Главная страница
Навигация по странице:

  • Раціони

  • Критерії оцінки мікробного обсіменіння повітря приміщень аптек

  • Професія, посада

  • Термін

  • Таблиця 60

  • Основи охорони праці у процесі зберігання лікарських засобів і виробів медичного призначення

  • Одним з головних та найважливіших завдань держави є охорона життя та збереження здоровя громадян у процесі виконання трудової діяльності


    Скачать 3.48 Mb.
    НазваниеОдним з головних та найважливіших завдань держави є охорона життя та збереження здоровя громадян у процесі виконання трудової діяльності
    Дата18.08.2022
    Размер3.48 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла116_xgi.docx
    ТипДокументы
    #648285
    страница53 из 59
    1   ...   49   50   51   52   53   54   55   56   ...   59

    Показання до призначення раціонів лікувально-профілактичного харчування

    Раціони

    Особливості складу та механізм профілактичної дії

    Показання

    1

    2

    3

    1

    Багатий на ліпотропні речовини, що підвищують антитоксичну функцію печінки

    Роботи з радіонуклідами і джерелами іонізуючого випромінювання

    2

    Багатий на повноцінні білки, полі- ненасичені жирні кислоти і каль­цій, що уповільнюють накопичен­ня в організмі хімічних речовин

    Виробництво неорганічних кислот, лужних металів, сполук хлору, фтору, ціанистих сполук.



    Багатий на незамінні амінокис­лоти і вітаміни, що володіють здатністю справляти десенсибі- лізаційний вплив

    Контакт з хромом

    3

    Багатий на повноцінні білки, пектини, вітаміни, лужні речови­ни, що перешкоджають всмокту­ванню та накопиченню свинцю

    Контакт із сполуками свинцю в осо­бливо шкідливих умовах праці

    4

    Багатий на ліпотропні речовини і вітамін С, містить мало жирів, смажених і тушкованих страв

    Виробництво аміно- і нітросполук бензолу, хлорованих вуглеводів, спо­лук миш’яку і ртуті, пластичних мас


    Критерії оцінки мікробного обсіменіння повітря приміщень аптек



    1

    2

    3

    5

    Багатий на ліпотропні речовини, поліненасичені жирні кислоти, вітаміни C та групи В, що по­кращують функціональний стан нервової системи і печінки

    Виробництво вуглеводнів, сірковугле­цю, тетраетилсвинцю, барію, марган­цю, фосфорорганічних пестицидів

    Молоко

    Повноцінні білки та кальцій, що уповільнюють накопичення шкідливих речовин

    Робота з різноманітними вуглеводня­ми, спиртами, ефірами, органічними кислотами, металами, антибіотиками

    Кисло­молочні продукти і джеми

    Повноцінні білки, кальцій, пек­тини, що зв’язують і виводять свинець

    Робота з неорганічними сполуками свинцю

    Вітамінні

    препарати

    Підвищують функціональні мож­ливості центральної нервової системи та інших органів, покра­щують терморегуляцію тощо

    Робота в умовах впливу високої тем­ператури і тепловипромінювання


    Розглядаючи питання щодо забезпечення працівників аптечних закладів засобами індивідуального захисту, слід відзначити, що наказом Державного комітету з нагляду за охороною праці за №170 від 29.10.1996 року затверджено Положення “Про поря­док забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту”.

    Це Положення поширюється на всі підприємства, установи та організації незалеж­но від форм їх власності. Сьогодні в Україні діючим є ще один важливий документ, а саме: “Типові галузеві норми безоплатної видачі спецодягу та інших засобів індивіду­ального захисту для працівників закладів охорони здоров’я” (ДНАОП 0.05-3.39-80), в тому числі працівників аптечних закладів (табл. 60).

    Розглядаючи проблеми застосування лікувально-профілактичних та оздоровчих заходів як складових системи охорони праці у фармацевтичній галузі, слід виділити проведення медичних оглядів та обґрунтування об’єктивних протипоказань до при­йому на роботу в аптечні заклади.

    Підставою для адекватного проведення медичних оглядів є “Положення про ме­дичний огляд працівників певних категорій”, що затверджене наказом Міністерства охорони здоров’я України №45 від 31.03.1994 року та передбачає обов’язкове про­ходження попередніх медичних оглядів для всіх осіб, які оформляються на роботу, і передусім для осіб до 21 року. Такий підхід надає можливість визначити фізичну при­датність та функціональну готовність осіб до роботи за конкретно обраною професі­єю, спеціальністю або посадою. Попередні медичні огляди зумовлюють запобігання загострень та ускладнень вже існуючих хвороб, і особливо інфекційних та алергіч­них. Тому абсолютними протипоказаннями до роботи в аптечних закладах є активна

    форма туберкульозу, бронхіальна астма, органічні захворювання серцево-судинної системи та гіпертонічна хвороба II ступеня, натомість протипоказаннями до прийому на роботу в аптечних закладах є всі види геморагічного діатезу, алергічні захворю­вання, патологічні зрушення з боку органу зору (гострота зору нижче 0,6 з корекцією, аномалії рефракції, астигматизм), захворювання ендокринної системи тощо.

