Главная страница
Навигация по странице:

  • На моє глибоке переконання, необхідно принаймні рік вивчати мислення кожної дитини — тільки за цієї умови можна добре підготуватися до занять в I класі.

  • Сухомлинський В. Сто порад вчителю. Сухомлинський сто порад вчителю


    Скачать 1.17 Mb.
    НазваниеСухомлинський сто порад вчителю
    АнкорСухомлинський В. Сто порад вчителю.doc
    Дата25.12.2017
    Размер1.17 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаСухомлинський В. Сто порад вчителю.doc
    ТипДокументы
    #12899
    страница8 из 19
    1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   ...   19

    Хай у вашій особистій бібліотеці будуть ці три розділи. Щороку повинен збагачувати ваші наукові знання. Хай вже до кінця першого десятиліття вашої педагогічної роботи наступить такий час, коли підручник здасться вам букварем. Лише за цієї умови ви зможете сказати, що до хорошого уроку ви готувалися все життя. Тільки повсякденне поповнення наукових знань дасть вам можливість бачити розумову працю учнів в процесі викладу матеріалу: у центрі вашої уваги будуть не думки про зміст уроку, а думки про мислення ваших вихованців. Це вершина педагогічної майстерності кожного вчителя, до неї ви повинні прагнути.

    Шукайте, як коштовні камені, книги про життя і боротьбу видатних людей — таких, як Фелікс Дзержинский і Сергій Лазо, Іван Бабуся і Яків Свердлов, Юліус Фучик і Никоє Белоянніс. Відведіть для цих книг найпочесніше місце у вашій особистій бібліотеці. Пам'ятаєте, що Вам бути не тільки викладачем, але і вихователем, вчителем життя і наставником моральності.

    Поповнюйте свою бібліотеку психологічною літературою. Вихователеві треба бути знавцем душі людини, що формується. Коли я чую або читаю слова індивідуальний підхід до людини, вони завжди зв'язуються в моїй свідомості з іншим поняттям — думанням. Виховання — це перш за все жива, допитлива, така, що шукає думку. Без думки не можна представити відкриттів і знахідок — хай маленьких, з першого погляду непомітних — а без них немає педагогічної творчості. Пам'ятаєте, що кожна з безлічі закономірностей психіки виражається в тисячах життєвих доль. Я твердо переконаний, що після закінчення педагогічного вузу вчорашній студент стає справжнім майстром педагогічної праці лише за тієї умови, коли все своє педагогічне життя він вивчає психологію, заглиблює свої психологічні знання.

    Вам бути все своє педагогічне життя вихователем, а виховання неможливе без краси, мистецтва. Ви володітимете багатьма перевагами як вихователь, якщо володієте яким-небудь музичним інструментом, якщо ж у вас є хоч би маленька іскра музичної обдарованості — ви цар, пан і у вихованні, тому що музика зближує серця, відкриває перед вихователем найпотаємніші куточки душі його вихованця. Якщо ви не володієте ніяким музичним інструментом, у ваших руках, у вашому серці повинен бути інший могутній засіб дії на людське серце — художня література. Створюйте, збагачуйте свою особисту бібліотеку художньої літератури. Залежно від того, з дітьми якого віку вам працювати, набувайте щорічно декількох десятків книжок, які допомогли б вам знаходити доріжку до серця ваших вихованців. Не забувайте, що художній твір, прочитаний вашим вихованцем і сприйняте його допитливим розумом і вразливим серцем, може стати тією краплею, яка часто не вистачає вихователеві для того, щоб чаша вагів моральності схилилася в потрібну вам сторону. Найголовніше, про що вам треба пам'ятати, комплектуючи свою бібліотеку: у книзі, яку ви дасте своєму вихованцеві, ПОВИННЕбути повчання як жити. Образ героя цієї книги повинен полонити, надихнути вашого вихованця, затвердити в його душі упевненість в тому, що людина велика і могутня, що вищим ідеалом правди і істинності є комуністичні ідеї. Коли я вибираю в книжковому магазині літературу для своєї виховної бібліотеки, я прагну осмислити, кому з моїх вихованців призначається кожна книга.

    Пам'ятаєте, що виховання — це перш за все чуйний, вдумливий, обережний дотик до юного серця. Щоб володіти мистецтвом дотику до серця, треба багато читати і думати. Кожна прочитана вами книга повинна якось увійти до вашої майстерні виховання як нового тонкого інструменту.

    Вихователеві необхідне також витончене відчуття краси. Ви повинні любити красу, творити її і оберігати — красу в природі і в душі ваших вихованців. Знайте, що якщо ви любите садити і вирощувати дерева, якщо вам доставляє радість прийти до вуликів і слухати дзижчання бджіл в квітучих деревах, які ви виростили своїми руками, - у вас є найбільш пряма дорога до серця людини — духовне спілкування в праці, що створює красу.

