Главная страница

Предмет, мета та завдання спеціальної методики початкового навчання української мови


Скачать 1.22 Mb.
НазваниеПредмет, мета та завдання спеціальної методики початкового навчання української мови
Анкорpidruchnik_5_kurs.doc
Дата29.08.2017
Размер1.22 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файлаpidruchnik_5_kurs.doc
ТипДокументы
#8439
страница15 из 18
1   ...   10   11   12   13   14   15   16   17   18

1) розрізняти чітко всі голосні та приголосні фонеми; 2) зна­ходити голосні фонеми в словах; 3) орієнтуватися на голосну букву і визначати твердість та м'якість попередньої приго­лосної фонеми; 4) засвоювати приголосні фонеми у поєднанні з усіма голосними.

Аналіз механізмів читання та письма приводить до висновку, що діти повинні придбати широке орієнтування у звуковій стороні мовлення, тобто мати досить розвинену фонетико-фонематичну систему, до якої відносять: звукови-мову, фонематичне сприймання, фонематичні уявлення, звуковий аналіз, звуковий синтез.

Фонематичне сприймання — це специфічна мовна дія, спрямована на переробку сприйнятої мовленнєвої інформа ції (у її фізичних характеристиках) у систему мовних знаків і смислів. Тобто, це процес впізнавання та розрізнення зву­ків мовлення (фонем).

На фонематичне сприймання спираються фонематичні уявлення. Фонематичні уявлення - внутрішні константні фонемні образи звуків. Тобто, це здатність сприймати кож­ний мовленнєвий звук у різних варіантах його звучання, що дає змогу правильно використовувати звуки для розрізнення слів. Саме формування у внутрішньому плані фонемних (не звукових) образів слів забезпечує константність слухового сприймання. В результаті слово, що вимовляється різними людьми, з різною інтонацією, в різних фонетичних умовах (на початку, в середині чи в кінці речення) завжди сприймається константно (однаково), Фонематичні уявлення відіграють важливу роль як у процесі сприймання мовлення, так і у процесі породження дитиною власних висловлювань.

У складному комплексі психічних процесів, на які спи­рається навчання грамоти аналітико-синтетичним методом, вирішальна роль належить здатності дитини здійснювати аналіз звукового складу слова (К.Д.Ушинський, Д.Б.Ель-конін, Д.Ф.Спірова, Г.О.Каїне та інші),

О.Р.Лурія зазначав, що усвідомлення дитиною звукової будови мови передбачає переключення уваги від семантики слова до його звукового складу, тобто вміння диференцію­вати звуки на слух і у вимові, виділяти у багатоманітності звуків мовлення окремі звучання і перетворювати звукові варіанти у чіткі фонемні, характерні для даної мови. Крім того, фонематичний аналіз включає в себе здатність вста­новлювати точне місце кожної фонеми в слові, зберігати послідовність цих фонем та визначати їх кількість у складі слова. Головне у фонематичному аналізі - встановлення від­ношень між: фонемами, які утворюють слово.

Важливе значення для повноцінного оволодіння навич­ками писемного мовлення має розвиток фонематичного син­тезу. Під фонематичним синтезом розуміють уміння з'єд­нувати окремі звуки в ціле слово з подальшим його впізна­ванням.

Для засвоєння процесу злиття окремих звуків у слово дитина повинна володіти достатнім рівнем розвитку фоне­матичного сприймання, слухової уваги, пам'яті та самоконт­ролю. Це необхідно для того, щоб правильно сприйняти, запам'ятати та відтворити ряд заданих фонем саме у тій послідовності, в якій дитина їх почула.

Фонематичний аналіз та синтез є основними функціями для оволодіння процесами читання та письма. Вони взаємо­діють і взаємообумовлюють один одного. Повний фонематич­ний аналіз сприяє успішному злиттю фонем у склади. В свою чергу фонематичний синтез дає основу для чіткого ана­лізу фонем слова. Найвищим результатом Систематичного навчання має бути переведення цих фонематичних процесів у внутрішній розумовий план виконання без опори на слу­хові та кінестетичні відчуття (О.Р.Лурія, П.Я.Гальперін).

