Главная страница

Поняття про культуру. У матенадарані музеї рукописів Вірменії зберігається величезний ста


Скачать 34.73 Mb.
НазваниеУ матенадарані музеї рукописів Вірменії зберігається величезний ста
АнкорПоняття про культуру.doc
Дата18.03.2018
Размер34.73 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файлаПоняття про культуру.doc
ТипДокументы
#16836
страница14 из 39
1   ...   10   11   12   13   14   15   16   17   ...   39
класи­чний візантійський стиль, який найбільш яскраво виявився в XI ст.

У церковній архітектурі домінуючим типом храму стає хрестово-куполь­ний. Храми продовжують прикрашати мозаїками та фресками на сюжети хри­стиянського вчення. Проте на стилістику живопису значний вплив справила народна творчість (період іконоборства не минув для мистецтва безслідно —



професіоналізм дещо занепав). Часом у монументальному живописі IX ст. помітна грубуватість виконання, непра­вильні пропорції, незграбні складки одягу й ракурси фігур.

Вплив народної творчості виявився, проте, і в нечуваному досі розквіті при­кладного мистецтва. На весь світ сла­вились візантійські різьблені зі слонової кістки вироби, вишиті тканини тощо. У майстернях імператорського двору виготовляли розкішні рукописи з міні­атюрами. Здебільшого переважала церковна література, і тому високому змісту книги мало відповідати пишне оформлення. Декоративні заставки, фі­гурні ініціали та яскраві ілюстрації, вписані в текст, — усе це становило єдине ціле. Особливо вражали книжкові мініатюри XI ст. Крихітні за розмірами, вони. відрізнялися «павутинною» тонкіс­тю малюнка. .

Небаченої витонченості й водночас мініатюрності набуває мозаїка XI—XII ст. У техніці мозаїки виконують невеличкі ікони, причому смальта, з якої 'їх наби­рали, була розміром з макове зернятко.


3.1.2. Ікона Володимирської Богоматері
Поряд з мозаїкою розвивається в Х—ХІІ ст. також іконопис фарбами. Ком­позиція будується навколо центральної за значенням фігури, зазвичай найбіль­шої, підкреслюється натхненність облич.

Найвидатніший твір цього періоду — ікона Володимирської Богоматері (XII ст.) (рис. 3.1.2). Ми не знаємо імені її автора. За легендою, Богоматір Марія була написана євангелістом Лукою («покровителем живописців») на дошці від стола, на якому Христос трапезував зі своєю матір'ю. Богоматір зображена на іконі з немовлям Христом на руках. Вона притискається щокою до щоки Христа й сумними очима дивиться вдалечінь, ніби передчуваючи майбут­ні страждання сина. Сумний, глибоко зворушливий вираз обличчя Богоматері й сьогодні справляє надзвичайне враження, Ікона глибоко людяна й емоційна.

Канонічний образ Богоматері з немовлям Христом на руках стане одним з провідних мотивів у світовому християнському мистецтві.

XI—XII ст. — час розквіту візантійського мистецтва. Але саме з цього століт­тя Візантія починає втрачати свою могутність. З XI ст. вона зазнавала ударів

західних лицарів-хрестоносців, які хотіли силоміць повернути «схизматиків» до лона Вселенської Церкви, отож — захиталася і почала втрачати свої позиції та володіння. На початку XIII ст. була захоплена й розграбована західними хресто­носцями столиця Візантії — Константинополь.

За володарювання хрестоносців у Візантійській імперії все ще багато будува­ли, проте нічого нового для візантійської традиції це століття не дало. Хрестонос­ці активно створювали власний культурний канон і візантійську школу сприй­мали вже як архаїку. Мистецьке життя столиці на певний час завмерло, зате активізувалось у провінціях, де рятувались від завойовників столичні художники (наприклад, вони сприяли розквіту сербського мистецтва),

Після відновлення імперії за Михаїла Палеолога (XIV ст.) візантійське мис­тецтво переживає новий і вже останній період підйому.

В архітектурі цього періоду зростає роль зовнішнього декору будівель: пере­важало багатство візерунчастого цегляного мурування, скульптурний декор з рослинним орнаментом, зображенням людей і тварин тощо. Живопис вима­гав більшої емоційності та свободи: вводяться розгорнені пейзажі, фігури стають подовженими, легкими, зображуються у взаємодії, іноді навіть у русі (на відмі­ну від попередніх, статичних), більш м'яким стає вираз обличчя, посилюється емоційне начало.

