Главная страница

Рецензенти А. О. Заїнчковський


Скачать 25.45 Mb.
НазваниеРецензенти А. О. Заїнчковський
Анкор10-Planuvannya_Shvab.doc
Дата28.01.2017
Размер25.45 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файла10-Planuvannya_Shvab.doc
ТипНавчальний посібник
#821
страница26 из 29
1   ...   21   22   23   24   25   26   27   28   29



Цикл технічної підготовки можна скоротити шляхом скорочення циклу виконання ок­ремих стадій або частковим поєднанням виконання стадій. При цьому дотримуються правила: якщо наступна стадія (етап) більш тривала, то її можна починати майже одно­часно з попередньою; якщо наступна стадія менш тривала, то її початок потрібно змістити вправо по шкалі часу у відношенні до початку пов'язаної з нею попередньої стадії.

Цикл технічної підготовки виробництва нової продукції при поєднанні за часом стадій (етапів) визначається за формулою:



Із метою координації у часі стадій і етапів підготовки виробництва, складаються (з урахуванням можливого поєднання часу їх виконання) графіки підготовки виробницт­ва, що дозволяє відобразити календарні терміни початку та завершення, цикл стадій і етапів, а також всю підготовку виробництва. [26].

При плануванні підготовки виробництва нової продукції використовуються сіткові методи планування.

270 V. ПЛАНУВАННЯ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА

Сіткове планування - одна з форм графічного відображення змісту робіт і трива­лості виконання планів і довгострокових комплексів проектних, планових, організацій­них та інших видів діяльності підприємства, яка забезпечує наступну оптимізацію роз­робленого графіка на основі економіко-математичних методів та комп'ютерної техніки. Разом із лінійними графіками та табличними розрахунками сіткові методи планування знаходять широке використання при розробці перспективних планів та моделей ство­рення складних виробничих систем та інших об'єктів довгострокового використання. Сіткові плани робіт підприємства із створення нової конкурентноспроможної продукції містять не тільки загальну тривалість всього комплексу проектно-виробничої та фінан­сово-економічної діяльності, але й тривалість та послідовність здійснення окремих процесів чи етапів, а також потребу в необхідних економічних ресурсах.

Сіткова модель - множина поєднаних між собою елементів для опису технологіч­ної залежності окремих робіт і етапів майбутніх проектів.

Основним плановим документом системи сіткового планування є сітковий графік - інформаційно-динамічна модель, яка відображає всі логічні взаємозв'язки та ре­зультати робіт, необхідних для досягнення кінцевої мети планування.

Роботами у сітковому графіку називаються будь-які виробничі процеси чи інші дії, які призводять до досягнення певних результатів, подій. Роботою слід вважати і можливі очіку­вання початку наступних процесів, пов'язані із перервами чи додатковими витратами часу.

Подіями називаються кінцеві результати попередніх робіт. Подія являє собою момент завершення планової дії. Події бувають початковими, кінцевими, простими, складни­ми, проміжними, попередніми, наступними і т.д.

На всіх сіткових графіках важливим показником є шлях, що визначає послідовність робіт чи подій, в якій результат однієї стадії збігається із початковим показником на­ступної за нею іншої фази. На будь-якому графіку прийнято розрізняти декілька шляхів:

-> повний шлях від початкової до кінцевої події;

-> шлях, що передує даній події від початкової;

•4 шлях, наступний за даною подією до кінцевої;

-» шлях між декількома подіями;

-» критичний шлях від початкової до кінцевої події максимальної тривалості.

Сіткові моделі використовуються на вітчизняних підприємствах при плануванні підго­товки виробництва та освоєнні нових виробів (рис. 16.1).



Рис. 16.1. Сітковий графік процесу планування асортименту продукції

16. Оновлення продукції ^ 571

Сіткове планування дозволяє не тільки визначити потреби різних виробничих ресурсів у майбутньому, але й координувати їхнє раціональне використання на даний момент.