У сучасній корекційній методиці використовують і нетра­диційні методи навчання грамоти. У роботі з дітьми із ЗПР, ЗНМ, РВД, які не можуть засвоїти звуковий аналіз із огляду на певні причини, застосовують систему методичних прийо­мів В.Зайцева (Н.Компанець). Методика ґрунтується на ви­користанні його авторських кубиків, на яких систематизо­вано розміщено всі можливі в українській мові склади. Особливістю є те, що навчання відбувається не через звуки, а через склади, тобто уникає подвійного переходу склад -звук - склад (адже маленька дитина починає говорити скла­дами). Головний принцип - усі кубики показують одномо­ментно. Це дає змогу навчитися читати через цілісну систему.

Один із головних прийомів у методиці Зайцева - письмо. Спочатку - списування, потім - письмо вказівкою за таблич­ками, згодом - письмо під диктування. Наступним після пись­ма є творчі завдання: придумування маленьких історій (ре­чень) про слова (назви предметів, дій, явищ).

Для дітей, які з труднощами опановують аналітико-син-тетичним способом читання рекомендують впроваджувати глобальний та напівглобальний методи навчання писем­ного мовлення (Д.Доман, О.Р.Лурія, В.В.Тарасун).

Основні завдання глобального методу читання зводяться

-СПЕЦІАЛЬНА МЕТОДИКА ІЮЧЛТКОІЮГОІІЛНЧЛНШІ УКРАЇНСЬКОЇ мови

до забезпечення розповідного, вільного мовлення, природ­ного звучання тону, без типового розтягування та монотон­ного нанизування слів. Діти вчаться читати так, ніби вони розмовляють а батьками чи товаришами, намагаючись не зупинятися. Основна особливість цієї методики полягає в тому, що одиницею читання визначається не буква чи звук, а слово або навіть ціле речення. Діти вчаться читати фрази і слова до того, як ознайомляться з окремими буквами, а сам процес навчання охоплює кілька етапів: читання окре­мих слів, словосполучень, простих речень, поширених речень, оповідань. Одночасно у дітей систематично та цілеспрямо­вано формується вміння здійснювати фонематичний аналіз і синтез тих слів, які вони добре навчаться читати цілісно.

Напівглобальний спосіб читання корисний для тих дітей, які перед початком навчання мали достатній рівень розвитку фонематичного аналізу і знали деякі букви. У ро­боті з ними цей спосіб можна застосовувати переважно у ви­падках читання слів зі складною звуко-буквеною структурою.

§2. Завдання та зміст підготовки до навчання грамоти

Основною метою корекційного навчання даного розділу є формування у дітей із ПМР готовності до навчання грамоти.

З психологічної точки зору початковий період навчання грамоти - це формування нового ставлення до мови і мов­лення. Предметом пізнання стає сама мова, її зовнішня зву­кова сторона. На конкретних прикладах під час роботи з аналізу і синтезу усного мовлення у дітей формують пра­вильні уявлення про основні поняття мови: речення, слово, частини слова - склад, звук і букву.

Для дітей із ПМР розроблена особлива система підго­товки до навчання грамоти і навчання грамоти (Г.А.Каше, Л.Б.Єсечко, Е.Рибіна, Т.Б.Філічєва та інші).

Основною особливістю даної системи є те, що підготовка до навчання грамоти, як і навчання грамоти проводяться

на матеріалі звуків, які всі діти вимовляють правильно, - в системі навчання передбачено певна відповідність між звуками, які вивчають, тими чи тими формами фонемного аналізу і навчання читання і письма.

Другою особливістю є виділення подовженого періоду зі специфічним змістом, протягом якого відбувається підго­товка до навчання грамоти.

