Главная страница
Навигация по странице:

  • Ситуаційні задачі

  • Домашнє завдання

  • Практичне заняття 13 ЛАБОРАТОРНА ДІАГНОСТИКА ХВОРОБ, СПРИЧИНЕНИХ ПАТОГЕННИМИ СПІРОХЕТАМИ

  • Хід заняття

  • Практикум Люта. В. Л. Люта о. В. Кононов в а. Люта о. В. Кононов


    Скачать 1.23 Mb.
    НазваниеВ. Л. Люта о. В. Кононов в а. Люта о. В. Кононов
    Дата06.09.2018
    Размер1.23 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаПрактикум Люта.doc
    ТипДокументы
    #49945
    страница11 из 14
    1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   14

    6. Анаеробні мікроорганізми, що спричинюють харчові токси-
    коінфекції:

    а) В. fragilis;

    б) С. tetani;

    в) С. difficile;

    г) С. perfringens.

    7. Зараження тварин екстрактом з ураженої тканини, зміша-
    ним із відповідною сироваткою:

    а) біопроба;

    б) реакція нейтралізації.

    8. Правець виникає у разі проникнення збудника в організм:

    а) ентерально;

    б) інтраназально;

    в) парентерально.

    9. Вісім сероваріантів збудника ботулізму продукують:

    а) один тип екзотоксину;

    б) вісім типів екзотоксину.

    Ситуаційні задачі

    1. Під час мікроскопії мазка з мигдаликів на ангіну виявле­ні грамнегативні спірально звивисті мікроорганізми і грамне-гативні диплобактерії із загостреними кінцями. До яких родів орієнтовно можна віднести ці мікроорганізми?

    2. Для виявлення екзотоксину в крові хворого провели ре­акцію нейтралізації па білих мишах. Для цього до сироватки крові хворого додали суміш антиботулінічних сироваток і вве­ли тваринам. Після проведення досліду всі тварини загинули. Який висновок слід зробити з цього досліду?

    3. Для профілактики правця проводять планову активну імунізацію населення. Який нормативний документ регламен­тує її проведення? Які препарати для цього використовують?

    4. Правець, ботулізм — це інфекції, при яких розвивається токсинемія. Яке лікування слід проводити нри цих інфекціях: серотерапію чи антибіотикотерапію? Чи серотерапію разом із антибіотикотерапією? Чому?

    5. Патологічний матеріал, в якому виявлено збудника прав­ця, простерилізували в автоклаві при 2 атм протягом 2 год. Чи достатньо цих умов для знезараясення спор?

    Домашнє завдання

    Підготуйтеся до практичного заняття 13.
    Рекомендації щодо самопідготовки до практичного заняття 13

    1. Ознайомтеся з темою і метою практичного заняття, запи­шіть у щоденнику тему і план заняття.

    2. Вивчіть теоретичний матеріал (див. підручник, с. 326— 341; практикум, с. 146—156).

    Практичне заняття 13

    ЛАБОРАТОРНА ДІАГНОСТИКА ХВОРОБ, СПРИЧИНЕНИХ ПАТОГЕННИМИ СПІРОХЕТАМИ

    Мста заняття:

    • знати особливості взяття патологічного матеріалу для до-сліджсння та його транспортування до бактеріологічної лабораторії;

    • уміти відбирати патологічний матеріал для дослі­дження;

    • уміти оформляти супровідну документацію;

    • знати методи мікробіологічної діагностики хвороб, спри­чинених патогенними спірохетами;

    • знати препарати для специфічного лікування та профі­лактики хвороб, спричинених патогенними спірохета­ми.

    Оснащення: мазки-преиарати (за можливості), таблиці, фотознімки клінічних проявів хвороби; мікроскоп, імерсійне масло, кардіоліпіновий антиген, препарати для специфічної профілактики і лікування хвороб, спричинених патогенними спірохетами.

    План

    1. Вивчення морфологічних і тинкторіальних властивостей треионем, борелій, лептоспір.

