Практикум Люта. В. Л. Люта о. В. Кононов в а. Люта о. В. Кононов
Скачать 1.23 Mb.
|
Контрольні запитання
Тести 1. Атенуйовані вакцини містять: а) живі мікроби; б) убиті мікроби; в) анатоксин; г) убиті мікроби й анатоксин. 2. Не підлягають використанню вакцини: а) які не відповідають за фізичними властивостями; б) що мають нечітке маркування на ампулі; в) сорбовані вакцини, які були заморожені; г) всі відповіді правильні. 3. Гетерологічні імуноглобуліпи виготовляють із сироватки крові: а) імунізованих донорів; б) перехворілих людей; в) гіперімунізованих тварин; г) всі відповіді правильні. 4. Чи можна використовувати вакцину після закінчення тер- міну придатності: а) так, якщо вона пройшла перереєстрацію в НДІ з конт- ролю і стандартизації біологічних препаратів; б) так, якщо правильно зберігалась; в) ні, вакцини не підлягають переконтролю; г) так, якщо не змінилися її фізичні властивості. 5. Метод Безредки дає змогу: а) виявити чутливість макроорганізму до препарату; б) провести десенсибілізацію організму; в) провести гіпосенсибілізацію організму; г) всі відповіді правильні. Ситуаційні задачі
Домашнє завдання Підготуйтеся до практичного заняття 7. Рекомендації щодо самопідготовки до практичного заняття 7 Підготуйтеся до модульного контролю із загальної мікробіології (див. підручник, с. 6—189; практикум, с. 10—91). Практичне заняття 7 МОДУЛЬНИЙ КОНТРОЛЬ З РОЗДІЛУ "ЗАГАЛЬНА МІКРОБІОЛОГІЯ" Мета заняття:
Рекомендації щодо проведення модульного контролю Модульний контроль проводять як ссміпар-ирактикум за схемою:
Виконання практичних навичок і відповіді студентів коментують самі студенти. Таким чином, контролюючи, навчаються. Оцінки виставляються за кожне завдання окремо, додаткова оцінка — за коментар щодо виконання практичних навичок і відповідей. Підсумкова оцінка виставляється з урахуванням усіх видів роботи студента. Орієнтовний перелік практичних навичок
Зразки тестів і ситуаційних задач подані до кожної теми. Домашнє завдання Підготуйтеся до практичного заняття 8. Рекомендації щодо самопідготовки до практичного заняття 8
Модуль II СПЕЦІАЛЬНА МІКРОБІОЛОГІЯ Практичне заняття 8 ЛАБОРАТОРНА ДІАГНОСТИКА ХВОРОБ, СПРИЧИНЕНИХ ПАТОГЕННИМИ КОКАМИ Мета заняття:
Оснащення: поживні середовища (ЖСА, КА, СА, цукровий бульйон — у пробірках і флаконі), тампони для зіва, шпателі для зіва, бланки направлень, бікс, серветка з адсобівного матеріалу, шпатель для посіву, спиртівка, сірники, маркер, штативи, папка чи поліетиленовий пакет, ріст культури стафілокока на КА і ЖСА, плазмі, середовищі з мапітом, пластинчастому середовищі з паперовими дисками, просякнутими антибіотиками, фантом для демонстрації взяття патологічного матеріалу з носа і зіва, препарати для профілактики і лікування хвороб кокової етіології, препарати фагів стафілококових типових. План
Хід заняття 1. Взяття слизу із зіва і носа, оформлення направлення, підготовка матеріалу до транспортування Завдання 1. Проведіть взяття слизу із зіва і носа з метою обстеження на стафілококове носійство. Обстеження на стафілококове носійство проводять для профілактики внутріїпньолікарняиої інфекції в акушерських, хірургічних, опікових стаціонарах, дитячих лікарнях, а також для профілактики харчових токсикоінфекцій на підприємствах харчової промисловості. Під час планових профілактичних обстежень виявляють тільки S. aureus, під час діагностичних досліджень виявляють всі види стафілококів. Взяття патологічного матеріалу проводять відповідно до вимог нормативних документів, що регламентують (від франц. regle — правило) санітарно-гігієнічний стан певного закладу. Оскільки патогенні стафілококи зазвичай потрапляють в організм людини через дихальні шляхи, для профілактичного обстеження відбирають матеріал з носа або з носа і зіва (інколи роблять змиви з рук або відбирають кал). Взяття матеріалу з носа і зіва проводять окремими сухими стерильними ватними тампонами натще або не раніше ніж через 2—3 год після споживання їжі. На пробірках з тампонами підписують номер аналізу, на одному тампоні ставлять літеру "Н", що означає "ніс", на іншому — літеру "З", що означає Алгоритм "Взяття патологічного матеріалу ватним тампоном із зіва": Увага! Під час взяття патологічного матеріалу дотримуйтеся правил асептики та техніки безпеки.
