Главная страница

Предмет, мета та завдання спеціальної методики початкового навчання української мови


Скачать 1.22 Mb.
НазваниеПредмет, мета та завдання спеціальної методики початкового навчання української мови
Анкорpidruchnik_5_kurs.doc
Дата29.08.2017
Размер1.22 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файлаpidruchnik_5_kurs.doc
ТипДокументы
#8439
страница17 из 18
1   ...   10   11   12   13   14   15   16   17   18

- аналогічне формування поняття про те, що величина, розмір предмета - теж ознаки. Розгляд мотрійок (велика, маленька), олівців (довгий, короткий) тощо;

* визначення предмета за даними ознаками: духмяний, жовтий, кислий, на дереві висне (що це?) - лимон. Лимон,

який? Уточнення того, що жовтий - це колір, кислий - це смак тощо. Складання словосполучень: кислий лимон, жовтий лимон тощо. їх графічний запис. Логопед звертає увагу дітей на те, що слова, до яких ставлять питання який? яка? яке? які? допомагають нам краще, яскравіше уявити предмет або явище, про яке говориться;

• добір слів ознак до одного предмета, що допомагає не тільки поширити словник, але й зрозуміти, що один пред­мет може мати кілька ознак. Наприклад: ялинка, яка?

• формування уявлення про те, що ознаки допомагають розрізняти предмети. Логопед демонструє два яблука (два м'яча) різних за своїми ознаками, звертається до однієї ди­тини з проханням подати яблуко. Дитина виконує прохан­ня. Логопед ставить питання іншим дітям: Яке Сашко подав яблуко? (червоне, велике). А мені потрібно було зелене, ма­леньке. Що потрібно запитати, щоб правильно виконати завдання? - Яке яблуко? Аналогічно проводять роботу з різними предметами, щоб діти визначали ознаки і вчилися правильно ставити питання;

• визначення порядку слів - ознак предметів. Дітям про­понують порахувати, скільки слів - ознак предметів назвав логопед. Наприклад: новий, великий. Скільки слів я сказа­ла? Яке перше слово? Яке друге слово. Назвіть самостійно по два слова, до яких можна поставити питання який? або яка?

• Необхідно слідкувати за тим, щоб діти не розділяли слова сполучником і. Поступово кількість слів зростає.

Формування у дітей поняття слова - назви ознак пред­метів є основою до подальшого вивчення в школі граматич­ного поняття «прикметник».

4. Спеціальна методика ознайомлення зі словесним

складом речення

Усвідомлення дитиною мови і її елементів, зазначав О.М.Гвоздєв, необхідне не тільки для навчання читання та

письма, але й для того, щоб вона могла зробити запропоно­вану їй систему знань предметом своєї навчальної діяльності. Саме з цією метою усвідомлення побудови речення, словес­ного складу мовлення, так як і усвідомлення самого ходу роздумів, є особливо важливим. Д.Б.Ельконін у своїх робо­тах наполегливо підкреслював думку про те, що мовлен­нєва діяльність, а саме звукова матеріальна її форма, подібно до іншої предметної діяльності, рано стає об'єктом орієнту­вання і діяльності дитини і тим самим об'єктом її пізнання. Рівень усвідомленого ставлення до мовленнєвої діяльності, згідно Л.С.Виготського, характеризується трім, що мовлен­ня, його формальна сторона стає предметом усвідомлених мимовільних дій. У результаті цих дій усвідомлюється сим­волічне відношення між мовним знаком і значенням, фор­мується функціональне використання цих значень. Л.С.Ви-готський показав, що тільки в результаті оперативного нав­чання мовлення стає для дитини предметом усвідомленого та мимовільного відношення.

Всю роботу з формування усвідомлення словесного складу мовлення будують згідно вимог передбаченої програми корекційного навчання та виховання дітей із ПМР старшого дошкільного віку (III рівень ЗНМ, ФФНМ). Навчальний ма­теріал підбирається з поступовим ускладненням.

Формування у дітей усвідомленого поняття «речення», його будови, словесного складу мовлення відбувається у від­повідності з послідовністю рівнів дій, визначених П.Я.Галь-періним:

1) матеріальний рівень дії (з предметами або з матеріаль­ними зображеннями суттєвих властивостей цих предметів);

2) рівень дії у голосному мовленні;

3) рівень дії у розумі.