Наступна особливість - надзвичайна роздробленість мате­ріалу, який засвоюють діти, і його докладне відпрацювання на кожному з нових етапів навчання.

На початку шкільного навчання перед дитиною постає завдання виділення слів із речення, яке передбачає у якості умови його вирішення усвідомлення самостійного існуван­ня мовленнєвої дійсності і її компонентів - слів. Адже для успішного навчання дитини цілком необхідно, щоб саме мовлення як особлива дійсність і його компоненти, зокрема слова у сукупності їх зовнішньої (інтонаційно-звукової) і внутрішньої (смислової) сторін, стали предметом її усвідом­лення, її усвідомленої діяльності (С.М.Карпова). Діти по­винні навчитися виділяти слова у зв'язному короткому реченні, вміти вказати в ньому кількість слів, складати ре­чення з даних слів. Але дошкільники, і зокрема діти із по­рушеннями мовлення, зазнають під час виконання завдань великих труднощів. Отже, одним із важливих завдань під­готовки дітей із ПМР до навчання грамоти є формування усвідомлення словесного складу мовлення. Діти повинні познайомитися з поняттям «речення». їх навчають скла­дання графічних схем речень (просте двоскладове речення без прийменника, просте речення з трьох -чотирьох слів без прийменника, просте речення з трьох-чотирьох слів із прий­менником).

Але спочатку відбувається формування уявлень про слово. В цьому процесі виділяють два основних моменти: виділення слів з потоку мовлення і розкриття слова як смислової одиниці. З цим терміном діти починають знайоми­тися ще з середнього віку під час виконання різноманітних мовленнєвих вправ із навчання звуковимови, збагачення

словника (звернення логопеда: «Послухай, як я скажу це слово», «Пригадай слово із ...», «Повтори слово правильно» тощо). В старших групах проводиться спеціальна робота з ознайомлення дітей із поняттям «слово». Звертають увагу дітей на смислову сторону слова, ознайомлюють зі словами, що означають назви предметів, дій, ознак предметів, нав­чають ставити до них питання та підбирати слова за питан­нями, складати графічні схеми слів. Діти повинні засвоїти значення слова «слово», сприймати його як самостійну оди­ницю мовлення і правильно використовувати у своєму мов­ленні.

Первинне навчання читання передбачає формування читання складами, тобто опанування плавним складовим, позиційним читанням доступних розумінню слів, А отже, ознайомлення зі складовим складом слів займає важливе місце у підготовці дітей із ПМР до навчання грамоти. Важ­ливим завданням є формування у дітей усвідомлення прин­ципу складової будови слова, уміння чути і називати кількість складів у слові, визначати їх послідовність, складати слова із запропонованих складів. Дітей знайомлять із терміном «склад», навчають складати графічні схеми складового скла­ду слів.

Готовність дитини до навчання грамоти аналітико-син-тетичним звуковим методом визначається можливістю ус­відомлення звукової будови мови, тобто переключення уваги від семантики слова до його звукового складу — до уміння чути у слові окремі звуки, зрозуміти, що вони розташовані у певній послідовності. Велика увага приділяється розвит­ку всіх фонематичних процесів» Діти з ПМР старшого віку повинні вміти робити звуковий аналіз слів різної звукової структури; виділяти словесний наголос і визначати його місце в структурі слова; якісно характеризувати виділені звуки, правильно використовувати відповідні терміни (звук, голосний, приголосний, твердий, м'який, дзвінкий, глухий, наголошений голосний).

У зміст підготовки до школи входить і навчання елемен­тарним правилам правопису: роздільне написання слів у реченні, крапка (питальний та окличний знак) у кінці ре­чення, використання великої букви на початку речення. Знайомство з друкованими буквами без використання ал­фавітних назв та навчання їх графічному накресленню.