На спрощеному графіку (рис. 16.1) представлений процес освоєння нового продук­ту, що є предметом планування й охоплює період з моменту появи задуму до прове­дення пробних продаж і просування товару на ринок.

Графік показує послідовність операцій по випуску нового виробу на ринок. Момен­ти завершення етапів позначені кружками, що іменуються «подіями», а відрізки часу між специфічними подіями зображені у вигляді стрілок і називаються "роботами".

Подія, що відбувається у визначений момент, може залежати як від єдиної події, так і від комплексу попередніх взаємозалежних подій. Жодна подія не може мати місця без завершення попередніх операцій.

З графіку видно, що найбільш тривалий повний цикл планування нової продукції вклю­чає наступну послідовність подій: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12. На графіку він зображе­ний товстою лінією. Цикл охоплює період із моменту ухвалення рішення про необхідність виробництва виробу до моменту випуску його на національний ринок за умови, що всі етапи планування продукції відбуваються в чіткій послідовності. Затримка у виконанні будь-якої операції на цьому шляху веде до відставання від графіка процесу планування.

Однак, підприємство може також знехтувати такими запобіжними заходами, як ви­пробування виробу за допомогою споживачів (події 1,2,3,4) чи пробний продаж (події 5, 6,7,8,9,10) до прийняття рішення про негайний випуск виробу на ринок (події 1,11,12). Із метою спрощення сітьового графіка всі можливі варіанти освоєння нового виробу на ньому не показані. Наприклад, рішення про випуск виробу на ринок (подія 11) може бути прийняте після проведення випробувань (подія 4). У цьому випадку на графіку варто провести лінію із події 4 у подію 11. В усіх цих варіантах цикл освоєння нового виробу значно скорочується.

Однак, як свідчить досвід, найбільший ринковий успіх із новим товаром приходить звичайно до виробників, що послідовно проходять весь цикл планування, при цьому втрати від скорочення циклу можуть бути значними. Цей спрощений сітьовий графік у засто­суванні до планування асортименту продукції може бути використаний для того, щоб при розрахунку часу на весь цикл врахувати варіації часу, необхідного для кожної опе­рації, тобто визначити найбільш ймовірний і оптимальний терміни завершення циклу.

Сітьові графіки планування асортименту в процесі обґрунтування виробничої про­грами потребами ринку дозволяють визначити час з моменту появи задуму продукту до початку його реалізації на всіх ринках збуту при широкому дотриманні послідов­ності етапів, що входять у планування асортименту. Тривалість усього циклу може бути скорочена, але за умови залучення додаткових ресурсів і додаткових зусиль на критичних етапах (наприклад, при дослідженні ринку чи проведенні пробних продаж).

Найважливішими етапами сітьового планування випуску нового виробу є такі:

/ розподіл комплексу робіт на окремі частини і їхнє закріплення за виконавцями;

/ виявлення й опис кожним виконавцем усіх подій і робіт, необхідних для досяг­нення поставленої мети;

/ побудова первинних сітьових графіків і уточнення змісту;

/ планових робіт;

/ об' єднання окремих частин сіток і побудова зведеного сітьового графіка вико­нання комплексу робіт;

/ обгрунтування чи уточнення часу виконання кожної роботи у сітковому графіку.

272 ________ V. ПЛАНУВАННЯ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА

На початку сіткового планування випуску нового виробу необхідно виявити, якими подіями буде характеризуватися комплекс робіт. Кожна подія повинна встановлювати завершеність попередніх дій. Усі події і роботи, що входять у заданий комплекс, реко­мендується перераховувати у порядку їх виконання, проте окремі з них можуть вико­нуватися одночасно.

Далі проводиться побудова первинних сіткових графіків, їх перевірка та об'єднання окремих сіток у зведену модель.