усі ці нові риси властиві, наприклад, мозаїкам і фрескам монастиря Хора (Кархіє-Джамі) у Константинополі. Вони написані на релігійні сюжети, але в окремі сцени вводяться чисто світські деталі. Обличчя святих одухотворені, але Їх вираз став більш м'яким, людяним, а риси — більш дрібними. Фігури вже не вишикувані в один ряд перед глядачем, а повернуті обличчям одна до одної, що створює враження більшої життєвості. У рухах фігури ніби перегукуються між собою. Більш реалістичним стає пейзаж, самостійної ваги набувають деталі (як, наприклад, поодинокі дерева).

Про колишню велич вже не могло бути й мови: послаблена війнами, Візан­тія гине в XV ст. під навалою турків. Візантійське мистецтво помирає. Але не зникає «візантійський стиль» — чимало майстрів, залишаючи Візантію, перено­сили традиції її мистецтва в інші країни: Болгарію, Сербію, Південну Італію, Венецію. Серед найбільш видатних художників, що працювали в той час за межами Візантії, можна назвати Феофана Грека, що влаштувався в православній Московії.

Візантійська музика — яскрава сторінка європейської культури. На жаль, ми знаємо про неї не так вже й багато, бо справжніх нот в той час ще не існувало.

Відомо, по-перше, що вона базувалася не лише на багатій античній тради­ції (наприклад, позначення висоти звуку грецькими буквами), а й на мелодиці юдейського богослужіння (синагогальний спів середньовіччя зберігав деякі особ­ливості співу в Єрусалимському храмі). Оскільки у візантійській літургії вико­ристовується тільки спів живим голосом, то дана традиція виступила як осно­воположна.

Однак візантійці дуже швидко набули в цій сфері самостійності, залучаючи до формування церковної музики (принаймні з VI ст.) традиції античної культу­ри співу, причому з різних регіонів елліністичного світу. У VIII ст. встановлю­ється система щотижневого чергування в церковному співі вісьмох основних
розспівів (лідійський, фракійський, фригійський, аркадський та ін.); це так зва­ний «Октоїх» (восьмиголосник). Першим описав цю систему Іван Дамаскін — автор численних церковних гімнів, якому згодом приписали авторство «Октої­ха» взагалі.

Проте конкретно про звучання візантійського співу ми можемо судити, перш за все, завдяки західній середньовічній церкві, яка запозичила візантій­ські досягнення і зафіксувала їх у винайдених тут справжніх нотах. Візантій­ський церковний спів прийшов на Захід через посередництво грецьких, пале­стинських та сирійських монахів, які у VII ст. переселялися до Італії цілими общинами, втікаючи від агресії мусульман (частина Італії тоді належала Ві-зантії),

Саме на основі принесених емігрантами мелодій виникає у XII ст. григорі­анський хорал, уповільнений, велично-суворий, що виконувався в унісон.

Інструментальну музику виконували на органі, що був від початку обов'яз­ковим атрибутом урочистих церемоній; імператор мав золотий орган; інші можно­владці заводили собі інструменти з більш скромних матеріалів. На Заході орган стане основним літургічним інструментом,

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОПЕРЕВІРКИ

1. У чому полягали переваги Візантй' перед Заходом в епоху середньоврічя і як вони реалізувалися у сфері культури?

2. Охарактеризуйте роль церкви як форманти культури у візантійському суспільстві.

3. Наведіть приклади високих досягнень візантійців у сфері науки і освіти.

4. Змалюйте політичне-правове життя Візантії та роль монархії в ньому.

5. Перелічіть особливості візантійської словесності і наведіть зразки пись­менницької творчості візантійських часів.

6. Охарактеризуйте роль сакрального канону у візантійському мистецтві. Які найдосконаліші архітектурно-митецькі твори візантійського пері­оду ви запам'ятали?

7. Що вам відомо про театр та музику Візантй?

3.2. КУЛЬТУРА ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ В СЕРЕДНІ ВІКИ

3.2.1. Історичний нарис. На відміну від східної частини Римської імперії — Візантії, західна імперія як державна система була повністю знищена в V ст. навалами варварів — так називали римляни (за грецьким зразком) нецивілізовані племена, що тільки й чекали ослаблення великої античної держави. Це були гунни, які вийшли з азійських просторів і, увібравши силу інших народів, по­трясли європейським світом, а також численні племена германського походження;

готи, лангобарди, франки, англи, сакси та ін. Розпочалася епоха великого

переселення народів, і Західному Римові судилося стати п жертвою. Варвари зруйнували численні римські міста та пам'ятники культури. Характерно, що назва одного з цих племен — вандали — стала синонімом тупої ненависті до культури взагалі.

Коли Західна Римська імперія перестала існувати, на її території виникли нові, національні держави, в яких запанував варварський елемент. Саме цього періоду — від V до Х ст. — й стосується визначення «темні віки». На певний час культура Заходу дійсно занепала. Достатньо сказати, іцо на престолі рим­ських пап в ту пору бували Й малі діти, й фаворити відомих куртизанок, і всілякі пройдисвіти. Нескінченні війни, занепад права й моралі, хиткість християн­ських цінностей в новому суспільстві різко відрізняють Рим від тодішнього Кон­стантинополя, що дедалі підносився.