Параметр рівнів дії є головним, оскільки його показники відображають основні зміни дії на шляху перетворення її у розумову дію.

З метою навчання дітей виділення слів із речення і, таким чином, надання їм елементарних практичних уявлень про речення і слово, в основу методики покладений прийом ви ділення слів шляхом їх перерахунку, тобто прийом поряд­кового та кількісного аналізу слів у відповідь на певні запи­тання. Але спочатку дітям дають уявлення про те, що таке «речення» шляхом його усвідомленого побудування за до­помогою картинок, демонстрацією дій і запитань дорослого.

Увесь процес навчання відбувається у декілька етапів.

/ етап. Розвиток сформованості та диференціації смис­лового висловлювання.

Використовують завдання на складання речення за де­монстрацією дій. Дитині пропонують уважно спостері­гати за діями дітей, логопеда та скласти у відповідності з цими діями велике речення (Наприклад інструкція дитині: Валерія, полий квіти. Діти промовляють, що робить Валерія.

Наступним завданням є складання речень за сюжет­ними картинками. Дітям пропонують подивитися на сю­жетні картинки, відповісти на запитання логопеда. Інст­рукція: Склади речення за сюжетною картинкою (Ластівка годує пташенят. їжачок несе гриби. Синочок вітає маму. Хлопчик читає книгу. Кухар готує їсти. Перукар стриже дитину), інструкція: Склади речення за картинкою (кар тинки ті ж самі) за запитаннями (у тому випадку, коли попереднє завдання діти не виконали). Логопед показує по-черзі картинки і діти, дивлячись на них, відповідають на запитання (Хто годує пташенят? Хто несе грибочки? Що робить хлопчик? Що робить кухар? Хто стриже дитину?).

Наступним завданням є складання речення за опорними словами. Дітям показують картинки і називають опорні слова, за якими вони повинні були скласти речення, пра­вильно узгоджуючи закінчення в ньому. Наприклад: На, сонце, небі, світить. Діти за цими словами придумують ре­чення: На небі світить сонце. Інструкція: склади речення з такими словами (Хлопчик, картина, фарби, малювати; штани, праска, прасувати, Оля; килим, віник, замітати, дів­чинка; тканина, ножиці, різати, мама).

в реченні виражається закінчена думка;

- в реченні про когось чи про щось розповідається;

- слова в реченні пов'язані між собою за змістом;

- речення починається з великої літери, а в кінці речен­ня стоїть крапка.

3. Диференціація «слова» та «речення».

Спочатку дітям дають поняття «слова-назви предметів», «слова-назви дій предметів», «слова-назви ознак предметів» за відповідною методикою (див. §3).

Наступним етапом роботи є усвідомлення поняття «речення». Дітям показують предметну картинку або про­мовляють два-три слова:«Дівчинка танцює», «Світить со нечко» та запитують - скільки слів було названо. Зверта­ють увагу на те що, якщо слова між собою дружать, то вони допомагають нам про щось дізнатися. Це і буде речення. Слово на відміну від речення позначає якийсь певний пред­мет, або його ознаку чи дію, а речення вже розкриває пові­домлення, несе в собі певну інформацію про цей предмет. Повідомляють про те, що в реченні може бути два, три, чотири і більше слів. Пропонують визначити кількість слів у реченні, викладаючи відповідну кількість смужечок. Нап­риклад, «Дівчинка танцює» - діти викладають дві смужки. Навчаючи дітей ділити речення на слова, застосовують термін «речення», не пояснюючи його.

Визначають також, що в реченні виражається закінче­на думка. Для цього дітямпоказують картинку із зобра­женням.: «Дівчинка яка плаче, бо проводжає маму». Діти повинні визначити, хто зображений на картинці? (дівчин­ка), що вона робить? (плаче), чому дівчинка плаче? (проводжає маму). Після цього логопед говорить дітям незакінчене ре­чення: (Дівчинка гірко...?). Запитує дітей, чи все зрозуміло в цьому реченні. Вона проводжає ...? (Кого проводжає дів­чинка?). Діти визначали, кого проводжає дівчинка і чому вона плаче. Чому дівчинка гірко плаче?

Проводять роботу з формування того, що в реченні про когось або про щось розповідається. Для цього логопед показує дітям картинку і просить відповісти на запитання.