Дітей із ПМР 7 року життя навчають складання, друку­вання та читання:

• поєднання з двох букв, що позначають голосні звуки (АУ);

• поєднання голосних з приголосним у зворотному скла­ді (УТ);

• односкладових слів типу ПГП (МАК);

• дво- та трискладових слів, що складаються з відкритих складів (ПАПА, ОЖИНА, МОЛОКО);

• дво- та трискладових слів, що складаються з відкритого та закритого складів (ЗАМОК, БАТОН, АНАНАС);

• двоскладових слів зі збігом приголосних (МИШКА, ЛИСТОК);

• трискладових слів зі збігом приголосних (КАПУСТА);

• речень з двох-чотирьох слів без прийменника і з прий­менником.

Логопедична робота передбачає навчання поскладового злитого читання слів та простих речень, а також підготовку руки та ока до письма.

§3. Спеціальна методика ознайомлення з поняттям «слово»

Методики формування граматично правильного мов­лення можна зустріти в працях Є.Ф.Соботович, Н.С.Жуко-вої, Є.М.Мастюкової, Г.В.Чіркіної, Л.М.Єфіменкової, Г.О„Ка-ше, А.В.Яструбової, Р.І.Лалаєвої, Н.В.Сєрєбрякової та ін­ших. За словами Л.М.Єфіменкової, на основі досвіду з до­помогою системи спеціальних вправ створюються необхідні умови для поглибленої роботи над словом. Пропонована послідовність вправ дає можливість логопеду формувати у дитини низку мисленнєвих операцій над словом, розвивати уважне ставлення до мовлення, вдосконалювати пам'ять, увагу. Перш за все дитина повинна навчитися оперувати

словом у різних ситуаціях і варіантах і тим самим значно збагачується словник; у неї повинен з'явитися інтерес до семантики слова. Особлива увага звертається на роботу над словами, які часто зустрічаються в нашому мовленні, ма­лозрозумілі, незнайомі, потребують пояснень. Працюючи над словом, логопед вчить дітей послідовно характеризува­ти його значення. Логопед дає назву предмета і працює над ним за схемою. Основним об'єктом вивчення є слово, його зв'язок у словосполученні та реченні. Така робота сприяє створенню у дітей готовності до більш тонкого та складного виду аналітико-синтетичної діяльності-формування фоне­матичного сприймання та слуху.

На основі мовленнєвого досвіду дитини за допомогою системи спеціальних вправ створюють необхідні умови для поглибленої роботи над словом. Запропонована послідов­ність вправ дає можливість логопеду формувати у дитини низку мовленнєвих операцій над словом, формувати уважне ставлення до мовлення, удосконалювати пам'ять, увагу.

На конкретних прикладах дітям наочно пояснюють, що таке «слово», що його, по-перше, неможна змішувати з тим, що воно позначає, наприклад з предметом або дією, по-друге, роз'яснюють, що слово неможна змішувати з його частинами, наприклад зі складами, з яких воно складається.

При цьому логопед оперує такими ознаками слова:

1. Слово являє собою звукову сукупність (увагу дитини звертають на звукову сторону слова).

2. Слово завжди має певне значення («завжди що-небудь позначає», «про щось говорить»)»

У спеціальних групах дітям поступово дають поняття «слова - назви предметів», «слова - назви дій», «слова - назви ознак предметів».

Слова, що позначають назви предметів та явищ природи.

Основним завданням під час вивчення цієї теми є роз­криття понять «предмет» і «назва предмета». Вивчення цієї теми починають із неживих предметів, оскільки діти легше усвідомлюють як предмети знайомі і нескладні за структу­рою речі, ніж живі істоти.

У процесі навмання поступово досягають таких цілей:

1. Практичне засвоєння дітьми поняття «предмет», роз­різнення понять «предмет» і «назва предмета», визначення слів, які відповідають на запитання що?

2. Практичне розрізнення предметів і слів - назв пред­метів за запитаннями що це?, групування предметів і введе­ння узагальненого слова, яке відповідає на запитання що це? Складання речень зі словами — назвами неживих пред­метів.