Рим античний ставав потроху в очах жителів Заходу ідеальним, високим минулим, до якого слід було дорівнятись.

Наприкінці VIII—в середині IX ст. виникає Каролінгська імперія, перша наднаціональна імперія середньовіччя. Цій імперії Карла Великого, видатного представника династії франкських королів — Каролінгів, належала територія майже всієї тодішньої християнської Західної Європи. Характерна, однак, постать самого Карла, який все життя безрезультатно прагнув навчитися читати й писа­ти. Проте він дуже цінував вченість та культуру й запровадив у своїй державі міині традиції культурного будівництва.

Імперія Карла Великого проіснувала недовго. Вона стала слабшати та розпа­датися іце за життя Її творця внаслідок розбрату, міжусобиць та набігів інших племен. Але для нас становить особливий інтерес явище так званого «каролінг-ського відродження».

В епоху панування династії Каролінгів розгортається будівництво храмів та палаців, причому нерідко використовуються залишки старих античних споруд. Нові будівлі прикрашались розписами та мозаїкою. Розвивається книжність, зростає рівень побутової культури. Відоме ім'я абата й письменника АлкуЇна, якого Карл зробив своєю правою рукою у всьому, що стосувалося запровад­ження культури.

Більшість каролінгських культурних пам'яток загинула. Про культурну твор­чість тієї пори розповідають здебільшого книги з ілюстраціями-мініатюрами, написані прекрасним круглим письмом (каролінгський мінускул). Каролінгські мініатюри створювали за римськими чи візантійськими зразками. Ілюстрації виконували фарбами і золотом. Ілюструвалися переважно книги релігійного змісту -*- найчастіше Євангеліє та Псалтир.

3.2.2. Согуально-політичне життя, та право в Західній Європі. Антич­ний світ ґрунтувався на рабовласництві, оскільки основну працю виконували раби. Але рабовласництво не могло вже забезпечити достатній рівень виробниц­тва та політичної стабільності середньовічного суспільства.

Окрім цього, з поширенням християнської моралі володіння людьми як тваринами стало сприйматися як дикість. Нові європейці, більшою частиною — вчорашні варвари, які нещодавно самі легко могли перетворитися на рабів, ставилися до рабства негативно. 1

9*

На зміну рабству прийшло кріпосне право: селяни зобов'язані були відтепер працювати на сеньйора-феодала, їх вже неможливо було безкарно вбити: і фе­одал, і кріпаки були християнами, рівноправними перед Богом.

Для порівняння: у середньовічній Японії, яка відкинула християнство й обрала, синтоістську та буддійську релігії, було видано указ імператора, за яким кожен самурай мав право зарубати на дорозі будь-якого зустрічного се­лянина, аби спробувати гостроту меча.

Але селяни мали віддавати значну частину продуктів своєї праці феодалам, за іцо ті захищали їх від навал інших феодалів, керували їхнім життям, вершили в своїх володіннях правосуддя. Загублене серед лісів та бездоріжжя, село безсило тулилося до феодального замку, не розраховуючи на королівську або яку іншу владу й заступництво. Кріпосне право було більш гуманним, ніж рабство, але все ж таки по-варварському жорстоким.

У селі панувало натуральне господарство: все — їжа, пряжа, одяг, прикраси — робилося власними руками. Через відсутність грошей товарообіг здійснювався переважно через натуральний обмін, скажімо, діжечка олії обмінювалася на пару саморобного дерев'яного взуття. Середньовічна кухня знала одну лише приправу — сіль. Але для селянина це була розкіш — буквально на вагу золота.

Бувало, селяни повставали проти феодала-гнобителя та вбивали його. Спала­хували справжні селянські війни, як, наприклад, Жакерія у Франції («жаками» у феодальному середовищі презирливо називали селян).

Проте у середні віки починають укріплюватися і зростати міста, формується міська культура нового типу, хоча міста й зберігали традиційний зв'язок із землею.

Сільське життя було суцільним поневоленням людини: не лише кріпосни­ком-феодалом, а й безконечними польовими роботами. Місто ж створювало можливості для розкріпачення людського «я». Воно було осередком адміністра­тивної влади та вищих церковників, політика робилася в містах. Тут формували­ся в зародку капіталістичні відносини, зростала підприємницька ініціатива та накопичувалися багатства. Інтелектуальну поживу й тілесне здоров'я забезпечу­вали не фольклор та знахарство, а справжні наука та освіта. Місто продукувало нові ідеї, у ньому цінувалися умільці та таланти, розвивалися ремесла та мистец­тва, тобто у місті народжувалася повага до людської особистості.