Речення: їжак несе яблука. - Хто зображений на картинці? (їжачок). Що робить їжачок? (їжачок несе яблука). Про кого розповідається в реченні? (Про їжака). Логопед про­сить дітей скласти речення за картинкою і визначити про кого розповідається.

Слова у реченні пов'язані за змістом. Цю вправу про­водять спочатку на матеріалі складання дітьми речень за картиною. Наприклад, логопед показує дітям картинку «Сон», називає слова ц, спить, хлопчик, ліжкуі пропонує переста­вити слова так, щоб вийшло речення. Таким чином, діти складали із слів речення. Після цього логопед пропонує дітям без наочності - на слух визначити, чи пов'язані слова між собою. Наприклад, слова в, пішли, діти, ліс. Діти з'ясо­вували, що це не речення, а набір слів. Потім переставля­ють слова у відповідному порядку, щоб вийшло речення. Отже, речення - це слова, які дружать між собою, допома­гають нам дізнатися про щось, або про когось. Речення вже розкриває повідомлення, несе в собі певну інформацію про предмет, або його ознаку чи дію. В реченні може бути два, три, чотири і більше слів.

Речення починається з великої літери, а закінчується крапкою. Цю роботу проводять за допомогою графічної мо­делі речення. Логопед спочатку пояснює дітям, що речення завжди починається з великої літери. Показує графічне зоб­раження початку речення. Слова, які є в реченні, познача­ються так: коротке слово позначається короткою смужкою, а довге слово позначається довгою смужкою. В кінці речен­ня обов'язково стоїть крапка, яка свідчить про закінчення

певної думки. Наприклад: Настала сувора зима. Ь_. -

графічне позначення цього речення. Вова пише на дошці. Ь__.

Пізніше проводять роботу з диференціації поняття «слово», «речення». Для цього дітям роздають короткі смужки та довгі. Звертають увагу на те, що слово ми позначаємо короткою смужкою, а речення - довгою. Називають вперемішку слова та речення, діти показують відповідні смужки. З метою кращого усвідомлення понять

«речення» та «слово», як модель використовують великий прямокутник - це буде речення, як одне ціле повідомлення. Слова ж записують за допомогою кольорових смужок, показуючи тим самим дітям, що слова в реченні пишуться окремо у відповідній послідовності і мають різні лексичні значення. Для диференціації понять «слово» та «речення» використовують такі ігрові вправи, як «Знайди за описом предмет», «Відгадай загадку - придумай речення із словом-відгадкою». Далі дітей вчать «записувати речення» з посту­повим збільшенням кількості слів - тобто викладати його ілюстративно-графічну і графічну схеми.

IV етап. Розвиток розуміння зв'язку слів у реченні.

З метою розвитку стану сформованості розуміння зв'яз­ку слів у реченні пропонують такі можливі завдання (1) з опорою на картинки; 2) з опорою на слухове сприймання):

Інструкція: уважно подивись на малюнок і склади речен­ня. (Хлопчик грається). Матеріал: сюжетні картинки. Вик­ладають схему речення та підраховують кількість слів у ньому, слова називають по-порядку. (Перше слово - хлоп­чик, друге слово - грається). Відтворюють речення з опорою на смужки. Далі логопед прибирає першу смужку і пропо­нує дітям «прочитати» речення .... грається. Логопед акцен­тує увагу на те, чи вийшло речення?, що ми дізналися із речення?, чому речення не вийшло? Смужку повертають на своє місце. Речення відтворюють повністю. Поступово струк­туру речення ускладнюють, аналогічно відпрацьовуючи в ньому всі слова. Після цієї роботи логопед підводить дітей до того, як важливо не губити слова у реченні.

Також дітей вправляють у розумінні зв'язку слів у реченні з опорою на слухове сприймання. Цю роботу про­водили аналогічно, але без опори на картинку. Для цього логопед називає дітям частинку речення. Спочатку пропус­кає перше слово, потім друге, потім - третє.

V етап. Розвиток вміння аналізувати речення.