    2. Ознайомлення з особливостями взяття патологічного ма­теріалу; вивчення методів мікробіологічної діагностики сифілісу; ознайомлення з методикою проведення реакції Вассермана.

    3. Ознайомлення з методами мікробіологічної діагностики бореліозів.

    4. Вивчення методів мікробіологічної діагностики лепто­спірозу.

    5. Вивчепня препаратів, які використовують для специфіч­ної профілактики і лікування хвороб, спричинених пато­генними спірохетами.

    Хід заняття

    1. Вивчення морфологічних і тинкторіальних властивостей трепонем, борелій, лентоснір

    Завдання 1. Вивчіть морфологічні і тинкторіальні влас­тивості трепонем, борелій та лептоспір.

    Вивчаючи морфологію спірохет у препараті чи за таблиця­ми, зверніть увагу на спільні риси в будові їх клітин, що дало змогу виділити ці мікроорганізми в самостійний порядок Брі-госіїаеіаіез, а також на відмінності, за якими молена відрізнити між собою тренонеми, борелії та лептоспіри.
    2. Ознайомлення з особливостями взяття патологічного матеріалу; вивчення методів мікробіологічної діагностики сифілісу; ознайомлення з методикою проведення реакції

    Вассермана

    Завдання 2. Ознайомтеся з методикою взяття патоло­гічного матеріалу; вивчіть методи мікробіологічної діа­гностики сифілісу; ознайомтеся з методикою проведення реакції Вассермана.

    Дослідження проводять до початку лікування. Відбір мате­ріалу проводять на тонке предметне скло (завтовшки не біль­ше 1,2 мм). На скло наносять 1 краплю ізотонічного розчину натрію хлориду (роблять 2—3 препарати). Відбір матеріалу проводять в асептичних умовах із дотриманням техніки без­пеки. Сифілітичні ураження (розеола, ерозії, виразка, папули) очищують тампоном, змоченим ізотонічним розчином натрію хлориду, потім протирають сухим тампоном. Платиновою бак­теріологічною петлею подразнюють дослідмсуване вогнище до появи тканинної рідини.

    Мікроскопічний метод. Рідину відбирають бактеріоло­гічною петлею і вносять у краплю ізотонічного розчину на предметному склі, накривають покривним склом, яке щільно притискують до предметного. Так отримують препарат "роз­давлена крапля". Мікроскопію проводять негайно у темному полі (не можна затримуватися, оскільки підсихання препара­ту може призвести до втрати збудником сифілісу характерної рухливості).

    Бліда треионема в темному полі зору має вигляд тендітної сріблястої з рівномірними завитками спіралі з характерними видами рухливості (згинальний, поступальний, обертальний, хвилеподібний, судомний), що відрізняє її від сапрофітних тре-нопсм (Т. dcntinum, Т. buccalis, Т. pcrfringens). За зовнішнім виглядом і типом рухливості роблять висновок про виявлення блідої трепонеми.

    Серологічний метод. Для діагностики сифілісу використовують PIT, МРІЇ (мікрореакцію преципітації), ІФЛ, РЗК, РІФ. "

    PIT ґрунтується на феномені втрати рухливості блідими тре-понсмами за наявності сироватки крові хворого і комплемен­ту в анаеробних умовах. Для постановки PIT використовують трепонеми, вирощені в яєчках кроликів. Кров у хворого беруть натще із ліктьової вени, відділяють сироватку й інактивують її (прогрівають за 56 "С протягом ЗО хв, при цьому руйнується комплемент, а імуноглобулінова фракція крові, тобто антитіла, стабілізується). Перед проведенням серологічного дослідження вживання лікарських препаратів відміняють за 3—4 тиж.

    У пробірку вносять 1,7 см;| зависі тканинних трепонем, до­бавляють 0,2 см:*сироватки крові, що досліджується, і 0,1 см3 свіжого комплементу (сироватки крові морської свинки). Па­ралельно ставлять контрольні реакції. Під мікроскопом у пре­паратах "роздавлена крапля" враховують кількість рухливих трепонем у краплі з контрольної пробірки та краплі з дослідної пробірки.