Завершальним етапом сіткового планування є визначення тривалості виконання ок­ремих робіт чи сукупних процесів. Для встановлення тривалості будь-яких робіт необ­хідно, насамперед, користуватися відповідними нормативами чи нормами трудових затрат. А у разі відсутності вихідних нормативних даних тривалість усіх процесів і робіт може бути встановлена різними методами, у тому числі і за допомогою експертних оцінок.

По кожній роботі, як правило, дається декілька оцінок часу: мінімальна, макси­мальна та найвірогідніша. Отримана найвірогідніша оцінка часу не може бути прийня­та як нормативний показник часу виконання кожної роботи, оскільки у більшості дана оцінка є суб'єктивною і багато у чому залежить від досвіду відповідального виконав­ця. Тому для визначення часу виконання кожної роботи експертні оцінки підлягають статистичній обробці.

На основі даних розрахунків можна також побудувати лінійну діаграму чи діаграму Ганта. Відмінною рисою такої діаграми є паралельно-послідовний порядок проведен­ня робіт, що дозволяє скоротити загальну тривалість підготовки та терміни освоєння нового виробу у виробництві.

Розрахунки основних параметрів сіткових графіків повинні бути використані при аналізі й оптимізації сітьових стратегічних планів.

Оптимізація сіткових графіків полягає у покращенні процесів планування, органі­зації та управління комплексом робіт із метою скорочення витрат економічних ре­сурсів і підвищення фінансових результатів при заданих обмеженнях.

Використання передових методів та технічних засобів у процесі планування технічної підготовки виробництва дозволяє скоротити шлях від початкової її стадії - наукових досліджень до кінцевого результату - отримання нової продукції. Поряд із цим повинні скорочуватися питомі витрати на підготовку кожного нововведення.

.

7^| ПИТАННЯ ДЛЯ ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ

ІД І САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ

1. Яке значення і завдання формування планів оновлення випуску продукції?

2. Які є стадії технічної підготовки виробництва нової продукції, і який їх зміст?

3. Що таке "життєвий цикл" продукції, і які є його стадії?

4. У чому суть підготовки виробництва нової продукції, і з якого комплексу робіт вона складається?

5. Який порядок планування витрат на підготовку та освоєння виробництва нової продукції?

6. Як визначається економічна ефективність освоєння нової продукції?

1. Як обирається оптимальний варіант впровадження нових технологічних процесів? Що означає термін «сіткове планування»?

17. Організаційно-технічний розвиток_____________________________________573

ТЕМА 17. ОРГАНІЗАЦІЙНО-ТЕХНІЧНИЙ РОЗВИТОК

17.1. ТЕХНІЧНИЙ ТА ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ РОЗВИТОК ПІДПРИЄМСТВА

Підвищення ефективності діяльності підприємства ґрунтується на досягненнях на­уки і техніки, передового, вітчизняного і зарубіжного досвіду. Наскільки цілеспрямова­ніше та ефективніше використовуються новітні досягнення науки і техніки, які є першо­джерелами розвитку продуктивних сил, настільки успішніше вирішуються пріоритетні (щодо виробничих) соціальні завдання життєдіяльності суспільства.

Науково-технічний прогрес (НТП) у буквальному розумінні означає безперервний процес розвитку науки і техніки; у ширшому, суттєво-змістовому значенні - це постій­ний процес створення нових і вдосконалення застосовуваних технологій, засобів ви­робництва та кінцевої продукції із використанням досягнень науки.

НТП можна тлумачити також як процес нагромадження та практичної реалізації нових наукових і технічних знань, цілісну циклічну систему "наука-техніка-виробницт-во", що охоплює кілька стадій: фундаментальні теоретичні дослідження; прикладні науково-дослідні роботи; дослідно-конструкторські розробки; освоєння технічних но­вовведень; нарощування виробництва нової техніки до потрібного обсягу, її застосу­вання (експлуатація) протягом певного періоду; техніко-економічне, екологічне й соці­альне старіння виробів, їхня постійна заміна новими, ефективнішими зразками.

