Главная страница

митьд. щитовидка. Рак щитовидної залози


Скачать 78.14 Kb.
НазваниеРак щитовидної залози
Анкор митьд
Дата09.11.2021
Размер78.14 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлащитовидка.docx
ТипДокументы
#266980
страница6 из 11
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11

Метастазування раку щитовидної залози


Рак щитовидної залози має високу потенційну здатність до метастазування. Характерною особливістю цього процесу є залежність швидкості і шляхів метастазування від будови первинної пухлини, а також улюблена локалізація метастазів в легенях і кістках. Причому, характерною

їх особливістю є те, що з’являються вони на тому етапі розвитку пухлини, коли клініка захворювання практично відсутня. Метастази у лімфатичних вузлах шиї при раку щитовидної залози спостерігаються у 60-70% хворих. Причому частіше вони бувають у чоловіків, чим і обумовлений більш несприятливий у прогностичному плані перебіг у них цієї злоякісної пухлини.
Висока частота лімфо-гематогенного метастазування раку щитовидної залози призводить до того, що клінічна картина захворювання відображує не тільки розвиток первинної пухлини, але й багато в чому залежить від місцевих та загальних симптомів, пов’язаних з метастазами. Саме метастазування робить це захворювання дуже різноманітним, а симптоми метастазів нерідко переважають у перебігу хвороби. Клінічна картина метастазів раку щитовидної залози залежить від локалізації та функціональних особливостей метастазуючої пухлини. Установлена певна залежність між морфологічною формою пухлини і характером метастазування.
Гематогенні метастази при раку щитовидної залози спостерігаються у 7- 20% хворих. Улюбленою їх локалізацією є легені і кістки. Причому при метастазах в легеню досить часто відзначається дисемінація пухлинного процесу в інші органи і тканини. І навпаки, метастази у лімфатичні вузли або кістки дуже рідко супроводжуються метастазуванням у легеню.
Специфічна клінічна картина при метастазах раку щитовидної залози в легеню навіть у разі множинного ураження практично відсутня. Більше того, довгий час процес у легені протікає безсимптомно. Згодом, при прогресу- ванні захворювання з’являються задишка, кашель, рідко з кровохарканням. Тривалий ріст внутрішньолегеневих метастазів призводить до обтурації бронхів різного порядку і, відповідно, до обтураційного пневмоніту. У цьому випадку клінічна картина набуває гострого характеру відзначається підвишення температури, слабість, задишка, відсутність апетиту, швидка стомленість, біль у грудній клітці. Кашель носить стійкий характер і супроводжується виділенням слизового або слизово-гнійного мокротиння, частіше без домішок крові. При наявності легеневих метастазів провідним діагностичним методом, без сумніву, є рентгенологічне дослідження: легеневі метастази зазвичай мають вигляд множинних розсіяних крупно-, середньо- і дрібноосередкових тіней, рідше – одиничних округлих утворень. У випадку переважання дрібноосередкових тіней рентгенологічна картина нагадує міліарний дисемінований туберкульоз. При цьому, незважаючи на велике ураження паренхіми, як правило, відсутні ознаки порушення легеневої вентиляції. Досить часто ці хворі необґрунтовано лікуються з приводу передбачуваного туберкульозу.

При метастазах раку щитовидної залози в кістки клінічна картина характеризується повільним неухильним прогресуванням. Дані літератури свідчать про те, що найчастіше уражаються кістки черепа. Далі по спадній слідує хребет, потім грудина, ребра, кістки таза і кістки кінцівок.

Кісткові метастази раку щитовидної залози частіше бувають множинними і носять або остеолітичний, або змішаний характер.

Хоча клінічна картина кісткових метастазів і різноманітна, вони легко розпізнаються. Розміри метастазів можуть бути найрізноманітнішими. Хоча таке загрозливе ускладнення зустрічається і не так часто, як при інших злоякісних пухлинах, у декого з хворих гематогенні метастази у довгі трубчасті кістки супроводжуються патологічним переломом. Необхідно також мати на увазі, що метастази в кістки клінічно проявляють себе значно раніше, ніж це можна виявити рентгенологічно. Іноді головним симптомом є болі в кістках. У деяких випадках вони з’являються за декілька років до появи рентгенологічно виявленого метастазу в ту чи іншу кістку.

Виникнення болів у кістках хворих на рак щитовидної залози без рентгенологічно визначеної деструкції, часто викликає підозру і дозволяє розцінювати їх як ознаки перебудови кісткової тканини, що передує формуванню кісткових метастазів. У цьому випадку незамінну допомогу в діагностиці надає радіоізотопне дослідження кісток, що дозволяє виявити осередки деструкції до появи рентгенологічних змінень.

Метастази раку щитовидної залози у внутрішні органи зустрічаються досить рідко. Описані лише одиничні спостереження метастазів раку щитовидної залози в оболонку спинного мозку, тверду мозкову оболонку, селезінку, яєчник, шкіру, молочну залозу, матку та очеревину.

Давно відзначено, що розлади, пов’язані з функціональною активністю щитовидної залози, при раку спостерігаються досить рідко. Компенсаторно- пристосувальні механізми включаються навіть при незначному збереженні паренхіми органа. Однак треба мати на увазі, що і сама пухлина може бути тією структурою, яка виробляє колоїд. Підтвердженням сказаному може служити та обставина, що виниклі після струмектомії явища гіпотиреозу зникають при розвитку метастазів з довготривалою секрецією гормону. Таким чином, рак щитовидної залози може бути функціонуючим. Заміщення тканини щитовидної залози злоякісною пухлиною ніколи не буває таким вираженим, щоб викликати гіпотиреоз. Це явище більш притаманне зобу Хашимото.

1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11


написать администратору сайта