    Щороку, який ви працюватимете в школі, повинен збагачувати вашу технологічну лабораторію педагогічної праці. Вчителеві необхідний великий запас завдань, прикладів як для класного колективу, так і для індивідуальних завдань окремим школярам. Все це треба з року в рік збирати, комплектуючи по темах, розділах програми. Я знаю досвідчених викладачів математики, у яких за п'ятнадцять років роботи накопичений унікальний підбір завдань алгебри і геометричних. Ці збірки дуже уміло використовуються для індивідуальної роботи з учнями.
    38. ПОРАДИ ВЧИТЕЛЕВІ, ЯКИЙ ГОТУЄТЬСЯ ПРАЦЮВАТИ З ПЕРШИМ КЛАСОМ
    Ви працюєте в початковій школі, займаєтеся зараз з III класом. Незабаром вам займатися з першокласниками. Їм по п'ять з половиною — шість років. Їх виховують сім'я і дитячий сад. Є ще у нас частина дітей, єдиними вихователями яких до вступу до школи є мати і батько. Від того, як виховуються дошкільники саме в цей період — за рік, два до школы, залежить дуже багато що. Вам треба добре знати кожного свого майбутнього вихованця. Що означає знати дитину?

    Це перш за все мати уявлення про його здоров'я. За півтора роки до початку роботи з дітьми переді мною був список майбутніх учнів. Добре знаючи батьків, я припускав, які захворювання могли передатися дітям в спадок. Звичайно, ці припущення перевірялися лікарем. У мене були дані про стан найважливіших систем організму майбутніх учнів: нервовою, дихальних органів, серця, органів травлення, зору, слуху.

    Без знання здоров'я вихованців неможливе правильне виховання. Тридцять років роботи в школі твердо переконали мене в тому, що залежно від стану здоров'я кожна дитина потребує не тільки індивідуального підходу, але в цілій системі захисних заходів, щадних і зміцнюючи здоров'я. Досвід переконав в тому, що виховання повинне сприяти зціленню людини, позбавленню його від недуг, які найчастіше зароджуються в дитинстві. Дитина з порушенням діяльності серцево-судинної системи, вимагає особливих методів виховання, потребує спеціальної медичної педагогіки.

    Я вважаю, що дуже важливе знати, як взаємини в сім'ї сприяють запобіганню недугам і зціленню дитячого організму, якщо недуга з тієї або іншої причини вже є. Особливо залежить від сім'ї стан нервової системи і серця дитини. Дуже важко виховувати дітей, що зростають серед крику, докорів, озлобленості, недовір'я, образ. Нервова система у таких дітей часто буває шарпнутою, швидко втомлюється. Діти з неврозами вимагають особливо великої турботи, повсякденної уваги. І учити, і виховувати їх треба, застосовуючи спеціальні методи медичної педагогіки, розраховані на попередження шкідливого збудження, різких переходів від одного емоційного стану до іншого.

    За півтора (а якщо можливо — і за два) роки до початку занять в I класі я раджу вам, майбутньому вчителеві першокласників, зібрати родителей—очень важливо, щоб прийшли і батьки, і матері — і поговорити з ними про взаємини в сім'ї, сприяючі формуванню здорової нервової системи, а у зв'язку з цим позитивних етично-психологічних якостей.

    Дуже велике значення в розвитку дитини має інтелектуальна атмосфера сім'ї. Від того, які в сім'ї розумові інтереси, що читають, про що думають дорослі, що залишають вони в думках дитини, - великою мірою щвйсит його загальний розвиток, пам'ять. «Розум вашої дитини 1ависит від ваших розумових інтересів, від того, яке місце в духовному житті сім'ї займає книга», - так і скажіть батькам своїх учнів.

    На моє глибоке переконання, необхідно принаймні рік вивчати мислення кожної дитини — тільки за цієї умови можна добре підготуватися до занять в I класі.

    39. ЯК В ДОШКІЛЬНИЙ ПЕРІОД ВИВЧАТИ МИСЛЕННЯ ДІТЕЙ
    Є два основні типи людського мислення — логіко-аналітичне, або математичне, і художнє, або образне. Ця класифікація, що належить великому фізіологові І. П. Павлову, має виключно важливе значення для вирішення питань розумового виховання дітей, формування індивідуальних схильностей, способностей5. Зберіть майбутніх своїх першокласників в ясний вересневий день, підіть з ними в осінній ліс, і ви відразу ж побачите дітей з цими двома яскраво вираженими типами мислення. Ліс, особливо ранньою восени, завжди привертає увагу дітей, вони в нім не можуть залишатися байдужими, а там, де є хвилювання, захоплення, здивування, - є логічне і емоційне пізнання навколишнього світу, тобто пізнання розумом і пізнання серцем. Синіше, глибоке небо, різноколірне убрання дерев, яскраві фарби ранньої осені — на галявині і в гущавині лісу — все це привертає увагу хлоп'ят. Але до навколишнього світу вони відносяться по-різному. Уважно спостерігайте, і ви побачите два типи сприйняття — ознаку двох типів мислення. Одних дітей чарує вся гармонія краси природи. Здивовані, захоплені красою, вони сприймають предмети як єдине ціле. Вони бачать і схід сонця, і дивно красиві осінні відтінки в забарвленні убрання дерев, і таємничу лісову гущавину. Але все це сприймається саме як гармонія в складному звучанні багатьох інструментів — діти не вслухуються в окремі звуки, вони не виділяють з навколишнього їх світу окремих деталей. А коли їх увага привертає який-небудь один предмет або яке-небудь одне явище, то вся гармонія зосереджена для них в цьому предмете або явищі. Наприклад, дитина звернула увагу на кущ шипшини, густо усіяний Янтарними ягодами і срібними крапельками роси, - окрім цього куща, дитина більше нічого не бачить, весь світ краси для нього — в цьому творінні природи.