Планування організаційно-технічного розвитку повинне базуватись на наступних принципах:

/ цілеспрямованість;

^ високий науковий рівень;

/ комплексність;

/ безперервність.

Перший принцип означає, що план підприємства повинний бути направлений на досягнення високих кінцевих результатів, тобто на максимізацію прибутку в довго­строковій перспективі. Він зобов'язує концентрувати прибуток ресурсів на найважли­віших інноваційних проектах.

Принцип високого наукового рівня вимагає вносити до плану ті заходи, що відпо­відають сучасному рівню розвитку науки і техніки, перевищують його, забезпечують різке підвищення ефективності виробництва.

Принцип комплексності означає охоплення всіх підрозділів підприємства та всіх направлень розвитку науки і техніки, впровадження нових і підвищення якості випуска­ючих видів продукції, комплексної механізації та автоматизації виробництва, удоскона­лення організації виробництва, праці і управління та ін. Він передбачає узгодженість в часі та просторі всіх стадій процесу: науки-виробництва-збуту.

Принцип безперервності обумовлює обов'язкове забезпечення стратегічних та поточних планів, їх взаємозв'язок.

Система планування організаційно-технічного розвитку на підприємстві містить комплекс різноманітних планів, які взаємодіють один з одним та спрямовані на здійснен­ня за цілями, предметом, рівнями, змістом та періодом планування. Важливо підкреслити фактори, які визначають склад та зміст цього комплексу:

>• організаційна структура та профіль інноваційної діяльності підприємства;

>- склад інноваційних процесів, які здійснюються;

274 V. ПЛАНУВАННЯ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА

>• рівень кооперації при їх проведенні, масштаби та постійність інноваційної діяль­ності.

Основним завданням організаційно-технічного розвитку є забезпечення при­скорення впровадження перерахованих вище елементів у діяльність підприємства в рамках стратегічних та поточних планів. Комплексне планування розвитку і підви­щення ефективності діяльності повинне знаходити висвітлення в плані організаційно-технічного розвитку підприємства, показниках ефективності виробництва та планах капітальних вкладень і капітального будівництва (інвестицій).

План технічного розвитку та організації виробництва повинен охоплювати наступні основні питання:

^ створення й освоєння нових видів продукції та підвищення якості продукції, що випускається;

^ впровадження прогресивної технології, механізації й автоматизації виробництва;

-> вдосконалення планування, організації, контролю та управління в цілому;

-» впровадження прогресивної організації праці;

-> капітальний ремонт та модернізація основних засобів;

-» заходи щодо економії сировини, матеріалів та всіх енергетичних ресурсів;

-> науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи;

-» основні техніко-економічні показники рівня виробництва та продукції, що ви­пускається;

-> соціальний розвиток підприємства.

Створення нових видів продукції та підвищення якості продукції, що випус­кається, забезпечують заходи щодо створення й освоєння випуску нових видів про­дукції, зняття з виробництва застарілих та підвищення якості продукції, що випускається, її модернізації, та підготовка продукції до сертифікації, розробка і впровадження нових прогресивних стандартів і технічних умов.

Впровадження прогресивної технології, механізації та автоматизації ви­робництва містить заходи щодо впровадження прогресивних технологічних процесів, нового високорозвинутого устаткування, комплексної механізації й автоматизації ви­робництва, модернізації діючого устаткування.

Впровадження прогресивної організації праці містить заходи щодо вдоскона­лення поділу та кооперації праці, організації й обслуговування робочих місць, впровад­ження передових методів та прийомів праці, вдосконалення нормування й оплати праці. Під організацією праці розуміють певне поєднання працівників у часі і просторі для досягнення найбільшої ефективності трудових процесів за умов конкретно застосову­ваної технології та організації виробництва. Поєднання учасників трудового процесу в часі забезпечується різними формами поділу й кооперації праці, організацією обслуго­вування робочих місць, установленням раціональних режимів праці. Просторове по­єднання працівників на виробництві знаходить втілення в різних формах побудови бри­гад та інших виробничих ланок підприємства, у варіантному закріпленні персоналу за відповідними робочими місцями.