Щоправда, в місті зріли й нові, ще не знані досі соціальні конфлікти, на зразок повстань у кількох італійських містах проти своїх працедавців. Але зага­лом життя у місті було більш людяним, а відносини між людьми — більш ввіч­ливими, ніж у селі з його непорушною ієрархією «кріпак—феодал». Недарма казали, що «повітря міста робить вільними»: кріпак, що втік від феодала та прожив в місті один рік та один день, вважався назавжди вільним.

Місто прагнуло звільнитися від традиційної опіки феодала, який, незважаю­чи на зростання й розвиток міста, прагнув керувати ним як будь-яким іншим селищем. Воно тяжіло до того, аби завоювати право вважатися незалежною від будь-кого комуною (від лат. соттшш спільнота). Розвиток міст і міського самоврядування неухильно зростав. У XIII с. в Німеччині поширюється Магдебур­зьке право (від назви м. Магдебург, де воно було запроваджено); міста, яким надавався такий статус, частково звільнялися від опіки центральної адміністрації та влади феодала. Однак міська автономія була ще дуже обмеженою.

У сфері міжнародних стосунків на зміну Римській імперії з її централізова­ною політикою та космополітичною (елліністичною) культурою прийшли мо­лоді національні спільноти. Італія, Франція, Англія, Іспанія та інші держави мали відтепер власні інтереси, в тому числі й культурні. Мовою міжнародного спілкування залишалася латина, як мова церкви, книжності, дипломатії. Але західні європейці водночас все енергійніше користуються живими національни­ми мовами — й не лише в побуті, айв літературі, науці та інших сферах культури.

Нові держави з власними столицями — Парижем, Аахеном, Лондоном та ін. — прагнуть перевершити колишню метрополію, в якій аж до початку другого тисячоліття нашої ери панував занепад. Та, за стереотипами тодішньої політичної культури, майже всюди формуються національні монархії — за ти­пом імператорського правління в пізньому Римі. І кожний монарх (король, імператор, князь та ін.) прагне нічим не поступатися у величі античним цезарям. Молоді держави постійно вели між собою війни, прагнучи нових територій та багатства.

Особливо активними були в цьому відношенні від часів Карла Великого германці, їхні монархи прагнули відтворити в Європі єдину імперію, але вже під власним керівництвом («священна Римська імперія германської нації»). Але сама Німеччина внаслідок напруженої боротьби за домінацію у Європі врешті роздрібнюється на численні князівства, герцогства та ін.

Карл Великий, прагнучи відновити світову імперію, природно коронувався в Римі. Він свідомо відроджував при своєму дворі деякі римські звичаї. Націо­нальні монархії формувалися паралельно з відтворенням священної Римської імперії, аж поки у XVI ст. останній її імператор Карл IX, знесилений визволеною боро­тьбою північних держав, не задовольнився самою лише роллю короля Іспанії.

Монархи в кожній з національних держав у своїй боротьбі проти сваволі феодалів спиралися на народ і духовенство, які були зацікавлені в соціальному мирі. Але абсолютизм виглядав достатньо небезпечним не тільки в очах аристо­кратії, яку королі хотіли бачити в якості покірних васалів. Королі обкладали важкими податками міста, прагнули обмежити вплив церкви.

Для гармонізації соціальних інтересів західноєвропейці відновлюють ідею Римського сенату: у XIII ст. виникає англійський парламент (рис. 3.2.1), у XIV ст. — французький.

Характерна історія виникнення англійського парламенту. Король Іоан Без­земельний пішов війною на своїх лицарів; розбивши його, вони змусили свого сюзерена підписати «Велику хартію вольностей», що засвідчила обмеженість влади короля. В англійському парламенті закони приймають відтоді лицарі, городяни й навіть селяни (вільні). Король не може видати закон без парламен­ту, хоча може заборонити його. Королі у Великобританії відтоді «царюють, але не правлять». Колоритна деталь: навіть на новий мереживний комірець королі колись мусили просити кошти у парламенту.

.



3.2.1. Засідання двох палат англійського парламенту

Біблійне розуміння необхідності «жити за законом» поєднується з рим­ською ідеєю законності, пам'яттю про римське право.

Правову ідею було сформульовано устами Церкви, яка, хоча й тяжіла до теократичної моделі (політичної влади свяшенства), не могла порушити ідею розділення Граду Небесного та Граду Земного, але не могла й пасивно спостері­гати беззаконня світської влади. Особливо значним виявився вклад у юридичну думку середньовічного Заходу богослова Томи Аквінанта. Тома розрізнив
1   ...   10   11   12   13   14   15   16   17   ...   39


написать администратору сайта