    Це найхарактерніші риси художнього, або образного сприйняття навколишнього світу. Діти, що володіють цим сприйняттям, з цікавістю і захопленням розповідають про те, що вони бачать. У їх розповідях — яскраві образи. Вони мислять картинами, образами — фарбами, звуками, рухами. Вони дуже чуйні до музики навколишньої природи, взагалі до краси. У їх сприйнятті як би переважає емоційний елемент, вони більші, здається, пізнають серцем, чим розумом. Відмітьте, що це накладає відбиток на їх розумову працю, в процесі учення. Діти з яскраво вираженим художнім мисленням з цікавістю вивчають літературу, люблять читати, захоплюються поетичною творчістю. У вивченні математики вони нерідко зустрічають великі утруднення, і буває, не встигають по цьому предмету.

    Для інших дітей неначе не існує гармонії краси. Уявіть собі захід сонця в теплий осінній день на галявині соснового лісу: багрова вечірня зоря, неначе мідні, стовбури дерев, неповторна гра фарб на поверхні застиглого ставка. Але в колективі дошкільників завжди знайдеться дитина, до якої, як мовиться, не доходить ця краса. Він питає: а чому це сонце на заході стає червоним? Куди воно ховається на ніч? Чому одне листя стає восени червоним, інші — оранжевими, треті — жовтими? Чому на дубі листя дуже довго, до заморозків, зелені? Перед його поглядом відкривається перш за все не образна, а логічна, причинно-наслідкова сторона миру. Це логіко-аналітичне, або математичне, мислення. Діти, що володіють цим мисленням, легко помічають причинно-наслідкові зв'язки і залежності, схоплюють в думках круг предметів і явищ, об'єднаних тим або іншим зв'язком. Вони легко абстрагуються, з цікавістю вивчають математику і інші точні науки. Логічний аналіз абстракцій представляє для них такий же інтерес, як яскраві образи для дітей, що володіють художнім мисленням.

    Ці два типи мислення існують об'єктивно, вчителеві треба знати, який тип переважає у кожної дитини. Це дуже важливо для правильного педагогічного руководстварозумовою працею. Учити мислити, розвивати мислення —значить розвивати у кожної дитини обидві смислові сфери: утворюючи і логіко-аналітичну, не допускати однобічності, але в той же час умілий направляти розумовий розвиток кожного учня в русло, в найбільшій мірі відповідне його природним завдаткам.

    Мислення дітей розрізняється також темпом операцій, можна сказати швидкістю думки.

    У одних дітей думка дуже рухома. Тільки що дитина думала про те, як бджола збирає нектар з квітки, вчитель показав складну будову квітки — і думка дитини легко перемикається на інший об'єкт. Або мислення під час рішення арифметичного завдання: учень охоплює в думках все, про що мовиться в умові завдання — і про кошики, і про яблука, і про дерева в саду. У іншої дитини зовсім інше мислення, я б назвав його стійкою зосередженістю. Якщо думка зосереджена на чомусь одному — йому дуже важко перемкнутися на інше. Вдумуючись в одне, він забуває про інше. Думає про ціну кожного кілограма яблук — забуває про те, скільки кілограмів яблук в кожному кошику і скільки кошиків. Буває, вчитель помиляється, приймаючи цю особливість мислення за аномалію в розумовому розвитку. Сповільнена рухливість розумових процесів буває як у дітей, що володіють образним мисленням, так і у дітей з явно вираженим логіко-аналітичним мисленням. Не розібравшись, в чому справа, вчителі нерідко роблять абсолютно неправильні, поспішні висновки про розумовий розвиток дітей. Особливо прикрими бувають непорозуміння з дітьми, у яких розумові процеси явно сповільнені. Часто це дуже розумні, кмітливі діти, але повільність їх мислення викликає у вчителя незадоволеність; дитина нервує, думка його як би ціпеніє і він взагалі перестає що-небудь міркувати.

    Все це треба побачити, дізнатися треба до початку навчання. Вивчити особливості мислення дитини незрівнянно легше тоді, коли ще навчання не почалося. Я раджу вчителеві, якого чекає робота з I класом: протягом року проведіть двадцять — тридцять подорожей до витоків мислячи — в природу. Введіть дітей в обстановку, де є і яскраві образи, і причинно-наслідкові зв'язки між явищами, де діти захоплюються, переживають відчуття подиву перед красою і в той же час думають, аналізують.
    40. ЯК РОЗВИВАТИ МИСЛЕННЯ І РОЗУМОВІ СИЛИ ДІТЕЙ
    Як розвивати розум що вчиться, заглиблювати його інтелект — на мій погляд, це одна з найгостріших, недостатньо розроблених проблем шкільного виховання взагалі. Дати знання — це лише одна сторона розумового виховання, і її не можна розглядати без іншої сторони — формування, розвитку розумових сил. Розвиток думки і розумових сил — це розвиток образного і логіко-аналітичного елементів мислення, а також дія на рухливість розумових процесів, усунення сповільненості мислення.

    Як показав багаторічний досвід, необхідні спеціальні уроки мислення. Їх треба проводити час від часу вже в дошкільний період. З початком занять в 1 класі уроки мислення стають частиною розумового виховання. Урок мислення — це і живе, безпосереднє сприйняття образів, картин, явищ, предметів навколишнього світу, і логічний аналіз, добування знань, розумові вправи, знаходження причин і наслідків.