Вдосконалення планування, організації, контролю та управління в цілому передбачає проведення комплексу заходів щодо вдосконалення проведення організації та управління. При цьому розробляються заходи, спрямовані на підвищення рівня кон­центрації та спеціалізації виробництва, вдосконалення організаційних структур, механі­зації та автоматизації управління на основі застосування комп'ютерних технологій, ЕОМ.

17. Організаційно-технічний розвиток _ 275

Капітальний ремонт та модернізація основних засобів планується з метою їхнього ефективного використання на основі прийнятої періодичності ремонту за систе­мою ППР, відомостей дефектів та відповідних змін з урахуванням нормативів ремонтно-експлуатаційних витрат і наявних джерел фінансування.

Заходи щодо економії сировини, матеріалів, палива, енергії досягаються як у результаті освоєння нових, менш матеріаломістких видів продукції, так і в результаті впровадження прогресивної технології виробництва.

Науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи плануються в зв'язку з розробкою нових машин, устаткування, високоефективних засобів механізації й ав­томатизації виробництва, технологічних процесів, форм організації виробництва та праці, а також нових видів продукції.

Основні техніко-економічні показники рівня виробництва та продукції, що випускається, відбивають рівень продукції, стан знарядь праці, ступінь досконалості застосовуваної технології, рівень механізації й автоматизації виробництва та ефек­тивність заходів плану технічного розвитку.

Планування організаційно-технічного розвитку підприємства проводиться в декілька етапів:

•«* перший етап - визначаються головні завдання підприємства на плановий період, проводиться комплексний аналіз технічного й організаційного рівня виробництва й еко­номічних показників, уточнюються ресурси, які характеризують технічний розвиток;

*І» другий етап - виходячи з вивчення досвіду інших підприємств, результатів кінце­вих науково-дослідних робіт та першого етапу, виявляються можливості розширення впровадження основних напрямів науково-технічного прогресу: вдосконалення техно­логії та продукції, яка випускається, застосування нових технологічних процесів й про­гресивних матеріалів, механізація й автоматизація виробництва та ін. На цьому етапі визначаються кількісні завдання підрозділами підприємства щодо технічного й органі­заційного розвитку;

•»• третій етап - проводяться інженерні та економічні розрахунки, організовують­ся конкурси та огляди пропозицій працівників підприємства, проводиться відбір і тех-ніко-економічна оцінка заходів;

<» на заключному етапі плани підприємства та його підрозділів взаємопов'язу-ються, документально оформляються, затверджуються й доводяться до виконання.

Технічний та організаційний розвиток розглядаються як напрями єдиного процесу, де технічний розвиток є визначальним та безпосереднім чинником зростання ефектив­ності виробництва - він визначає динамічну основу розвитку підприємства, а організацій­ний розвиток забезпечує реалізацію створених технічно-потенційних можливостей інтен­сифікації виробничо-трудових процесів, тобто веде до зміни форми процесу розвитку.

Планування організаційно-технічного розвитку здійснюється за допомогою таких методів:

^ науково-технічне програмування;

/ продуктово-тематичне планування інновацій;

^ об'єктивно-календарне планування;

У виробниче планування інновацій.

Технічний розвиток виробництва відображає процес формування та вдоскона­лення техніко-технологічної бази підприємств, що має бути постійно зорієнтованим на кінцеві результати його виробничо-господарської, комерційної чи іншої діяльності.