    Професія, посада

    Назва спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту

    Термін

    використання

    (місяців)

    Комірник, підсобний (транспортний) праців­ник, що здійснює прийом лікарської рослинної си­ровини

    Костюм бавовняний Черевики шкіряні Рукавиці комбіновані Респіратор

    Куртка бавовняна утеплена (взимку)

    12

    12

    3

    До зносу Чергова

    Санітарка-мийниця

    Фартух прогумований із нагрудни­ком

    Рукавички гумові Калоші

    Окуляри захисні (при митті посудин із-під кислот)

    Черговий

    Чергові Колоші До зносу

    Фармацевтичний персо­нал, що безпосередньо зайнятий виготовленням, контролем та фасуванням ліків

    Фартух бавовняний з нагрудником Під час роботи з отруйними речо­винами, що подразнюють шкіру, до­датково:

    Фартух прогумований Чоботи гумові Рукавички гумові Нарукавники гумові Респіратор Окуляри захисні

    До зносу

    Черговий Чергові Чергові Чергові До зносу До зносу

    Підсобний (транспорт­ний) працівник

    Фартух бавовняний із нагрудником Рукавиці комбіновані

    12

    12

    Працівник зайнятий ре­монтом окулярів

    Халат бавовняний Рукавички гумові Окуляри захисні

    12

    Чергові До зносу


    Таблиця 60




    H
    Галузеві норми безоплатної видачі спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту
    e менш важливим чинником збереження та зміцнення здоров’я працівників фар­мацевтичної галузі є проведення періодичних медичних оглядів, які являють собою не тільки чергову ревізію відповідності стану здоров’я аптечного персоналу займаним

    посадам, але й віддзеркалюють ступінь ефективності заходів з безпеки та охорони праці. Аналіз захворюваності працівників аптечних закладів дозволяє здійснити ефек­тивну корекцію оздоровчих та лікувально-профілактичних заходів, що проводяться, та у разі необхідності надає підстави для направлення хворих на медико-соціальну експертну комісію з метою визначення професійного захворювання, інвалідності та подальшої компенсації шкоди у залежності від ступеня втрати працездатності.

    1. Основи охорони праці у процесі зберігання лікарських засобів і виробів медичного призначення

    Відповідно до вимог щодо нормування технічної документації, всі лікарські засо­би та вироби медичного призначення мають зберігатися у належних умовах протягом терміну, який дозволений.

    Збереження великої кількості лікарських засобів і виробів медичного призначен­ня вимагає суворого дотримання відповідних технологічних умов, порушення яких може зумовити не тільки раннє псування такої продукції, але й погіршання хімічного складу повітря та умов праці персоналу.

    Фармацевтична продукція як хіміко-фармацевтичних підприємств, так і аптечних закладів, як правило, надходить до власних складів цих установ або потрапляє на державні аптечні бази та аптечні склади.

    Згідно з Державними будівельними нормами України (ДБН В 2.2-10-2001), аптеч­ні склади мають бути розміщені в окремо розташованих будівлях. Розміщення аптеч­них складів у громадських будівлях, а також у допоміжних будівлях промислових під­приємств є припустимим лише за умов улаштування вантажно-розвантажувального майданчику для під’їзду машин (рампа з навісом) поза фронтом вікон приміщень з постійним перебуванням людей. Висота рампи повинна відповідати рівню днища ку­зова вантажного автомобіля, ширина - має складати не менше ніж 2 м. Тільки у разі узгодження із органами державного санітарно-епідеміологічного нагляду, за умов до­тримання санітарних вимог до рівня шуму, можливі інші варіанти розміщення ван­тажно-розвантажувального майданчика.

    Розташування аптечних складів на цокольному поверсі та у підвальних приміщен­нях можливе лише за відсутності в них комунікацій та при дотриманні чинних сані­тарно-гігієнічних вимог і норм протипожежної безпеки.

    До структури аптечного складу, як правило, входять приміщення для зберігання лікарських засобів, а також побутові та допоміжні приміщення.

    Площа приміщень зберігання лікарських засобів в аптечному складі повинна склада­ти не менше 30 м2. Причому набір приміщень і умови зберігання в них визначаються за­вданням на проектування відповідно до переліку лікарських засобів, що зберігаються.

    Аптечні склади повинні мати мінімальний набір побутових і допоміжних примі­щень, а саме: кімнату для персоналу (0,75 м2 на одного працівника, але не менше 8 м2), вбиральню (2 м2), а також приміщення для зберігання предметів прибирання (2 м2) або шафу залежно від потужності закладу.

    Необхідно зазначити, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №447 від 12.05.1997 року “Про впорядкування діяльності аптечних закладів та затвер­дження Правил роздрібної реалізації лікарських засобів” необхідно забезпечити, щоб:

    • приміщення для зберігання запасів лікарських засобів були обладнані стела­жами, шафами, холодильниками та іншим устаткуванням;

    • умови зберігання наркотичних, сильнодіючих, вогненебезпечних, термола­більних та інших лікарських засобів, лікарської сировини та виробів медичного при­значення в повній мірі відповідали існуючим вимогам;

    • господарські суб’єкти, незалежно від форм власності, забезпечували повну відповідність виробничих приміщень аптек та їх структурних підрозділів гігієнічним вимогам до зберігання та реалізації лікарських засобів, охорони праці тощо.

    Д
    1   ...   49   50   51   52   53   54   55   56   ...   59


    написать администратору сайта