    Якщо ви хочете, щоб навчилися мислити ваші «тугодуми», приведіть їх до такого джерела мислення, яке відкрило б ланцюг явища, щоб слідство одного ставало причиною іншого. Охоплюючи в думках цей ланцюг, прагнучи утримати в пам'яті декілька фактів, предметів, відносин, дитина із сповільненим розумовим процесом проходить нічим не заміниму школу мислення. Річ у тому, що в ланцюзі явищ одне за іншим слідують відкриття, перед дитиною як би спалахують вогники думки, вони стимулюють рухливість розумових процесів. Запалюється вогник — і дитині хочеться знати більше, хочеться в думках проникнути в нові явища. Це хотіння, бажання і є поштовхом, прискорюючи рухливість розумових процесів.
    41. ЯК ВИХОВУВАТИ ПАМ'ЯТЬ
    Виховання пам'яті — теж одна з гострих проблем шкільної практики. Напевно, у кожного з нас опускалися руки перед дитиною з «дірявою» пам'яттю: сьогодні він запам'ятав, а завтра забув. Ради і рекомендації щодо виховання пам'яті, які я спробую дати, засновані на емпіричних даних, на досвіді.

    Чим більше знань здобуто власними зусиллями, напругою волі, чим глибше торкнулося логічного пізнання емоційну сферу учня, - тим міцніше пам'ять, тим в більшому порядку, болеее струнко укладаються нові знання в свідомості.

    Перш ніж почати запам'ятовувати, дитина повинна пройти школу мислення, про яку я говорив. Чим складніше і важче завдання, які ставляться перед пам'яттю, тим кропотливее повинне бути виховання мислення, думки, розумових здібностей. Дитині, яка бачить тільки поверхневу, для всіх очевидну, сторону предметів, речей, явищ, який не зробив жодного «відкриття», проникаючи в їх глибину, в суть, не пережив відчуття подиву перед несподіваним взаємозв'язком явищ, такій дитині важко запам'ятовуватиме.

    Я твердо переконаний, що про виховання пам'яті особливо треба піклуватися тоді, коли дитині ще не прийшов час заучувати, запам'ятовувати ні на уроках, ні удома. Дошкільні роки і навчання в початковій школі — прекрасний час для закладки фундаменту міцної пам'яті. Треба піклуватися про те, щоб важливі істини про явища і закономірності навколишнього світу були засвоєні дітьми без спеціального заучування і запам'ятовування, тобто в процесі безпосередніх спостережень.

    Кожному з нас, напевно, доводилося розводити руками перед дивними явищами: дитина в початкових класах вчилася добре, а після початкової школи — відразу ж став вчитися погано. У чому справа, чому так буває? Одна з причин — відсутність в початковій школі спеціальної роботи, метою, що має, розвиток мислення, виховання розумових сил, закладку фундаменту запам'ятовування. У початковій школі треба закласти міцний фундамент пам'яті, а їм є знання, здобуті, придбані, засвоєні дитиною в процесі безпосереднього пізнання навколишнього світу під керівництвом вчителя.
    42. ЩАДІТЬ І В ТОЙ ЖЕ ЧАС РОЗВИВАЙТЕ ПАМ'ЯТЬ ПІДЛІТКІВ, ХЛОПЦІВ І ДІВЧАТ
    Зубріння завжди шкідливе, але особливо недопустима вона в підлітковому і юнацькому віці. У ці роки зубріння породжує інфантильність — оребячивает дорослих людей, отупляє їх розумово, затримує формування здібностей і схильностей. Дітище зубріння, одне із зловісних її породжень — школяр. Це по суті перенесення в середу підлітків і хлопців тих методів і прийомів, які характерні для виховання малюків. Це приводить до інфантильності розуму у поєднанні із спробами опанувати серйозним науковим матеріалом. Це відрив знань від життєвої практики, обмеженість сфери інтелектуальної і суспільної діяльності.

    Однією з головних причин цього великого зла є те, що підлітки, хлопці і дівчата таким же способом набувають знань, як і малюки: заучують по порції матеріал підручника з тим, щоб потім по порції ж «викласти» свої знання вчителеві і отримати відмітку. Гіпертрофія довільного запам'ятовування попросту робить дурним людину.

    Вигнати з школи школяра — одне з дуже важливих виховних завдань. Але як це зробити, якщо значна частина матеріалів середніх і старших класів вимагає саме довільного запам'ятовування — сядь і вивчи, інакше не знатимеш, не мудруватимеш тут особливо нічого.