Роботу починають з формування вміння складати ре­чення з 3-х слів за предметно-дійовою картинкою (нап риклад, «Дівчинка протирає посуд»). Діти підраховують кількість слів у реченні. Кожній дитині дається слово. Нап­риклад: У Валерії — слово дівчинка. У Микити — слово про­тирає. УОленки - слово посуд. Логопед за допомогою запи­тань запитує дітей: Валерія, яке твоє слово по порядку? (Перше). Стань першою. Микита, яке твоє слово по порядку? (Друге). Станеш другим. Олена, яке твоє слово по порядку? (Третє). Станеш третьою. Діти за допомогою картинки визначають послідовність слів у реченні. Після опрацювання цього логопед переходить до викладання схеми речення із трьох слів за іншою предметно-дійовою картинкою. Запи­танням «Скільки слів у реченні?» логопед уточнює кількість слів у реченні, яке перше слово, друге та третє. Кожний раз, коли діти виділяють наступне слово, логопед промовляє речення повністю, інтонаційно виділяючи потрібне слово. Якщо дитина не розуміє, використовують смужки для прого­ворювання речення (на кожне слово окрема смужка). Лого­пед разом із дитиною проговорює речення і викладає кожне слово смужкою, потім знову запитує. На кожне запитання діти відповідають повним реченням.

§5. Спеціальна методика формування складового

складу слова

При нормальному розвитку дитини оволодіння нею складовою структурою відбувається поступово через ряд фаз, які закономірно змінюють одна одну. До трьох років усі труднощі складотворення виявляються подоланими. У цьому ж віці з'являється так зване мовне чуття, коли ди­тина здібна оцінити правильність і виявити дисгармонію не лише свого, але й чужого висловлювання (Є.Н.Вінарська, Д.Б.Слобін, Г.М.Ляміна).

Існує залежність оволодіння складовою структурою слова від стану фонематичного сприймання, артикуляційних можливостей, семантичної недостатності мотиваційної сфе­ри дитини; а за даними останніх досліджень - від особливос­тей розвитку немовленнєвих процесів: оптико-просторової

орієнтації, ритмічної і динамічної організації рухів, здіб­ності до серійно-послідовної обробки інформації (Г.В.Бабіна, Н.Ю.Сафонкіна).

У свою чергу, формування складової структури впливає на успішність оволодіння граматичної будови мови, засво­єння звукового аналізу, письма та читання.

У дітей із ПМР дошкільного віку одним із найбільш склад­них для корекції є таке виявлення мовленнєвої патології, як порушення складової структури слів. Цей дефект мовлен­нєвого розвитку характеризується труднощами у вимові слів складного складового складу (порушення порядку складів у слові, пропуски або додавання нових складів чи звуків). Як правило, діапазон даних порушень є достатньо широким: від незначних труднощів вимови слів складної скла­дової структури в умовах спонтанного мовлення до грубих порушень під час повторення дитиною двох- і трьохскладних слів без збігу приголосних навіть з опорою на наочність.

Отже, в системі корекційної роботи з дошкільниками з ПМР певне місце приділяється завданням формування у дітей правильної вимови слів різної складової структури, усвідомлення принципу складового складу слова, умінь чу­ти і називати кількість складів у слові, визначати їх послі­довність, складати слова із заданих складів.

Склад є вимовною та словотворчою одиницею мови. Уміння складового аналізу передбачає складні розумові дії. Крім цього, під час навчання складового ділення слів необ­хідне знайомство з наголосом, який не існує окремо від слів. Лінгвісти називають склад фізичним носієм наголосу. Зав­дяки наголосу слово сприймається як звукова єдність.

Методикам роботи над складовим складом слова з різними категоріями дітей приділяли увагу такі дослідники, як Л.Б.Єсєчко, Е.Рибіна, Г.А.Каше, С.ФЛваненко, Г.М.Со-ломатіна, С.Є.Большакова, З.Є.Агранович та інші.

Корекційна робота з подолання порушень складової струк­тури слів складається з розвитку мовленнєвослухового сприй­мання та мовленнєворухових навичок. У ній можна виділити два етапи:
час заучування слів, у яких найчастіше зустрічаються упо­дібнення та перестановки, використовують схеми слова з позначенням на ній голосних звуків.