27В_______________=___________ V. ПЛАНУВАННЯ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА

Технічний розвиток як суб'єкт організаційно-економічного управління охоплює різно­манітні форми, які мають відображати відповідні стадії процесу розвитку виробничого потенціалу і забезпечувати просте та розширене відтворення необоротних активів підприємства. Із сукупності форм технічного розвитку доцільно виокремлювати такі, що характеризують, з одного боку, підтримування техніко-техно-логічної бази підприємств, а з іншого - її безпосередній розвиток через вдосконалення й нарощуван­ня виробництва. Основні показники технологічного рівня підприємства групуються за такими ознаками:

1) ступінь технічної оснащеності праці (фондоозброєність праці, енергоозброєність праці);

2) рівень прогресивності технології (структура технологічних процесів за трудоміст­кістю, частка нових технологій за обсягом або трудомісткістю продукції, середній вік застосовуваних технологічних процесів, коефіцієнт використання сировини і матеріалів);

3) технічний рівень устаткування (продуктивність (потужність), надійність, довго­вічність, питома металомісткість, середній строк експлуатації, частка прогресивних видів обладнання в загальній кількості, частка технічно та економічно застарілого обладнання в загальному парку);

4) рівень механізації та автоматизації виробництва (ступінь охоплення робіт механі­зованою працею, частка обсягу продукції, що виробляється за допомогою автомати­зованих засобів праці).

Для поглиблення аналітичної оцінки рівня технічного розвитку підприємства, не­обхідність у проведенні якої, як правило, виникає за розробки спеціальної перспектив­ної програми, потрібно застосовувати також інші показники, включаючи ті з них, що характеризують галузеві особливості виробництва, а саме:

>• механоозброєність праці (відношення середньорічної вартості машин та устат­кування до кількості робітників у найбільшій зміні);

>• коефіцієнт фізичного спрацювання устаткування;

>• коефіцієнт технологічної оснащеності виробництва (кількість застосовуваних пристроїв, оснастки та інструментів у розрахунку на одну оригінальну деталь кінцево­го виробу);

>• рівень утилізації відходів виробництва;

>- рівень забруднення природного середовища;

>- ріст екологічно-чистої продукції.

Процес економічного управління технічним розвитком підприємства зазвичай містить такі основні етапи:

•і» встановлення цілей - визначення, ранжування, виокремлення пріоритетів;

«»» підготовчий етап - аналіз виробничих умов, підготовка прогнозної інформації;

«»» варіантний вибір рішень - розробка, вибір критерію та оцінка ефективності можливих варіантів;

*»• програмування (планування) робіт - узгодження вибраних і прийнятих рішень, їхнє інтегрування в єдиний комплекс заходів у межах програми технічного розвитку підприємства на найближчу та віддалену перспективу;

«$• супроводження реалізації програми - контроль за виконанням передбаче­них програмою заходів, проведення необхідного коригування програм.

Цілі та пріоритети технічного розвитку треба визначати згідно із загальною страте­гією підприємства на тому чи іншому етапі його функціонування. Конкретні стратегічні напрями технічного розвитку можуть бути пов'язані з вирішенням наступних проблем:

17. Організаційно-технічний розвиток_____________________________________5У7

-» підвищення якості виготовлення продукції, забезпечення її конкурентоспромож­ності на світовому й вітчизняному ринках;

-> розробка й широке впровадження ресурсозберігаючих (насамперед енерго­зберігаючих) технологій;

-* скорочення до максимально можливого рівня витрат ручної праці, поліпшення її умов і безпеки;

^ здійснення всебічної екологізації виробництва згідно із сучасними вимогами до охорони навколишнього середовища.

У процесі економічного управління технічним розвитком підприємства головними є завдання якісної розробки й коригування, забезпечення необхідними ресурсами, по­стійного відстежування здійснення програм (планів). Типовий зміст плану техніч­ного розвитку підприємства може містити наступні розділи:

Розділ І. Науково-дослідні і проектно-конструкторські роботи.

Даний розділ містить дослідження і розробку за певною тематикою з визначенням для кожної теми:

1) мети дослідження (розробки);

2) місця впровадження результатів;

3) головних виконавців і співвиконавців у строки початку та закінчення роботи;

5) кошторисної вартості;

6) очікуваних результатів.