    А зробити це можна єдиним шляхом: встановити розумне співвідношення довільного і мимовільного запам'ятовування. Якщо кількість матеріалу, який треба запам'ятати учневі VIII класу, позначити через х, то в цей же час учень повинен осмислити, продумати у декілька разів більше матеріалу — Зх. При цьому між матеріалом, який заучується, запам'ятовується навмисно, і матеріалом, який тільки осмислюється без спеціальної установки на запам'ятовування, повинен бути певний зв'язок — необов'язково пряма, безпосередня, але бажано, щоб що був зв'язок проблемна. Наприклад, по анатомії і фізіології вивчається нервова система людини. У цьому розділі багато абсолютно нового, майже все треба запам'ятати. Для того, щоб учення не перетворилося на зубріння, порадьте учням прочитати цікаві книги про людину — про всі системи людського організму, про нервову систему, про дослідження видатних учених. Багато що з того, що учні читатимуть без спеціальної установки на запам'ятовування, запам'ятається, але це абсолютно інше запам'ятовування — мимовільне, воно якісно відрізняється від навмисного запам'ятовування, заучування матеріалу підручника. Це запам'ятовування ґрунтується на живому інтересі, на мисленні, на захопленні — тут велику роль грає емоційний елемент пізнання. Мимовільне запам'ятовування — читання цікавих книг — сприяє тому, що у людини прокидається життя думки. Чим активніше життя думки, тим більше розвивається здатність довільної пам'яті зберігати і відтворювати значний об'єм матеріалу. Якщо чоловік осмислює матеріал у декілька разів більший, ніж треба завчити по підручнику, запам'ятовування матеріалу по підручнику (заучування) перестає бути зубрінням. Воно стає осмисленим читанням, розумовим аналізом. Багаторічний досвід переконав мене в тому, що якщо навмисне, довільне запам'ятовування засноване на мимовільному запам'ятовуванні, на читанні, думань, в процесі роботи над підручником у підлітка з'являється багато питань. Чим більше він знає, тим більше у нього незрозумілого, і чим більше незрозумілого, тим легше вивчати уроки по підручнику.

    Встановлення розумного співвідношення між мимовільним і довільним запам'ятовуванням залежить перш за все від вчителя. Вам, викладачеві основ науки, треба бути не просто передавачем знань. Треба бути володарем дум юнацтва. Вже у вашій розповіді, у викладі нового матеріалу повинна бути іскра, що запалює порох допитливості, допитливості, жадання знань. З уроку вашого підліток повинен піти з твердим наміром прочитати книгу, про яку ви згадали побіжно. Він повинен мріяти про цю книгу, знайти її в що б те не стало.

    Розвиток пам'яті підлітків, хлопців і дівчат залежить, таким чином, від загальної інтелектуальної культури учбово-виховного процесу в середніх і старших класах.
    43. ВИХОВУЙТЕ У ДІТЕЙ ЛЮБОВ ДО МАЛЮВАННЯ
    Пряме відношення до розвитку розумових сил що вчаться має питання про те, який поставлено малювання в початковій школі, яке місце відводить йому вчитель в учбово-виховному процесі. Виховуючи дітей в початковій школі, я побачив в малюванні один із засобів, що розвивають творче мислення, уяву. Я твердо переконаний, що дитячий малюнок є необхідною сходинкою на шляху до логічного пізнання, не говорячи вже про те, що малювання допомагає розвивати естетичне бачення миру.

    Спочатку я учив дітей малювати з натури. Ми малював дерева, квіти, річку, тварин, комах, птахів. Який би простій не була композиція малюнка, в нім завжди відбивалися індивідуальні риси сприйняття, мислення, естетичної оцінки. Одного разу ми малювали конюшинове поле. Одні діти прагнули охопити всю квітучу ниву, хмари, синє небо, що співають жайворонки. У інших дітей я побачив квітучу стеблинку конюшини з бджолою, що опустилася на пелюстки. А у однієї дівчинки .через важ лист — крильця джмеля, маленька пелюстка квітучої конюшини і сонце...

    Декілька подорожей до першоджерела думки ми проводили спеціально для того, щоб сприйняття навколишнього світу було пронизане яскравими естетичними відчуттями. Ми малювали Уранішню і Вечірню зорю у ставка, нічне багаття на пасовищі в лугу, відліт птахів в теплі краї; весняна повінь. Я прийшов до радісного висновку: зображення того, що хвилює, захоплює, вражає, - це своєрідна естетична оцінка навколишнього світу. Коли дитина малює те, що утілює красу, переживання краси як би проситься в слово, будить образне мислення.

    Поступово, крок за кроком я щепив дітям елементарні уміння по техніці малюнка; діти навчилися передавати світло і тінь, перспективу. Вже в I класі велике місце в дитячому малюванні зайняло творчість. Діти складали розповіді в малюнках, малювали казку. Малюнок став джерелом гри творчої уяви. Я переконався, що між грою уяви, що розвивається в процесі малювання, і мовою дитини є пряма, безпосередній зв'язок. Без перебільшення можна сказати, що малюнок «розв'язала мова», примусив говорити мовчазних, дуже сором'язливих хлоп'ят.

    У II, III і IV класах діти стали включати малюнок в творчі письмові роботи — твори, складені за матеріалами спостережень над явищами природи і працею. Я відмітив, що в тих випадках, коли дитина не знаходить точних, ємких слів для виразу своїй думці, він вдається до малюнка. Один хлопчик, прагнучи передати свій подив тими скарбами, які він побачив в «коморі» їжака, намалював ці скарби — яблука, картоплю, зелене листя буряка, різноколірне листя, опале з дерев.

    Я прагнув до того, щоб малювання зайняло своє місце в духовному житті дитини. Коли ми їхали по Дніпру до Києва, хлопчики і дівчатка захоплювалися красою лугів, гір, лісів, далеких курганів в степу, всю цю красу прагнули відображений, в лініях і фарбах.