Роботу з вимови слів і речень випереджує відтворення різних складових рядів. Даний вид роботи доцільно прово­дити на етапі: автоматизації і диференціації звуків, які опрацьовують. Особливої уваги надають розвитку у дітей запам'ятовування ряду складів зі слуху, без зорової опори на артикуляцію логопеда. До кінця навчання діти повинні вміти після одноразового прослуховування відтворити ряд із 3-4 елементів різної звукової будови (ка-па-та-на; ас-ос-ус-іс тощо). Комбінацію складів для вправ підбирають таким чином, щоб вони слугували підготовкою до вимови слів певного складу.

Для закріплення роботи над складами пропонують такі прийоми: порахувати кількість складів; викласти фішки за кількістю складів; визначити однаковий звук у ряді; при­гадати склади з однаковим голосним; пригадати склади із заданим приголосним; повторити ряд складів у зворотному порядку; повторити лише перший або останній склад зада­ного ряду; скласти склад із заданих звуків тощо. Для закріп­лення роботи над складами зі збігом приголосних пропону­ють: проаналізувати склад (назвати перший, третій, другий звуки); скласти склад так, щоб попереду йшли приголосні (або голосні); дібрати склад з двох приголосних і одного голосного; порівняти склади (на - кна, та - ста, ас - акс тощо).

Під час опрацювання слів різної складової структури враховують:

1) структура слів, які опрацьовують, розширюється і ускладнюється за рахунок конструкцій, які вже є у мов­ленні дітей;

2) формування складової структури відбувається на ос­нові певних схем слів, які закріплюють як ізольовано, так і у складі фрази;

3) у більш тяжких випадках роботу починають з вик­ликання або закріплення слів-звуконаслідувань, які вже є

у мовленні дитини (особливу увагу приділяють повторенню звуконаслідувань, що надає певні можливості для засвоєн­ня складового ряду, наприклад: гав-гав, няв-няв, топ-топ);

4) перехід до двоскладових слів здійснюється за допо­могою вже засвоєних простих складових конструкцій: дітям пропонуються двоскладові слова типу ПГ+ПГ з однаковими складами, які повторюються (мама, баба).

На початковому етапі при низькому рівні мовленнєвого розвитку основним завданням є накопичення елементарного експресивного словнику шляхом викликання у дітей наслідувальної мовленнєвої діяльності у формі будь-яких звукових виявлень, а також розширення обсягу розуміння мовлення. На цьому етапі використовують слова з простою складовою структурою, які не включають артикуляцію складних звуків, і головною метою є уточнення складового контуру слова (його довжини). Робота з «немовленнєвими» дітьми починається з викликання або закріплення звуко­наслідувань. Далі доцільно переходити до роботи зі словами типу ПГ, ПГП (на, дай, тут, топ, там). їх вимова, як пра­вило, супроводжується жестами. З появою у дитини потреби наслідувати слову дорослого, працюють над відтворенням наголошеного складу, а потім інтонаційно-ритмічного ма­люнку слова одно-, дво- і трискладових слів (на даному етапі звуковий склад слова дитина може сприймати приблизно).

Порядок відпрацювання слів із різними типами складо­вої структури рекомендований Є.С.Большаковою. Ця пос­лідовність сприяє уточненню звукового контуру слова.

З дітьми, що мають більш високий рівень мовленнєвого розвитку проводиться робота з розрізнення та відтворення складового контуру слів. Увагу дітей спрямовують до різниці у вимові слів. Дітям пояснюють, що є слова короткі, які вимовляють швидко, а слова довгі вимовляють довше. Слово логопед вимовляє по складах, потім супроводжує плесканням у долоні. У перший період навчання склад на­зивають частиною слова (визначення «склад» вводиться у другому періоді навчання).

двоскладові слова

з відкритих складів (вата)

трискладові слова

з відкритих складів (машина)

односкладові слова

являють закритий склад (сад, мак)

двоскладові слова

із закритим складом (лимон)

двоскладові слова

зі збігом приголосних у середині слова листя, банка)

двоскладові слова

із закритим складом і збігом приголосних (чайник)

трискладові слова

із закритим складом (теремок)

трискладові слова

зі збігом приголосних і закритим складом (автобус)

трискладові слова

із двома збігами приголосних (мотрійка, картинка)

односкладові слова

зі збігом приголосних на початку і в кінці слова (лист, стіл)

чотирьохскладові слова

з відкритих складів (мереживо, морозиво)
1   ...   10   11   12   13   14   15   16   17   18


написать администратору сайта