3. Практичне засвоєння слів - назв живих предметів, які відповідають на запитання хто це? Використання їх у мов­леннєвій практиці.

4. Формування поняття про слова, що позначають один і кілька предметів.

Основним методом навчання є бесіда. Вона супроводжу­ється виконанням спеціальних вправ, спрямованих на прак­тичне засвоєння зазначених понять.

Заняття починається з бесіди — пояснення. Логопед пояс­нює дітям, що нас скрізь оточують предмети, і вони мають свої назви: стілець, книга, дім, вулиця тощо. Свої назви мають і різні явища природи: дощ, вітер, сніг тощо.

Застосовують такі вправи:

логопед бере різні предмети (наприклад, предмети по­буту, іграшки, приладдя) і просить їх назвати;

логопед пропонує озирнутися довкола і назвати оточую­чі предмети, при цьому задає запитання: що це?

називання предметів, зображених на малюнках, за за­питаннями що це за предмет? Висновок логопеда: ви пра­вильно назвали всі предмети. І сказали багато різних слів, що називають ці предмети. Повторіть ці слова (називання з опорою на предмети). їх називають слова - назви предметів.

називання логопедом декількох слів, визначення їх порядку: лялька, книга. Скільки слів? Яке перше слово? Яке друге слово?

пропозиція до дітей назвати по два слова без поєднання їх сполучником «і» (наприклад, гра «Позбираємо слова у ча­рівну скриньку»);

пояснення того, що слова можна записати буквами: умов­не складання «таблички»:

предмет

запитання

слово - назва предмета

щ

? (що це?)

машина

розбір значень слів «тиша», «грім» тощо; пояснення, що це явища, які позначають словами, не можна побачити, але їх можна почути чи відчути. І таких слів багато (жара, мороз, вітер, холод);

постановка питань до предметів дітьми: логопед пока­зує предмет і запитує - Як можна спитати про цей предмет? (Що це?);

називання однорідних предметів, підбір узагальненого слова (фрукти, овочі, меблі тощо);

знайомство зі словами, що відповідають на питання хто це? Дітям дають поняття живих предметів (істот).

Логопед звертається до дітей: послухайте, як я тепер спи­таю - хто це? - вказує на дівчинку, на хлопчика. Демонст­рація картинок із зображенням живих предметів (пташка, тварина, людина, риба тощо), постановка запитань. Пояс­нення того, що питання хто? стосується живих предметів, а питання що? - неживих предметів;

класифікація предметів, зображених на картинках за запитаннями хто? що?;

умовне позначення слів - назв предметів та явищ при­роди графічно: ; графічний диктант (на кількість слів, на диференціацію слів, що позначають живі та неживі пред мети);

розрізнення слів, що позначають один і кілька пред­метів, шляхом виконання вправ (наприклад, розкласти картинки у два стовпчики: із зображенням одного та декіль­кох предметів, підняти картки - зелені, коли почують назву одного предмета, сині, коли почують назву декількох пред­метів тощо);

• введення слів у речення (наприклад, додавання слів у речення: Восени у теплі краї відлітають (хто?)... .

Поступово практичним шляхом у дітей формують по­няття предметності, яке пізніше, під час шкільного навчан­ня буде основою граматичного поняття «іменник».

Слова, що означають дії предметів.

Під час проведення занять у дітей формують розуміння понять «предмет» і «дія предмета». Вивчення цієї теми по­чинають із живих предметів дія яких легше усвідомлюєть­ся дітьми (за запитанням що робить предмет?). Застосо­вують вправи на добір до кожної назви живих предметів ряду дій, на визначення предмета за названими діями. Піс­ля цього формують поняття про те, що дії можна віднести й до неживих предметів. У процесі вивчення цієї теми дітей також вправляють у поєднанні слів - назв дій зі словами -назвами предметів.

Під час навчання досягають таких цілей:
1   ...   10   11   12   13   14   15   16   17   18


написать администратору сайта