    Без малювання я але представляю уроків географії, історії, літератури, природознавства. Ось я розповідаю про флору і фауну далекого континенту — Австралію. Не завжди є можливість принести на урок готові картинки, де б все було зображено. Тому багато рослин і тварин я швидко зображаю на дошці. Це не перериває нитки думки хлоп'ят і в той же час підтримує гру уяви. На уроках історії, розповідаючи, я одночасно малюю крейдою на дошці одяг людей, що жили багато років тому, знаряддя праці, зброю. Досвід переконав мене, що на уроці історії особливо в IV і V класах, дуже велику роль грає сюжетний малюнок, який народжується на дошці в процесі розповіді. Наприклад, розповідаючи про повстання Спартака, я зображаю на дошці табір повсталих на вершине гори. У малюнка, що народжується тут же, в процесі розповіді, є великі переваги перед готовою, навіть багатобарвною картиною. На уроках математики в молодших класах іноді доводиться малювати завдання — про це я вже розповідав вище.
    44. ЯК ГОТУВАТИ ДІТЕЙ ДО ШВИДКОГО ПИСЬМА
    Читання і лист — це два найнеобхідніших школяру інструменту учення і в той же час два віконця в навколишній світ. Без уміння нашвидку, швидко і свідомо читати, нашвидку, швидко, напівавтомат писати дитина залишається як би напівсліпою. Я бачу дуже важливе завдання в тому, щоб вже в третьому, а в четвертому класі вже напевно — учень писав довге слово не відриваючи пера від паперу, щоб він міг написати слово — (і навіть маленька пропозиція), відірвавши погляд від зошита. Напівавтоматизм процесу листа — виключно важлива умова письменності і взагалі свідомого засвоєння знань. Учень не повинен думати над тим, як писати ту або іншу букву, як її сполучати з іншими буквами — лише при. цій умові він зможе думати над застосуванням граматичного правила, над сенсом того, що він пише. Поступовий збіглий лист виробляє напівавтоматизм і відносно граматичних правил: дитина вже не думає, як пишеться те або інше слово, тому що він багато раз писав його.

    Все це — швидкість написання букв і слів, поступове придбання напівавтоматизму відносно орфограм, одночасне написання і осмислення — повинно йти поряд. Вироблення збіглого листа перш за все вимагає певної кількості тренувальних вправ малих м'язів руки. Багаторічний досвід переконує, що ці вправи повинні передувати листу. Я маю на увазі тонкі трудові рухи рук — і правою, і лівою. За рік до початку навчання в школі дітям треба давати такі види праці, як вирізування з картону і паперу ножиком (різцем) і ножицями, різьблення по дереву, плетіння, конструювання і виготовлення маленьких моделей з дерева. Тонкі трудові рухи виробляють необхідна відповідність і ритм руху пальців, формують їх чуйність, відчуття мініатюрного малюнка, яким по суті і є буква.

    Треба прагнути до того, щоб трудові рухи маленьких дітей були естетичною творчістю. Хай в тому виробі, який виготовляє дитина, повторюються круглі, овальні, хвилясті лінії, хай з малих років дитина звикає до тонких, плавних зусиль, що вимагають великої «чуйності інструменту».

    Досвід переконує, що якщо дитина виконала достатню кількість тонких трудових рухів, він вже значною мірою підготовлений до збіглого листа. Необхідна, звичайно, і система письмових вправ.
    45. ВЧІТЬ ДІТЕЙ ПРАЦЮВАТИ І ПРАВОЮ, І ЛІВОЮ РУКОЮ
    Історичний процес розвитку людини привів до того, що найбільш розумні трудові операції, пов'язані з думкою, несуть думку на кінчиках пальців, виконуються правою рукою. Ліва рука під час творчих трудових процесів грає допоміжну роль. Правою рукою ми тримаємо інструмент, в правій руці у нас — ручка і олівець, права рука художника створює безсмертні творіння живопиши.

    Правої руки людині достатньо для того, щоб піднятися на ті вершины інтелектуальної культури, яких він досяг. Але трудова майстерність, мистецтво праці, розумовий розвиток окремих осіб удосконалювалася б незрівнянно швидше, якби якнайтонші трудові рухи, засвоєні у всіх людей тільки правою рукою, були б і надбанням лівої руки. Йдеться тут не тільки про ще одну передумову трудового виховання. Між рукою і мозком — багато, тисячі зв'язків, що діють двосторонньо, — рука розвиває мои-, творить його мудрість; мозок розвиває руку, роблячи її розумним інструментом творчості, знаряддям і дзеркалом думки. Мій багаторічний досвід переконує, що якщо найтонші, найрозумніші трудові рухи стають надбанням не тільки правої, але і лівої руки, кількість цих зв'язків росте, від рук до мозку йде мудрий досвід, що виражає взаємодію і взаємовідношення предметів, речей, процесів, станів. Цей висновок досягнутий емпіричним шляхом, але він відображає реально існуючу закономірність: взаємодія, що зрозуміла, осмислене завдяки творчій трудовій діяльності обох рук, вносить нову якість до роботи думки: людина охоплює уявним поглядом ланцюг взаємозв'язаних явищ, бачить їх як єдине ціле.