    Результати реакції вважають позитивним, якщо відсоток іммобілізації перевищує 50.

    МРП з кардіоліпіновим антигеном використовують для про­філактичного масового обстеження на сифіліс і для діагности­ки. Використовують два варіанти мікрореакції: якісний і кіль­кісний.

    Якісний варіант частіте застосовують під час профілактич­ного обстеження.

    Для отримапня плазми у пацієнта беруть кров із пальця капіляром апарата Панченкова, змоченим 5 % розчином на­трію цитрату (для запобігання згортанню крові), і вносять її у пробірку Вассермана, в якій міститься декілька крапель роз­чину натрію цитрату. Кров відстоюють або центрифугують для отримання плазми. Паралельно ставлять реакції з плаз­мою і сироваткою крові хворого. Для отримання сироватки кров беруть із вени, отримують сироватку та інактивують її. Паралельно ставлять контрольну реакцію з позитивною сиро­ваткою.

    Мікрореакцію ставлять у лунках полістиролової планше­ти. У лунки вносять по 3 краплі плазми або сироватки крові, що досліджується, додають по 1 краплі емульсії кардіоліпіио-вого антигену і струшують протягом 5 хв. Потім до кожної лун­ки додають по 3 краплі ізотонічного розчину натрію хлориду, змішують інгредієнти погойдуванням пластин і залишають за кімнатної температури на 5 хв (оптимальною є температура 23—28 °С). Результати враховують після появи пластівців у контрольній позитивній сироватці крові, але не пізніше ніж через 7—10 хв після змішування всіх інгредієнтів. У лунках з плазмою і сироваткою крові осідають різні за розміром плас­тівці. Появу великих пластівців розцінюють як позитивний результат (++++, +++), середньої величини і дрібних — як слабопозитивний (++, +).

    Кількісний варіант мікрореакції дає змогу, не подовжуючи часу (15—ЗО хв), об'єктивніше оцінити стан пацієнтів (визна­чити кількість антитіл) і використати його як критерій оцінки в динаміці лікування хворих на сифіліс. Для цього сироватку або плазму крові пацієнта розводять у співвідношеннях від 1:2 до 1:64. Врахування результатів проводять за тим самим прин­ципом. Титром сироватки або плазми вважається розведення, в якому результат має оцінку "++".

    РЗК (реакція Вассермана, РВ, або И\У). У пацієнта з підо­зрою на сифіліс РВ ставлять паралельно з мікрореакцією преци­пітації. Для поставки реакції використовують такі інгредієнти: сироватку крові хворого, антиген трепонемний ультраозвуче-ний, антиген кардіоліпіновий, ізотонічний розчин натрію хло­риду, комплемент, гемолітична система (суміш гемолітичної сироватки й еритроцитів барана).

    Взяття крові проводять натще або не раніше ніж через 6 год після споживання їжі. Не можна брати кров у хворих з підвищеною температурою тіла, після недавно перенесеної інфекційної хвороби, у жінок — під час менструації, у вагітних — в останні 10 днів, у породіль — у перші 10 днів після пологів, у немовлят — у перші 10 днів життя, у разі вживання спиртних напоїв — раніше ніж через 24 год.

    Кров відбирають з ліктьової вени у кількості 8—10 см3 у суху стерильну пробірку, у немовлят кров відбирають із п'ятки. До лабораторії вона мас бути доставлена не пізніше ніж через 24 год за умови зберігання її у холодильнику за Л°С. Відстояпу сироват­ку переносять в іншу стерильну пробірку й інактивують. Інак-тивовані сироватки можуть зберігатися у морозильній камері холодильника протягом 5—6 діб, активні сироватки — ЗО діб (повторне розморожування і заморожування не допускається).

    РВ ставлять з двома аптигенами: ультраозвученим трепо-немним і кардіоліпіновим.

    Завдання 3. Ознайомтеся з методикою проведення реак­ції Вассермана.

