Главная страница

БМ. БМ-406-Ремонт-машин-Місайло_03-17.04 (1). Прочитати, законспектувати. Розділ Ремонт вузлів машин Тема 14 Ремонт вузлів машин План ремонт основних деталей трансмісії ремонт


Скачать 1.41 Mb.
НазваниеПрочитати, законспектувати. Розділ Ремонт вузлів машин Тема 14 Ремонт вузлів машин План ремонт основних деталей трансмісії ремонт
Дата14.04.2022
Размер1.41 Mb.
Формат файлаdocx
Имя файлаБМ-406-Ремонт-машин-Місайло_03-17.04 (1).docx
ТипЗакон
#473100
страница12 из 16
1   ...   8   9   10   11   12   13   14   15   16

РЕМОНТ АГРЕГАТІВ ГІДРАВЛІЧНИХ СИСТЕМ


14.6.1 Аналіз існуючих способів ремонту шестеренних насосів

Всі відомі методи ремонту насосів можна класифікувати по методу усу- нення радіального зазору. Вибір такої ознаки класифікації методів ремонту на- сосів дають наступні причини: усунення радіального зазору є найбільш складним при ремонті насоса, при ремонті насосів вирішують, в основному, проблему відно- влення спряження „верхівки зубців шестерень – корпус”; решта спряжень усу- вається за рахунок зміни розмірів на ремонтні підшипників насоса, що знов ви- готовляються; розміри радіального спряження, багато в чому визначають робочий об'єм насоса; технічний стан радіального спряження визначає, в основному, працездатність і надійність насоса; для забезпечення працездатності насоса вво- дять спеціальну операцію – обкатування, в процесі якої відбувається припрацю- вання шестерень до корпусу насоса, що і забезпечує працездатність радіального зазору насоса. Отже керуючись цим підходом класифікація всього різноманіття відомих способів ремонту насосів базується на тому, яким способом усувається зазор в радіальному спряжені насоса і представлена на схемі рис. 14.129.

Перша група – це способи ремонту насосів методом номінальних розмі- рів, які покликані здійснити ремонт насосів, що втратили свою працездатність із-за незначних неполадок. Спосіб відрізняється високою ефективністю, оскільки не ви- магає істотних витрат. Але кількість таких насосів не перевершує 5...7 % від загальної кількості насосів.

Спосіб номінальних розмірів може бути успішно реалізований при заміні зношених деталей запасними частинами, що поставляються заводом- виробником, або при виготовленні комплектуючих деталей насоса за технологією заводу-виробника на ремонтному підприємстві. Економічно спосіб виправданий тільки для запобігання простою вартісної техніки або у разі необхідності ліквіду- вання простою машин на безперервних виробництвах.

Спосіб номінальних розмірів дозволяє відновити технічні характеристики насоса: тиск, подачу і коефіцієнт подачі до номінальних параметрів, при компе- нсації радіального зазору за рахунок нарощування зношених верхівок зубів шес- терень і стінок корпусу насоса.

До негативних сторін способу слід віднести високу складність ремонту, необхідність використання різноманітного дорогого устаткування, а також ре- монтні матеріали при відновленні шестерень і корпусу. Все це позначається на підвищенні трудомісткості і собівартості ремонту насоса.

Друга група – це методи ремонту під зменшений ремонтний розмір. Слід зауважити, що під зменшеним ремонтним розміром в цьому випадку будемо розуміти те, що при шліфуванні шестерень під зменшений ремонтний розмір ро- бочий об’єм насоса теж зменшується. Спосіб полягає в шліфуванні шестерень під найближчий зменшений ремонтний розмір (див, табл. 14.24) при компенсації радіального зазору нарощуванням стінок корпусу. При цьому, вдається максима- льно використовувати той запас надійності деталей насоса, який закладений в них при проектуванні. Цим пояснюються малі витрати на ремонт і широке використан- ня у виробництві. Такий ремонт забезпечує післяремонтний ресурс насосів не менше ніж 80% від ресурсу нових, а собівартість не більше 50% від собівартості нового насоса. До достоїнств слід віднести простоту ремонту найбільш складних і відповідальних деталей - шестерень насоса, а до недоліками зниження подачі насоса із-за зменшення робочого об’єму насоса.