    Протягом семи років я учив дітей (з 7- до 14-річного віку) працювати обома руками. Діти навчилися володіти двома різцями, уміли правою і лівою руками вмонтовувати вузли складних моделей, працювали лівою і правою рукою на токарному верстаті по дереву. Я бачив, як з кожним роком в діяльності цих дітей розвивається творчий елемент. Характерною особливістю творчості цих дітей було народження нових задумів, винахідливість. Майстри трудитися обома руками як би бачили незрівнянно більше в тому ж явищі, яке розглядала людина, що уміла працювати тільки правою рукою. Обробляючи матеріал інструментом, мої майстри відрізнялися великою тонкістю, ніжністю, пластичністю трудового руху. Вони були закохані в свою розумну творчу працю.
    46. ПОРАДИ ВЧИТЕЛЕВІ, ЩО ПРАЦЮЄ У ВЕЛИКІЙ ШКОЛІ
    Вчителеві школи, де колектив складається з декількох десятків педагогів, незрівнянно легше удосконалювати свою майстерність, чим в маленькій школі. У великому колективі завжди є досвідчені педагоги. Але запозичення педагогічного досвіду — дуже складна справа, творчість.

    Ви закінчили вуз, у вас — диплом вчителя, скажімо, початкових класів. Окрім вас, в школі, куди ви отримали призначення, працює шістнадцять вчителів початкових класів. Про одних з них говорять на засіданнях педагогічної ради як про кращих майстрів, інших ніде не згадують, третім час від часу указують на недоліки. Вам, новачкові на педагогічному терені, є чому повчитися майже у кожного педагога, що пропрацював в школі хоч би декілька років. Але, запозичуючи досвід, треба економити час. Важко було б дістатися до витоків майстерності, якби ви стали відвідувати уроки всіх педагогів по черзі.

    Я б радив спочатку проглянути зошити всіх колег по роботі в початкових класах. Побачите красивий, чіткий, грамотний лист переважної більшості дітей — це вже прямий орієнтир: у даному класі можна повчитися багато чому. Учнівські зошити — дзеркало всієї виховної роботи. Підіть на урок до цього вчителя. Не тільки па урок листа. Зошити — це результат всього педагогічного процесу. Лист залежить і від того, як діти читають, що і скільки вони читають.

    Зрозуміти якусь одну сторону педагогічного досвіду не можна без глибокого розуміння всього, що робить вчитель, того, як сприймають його дію діти. Вперше відвідавши урок досвідченого педагога лише для того, щоб зрозуміти, як він зумів навчити дітей добре писати, ви побачите багато такого, що, здавалося б, не пов'язано безпосередньо з об'єктом ваших спостережень. Не розгубіться в складних залежностях явищ. Спіткати досвід — це перш за все зрозуміти, що від чого залежить. Інакше ні осмислити, ні запозичувати чужий досвід неможливо. Адже запозичення самого кращого досвіду — це не механічне перенесення окремих методів і прийомів в свою роботу, а перенесення ідеї. Щоб вчитися у кращих майстрів, треба в чомусь переконатися.

    Ось ви побачили, що у вашого колеги, чиї зошити привернули вашу увагу, учні чудово читають: швидко схоплюють очима слова і частини пропозицій, читаючи думають, а звідси і яскраве емоційно-інтонаційне забарвлення читання. Ви уважно придивляєтеся до методики читання, по нічого несподіваного і нового для себе не бачите. Відвідуєте ще один урок, потім — ще і ще. Зіставляєте все з своїми уроками. Ви робите все так само, але результат далеко не той же. Шукайте, наполегливо шукайте, від чого ж залежить прекрасний результат.

    Ви розпитуєте учнів, прагнете дізнатися життя їх сім'ї, - і перед вами поступово відкривається залежність прекрасного читання що вчаться від безлічі речей: п від інтелектуального життя сім'ї, і від того, які казки слухали малюки в дитинстві, і від системи позакласного читання, і від того, як піклується вчитель про співвідношення знань і практичних умінь. Ви приходите до висновку:

    немає в педагогічній справі одного результату, який залежав би тільки від чогось одного: роби от так — і вийде обов'язково ось те-то. Кожен результат залежить від десятка, від сотні даних, іноді, здавалося б, дуже віддалених, безпосередньо не пов'язаних з предметом вивчення, спостереження, дослідження.

    Осмислення досвіду вчителя майстра допомагає вам бачити, що від чого залежить у вашій власній практиці.

    Вдосконалення педагогічної майстерності — це перш за все самоосвіта, особисті ваші зусилля, направлені на підвищення власної культури праці і в першу чергу культури мислення. Без індивідуальної думки, без допитливого погляду на власну працю немислима ніяка методична робота.

    Чим більше ви вивчаєте і спостерігаєте досвід своїх старших колег, тим більше необхідні вам самоспостереження, самоаналіз, самосовершенствование, самовиховання. На основі самоспостереження, самоаналізу у вас народжуватимуться власні педагогічні ідеї. Вивчаючи, наприклад, зв'язки тим часом, що робиться, і тим, що виходить в результаті, ви приходите до висновку: від зерна, посадженого в чудово оброблений грунтсьогодні, далеко не завжди можна чекати паростка, вже завтра. Те, що робиться сьогодні, у багатьох випадках можна оцінити лише через декілька років. Це одна з дуже важливих закономірностей педагогічної праці. Вона примушує завжди думати про перспективу.
    47. ПОРАДИ ВЧИТЕЛЕВІ ОДНОКОМПЛЕКТНОЇ ШКОЛИ
    Є і будуть ще тривалий час існувати школи з невеликою кількістю дітей — одно- і двокомплектні маленькі школи, де працюють два, а то і один вчитель.