    Методика проведення реакції Вассермана:

    • у штатив ставлять 3 пробірки Вассермана;

    • маркують пробірки: на першій зазначають номер аналізу і цифру 1, на другій — 2, на третій — 3 (контроль);

    • в усі пробірки вносять по 0,25 см3 досліджуваної сироватки;

    • у першу пробірку додають 0,25 см3 антигену трепонемно-го, у другу — 0,25 см3антигену кардіоліпінового, у третю — 0,25 см3 ізотонічного розчину натрію хлориду;

    • пробірки струшують, витримують їх 10 хв за кімнатної температури;

    • в усі пробірки додають по 0,25 см3комплементу;

    • пробірки струшують і ставлять у термостат при 37 С на 45—60 хв;

    • в усі пробірки додають по 0,5 см3 гемолітичної системи;

    • пробірки струшують, ставлять їх у термостат на 45—60 хв за 37 °С (до настання гемолізу у контрольній пробірці).

    Облік результатів реакції: еритроцити осіли на дно, рідина безбарвна або злегка рожева — реакція позитивна: осад незна­чний або осаду немає, рідина інтенсивно забарвлена — реакція негативна.

    3. Ознайомлення з методами мікробіологічної діагностики борсліозів

    Завдання 4. Ознайомтеся з методами мікробіологічної діагностики поворотного тифу.

    Для діагностики поворотного тифу найбільш доступними методами є мікроскопічний і біологічний.

    Мікроскопічний метод. Мікроскопії підлягають кров хво­рого, гемолімфа ектопаразитів (вошей, кліщів), секційний ма­теріал. Кров у хворого відбирають на початку періоду підви­щення температури тіла і виготовляють декілька препаратів: мазок, товсту краплю і висячу краплю. Товсту краплю не фік­сують. На висушену на повітрі товсту краплю наносять 0,5 сма розведеного барвника Гімзи (1 крапля барвника + 1 крапля дистильованої води). Через декілька хвилин настає гемоліз під дією дистильованої води, цю порцію барвника змивають і наносять нову. Фарбування проводять 20—30 хв. Барвник зливають і дуже обережно (крапля не фіксована!) промивають водою. Підчас мікроскопії виявляють лейкоцити і борелії, які мають синьо-фіолетовий колір, містять 4—12 нерівномірних завитків.

    Для диференціальної діагностики епідемічного й ендеміч­ного поворотного тифу кров для мікроскопії беруть у період ре­місії. При ендемічному поворотному тифі в період ремісії вияв­ляється помірна або слабка сиірохетемія, при епідемічному — в період ремісії спірохети не виявляються.

    Біологічний метод також використовують для диферен­ціації епідемічного й ендемічного поворотного тифу. Після за­раження морських свинок, білих мишей патологічним мате­ріалом, що містить збудників ендемічного поворотного тифу, інфекція розвивається через 5—6 діб, збудник легко виявля­ється в крові і мазках-відбитках заражених тварин.

    У разі зараження тварин патологічним матеріалом, що міс­тить збудника епідемічного поворотного тифу, інфекція не роз­вивається, оскільки тварини нечутливі до борелій Обермейєра.

    4. Вивченші методів мікробіологічної діагностики лептоспірозу

    Завдання 5. Вивчіть методи мікробіологічної діагности­ки лептоспірозу.

    Для діагностики лептоспірозу використовують мікроскопіч­ний, культуральний (бактеріологічний), біологічний та сероло­гічний методи. Дослідження проводять у лабораторії особливо небезпечних інфекцій або у бактеріологічних лабораторіях, що мають дозвіл на право роботи з патогенними мікроорганізмами III—IV груп небезпечності.

    Мікроскопічні, культуральні та біологічні лослілжсння проводять паралельно. Метою дослідження є виявлення лентоспір і проведення диференціації патогенного виду L. in­terrogans від сапрофітного — L. biflexa. Крім цього, визначають сероваріант патогенних лептоспір.

    Мікроскопічний метод. Для мікроскопії використовують кров від початку і до 5-ї доби захворювання, сечу — з 10-ї до 40-ї доби, спинномозкову рідину досліджують у разі появи менінгеальних симптомів з 10-ї до 16-ї доби хвороби, із секційного матеріалу відбирають тканинну рідину з уражених органів (печінки, нирок) піпеткою з глибини 2—5 мм.

