, спеціальні вимоги з радіаційної без­пеки до приміщень і розміщення установок також не висуваються.

    Робоча частина стаціонарних апаратів і установок з необмеженим за напрямком пучком випромінювання має розташуватися в окремому приміщенні (бажано в окре­мому будинку або в окремому його крилі). Матеріал і товщина стін, підлоги та стелі цього приміщення за будь-яких реальних станів джерела і напрямків пучка випромі­нювання мають забезпечувати послаблення первинного і розсіяного випромінювання як в суміжних приміщеннях, так і на території підприємства до допустимих значень.

    На прискорювачах електронів з енергією понад 15 меВ також має забезпечуватися захист від потоків фотонейтронів.

    Потужність ефективної дози від радіоізотопних приладів, призначених для вико­ристання у виробничих умовах, не повинна перевищувати ІмкЗв/год на відстані 1 м від поверхні блоку приладу з джерелом.

    Пульт керування апаратом (установкою) розташовують в окремому від джерела приміщенні. Вхідні двері до приміщення, де знаходиться апарат, повинні блокуватися

    з механізмом переміщення джерела або з вмиканням високої (прискореної) напруги таким чином, щоб виключити можливість випадкового опромінення персоналу.

    Контроль за герметичністю закритих джерел іонізуючого випромінювання здій­снюється в обсязі і з періодичністю, яка встановлена державними стандартами і тех­нічною документацією на джерело. Забороняється використання закритих джерел у випадку порушення їх герметичності, а також після закінчення паспортного терміну експлуатації. Поновлення дозволу на його використання видається Державною сані­тарно-епідеміологічною службою після продовження терміну експлуатації джерела підприємствами, які мають ліцензію на проведення робіт подібного змісту.

    Потужність ефективної дози за рахунок супутнього невикористаного рентгенів­ського випромінювання не повинна перевищувати ІмкЗв/годна відстані 0,1 м від по­верхні пристрою, при роботі якого воно виникає.

    Потужність ефективної дози від пересувних, переносних та стаціонарних дефек­тоскопічних, а також рентгентерапевтичних апаратів з радіонуклідними джерелами не повинна перевищувати 1 ОмкЗв/год на відстані 1 м від поверхні блоку захисту апа­рату з джерелом.

    Для рентгенодіагностичних, рентгентерапевтичних і рентгенфлюорографічних апаратів потужність дози на поверхні блоку з джерелом не має перевищувати значень, установлених спеціальними правилами.

    У разі підводного збереження радіонуклідів повинні бути передбачені системи ав­томатичної підтримки рівня води в басейні та сигналізації як про його зміну, так і про підвищення потужності дози у робочому приміщенні.

    Радіонуклідні джерела, що не придатні для подальшого використання, мають бути передані для перероблення на підприємства-виготовлювачі або розглядатися як радіо­активні відходи, своєчасно списуватися і здаватися для поховання у терміни, погодже­ні з територіальними органами Державної санітарно-епідеміологічної служби.

    При роботі з відкритими джерелами іонізуючого випромінювання передбачений значно більший комплекс заходів безпеки, спрямованих на запобігання забрудненню повітря робочої зони, поверхонь у виробничих приміщеннях, устаткування, що розта­шоване в них, покривів шкіри і спецодягу персоналу, а також об’єктів навколишнього середовища.

    Залежно від величини мінімально значущої активності на робочому місці, радіо­нукліди прийнято поділяти на чотири групи:
    1   ...   34   35   36   37   38   39   40   41   ...   59


    написать администратору сайта