Розвитком методу зменшених ремонтних розмірів є усунення радіального зазору зміщенням качаючого вузла ексцентричними втулками в бік всмоктуючої порожнини насоса. Спосіб відрізняється від інших простотою здійснення, а та- кож дуже низькою трудомісткістю і собівартістю ремонту. Це пояснюється тим, що ремонт і шестерень і корпусу насоса здійснюють за одну операцію – шліфуванням шестерень під ремонтний розмір і розточуванням корпусу до виве- дення слідів зносу. Нові втулки виготовляють в будь якому разі.

Модернізацією способу є відмова від розточування корпусу насоса по всьому периметру, а тільки із зношеного боку і збирання насоса із зміщенням качаючого вузла у бік максимального зносу корпусу. Проте способу властиві і недоліки, що полягають в зниженні ресурсу, подачі і коефіцієнту подачі шестеренного насо- са із-за збільшення зони високого тиску і зменшенні робочого об’єму насоса в по- рівнянні з номінальним значенням.

Подальшим вдосконаленням способу є підвищення подачі і коефіцієнту по- дачі відремонтованого насоса шляхом зменшення міжцентрової відстані на 0,35

мм. Зменшенням міжцентрової відстані досягається компенсація зниження ро- бочого об’єму насоса при шліфуванні шестерень під перший ремонтний розмір (див. табл. 14.25) і досягається можливість використовувати більш зношені шесте- рні, оскільки це забезпечує збільшення коефіцієнту подачі зубчастого зачеплення ε.

Таблиця 14.25 Ремонтні розміри шестерень насосів НШ після шліфування

Виходячи з того, що існують способи ремонту насосів під зменшений і но- мінальний ремонтні розміри природно припустити існування способу ремонту насосів під збільшений ремонтний розмір.

При цьому слід зауважити, що під зменшеним і збільшеним ремонтним розміром розуміємо те, що під час шліфування шестерень під зменшений ре- монтний розмір до виведення слідів зношування – зменшується і робочий об’єм насоса і навпаки відновлення шестерень під збільшений ремонтний роз- мір є запорукою збільшення робочого об’єму насоса.

З появою способів, що дозволяють відновлювати шестерні під збільшений ремонтний розмір, стало можливим здійснення способу ремонту насосів під збі- льшений ремонтний розмір. Компенсація радіального зазору досягається, при цьому, за рахунок відновлення зношених вершин зубів шестерень. Ремонт корпусу зводиться в цьому випадку до розточування його колодязів до виведення слі- дів зносу і тому цей спосіб відрізняється низькою собівартістю. Метод дозво- ляє забезпечити відновлення і об’ємної подачі і коефіцієнта подачі насоса. Метод відрізняється низькою трудомісткістю і собівартістю і високою ефективністю завдяки високій технологічності існуючих методів відновлення шестерень і ко- рпусів насосів.


Рис. 14.130 - Класифікація способів ремонту шестеренних насосів типу НШ.

Відновлення шестерень під збільшений ремонтний розмір може бути здійс- нене пластичною деформацією, припіканням або наварюванням металевих по- рошків або нанесенням гальванічних покриттів.

При ремонті насосів з обмеженою камерою високого тиску вирішуються ті ж задачі, що і при ремонті насосів типа НШ-У: усунення радіального і торцевого зазорів і зазорів в спряжені цапф шестерень і вершин зубів шестерень з напіво- боймами.

Запропонована класифікація ремонту шестеренних насосів (див. рис. 14.130) включає, як відомі способи ремонту шестеренних насосів, так і ті, які можуть з'яви- тися у зв'язку з вдосконаленням і виникненням нових технологій відновлення деталей насоса, саме в цьому полягає її перевага над існуючими класифікаціями.

1   ...   8   9   10   11   12   13   14   15   16


написать администратору сайта