Увага! Алгоритм "Взяття патологічного матеріалу ватним тампоном із носа" див. практичне заняття 3, завдання 5. — скріпіть дві пробірки одного пацієнта гумовим кільцем, покладіть у лоток. Примітка. Тампоном, яким був відібраний матеріал із зіва, можна робити посіви для виявлення і стафілококів, і стрептококів. Завдання 2. Оформіть направлення. Зверніть увагу на уніфікованість медичної документації. Кожний вид документації має свій код. Всі пункти направлення мають бути заповнені, тому що всі дані використовують під час приймання матеріалу в лабораторію (наприклад, час взяття матеріалу: якщо не витриманий термін доставки матеріалу, про це обов'язково зазначається у відповіді), під час проведення дослідження (лаборанти повинні знати, які мікроорганізми слід виявити), проведення протиепідемічних заходів (адреса хворого, місце роботи, навчання чи лікарня, де перебуває хворий), для призначення раціонального лікування тощо. Завдання 3. Ознайомтеся з підготовкою матеріалу до транспортування. Алгоритм "Підготовка матеріалу до транспортування":
Увага! До лабораторії матеріал у біксі чи контейнері і окремо направлення у папці або пакеті відносять або перевозять па спеціальному транспорті. 2. Проведення первинного посіву патологічного матеріалу на ЖСА, КЛ і цукровий бульйон Завдання 4. Проведіть первинний посів патологічного матеріалу на ЖСА, К А і цукровий бульйон (середовище накопичення). Алгоритм "Проведення первинного посіву патологічного матеріалу на ЖСА, КА і цукровий бульйон":
Завдання 5. Поставте чашка Петрі і пробірки з посівами у термостат. Увага! Включіть термостат. Якщо він уже включений, перевірте показання термометра. Завдання 6. Приберіть робоче місце. Зітріть написи на пробірках з тампонами, поставте їх у штатив (підготуйте до стерилізації). Протріть робоче місце, вимийте руки. 3. Вивчення схеми лабораторного дослідження з метою виявлення й ідептифікації стафілокока Завдання 7. Вивчіть схему виділення й ідентифікації стафілококів. Схема виділення й ідентифікації стафілококів / етап. Посів досліджуваного матеріалу або із середовища накопичення на ЖСА (MCA), КА. // етап. Визначення лецитинази і попереднє визначення пігменту на ЖСА, гемолізу — па КА (демонстрація росту стафілококів на КА і ЖСА). Виготовлення мазків, фарбування за Грамом, визначення морфології і тинкторіальних властивостей. Постановка реакцій з мстою виявлення каталази і нлазмо-коагулази. Пересів підозрілої колонії на скошений МПЛ з метою виділення чистої культури. /// етап. Остаточне визначення пігменту. Перевірка чистоти культури. Виявлення плазмокоагулюючої активності (демонстрація росту стафілококів на плазмі). Далі диференціацію стафілококів продовжують по-різному, залежно від попередніх результатів. Ферментацію вуглеводів (маніту) в аеробних умовах досліджують на щільному поживному середовищі, в яке додають вуглевод і індикатор. Результат визначають за зміною (не зміною) кольору індикатора (демонстрація росту стафілококів на середовищі з манітом). Визначення чутливості до антибіотиків (демонстрація чашки Петрі з ростом стафілококів за наявності паперових дисків, просякнутих антибіотиками). Визначення фаговаріанта (демонстрація препаратів "фаги стрептококові типові"). IV—Vетапи. Проведення обліку і виписування результатів дослідження. 4. Ознайомлення з методикою взяття крові при сепсисі, проведешія посіву Завдання 8. Ознайомтеся з методикою посіву крові при сепсисі. Кров відбирають на дослідження при сепсисі. Сепсис можуть спричинити будь-які гноєтворні коки й інші мікроорганізми, а в ослабленому організмі й умовно-патогенні у разі їх проникнення у кров. Культура бактерій, виділена із крові, називається ге-мокультурою. Кров на гемокультуру відбирають з перших днів захворювання стерильним шприцом від 5 до 20 см3 (залежно від строків захворювання і вираженості клінічних симптомів). Одразу після взяття біля ліжка хворого в асептичних умовах кров висівають у рідке поживне середовище (цукровий бульйон — для виявлений аеробів, або на середовище Кітта—Тароцці — для виявлення анаеробів) у співвідношенні 1:10. За наявності такої кількості поживного середовища пригнічується бактерицидна дія крові і мікроби здатні давати масивний ріст. Для виділення чистої культури роблять пересів з бульйону на щільне поживне середовище: у перші 3 дні — кожного дня, потім тричі через день, потім — 1 раз на тиждень. Якщо через 4—бтиж ріст культури відсутній, результат вважають негативним. У разі появи колоній на щільному поживному середовищі виділяють чисту культуру й ідентифікують за схемою (див. завдання 7). 5. Ознайомлення з методами взяття патологічного матеріалу і лабораторної діагностики хвороб менінгококової та гонококової етіології Завдання 9. Ознайомтеся з методами лабораторної діагностики хвороб менінгококової етіології. Лабораторне обстеження проводять 3 діагностичною метою і за епідеміологічними показаннями. З діагностичною метою обстежують хворих з клінічно вираженою формою хвороби, стертою формою (назофариигіт), з підозрою на менінгококову інфекцію та менінгіти іншої етіології. За епідеміологічними показаннями обстежують осіб, що перебували у контакті з хворим на менінгококову інфекцію. Лабораторну діагностику проводять бактеріологічним методом (виділення й ідентифікація збудника) і серологічним (виявлення специфічного антигену у рідинах організму (спинномозковій рідині, крові) або антитіл у сироватці крові). Патологічний матеріал відбирають із задньої стінки глотки натще або через 3—4 год після їди стерильним ватним тампоном, закріпленим на алюмінієвому дроті і опущеним у стерильну пробірку. Матеріал, взятий на сухий тампон, негайно засівають на поживне середовище. Алгоритм "Взяття носоглоткового слизу за підозри на менінгококову інфекцію":
Увага! Щоб не допустити розтріскування скла пробірки і травми рук, великий палець лівої руки тримайте на краю отвору пробірки, а великим пальцем правої руки натисніть на дріт тампона!