    Виявити лситоспіри у крові важко, тому із однієї проби кро­ві готують 10—15 препаратів. Оскільки лептоспіри дуже пога­но сприймають барвники, бактеріоскопічне дослідження про­водять з живими збудниками в темному полі зору у препараті "роздавлена крапля".

    Бактеріологічний метод. Кров, сечу, спинномозкову рідину засівають у пробірки з поживним середовищем. Інкубацію проводять за 28 С. Лептоспіри не змінюють вигляд поживного середовища (середовище залишається прозорим). Ріст лептоспір виявляють під час мікроскопії препаратів "роздавлена крапля". Посіви контролюють протягом 3 міс, ріст — кожні 5—6 діб.

    Ідентифікацію виділених лептоспір проводять у РА з типовими сироватками.

    Біологічний метод. Зараження хом'ячків або морських свинок проводять внутріїпньоочеревинно. За тваринами спо­стерігають протягом 15 діб, кожного дня їм вимірюють тем­пературу тіла і зважують. У разі позитивного результату на 4—6-у добу маса тіла тварин знижується, починається сльозо­теча, підвищується температура тіла до 39—40 °С. Тварини ги­нуть на 9—10-й день при явищах загальної жовтяниці. Під час розтину загиблих тварин виявляють геморагії (крововиливи) в органах і тканинах.

    Проводять мікроскопічно і бактеріологічне дослідження кіркового шару нирок, а також серологічне дослідження крові. Виділення лептоспір із крові й органів, захворювання тварин або виявлений специфічних антитіл свідчить про наявність збудника у досліджуваному матеріалі.

    Серологічний метод використовують з 5—7-ої доби хворо­би. Максимальний титр антитіл виявляють на 14—20-у добу. Для серологічної діагностики найбільш широко застосовують реакцію мікроаглютинації(РМЛ). Залежно від імунного стату­су антитіла зберігаються у сироватці крові перехворілих від де­кількох місяців до 10 років і більше. РМА ставлять у розведенні сироватки від 1:10 до 1:1600 і вище. Як антиген використову­ють 4—10-добову культуру лентоспір. Результати враховують через 1 год. У разі позитивної специфічної реакції спостеріга­ють аглютинацію і лізис спірохет.

    Перспективним і високочутливпим методом для виявлення антитіл є ІФА.

    Для виявлення лентоспір у довкіллі проводять дослідження матеріалу з відловлених гризунів і води відкритих водойм. У відловлених гризунів досліджують кров, сечу і кірковий шар нирок мікроскопічним, бактеріологічним та біологічним методами.

    Для дослідження води використовують біологічний метод. Для цього досліджувану воду внутрішньоочеревинно вводять двом золотистим хом'ячкам (10,0 і 1,0 см3) або у досліджуваній воді, підігрітій до ЗО °С, морську свинку купають протягом 2 год. При цьому у морської свинки вибривають і скарифікують ділян­ку шкіри. За наявності лептоспір у воді вони легко проникають через травмовану шкіру і спричинюють захворювання тварини через 5—11 діб після зараження. Нагляд за тваринами проводять протягом 1—2 міс. У разі підвищення температури тіла у тварин беруть кров із серця і висівають на поживні середовища. Після загибелі тварин роблять посіви крові, печінки, кіркового шару нирок на поживні середовища і визначають наявність антитіл у сироватці крові. Виявлення лептоспір із органів заражених тва­рин і протилептоспірозних антитіл у сироватці їх крові свідчить про наявність лептоспір у воді, яка досліджувалась.
    5. Вивчення препаратів, які використовують для специфічної профілактики і лікування хвороб, спричинених патогенними

    спірохетами.

    Завдання 6. Вивчіть препарати, які використовують для специфічної профілактики і лікування хвороб, спричинених патогенними спірохетами.
    1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   14


    написать администратору сайта