    Якщо ви працюєте в такій школі, вам нелегко буде створити і роками підтримувати навколо себе атмосферу багатого, багатогранного духовного життя. Адже це — найголовніше, без високої культури — загальною і педагогічною — можна опуститися, перетворивши свій віддалений населений пункт на ведмедячий кут. Якщо так буває, то буває тільки але провині самого педагога. У самому глухому, далекому від центрів куточку може яскраво горіти вогник культури, думки, творчості — все це залежить тільки від вас. І всі ваші зусилля якраз і повинні бути спрямовані до того, щоб вогник цей горів все яскравіше. Від цього у вирішальній мірі залежать утворена, культура, знання ваших вихованців.

    Багато що вам треба спеціально робити для того, щоб яскравий вогник культури і думки палав не згасаючи. У віддалених населених пунктах немає великої бібліотеки, а книга — найновіша — саме тут потрібна, як повітря.

    Тому зробіть свою маленьку шкільну бібліотеку абонентом великої бібліотеки крупного культурного центру — наприклад, Державної бібліотеки СРСР ім. В. И. Ленина або Державної бібліотеки по народній освіті ім. До. Д. Ушинського. Читайте тижневик «Книжковий огляд», будь-яку необхідну книгу, що зацікавила вас, виписуйте на два-три тижні, читайте. Я знаю далекі хутори, де вчитель, що працює безвиїзно багато років, створює Народну бібліотеку, якою користуються колгоспники. Подумайте і ви про це, створіть при школі вогнище народної культури.

    У однокомплектній школі виключно важливу роль грає класне читання дітей. Разом з громадськістю вам треба поклопотатися про те, щоб в шкільній бібліотеці було все необхідне для дитячого читання. Книги, що увійшли до золотого фонду світової літератури для дітей, повинні бути в кожній самій маленькій, найвіддаленішій школі. Це зробити не так важко — потрібні тільки любов до дітей і старанність. Я упевнений, що саме у віддаленій від центрів школі можна створити умови для того, щоб головним вогнищем духовної культури школярів було читання.

    Треба поклопотатися про кінопроектор і фільмоскоп, своєчасно виписувати нові учбові кінофільми і діафільми.

    Для вас, вчителі маленької, віддаленої школи, дуже важливо тримати постійний зв'язок з хорошою школою крупного села або міста. Раджу вам два-три рази на рік здійснювати 3—4-денні поїздки до своїх колег в цю школу. Вам треба побувати на уроках, поговорити з вчителями. Потрібно побачити своїми очима той результат, до якого прагне, про яке мріє кожен думаючий, творчо працюючий вчитель. На цей результат (знання, уміння, письмові роботи школярів) вам треба орієнтуватися при оцінці успішності своїх школярів. Попросите, якщо це можливо, одного з кращих педаго-1пн — ваших колег — приїхати хоч би на два дні до вас і маленьку школу.

    Нгиюп п м початку літа відправляйтеся з своїми вихованцями і Д1Л9КуЮ екскурсію — хай вони подивляться життя міста, побувають на фабриці, заводі, в друкарні. Кожну поїздку використовуйте для збагачення шкільної бібліотеки і фільмотеки.

    А літом не сидите в школі — їдьте у великі міста. Сплануйте ці поїздки так, щоб за роки своєї роботи у віддаленій школі ви побували в Москві, Ленінграді, в інших великих культурних центрах. Час перебування в містах повинен бути дуже насыщено: треба побувати в театрі, в концертних залах, побачити майстерність кращих артистів нашої країни. І — ще раз повторюю — не забувайте про книги.

    Раджу вам також зробити декілька туристичних подорожей — побачити Урал, Сибір, Алтай, Середню Азію, Кавказ, російська Північ — Архангельська і Новгородська області. Чим більше у вас про що розповість, тим багатше ваша скарбниця методичних засобів дії на школярів.
    48. ЯКІ ПЛАНИ ПИСАТИ ВЧИТЕЛЕВІ
    Це питання буває дуже гострими —учителей іноді завантажують непотрібною писаниною. Але буває і так, що в запалі критики «бюрократичної писанини» окремі педагоги приходять до висновку: не треба писати ніяких планів.

    І те і інше неправильне. Писати треба те, що допомагає роботі.

    Для вчителя початкових класів дуже важливо скласти перспективний план, розрахований на декілька років. Що входить в такий план? Покажу це на досвіді своєї роботи.

    1. Список художніх творів, які діти повинні прочитати за роки навчання в початковій школі. Цей пункт плану стане реальністю, звичайно, тільки тоді, коли в шкільній бібліотеці будуть необхідні дитячі книги.

    2. Музичні твори, які діти прослуховуватимуть в школі (бажано, щоб в школі була музична кімната).

    3. Твори живопиши, по яких будуть проведені бесіди.

    4. Тексти — уривки з художніх творів, які треба завчити напам'ять.

    5. Орфографічний мінімум — тобто словник орфограм, написання яких в початковій школі повинне бути тверде, назавжди збережене в пам'яті

    1. Список науково-популярних книг і брошур, читання яких сприяє розширенню кругозору школярів. Особливо треба виділити книги і брошури, призначені для трудових дітей — дітей з пониженою рухливістю розумових процесів.

    2. 1   ...   4   5   6   7   8   9   10   11   ...   19


    написать администратору сайта