Розділ II. Створення, освоєння нових і підвищення якості тих, що виготов­ляються, видів продукції. Основний зміст цього розділу:

1) створення та освоєння випуску нових видів продукції;

2) організація виробництва за ліцензіями або продукції, створеної іншими організаціями;

3) розробка нових стандартів карт технічного рівня;

4) сертифікація продукції;

5) зняття з виробництва застарілих видів продукції.

Розділ НІ. Запровадження прогресивної технології, модернізація та автома­тизація виробничих процесів. Даний розділ містить:

1) розробку та застосування нових технологій;

2) запровадження нових видів устаткування та інструменту;

3) капітальний ремонт і модернізація устаткування;

4) механізація ручної праці;

5) автоматизація виробництва і процесів управління.

Розділ IV. Зведені результати здійснення заходів технічного розвитку. Пла­нування зведених результатів здійснюється:

а) за окремими напрямками технічного розвитку:

1) зниження матеріальних витрат і собівартості товарної продукції;

2) приріст виробничої потужності підприємства;

3) відносне звільнення працівників.

6) для всієї сукупності заходів:

1) загальні витрати та результати;

2) динаміка основних техніко-економічних показників.

Зміст програм (планів) технічного розвитку підприємства визначається сукупні­стю конкретних заходів, що входять до їхнього складу. Як правило, такі програми (плани) охоплюють кілька розділів, а кожен з останніх - певну групу цілеспрямованих заходів.

278 V. ПЛАНУВАННЯ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА

Головним недоліком діючого нині в Україні порядку розробки програми (планів) технічного розвитку підприємства є механічне "підсумовування" різних пропозицій, брак їхньої реальної інтеграції в єдиний цілеспрямований комплекс заходів. Подолати цей недолік дає змогу попереднє опрацювання програми (плану) технічного розвитку в, так званому, режимі групової роботи. Мета такої роботи полягає в реальному пере­гляді та узгодженні пропозицій, що рекомендуються для включення до проекту про­грами (плану). Саму роботу бажано проводити у вигляді проблемної наради, учасни­ками якої можуть бути керівники підприємства і група експертів, у т. ч. незалежних. Це певною мірою забезпечує здійснення конкурсного відбору конкретних об'єктів і напрямків технічного розвитку підприємства.

Технічний розвиток є визначальним чинником розвитку підприємств, його змістом, визначає його динамічну основу. Організаційний - веде до змін його форми [14].

Організаційний розвиток реалізується у технологічно раціональному існуванні елементів виробництва та забезпеченні необхідної системи виробничих зв'язків, ак­тивно впливає на формування технології та техніки. Формується чітка залежність між технічним та організаційним розвитком, що доповнюється ефективністю реалізації еко­номічних, соціальних та юридичних напрямів у декілька етапів розвитку підприємства. Організаційний розвиток - це узагальнена характеристика процесу використан­ня організаційних факторів розвитку та підвищення ефективності виробництва та уп­равління, він визначається у вдосконаленні існуючих та застосуванні нових методів і форм організації виробництва, праці та елементів господарського механізму.

До факторів, за якими досліджується організаційний розвиток підприємства нале­жать наступні:

/ рівень спеціалізації виробництва (вартість річного обсягу профільної продукції до загального обсягу продукції);

«/ рівень кооперування виробництва (обсяг комплектуючих виробів до загального обсягу);

/ стабільність номенклатури продукції;

/ прогресивність застосовуваних технічних засобів в управлінні підприємством; / рівень підготовки виробництва, його обслуговування та оперативне управління. Для забезпечення ефективного управління організаційним розвитком важливо своє­часно виявляти і правильно оцінювати його тенденції, прогресивні й небажані зміни у формах організації виробництва та праці, функціонуванні окремих чи всієї сукупності елементів господарського механізму.