Увага! Під час введення і виведення тампон не повинен торкатися зубів, слизової оболонки щік, язика і язичка! — виведіть тампон із ротової порожнини, опустіть його у пробірку, розгинаючи тампон об край пробірки; Увага! Якщо тампон потрібно відправити до лабораторії, то перед взяттям матеріалу його зволожують. Якщо матеріал відбирається сухим тампоном, то його опускають у середовище накопичення. — проведіть посів на середовище С А шпателем (див. практичне заняття 3, завдання 7). Спинномозкову рідину відбирають у хворого одразу після прибуття хворого у стаціонар з дотриманням усіх правил асептики (маніпуляцію виконує лікар). Хворому пропонують лягти на бік, зігнути ноги в колінах і привести їх до живота, голову нахилити до грудей. Шкіру у місці пункції протирають спиртом, знеболюють місце проколу і проводять прокол спинномозкового каналу між III і IV або між IV і V поперековими хребцями довгою (9—12 см) голкою Біра з мандреном. Відчувши "провал", обережно виймають мапдреп і підставляють під канюлю голки суху чисту пробірку, в яку збирають 1 смя спинномозкової рідини для проведення її загального клінічного дослідження. Другу порцію (2—4 см3) для бактеріологічного дослідження збирають у стерильну центрифужну або аглютинаційну пробірку. Потім видаляють голку, шкіру на місці проколу обробляють антисептиком і накладають асептичну пов'язку. Після пункції протягом доби хворий повинен суворо дотримуватися постільного режиму. Увага! Менінгококи надто чутливі до коливань температури. Взятий на аналіз матеріал відразу висівають на тепле поживне середовище або укутують у вату, вміщують у термос чи бікс і обкладають грілками з водою, підігрітою до 37—40 °С. Завдання 10. Ознайомтеся з методами лабораторної діагностики гонококової етіології. Для якісного проведення лабораторної діагностики важливе значення має правильне взяття патологічного матеріалу від хворого. У чоловіків досліджують виділення із сечівника, парауре-тральних ходів, у деяких випадках — з прямої кишки, гортані, мигдаликів. Взяття матеріалу із сечівника проводять не раніше 4—5 год після сечовиділення. Отвір сечівника протирають ватним тампоном, змоченим стерильним ізотонічним розчином натрію хлориду, натискають на сечівник, перші краплі виділень витирають тампоном, а подальші використовують для виготовлення мазків і для посівів на поживні середовища. Матеріал можна відбирати ложкою Фолькмана, а для посіву — бактеріологічною петлею. Для цього ложку або петлю просувають у сечівник на глибину 3—4 см. Під час обстеження жінок обов'язково беруть матеріал із сечівника, цервікального каналу і піхви, а в разі потреби — із прямої кишки, горла, мигдаликів. Отвір сечівника протирають сухим ватним тампоном, сечівник притискують до лобкової кістки, матеріал відбирають ложкою Фолькмана або жолобкуватим зондом, уводячи інструмент у сечівник на 1,5—2 см. Шийку матки протирають сухим ватним тампоном, виділення беруть довгим гінекологічним пінцетом, просуваючи його у цервікальний канал на 2 см. У дівчаток досліджують виділення слизової оболонки сечівника, піхви і прямої кишки. Матеріал забирають так само, як у жінок, але з піхви беруть обережно жолобкуватим зондом або вушною ложкою через гіменальний отвір. Відібраний патологічний матеріал досліджують мікроскопічним або бактеріологічним методами. Для мікроскопічного дослідження матеріалу, взятого у жінок, виготовляють 3 мазки на одному предметному склі. Одночасно роблять мазки на двох предметних стеклах, тобто виготовляють 2 препарати. Скло ділять маркером на 3 ділянки, підписують номер аналізу і позначають ділянки: І — U (лат. uretra — сечівник), II — С (цервікальний канал), III — V (вагіна, піхва). На цих ділянках роблять мазки з матеріалу, відібраного із сечівника, шийки матки і піхви. Один препарат фарбують метиленовим синім, другий — за Грамом. |