Основні сучасні тенденції організаційного розвитку:

>• прискорення темпів розвитку окремих (деконцентрації кооперування, конверсії, диверсифікації) та посилення взаємопов'язаних форм організації виробництва, що за­безпечує демополізацію виробництва багатьох видів продукції, конкуренцію продук­тивності на ринку, мультиплікаційну ефективність діяльності підприємств різних типів і систем господарювання;

>• розвиток колективної (бригадної) форми організації та оплати праці, що за умов прискорення НТП, якісного вдосконалення й ускладнення техніко-технологічної бази виробництва стає об'єктивно необхідним і економічно доцільним;

>- посилення безперервності та гнучкості виробництва на підприємствах бага­тьох галузей завдяки широкому застосуванню автоматичних ліній, робото-технічних комплексів і гнучких виробничих систем, що уможливлюють зведення до мінімуму

17. Організаційно-технічний розвиток 579

втрат часу й ресурсів, багаторазове підвищення продуктивності праці, значне при­скорення оновлення продукції, що виготовляється;

>• формування нових типів суспільної комбінації речових і особистісних елементів процесу виробництва, науки та виробництва, виробничої сфери споживання у вигляді спільних міжгалузевих і міждержавних підприємств, науково-технічних комплексів, інже­нерних і сервісних центрів, створюваних ресурсів, підвищення ефективності науково-технічного прогресу;

>*• удосконалення організації функціонування господарського механізму підпри­ємств, перехід останніх на ринкові економічні відносини з державою та іншими контра­гентами, що посилює відповідальність за кінцеві результати діяльності, конкуренто­спроможність на світовому й національному ринках, фінансову стійкість і прибутковість;

>- активізація людського чинника через здійснення такої кадрової політики, котра відповідає сучасним вимогам правильного підбору керівників усіх рівнів, підвищенню їхньої компетентності, діловитості й відповідальності; вимогам подальшого розвитку демократії і управління виробництвом, забезпечення належної організованості та ви­конавчої дисципліни.

Розвиток і поглиблення названих тенденцій у галузі організації виробничо-трудових процесів та функціонування господарського механізму необхідно вважати сучасними завданнями прискорення організаційного розвитку на підприємстві.

17.2. ОЦІНКА ТЕХНІЧНОГО РІВНЯ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА

Як вже зазначалось, технічний розвиток - це процес формування та вдосконален­ня техніко-технологічного рівня підприємства, що має бути постійно зорієнтованим на підвищення ефективності виробництва та прогресивність розвитку. Технічний роз­виток охоплює різні форми - стадії розвитку виробництва, які характеризують, з одного боку, техніко-технологічну базу підприємства, а з другого - її вдосконалення та нарощування.

Оцінку організаційно-технічного рівня різногалузевих підприємств потрібно прово­дити періодично (один раз на рік, кілька років) у процесі аналізу та узагальнення певної системи показників, які відбивають ступені технічної оснащеності праці персоналу, прогресивний рівень застосовуваної технології, технічний рівень виробничого устатку­вання, рівень механізації та автоматизації основного й допоміжного виробництва тощо.

Об'єктивність такої оцінки можна забезпечити лише за умови не тільки методично правильного обчислення відповідних показників, а й порівняння їхньої динаміки на да­ному підприємстві за кілька років, а також порівняння з досягнутим рівнем на інших споріднених підприємствах.

Для оцінки загальної економічної ефективності організаційно-технічних заходів, інно­вацій використовують систему показників:

»5» інтегральний ефект;

«> індекс рентабельності інновацій;

<• норма рентабельності;

*»« період окупності.

Інтегральний ефект (Е,н)

це різниця результатів та витрат на реалізацію техн-іко-організаційного заходу за розрахунковий період приведених до одного року (як пра­вило, початкового), тобто з урахуванням дисконтування результатів та витрат:

1   ...   21   22   23   24   25   26   27   28   29


написать администратору сайта